Regering houdt vast aan werkplicht voor jeugdige werklozen Lieve hemel, hoe overleef ik dit? Ziekenfondsen hoeven niet meer met nieuwe fysiotherapeuten in zee Markt voor MDF-100 was ingezakt HILVERSUM Ondanks kritiek van veel kanten houdt de regering voorals nog vast aan haar plan jeugdige werklozen in voorkomende gevallen verplicht gemeenschapsta ken te laten vervullen, dat wil zeggen op straffe van verlies van hun uitke ring. Drs. A. den Broeder, directeur bijstandszaken op het ministerie van crm, zei dit gisteravond in het VPRO-televisieprogram- ma Tijdverschijnselen. Het begrip verplichting zal niet worden geschrapt in de nota, die de regering over en kele weken over dit onder werp zal publiceren, aldus Den Broeder. Wel verklaarde hij dat het mogelijk nooit zover zal komen, indien er voldoen de vrijwilligers zijn onder de jeugdige werklozen om bedoel de gemeenschapstaken uit te voeren. Hij kondigde aan dat de rege ring van plan is bestaande be lemmeringen weg te nemen die het jeugdige werklozen nu nog onmogelijk maken om op dit gebied zelf initiatieven uit te voeren. De verplichting moet volgens hem slechts ge zien worden als een aanvul ling op andere en betere mo gelijkheden om jonge werklo zen aan het werk te krijgen. Het is beslist niet zo dat jonge ren worden opgepakt of naar werkkampen worden ge bracht, zoals sommige reacties luiden, aldus Den Broeder. In hetzelfde programma uitten jeugdige werklozen veel kri tiek op de regeringsplannen. In de discussie daarover wordt hun inziens voorbij gegaan aan de wezenlijke elementen van hun situatie: de verplichting te solliciteren naar banen die er niet zijn, het verbod zelf met initiatieven te komen, verve ling, gebrek aan geld en mis kenning van hun situatie. Shell stortte gif in Couderak GOUDERAK Shell Chemie in Rotterdam heeft in Goude rak (Zuid-Holland) aan het eind van de jaren vijftig giftig chemisch afval gestort. Op de grond van de voormalige af- valstortplaats staan nu onge veer tachtig woningen. Dat valt af te leiden uit een rapport van het Rijksinstituut voor Drinkwatervoorziening (RID), dat recentelijk een on derzoek heeft gehouden. Toen er massale vissterfte in de Hol landse IJssel optrad en zwem men er werd verboden is Shell in 1959 gestopt met de lozin gen. Men gaf opdracht het af val weer weg te halen, maar dat is, aldus Shell, kennelijk onvoldoende gebeurd. De gifti ge afvalprodukten waren ont staan bij de fabricage van landbouwbestrijdingsmidde- len. Shell, dat deze middelen nog steeds produceert voor export naar derde wereldlan den heeft alle medewerking bij het verdere onderzoek toe gezegd. Volgens Shell zijn de stoffen betrekkelijk ongevaar- Vrij zacht DE BILT De Europese weerkaart wordt momenteel gekenmerkt door oceaande pressies die met grote regel maat bij IJsland aankomen en van daar uit hun weg vervol gen naar Skandinavië of de Noordelijke IJszee. In ons land heeft deze depres- sie-aktiviteit tot gevolg dat zuidwestelijke winden tame lijk zachte lucht aanvoeren waarin overdag gemakkelijk temperaturen van een graad of 8 bereikt kunnen worden. Bovendien veroorzaken de de pressies van tijd tot tijd regen. Dit wisselvallige, weertype zal de komende dagen aanhouden al kunnen de regenkansen la ter in de week wat kleiner worden. D®0l«O Eeld« n.ontv. - - m Eindhoven reg. 8 4 3 rr Oen Helder h.bew. 8 512 ir Lh. R'dam g.bew. 8 6 7 rr Twente reg. 7 5 4 rr Vllssingen tw.bew. 7 S 3rr Z.-Limburg reg. 9 5 3 rr Aberdeen n.ont. - - rr Barcelona g.bew. 14 7 On Berlijn reg. 7 3 2 rr Bordeaux mist 13 5 0 rr Brussel reg. 8 7 4 r» Frankfort m.reg. 7 10.1 rr Gen*vo h.bew. 12 3 0 rr Helsinki zw.bew. -14 -21 0 n Innsbruck h.bew. 8 -5 0 n Klagenfurl onbew. 6 -8 0 n Kopenhagen Luxemburg reg. Madrid l.bew. - i w Malaga onbew. 18 6 - Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 uur en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. PAGN NENLAND LEIDSE COURANT MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 PAGINA S r. A. Glazemaker '-tsbisschop van d-katholieke kerk tECHT Tot opvolger van mgr. M. Kok als ibisschop van Utrecht van de oud-katholieke is zaterdag in Utrecht gekozen mgr. A. J. emaker, bisschop van Deventer. Mgr. Glaze- leeft f„r, vaki werd in 1931 in Hilversum geboren. Op 1 1956 werd hij tot priester gewijd. Sinds 8 de- r, i»-» jW 1979 is hij bisschop van Deventer en sinds lizendPastoor 'n Arnhem. Mgr. Gla- Y iker neemt zijn verkiezing veertien dagen in e-tuss a(*" onc*er meer 'n het collegiaal be- icht r van °ud-katholieke kerk van Nederland Perliii ^e68en h'j zÜn benoeming zal aanvaarden. tiesh >ud-katholieke kerk van Nederland telt drie antie h°PPen< namelijk in Utrecht, Haarlem en De- akan er en on6eveer achtduizend gelovigen. tus. M Speeltuin dicht na gifvondst VLISSINGEN Het ge- meentebestuur van Vlissin- gen heeft de speeltuin „De oude stad" zaterdagmorgen met onmiddellijke ingang laten sluiten omdat in de bodem en aan de opper vlakte van het terrein cya- nide-resten zijn gevonden. Dat heeft een onderzoek van de provinciale milieu diensten uitgewezen. De speeltuin is gelegen op het terrein van de voormalige gasfabriek in Vlissingen. In het verleden zijn geen ver giftigingsverschijnselen bij de jonge bezoefcers gecon stateerd. Herindeling bisdommen nog niet van de baan UTRECHT De benoeming van vier hulpbis schoppen betekent niet, dat de herindeling van de bisdommen helemaal van de baan is. Vol gens kardinaal Willebrands, die dit zei voor de Diocesane Pastorale Raad Utrecht, staat de commissie nog pas aan het begin van haar werkzaamheden. De kardinaal zei ook, dat de functie van leger bisschop zeker niet vastzit aan het aartsbisdom Utrecht. Dit als antwoord op de vraag of deze functie zal worden overgenomen door de nieu we hulpbisschop van Rotterdam, mgr. Ph. Bar. Het verschil in opvattingen van mgr. Bar met de bisschoppenconferentie over oorlog en vrede zou volgens de Utrechtse DPR consequenties kunnen hebben voor het beleid inzake de be noeming van legeraalmoezeniers. Kardinaal Willebrands zei hierop geen zeker antwoord te kunnen geven. DEN HAAG Ziekenfondsen zijn niet langer wettelijk verplicht een nieuwe fysiotherapeut als medewerker in te schrijven, wanneer in die regio de norm van een fy- sioherapeut per drieduizend inwoners al is overschre den. Dit heeft minister Gardeniers van volksgezondheid en milieuhygiëne besloten. De norm van één per drieduizend is vrijwel in het gehe le land al overschreden; de maatregel moet verdere groei tegengaan. De minister volgt met haar besluit het advies, dat de Centrale Raad voor de Volksgezondheid daarover eind vorig jaar uitbracht. De bestaande praktij ken mogen blijven en kunnen bij vertrek of overlijden worden overgenomen door een andere fysiotherapeut Stank Rijnmond mogelijk gevolg illegale lozing ROTTERDAM De stank die za terdag meer dan 150 klachten bij de Rijnmondse milieudienst heeft opgeleverd, is veroorzaakt door het chemische oplosmiddel de- kalyne, dat vermoedelijk illegaal door een schip in de Grevelingen bij Oude Tonge is geloosd. Een woordvoerder van de Milieu dienst heeft dit gisteren meege deeld. Onderzoek van lucht- en watermonsters bracht enkele op losmiddelen aan het licht waaron der de stof dekalyne, dat de rub berstank veroorzaakt die tot prik keling van ogen en luchtwegen leidt. De stankgolf zorgde ook voor klachten op Schouwen-Dui- veland en Goeree Oppervlakkee. ni-dramabij paal 17.8 'ond stersj 'en ve van e ma ïntru en ai'.' >t (pi Joha Kaa n twt vette zwarte rookkolom over de weg, een vlammen- ilni en daarnaast normaal rijdend verkeer waren boven) de beelden, die onze fotograaf Milan Kon- 'ijika zaterdagmiddag van de verkeersjungle kon vast en. Het gebeurde op de weg Den Haag-Amsterdam ir Hoofddorp, waar kennelijk geen automoblist blu- jiaratuur bij zich had. Is de brandweer voor dacht ledereen en die van fddorp (foto's onder) bood professioneel uitkomst r met twee stralen middeldruk het vuur te doven, laaiende benzinebrand, waarvoor, naar later zou en, kortsluiting in de bedrading de beginnende vonk i verd had. er zat niemand meer in. De eigenaar stond erbij en ernaar, tot hij niet langer toechouwer van zijn el- misère kon zijn en in een pose, waarin doffe berus- schrik en verslagenheid lijkt samengesmolten, het -drama bij paal 17.8 de rug toekeert. VRIJGELATEN ANDREW PYKE OP SCHIPHOL IN DE SLAG MET ENGELSE FOTOGRAFEN: SCHIPHOL/VOORBURG „Laat me toch met rust. Ik heb bijna anderhalf jaar in de gevangenis ge zeten. Waaraan heb ik dit verdiend?" Witheet van woede trachtte Andrew Pyke zich een weg te ba nen door de horde voornamelijk Engelse fotografen en cameralie- den die hem zaterdagmid dag op Schiphol opving. Zijn vrouw Tileke pro beerde hem te kalmeren, m^ar de ex-helikopterpi loot, die 518 dagen Iraanse cel zonder enige vorm van proces achter de rug heeft, ging bijna op de vuist met zijn landgenoten die hem de weg versper den naar zijn familie, die elders in het Schipholge- bouw op hem zat te wach ten. Luchthavenpersoneel zette Pyke en zijn vrouw ijlings op een door een stewardess be stuurde elektrische mini-car. Die „scheurde" prompt op topsnelheid door de pieren naar het conferentiecentrum van de luchthaven. De foto grafen renden zo goed en kwaad als het ging achter het karretje aan. In het gevecht om de mooiste plaat sneuvelde tenminste één lens en kreeg Marijn de Koning van het NOS Journaal met een tv-vi- deocamera een klap op haar mond. Andrew Pyke tegen zijn vrouw: „Lieve hemel, hoe overleef ik dit?" In het vak grijs geworden oude rotten van de Speciale Dienst van de luchthaven keken verbijsterd toe en mompelden: „Zo'n hek senketel hebben we bij de aan komst van een passagier hier nog nooit meegemaakt". Op het wagentje hadden ook directeur Norman Schreiner van de gelijknamige lucht vaartonderneming en bedrijfs arts Slager zich een plaatsje veroverd. Drs. Schreiner klop te zijn belaagde werknemer voortdurend op de schouder en herhaalde almaar: „Wel kom thuis, blij dat ik je weer zie". Vraag later aan dokter Slager: Waarom is Pyke niet ergens anders in ons land terugge keerd? Bekend was toch dat de hele internationale pers hem al dagen op Schiphol opwacht te. De Haagse arts, die in de Residentie vooral bekendheid geniet als clubarts van FC Den Haag: „Andrew Pyke is in het verleden uitgebreid door ons getest. Hij is stabiel genoeg om zo'n confrontatie met de pers aan te kunnen". Excuus Het bewijs werd een half uur later geleverd. Nadat Pyke (42) in afzondering had kun nen praten met zijn familie (althans met zijn schoonfami lie Elferink uit Voorburg, zijn ouders en zijn kinderen uit zijn eerste huwelijk waren niet uit Engeland overgekomen), kwamen hij en zijn vrouw plotseling tussen twee mare- Andrew Pyke en zijn Nederlandse vrouw Tileke tussen twee Nederlandse marechaussees. Pyke tegen hen: „Tussen u voel ik me heel wat veiliger dan de laatste keer dat ik tussen kerels In uniform liep. Die hadden toen machinepistolen bij zich". (Foto: Milan Konvalinka) chaussees naar de perskamer. Tegen de marechaussees zei hij: „Tussen u voel ik me heel wat veiliger dan de laatste keer dat ik tussen kerels in uniform liep. Die hadden toen machinepistolen bij zich". En even later uiterst beheerst te gen de verzamelde pers: „Neemt u me niet kwalijk dat ik zoëven wat kortaf tegen u was, maar ik wilde toch eerst even mijn familie terugzien. U krijgt nu precies vijf minuten de tijd om te vragen wat u we ten wilt". Wraakactie Andrew Pyke vertelde onder meer dat hij in Iran redelijk goed behandeld was, in elk ge val niet gemarteld was. De omstandigheden waarin hij moest leven, noemde hij zelfs „acceptabel". Pyke, die in Iran werkte voor een met Schreiner in Den Haag gelieerde helikqpter- maatschappij, werd in augus tus 1980 aangehouden op de luchthaven van Teheran op beschuldiging van spionage. Zaterdag vertelde hij dat die beschuldiging was geuit door een man die een wrok tegen hem koesterde, omdat Pyke had geweigerd hem werk te geven. Volgens Pyke berustte de beschuldiging op niets en waren ook de Iraanse autori teiten uiteindelijk tot die con clusie gekomen. Pyke vertelde zijn vrijheid ook te danken te hebben aan de inspanningen van de Ne derlandse, Zweedse en Engelse ambassade. Ook de iets verbe terde politieke situatie had er volgens hem toe bijgedragen. Hij zei echter van die politieke situatie verder weinig af te weten, omdat hij in de gevan genis weinig informatie kreeg. Hij mocht wel vrij door de verschillende ruimtes in de ge vangenis rondlopen, boeken lezen en oefeningen doen. Wanhopig „Ik heb nooit gevreesd voor mijn leven, maar ben wel vaak wanhopig geweest, zeker nadat vorig jaar april de drie Engelse geestelijken waren vrijgelaten, die ongeveer tege lijkertijd met mij waren gear resteerd". Pyke zei veel steun gehad te hebben aan zijn geloof. Hij was ven die hij afgelopen Kerstmis uit Engeland na een actie had ontvangen. Hij verklaarde geen wrok te hebben tegen het Iraanse volk, omdat „slechts een klein gedeelte van hen mij dit heeft aangedaan", maar in dat land waarschijnlijk nooit meer te zullen terugkeren. Andrew Pyke sprak tegen dat hij op borgtocht was vrijgela ten, zoals een krant in Tehe ran vorig week meldde. „On zin, vorige week woensdag kwam een rechter me plotse ling vertellen, dat ik de vol gende dag zou worden vrijge laten. Ik kon wel een gat in het plafond spingen". Vraag aan een Schreiner-top- man: Werd Andrew Pyke mo gelijk vastgehouden om te voorkomen, dat Schreiner net als het Engelse bedrijf Bristow in één klap al zijn mensen en zijn 45 helikopters uit Iran zou terugtrekken? Antwoord: „Dat zou dan puur diefstal zijn ge weest. Wij hebben immers maar twintig procent aandelen van de Helicopter Aviation Service". Video-opname Vrijdagavond had Pyke in Athene tegenover een verslag gever van The Times ver klaard, dat hij half januari de eerste aanwijzingen kreeg, dat de Iraanse autoriteiten van hem af wildenv Hij werd toen overgeplaatst van de gevange nis in Karaj, 40 kilometer bui ten Teheran, naar de beruchte Evin-gevangenis in de Iraanse hoofdstad, waar hij ook de eer ste maanden van zijn gevan genschap had doorgebracht. Daar wilde men video-opna men van l?em maken. Toen Pyke vroeg naar het waarom, had hij als antwoord gekregen: „Deze gevangenis heeft zo'n slechte naam. Als een buiten lander nu verklaart dat het wel meevalt dan geloven de* mensen hem misschien wel". Pyke zéi dat hij akkoord was gegaan met de opnamen „om dat ik eenvoudig weg de waar heid kon vertellen. Ik hoefde niets onaangenaams dat me zelf was overkomen te ver zwijgen. Ik was immers goed behandeld, nooit gemarteld. Mentaal doet opsluiting je na tuurlijk wel wat, maar licha melijk mankeerde ik niets". Andrew Pyke had toen ook de verwachting uitgesproken dat spoedig de twee laatse Britten in Iraanse gevangenschap zul len worden vrijgelaten. Op Schiphol had Pyke de pers vijf minuten toegezegd. Het werd geen moment langer. Hij hield de tijd bij op zijn horloge. Toen de laatste seconde was weggetikt zei hij: Zo mijne he ren, nu is het wel genoeg ge weest". Hij stond op, nam zijn vrouw bij de hand en liep naar de uitgang. Daar stond een wagen van Schreiner klaar. Dokter Slager tegen de achter blijvers: „Laat hem nu verder met rust. Daar heeft hij nu echt wel recht op". (Vervolg van de voorpagina) Fokker en McDonnell konden na het verminde ren van de belangstelling van Delta Airlines geen offerte meer doen, omdat hiermee de produktie de finitief zou zijn geweest. Als de transactie met Del ta wel gelukt was, zouden volgens Fokker ook ande re luchtvaartmaatschap pijen over de brug komen. Een belangstellende was ook de KLM. De gehele markt voor een technolo gisch geavanceerd toestel als de MDF-100 was overi gens ingezakt. Een be langrijk voordeel van de MDF-100 was zijn zuinige brandstofverbruik. De prijsstijging van brandstof valt echter „tegen". Voor 1986-87 rekende Fokker met een prijs van circa 1,5 dollar per gallon kerosine. Thans is de prognose 1 dollar per gallon. De luchtvaartmaatschappijen kiezen nu ter vervanging minder geavanceerde, maar goedkopere toestel len zoals de verlengde Boeing 737. De MDF-100 zou 25 miljoen dollar gaan kosten. Ook de staking van de lucht verkeersleiders in Amerika en de tarievenoorlog op de Trans atlantische route hebben veel luchtvaartmaatschappijen in de rode cijfers geworpen. De maatschappijen stellen daarom nieuwe aankopen uit. Een andere belangrijke factor voor het afspringen van de MDF-100 was het ontbreken van een geschikte motor. De ontwikkeling van een nieuwe, alleen voor de MDF-100 be doelde motor kost circa twee miljard dollar. De motorfabri kanten Pratt en Whitney en Rolls Royce stelden zich nier bij afwachtend op, omdat nog steeds niet duidelijk was ge worden of deze vliegtuigen er wel zouden komen. Ook Airbus Behalve Fokker en McDon nell-Douglas heeft alleen Air bus verklaard met een derge lijk toestel te willen komen. Boeing bleef heel vaag. Airbus ként echter dezelfde moeilijk heden en moet in maart 1982 definitief beslissen, anders haakt de enige potentiële klant Air France af. Het in produktie nemen van de MDF-100 zou twee miljard dollar gekost hebben voordat het eerste toestel uit de hangar rolt. Een mislukking hierbij zou het voortbestaan van Fok ker hebben geriskeerd. Door nu te stoppen kunnen we de verliezen nog behappen, aldus Fokker-president Frans Swarttouw bij zijn terugkeer uit de Verenigde Staten. Fokker kan zijn beperkte ont werpteam nu gaan richten op de bestaande programma's van F-27 en F-28. Door de aan dacht voor de MDF-100 waren deze een beetje in de knel ge raakt. Fokker trekt zich nu te rug op zijn eigen gezonde ba sis, aldus Swarttouw. Toch denkt Fokker in de niet te verre toekomst aan een kleinere deelneming in een project als de MDF-100, een toestel voor 150 passagiers.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5