/erWjstermg enongeloof >ver recordbegroting VS ■fS hekelen huichelarij" }>i j schending nensenrechten VARKENSLAPPEN EN KOOL bedrijfs auto rai Van jong tot oud gezond EFENSIE: PLUS 110 MILJARD; SOCIALE UITGAVEN: MIN 90 MILJARD Is Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. Vele doden bij hotelbrand in Tokio Fokker en overheid gaan praten over verdeling schade Wiegel: „Niet blij met halvering PvdA" Ceidóe Go B Uitgave Westerpers. behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Banlc Amro-bank N.V., L I Direrteiir-hnnfdrprL=»Heiir- 1 I H/lllow/lR Ghftf-rfsrtaftf»! If' Wim Ruiitoweo Az-ïve^rlontioc /e*p| RT\A/Ï (D ncr mm Klfiinlieac /fl RA r»r mm itvmnomonton- Iru»irta.q1 Uitgave Westerpers, behorende tot SijthoH Pers. Apothekersdijk 34 2312 DD Leiden. Postbus 11, 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Banlc Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 pier mm., Abonnementen: kwartaal Z57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot" 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Maandag 8 februari 1982, 72e jaargang no. 22188 Vrouwelijke superstar op Ned. I om 19.25 uur. Vervolgens om 20.25 uur Kees Brusse in drie karakterrollen en zijn broer Jan om 21.15 uur met verhaal uit Parijs. In „Sonja" op II om 22.35 uur gesprek met woon wagenbe woonsters en de anti-fascisten club. Veel bewolking en af en toe regen of motregen. Minimum temperatuur rond 4 graden, middagtemperatuur ongeveer 8 graden. Aan de kust een tot hard toenemende zuidwestelij ke wind. Zon op: 08.07, onder: 17.42. Schev. hoog water: 3.44 en 15.43, laag water: 11.52. I gen arrestaties bij rollen cocaïne-lijn 1TERDAM Met de arresta- van negen personen van ver- llende nationaliteiten, heeft de pi ;otica-brigade in Amsterdam Ai lopen donderdag in ieder ge- het Nederlandse deel van een lïne-lijn Zuid-Amerika-Am- dam opgerbld. Daarbij is 1000 gulden boven tafel geko- i, terwijl meer arrestaties, ral in het buitenland, in het ichiet liggen. De politie ver- ht dat bij een goede internatio- samenwerking, nog kapitalen cocaïne kunnen worden ge- b den. j. 6: Zenuwachtig gedrag leid- xditie naar cocaïne-handela- Belgische staking treft treinverkeer Nederland - Frankrijk UTRECHT Het treinverkeer tus sen Nederland en Frankrijk heeft vandaag stilgelegen als gevolg van de algemene staking van 24 uur in België, waaraan ook door Belgische spoorwegbeambten werd deelgeno men. Volgens de Nederlandse Spoor wegen in Utrecht konden de inter city-treinen Amsterdam-Brussel en Roosendaal-Oostende wel rijden, omdat in Vlaanderen veel minder gehoor werd gegeven aan de sta- kingsoproep dan in Wallonië. De D- en TEE-treinen naar Brussel en Pa rijs vertrokken niet. De staking in' i België was een protest tegen de so ciaal-economische versoberingspoli- tiek van de regering Martens. Importeur neemt zalm uit handel (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG, BRUSSEL Het ministerie van Volksgezond heid heeft aangeraden voorlopig geen zalm van het merk John West te gebuiken nadat gistermorgen een man in België na het eten van zalmpaté van dit merk was overleden. De Nederland se importeur van de uit Engeland afkomstige zalmpaté, Boas in Zoetermeer, heeft in afwachting van nader onderzoek naar de giftige partij winkels geadviseerd het produkt uit de handel te De overledene werd vrijdag samen met een huisgenoot zwaar ziek na het eten van de zalm. Vastgesteld is dat het blikje be hoorde tot een reclamepartij die aan een warenhuis in Belgisch Luxemburg was geleverd. In het blikje zou een zware botulis- mebacterie hebben gezeten. Volgens een Belgische hoogleraar zouden alle blikjes van de firma John West uit de handel moe ten worden genomen, omdat botulisme te wijten is aan onhygië nische toestanden bij het inblikken. Boas voert van John West vrijwel alleen visconserven in, aldus een woordvoerder van het bedrijf. Mevrouw M.J. Daamen-Van Houte vrijwel zeker burgemeester Rijswijk RIJSWIJK/DEN HAAG De 52-jarige me- vrouw M.J. Daamen-Van Houte uit Pijnacker wordt vrijwel zeker de nieuwe burgemeester van Rijswijk. Minister van binnenlandse zaken Ed van Thijn draagt haar vrijdag aan het kabinet voor. Mevrouw Daamen vertelde vanmorgen al een jaar lang te solliciteren naar een burgemeestersfunctie. Zij heeft echter niet speciaal naar de burgemees terspost voor Rijswijk gesolliciteerd. Mevrouw Daamen heeft van 1962 tot 1967 be stuurlijke ervaring opgedaan als VVD-raadslid in de gemeenteraad van Pijnacker. In het begin van de zeventiger jaren stapte zij over naar D'66 waar zij actief is in de commissie, die de komende ge meenteraadsverkiezingen voorbereidt. Daarnaast is zij vice-voorzitter van de Consumentenbond, lid van het hoofdbestuur van de NOS en lid van de PTT-raad. (VSHINGTON Met 3» mengeling van verbij- ring en ongeloof heb- rji de Amerikanen ken- genomen van de fede- begroting voor 1983, president Reagan van- ti^g aan het Congres heeft aangeboden. Hoewel Reagan bijna twee weken geleden in zijn „State of the Union" al had aange kondigd geen haarbreed van zijn rigoreuze plannen te zullen afwijken, wer den na de zware kritiek op zijn Jaarrede" toch een aantal concessies ver wacht. Niets bleek de bij het uitlekken van de plannen minder waar. Op de begroting voor 1983, die 1 oktober van dit jaar ingaat, zal nog meer worden bezui nigd op sociale programma's. Het defensiebudget wordt nog verder verhoogd en de grote belastingverlaging gaat onver kort door. Desondanks ver toont de begroting een record- tekort van ruim 200 miljard gulden. De storm van kritiek die di rect opstak bij Democraten, vakbonden en meer progres sieve groeperingen had een nogal chaotisch karakter. Veel belangrijke Democraten zei den zo geschokt te zijn, dat ze nog niet konden reageren. Maar ook onder Reagans eigen Republikeinen blijkt de schok hard aangekomen. Zelfs in de conservatieve hoek van de Re publikeinse partij heeft men met name grote zorg uitge sproken over het enorme be grotingstekort, dat volgens de meeste experts nog aanzienlijk hoger uit zal komen dan de voorziene 200 miljard. Pagina 7 Regering VS kort sterk op woningbouw, ver voer en onderwijs. &SHINGTON De ïerikaanse regering van isident Reagan is vast plan een eind te ma- ïitn aan de „huichelarij" de kritiek op schendin- (0ln van de mensenrech- door bevriende landen n de Verenigde Staten, •wijl „gelijke of grotere ïendingen" door de vjet-Unie en haar bond- loten buiten beschou- ng worden gelaten. haar jaarlijkse rapport over I mensenrechten aan het igres dat vanmorgen is ge- üiceerd, schrijft het Ameri- inse ministerie dat - de be- grijkste taak van haar men- ^Jrechtenbeleid is „de in- ed te beperken die de Sov- Unie samen met haar klan- en gevolmachtigden kan u oefenen". „Een consequente bijlage bij uw krant met ïnlormabe over: Films, Muziek. Theater, Recreatie, Exposities en een complete agenda en serieuze politiek op het ge bied van de mensenrechten moet de invloed van de Sovjet- Unie tegengaan en steeds weer de schendingen van de- men senrechten door het Sovjet blok onder de aandacht van de wereld brengen. Er moet een eind gemaakt worden aan de dubbele moraal, waarbij wel Latijnamerikaanse landen worden aangeklaagd, maar waarbij men onverschillig blijft tegenover tegenover schendingen door de Sovjet- Unie en haar communistische bondgenoten. In het jaarlijkse rapport wordt een verslechte ring van de situatie opgemerkt in de Sovjet-Unie, Polen, Nica ragua, Cuba, Vietnam en Af ghanistan. Verbetering of wei nig verandering wordt opge merkt in onder andere El Sal vador,- China, Zuid-Korea en Chili. De Amerikaanse minister Haig heeft de toestand in Po len een bedreiging genoemd 'voor de .mensenrechten en de ontspanning tussen Oost en West'. Haig kwam gisteren in Madrid aan waar hij morgen de al zich meer dan een jaar voortslepende conferentie over de toetsing van de ak koorden Helsinki zal toespre ken. Morgen wordt de confe rentie opnieuw heropend. Zo wel de Sovjet- als de Poolse regering hebben te verstaan gegeven dat zij niets van een aanklacht tegen Polen willen weten. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Magere varkenslappen, 500 gramér984.48 kilo X9v5 Rode-of witte kool, qo per stuk 30 TOKIO Een brand die van ochtend vroeg op de bovenste verdiepingen van een groot hotel in Tokio heeft gewoed, heeft aan zeker 31 mensen het leven gekost en meer dan 30 mensen raakten gewond. Dit is door brandweerfunctionaris sen in Tokio meegedeeld. Honderden brandweerlieden probeerden het vu ur met groot materieel te bestrijden. In de loop van de ochtend werd het sein brandmeester gegeven. De twee bovenste etages van het tien verdiepin gen tellende hotel New Japan zijn helemaal uitgebrand. Onder de doden bevinden zich enkele Zuidkoreanen, onder wie de voormalige minister Kim Tae-Dong, die een Zuid- koreaanse handelsdelegatie leidde bij een conferentie van zakenlieden in Tokio. Over de oorzaak van denbrand is nog niets bekend. NA STOPZETTEN PROJECT MDF-100 AMSTERDAM Fokker en de Nederlandse overheid gaan met elkaar rond de tafel zitten om de verdeling te bepraten van de verliezen op het MDF-100 project, zo heeft een woordvoerder van Fokker verklaard. In de afgelopen vijf jaar is door Fokker en de overheid circa 200 min gesto ken in de ontwikkeling van een nieuw toestel, dat eerst de F-28 Super, toen F-29 en in de laatste fase MDF-100 heette. Fokker heeft al enkele tiental len miljoenen guldens afge schreven op dit project. Dit geld kan als verloren worden beschouwd, nu de samenwer king tussen Fokker en McDonnell-Douglas is opge zegd. Fokker heeft de bedra gen afgeboekt op de winsten in de afgelopen jaren onder speur- en ontwikkelingskos ten. De directe aanleiding tot het opbreken van de samenwer king tussen de beide vliegtuig bouwers was de houding van Delta Airlines. Met deze grote en financieel sterke Ameri kaanse luchtvaartmaatschappij waren Fokker en McDonnell- - Douglas al geruime tijd aan het onderhandelen over star torders. Delta had een duide lijke omschrijving gemaakt van het toestel dat ze- wilde hebben en wilde de toestellen direct kopen en was dus een aantrekkelijke klant, aldus Fokker. Delta Airlines wilde aanvan kelijk zestig toestellen kopen, maar de afgelopen maand bleek dat de maatschappij nog maar in vijftien toestellen geïnteresseerd was. Dit was een te smalle basis om de MDF-100 inderdaad te gaan produceren. Fokker stelt dat tussen de vijftig en honderd startorders nodig zijn om het groene licht te kunnen geven. Pagina 5: Markt voor MDF- 100 ingezakt HILVERSUM Hans Wiegel, VVD-fractieleider in de Tweede Kamer,vzou niet blij zijn met een halvering van de PvdA-fractie. Wiegel stelde zaterdag in een radioprogramma dat „een grote so cialistische arbeiderspartij noodzakelijk is voor de stabiliteit van de democratie". Opiniepeilingen geven aan dat de PvdA bij ver kiezingen op dit moment nog maar op 25 a 30 zetels zou kunnen rekenen, tegen 53 vóór de laatste verkiezingen en 44 erna. Wiegel was vol lof over de ideeën van sommige PvdA-bewinds- lieden en bestuurders. Volgens hem is de kloof tussen beide par tijen door de mildere houding van de socialisten smaller gewor den. Samenwerking wordt volgens Wiegel in de weg gestaan „doordat niet de arbeiders maar de vrijgestelden binnen de PvdA het voor het zeggen hebben". Wiegel uitte kritiek op het beleid van D'66-minister Terlouw van Economische Zaken, die naar zijn mening „te weinig uit zijn vingers laat komen". „Deze minister heeft nog praktisch geen enkele beleidsdaad gesteld en (ADVERTENTIES J 4 tlm 13 februari dagelijks van 10-17 uur, dinsdag t/m vrijdag ook 's avonds van 19-22 uur, toegang f 8,- AMSTERDAM raï Trein-Toegang-biljetten bij NS-stations Ook in de Derde Wereld Die kant moet het uit. Het zal nog lang duren voor het in alle arme landen zover is. Maar elke dag komt Me- misa een stapje dichter bij. Loopt u mee? Er is niet eens zoveel voor nodig. Enkele voorbeelden: Eenvoudig sterilisatie materiaal f 50,- Basismedicijnen voor een kleine apotheek f 500,- Inrichting medische post op het platteland f5.000,- Geen sprint succes voor Nederland ALKMAAR Het wereldkam pioenschap schaatsen (sprint) heeft voor Nederland weinig opgele verd. Bij de da mes, die de Rus sin Petroesjeva als snelste over het ijs zagen gaan, was Yvon ne van Gennip met een vierde klassering de beste Nederlandse. De administratieve fout die er bijna toe leidde dat Van Gennip helemaal niet aan de titelstrijd zou deelnemen, wbrdt overigens donderdag door het dagelijks bestuur van de KNSB besproken. Ali Boorsma werd bij dit kampioenschap vijfde en Thea Limbach moest door een val genoegen nemen met de 27e plaats. De damesploeg zal overi gens waarschijnlijk niet afreizen voor de recordraces in Alma Ata. Bij de titelstrijd van de heren, die na afloop werd ge volgd door een zeer stuntelige prijsuitreiking was de Rus Khlebnikov het meest succesvol. De Boer was met zijn zevende klassering de beste Nederlander in de ploeg van coach Gouke Nijholt, die binnen ander halve maand wil weten of hij volgend seizoen zelf de conditietraining kan gaan doen. Nationaal kampioen Ykema viel op de eerste dag en werd 28e. Govaert eindigde als negende. M Van der Louw opent gezinstribune DEN HAAG Minister Andrè van der Louw (CRM) opende gisteren voor de wedstrijd FC Den Haag-Fey- enoord de gezinstribune in het Zuidprpark. Uit veilig heidsoverwegingen deed hij dat overigens vanaf de hoofdtribune, tussen bestuursleden, burgemeester Schols en wethouder Vink (op de foto rechts, naast elkaar). Na Ajax en Volendam is FC Den Haag de derde club in Nederland die is overgaan tot het openstellen van zo'n speciale tribune, die herkenbaar is aan blauwe kuipstoeltjes. Goede zaken HYS '80 en Andrè Hazes DEN HAAG HYS '80 gaat vrijdag goede zaken doen op De Uithof. Voor de wedstrijd tegen Smoke Eaters zal Andrè Hazes optreden. Normaal zouden er voor de wedstrijd tegen Smoke Eaters een paar hon derd echte ijshockeyliefhebbers komen kijken. In de voorverkoop zijn nu echter al zo'n 2000 kaarten ver kocht. Voorzitter, Leen van-der Oever van HYS'80: Wij re kenen op een uitverkocht huis. Nu of nooit. Op die manier kan HYS '80 aardig wat geld overhouden aan de transactie op De Uithof". Andrè Hazes krijgt voor zijn optreden ruim vierduizend gulden. Voor de ijshoc keyers van HYS '80 en Smoke Eaters is het te hopen dat de toeschouwers na het optreden van de zanger niet gelijk het stadion verlaten. Toch Polen bij Top Twaalftoernooi NANTES De Poolse tafetennissers Andrezj Grubba en Leszek Kucharski zijn toch toch in Nantes versche nen om deel te nemen aan het Top Twaalftoernooi. dat gisteren bij de dames werd gewonnen door Betti- ne Vriesekoop. De organisatie had vanwege de poli tieke toestand in Polen niet op hen gerekend. Op voorwaarde, dat zij na het toernooi direct zouden terugkeren en zich zouden onthouden van politieke uitspraken, mochten Grubba (vaste partner van Betti- ne Vriesekoop in het mixed double) en Leszek naar Frankrijk. Door de toestand in Polen heeft het tweetal enige tijd niet trainen. Menotti kritiseert Argentijns bewind BUENOS AIRES Cesar Menotti, de trainer van het Argentijnse voetbalelftal, heeft zich geschaard achter de critici van het militaire bewind in zijn land. In een open brief aan president Leopoldo Galtieri protesteert Menotti tegen „maatregelen waarvan men niet weet, waar ze vandaan komen, maar die wel zijn gericht te gen schrijvers, zangers, en andere personen. Argenti nië heeft gebrek aan militairen, die zich bezighouden met het handhaven van de grondwet en de verdedi ging van het land en leiders die zich bezig houden met televisie en film". Baas boven baas DEVENTER Het doorgaan van de wedstrijd Go Ahead Eagles-FC Utrecht is zaterdag uiterst twijfel achtig geweest. Consul Jan Klosters keurde namelijk het terrein af. Manager Bob Maaskant van de Eagles nam daarop onmiddellijk contact op met directeur Brinksma van de stedelijke plantsoenendienst, die verantwoordelijk is voor de Adelaarshorst. Brinksma had geen bezwaar tegen het spelen van de wedstrijd. Voor de wedstrijd Go Ahead Eagles-FC Utrecht zijn uit de kassa's twee rollen kaarten van 500 stuks ge stolen. Het bestuur van de Eagles verdenkt suppor ters van FC Utrecht van diefstal tot een totaalwaarde van 6500 gulden. Aangenomen wordt dat een aantal supporters op de verdwenen kaarten gratis is binnen gekomen. Van de Wereld breekt been ALPHEN AAN DE RIJN - Kees van de Wereld; de Alp- hense veldrijder, heeft bij een veldrlt in Belgie afgelo pen weekeinde een been gebroken. Hierdoor is Van de Wereld uitgeschakeld voor deelneming aan het wereldkampioenschap dat eind deze maand in Frank rijk wordt gehouden. De plaats van Van de Wereld wordt ingenomen door Wil Brouwers.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1