gesmolten ijsklomp Bettine Vriesekoop: Yvonne van Gennip kampioene in spé Petroesjeva perfect Val Ykema kost startplaats SPORTTRIBUNE LEIDSE COURANT MAANDAG 8 FEBRUARI 1982 PAINA NANTES Pas een uur na het mentaal knappe eindzege in het toernooi van de Europese Topt- waalf te Nantes, maakte tafeltennisster Bettine Vriesekoop goed wat haar de woede van veel toe- schuwers en de aanwezige Engelse pers had opgele verd. Zij ging alsnog naar Jill Hammersiey, haar ver slagen tegenstandster in het elfde en laatste duel. Toen de 20-jarige Vriese koop - volgens eigen zeg gen - in een vlaag van ver standsverbijstering de laatste twee punten had geproduceerd was ze door de knieën gegaan, van ge luk, om vervolgens op te staan en zonder Ham mersiey de hand te druk ken naar coach Gerard Bakker te snellen. De dan sende Bakker hield zijn snikkende pupil lang vast, terwijl Hammersiey ge belgd haar Kleedkamer op zocht. Over een nederlaag komen de Engelsen wel heen, het achterwege blij ven van een sportief ge baar maakt bij hen diepe wonden. Het foutje moge Vriesekoop worden vergeven. Reeds drie keer had zij in de finale van de Toptwaalf van Hammersiey verloren, nu op haar 20ste kwam eindelijk Europees suc ces. Ook bij de heren viel een jonge winnaar te melden: de 20-jarige Zweed Mikael Appel- gren. De tafeltennissport bleef gelukkig bespaard dat vetera nen als Hammersiey (31) en Orlowski (29) en Secretin (32) de doorbraak van de jeugd te genhielden. Bettine Vriesekoop staat nu definitief aan de top in Europa. Maar zij kan nog meer, want in Nantes kwam ze tot een voor Nederlandse begrippen histori sche prestatie terwijl ze niet in topvorm verkeerde, op was van de zenuwen, bovendien het hele Franse publiek tegen zich had plus in haar naaste concurrente Jill Hammersiey iemand had die een uniek ver dedigend speltype bezit en een soort toverrubber op haar ba- tje heeft, van hetzelfde type waarmee haar tijdelijke coach John Hilton in 1980 verrassend Europees kampioen werd. Maar gaan we even terug in de tijd, wat in het Franse Nantes trouwens niet zo'n grote op gaaf lijkt. Afgelopen vrijdag. Vriesekoop en Hammersiey komen als enigen ongeschon den door hun eerste drie par tijen. Dan: Bettine Vriesekoop slaat slecht, heeft de hele nacht alle partijen hardop pra tend in haar bed doorgeno men, terwijl kauwgom en cho cola beurtelings haar nerveuze mond vullen. Zaterdagmorgen boekt Vriesekoop overwinnin gen op Phliko en Hellman. 's Avonds staat de confrontatie met liefst drie Hongaarsen te wachten. Szabo wordt zonder pardon opzij gezet, net als Ma- gos waarover Hammersiey eer der nog gestruikeld was. De derde Hongaarse, Olah, neemt wraak en verslaat een tactisch zwakke Vriesekoop in drie ga mes: 19-21, 21-18, 21-11. Vrie sekoop ziet het dan niet meer. zitten, denkt dat een zesde plaats in de eindrangschikking mooi is maar slaapt deson danks prima in het luxe hotel, gelegen naast het Palais des Sports. Gisteren, zondag, kreeg ze geen hap meer door de keel en dat zou de hele dag zo blijven. „Ik kan niets binnen houden zegt ze, maar als ik het toernooi toch win ga ik me be drinken". De eerste tekenen van 'verstandsverbijstering' zijn aanwezig, immers, Vriese koop heeft nog nooit gedron ken en zal dat ook nooit doen. De zenuwen gieren haar door de keel vlak voor de negende ronde tegen de Europese kam pioene Popova. Maar de licht geblesseerde Russin wordt met 21-11, 21-14 van tafel en bat gescheiden, iets dat in drie games (24-22, 13-21, 21-15) ook gebeurt met de kleine maar agressieve Westduitse Kamizuru-Hirschmüller. Ook erg spectaculair En dan volgt de slotronde: Vriesekoop (een verliespartij) ontmoet Hammersiey (een ver liespartij). Een grote groep supporters uit Hazerswoude en Leiden zorgt voor een Europa cupstemming in het sportpaleis van Nantes. Het drieduizend- koppige Franse publiek kiest als reactie niet de kant van de jonge Vriesekoop, maar die van de oude Hammersiey, wier spel van verdedigen van ver van de tafel af ook erg specta culair is voor het publiek. Het duel, dat te laat begint omdat juist voor die partij de ballen lijken op te zijn, bezorgt de toeschouwers in totaal 510.000 hartslagen per minuut. Bettine Vriesekoop speelt zeer tactisch en loopt uit tot 20-16. Op eigen opslag verspeelt ze ALKMAAR En zo kwam alles keurig op zijn poot jes terecht. De stennis rond Yvonne van Gennip en haar startbewijs had geen negatief gevolg. De pas 17-jarige schaatsen- rijdster uit Haarlem, hield zich tijdens de zenuwslo pende dagen voor het wereldkampioenschap sprint in Alkmaar knap staande. Pas in de late avonduren van donderdag was de Internationale Schaats Unie (ISU) bereid de administratieve blunder van de Koninklijke Neder landse Schaatsenrijders Bond (KNSB), die haar per abuis niet had ingeschre ven, door de vingers te zien. Alsof er niets was gebeurd reed de opge- wekte eindexamenkandi date gymnasium haar toernooi. Met een bronzen medaille op de 1000 meter van zaterdag en de vierde plaats in het eindklasse ment diende ze zich aan bij de internationale schaatstop. De aspiraties van de jonge rijdster liepen tijdens het toer- nooi zelfs dermate hoog op. dat ze gisteren na afloop van haar tweede 1000 meter te leurgesteld in de richting van het elektronische scorebord blikte. Om de Westduitse Mo- nika Hölzner-Pfiug van de der de plaats in de eindrangschik king te verdringen, moest Van Gennip 1.25.67 rijden. Met de vechtersmentaliteit van een kampioene in spé en met de dit weekende weer ongenaak bare Natalia Petruseva als trekpaard, begon ze aan het karwei. De 1.26.19 betekende weliswaar een nieuw persoon lijk record, het verschil met brons was nog ruim een halve seconde. Snel weer ent De teleurstelling sloeg echter als snel weer om in vreugde over de verrassende vierde plaats. De Haarlemse scholie re, die met haar puntentotaal van 172.00.5 een Nederlands record-sprint-vierkamp reali seerde, ondervond geen hin der van de twijfels, die haar vóór het toernooi ten deel wa ren gevallen. „Ik heb de hele affaire bewust van me afgezet. Maar je weet toch nooit of het invloed op je prestaties heeft", sprak ze na afloop. Het bleek niet zo te zijn. „Dat verwacht Ik ook niet van een topsporter", reageerde trainer Henk Louwmans. „We hebben er bovendien deze week van alles aan gedaan om haar mentaal overeind te houden. Dat is je werk als coach". Van Gennip verloor haar late re kans op de derde plaats in haar rit op de 500 meter van zaterdag. Met 42.91. secon den bleef ze 86-honderdste van een seconde achter bij Hölzner-Pflug, die tien jaar ge leden al wereldkampioene sprint was. „Ik kon echt niet harder", verklaarde ze later. „Ik had geen grip op het ijs". Door haar tegenvallende pres taties op het Nederlands kam pioenschap ontbreekt Yvonne van Gennip dit seizoen op de grote internationale allround toernooien. Er rest haar nog slechts het wereldkampioen schap voor junioren, dat van wege de politieke toestand in Polen van Warschau naar In nsbruck is verhuisd. Daar zal het in de toekomst echter niet bij blijven. Henk Louwmans tenslotte: „Ach, ze is pas 17 jaar. Volgend jaar kan ze wel gaan paardrijden....". KOEN NIJMEIJER ALKMAAR Evenals op het Europese kampioen schap In Heerenveen toonde Natalia Petroesje- va zich het afgelopen weekende In Alkmaar on genaakbaar. Moest de sportstudente uit Moskou de afgelopen twee jaar de wereldtitel sprint nog aan de Oostduitse Karin Busch-Enke laten, dit sei zoen lijkt de zelfverzeker de Russin niets uit handen te geven. Al waren de ver schillen op de korte af standen ten opzichte van Heerenveen aanmerkelijk kleiner. Met de weten schap, dat de Oostduitse rijdster zich dit seizoen volledig richt op het wereldkampioenschap all round in Inzeil een interes sant gegeven voor vol gende week. Al dienen de kansen van een machts greep van Busch-Enke sterk in twijfel te worden getrokken. De krachtige rijdster uit de De DDR is momenteel echter de enige, die in het spoor van de technisch perfecte Petroesje va kan blijven. Maar ook niet meer dan dat. Petroesjeva on derstreepte in Alkmaar haar hegemonie nog eens nog door alle vier afstanden te winnen. Met haar tijdenreeks (41.58, 1,25.69, 41.55. en 1.24.02) sloeg ze een gat van ruim een vol punt met haar Oostduitse tegenstandster. Enige smet op het succes van de rijdsters uit Sovjet-Unie wierp de diskwali ficatie van Natalia Glebova. De nummer drie van Heeren veen veroorzaakte zaterdag op de 1000 meter drie valse starts en kon onverrichter za ken terug naar Siberië. Moni- ka Hölzner-Pflug, een pupil van de Nederlander Ab Krook, mocht daardoor plaatsnemen op het ere-podium. Een succes Voor de Nederlandse ploeg werd het sprinttoernooi even eens een succes. Alie Boors- ma, Yvonne van Gennip en Thea Limbach slaagden in de voornaamste opdracht, die trainer Henk Louwmans zijn dames had meegegeven: het terugwinnen van het vierde startbewijs. Bovendien bleef Alie Boorsma vlak achter Van Gennip. Met de plaatsen vier en vijf in de eindklassering werd daardoor bevestigd wat in Heerenveen door de dis kwalificatie van Boorsma nog niet op papier kwam: de aan sluiting van de Nederlandse dames bij de rest van de we reld. Met het WK in Inzeil voor de deur biedt dat met name perspectief voor Alie Boors ma. Het verschil met Natalia Pe troesjeva blijft echter erg groot. De 26-jarige Russin staat op eenzame hoogte en lijkt nog lang niet over haar top heen. „Toch geloof ik, dat we over twee jaar op gelijke hoogte kunnen staan", meent Henk Louwmans, die de afge lopen week zijn werkzaamhe den als leraar lichamelijke op voeding gewoon voortzette. „We moeten er maar eens naar toe, dat we de dames als volwassenen gaan behande len. Waarom zou ik constant op ze moeten letten? Ze zijn toch oud genoeg". Volgens plan Louwmans, die dit jaar voor het eerst de dameskernploeg onder zijn hoede heeft, ziet het seizoen tot dusverre vol gens plan verlopen. Langzaam maar zeker begint het Neder landse damesschaatsen uit een diep dal te komen. In het Olympische jaar 1984 moeten de vruchten worden geplukt. Het terugwinnen van de vierde startplaats op het wereldkam pioenschap volgend jaar is daarbij een kleine steun. Een belangrijke rol in het te rugwinnen van dat startbewijs speelde Thea Limbach. De studente uit Amsterdam reed een hoogst ongelulg nooi. Zowel op de 5 m 9 als 1000 meter hadi zafe®[ dag moeilijkheden ojle sing. Leverde dat ode meter een verlies vafra van een seconde op^Lk te haar op de 10'. mi twee volle tellen. Docat I tegenstandster Conr Pai kevin bij het uitkomt van bocht gelijk lag, rlee Limbach keurig vooing>V« Canadese rijdster, dvee voortvarend van starvas gaan, miste echter i kr om er vlot gebruik vj te ken. Limbach moest>l ir remmen. Het kostteaar dat moment vier pl.tsei het algemeen klsem an c Daarmee was het ifor p echter nog niet voort Gi jE^ ren kwam ze in haart op - 1000 meter ten vaIZe speelde daardoor eekla ring bij de eerste tierDe JJJJJ de startplaats op hetom r wereldkampioenscha st ze echter veilig dcdat balans na drie >tan wordt opgemaakt. Edat t voor Limbach, die st t,u nooi als een extraje schouwde, de eersteerei KOEN NU El n ALKMAAR De Russi sche spierbundel Serge Khlebnikov, de Canadees Gaetan Boucher en de Noor Frode Rornning heb ben met Vladimir Kozlov als goede vierde het wereldkampioenschap sprint in Alkmaar be heerst. Nederland speelde geen rol en verloor, mede door een val van Jan Yke ma, zelfs een startbewijs voor het WK sprint 1983. Lieuwe de Boer en Miel Govaert waren niet opge wassen tegen de kracht sexplosies van de pure sprinters uit Rusland, Ca nada en Noorwegen. Het WK-sprinttoernooi op de Alkmaarse kunstijsbaan de Meent werd vooral op de eer ste dag ontsierd door een groot aantal valpartijen. Thi- bault (Canada), Ykema (Ne derland), Ala-Louko (Finland), Medennikov (Rusland) en de Noren Marchlni en Engelstad zagen allen door een val op de 500 meter hun kansen op een goede eindklassering verloren gaan. Wind, zand, modder en de kwaliteit van het ijs werden op de eerste dag als redenen voor deze „massale valpartij" aangevoerd. Sprinttrainer Gauke Nijholt: „ledereen liep maar over het ijs. Ze dachten zeker dat het een koeiestal was, waar je zo In en uit kan lopen. De baan was zaterdag erg vies. Toch denk ik dat de valpartijen veroorzaakt zijn door de sterke wind. Direct na de start en de eerste bocht, die Je met de wind in de rug neemt, kregen de rijders een kiap van de tegenwind. Opval lend is ook, dat alleen in de eerste ritten op de 500 meter de rijders onderuit gingen. De anderen hebben hun techniek aan de weersomstandigheden aangepast en zijn dieper gaan rijden". Slachtoffer* Nederlands kampioen Jan Ykema was ook één van de slachtoffers, maar hij treurde niet en zei: „Jammer, zoiets kan iedereen overkomen". Na 60 meter was het kampioen schap voor Jan Ykema al ver keken. In zijn rit tegen de Rus Vladimir Kozlov, die op de tweede dag met 37.80 - de beste tijd ooit op Nederlands ijs gereden - de 500 meter won, ging de Harlingse „play boy" zaterdag onderuit. Ener giek krabbelde de 18-jarige Fries overeind, maar de kans op een ereplaats, waar hij en heel Nederland toch op had gerekend, ging verloren. Ook Mlel Govaert stelde teleur en kon zich niet met de wereldtop meten. De Neder landse eer werd door Lieuwe de Boer, die door het wegblij ven van Hilbert van der Duim als reserve aan het sprinttoer nooi mocht deelnemen, nóg gered. Met een zevende plaats in het eindklassement (38.73, 1.21.77, 38.54 en 1.19.22) was Lieuwe de Boer de beste Nederlander. Miel Govaert, die door een grie paanval tijdens de interland Zweden-Nederland in Ström- sund aan vorm had verloren, eindigde als negende, terwijl Jan Ykema zich met de 28e plaats tevreden moest stellen. Teleurstellend Voor Nederland dus een te leurstellend sprintkampioen schap. KNSB-trainer Gauke Nijholt zag het anders en was tevreden. „Nederland kan de vlag uitsteken. Alleen zit er deze keer geen wimpel aan", zei de Friese sprintcoach. De sprintschool van Neder land is nog een „brugklas" in Jan Ykema ziet zijn illusies in rook opgaan bij zijn val op de eerste vijfhonderd meter. vergelijking meie abso n z] schaatstop. KhUikov toTt de zijn kracht enelheid, wijl ook Kozlov de twe^ o ;ee ah Kozlov het baanord dal naam stond vaijjn lanc noot Kulikov. krachtsexplosie i het t\d daagse sprinttqooi k*Qg uit het vierkantchaam de Canadees Gan Boud 'Q| Met kat-achtigetgen kr Boucher op deOOO m door de bochtten liet elektronische titaarnen op 1.16.69 stilsta De Ca dese wereldiGrdhou (1.13.39) ontnam A*rmee Amerikaanse su(>eer Heiden het trotse tnrec (1.17.59). Gaetan Bouc deed de viervoudi<wer< sprintkampioen en G.goli boy" van Lake bid, Amerikaan Eric Hen, eens vergeten. Na het WK sprintin zich afvragen of ee-.peci ke sprintploeg noockelijk want Natalia Petroeva, I rin Busch-Enke, Yine Gennip en Alie Bo-ma ook top-allroundersan Y ma, het ongmsfc schaatstalent uit irlin®C-( begrijpt waarschijnlals ling waar het om ga Lietojr de Boer en Miel Giert te oud en hebben erna naai geen toekon mi inzj| Ykema wel. In overl met^ KNSB-tainers wil de8-j hardrijder uit Friesb o stappen naar de aiund t En wat kan Nedend sprintnatie nog zoer Ykema. Met de val v Ykd kwam ook het sprim in derland ten val, onnks sprinttrainer Gauke jhofasl Alkmaar dacht datet maal nog wel was tegejtere len. WIL VAN D PI Zo rijdt Yvonne van Gennip, met een brede glimlach op het gezicht, haar wedstrijd. Kort voor de start (zie Inzet) straalt zij wel een portie concen tratie uit. die voorsprong en verliest de game. De Fransen juichen en joelen, vooral als Vriesekoop in de tweede game bij de stand 1-5 definitief blijkt te zijn ge klopt. Maar de Hazerswoudse, die kapot leek, vecht terug. Komt naar 16-16 pas voorbij Hammersiey en gaat door naar 21-17. Beide speelsters maken veel fouten, zijn te gespannen maar de strijd is het aanzien meer dan waard. Bij 19-15 in de der de en laatste game krijgt Betti ne Vriesekoop de kans om met een hoge smashbal op 20-15 te komen maar ze mist. Haar coach Gerard Bakker kijkt Vriesekoop woedend aan en deze klapt in elkaar. Het wordt 20-20. Het publiek is afwisse lend stil en zeer luidruchtig. Een vierde debacle in het Toptwaalf toernooi lijkt een ze kerheid voor Vriesekoop. Maar ze wint, het wordt 22-20. De Hollandse kolonie gaat door het geluid. Tot tprekon in staat Nadat Bettine Vriesekoop in de feestroes weer tot spreken in staat is merkt ze op: „Dit is een ongelooflijke bevrediging, een beloning voor al mijn trai ningsuren. Maar ik kan beter. Ik was niet in topvorm, ik Bettine Vriesekoop krijgt tijdens de finale tegen Jill Hammersiey nog en» gen van coach Gerard Bakker. speelde in elke partij slechts op safe. In een normaal toer nooi, dus zonder zenuwen, zou ik gemakkelijker van Ham mersiey hebben gewonnen. Het anti-topspinrubber op één kant van haar batje is lastig, maar ik was er niet bang voor. Ik heb laatst in Engeland veel tegen Koreanen gespeeld en die verhulden veel geraffineer der met welke kant van het ba tje ze sloegen". „Deze titel zet me voor het Europees kam pioenschap in Boedapest vol gende maand in april wel on der druk, maar aan de andere kant is er eindelijk het gerust stellende gevoel dat ik in mijn loopbaan eindelijk een topeve- nement heb gewonnen". En dat is nu de nieuwe Bettine: een ces smo liet ze tijdens protocollair uit haar lende toch om: er veel van haar

Leidse Courant | 1982 | | pagina 20