Openluchtzwembad Poelmeer moet geopend blijven REGIOIJOURINAAI De kop is er af Voor katholiek onderwijs niet naar Ashrameollege Leerzame oefening Nieuwkoopse EHBO en brandweer Tweede Polenactie Sassenheim succes EVENTUEEL MET FORELLEN BISSCHOPPELIJK GEDELEGEERDE: Uitstekend concert Woubrugse fanfare Politieman Rutting weg uit Alphen LEIDEN LEIDSE COURANT MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 PAG T oneelspeler A. v.d. Berg gehuldigd Vijftig jaar heeft de heer A. v.d. Berg (67) uit Lisse als amateur op de planken gestaan. Gedurende 43 jaar gebeurde dat als lid van de Lissese vereniging Geestgrondtheater. Afgelopen vrijdaga vond was het de laatste keer dat de heer Van de Berg optrad. Met de laatste uitvoering van 'Sil de strandjutter' zet te de jubilaris een punt achter zijn car rière. Na afloop van de voorstelling werd hij uitgebreid gehuldigd. Burge meester Gerrits overhandigde hem de gouden speld van de Lissese vereni ging. Uit handen van de heer John Hulsbergen ontving hij ook een gouden speld namens de Regio Centrum Ama teur Toneel. Afscheid van bestuurslid Elly van Goozen ZOETERWOUDE - De Zoeterwoudse gymnastiekvereniging SJZ heeft af scheid genomen van mevrouw Elly van Goozen die zeven jaar achtereen de penningen heeft beheerd. Voorzitter Gerard Kamphuis roemde bij het afscheid de werklust en doortas tendheid van mevrouw Van Goozen. Mevrouw Trees Deutekom is bereid ge vonden de financiën van de gymnas tiekvereniging onder haar hoede te ne men. Door de komst van mevrouw Elly van den Akker is het bestuur weer op sterkte gebracht SASSENHEIM Ook de tweede actie voor Polen in Sassenheim, De Kaag en De Engel is een succes geworden. In Sassenheim werd 30.000 gulden opgehaald, in De Kaag 3.000 en in De Engel 2.000 gulden. De opbrengst van de kleding,- voedsel en schoenenactie er werden voornamelijk schoenen opgehaald bedroeg 20.000 gul den. Van de eerste actie voor Polen is nog 10.500 gulden over. Vrijdagmiddag om onge veer twaalf uur zal de truck met oplegger naar Polen vertrekken. De chauffeurs P. Van der Aart en R. Tukker hebben inmid dels een visum gekregen. J.W. Reder tot diaken gewijd DEN HAAG/NOORDWIJK De heer J.W. Reder (61) is zaterdagmiddag in de kapel aan de Oude Molstraat in Den Haag door bisschop Simonis gewijd tot permanent diaken. De wijding werd bijgewoond door nagenoeg het voltallige perso neel van de firma Beuk uit Noord wijk, waar de heer Reder werkt als toeroperator. In zijn toespraak tot de wijdeling gaf de bisschop een uiteenzet ting over het ambt van de dienstbaarheid, zoals het aan de kerk is gegeven naast het bischops- en priesterambt. De diaken die mag verkondigen en preken en bepaalde sacramentele hande lingen mag verrichten zoals dopen, als kerkelijke getuige optre den bij huwelijkssluitingen, die de eucharistie mag bewaren en uitdelen, blijft als lid van de dioscesane geestelijkheid volop in derhoud blijven voorzien. Als diaken wordt aan hem toever trouwd assistentie in Haagse parochies, coördinatie en begelei ding van bedevaarten. Kinderhulp Jaarlijks organiseert Pax Christi Kinderhulp een aè tal treinreizen van West-Berlijn naar Nederland. EJte' zomer komen 1600 jongens en meisjes in de leeftfêl van zes tot achttien jaar naar ons land om hier vaksP tie te houden, iets dat niet mogelijk is in het door h.. Oostblok omsingelde West-Berlijn. In tienduizend West-Berlijnsc gezinnen zijn er problemen als gevi van de aanwezigheid van de muur, de scheiding tuss a Oost en West die de samenleving heeft ontwricht randstad is een ideaal vakantie-oord voor de Berliji J®1 kinderen, met zee en duinen en andere attracties b nen handbereik. Om deze kinderen een vakantie kunnen geven zijn gastgezinnen nodig. De vakan wordt gehouden van 27 juni tot en met 4 augustus. N inlichtingen wil over deze actie kan contact opnem met Jack en Lenneke Beijer, Steenbakkerslaan 24 Leiderdorp, tel. 890129. Postzegels De Sassenheimse Postzegelvereniging organiseert dinsi weer een maandelijkse bijeenkomst, die dit keer in het ken van de jaarvergadering staat. Na het officiële gedee worden zo'n honderd kavels geveild. De jeugdleden z om zeven uur welkom, de ouderen om acht uur. Inlicht gen zijn verkrijgbaar bij de heer Gezeling, 02520-29175 de heer Marinus, 02522-11932. OEGSTGEEST Het Oegstgeester college van b. en w. is van mening dat het openluchtzwembad Poelmeer in Oegstgeest open moet blijven, on danks de toename van het exploitatietekort door het teruglopen van de bezoe kersaantallen en de stij ging van de gasprijzen. Dit blijkt uit de onlangs ver schenen zwembadnota, die vanavond in commis sieverband zal worden be handeld. Het college vindt dat 73.000 bezoekers van het openlucht- bad in een jaar (1981) nog al tijd het openhouden recht vaardigen, zeker wanneer een vergelijking wordt getrokken, met andere sporten zoals voet bal en korfbal. Wel zal worden bekeken of via energiebepa- rende maatregelen het exploi tatietekort kan worden ge drukt. Ook zal een plan om van het openluchtzwembad in de onrendabele wintermaan den een kweekvijver voor fo-' rellen te maken nauwkeurig worden bekeken. Volgens de samenstellers van de nota is het openluchtbad een basisvoorziening die in een tijd van bewegingsarmoe de onmisbaar is. Het teruglo pen van de bezoekersaantallen van dit soort baden is een lan delijk verschijnsel. In 1976 wa ren er nog ruim 300.000 bezoe kers. Dat aantal daalde de laatste jaren naar 73.000, mede door de opening van het over dekte zwembad Poelmeer in januari 1979 en de opening van andere zwembaden in de regio. Ook is aangetoond dat de belangstelling voor zwem men in het algemeen iets is af genomen en verder waren de zomers in de achterliggende jaren tamelijk koel. Het ex ploitatietekort van het open luchtbad bedraagt ruim 300.000 gulden. Het exploita tietekort van het overdekte zwembad bedraagt tegen de 500.000 gulden. Ter vergelij king: het exploitatietekort van het voetbalcomplex bedraagt 400.000 gulden, bij een veel la ger aantal gebruikers. Forellen Het sportfondsenbad in Bus- sem heeft met het oog op soortgelijke ontwikkeling een forellenproject op touw gezet. In de wintermaanden is circa 300 kilogram forel uitgezet in het openluchtbad, onder toe zicht van een bioloog en des kundigen van een forellen- kwekerij. Men verwacht over de periode half oktober tot half april een verdubbeling van het gewicht. De verwach te winst bedraagt, na aftrek van kosten, 1000 gulden. Als de proef slaagt is in de toe komst het tienvoudige moge lijk. De investeringskosten zijn vrij laag. Het water moet 24 uur per dag worden belucht, waardoor tevens ijsvorming wordt voorkomen. Eén maal per dag wordt er gevoederd. In het voorjaar laat men het bassin leeglopen en wordt de vis eruit geschept. In Bussum verricht het zwembadperso neel al die werkzaamheden. Een zakenman die verder alle risico's draagt, koopt de vissen op en de netto-opbrengst wordt door twee gedeeld. Als het Bussjumse project een suc ces is zal bekeken worden of voor Oegstgeest ook zoiets mo gelijk is. Energiebesparing Zowel voor het openluchtbad als het overdekte zwembad zijn energiebeparende maatre gelen genomen. Bovendien be staan er plannen voor verdere bezuinigingen op energie. Een hoofdstuk apart is de zoge naamde whirlpool, een warm borrelend buitenbadje van 5,5 bij 7 meter. Dit badje, dat bij de bouw van het overdekte zwembad tamelijk goedkoop kon worden aangelegd, is zeer populair bij de bezoekers. Het is moeilijk om het energiever bruik van het borrelbad te me ten. Wel zullen deskundigen van de Leidse Universiteit op vrijwillige basis een onderzoek doen. De gemeente heeft in middels het Raadgevend Inge nieursbureau DHV uit Amers- foort een onderzoek laten doen. Dat heeft geresulteerd in de navolgende energiebespa rende maatregelen: de afdek king van het bubbelbad wordt direct aangebracht nadat de bezoekers het hebben verlaten en pas op verzoek van de zwembadbezoekers weer ver wijderd; er zullen windscher men worden geplaatst om het badje beter te beschutten tot dat de begroeiing voldoende bescherming biedt; verder zal de temperatuur niet boven de 30 graden Celcius worden op gevoerd. Bij het openluchtbad wordt overwogen het halfdiepe bad tot slechts 16 graden Celcius te verwarmen als het weer slecht is en de belangstelling toch vrijwel nihil. Ook wordt over wogen het diepe bad buiten de openingstijden permanent af te dekken. Eerder werd al be sloten de openingsperiode van het openluchtzwembad te ver korten van zes naar vier' maanden (half mei tot 7 sep tember) en de zwemwatertem- peratuur met enkele graden te verlagen tot ongeveer 21 gra den Celcius. Ook wordt het diepe bad tijdens de opstook- periode met landbouwfolie af gedekt. De voorgestelde maat regel om het diepe bad niet te verwarmen wordt onaan vaardbaar geacht. Het overdekte zwembad is al bij de bouw erg goed geïso leerd. Er zijn plannen om het ventilatiesysteem minder vaak te laten werken buiten de ope ningsuren. Ook wordt overwo gen de diepe bad buiten de openingsuren af te dekken. Verder zijn er plannen om te besparen via installaties die de energie terugwinnen, zoals een rookgasgenerator en een total energy installatie. Een nieuwe serie carna valsfeesten staat voor de deur. In de Bollenstreek neemt men altijd een voor sprong. Dat gebeurt met de Winterfeesten, waarbij verenigingen uit de gehele regio een feest op touw zetten in de Hobahohallen. Afgelopen zaterdag werd door de verenigingen het carnavalsseizoen ingezet. Het was ontzettend druk en gezellig in de Lissese hallen. ALPHEN AAN DEN RIJN „Als ouders voor hun kind naar katholiek- voortgezet onderwijs vra gen, kan men hen moei lijk naar het Ashrameolle ge verwijzen". Dit schrijft de bisschoppelijk gedele geerde voor onderwijs en katechese in het bisdom Rotterdam naar alle pas tores en hoofden van la gere scholen in het deke naat Alphen. Aanleiding tot deze opmerking is de tekst van de ad-hoc com missie Identiteit van het Ash rameollege over de levensbe schouwelijke instelling van deze school, daarin staat onder meer dat het Ashrameollege een oefenplaats wil zijn voor een betere samenleving. Ge schrapt is daaruit de zinssnede 'een rechtvaardiger samenle ving naar Bijbelse norm'. De bisschoppelijk gedelegeer de stelt, dat het in de school praktisch onmogelijk is liturgi sche vieringen te houden, dat de positie van de katechese be nard is en dat er een grote verscheidenheid aan levensbe schouwelijke opvattingen bin nen de school inclusief bin nen het schoolbestuur leven en aandacht krijgen. Al deze zaken geven hem aanleiding tot zijn opmer king, dat hij ouders niet naar het Ashrameollege wil verwijzen als zij voor hun kind katholiek voort gezet onderwijs zoeken. WOUBRUGGE Met een voortreffelijk jubileumcon cert zette de Woubrugse fanfare dit weekeinde de stij gende lijn van de muzikale prestaties voort. Met grote trots toonde voorzitter Jip Bochove een vijftiental nieu we muziekinstrumenten. Het openingsnummer van het jubileumconcert was voor de drumband. Onder leiding van instructeur Henk Slingerland toonde het overwegend uit dames bestaande ensemble, dat men bepaald niet stil gezeten had. De instructeur had het zijn leerlingen bij de uitvoering niet makkelijk gemaakt, maar met verve werden alle tempowisselingen genomen. De fanfare zelf deed overigens in prestatie niet voor de drumband onder. Onder leiding van de nieuwe dirigent Henk Meijer is een heel nieuw repertoire inge studeerd. Daarbij worden de muzikale moeilijkheden niet uit de weg gegaan. Vooral in „Pavane in blue" toonde het orkest vele kwaliteiten. Ook de solisten kwamen goed uit de verf. Vooral de veertienjarige Ina Slingerland toonde, dat zij op de saxofoon al menig ouder blazer de loef af steekt Behalve het muzikale kende de avond ook een officieel gedeelte. De jubileumcommissie werd opgeheven en met trots deelde voorzitter Jip Bochove mede, dat in het afgelopen feestelijke jaar 11.600 gulden was bijeengebracht Daarvoor zijn nieuwe in strumenten aangeschaft. Derhalve is er nu weer plaats voor een paar muzikanten. Liefhebbers kunnen zich melden op woens dagavond in verenigingsgebouw De Wijk. ALPHEN AAN DEN RIJN Hoofdinspecteur A.M. Rutting gaat de poli tie van Alphen verlaten. Rutting zet zijn politie- carrière voort op de Re chercheschool in Zutphen. Vrijdag 19 februari is er in het politiebureau van vier tot vijf een afscheidsre ceptie. Jeroen Bosch De Haagse fijnschilderes Diana Vandenberg ge dinsdagavond een lezing over de symboliek van paalde schilderijen van Jeroen Bosch. Het gaat om verloren Zoon' en 'De verzoekingen van Antonius'. lezing wprdt gehouden in de aula van het Rijnlai Instituut voor Ondernemersonderwijs (RIO) aan Leidsedreef 4 in Leiderdorp. Aanvang acht uur. Oud Zoeterwoude De Stichting Oud Zoeterwoude houdt dinsdagavond t jaarlijkse donateursavond in Ons Huis aan het Kosterspl 3 in Zoeterwoude-dorp. Op het programma staan een vel slag van de activiteiten in het afgelopen jaar en een fil} over de restauratie van de vondsten op Nova Zembla. ijl heer P.H.J. Vlasveld, restaurateur van het Rijksmuseums Amsterdam zal toelichting geven bij deze film, die et beeld geeft van de belevenissen van Willem Barentszoi en zijn mannen gedurende de overwintering in 1597 aan J hand van het scheepsjournaal en de bagage die in 1876 zij teruggevonden in het Noordpoolijs. Aanvang acht uur. Lunchconcert Woensdag om 12.30 uur wordt onder auspiciën van t Stichting Kunstkring „De Dissel" voor de derde ma, een lunchconcert gegeven in het ontmoetingscentru\ „De Dissel" aan de Damlaan 44. Medewerkenden i het ongeveer drie kwartier durende concert zijn: rei lie van der Wart (viool) en Wim Bredenhorst (pik no). Gespeeld worden werken van Telemann, Johai nes Brahms (de Sonate in G) en Ton de Leeuw. Kaai ten kosten twee gulden vijftig, voor KK-leden twt gulden en voor kinderen tot en met 12 jaar een guldét vijfentwintig. Telefonisch te bestellen onder nr. 2740% PvdA-Valkenburg De onlangs opgerichte Valkenburgse afdeling van de Pvai houdt woensdag een bijeenkomst in 't Trefpunt. On dl voorzitterschap van Klaas van de Broek, echtgenoot vj raadslid mevrouw Van de Broek-Westerink, komt de apaf te afdeling (in de raad gezamenlijk met PPR optreden bijeen. Als gastspreker is uitgenodigd Jan Hein Boone vJ Provinciale Staten. Hij bespreekt het onderwerp 'welzijn werk'. Oud-Zoeterwoude De jaarlijkse donateursavond van de stichting „i Zoeterwoude" belooft morgenavond om acht uur Ons Huis zeer interessante bijeenkomst te worden, het officiële gedeelte zal de heer P. H. J. Vlasveld, taurateur van het Rijksmuseum te Amsterdam, aan hand van een film tonen hoe de restauratie hee plaatsgevonden van de vondsten van de expeditie na* Nova Zembla. Die vondsten houden verband met c overwintering van Willem Barentszoon op Nova Zen bla in 1597. Een groot deel van de bagage en h( scheepsjournaal zijn in 1876 teruggevonden in het i, van de Noordpool. NIEUWKOOP De oetenlng, die de Nieuwkoopse brand weer en EHBO zaterdag ge houden hebben, werd door het hoofd van de Nieuwkoop se brandweer L.C. Kolmer als 'geslaagd' en 'leerzaam' om schreven. Zo'n 80 plaatselijk hulpverle ners begaven zich zaterdag middag naar het bejaarden centrum 'Aar en Amstel'. In dat sinds Januari leeg staan de complex (op dezelfde plaats wil men een nieuw ge bouw neerzetten; het wach ten Is op de beschikking van de minister) werd een ramp in scène gezet. Vijftien slachtoffers lagen door het pand verspreid en bovendien was op enkele plaatsen vuur uitgebroken. Het In groten getale aanwezige publiek werd door het vla een mega foon versterkte stemgeluid van de heer Kolmer op de hoogte gebracht van de gang van zaken. Volgens het hoofd van de Nieuwkoopse brand weer was het opvallend, dat er meer tijd nodig was om de slachtoffers naar bulten te krijgen dan van tevoren was Ingeschat. „De oefening heeft ons geleerd, dat In een der gelijk geval van nood snel mankracht op de been moet zijn en dat bovendien direct de hulp van korpsen uit de regio ingeroepen dient te worden". Een van de 'slachtoffers' wordt afgevoerd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4