Sla-prijs staat onder zware druk Maskers van make-up Nieuw échec voor leliekwekers dreigt anuari gaf nog reden tot juichen Herderskaas „schapekaas" van koemelk ouzac knoopt de ouwtjes aan elkaar 'Karwei' schiet uit de slof ^%ND EN TUINBOUW/IN ËNOM HET HUIS leidse courant maandag 8 februari 1982 pagina 9 eerste maand van dit jaar heeft een wat hoger omzetcijfer voor de CCWS, hoewel er beslist geen reden tot jui- is. Weliswaar hebben de kwekers wat meer geld ont- maar het is sterk de vraag of dat voldoende is om de te dekken. Het antwoord zal wel in negatieve moeten zijn. Het totale omzetcijfer over de maand januari aan de CCWS 57.191.265,22 tegen vorig jaar een vermeerdering met 2.145.808,83 of 4,66 igen?rocem- iten 'r zat verschil tussen de snijbloemen en potplanten. Aan snij- werd omgezet 48.207.731,48 tegen vorig jaar een verschil van 2.145.808,83 of 4,66 pro- inpFnt- Zoi °or"de potplanten waren de omzetcijfers nu 75.191.265,22 1,50. ïgen vorig jaar 54.034.742,18 dus 3.1561523,04 of 5,84 pro- meer. moet worden geplaatst dat de nota's voor ener- over de maand december welke thans zijn ontvangen, een met ongeveer 20 procent te zien geven en -dat een duidelijke taal! Waaraan moet worden toege- dat er op de kosten al zoveel mogelijk is bespaard, maand januari sprong er niet uit wat de prijzen betreft, al viel het uiteindelijk nog niet tegen! Ook over de afgé- week was het fnatigjes aan. Het is opvallend dat de aan- vrijwel gelijk was aan die in dezelfde week van het vo- jaar, namelijk bijna 27 miljoen bos of stuks, maar de op- daarvan lag nu met ruim 15 miljoen gulden, een mil- méér dan vorig jaar. stijging was vooral aan de snijbloemen te danken, hoewel lanvoer vrijwel gelijk was. Er waren een aantal produkten het niet slecht deden. Dat was bijzonder het geval met de chrysanten jaarrond, ondanks de aanvoer van tegen de 4 oen, bijna een miljoen méér dan vorig jaar. Ook de irissen elies deden het niet slecht en waren hoger in prijs, aanvoer van freesia met ruim 6 miljoen was een miljoen dan vorig jaar maar met een gemiddelde prijs van 34 tegen 30 vorig jaar voor wat de enkele soorten. Gemid- prijzen met tussen haakjes die van vorig jaar zijn: als- 80 (80) amerillys 34 (38) Amerikaanse anjers 42 (49) osanjers 29 (39) anthurium 1,33 (1,63) asparages 19 (24) bou- neeardia 46 (34) troschrysanten jaarrond 80 (92) geplozen chry- nten 85 (90) euphorbia 1,09 (89) freesia 34 (30) gerbera 85 76) adiolen 27 (20) irissen 27 (22) leliekelken 1,47 (85) lelietak- en 1,05 (1,07) merine 1,23 (1,13) cymbidium 57 (1,13) idem ein 12 (25) grote rozen 83 (77) idem klein 49 (49) sonia 72 5) belinda 47 (50) red garnette 38 (38) strelitsia 2,13 (1,94) llpen 23 (21). Iet de nog rustige Nederlandse aanvoeren, neemt Israël de tans waar en zorgt voor een ruimer aanbod. De statice blijft venwel nog achter bij vorig jaar met bijna 42.000, maar met Dede prijs van 1,06 tegen vorig jaar 87 en aanvoer van 51.000. ■r was nu ook een flinke aanvoer van rozen uit het buiten- »nd. Er was een totale import van tegen 700.000 bos of stuks, etgeen een derde méér is dan vorig jaar. De trosanjers wa- en afgelopen week niet best in prijs, hoewel de aanvoer wei- ig verschil te zien gaf. Bij wat milder weer kan een toename an de aanvoer worden verwacht, waarbij de prijzen voor errassingen kunnen zorgen. et Bloemenbureau Holland bereidt zich intussen voor op de ^wikkelingen. Er is een nieuwe voorlichtingsfolder ver benen die in woord en beeld veel informatie verschaft. Er 1 'ordt in „Doe meer met bloemen" aandacht besteed aan op haken van vazen en het versieren van woon- en werkruim ten met bloemen. De leliekwekers mogen niet mopperen! Een niet onbelang rijk deel van de oogst 1981 is tegen goede prijzen van de hand gegaan. Wat is het ge volg? Vele kwekers denken dat de koek niet op kan. Mede als gevolg van minder goede uitkomsten in de andere bol- en knolgewassen is er een le vendige handel in schubbol- len en plantgoed van de nu 'goed betaalde soorten. Kenne lijk knaagt het niet aan 's he ren immer frappante ge moedsrust dat de lelie-oogst 1981 maar heel gewoontjes was, terwijl een fors areaal .door de vroeg ingevallen vorst niet op tijd gerooid kon worden. Niettemin zijn er vandaag al tekenen dat de prijzen van de hoofdsoorten onder druk staan. Lelies die men in no vember en december nog „op likte" voor goede prijzen, moeten nu genoegen nemen met noteringen die toch wel 10% lager zijn. Dat zou op zijn minst tot voorzichtigheid moeten manen, maar vele kwekers zien de voortekenen kennelijk minzaam over het hoofd. V erschui vingen Daar komt nog bij dat men in de heel nabije toekomst te maken zal krijgen met sterke verschuivingen in het assorti ment. Natuurlijk: van de vele nieuwe soorten die nu in aan tocht zijn, zal maar een deel de eindstreep gaan halen. Dat neemt echter niet weg dat nieuwe soorten met betere kwaliteiten een deel van de bestaande rassen van de markt zullen gaan verdrin gen. Men kan er daarom een lief ding onder verwedden dat de nieuwe rassen die van daag goed lopen, ook straks weer fors uitgebreid zullen worden. Het verloop van de handel wijst er echter op, dat vandaag ook het oudere sorti ment in de lift blijft zitten. Spaak lopen Men kan het allemaal op de vingers van twee handen uit rekenen: met een dergelijke gang van zaken móet het spaak gaan lopen. De bekende Noordhollandse lelieverede laar Klaas de Jong heeft al op de mogelijke gevolgen gewe zen. Men ziet de laatste jaren een constante groei van het areaal. In 1980 registreerde men een areaal van 1118 ha., maar het afgelopen jaar stond er al 1248 bunder. Als 1982 geen al te ernstige marktver storingen te zien zal geven, dan zit men in 1983 voor een areaal van 1600 ha. Daar is absoluut geen markt voor. De Jong ziet de zaken voor de komende jaren dan ook som ber in. Wat vandaag moet plaats vinden, zo zegt hij, is een passen-op-de-plaats-ma- ken. Maar wat zien we? De kwekers maken twee passen voorwaarts, nl. uitbreidingen in het nieuwe én in het oude sortiment. Energiekosten De Jong wijst er ook op dat de steeds stijgende energiekosten in binnen- en buitenland de winstmarges van de bloem kwekers gaan aantasten. Een aantal lelies heeft nl. een lan ge trektijd en dat kost ener gie. Als men lelies in de kas sen blijft planten, dan zal men zeker in het buitenland min der gaan verwarmen. Dat heeft echter wel consequen ties. Want het gevolg is dat men in plaats van drie straks met twee trekken lelies per jaar zal volstaan. Dat wil zeg gen: de afzetmogelijkheden in het buitenland gaan krimpen. Met name in Duitsland is al goed te merken dat men daar voor wintercultures minder leliebollen opplant dan enkele jaren geleden het geval was. Dezelfde verschijnselen wor den ook verwacht in Zwitser land en Italië. Diep dal schien nog meevallen, voor het jaar daarop ziet De Jong het allemaal erg somber in. Als de prijzen zich dit jaar weten te handhaven, dan kon het areaal in 1983 wel eens naar 1700 ha stijgen. Zelfs als je de mogelijkheid van een mirakel niet wilt uitsluiten, aldus De Jong, dan kan de op brengst van een dergelijk areaal onmogelijk tegen lo nende prijzen aan de man worden gebracht. Een links en rechts teruglopende econo mie en een sterk vergroot aanbod, dat zijn twee zaken die elkaar absoluut niet kun nen verdragen. Veel wijst er op dat het drama dat de le liekwekers in de jaren 1977 en 1978 met de oranje cultivar Enchantment beleefden, straks herhaald zal worden. En dan kon het dal dat men in moet, nog wel eens dieper zijn dan toen. Geen vrolijke vooruitzichten! En hoewel men van harte mag hopen dat De Jong het grootste ongelijk van de we reld gaat krijgen per slot van rekening zullen de bollen eerst nog eens moeten groeien! mag niet worden ontkend dat er inderdaad voortekenen zijn die sterk wijzen op een overproduktie. Maar wie weet gaan de kwe kers straks bij het planten hun gezonde verstand nog wel gebruiken. Je kunt nooit weten!... Halverwege de afgelopen week leek het er even op dat de prijzen voor sla zich wat zouden herstel len, maar niets bleek minder waar. Op donder dag 4 februari ging de prijs weer helemaal on deruit. De lichte sla bracht slechts 18 cent per krop op en de zware sla 39 cent. Dit zijn prijzen die duidelijk onder de kostprijs liggen, vooral ook omdat de thans aan gevoerde sla nogal wat energie gevraagd heeft. Voor elke krop sla moet er dus geld bijgelegd worden. Deze moeizame situatie wordt nog steeds door de reeds be kende feiten veroorzaakt. Een groeiend binnenlands aanbod en een aanhoudende concur rentie van Frankrijk en Bel gië die hoofdzakelijk zware sla exporteren. Als alleen door misoogsten in het bui tenland nog maar goede prij zen te behalen zijn, dan ziet het er voor de teelt van glas sla in Nederland somber uit. De meeste sla telers zijn on danks de goede prijzen van vorig seizoen, het seizoen 1979/1980 nog niet vergeten. Het aanbod zal de komende week niet kleiner worden, al leen een geringere concurren tie kan wat verbetering bren gen. Maar dit laatste is echter een open vraag. De vooruit zichten op korte termijn zijn somber. Radijs Bij de radijsteelt ziet het er al lemaal wat zonniger uit. Er is sprake van een goede vraag. Dit valt af te leiden uit het aanbod en de prijs. De aan voer is de laatste weken dui delijk groter als vorig seizoen. Dit is mede veroorzaakt door het groeizame weer in de maand januari (veel licht). In de laatste week van januari werden er zo'n 360 duizend bos aangevoerd, dit waren er 160 duizend meer dan vorig seizoen. De prijs bleef wel on der die van vorig seizoen, maar een gemiddelde prijs van 4 gulden per bos is lang niet slecht. De aanvoer zal ge lijk blijven of wat groeien, als de vraag niet verandert dan lijkt de prijs zich de komende week goed te kunnen hand haven. Witlof goedkoop Voor witloftrekkers is er al weken sprake van een mager resultaat. De prijs bleef steeds onder die van vorig seizoen. Nu moet er wel opgemerkt worden dat de aanvoer ook al weken groter is dan vorig jaar. De aanvoer is de laatste weken zo'n 100 a 200 ton gro ter, dit heeft natuurlijk ook geen gunstige uitwerking op de prijsvorming. In de afgelo pen week werd er voor de sortering I 2 gulden per kilo betaald (vorig seizoen 2,74), de sortering II bracht 1,65 per kilo op (vorig seizoen 2,14). Het ziet er naar uit dat het aanbod wat kleiner gaat worden, zodat er wat meer ruimte ontstaat voor een betere prijsvorming. Overige gewassen De aanvoer van andijvie is weer groeiend, vandaar dat de prijs wat meer onder druk komt. De gemiddelde prijs daalde naar 2,60 per kilo. Voor de komende week wordt er op gelijke of lagere prijzen gerekend. De aanvoer van prei schommelt rond de 500 ton per week. De prijs daalde in de afgelopen week naar 1,95 per kilo. Veel verande ring wordt er voor de komen de week niet verwacht. De vraag naar spruiten hield re delijk stand, daarnaast was het aanbod wat kleiner. De prijs schommelde rond de twee gulden per kilo. De prijsdruk lijkt wat toe te ne men, waardoor lagere prijzen niet uitgesloten zijn. Voor komkommers varieerden de prijzen van 84 cent tot 1,10 per stuk. Raapstelen werden verkocht tegen aantrekkelijke prijzen van 42 tot 53 cent per bosje. De prijsvorming voor een dergelijk gewas verloopt vaak erg grillig, omdat bij een uitbreiding van het aanbod de markt vaak snel overvoerd raakt. Prijsdalingen zijn dan het direkte gevolg. Een bij het grote publiek waarschijnlijk nog nauwelijks bekende groentesoort als Paksoy werd weer op veiling Westland Zuid aangevoerd. Het is een soort koolgewas, het bracht 1,75 per kilo op. Het is verrukkelijk je te ver kleden, en een nieuwe fasci nerende rol te spelen. Het is een spelletje op zich om eens voor jezelf uit te vissen waar om je zo graag iemand anders bent, al is het maar voor een paar carnavalsavonden. Een masker dragen is niets nieuws. De oude Grieken hadden een masker op als ze toneel speelden en primitieve stammen weten ook de weg met maskers, soms hele grie zelige. In sommige bergdor pen van Zwitserland lopen in de maanden januari en febru ari de z.g. „Klaüse" rond, mensen uit de boerenbevol king, die soms maandenlang hebben geknutseld aan een kartonnen masker, waarmee ze goede en kwade geesten uitbeelden. In de mondope ning steekt een soort pijpje, waardoor ze langs verschil lende kroegen lopend, telkens iets alcoholisch opzuigen, zo dat het einde van de dag wel eens stormachtig verloopt. Alle maskers zijn beschilderd, daarom zijn het maskers. Ze willen iets uitbeelden, de ei gen persoon „maskeren". Dit is heel goed te doen met z.g. carnavals-make-up (drogiste rijen) en gewone maquillage. Het Huis Marbert dat als nummer een in de rij staat als het om tips gaat, heeft er een paar in voorraad om met befe« schilderingen zijn innerlijk, zo u wilt zijn „frustaties", te ver bergen en de bloemetjes eens buiten te zetten (zonder dat nu zonodig de stoppen door slaan Men gaat zijn „ik" eens huisarrest geven en als piraat, clown of prinses op de erwt de wereld verkennen. Carnaval is een oud. rollen spel, waarin de deelnemers de rol op zich nemen van ie mand, die zij graag zouden willen zijn. Het muurbloempje wordt prinses, de brave borst zeerover. Drie dagen lang. Dan slaat de klok 12 uur en, „the ball is over", het feest is voorbij en men kruipt weer in de eigen huid. Scheutje Balkan scheutje Rusland Een pak dat de tsarewitsch, zoon van de laatste Russische tsaar niet zou hebben mis staan, moet een beetje luxueus zijn. Hij leefde aan het hof. Een rijk gekleurde tulband (een scheutje Turks) wordt opgesmukt met parelkettin gen tot hoofdtooi, die v de na maak juwelen bijna over het gezicht laat hangen. De teint is bleek, porseleinachtig. De oogleden worden met oog schaduw of glittergeel zilver- De verschillende make-ups met kostuum. kleurig gemaakt. Rond het zilver komt een zwaar aange zette lijn van kajalpotlood. Het oog- zelf krijgt ook een zwart lijstje.De lippen zijn bloedrood. Rond de nek een brede, met glitters geborduur de kraag. Daarbij pofbroek en jak, dat iedereen nog wel in de verkleedkist of de kast heeft, zwarte zijden kousen, „Lose flodders"; strapless paillet ten hesje, vest met metallic draad, oude zo merrok en kou sen met stippen (rechts); stroken met overrok, die door een ketting wordt opgehou den, Crêpe lurex blazer en een vrolijk gezicht (links) maken dit tweetal ideale carnavalsgangers (C. en A.). schoenen met punten omhoog, die in een Oosterse winkel te krijgen zijn. Een „fantasi^kos- tuum", dat wel, maar zeker mooj. Mandarijn Uit „das Land des Lëchelns" gestapt is deze hoge Chinese staatsambtenaar. Hoewel hij bleek ziet, moet de huid toch glanzen. De Aziatische blik krijgt men makkelijk door de ogen naar de slapen toe schuin op te maken met kool, kajalpotlood of zwarte eyeli ner. De mannenrol wordt hier door een vrouw gespeeld. U draagt een (valse) vlecht met een strik, een hooggesloten blouse met opstaand kraagje, voor de gelegenheid bont ge borduurd. Fluwelen pofbroek (uitverkoop) in goud, paars, rood, welke gekke kleur dan ook. Een rijstpluksterhoedje (Oosterse winkel) maakt het kostuum „af". „Eine Nacht in Venedig". Als clown is het gezicht blank, nog liever krijtwit, waarin de blauwe oogscha duw met glinstering of glitter vermengd, zwaar wordt aan gebracht. De wenkbrauwen worden met kool verbreed en de bovenste rij wimpers tegen de bananenlijn (over het blauw dus) met kajal gete kend. De onderste wimpers eveneens met zwart potlood tekenen op het wit gemaakte gezicht. EÏen gekke hoed en een vier maten te grote over all met pompoenen. Een ge plooide halskraag met rode ballen op witte ondergrond is gauw op de naaimachine ge maakt. Niet origineel, maar wel een leuke carnavals- dracht. Een makkelijk kostuum, waarbij de raarste stofcombi- naties nog niet gek genoeg zijn. Een mal hoedje op een mal gezicht. Trefzeker laat men het linkeroog met fikse lijnen van carnavalsschmink op de wang zakken. Wie brui ne ogen heeft, maakt het ex tra oog nog bruiner of juist heel blauw! De mond is voor de ene helft rose, voor de an dere felrood. Het gezicht wordt met verschillende kleu ren foundation opgemaakt. De kin krijgt stippeltjes eyeli ner. Punkharen, oorbellen als rode kersen, een band van diamantjes om het voorhoofd, alles mag. Twee panties dra gen van liefst contrastrerende kleur, één been zwart, één been wit, waarop zwarte stre pen. (Van elke panty een been afknippen en over el kaar aantrekken). Één mouw groen en de andere rood of één arm bloot en één arm met een lange kanten handschoen. Carnaval is een tijd van fan tasie. Herderskaas is de naam van de nieuwe kaassoort die vorige week in Den Haag is gepresenteerd, na een voorbereidingstijd van anderhalf jaar. Kaashandelaar Westland uit het Noordhol landse Huizen, die de afgelopen jaren al een aantal kazen op de markt heeft gebracht, is optimistisch over de kans van de nieu we kaas: nieuwe Nederlandse kazen worden hier eerder geac cepteerd dan nieuwe buitenlandse. Als voorbeeld kan de Maas- lander gelden, een nieuwe kaas waarvan de totale produktie al even groot is als de totale hoeveelheid geïmporteerde buiten landse kaas. De herderskaas is wit-geel en heeft een vetgehalte van 40 procent. Wat structuur en smaak betreft vertoont de herderskaas veel overeenkomst met het type schapekaas uit de landen rond de Middellandse Zee. Maar voor herderskaas wordt koemelk gebruikt. Doordat de kaas niet wordt geperst, is hij bros en blijft goed snijdbaar. Volgens handelaar Westland is de herderskaas door goede houdbaarheid ook geschikt voor de export. Maar in de export en trouwens ook op de binnenlandse markt is, volgens minister De Koning van landbouw die de eerste kaas in ontvangst nam, wel behoefte aan een betere her kenbaarheid van nieuwe kazen, vooral naar soort en ouder dom. Het komt voor dat in wezen hetzelfde produkt zonder een nadere soortaanduiding onder verschillende handelsnamen op de markt wordt gebracht, en dat ouderdomsaanduidingen weinig uniform worden gebruikt. Groei in de markt zit er nog zeker in. Dé kaassproduktie neemt elk jaar nog toe. Ruim een derde van de» melkproduktie wordt momenteel tot kaas verwerkt. De beurs „Karwei" in Utrecht (Jaarbeurs) was een paradijs voor handige mannen en vrouwen. Een keuze uit wat ons het meeste trof: Magnetisch sluitende gordijnen Geen kierende gordijnen meer die licht doorlaten als men de runnertjes (de voorste rol letjes aan de gordijnrails) toerust met magnetische koppeling. De z.g. „voorlopers" kleven dan door de magnetische aantrek kingskracht aan elkaar. FoeQe, op de markt gebracht door In- terrail, Postbus 80, Bleiswijk. Kinderlijm „Ukky" is een lijmsoort, die bij morspartijen uit de kleren te spoelen is./3.95 per flesje (Imp. Verhagen Herlizi- us, Postbus 20, Mierlo). Isolatie wand Je hoort tegenwoordig iedere huisbezitter of - huurder mompelen dat de woning tegen kou geïsoleerd moet worden om energie te sparen. Nu is er makkelijk te verwerken wandbekleding in de plaats van behang. Krimpen van naden is er niet bij, de ene strook wordt gewoon tegen de andere ge plakt met een speciale voor alle ondergronden geschikte schuimvinyllijm. In dessins en twaalf kleuren met 5,5 mm. dikke polyeter achterkant leverbaar voor 19,95 per meter, 90 cm. breed. Op een rol zit 25 m. Importeur: Isowand BV, West- zaan, tel. 075-123496. Combilift ladder Dubbele ladder en aluminium opvouwbaar schuifladdersysteem dat tot 6.60 hoog gaat. Fijn ding voor klus jes thuis, die op hoogte gefixt moeten worden, (rond 300,- bij een lengte van 4 m). De Combilift kan in een pakketje ver voerd of opgeborgen worden. (Imp. Interlad, Venlo, tel. 077- 70040). bonbonnière-achtige nachtclub-discotheek Studio 54 in tterdam vormde met zijn glinstergordijnen, zwarte glim- jer en fonteinformaties de achtergrond voor Louzacs zomer- ïfectie, vervaardigd door het Drenthse atelier Ali Baba. In iart en april zullen zijn kleren in de boetieks te koop zijn. Haagse „singing designer" brengt een serie vrolijke, soms nantische kleren in de nieuwe lengte, waarbij de knie zicht- ir is. Zijn katoenen ensembles bestaan uit korte witte, zwar- of gekleurde rokjes, waarop hij ruim gesneden openvallende len laat dragen die eruit zien als te grote manneh,emden. Ze jben diep ingezette bollende mouwen en kunnen als jasje nen. terugkeer naar de romantiek gaf Louzac de kans kantrand- van versoberde pettycoats onder de rokjes te laten uit pie- terwijl hii de taille vaak verlegt naar de heupen. Brede >anse „obi'sof driédubbele koorden accentueren dit, en irtussen een reuze-camelia gestoken. el cashmere topjes en hesjes op rode, gele en zwarte pofbroe- of bermuda's, met de onafscheidelijke sjerpen, (soms ichtig handgeborduurd en op bestelling te leveren). Op jur- i en t-shirts brengt hij vlekapplicaties. ewel hij veel zwart-wit in zijn show verwerkt, heeft Louzac, delijk als hij is, ook tintelend rood, turquoise, geel of een tonder groen laten samengaan in strokenjurken. Maar het idige is dat hij een soort bouwpakket van onderling te com- leren kleren heeft samengesteld met als extra mooimakerljes de nieuwe romantiek: kettingen van koordjes met rammel- igen, verstrengelde koordceintuurs, hoofddoeken met vle- ïplicaties, en kleine rood-zwart-gouden leren tasjes. TINY FRANCIS Magnetische koppelingen zorgen voor sluitende gordij nen. Links: T-shirt bedrukt met cashmere en een knie vrijla tend rokje met dansende strook. Daaro ver een ruim geplooid hemd. Japanse „obi" rond het mid del met naar voren terugko mende koord jes (er zijn kilo meters koord in de nieuwe collectie ver werkt). Rechts: kiel over Chi nese broek van Suzy Wong, geïnspireerd door de koe- lie's van Hong kong. Koord- ceintuur met kwasten en twee kleine tasjes rond de hals of op de heup, die bij het lopen mee deinen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9