Planten die zichzelf bemesten ijn geen science-fiction meer I Een goeie loodgieter werkt vanaf het dak tot in de grond MJÈSS lezers ROFESSOR A. QUISPEL IN DIESREDE LEIDSE UNIVERSITEIT: JDverval op ompstation S-1 Lisse Imperium toont sleurhuwelijh9 LEIDSE COURANT MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 PAGINA 3 E SINGEL 16 GEKRAAKT DEN Het pand Oude Singel 206 i de nacht van zaterdag op zondag feut* faakt. Volgens de krakers staat ,8bru*pand al vanaf juli 1979 leeg „toen T«k. ïigenaar de toenmalige kamerbe- 4 ers op straat zette". Op 30 april I de dag van de kroning van ko- BS in Beatrix, werd het pand door rTu 6rote 8roeP actievoeders ge- 22 30 ikt De actie mislukte echter. Po- rjgen [en van de eigenaar om het pand 1 erkopen zouden zijn mislukt, om- de vraagprijs veel te hoog zou zijn. de vorderingscommissie van de eente houdt zich inmiddels met Ie Singel 206 bezig. De krakers zijn ij mening dat de vorderingsproce- Doci e veel te lang duurt. 5 Jou IDEN „Het ontwik- seniien van zelfbemestende voojnten is binnen de gren- EJ"nd i van de wetenschap an\ tomen. Verder onder- k is noodzakelijk om b< er van de al bestaande 1 gelijkheden te profite- E" P. Dit zei prol dr. A. _jispel vandaag in zijn de ter gelegenheid van 407-de dies natalis lag) van de Leidse iversiteit. De ontwikke- J g van zelf-bemestende Gulden Vlies LEIDEN Het Gulden Vlies is afgelopen donderdag ge kraakt Het pand aan de Breestraat 125 is door acht mensen in gebruik genomen. De krakers zijn in het pand getrokken, omdat het al jaren leeg zou staan. Het pand is ei gendom van de gemeente en het wordt momenteel als op slagruimte gebruikt Vorig week kreeg de gemeente 350.000 gulden subsidie van het ministerie van CRM voor de restauratie van het Gulden Vlies. De totale restauratie kost bijna twee miljoen. De gemeente zoekt nog uit hoe de 350.000 gulden gebruikt kan worden. Paard verwaarloosd LEIDEN De politie heeft zaterdag proces verbaal opgemaakt tegen een bewoner van de Granaathof wegens verwaarlozing van zijn paard. Een dierenarts heeft het dier uit zijn lij den verlost Het paard werd zaterdagmiddag door de politie in een weitje aan de Hoge Morsweg gevonden. Het dier was niet meer in staat op te staan. De eigenaar zei, dat er al een dierenarts bij het dier was geweest. Terwijl de politie dit controleerde, laadde de man het dier in een auto en reed ermee naar het slachthuis. Daar constateerde een andere dierenarts, dat het paard ern stig was verwaarloosd. Inbreker betrapt LEIDEN De politie heeft in de nacht van zater dag op zondag een 22-jarige Leidenaar betrapt bij een inbraak in het clubhuis S)en Eigen Wieken in de eren wijk. Uit het clubhuis wordt een electrische schrijfmachine met een waarde van 3.000 vermist. De man was naar het clubhuis gereden in een gestolen auto. De Leidenaar wordt van nog een autodief stal verdacht Vrouw gewond LEIDEN Een 23-ja- rige Leidse vrouw is zaterdagavond met een gebroken kaak en ver wondingen aan een been naar het AZL overgebracht, nadat zij met haar auto tegen een boom was gereden: De vrouw reed op de Kiekendiefhorst er wilde linksaf de Wie- keihorst op. Door onbe kende oorzaak raakte ze de macht over het stuur kwijt. Auto uit de bocht LEIDEN Een 20-ja- rige Leidenaar en een 17-jarige Leidse zijn in de nacht van vrijdag op zaterdag voor be handeling van verwon dingen aan het gelaat en de armen naar het ziekenhuis overge bracht, nadat zij met hun auto uit de bocht waren gevlogen. Het ongeluk gebeurde op de hoek van de Lange- gracht en de Klok- poort Vermoedelijk door een te hoge snel heid raakte de man de macht over het stuur kwijt planten kan een belangrij ke bijdrage vormen in de bestrijding van het voed seltekort in de wereld. Prof. Quispel is hoogle raar in de experimentele plantkunde. „Door de sterk gestegen en nog stijgende energiekosten is. nu zelfs in de ontwikkelde we reld de energie-aanvoer in de landbouw een probleem en moet men zoeken naar minder energievragende alternatie ven. De bestrijding van de honger die driekwart deel van de wereldbevolking bedreigt vraagt om aangepaste cultuur- methoden. Dit heeft alleen zin als een doeltreffende geboorte regeling de catastrofale bevol kingsgroei afremt en er naar. gestreefd wordt de geprodu ceerde planten zoveel mogelijk direct te gebruiken en niet eerst, met onvermijdelijk ener gieverlies, in dierlijk voedsel om te zetten. Het gaat er om planten te kweken die op de beschikbare gronden op een oecologisch (oecologie - huis houdkunde van plant en dier) en sociaal economisch verant woorde wijze tot een optimale Eroductie komen. Zowel bij de lassieke als de moderne me thode gaat het om het maken van planten met niéuwe com binaties van genetische eigen schappen, combinaties van DN A's, die al in de natuur voorkomen", aldus Quispel. Daar elke plant stikstof nodig heeft voor de opbouw van ei witten, speelt de stikstofvoor ziening een hoofdrol. In de op timale situatie vindt de stik stofbinding met behulp van bacteriën onmiddellijk rond de wortels van de plant plaats. Een dergelijk proces is echter maar aan een enkel soort, voornamelijk de vlinderbloe migen (erwten, bonen, klaver en soja), voorbehouden. Het vermogen tot stikstofbinding zou volgens de hoogleraar op twee manieren over gebracht kunnen worden op andere planten. In de eerste plaats door de specifieke voorkeur van de bacteriën voor hun gastheer te verlagen. In de tweede plaats door het DNA (erfélijkheidsdragers) over te brengen naar de beoogde plant waardoor een nieuwe, zichzelf met stikstof bemestende plant zal ontstaan. Prof. Quispel: Indien het tot productie van zelf-bemestende planten zou komen, moeten we zeer voor zichtig zijn met de practischp toepassing en rekening houden met de zeer( kleine kans dat zulke planten ongewenste oe- cologische effecten hebben. Beide mogelijkheden kunnen fascinerend genoemd worden maar dienen wel met reali teitsbesef bekeken te worden. Toch mogen we stellen dat de ideeën over de uitbreiding van de stikstofbinding tot andere planten uit de sfeer van de science fiction in die van de serieuze fiction zijn terecht ge komen". SSE Twee gewapende jiteie innen hebben zaterdaga- ch00ljhd een benzinestation aan Oranjelaan overvallen. De 't bedraagt 800 gulden, i tien voor tien gingen de. ee mannen het benzinesta- 5 Scnri binnen en eisten geld. rwijl de één de cassiére Ireigde, deed de ander een ep in de kassa. De twee annen vertrokken lopend, aarna ze later in een auto ipten. De politie heeft tot isver nog geen spoor van daders kunnen vinden. telend duo ingehouden ILLEGOM Een 30-ja- ols' je man uit Voorburg en ki£J n 26-jarige vriendin zijn terdagmiddag aange- iden na een diefstal uit radiozaak in de wfdstraat. De winkelier het signalement van an, vrouw en auto aan politie door. vert£ een actie van de samen- ion. irkende politiekorpsen in de illenstreek kon het tweetal kwartier later in Sassen- im worden aangehouden. In auto werd de videorecorder higgevonden. Bovendien >f de politie in de auto ook cassetterecorder en een Jn radio-televisleset aan, die ln Al| rder die dag in Lisse waren heirvj stolen. De daders zijn inge- ,ten op het politiebureau. BURGERLIJKE STAND jden idertrtmwd: J, G. Westerbeek en P. Th. Wollen. A. J. Bruin en H. H. Zi reeiinn. J. H. Visbeen en E. M. Brooehooft. S. n A. C. J. van der Valk, J. en R. G. S. L. E. Lok. G. M. Winkel. R Kuisen M. C. M. Hott. Uhlenbeck /eer, A. P. Mol Niftrik en E. A. W. M. OV ilk. T. J. ven Vegten en M. J. Th. all, Wk. A. - 110 Wou», d n der Meerei en S. E. v i: Maria Elisabeth, d.v. J. F. Dröge »n der Haar. Ghadra. d.v. M. Sad- Ren Y. Boutayeb; Leendert Willem, tv H. J. de Koning en L. van Delft; Teu- Klv. T. Eikelboom en C. Nasveld; Catha- l( I» Maria. d.v. G. M. den Blanken en G. J. Voorn; Hubertha Maria. d.v. G. M den wken en G. J. M. Voorn; Franciska, d.v. H. Haneveld en P. T. Vink; CaroU Do- n. d.v. F. A. Veerkamp en A. M. A. J. 1 Btarle; Marco Johannes Cornelia, i.v. J W. van den Berg; Nico laas Maarten. J. J. Zwanenburg en P. van der Marei; d.v. T. A rends én J. Zandvliet; lv. L. Hamminga en A. M. Brilhl; d.v. G. C. M. Warmerdam en E. M. Menburg; Niels Franciacua, tv. W. van >r Velden en K. C. M. van Lambergen; >ej w*rt Maarten, tv. H. Nutbey en W. M. d ivts; Theo. tv. J. Moae en G. de Boer. Incent Franciacua Johannes, t.v. S. R B. n Weldam en M. C. J. Bilderbeek; Maria •lhelmina. d.v. A. A. M. Lommen en C. M. Verlaan, Roaana Maria, d.v. C. F. e'fulffen en G. M. Eman; Evrim. x.v. L en A. Gur, Caljenie Virginia. A v. A. Felomina en R V. B. Quinland; Janneke ubeth, d.v. J. J. van Putten en F. F. rritien. Machiel Daan, lv. W. Smid en M. de Vries; Giovanni Pietro Giuaeppe, Si"*. P. G. R Lo Gal bo en H. M. M. Vana- Sutanne Eliae. d.v. U. van der Plas en Blom; Cornelia Johannes, lv. J. Ooster- en W. M. Sudt, Brechtje Maria, d.v. P van Menach en J. van Seters; Charles 0f luard Constantijn, lv. A. J. Beddow en T. Haisma; Hasan, lv. A. Han en Z. SUctl; "chel. lv. Ph. C. van den Berg en P. J. n der Mee; Nelke, d.v. J. van der Eiik en G. den Hertog; Cengirhan, lv. M. Soyy- en A. Kefeli; Gerarda Wilhelmina, d.v. G. Geleijnae en J. G. M Baak; Iris JUL H. J. p M. Kokahoom en J. C. M. A. tds; MireUa Adrian». d.v. A. van Schaijk -sui RemmerswaaL Johanna Adriana, v C. Guijt en W. N. van Dukvanbode; Pe- anO Adriana NeUie. d.v. H. Verkade en J. M. Geervliet, Mitchell John, «.v. J. A. van 9? HONDERD JAAR LOODGIETERSBEDRIJF VAN WEESEL EN ZONEN: LEIDEN Als goed on dernemer is zijn klanten kring hem heilig. Uit het oogpunt van publiciteit wil Rob van Weesel best meewerken aan een ge sprek over honderd jaar loodgietersbedrijf Van Weesel, maar er dient wel rekening mee gehou den te worden, dat hij er weinig trek in heeft om al zijn uitspraken zwart op wit terug te zien. Zo zegt Van Weesel, gevraagd naar anekdotes: „Je maakt in dit vak natuurlijk wel dingen mee, waar je eigenlijk smake lijk om moet lachen, maar die verhalen houd ik voor me. Al vertel ik ze nog zo oppervlak kig, mensen zouden zich er in kunnen herkennen en ik wil niemand krenken." Hij wil ook pas na lang aandringen op de foto: „In deze kleren ben ik toch niet om aan te zien, ik heb niet eens een stropdas om mijn nek." S. van Weesel en Zn b.v. hon derd jaar in het vak. „Als het al opmerkelijk genoemd kan worden- dat een bedrijf hon derd jaar bestaat, dan is het zeker het vermelden waard, dat mijn bedrijf na al die ja ren nog steeds in hetzelfde pand is gevestigd aan de Ho- gewoerd, vindt Van Weesel. De hoofdpersoon van dit ver haal is de derde generatie Van Weesel, die als loodgieter de kost verdient en de zaak runt. Het loodgietersbedrijf van Van Weesel is niet altijd in handen geweest van de fami lie. Het begon allemaal in 1882. W.H. Marks zette een „koper- blikslagerij en lood gieterij" aan de Hogewoerd 112 op poten. De opa van Van Weesel trad vlak voor de Eer ste Wereldoorlog in dienst bij Marks en uit de dienstver band onstond een compag nonschap. In 1922 nam S. van Weesel sr. de zaak over. Twintig jaar later kreeg diens zoon, S. van Weesel jr. het heft in handen. Hij werd wel eens getypeerd met de woor den „Van leerling-loodgieter tot koning in sanitair'De huidige roerganger is vanaf 1966 in het bedrijf werkzaam. In 1980 werd aan de Gracht- weg in Lisse een filiaal geo pend. Van Weesel vindt dat hij met zijn tijd is meegegaan. Dat blijkt ook uit de naam anno 1982: Loodgietersbedrijf, Machinist In die honderd jaar is er wel het één en ander veranderd, zo blijkt uit de woorden van Rob van Weesel. Vroeger werden er nog grote roodko peren ketels gemaakt voor de suikerwerkfabriek van de ge broeders Pel. Koperen pan nen behoorden ook tot het as sortiment. Maar er is meer veranderd. Vooral wat het materiaal betreft dat wordt gebruikt „Mijn vader en grootvader liepen met loden f>ijpen op hun nek te slepen," egt Van Weesel uit. „Nu heb je die PVC-buizen om de rio lering aan te leggen. En dat is veel lichter spul. Vroeger, dat heb ik dus niet meer meege maakt, moest je dat zelf doen. Een T-stuk moest je zelf in de pijp maken, nu ruk je zo'n voorgebakken PVC-ding uit .de kast. Je hoeft er geen schroefdraad meer in te ma ken. Mijn grootvader ging met een handwagen zijn klan ten af, toen kwam de bakfiets en de gemotoriseerde bakfiets en nu stap je in je auto. Dat scheelt allemaal. Maar daar voor in de plaats zijn de eisen, die de mensen stellen hoger geworden. Zo nu en dan moet De derde generatie Van Weesel: „Een goede loodgieter ben je niet zomaar. Het is echt een vak." ie een thermostatische meng- craan aanleggen, nou daar had mijn grotvader nog nooit van gehoord." Wanneer blijkt dat niet alleen zijn grootvader daar nog nooit van heeft ge hoord, legt Van Weesel uit dat een dergelijke kraan automa tisch water met de goede tem peratuur uit de douchekop laat komen. „Je staat niet meer als een machinist aan die knoppen te draaien." Specialisatie Een veel gehoorde klacht is, dat het vaak weinig zin heeft een loodgieter te bellen. Het duurt weken voordat ze een i de Hoge Woerd die In het begin van deze eeuw werd gemaakt. Het i van de klok. Is dat van de firma van Weesel. keer komen, luidt het oordeel nogal eens en als ze komen moet je maar afwachten of ze wat doen. Volgens Van Wee sel heeft dat met het onder wijs in zijn vak te maken: „Een goeie loodgieter werkt vanaf het dak tot in de grond, zeg ik altijd. Hij kan dakbe- dekken en waterdicht maken en je kan hem voor de water leiding, het gas en de riole ring in huis halen. Maar wat zie je tegenwoordig? Ze spe cialiseren zich steeds meer en het ware vakmanschap zie je steeds minder. Maar ja, dat verschijnsel doet zich ook bij timmermannen en metselaars voor. Ik kan niet meer dan mijn best voor mijn klanten doen." Het jubileum wordt maandag 15 februari gevierd in de En- gelbertha-hoeve aan de Hoge Morsweg. De uitnodiging voor het feest is met enig gevoel voor humor geschreven. „Maandag 15 februari zal het honderd jaar geleden zijn dat de eerste klanten zonder lood in de schoenen! de winkel binnenstapten" en „U kunt rekenen op een „gas(t- )vrij" onthaal", luiden twee regels op het kaartje waarmee vrienden en bekenden er op attent worden gemaakt, dat Van Weesel het jubileum niet ongemerkt voorbij wil laten gaan. Van Weesel: „Ja, we vonden dat we de uitnodiging een beetje passend moesten houden, vandaar." MARCEL GELAUFF Haarlemmerstraat Dit voorjaar krijgt de Haarlemmerstraat een opknap beurt in bet kader van het onderhoudsprogramma van de gemeente. Voorgesteld wordt veranderingen aan te brengen in bet huidige wegdek. De winkeliers zijn ge vraagd zich uit te spreken over twee mogelijkheden: (1) een asfaltlaag waarbij van rood en wit asfalt ge bruik wordt gemaakt zodat het geheel een dambordef fect krijgt; (2) een asfaltlaag onderbroken door tegelor vergangen. In beide variaties blijven de tegel-trottoirs gehandhaafd. De winkeliers hebben tot 15 februari de mogelijkheid bun keuze te maken. Bejaardencama val In de Stadsgehoorzaal aan de Breestraat wordt zaterdag 13 februari een bejaardencarnaval gehouden. Het feest begint om half twee en de zaal gaat om één uur open. De confe rencier Tony Leernik, het trio Henny Langeveld en het Cocktail Trio verlenen hun medewerking. Een kaartje kost twee gulden. Squash De Holiday Inn Squash Club houdt zaterdag 13 februa ri weer een introduktieavond. Vanaf acht uur kunnen belangstellenden met deze sport kennis maken. Na een demonstratie kunnen de beginnelingen onder deskun dige begeleiding de banen uitproberen. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt morgenavond een o- penbare lezing over 'de uitweg uit de astrale gebonden heid'. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Nieuw Mi nerva aan de Vrouwesteeg en begint om acht uur. Evangelisatie Ter voorbereiding van een landelijke evangelisatieac tie worden op 12 en 26 februari twee informatieavon den gehouden in 't Bruggehoofd (Chr. Ger. Kerk) aan het Steenschuur. Aanvang van de avonden is om aebt uur. Koffieconcert Het gitaarduo Els Kluin en Hans Bredenbeek verzorgen met fluitiste Pollyann Schönfelder op zondag 14 februari om een uur in hotel Holiday Inn een koffieconcert. Het drietal speelt barokmuziek. De toegangsprijs bedraagt /5,75. Het Kleine Flippen Het muziektheater „Het Kleine Flippen" treedt woens dag 10 februari op in bet gebouw van jongerenvereni ging Augustinus aan het Rapenburg 24. Het Kleine Flippen tracht een theatervorm te vinden, waarin pop muziek, gespeelde scènes, mimi-acts en gezongen tek sten met elkaar verweven zijn. De voorstelling begint om acht uur. LEIDEN Toneelgroep Imperium speelde zaterdag in zijn eigen Micro-theater de premièrevoorstelling van Waarom slaap je, liefje?" van Jos Vandeloo. Het stuk behandelt de vastgelopen relatie tussen een man en een vrouw, al jaren getrouwd, die thuis het weekend uitzit ten. De vrouw is haar idealen nog niet echt kwijt en probeert er op een naïeve manier nog wat van te maken. De man is cynisch, maar vooral verveeld en ongeïnteresseerd. Een rea listisch gegeven, dat op een niet-realistische manier wordt uitgewerkt. Het gedrag van de personages wordt sterk aan gezet en de overgangen tussen de verschillende stemmingen zijn zeer abrupt. Dialoogfragmenten worden af en toe, ken nelijk met de bedoeling een vervreemdend effect te verkrij gen, onmiddellijk herhaald. Het stuk heeft surrealistische en, in elk geval in de interpretatie van Imperium, absurdistische trekjes. De fantasiewereld van de vrouw vermengt zich met de werkelijkheid van het saaie thuiszitten, „praatkaartjes" zorgen voor een goed gesprek, bezoekers stappen uit de kle renkast de kamer binnen. Het spel, met Jan van Iersel en Clara Smit als het echtpaar en Alex Straathof als bezoeker/buurman, voldeed meestal aan de eisen die stuk en regie stelden. De man had misschien iets meer gevoel voor zijn vrouw kunnen tonen - ook gechar geerd spel moet aan bepaalde waarschijnlijkheidseisen blij ven voldoen, en een tienjarig huwelijk zal toch ergens op ge baseerd zijn. In het toneelbeeld werd een belangrijke plaats ingenomen door een televisietoestel, die de verveling moest verdrijven en waarop beelden van het huwelijksfeest vertoond werden, bij wijze van contrast. Imperium speelt „Waarom slaap je, liefje?", dat wordt gere gisseerd door Ineke de Vos, elke vrijdag en zaterdag tot en met 20 maart. Misschien een nummer voor de boekenlijst op school? MARIAN VAN NOORT 3rieven graag kort en uidelijk geschreven. De edactie behoudt zich et recht voor mgezon- en stukken te bekorten. Paalzitten Naar aanleiding van de t.v.- opnamen voor het program ma 'De KRO komt langs in Noordwijkerhout' wil het het volgende kwijt. In dat pro gramma werden de kam- pioen-paalzitters uitgenodigd door de heer Noordermeer. Zaterdagmiddag 30 januari was er een soort generale re- petie. Hendrik Steenbeek, een van de kampioenen, was daarvoor niet uitgenodigd. Wel belde de heer Noorder meer zaterdagavond op om te vragen of Hendrik dins dagavond om zeven uur aan wezig kon zijn voor de opna men. Wij zijn daar geweest Er stonden maar drie palen en deandere kampioenen hadden daar zaterdagavond al op gezeten. Ik begreep toen al dat er iets niet klopte. De heer Noordermeer kwam naar Hendrik toe en zei, dat mijn man niet op de paal kon, omdat de televisiecame ra zoveel paalzitters niet goed in beeld kon krijgen. Hendrik Steenbeek zou een mooi plaatsje op de eerste rjj krijgen en Hans van Willi- genburg zou ook met hem een praatje maken. Maar wat gebeurde: we kregen een plek op de tweede rij, hele maal aan de zijkant. Hans van Willigenburg praatte met de paalzitters, gaf hen bloemen en Hendrik werd voorbij gelopen. Na afloop bood de heer Noordermeer een drankje aan, maar dat hebben we geweigerd. Ik vind dat er een gemeen spel letje met mijn man is ge speeld. In de zomer van 81 hadden ze hem hard nodig. Nu hebben ze hem laten val len. Mevr. H. Steenbeek-Boes Hazerswoude (ingek. red.)

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3