anken, personeel n particulieren Ichieten failliete iaker te hulp Nieuwe voedsel-tekorten in Polen Populariteit van SDP en liberalen belangrijk minder Regering YS kort sterk op woningbouw, vervoer en onderwijs Hevige gevechten in oosten El Salvador [R FREDDIE VOOR VEEL IRITTEN EEN HELD urinaams militair gezag voor nbepaalde tijd aan de macht Moebarak: Belangrijke rol voor EG in Midden-Oosten an Dijk: Geen reden hulp an Suriname te stoppen Van onze correspondent LONDEN Waarschijn lijk als gevolg van interne twisten heeft de stembu salliantie van de Britse li beralen en sociaal-demo craten een forse duik vlucht genomen in potien- tiële aanhang. Volgens een in de Sunday Ti mes gepubliceerd onderroek zou in de afgelopen maanden een kwart van de aanhang •van de alliantie zijn gedeser teerd. In het bestaande kiessysteem zou de alliantie bij algemene verkiezingen nu op niet meer dan een honderdtal zetels in het Lagerhuis mogen rekenen. In november vorig jaar had de alliantie een aanhang van 44 procent, terwij Labour en de conservatieven elk met een schamele 27 procent voor de dag kwamen. In de zondag ge publiceerde peiling kwamen de sociaal-democraten en de li beralen samen met 34 procent uit de bus. vertoonden de con servatieven aanzienlijk herstel met 33 procent en kwam La bour met 31 procent uit de bus. De uitkomst van de peiling veroorzaakte aanmerkelijke consternatie en kan de verkie zingskansen verknoeien van Roy Jenkins, de kandidaat van de alliantie in het Hill- head-distrikt van Glasgow. Uit de peiling blijkt een gebrek aan bereidheid van liberalen om op een SDP-kandidaat te stemmen en omgekeerd. soldaat op verlof. Volgens fa milieleden van de doden ging het om een vergeldingsactie van het verzet voor het bloed bad, dat verleden weekeinde door soldaten van het rege ringsleger in een van de voor steden van San Salvador werd aangericht. Daarbij werden twintig jonge mannen uit hun huizen gehaald en ter plekke doodgeschoten. LEIDSE COURANT „ZUIDAFRIKAANSE POLITIE DOODDE VAKBONDSLEIDER" LONDEN De in Londen gevestigde Anti-Apar theids Beweging heeft zaterdag de Zuidafrikaanse veiligheidspolitie ervan beschuldigd de blanke arts en vakbondsactivist Neil Aggett te hebben vermoord. Aggett werd afgelopen vrijdag dood in zijn cel aangetroffen. Volgens de autoriteiten in Zuid-Afrika heeft hij zelfmoord gepleegd. De Anti-Apartheidsbeweging bestrijdt deze lezing en acht het Zuidafrikaanse regime verantwoordelijk de dood van de vakbondsleider. Aggett zat sinds november vorig jaar gevangen. Hij is de 46e ge vangene die in een Zuidafrikaanse gevangenis om het leven is gekomen. In tegenstelling tot de ande ren is hij de eerste blanke die een dergelijk lot overkomt. In 1977 veroorzaakte de dood van de zwarte activist Steve Biko internationale protest en. Biko stierf aan de gevolgen van hersenletsel en nierbeschadigingen, die veroorzaakt waren door zware mishandeling. VS-adviseurs naar Haiti NEW YORK De Ver- enigde Staten hebben onlangs een groep mili taire adviseurs naar Hai ti gestuurd. Dit heeft het Amerikaanse weekblad News Week vandaag ge meld en baseert zijn be richt op inlichtingen van het Amerikaanse minis terie van defensie. De adviseurs zouden in Port au Prince moeten inven tariseren welke behoef ten op het gebied van militair materieel en veiligheidsvoorzienin gen de Haitiaanse rege ring heeft. WASHINGTON De Amerikaanse regering heeft in de vandaag aan het Congres aangeboden begroting voor 1983 op-, nieuw ongekende bezuini gingen op de sociale uitga ven aangekondigd. Het to taal bedraagt bijna 90 mil jard gulden, ongeveer acht miljard gulden meer dan in de lopende begro ting. Programma's als her scholing van langdurig werklozen en sociale wo ningbouw worden volle dig opgeheven. Daarnaast worden zware bezuinigin gen aangebracht in secto ren als openbaar vervoer, wegenbouw en onderwijs. Het hele programma voor energiebesparing, met name door Carter fors uit gebouwd, wordt beëin digd. Tegenover deze bezuinigingen staat een verhoging van het defensiebudget met bijna 20 procent. Van de totale begro ting krijgt defensie ruim 29 .procent. Dat was een jaar gele den nog 24 procent en het zal oplopen tot ruim 37 procent in 1987. Militair personeel kan bovendien rekenen op een sa larisverhoging met acht pro cent, de rest van het federale personeel krijgt vijf procent. De gehele begroting is geba seerd op zeer optimistische verwachtingen. Gerekend wordt op een economische groei van vijf procent (nu nog ver beneden de verwachte drie procent), een inflatie van 5,5 procent (nog rond de 9 pro cent), een rente van 10,5 pro cent (nu circa 14,5 procent) en een werklooshéid van 7,9 pro cent (thans tegen de 9 pro cent). Verwacht wordt dat de plan nen van de Amerikaanse rege ring dit jaar op veel meer weerstand zullen stuiten dan verleden jaar. Vooral nu meeste lasten opnieuw worden afgewenteld op de schouders van de gewone Amerikaan gaan de verkiezingen in no vember voor een derde van de Senaat en het gehele Huis van Afgevaardigden een belangrij ke rol spelen. SAN SALVADOR In het oosten van El Salva dor is de afgelopen dagen hevig gevochten tussen soldaten van het rege ringsleger en het verzet. Aan beide zijden zijn veel doden gevallen. De stad Usulutan, midden in het strijdgebied, is van de bui tenwereld afgesloten. Een konvooi van 400 soldaten van het regeringsleger liep on derweg naar de stad in een hinderlaag. Hoeveel slachtof fers daarbij zijn gevallen is niet bekend. Volgens ooggetui gen is de weg naar Usulutan bezaaid met in brand gescho ten bussen en vrachtwagens. Op andere wegen in het oosten van het land, die eveneens door het verzet worden gecon troleerd, zou ook hevig wor den gevochten. Vooruitlopend op de goedkeu ring van de extra hulp aan El Salvador door het Congres heeft de Amerikaanse rege ring gisteren met spoed een zestal helikopters naar El Sal vador overgebracht. Zij ver vangen de toestellen die eind janurai verloren gingen bij een aanval van het verzet op de voornaamste luchtmachtbasis van het regeringsleger. Uit San Salvador kwam giste ren het bericht over de execu tie van zeven jonge mannen, die door onbekenden uit hun huizen waren gehaald. Een van de slachtoffers was een „EEN PUNT VOOR DE BOURGEOISIE" ROME De Italiaanse stadsguerril- lagroepering Rode Brigades hebben de bevrijding van de ontvoerde NAVO-generaal Dozier „een punt voor de bourgeoisie" genoemd en de politie ervan beschuldigd verdachten te hebben gemarteld. Volgens de Ita liaanse politie is gisteravond een zes de communiqué van de Rode Briga des gevonden, waarin deze extreem linkse beweging haar nederlaag in de ontvoering-Dozier erkend. In dit eer ste communiqué sinds de bevrijding van Dozier staan geen nieuwe dreige menten. De politie heeft sinds de ont voering van de NAVO-generaal meer dan 150 mensen gearresteerd, die verdacht worden van guerrilla-acti viteiten. ITENLAND lis naar Spanje oktober bRID Paus Johannes lus II zal in oktober een |ieel bezoek van enkele brengen aan Spanje, fcrogramma zal in de ko- |de maanden met de bis- bpen worden uitgewerkt. >ezoek, dat op 13 oktober bt, valt samen met de Ing van de herdenking [de dood van de Heilige i van Avila vierhon- I jaar geleden. Aanvan- ju de paus afgelopen naar Spanje gaan, wegens zijn gezond- Istoestand na de aanslag werd het bezoek uit- |ld. VS bereiden sancties voor tegen Cuba WASHINGTON Dc Ameri- kaanse president Reagan is van plan economische strafmaatre gelen te nemen tegen Cuba, dat volgens hem linkse guerrilla strijders in El Salvador van wapens voorziet. Dit is zaterdag door Amerikaanse functiona rissen verklaard. De Amerikaanse tv-maatschap- pij NBC zei dat de maat regelen het voor Cuba moeilijker ma ken producten in andere lan- denm te kopen en de Cubaanse mogelijkheden om vreemde va luta te verdienen moeten be perken. Het Witte Huis weiger de details van de beoogde straf maatregelen te geven. MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 PAGINA 7 Derde vlucht Columbia eind maart CAPE CANAVERAL De derde vlucht van het Ameri kaanse ruimteveer Columbia vindt plaats van 22 tot 29 maart. Dat heeft de Ameri kaanse vice-president Bush dit weekeinde bekend gemaakt bij een plechtigheid waarbij offi cieel het Europese ruimtelabo ratorium in ontvangst werd genomen. Dit laboratorium zal in de Columbia gebruikt wor den. Bush noemde de bouw van het ruimtelaboratorium „het grootste samenwerkings project op ruimtegebied". Hij zei verbluft te zijn door het^ vermogen van het Eu ropes ff ruimtebureau. Deng Xiaoping doet stapje terug PEKING China's machtige poli tieke persoonlijkheid, de 77-jarige Deng Xiaoping, zal in verband met zijn hoge leeftijd een minder actie ve rol gaan vervullen in de dage lijkse aangelegenheden van China. De vice-voorzitter van de Commu nistische Partij zal niet met pen sioen gaan, maar schuift van „de eerste naar de tweede lijn". Deng behoudt zijn functie van vice-voor- zitter van de militaire commissie van zijn partij. Deng heeft ooit zelf eens gezegd tot 1985 aan te zullen blijven om daarna als adviseur op te treden. Luxemburgse prinses gehuwd De Luxemburgse prin ses Marie-Astrid (28), de oudste dochter van groothertog Jean en Groothertogin Jose phine-Charlotte van Luxemburg, is zater dag in het huwelijk ge treden met de Oosten rijkse aartshertog Christian Von Habs- burg-Lotharingen. Ko ningin Beatrix en Prins Claus woonden de plechtigheid bij. WARSCHAU Ondanks forse prijsverhogingen en verlaagde vleesrantsoenen hebben de Poolse autori teiten dit weekeinde ge waarschuwd voor nieuwe voedseltekorten. Een groot tekort aan vlees wordt in maart verwacht. Een topambtenaar voor de vleesindustrie zei dat de vleesrantsoenen zullen worden teruggebracht tot tweeëneenhalve kilo per persoon per maand. Men sen die zwaar handwerk moeten verrichten kun nen aanspraak maken op zes kilo per maand. Ook de graanvoorraad valt dermate tegen dat er een tekort dreigt te ontstaan. Het stakingsverbod dat in Polen van kracht is ge worden bij het uitroepen van de staat van beleg in december kan wel tot 1983 duren. Dit heeft de Poolse minister van eco nomisch herstel, Wladys- law Baka, in het weekein de gezegd tegen het Ame rikaanse persbureau Asso ciated Press. Andere vrijheden als onbe perkt reizen, persvrijheid en recht van samenkomst zullen echter in de komende weken in ere hersteld worden, aldus Baka. De primaat van Polen, aarts bisschop Jozef Glemp, heeft gisteren in de nationale kerk van Polen in Rome een scher pe veroordeling uitgesproken over alle pogingen de haatge-. voelens in de Poolse samenle ving aan te wakkeren. „Polen mag geen land van bloedige twisten meer worden", aldus de aartsbisschop die dit week einde een bezoek bracht aan de paus. Hij beklemtoonde dat de uitweg uit de huidige situa tie bepaald moet worden door de dialoog en niet door dwang. De aartsbisschop maakte een vergelijking met de situatie in El Salvador en Noord-Ierland. Zowel daar als in Polen is de kerk geroepen de samenleving te genezen door een daadwer kelijk beleefd evangelie. Over de taak van de kerk verklaar de Glemp nog dat het niet in haar bedoeling ligt politiek te bedrijven, maar dat zij op basis van de waarheid en ethiek het geweten wil vormen. het motto „Save Laker" verzamelen personeelsleden van Laker Airways (links en rechts) op Londense luchthaven Gatwick handtekeningen van mensen, die vinden dat de failliete lucht- ondanks een schuld van ruim een miljard gulden voor Groot-Brittannie behou- PARAMARIBO In Suri name is, na het aftreden van president Chin A Sen, alle macht voor onbepaalde tijd in handen gegeven van het militair gezag, onder leiding van opperbevelhebber luite nant-kolonel Desi Bouterse. De installatie, vanmorgen, van de president van het hof van justitie, mr. Ramdat Missier, als waarnemend president doet niets aan die situatie af. Missiers functie is vooral cere monieel. Op korte termijn wordt ook een nieuwe rege ring benoemd, waarin waar schijnlijk de omstreden ex-mi nister Andre Haakmat zitting zal nemen. Verleden jaar moest hij na een conflict bin nen de regering het veld rui men. De laatste tijd is zijn ster echter weer rijzende. den gestort werd. Kleine en grote bedragen worden ge schonken door Laker's bewon deraars, onder wie niet alleen welgestelde zakenlui, maar ook huisvrouwen en hele ge wone mensen; gewezen va kantiegangers, die Sir Freddie nog altijd dankbaar zijn omdat hij het voor hen mogelijk heeft gemaakt goedkoop naar Ame rika te vliegen. Het voor La ker Airways ingezamelde geld wordt op een speciale bankre kening geplaatst. Ook het 2.500 man sterke La- ker-personeel wil iets doen om de firma te redden. Zelfs La ker's piloten zijn bereid daar voor het grootste deel van hun loon af te staan. Vandaag heeft een afvaardiging van het per soneel in Downing Street ge protesteerd tegen het feit, dat premier Thatcher Laker Air ways in de steek gelaten heeft. MSTERDAM Minister van ontwikkelingssamenwerking an Dijk ziet in de recente machtsverschuivingen in Suriname en reden de ontwikkelingshulp aan dit vroegere Nederlandse ingewest stop te zetten. Hij zei dit gisteren vanuit Indonesië, aar hij momenteel op bezoek is, voor de AVRO-radio. Mrwaarde voor het voortzetten van de hulp is volgens Van ijk vooral de eerbiediging van de mensenrechten en het spoe- "5 herstellen van de democratie in Suriname, or PvdA-buitenlandspecialist Relus ter Beek is het ontbreken fen enig vertrouwen in een spoedig herstel van de democratie I Suriname evenwel reden om te pleiten voor stopzetting van Nederlandse hulp, zeker voor zover die bestaat uit financiële feun voor het defensie-apparaat. Op een dergelijke wijze houdt ederland een militair bewind in het zadel. En dat kan niet. plgens Ter Beek. Ook pleitte hij er voor het totaal aan ontwik- lingshulp aan Suriname opnieuw te bezien. LONDEN De Egypti sche president Moebarak heeft tijdens zijn bezoek aan Engeland gezegd, dat de Europeanen „een be langrijke rol moeten ver vullen bij het bereiken van een oplossing van het Midden-Oostenconflict". Moebarak reisde na een ont moeting met de Britse premier Thatcher door naar Bonn, waar hij twee dagen zal blij ven. De contacten tussen Westduitsland en Egypte heeft president Moebarak gisteren „een hoeksteen van onze poli tiek" genoemd. De Westduitse president Cartsens verklaarde leveren, op voorwaarde dat hun Europese collega's niet achterblijven. De curatoren van Laker geven de reddings operatie in de huidige vorm weinig kans op succes. De to tale schulden bedragen im mers meer dan een miljard gulden. Het is best mogelijk dat Sir Freddie Laker zelf een deel van zijn vroegere firma zal E robe ren te kopen. Niemand an verhinderen dat hij een nieuwe luchtvaartmaatschap pij sticht onder een andere naam. Ondanks de crash van Laker Airways is Sir Freddie nóg steeds een rijk man. Hoe wel hij bewezen heeft geen goede zakenman of financier te zijn, beschouwen de meeste Britten Freddie Laker als een held. Er is zelfs een „Red La- ker"-fonds gesticht, waarin tot nu toe al bijna vijf miljoen gul- gistermiddag tijdens een lunch ter ere van Moebarak, dat Bonn ieder vredesplan steunt dat gebaseerd is op gewel dloosheid en de rechten van de Palestijnen evenals aan spraak op veiligheid van alle landen in het gebied, inclusief Israël. Even voor zijn vertrek uit Londen zei Moebarak optimis tisch te zijn over de toekomst van de onderhandelingen in zake de Palestijnse autonomie. Hij zei voorts overtuigd te zijn dat all? pogingen in het werk zouden worden gesteld om te komen tot een alomvattende regeling in het Midden-Oos- president Moebarak en de Westduitse president Carstens luisteren aandachtig naar het volks lied van Egypte, dat gistermiddag gespeeld werd bij Moebarak's aankomst in Bonn. Van onze correspondent Roger Simons) tfDEN De Orion - yal Bank, een Brits fi- jl van de Canadese yal Bank, probeert de fakroete luchtvaart- ptschappij Laker Air- ys van Sir Freddie La- r te redden. Ze heeft in nden een beroep ge in op Britse, Europese Noordamerikaanse hkiers een bedrag van geveer 165 miljoen gul- 1 bij elkaar te brengen, t dat bedrag kunnen de -eet opeisbare schulden i Laker worden vol gens Orion zijn bepaalde tadese en Amerikaanse iers bereid een bijdrage te

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7