De laatste stap die we konden doen' Van Vianen: „Bestuur heef t me nooit in de rug gedekt toPORT Falend beleid VOORZITTER DEN DULK VAN FC DEN HAAG: LEIDSE COURANT- VRIJDAG 5 FEBRUARI 1982 PAGINA 13 r luillermo Vilas publiekstrekker nTTERDAM Guillermo Vilas moet als publiek- vr£ekker fungeren voor het eerste proftennistoernooi, t de laatste tien jaar in het Rotterdamse sportpaleis ioy' wordt gehouden zonder het Amerikaanse bemid- 1f ïingskantoor WCT. Ahoy' en sponsor ABN staan van- 'Jjdit jaar op eigen benen, nadat er vorig jaar grote pro teïnen waren ontstaan tussen World Championship innis uit Dallas en de Nederlandse partners. Allerlei ntracten van WCT op het gebied van publiciteit en re- ..ame, waardoor de potsierlijke toestanden van als re- n%mezuilen aangeklede lijnrechters voorkwamen, ston- n een verlenging van het vorig jaar aflopende con- ict tussen WCT en Ahoy'/ABN in de weg. Met Vilas, >ne Mayer, Peter McNamara, Johan Kriek, Brian Tea- [er, Brian Gottfried en Stan Smith heeft het proften- stoernooi van 15 tot en met 21 maart in Rotterdam een elnemersveld dat de vergelijking met voorgaande ja- ,n kan doorstaan. Met de winnaar van vorig jaar, 5i hmy Connors, voert de toernooidirectie nog onder- Guillermo Vilas (links) en Brian Gottfried zijn van 15 tot en met 1,0 ndelingen. 21 maart te bewonderen in het Rotterdamse sportpaleis Ahoy'. NEDERLAAG TENNISTEAM TILBURG Het Nederlandse ten- nisteam is er gisteravond niet in ge slaagd de eerste degradatiewedstrijd tegen Oostenrijk in winst om te zet ten: 3-0. Na beide enkelspelen ston den de gasten al op een beslissende voorsprong. Tom Okker verloor met 6-1, 7-5 van Ingo Wimmer, Eric Wil- borts ging met 6-4, 7-6 ten onder te gen Robert Reininger. Het dubbel spel werd door Okker/Wilborts ook nog verloren: Wimmer/Reininger wonnen met 6-4, 6-7, 7-6. Inzet van dit tweevoudige duel, waarvan zon dag de return in Wenen wordt ge speeld, is handhaving in de eerste di visie van het Europese landentoer- nooi om de Kings Cup. Incident bij EK kunstrijden LYON De Westduitser Norbert Schramm heeft gisteravond tijdens de Europese kam pioenschappen kunstrijden in Lyon de titel bij de heren in de wacht gesleept. De Fransman Jean-Christophe Simon viel tenslotte terug naar de tweede plaats. De Nederlander Ed van Campen eindigde als achttiende. Tijdens het in rijden van de deelnemers ontstond enige con sternatie toen Zes demonstranten het ijs op kwamen met een spandoek waarop een leus stond ten gunste van de Poolse arbeiders. Er werden ook vlugschriften verspreid. Eerder was de Pool Grzegorz Filipowski luidkeels be jubeld en de na hem rijdende Rus Vladimir Ko- tin uitgefloten. Bij de dames leidt na de ver plichte figuren de Oostenrijkse Claudia Kristo- fics-Binder voor Kristina Weigelius uit Fin land en de Britse Deborah Cottrill. De Neder landse Ingrid Aalders bezet tussen de 29 deel neemsters de 25e plaats. Van Gennip mag starten EGMOND Yvonne van Gennip mag dit weekeinde starten in het toernooi om het wereldkampioenschap sprint. De in ternationale schaatsunie heeft voor de Haarlemse een uitzondering op de be staande regels gemaakt. De ISU corri geerde daarmee de fout van de KNSB, die voor het sprinttoernooi per abuis de ploeg voor het WK all-rounders had in geschreven. Het bestuur hardrijden van de ISU nam de beslissing na lange inter nationale telefonades. Op verzoek van het bestuur van de KNSB heeft Herman van Laer, bestuurslid van de ISU, zijn collega's Poulsen, Pettersson, Perucca en in de Alkmaar aanwezige Kapitanov ge consulteerd. Rond half tien werd de zaak middels een unanieme beslissing beklon ken. FC Den Haag heeft er een reputatie bij: de club ont slaat nu ook trainers. Het 'nieuwe bestuur', zoals voorzitter Pieter den Duik zijn team nog zeer geruime tijd na de installering placht aan te duiden, heeft daarmee haar eigen onver mogen aangetoond. De be slissing om Van Vianen de laan uit te sturen moet op zijn minst onelegant wor den genoemd, het tijdstip waarop verdient zelfs een veel negatiever kwalifika- tie. Geruime tijd voor de winterstop stond het be stuur (lees: Den Duik) al op het punt Van Vianen zijn congé te geven. Twee afgelaste wedstrijden voor kwamen dit. Vervolgens trad de stille periode in, alle partijen beraadden zich en vervolgens werd er met een redelijk elan ge werkt. Hetgeen ook door verscheidene spelers werd toegegeven. Algemeen werd aangenoihen dat FC Den Haag in ieder geval nog een paar wedstrijden met de gisteren dan toch ontslagen trainer zou door gaan. Maar vorige week, dus vóór het eerste duel van 1982 (tegen NEC) was gespeeld, dook de naam van Aad de Mos op. Het zo veelste blijk van een op zijn zachtst gezegd toch wat merkwaardig beleid van solo-ondernemer Den Duik, die de trainer die toch door hem een klein jaar geleden een nieuw contract was voorgelegd liet vallen als een bak steen. Hetgeen dan gisteren definitief gebeurde. De beslissing om Van Via nen heen te zenden mag dan door Den Duik worden recht gepraat, rechtvaardi gen is een heel ander hoofdstuk. Den Duik haal de Van Vianen binnen, bood hem - zoals gezegd - zelfs een nieuw contract terwijl er toen al twijfels waren over de kwaliteiten van de trainer in kwestie. Het sentiment dat toen de doorslag gaf heeft nu dus plaats moeten maken voor de harde zakelijkheid. Die het bestuur van FC Den Haag echter in een veel eer der stadium had moeten etaleren: aan het eind van het vorig seizoen toen Van Vianens contract afliep. Dat gevoegd bij het bewust door het bestuur afstoten van spelersroutine in het kader van de zo geestdrif tig nagestreefde bezuini gingen leidde tot de situa tie van nu: een ploeg die laatste staat in de eredivi sie, een ontslagen trainer en een tegen extra kosten aangetrokken nieuwe man. Hoe dat laatste moet wor den gerijmd met de drang naar een financieel gezond beleid is een raadsel. De af vloeiingsregeling voor Van Vianen zal een aardige duit kosten en ook de aanwezig heid van Cor van der Hart (over wiens trainerscapaci teiten niets nadeligs zij ge zegd) in het Zuiderpark is bepaald niet gratis. Overigens treedt dezer da gen nog een ander facet van een falend beleid van het bestuur van FC Den Haag aan het licht. Vorig jaar werd als tweede trai ner iemand met slechts een C-diploma aangetrokken, Bertus van Spronsen. Daar mee was meteen de weg naar de constructie van de tweede man aan het roer in noodgevallen (zoals Piet de Zoete tijdens de absentie van bijvoorbeeld Hans Kraay vorig seizoen) ge blokkeerd. Ook al geen be slissing dus die van visie getuigde. Den Duik c.s. hebben de weg van de min ste weerstand gekozen, de tol voor hun eigen non-be- leid moeten betalen. Nu hoopt de leiding van FC Den Haag op het beken de shock-effect. Als de club zich eventueel handhaaft in de eredivisie zal het be stuur zeggen zie je wel. De waarheid is echter dat (vooral) de voorzitter en zijn collega's zich in vele opzichten hebben vergalop peerd. Waarvan een goed willende trainer de dupe is geworden. De realiteit in de profvoetbalwereld is dat bestuurders naar willekeur kunnen manipuleren met oefenmeesters. Het zou ver frissend werken als dat eens andersom zou kunnen. FRANK WERKMAN JDEN HAAG Martin ^van Vianen had gisteren j geen enkele zin om te x reageren op zijn voortij- sdig ontslag. „Alles is nog zo vers, ik kan het beter platen rusten. Ik denk dat J ik er één of twee weken ^-tussenuit ga en daarna zie nik wel verder", laat hij ^telefonisch weten. Nau- twee dagen eer- der had hij (toevallig?) te genover deze krant eens ekker van zich af zitten -praten over alle verwik kelingen rond zijn per soon. Hij uitte toen nogal wat kritiek op het be- E'iur, dat hem op geen ikele manier in de rug u hebben gedekt. „Ik voel me vreselijk in de jj.steek gelaten en alleen". Uit- la tinged, die extra kracht krijgen omdat ze niet als na trappen kunnen worden uit- ^gelégd. Opmerkelijk is ook tij dens die middag in zijn in- i middels ex-werkkamer in het I Zuiderpark de uitspraak „Tij- I dens de winterstop, toen we hadden afgesproken de zaak even te laten bekoelen, heb ik me wel georiënteerd. Ik schaam me niet om als het nodig is ergens te solliciteren. Echter niet eerder dan dat ik n Weet dat er een plaats vrij is". r Terug naar die middag waar op Martin van Vianen, nog in functie, behoorlijk zijn mond open deed. Het kan bijna niet anders of hij heeft aangevoeld Martin van Vianen met achter zich de shirts van FC Den Haag. Met de 'Inhoud' ervan mag hij zich inmiddels niet meer bemoeien. dat zijn ontslag zeer nabij was. Lees maar. „Na de (verloren) wedstrijd zondag tegen NEC kwam de spelersgroep in de bus op het idee om voor het duel met Feyenoord in een trainingskamp te gaan. Uitste kend natuurlijk. Maar het mocht niet van het bestuur, want het was te duur. Ik denk dat het zo'n tweeduizend gul den zou hebben gekost. Als de voorzitter dan nog geen week eerder heeft verklaard, dat alle aandacht moet worden besteed aan het eerste elftal, en je ziet dan dit, dan zeg ik dat men blijkbaar niet in de gaten heeft wat er aan de hand is. Je speelt betaald voetbal, je staat voorlaatste en er komt een toch nog altijd gerenommeerde tegenstander op bezoek. Maar ja, je hebt het maar te accepteren, zoals zo veel zaken die met financiën te maken hebben". „Ik heb helemaal niet zo ter discussie gestaan in de spe lersgroep, maar afgezien daar van vind ik dat het bestuur in bepaalde situaties had moeten ingrijpen. Na die uitlatingen die iedereen over mij deed, na het contact dat er was geweest met een mogelijke opvolger, toen had het bestuur alles kei hard moeten tegenspreken en zich overal van moeten dis- tanciëren. Dan is er duidelijk heid. Dat is niet gebeurd en dat is kwalijk. Ik vind het amateuristisch". Inleveren „Kijk, je begint een seizoen met bepaalde ideeën. Het be-, stuur heeft vóór dit seizoen een goede financiële situatie laten overheersen en dat bete kende dat je op het veld veel moest inleveren. Vooral routi ne. Dat is allemaal best, maar dan weet je wat de gevolgen kunnen zijn. Ik heb vóór het seizoen ook gezegd dat je heel duidelijk rekening moest hou den met degradatie. Niet dat ik me daar al bij voorbaat had neergelegd, dat heb ik trou wens nooit gedaan, maar het speelde wel degelijk. Er lopen genoeg veelbelovende spelers bij FC Den Haag rond, maar die hebben tijd nodig. Goed, je begint aan zo'n competitie, je pakt een jaarplan, alles ge richt op de groep die je hebt. Het begin is redelijk, je boekt een enkel leuk resultaat, maar dan komt de situatie die je kon voorspellen: het gaat slecht. Dan schrikt iedereen ineens geweldig en komen er reacties los, die op mij zeer overtrokken zijn overgeko men. Je praat erover, pro beert erachter te komen of er iets moet en kan worden ver beterd. Of dat betekent dat je nooit meer iets anders doet dan strandlopen of partijspel zal me dan een zorg zijn. In het begin van het seizoen zijn we met z'n allen achter FC Den Haag gaan staan en dan ■•moet je dat blijven doen. Dat is niet gebeurd en daar heb ik moeite mee" Stempel „Je mag iedereen aanhoren, maar ik vind niet dat groepe ringen buiten het bestuur hun stempel mogen drukken op het beleid. Het bestuur moet zeggen: Van Vianen is door ons aangenomen en wij blij ven daar achter staan. Als ze zeggen: hij functioneert niet en* we pakken een ander, dan hebben ze daar ook het recht toe. Maar dat is eerlijk en dan weet iedereen waar hij aan toe is. Dat is allemaal niet ge beurd en iedereen is zich maar met Van Vianen gaan bemoeien. Dat maakt mijn functioneren erg moeilijk. Ik heb geen gekke dingen ge daan, maar ik zit er wel mee. Ik had wel eens een ander willen zien in deze situatie, ie mand die zenuwachtig is of zo. Wat was er van die man geworden?". „De organisatie bij FC Den Haag is goed, alleen de uit werking klopt niet. Er is een aantal besluiten genomen, sommige met betrekking op het technisch beleid, waarvan ik helemaal niet of pas veel later op de hoogte ben ge bracht. Toen had ik kunnen zeggen: zoek voor mij maar een ander. Maar dat heb ik niet gedaan en ik heb die uit daging aangenomen. Bertus van Spronsen wordt aange trokken als trainer van het tweede, maar slechts voor een bepaald aantal uren en daar aan houdt hij zich omdat hij weinig tijd heeft. Ik had hem er liever bij gehad, dan had je een beetje kunnen rouleren. Ik ook eens het tweede elftal trainen, dan komt alles dich ter bij elkaar te liggen. Een samenwerking zoals bij Kess- ler-Eijkenbroek en Korbach- Israël maakt op mij een goede indruk. En natuurlijk zoals in Engeland. Maar ja, daar is de collegialiteit ook veel groter dan hier" „Door alle ontwikkeling heb je bij FC Den Haag een be stuur dat zich alleen maar be zig houdt, kan houden, met zaken buiten het voetbal. Ik denk wel eens dat je er nog een bestuur naast moet heb ben, dat zich op voetbalzaken kan richten. Nu wordt er pas aan het eind van de organisa tie gesproken over een ploeg en over de ranglijst. Het zijn allemaal oorzaken waarom ik bij FC Den Haag slechter functioneer(de) dan bij FC Vlaardingen. En daar was geen stuiver". Spelers: ,Het hing al L een tijdje in de lucht" ke [eJ)EN HAAG „Het j ing al enige tijd in de ucht". Dit was over -het algemeen de teneur ^Van de reacties in spe erskringen van FC )en Haag over de ver rei ranging van trainer flartin van Vianen loor Cor van der Hart. v Sen lang bekend feit is, flat vooral een aantal routiniers bedenkingen tad tegen de nu op non- T ctief gestelde trainer. Simon van Vliet, lid Van de spelersraad, Plaatst achter een aan- al zaken, die de afgelo- len weken zijn ge- aabeurd, toch enige Jrraagtekens: „Nu vraag ;ek mij af, waarom dit zeiiet eerder is gebeurd. lond Kerstmis zat dit r dik in. Nu laat je tan Vianen na de win- m erstop keihard wer- er ten, je verliest een IStoedstrijd, waarin op cuonze inzet niets was re aan te merken en dan jUkrijg je dit. Ik wil foorstellen netjes af- 3s scheid te nemen van nlhem, met een etentje of to". Reserve-doelman René fijan Antwerpen, die Van Vianen bij FC Vlaardingen al had meegemaakt: „Voor eqmij is hij altijd een ffij- wne vent geweest. Bij FC "(Vlaardingen kon het "allemaal wat gemoede- 'n lijker. Ik vind het e'triest. Maar ja, zo gaat n het bijna dagelijks met spelers. Die worden, als niet goed gaat, te ruggezet naar het twee- de, krijgen geen con tract meer. Daar richt de belangstelling zich minder op. Het betaald voetbal is hard". DEN HAAG Unaniem heeft het bestuur' van FC Den Haag woensdagavond besloten trainer Martin van Vianen op non- actief te stellen. Waar sommige bestuursleden vóór de winterstop - toen ook al over de positie van de trainer is gesproken naar aanleiding van pitti ge kritiek uit de spelerskring - zich vanwege de menselijke aspecten van het nemen van zo 'n ingrijpend besluit lieten weerhouden vorm de bij hen de nederlaag van zondag bij NEC de aanleiding voor een herziening van het standpunt. Voorzitter Pieter den Duik zocht dinsdagavond telefonisch contact met Cor van der Hart en had gistermorgen een gesprek met hem. Daarbij werd een verbintenis voor de rest van het seizoen overeengekomen met een optie voor het komende. Den Duik: „Het béstuur heeft lange tijd moeten aanzien, hoe de ploeg steeds verder afgleed. We hebben ons regelmatig be raden over de situatie, geke ken naar de middelen, die ons ter beschikking stonden. Tien andere spelers nemen? Dat is natuurlijk ondoenlijk. Bijna twaalf nederlagen op een rij, op 29 augustus werd tegen FC Twente voor het laatst gewon nen. De motivatie in de spe lersgroep gleed weg. Degrada tie naar de eerste divisie wil len wij koste wat kost voorko men. De laatste stap, die je dan kunt doen, is de trainer ver vangen". Zo is er deze week snel gehan deld. De gemeentelijke gedele geerden Heemskerk en Van der Spek (plaatsvervangend gedelegeerde) werden op de hoogte gesteld van de plannen. Gistermorgen is in overleg met Martin van'Vianen en een vertegenwoordiger van de trainersvakbond WON, Lan- gendoen, een financiële rege ling getroffen. Of daarbij al leen sprake is van betalen tot het eind van het seizoen of een eventueel verder reikende af vloeiingsregeling is getroffen wenste gisteren niemand te verduidelijken. Voor Cor van der Hart was een fatsoenlijke financiële af wikkeling met Van Vianen een voorwaarde. „Ik had geen zin op een besmet verklaarde post te gaan zitten", aldus de 44-voudige oujd-international, die heeft gespeeld voor Ajax, Lille, Fortuna '54 en vervol gens trainer was bij Holland Sport, AZ '67, de KNVB, Stan dard Luik, Fortuna SC, weer AZ '67, FC Amsterdam, Fort Lauderdale (VS) en negen we ken als invaller voor Leo Steegman, die een operatie moest ondergaan, bij MVV. Geld kosten De trainerswisseling gaat FC Den Haag geld kosten. Bang, dat hierdoor de begroting, waaraan de club zegt zich tot dusver te hebben gehouden, wordt overschreden, is men niet. Den Duik: „De club heeft immers lange tijd geen over winningspremies behoeven uit te betalen, waardoor dat potje nog redelijk is gevuld". Het „Cruijff-effect" heeft ook enigszins zijn invloed doen gelden op de verbintenis, die FC Den Haag en Van der Hart zijn aangegaan. De nieuwe technische man in het Zuider park zal een gedeelte van de meeropbrengst van de begrote recette ontvangen naast zijn overeengekomen salaris. „Recettebasis, een rotwoord", vond Van der Hart. „Als FC Den Haag gered wordt voor de eredivisie, dan moet er wat te genover staan, heb ik gesteld. Maar ja, er is hier geen geld. Toen is geopperd om te praten over datgene, wat er meer zou kunnen binnen komen. Over dat punt is overigens globaal gesproken. Voor mij persoon lijk is het belangrijkste, dat ik terug ben in de voetballerij. Ik ben woensdagavond naar PEC Zwolle geweest om met het oog op zondag Feyenoord te bekijken". Van der Hart kan zondag niet beschikken over Treling (geschorst) en Prevo (gebroken duim). „Het is een uitermate beroeide zaak voor Martin van Vianen, die. vijf jaar mijn keeper was bij Holland Sport, toen il$ er trainde. Het doet je toch wel wat, zoals hij vanmorgen (gis teren, red.) op het kantoor van Den Duik, binnen kwam toen ik er zat om de zaak te bespre ken. Trouwens, de twee keer, dat ik dit seizoen FC Den Haag bezocht, één keer zelfs op uitnodiging van Martin, werden er ook al conclusies verbonden aan mijn aanwezig heid. Dat blijft het noodlot van een werkeloze trainer, die ei genlijk maar geen wedstrijden zou moeten bezoeken". Moeilijk praten „Door de positie, waarin FC Den Haag nu verkeert, is het ook moeilijk praten," meende Van der Hart, denkend op een iets langere termijn. „Het ene moment praat je over de eredi visie, het andere over de eer ste divisie. Bovendien moet ik aan het einde van het seizoen weer praten. Dan zijn alle trai- nersposten elders al bezet. Voor FC Den Haag (dat nu na De Visser, Kraay, De Zoete en Van Vianen aan zijn vijfde trainer in ruim twee jaar on der het huidige bestuur toe is, red.) is continuïteit ook van belang". „Ik kom bij FC Den Haag niet in een opgemaakt bed. Het is altijd moeilijk een team na twee, drie nederlagen te moti veren. De Haagse bluf moet echter terugkomen, die bleke koppen moeten omhoog", al dus Van der Hart, die condi tioneel aan zijn terugkeer als trainer heeft gewerkt met oud-Ajacied Sjaak Swart en oud-sportjournalist Maarten de Vos. „Ik zal mij de eerste tijd vast klampen aan Lex Schoenma ker, die ik ken uit mijn perio de bij Fort Lauderdale, waar hij formidabel heeft gespeeld. Door de jaren heen ben ik Aad Mansveld regelmatig tegenge komen. Die jongens ken ik dus al", verklaart de onlangs 54 jaar geworden trainer, die ook onlangs nog werd benaderd voor een post als supervisor van Kameroen. Van der Hart: „Ik denk veel te moeten pra ten, individueel en met de groep. Ik zal er alles aan doen de club te rédden". FRANS LEERMAKERS Cor van der Hart (links) legt uit hoe hij FC Den Haag zal proberen te behouden voor de eredivisie. Voorzitter Pieter den Duik luistert mee.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13