inaie „Wij heten geen Yvonne van Gennip" Hennie Kuiper is nog fanatieker geworden Voor Christ van der Smissen is biljarten eten en drinken ZATERDAG 6 FEBRUARI 1982' Plaats van handeling: een rokerig achteraf-zaaltje in een landelijk centraal gelegen etablissement langs de snelweg, pakweg motel Bunnik. Aanwezig: een aantal he- ren op leeftijd, van wie enigen op de plaats van het hart een embleem met de letters KNSB draagt. De Koninklijke Nederlandse Schaat- senrijdersbond. Zo langzamerhand kan dat beter worden gelezen als schaatsrellenbond. De eerder ge noemde heren maken zich niet druk over die reputatie; zij zijn in middels het nodige gewend ge raakt Als je van het ene incident in het andere valt, krijg je een oli fantehuid en dat is best makkelijk. Op kosten van de bond een extra glaasje jenever achterover slaan, dat is de remedie tegen dit soort akkefietjes. Ach, laat die kranten maar schrijven, hóór je iemand denken; dat is volgende week weer vergeten. De heren zijn niet voor niets bij el kaar gekomen, dat spreekt. Het WK in Honoloeloe, waar zojuist een kunstijsbaan gereed is geko men en over een jaar het Oceani sche schaatskampioenschap wordt afgewerkt is één van de redenen van samenkomst. De Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond mag namelijk twee officials afvaar digen naar Hawaï; tenslotte valt daar het nodige propagandistische werk te verzetten nu de Koninklij- ke Nederlandse Schaatsenrijders Bond in navolging van het even Koninklijke Nederlands Korfbal Verbond heeft besloten al die werelddelen waar nog niet wordt geschaatst te gaan bewerken. Nu moet het evenbeeld van korfbal- propagandist Adri Zwaanswijk worden gevonden. Vandaar. Terwijl de rook steeds dichter wordt heeft de blauwe blazer aan het hoofd van de tafel het woord genomen. „Heren", zegt hij, „de be doeling is bovendien dat een jaar" lang één of meerderen van ons een deel van de wereld gaat afreizen om het schaatsen wat te verbrei den. Inmiddels wordt er in Austra lië geschaatst, Colin Coates, u weet wel Maar we moeten ook trachten vaste voet te krijgen in Zuid-Ame rika, Nieuw-Zeeland, het Midden- Oosten enzovoort Het gaat er nu om te peilen wie ons land kan ver tegenwoordigen bij een dergelijke, belangrijke expeditie. Mag ik van u eens horen: wie verkeert in de om standigheid zich gedurende eh, la ten we zeggen, drie maanden vrij te maken om op pad te gaan. Als we uitgaan van drie maanden werk zouden we op jaarbasis vier van u nodig hebben Er worden wat stoelen verschoven, zeven van de acht heren leunen naar voren en melden zich achter- een volgens aan voor de klus. „Ja", herneemt de blauwe blazer aan het hoofd van de tafel, „er zijn maar vier plaatsen te vergeven. Laat me eens kijken: u, meneer Jansen, kunt u echt drie maanden uw steenkolenhandel in de steek laten? En u meneer Pieterse, kunt u uw, eh, sigarenfabriek, eh, ha ha, aan de brand houden? En u meneer, eh, De Jong, hoe staat het met uw, eh, dakpannenfirma? De aangesproken heren zwijgen, waarop de blauwe blazer aan het hoofd van de tafel het woord weer neemt. „Als de zaken er zo voor staan is het duidelijk: Guus, jij kunt sowieso gaan; jij, eh, Jan ook niet waar? En voor Jos en Karei zijn er helemaal geen problemen. Jullie zijn tenslotte met pensioen en jul lie, ha ha, beschikken over de fi nanciële middelen om ook zelf wat bij te dragen in de onkosten, zodat onze Bond en de ISU het niet al leen voor hun rekening behoeven te nemen. Goed, laten we hierbij vast leggen dat Guus, Jan, Jos en Karei die klus aanvatten. Hebben jullie nog een voorkeur voor een bepaald werelddeel?" „Ja, eh, zegt Karei. „Ik ben nog' nooit in Honoloeloe geweest. Het lijkt me bijzonder plezierig om daar enige tijd te vertoeven. Bovendien is mijn vrouw ook wel weer eens aan een aardige vakantie toe. Ja, eh, ik wil me wel kandidaat stellen voor Hawaï". Waarop Jos over neemt en met de overtuigende stemklank die de oud-directeur van een voormalig Twents textie limperium verraadt, zegt „Ik voel wel iets voor Nieuw-Zeeland. Uit- eindelijk heb ik mijn dochter en - schoonzoon al enige jaren niet ge zien. Ik heb bovendien het idee dat het een goede voedingsbodem is daar, want, eh, hoe heet hij ook al weer, o ja, die Colin Coates kwam uit die buurt. Nee, geef mij Nieuw- Zeeland maar". Guus is kort en krachtig. „Zuid-Amerika voor mij", zegt hij. Waarop Jan zijn neus op haalt en opmerkt „Ik ben er welis waar net een paar weken geweest - overigens draait ons filiaal in Tel Aviv leuk -, maar het Midden-Oos ten wil ik wel voor mijn rekening nemen. De blauwe blazer, met een halve blik op de klok en de andere helft op de verzameling lege flesjes en halfvolle glazen op tafel, schraapt zijn keel. „Mijne heren, het lijkt me duidelijk. Karei, Jos, Guus en Jan doen het. Met jullie voorkeur heb ik geen probleem. Dat zal ik er bij de ISU wel doorheen krijgen. Ik ga dan zelf wel met Karei mee naar Honoloeloe. We moeten er alleen even voor zorgen dat het bondsbu- reau wel de goede namen doorgeeft aan de internationale organisatie. Want het zou toch vervelend zijn als een verkeerd lijstje bij de ISU belandt We heten tenslotte niet Yvonne van Gennip ha ha ha". Waarop de laatste teug wordt geno men, actenkoffertjes worden dicht geklapt en jassen aangetrokken. „Stuur de rekening maar door naar de Koninklijke Nederlandse Schaatsenrijders Bond", roept de blauwe blazer die even tevoren aan het hoofd van de tafel was gezeten. TINUS L. BUYS TEN Het plezier in de jrt heeft bij Hennie Kuiper ijd voorop gestaan. De wiel- [nerij mag voor hem dan al en een goed betaalde bezig- id zijn, de fietsen van de Emalige Olympisch jreldkampioen zouden stel- I onder een fikse laag stof n bedolven, wanneer de i imo om de tweewielers te I stijgen niet meer aanwezig is geweest. i zegt de oud-Denekamper: „Ik l nu 32 en ben me in de loop der Sn veel dingen bewust gewor- I, maar soms denk ik van mezelf ik op deze leeftijd alleen nog ar fanatieker word. Fietsen doe bok nog steeds met enorm veel ier. Zou dat niet zo zijn dat zet- die fiets liever in de schuur, ik pak hem elke keer nog Is met liefde. Voor mii is dat noodzaak om wat te kunnen [iken. Iemand die oppervlakkig die wielersport heen kijkt, zal ims best wel eens met een ja- blik doen. Ik wil mezelf ook iaal niet zielig afschilderen maar als je ziet wat je er toch laai voor moet doen om aan top te blijven, dan moët je wel irt en nieren amateur zijn. Dat ivallig leuk verdien is natuur- looi meegenomen, maar als je leen voor de centen zou doen, je het wel vergeten. Dat is aij niet anders dan voor bij- leld een springruiter. Die it van zijn paard houden, gecon- reerd bezig zijn. En denk je dat n Borg niet opgaat in zijn ten- in? Tuurlijk, anders was hij al gestopt". dat laatste wenst Hennie Kui- voorlopig nog niet te denken, (tici, die van mening zijn, dat met zijn sportieve carrière wel igeveer gebeurd is, moeten wat betreft zo snel mogelijk tot in komen. Kuiper geeft toe, dat voor hem de laatste Tour de ice op een geweldige deceptie itgedraaid en dat het seizoen lts kon worden gered door de >pe en begeerde triomfen in van de meest aansprekende siekers, de ronde van Vlaande- en die van Lombardijen. >er. „Als ik ook in 1982 twee aekers win, ben ik heel dik te en, want het waren twee hele ie. De Tour daarentegen was het eerst slecht. Dat heeft be de oorzaken gehad, die ik pas heb kunnen achterhalen. In )auphiné Liberé ben ik tijdens tijdrit op mijn hoofd gevallen liep ik een lichte shock op. rdoor kun je, naar het schijnt, de ene op de andere dag vorm iezen. Ik dacht eerst dat de dere prestaties te wijten waren een lager hemoglobine-gehalte lijn bloed. Van de ene op de an- dag kwam ik geen meter u( uit. Ik ben een type, dat dan norzaken gaat zoeken tot die zijn onden. En van piekeren kun je heel moe worden. Ik wil echter ag bewijzen, dat ik nog larig niet eschreven ben, dat ik nog fiet- cht ïv! IT WILLEBRORD Van oer rist van der Smissen is al- ruri beweerd, dat hij de opvol- v0' is van de kampioen der b" npioenen in de biljartsport, Jer yrnond Ceulemans. De to tke topsporter uit St. Wil- rord gaat niet gebukt on- de belasting die anderen n op de schouders leggen. or hem is biljarten eten en nken, slapen en opstaan, wc torn een dagelijkse routine. •w 1 kleine financiële onder- 001 ining ondervindt hij van e NSF en van de biljartbond r. (BB). Voor de rest moet s o i vrouw dagelijks het huis aci om de kost te verdienen, r. Je aan topsport wil doen, zal moeite moeten getroosten ontberingen moeten lijden, prijs om de beste te willen En dat was Van der Smis- Y onlangs toen hij in iee meioord de Europese titel "s, idstoten veroverde. Vi liswaar ontbraken Ceulemans Connesson op het podium de I" 1 ite. omdat hij geschorst werd, -n at hij een partij tegen een Bra- aan voor geld had gespeeld, en partij niet had aangemeld en messon nadat hij de Franse dstoottitel aan Vierat had gela- h - maar de prestatie van Van Smissen werd toch hoog aange- A^!en. De titel veroverde hij na "j! tweegevecht met zevenvoudig ïpioen Ludo Dielis tenslotte. "rl seizoen wordt voor de jonge bander erg belangrijk. „Ik ben aar. Mijn vrouw moet halve da- de deur uit om de kost voor mij 'erdienen. Dat zint me niet. Ik liever dat ze thuis is. Maar met ;n komt er nog steeds geen op de plank. Het wachten is in sponsor. Kijk, als die dit sei- wegblijft, dan komt hij het inde seizoen ook niet en dan ik mijn consequenties. Het It dan alleen het bandstoten en iebanden, waarmee ik aan de ga. Nu doe ik aan alle zeven oorten mee. Bewust, want het Je seizoen heb ik me alleen op driebanden toegelegd. Dat is gok geweest. Ik viel buiten de in. Nu gaat het een stuk beter, ain ook niet meer zo veel. Ik van toernooi tot toernooi. Een ee uur per dag heb ik de keu Ie hand. Dat is genoeg, want ik het niet meer opbrengen, om [er achter de tafel te staan. Er ook altijd een bepaalde ig achter zitten. Trainingspar- i zijn niets voor mij. Het gekke it ik een toernooi vaak met een ipartij begin. Het is me drie overkomen, en alle keren aide ik daarna de titel". Emmel- td maakte daar een uitzondering Dit beeld van was tekenen voor het optreden van Hennie Kuiper vorig jaar in de Tour, die hem een teleurstellende slotklassering opleverde. Dit jaar hoopt Kuiper beter te presteren in de wedstrijd waar toch de aandacht van de wielerwereld het hele jaar op is gevestigd. sen kan. Dat het de laatste keer in de Tour een beetje fout gelopen is heeft me piin gedaan. Ik heb er nu zeven gereden, en dit was de eerste die gewoon slecht was. Dat kan een keer gebeuren, het is menselijk. We zijn nu eenmaal geen machines. Een tikkeltje geluk heb je bij zo'n ronde ook nodig. En die valpartij vooraf heeft me opgebroken". Grote droombeeld De Tour de France wordt ook anno 1982 nog altijd hét grote droom beeld voor Hennie Kuipers. In 1977 was hij al eens heel dicht bij een triomf in de Grand Bouclé, maar de inmiddels als wielrenner al vol ledig versleten Bernard Thevenet bleef hem, minder dan een minuut voor. Die nederlaag heeft Hennie Kuiper veel pnn gedaan, omdat na dien het besef bij hem doordrong, dat hij een dergelijke kans op een eindzege in de Tour wellicht niet ChHst van der Smissen: „Mijn vrouw verdient nu door halve dagen te werken de kost Dat zint me niet meer". op, Van der Smissen begon met een zege en werd toch ook Europees kampioen. Na een bijna ongeëve naarde slotronde, waarin hij tegen Dielis alle risico's van de wereld nam en zijn inzet werd bekroond. Een andere reden om weer aan alle spelsoorten mee te doen, is de pu bliciteit die het met zich mee brengt. Van der Smissen: „Je moet er iedere keer weer bij zijn. Met het EK bandstoten in Emmeloord helemaal. De televisie was er. Wil ik nog aan de bak komen, moet ik er bij zijn. Maar ik zie het nog niet, dat ik van het biljarten kan Teven. heeft de Puttenaar zich ook dit jaar op de het veldrijden gestort, vol gens hem een ideale manier om al vast de nodige basisconditie op te doen. In Kijkduin, behoorde hij op nieuw tot de deelnemers aan de stijd om de nationale titel, maar moest al vrij snel afhaken. Hennie Kuiper: „Dat crossen is iets, wat ik zeker ga stabiliseren. Het wegsei- zoen is lang en zwaar, vandaar dat ik eerder de draad heb opgenomen en mij met veldritten heb bezigge houden. Eigenlijk had ik er elke week wel eentje willen rijden, want het is voor mij gewoon een geweldig goede manier van voorbe reiden. Ik vind het zwaar overdre ven om nu al drie of vier uur op de weg te gaan fietsen. In het bos is het lekker warm en via het crossen doe je aan een flink brok zelfbe heersing van je lichaam en voer je je souplesse op. Hopelijk heb ik daar in het wegseizoen straks voor deel van". WILLEM PFEIFFER derd gulden. Op de voorlaatste dag van het toernooi werd uitbetaald in Argentijns geld. Op het allerlaatste moment hebben we dat bij een bank kunnen wisselen, anders had ik helemaal niets gehad". Bij het circus Dat is biljarten om het wereldkam pioenschap. Het hoort bij het circus, dat veelal dezelfde bezetting kent. In Emmeloord kwamen alleen Ceulemans en Connesson niet, maar de rest, Van der Smissen, Dielis en zelfs Arenaza, de Span jaard, was van de partij. „Het is voor het publiek misschien niet zo aantrekkelijk steeds weer met de zelfde namen te worden geconfron teerd. Dielis had vlak voor Emmel oord voor de grap al tegen Ray mond Ceulemans gezegd, dat hij blij was, dat de oude meester er niet bij was. Anderzijds moet ik zeggen, dat er veel biljarttalent in Nederland is. Ik verwacht binnen kort wel andere namen op het po dium. Kijk maar naar Amouts en Bongers". De laatste maakt momenteel veel furore, onder meer in het bandsto ten, onder leiding van zijn trainer Tony Schrauwen, eens de leer meester van Van der Smissen. „Van mijn achtste tot mijn veer tiende jaar heb ik les van mijn va der gehad. Hij leerde me pikeren en zo. Daarna kwam ik bij Schrau wen. Maar op een gegeven ogen blik wilde hij me geen les meer ge ven. Ik weet nu nog niet waarom. Hij was kind aan huis bij ons. Kwam altijd meeëten, toch bleef hij opeens weg. Daarna heb ik het me zelf maar aangeleerd". Winnen en geluk „Om succes te hebben moet ie win nen en geluk hebben. Op éen ver keerde stoot heb ik eens een Euro pese titel verknald, maar door één carambole heb ik ook ooit de titel binnen gehaald. Het gaat om een centimeter. Biljarten vind ik een moeilijke sport, omdat je vaak machteloos bent. Als je tegenstan der aan het biljarten is, kun je niets meer doen. Ik speelde eens een fi nale om de Europese titel in Gra nada, ongeveer zes jaar geleden. Ik was uit en Dielis had de nabeurt. De ballen lagen in een onmogelijke positie. Maar iedere keer maakte hij ze. Negen keer. Tot aan de laat ste stoot, een moeilijke figuur. Ik zit recht achter de stootbal. En ik zie Ludo positie kiezen. Ik wist, dat als hij zou stoten, de bal raak zou zijn. Op het laatste moment be denkt hij zich en kiest een andere positie. Toen wist ik zeker dat ik gewonnen had. Hij miste op onge veer tien centimeter. Zo zie je maar". HENK WAGEMAN Wat rumoerig „Ik heb het in Buenos Aires in Ar- Hele versterking Hennie Kuiper heeft ook bepaald niet het gevoel, dat hij de komende jaren meer klassieker-specialist dan ronde-renner zal zijn. „In onze ploeg hebben we nu Bert Ooster bosch er bij en dat is een hele ver sterking, Adri van der Poel heeft gentinië meegemaakt. We speelden om de wereldtitel driebanden. Daar zaten duizenden mensen. Die be taalden dertig tot veertig gulden entree. De broodjes en het fris wer den in alle glorie geserveerd. Het is dan wat rumoerig, maar daar heb ban wij geen last van. We concen treren ons alleen op de ballen. Het is zelfs wel angstig, die stilte. Je denkt dat iedereen op je let". De trip naar Argentinië in mei 1980 roept nog steeds vele emoties bij Van der Smissen op. „Het is daar een echte show geweest. Ongelofe lijk. Het voorstellen aan het pu- een jaar ervaring bij de profs en is dus gegroeid en dan hebben we ook Roger de Vlaeminck nog. Voor het voorseizoen zitten we dus normaal gesproken wel goed. Voor de Tour hebben we minder van die man nen. Bovendien ben ik door Fred de Bruyne voor het rondewerk aangetrokken en is het dus in feite knap teleurstellend geweest, dat die Tour het afgelopen jaar de mist is ingegaan. Dit keer zal ik echter vermoedelijk wel weer kopman zijn en het is dan niet de bedoeling dat ik opnieuw in de buurt van de dertigste plaats terecht komt. Ik zal nu gewoon in de top mee moeten draaien". Hennie Kuiper heeft zoals gebrui kelijk de eerste voorbereidingen op het nieuwe seizoen al achter de rug. De laatste twee weken van de cember bracht hij zoals gewoonlijk weer in de Franse bergen door om zijn hemoglobine-gehalte op een hoger peil te brengen. Daarnaast bliek was een happening. Als mata- doren werd je ingehaald. Maar de organisatie was pet. Er klopte niets van. Dan was het ijskoud, even la ter weer behoorlijk warm en de partijen begonnen nooit op tijd. Bo vendien moest ik zeuren om een dagvergoeding. Normaal is die 150,- per dag, maar ik heb in het begin niets gekregen. Jan Lageweg van de biljartbond heeft zich tot het uiterste in moeten spannen om wat geld voor me los te peuteren. Ze wilden me eerst vijftig gulden geven, het werd uiteindelijk hon- Trouwens, Joop Zoetemelk was ook 34 toen hij won, dus daar hoeft het niet aan te liggen". nóg eens zal krijgen. Met zijn ne derlaag tegen Joop Zoetemelk in 1980, toen Kuiper opnieuw goed was voor het zilver, had hij aan zienlijk minder moeite. Zoetemelk was gewoon royaal te sterk voor hem. En nu is er Bernard Hinault, die van plan lijkt de komende jaren als een grootvorst te blijven regeren en er een zichtbaar genoegen in schijnt te scheppen zijn concurren ten zo diep mogelijk te vernederen. Bovendien gaan voor Kuiper lang zamerhand de jaren tellen. Of niet? Hennie Kuiper: „Als je als sport man geen doel meer hebt waarop je je richt, kun je net zo goed kappen. Die Tour ligt me toch nog steeds verschrikkelijk na aan het hart. Vanaf het moment waarop de per soon om wie het draait, en dat ben ik, het uit zijn hoofd zet, is het ge daan. Maar zo ver is het nog niet. Naar hetgeen ik in het verleden heb gepresteerd, zeg ik dat er nog Het is geen publieksport. De men sen kunnen niet meeleven. Ze mo gen de favorieten niet aanmoedi gen. Het enige wat je hoort in de biljartzaal is: sssst. Vragen om stil te. Of dat de goede weg is? Wat mij betreft mag er rustig een ober in de zaal rondlopen. En, met mate, mag er gerookt worden. Als dat er ten minste toe zou bijdragen, dat er meer publiek zou komen". altijd de mogelijkheid is om 'm eens te winnen. Uiteraard zegt iedereen, dat Hinault het nu is en dat ik een dagje ouder wordt Dat is allemaal waar. Ik zeg ook niet dat ik die Tour nog eens ga winnen, maar er liggen kansen voor mij, net als vijf jaar geleden. En mijn leeftijd doet mij de das nog niet om. Daar ben ik zeker van, die werkt in elk geval nog niet negatief op mijn prestaties.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 21