b Werkgeversjoch tegen plannen ziekengeld a edrij ntojj if§- ai i Gratis gids met prijsvergelijking autovakanties in de nieuwe Panorama !!!SPEl)RDERS!!!l irokaart Ifervangt i; jrkeerbon Veiligheids- conferentie Madrid staat op springen Van der Stoel wil vrijwillige boycot Z-Afrika Ambtenaar: ons land is melkkoe voor oliemaatschappijen ERWOUDE Een 4 Zoeterwoudse garaj r is gistermiddag kort bur dood aangetroffen Idrijf. Woenscag _C teorjar. -9Ö2,7 2e jaargang no. 22190 TV-TIPS In de serie „Weekend" op Ned. II om 18.59 uur de moei lijkheden van een jongen die wielerprof wil worden. Om 21.15 uur "Motorsportgala". Op Ned. II om' 20.00 uur tv- spel „Ieder speelt zijn rol", Australische serie over onder linge relaties, ditmaal van man tot man. HET WEER Perioden met zon en vrijwel, overal droog. Minimumtempe ratuur ongeveer 2, middag- temperatuur omstreeks 10 gra den. In het Waddengebied en kele graden lager. Matige zui denwind. Zon op: 8.03; onder: 17.46 uur. 'Schev. hoogw.: 4.56 en 17.06 uur. Laag: 0.46 en 13.24 uur. DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthóff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 07M22244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0.56 per mm. Kleintjes 0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57.3S; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers Z0.75. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. ONTHUTSENDE PRIJSVERSCHILLEN Wacht even met boekèn van uw hotel, appartement of bungalow. Panorama legt 7000 prijzen naast elkaar. 't Verschil loopt op tot duizenden guldens voor precies PANORAMA dezelfde kamers. Tel uit uw winst! ntmwtmit Panorama.Gek op mensen i^HI Hartoperatie voor Kissinger BOSTON Henry Kissinger (58), de Amerikaanse oud-mi nister van buitenlandse zaken, die onlangs in een ziekenhuis in verband met hartklachten werd opgenomen, zal een zwa re hartoperatie moeten onder gaan, Op drie plaatsen zullen nieuwe stukken in zijn hart- kransslagader moeten worden gezet, zo is tijdens het onder zoek gebleken. De operatie wordt uitgevoerd in een zie kenhuis in Boston. DE OPLOSSING STAATOP BLZ. 10!!! 4 tlml3febr uari dagelijks van 10-17 uur, dinsdag t/m vrijdag ook 's avonds van 19-22 uur, toegang f 8,- AMSTERDAM ral j) Voordelige Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations HAAG Vanaf 1 juli zal de traditio- parkeerbon in ons land definitief ver- vjnen. Vanaf die datum zal de foutpar- der een moderne acceptgirokaart wor- voorgehouden, waar deze slechts zijn nummer en handtekening op behoeft in lillen. In het korpschef-overleg is beslo- tot landelijke invoering van de girale ;eerbon, die contante betaling van de e op het politiebureau overbodig maakt lie de politie in staat stelt sneller het te innen. Benzine goedkoper langs snelwegen ROTTERDAM De benzi ne van de zelftankstations langs de snelwegen wordt goedkoper dan elders. Olie maatschappijen die hier toe over gaan, moeten de kor ting van Rijkswaterstaat toe passen met zes cent per liter. Shell en Texaco zullen deze kortingen vandaag al invoe ren. De automobilisten kun nen zo profiteren van de in december ontbrande benzi- ne-oorlog tussen de olie maatschappijen onderling en tussen de maatschappijen en de witte pompen. Canada: Jagers mogen meer zeehonden doden OTTAWA Pelsjagers hebben gisteren van het Canadese parlement toestemming gekre gen om dit jaar 186.000 zeehonden (zadelrob ben) dood te knuppelen: 16.000 meer dan vo rig jaar. Verder mogen, als de zeehondenjacht begin maart wordt geopend, 12.000 klapmut sen worden gedood. Doorslaggevend argu ment voor het Canadese parlement was het belang van de zeehondenjacht voor de bewo ners van Noord-Canada; de opbrengst van hun jaarlijkse wrede praktijken bedraagt on geveer 25 miljoen gulden. De internationale milieuorganisatie Greenpeace heeft al aange kondigd dit jaar opnieuw alles in het werk te zullen stellen om de jagers het werken onmo gelijk te maken. De organisatie zal zich niets aantrekken van het verbod het jachtgebied te betreden. Willem Woudenberg van Holland Duck Club in arrest DEN HAAG Willem Woudenberg, voorzitter van de chauffeursvereniging Holland Duck Club en leider van het voedseltransport naar Polen, is maandagmiddag gearresteerd op ver denking van verduistering. Het gaat om ver dwenen geld van het vorig jaar gehouden Truck Star Festival ten bate van gehandicap ten. Officieel bracht dat 50.000 gulden op, maar ingewijden spraken van een half miljoen gul den. Volgens de Haagse officier van justitie, mr, H. Holthuis was er in elk geval 50.000 gulden verdwenen. Volgens Holthuis was het onder zoek zover gevorderd dat Woudenberg kon worden aangehouden „om hem met de resulta ten te confronteren". De politie wil deze week nog twee anderen in deze zaak horen: de 43-ja- rige G. Kamerbeek, directeur van Truckstar en zijn 24-jarige secretaresse Y. Straver. Yamani: spoedvergadering OPEC onwaarschijnlijk ABOE DHABI De olieminister van Saoedi-Arabië, Sjeik Ahmed Yamani, heeft gisteren gezegd dat een spoedvergadering van de OPEC-landen volgens hem onwaarschijnlijk is. „Ik zie op dit moment geen recht vaardiging voor het bijeenroepen van de OPEC", al dus Yamani. Gisteren werd op een spoedvergadering gespeculeerd, aangezien Iran zijn olie sinds kort tachtig dollarcent beneden de door de OPEC vastgestelde minimumprijs verkoopt. De dumpactie van Iran zou de stoot kun nen geven tot een prijsoorlog onder de OPEC-staten, zo verwachten oliehandelaren. De eerstvolgende halfjaarlijkse OPEC-vergadering i§ op 20 mei in de Ecuadoriaanse hoofdstad Quito. Zie verder pagina 13. Melk vier cent per liter duurder RIJSWIJK Een liter melk wordt vanaf vandaag vier cent duurder. De mini mumprijs in de winkel komt dan op 1,22. Het Produkt- schap voor Zuivel moet de verhoging nog wel goedkeu ren. Welke gevolgen de prijsverhoging zal hebben voor produkten als vla, yog hurt en boter kon men bij het schap nog niet meedelen. De vorige prijsverhoging da teert van 29 september vorig jaar. Bezorgende melkboe ren mogen een cent op de prijsverhoging leggen. AMSTERDAM De kans is groot dat ook de werkgevers in de Sociaal-Economische Raad (SER) zich tegen de ziekengeld plannen van het kabinet zullen keren. Dit blijkt uit een interne nieuwsbrief van het Koninklijk Verbond van Grafische Onder nemingen, die vandaag aan de r I leden, directies van grafische bedrijven, verstuurd is. Uit die [brief blijkt ook dat de regering een eendrachtige afwijzing door ||K de werkgevers èn werknemers 8Bzeer zwaar zal laten wegen. Hf Daarom noemt FN V-topman H. Bode deze ontwikkeling ,?hoogst belangwekkend". In de interne nieuwsbrief, die werd verstuurd naar aanleiding van het opschorten van de on derhandelingen over een nieuwe grafische cao, wordt uitvoerig ingegaan op de plannen te kor ten op het ziekengeld. Deze plannen zouden een verlichting moeten betekenen voor het be drijfsleven, maar de werkgevers hebben berekend dat dit eerder uit zal draaien op een lastenver zwaring. Zoals bekend heeft de voorbereidings commissie van de SER vorige week een concept-advies opgesteld waaruit blijkt dat de werkgevers, ondanks be zwaren, akkoord zullen gaan met de plannen van het kabinet. „We hebben al rrieer geluiden gehoord dat het standpunt van de werkgevers zich zou gaan wijzigen, maar dit is wel een heel sterke aanwijzing daarvan", al dus Bode, die stelde met zeer veel belangstelling te zullen wachten op de uitkomst van het overleg dat het Ver bond van Nederlandse Ondernemin gen (VNO) vandaag voert met de le den. Acties De Industriebond FNV heeft gisteren bij enkele bedrijven in Rotterdam, waaronder Unileverdochter Iglo, ac ties gehouden waaraan enkele hon derden werknemers hebben deelgeno men. Morgen zijn vier staalbedrijven, die het eigendom zijn van CDA-frac- tieleider Lubbers, aan de beurt. Perso neelsleden willen Lubbers een petitie aanbieden, maar deze weigert de peti tie in ontvangst te nemen. Manager FC Utrecht (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Van der Stoel (Buiten landse Zaken) heeft van middag in de Tweede Ka mer een dringend beroep gedaan op het bedrijfsle ven om vrijwillig straf maatregelen te nemen te gen Zuid-Afrika. De maatregelen zijn de vol gende: -geen leveranties meer van olie -geen nieuwe investeringen meer in dat land -geen import meer van Zuid- afrikaanse steenkool Van der Stoel deed vorige week vrijdag verslag van de bevindingen van een ambte- narencommissie, die consta teerde dat eenzijdige maatre gelen van Nederland niet mo gelijk zijn. Van der Stoel stel de vervolgens voor namens de regering aan het bedrijfsleven te vragen vrijwillig mee te werken aan sancties tegen Zuid-Afrika. De minister weet zich verze kerd van de steun van een grote meerderheid in de Ka mer. De woordvoerders Yan alle drie regeringsfracties spraken zich gisteren uit voor opvoeren van de druk op Zuid-Afrika. in arrest UTRECHT De manager van FC Utrecht, C.H., is giste ren door de Utrechtse politie gearresteerd in opdracht van de Utrechtse officier van Jus titie mr. R. Toeter. De arresta tie houdt verband met het uit de boeken houden van vorig jaar verkochte kaartjes. Met het op die manier verkregen zwarte geld zouden spelers ex tra zijn betaald. Dit is de derde maal dat een van de bestuursleden van de Utrechtse club wordt gearres teerd. )anse vliegramp jpgehelderd lerzoekers die nog steeds speuren naar de oorzaak van de met een Japanse DC-8 in de baai van Tokio eerder ik, hebben gisteren de zwarte doos gevonden met daar- iandopnamen die werden gevoerd tussen de cockpit en de rstoren in Tokyo. Een duidelijke verklaring is er niet voor igeval. Bij het ongeluk kwamen 24 mensen om het leven en tientallen anderen gewond. Het vliegtuig kwam enkele len voor de landing in het water terecht. Het wordt niet sloten dat de piloot te laag is komen aanvliegen. DEN HAAG Op het ministerie van economische za ken is consternatie ontstaan over een publicatie van drs. H. van der Laan, beleidsmedewerker op het direc toraat-generaal voor de industrie. Deze heeft een rap port geschreven over de winsten van Shell en Esso uit het Nederlandse aardgas. Hij concludeert daarin dat ons land een „melkkoe" is voor beide oliemaatschap pijen. Van der Laan heeft een uittreksel van zijn studie gepubliceerd in het economenvakblad ESB. Daarbij staat vermeld dat hij ten tijde vah zijn onderzoek werkzaam was op de rijksuniversiteit Groningen. Niet wordt vermeld dat hij de laatste hand heeft ge legd aan zijn werkstuk, toen hij al in dienst was getreden bij het ministerie. Op dit ministerie berusten ook allerlei gegevens be treffende olie en gas. Naar aanleiding van zijn artikel in ESB is de betreffende ambte naar nu ook een gast van de media. Gisteren ging hij op de radio in debat met de vorige minister van EZ, de VVD'er Van Aar- denne. Ook toen werd hij betiteld als afkomstig van de universi teit in Groningen. Morgen verschijnt hij, als alles volgens af spraak verloopt, op de televisie, in de rubriek Brandpunt. Op het departement is men daar niet blij mee, omdat minister Terlouw in het kabinet nog moet gaan meedelen of Shell en Esso zich naar zijn mening houden aan de met het vorige kabi net gemaakte afspraak dat zij al hun winst op het Nederlandse gas in ons land zuUen investeren. Volgens Van der Laan is daar geen sprake van, omdat Shell ep Esso twee keer zoveel winst zouden maken dan zij in ons land investeren. De rest van het geld wordt in het buitenland geïnvesteerd, aldus de auteur. MADRID De Europese veiligheids conferentie in Madrid waar overeen komstig de akkoorden van Helsinki het beleid inzake de mensenrechten in Eu ropa wordt getoetst, is op de eerste dag al afgebroken, nadat er grote moeilijk heden rond de Poolse kwestie waren on- staan. De voortgang van het overleg is nu verdaagd naar vrijdag, maar men acht het niet uitgesloten dat de confe rentie voorgoed wordt afgebroken. Nadat verscheidene Westelijke ministers onder aanvoering van de Amerikaanse minister Haig het uitroepen van de noodtoestand in Polen aan de kaak had den gesteld, maakte de voorzitter van de vergadering, de Pool Konarski, gister middag een eind aan het debat, terwijl nog veertien ministers op de sprekerslijst stonden. De Pool voerde als reden aan dat er 's middags nooit werd vergaderd. Westelijke diplomaten waren er echter van overtuigd dat de Poolse voorzitter handelde op aandrang van Moskou. De Amerikaanse delegatieleider Max Kampei man verklaarde dat het nog nooit was voorge komen dat een voorzitter van de vergadering zich zo partijdig opstelde door niet alle sprekers aan het woord te laten. Hij zei dat de Poolse voorzitter zich gedroeg alsof hij gewend was ge raakt aan de manier waarop met de Polen wordt omgesprongen sinds de staat van beleg in dat land. Zijn Noorse collega zei in de vergade ring: „Als U denkt dat dat u de landen van dè vrije wereld het spreken kunt beletten, dan vergist U zich. Het zal U nooit lukken". De Russische delegatieleider Leonid Iljitsjev, die met drie kwartier spreken het langst aan het woord was, ontzegde de NAVO-landen zich met de binnenlandse aangelegenheden van Po len te bemoeien. In zijn toespraak zei Haig dat de instelling van de noodtoestand in Polen de ontspanning in Europa een zeer ernstige slag had toegebracht. Jaruzelski handelt o„ aandrang van de Russen, aldus Haig. De Belgische minister Tindemans, die namens de EG-landen sprak, verweet de Sovjet-Unie een „grote verantwoordelijkheid" inzake Polen. De Poolse delegatieleider Wiejacz zei dat de conferentie niet als een tribunaal te gen zijn land mocht worden gebruikt. éénmansbedrijfje runde, vond op lugubere wijze de dood. Naar men aanneemt is de man ten val gekomen, vlak nadat hij door een druk op een knop de hefbrug had neergelaten. Daarop raakte de garagehou der met zijn hoofd bekneld tussen de neergaande hefbrug en de vloer. De gewaarschuw de dokter kon niets anders meer doen dan de dood consta teren. Daar er geen getuigen van het ongeval zijn, stelt de recherche een onderzoek in. Rembrandts 'Juno' in Mauritshuis fbrug doodt eterwoudse s 'agehouder jeterwoudenaar, die een In het Mauritshuis is gisteren de 'Juno' van Rembrandt gearriveerd. Dit schilderij, bruikleen van de Amerikaan Armand Hammer, vormt het hoogtepunt van de tentoonstel ling 'Terugzien in bewonde ring', die van 19 februari t/m 9 maart in het Haagse museum wordt gehouden. Ze biedt met 100 schilderijen een keu?e van Nederlandse 17e-eeuwse kunst die de laatste jaren door drie Haagse kunsthandelaren werd verkocht. Foto's Milan Konvalinka. Het karwei is haast geklaard. De Rembrandt kan gehangen worden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1