Spoedig plannen voor sociale dienstplicht £eidóc@ouAcmt Nieuwe regeling stakingsrechtvoor ambtenaren op komst Zware eis tegen frauderende ambtenaar lieuw Evenement i Ahoy'! Defensienota in voorbereiding over bezuinigingen en kernwapenbeleid Meer kans op vrijstelling Ook vrouwen naar Sinaï „80 PCT JONGEREN WIL GRAAG WERKEN" Lichte stijging aanbod huurkamers Defensie Terlouw en de olïewinsten weer jjj[NNENLANËT LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 PAGINA 9 (othekers rontwaardigd over tkleining gebied RECHT Op het platteland gevestig- apothekers zijn verontwaardigd over voornemen van minister Gardeniers I Volksgezondheid om hun verzor- gsgebied te verkleinen. De apothekers t in die verkleining een belangrijke teruitgang van de geneesmiddelen- irziening op het platteland en noemen beleidsvoornemens van Gardeniers ook onaanvaardbaar. Dit bleek giste- tijdens een vergadering van de Ko- klijke Nederlandse Maatschappij ter Ordering van de Pharmacie. Het huidi- verzorgingsgebied, met een straal van I kilometer, zal volgens die plannen Gardeniers worden teruggebracht tot f gebied met een straal van 3,5 kilome- TV-beelden uit Moskou en Londen toegestaan DEN HAAG - Op vragen uit de ka mer heeft minister v.d. Louw geantwoord, dat beelden van de tv in Moskou hier uitgezonden mogen worden, mits de Russische tv geen bezwaar maakt. Problemen ont staan alleen, als Moskou auteurs rechten zou eisen dan wel specifiek op Nederland gerichte reclame zou maken. Zeker dit laatste is niet te verwachten. Hierover is intussen contact opgenomen met de Russi sche ambassadeur. Bovendien zijn op korte termiin beelden uit Lon den te verwachten via de OTS 2- satelliet, die door de PTT al langer geleden in de atmosfeer werd ge bracht. De programma's worden verzorgd door Satellite TV te Lon den. cht maanden tor aanranding groepsverband STERDAM Straffen f drie tot acht maanden ft de rechtbank in Amster- j gisteren opgelegd aan een lal jongeren uit Amster- ï-noord, die vorig jaar in ïpsverband een heroïne- rtje sexueel misbruikten en jesteerden. 'rechtbank oordeelde een milder dan de officier I justitie die straffen van tot anderhalf jaar had is, „omdat de verdachten i hebben gegeven van op- ite spijt", aldus de recht- verdachten, variërend van ttien tot 23 jaar, pikten het rtje op en voerden haar f naar een afgelegen wei- j in Amsterdam noord, ir ze urenlang sexueel d misbruikt. Vezetten fde ze zich niet, want de Jens mishandelden en be- igden haar en wekten de ruk gewapend te zijn. Toen jongens er genoeg van had- werd het meisje in het St van de nacht afgezet bij afgelegen bushalte. ïbtenaar verliest bij btenarengerecht; ook n smartegeld V HAAG Het ambtena- jerecht in Den Haag heeft beroep dat de topambte- r van het ministerie van tsgezondheid, de heer Zo- üit Voorburg, had aange- >nd tegen zijn schorsing in jstus vorig jaar, ongege- ïd verklaard. ler komt ook niet in aan- king voor het smartegeld 25.000 gulden waar hij om gevraagd. Pas volgende k wordt bekendgemaakt ivelke gronden het gerecht zijn vonnis is gekomen. Het listerie schorste de ambte» ir op verdenking van het 'oordelen van sommige be en bij het verlenen van wopdrachten van zieken den en andere inrichtingen. Snert en hete bliksem in plaats van rijsttafel DEN HAAG Volgens minister Van der Stoel (Buitenlandse Zaken) is rijst tafel geen gerecht dat door Amerika nen wordt gezien als symbool van het Nederlands koloniaal verleden. Dit heeft hij geantwoord op vragen van het VVD-kamerlid Joekes. Deze had zich gestoten aan een door Nederlandse au toriteiten aangeboden rijsttafel ter her denking van de 200-jarige betrekkin gen tussen Amerika en Nederland. Amerika zou zich nog steeds bewust zijn van hun eigen verleden als Britse kolonie. Joekes had de garantie ge vraagd dat in het jaar 2082 geen rijstta fel meer zou worden geserveerd. Van der Stoel heeft laten weten dat bij de viering van de 250-jarige betrekkingen snert op het menu zal staan en in 2082 hete bliksem. Aantal immigranten aanzienlijk gedaald DEN HAAG Het aantal men sen dat zich in 1981 vanuit het buitenland in Nederland heeft gevestigd is vergeleken met het jaar daarvoor met 32.000 ge daald. Volgens gisteren gepu bliceerde cijfers van het Cen traal Bureau van Statistiek (CBS) vestigden zich in 1981 80.500 mensen in Nederland te gen 112.500 in 1980. Het vertrek uit Nederland nam in genoem de periode toe van 59.500 tot 63.400 personen, waarmee het vestigingsoverschot uitkomt op 17.000. Dit is beduidend lager dan in 1980 toen de immigratie de emigratie met 53.000 over trof, aldus het CBS. Mannen en vrouwen om-en-om op verkiezingslijst BREDA Het bestuur van de PvdA in Breda heeft de leden voorgesteld bij de komende ge meenteraadsverkiezingen met een lijst uit te komen waarop om en om een mannelijke en vrou welijke kandidaat staat Volgens de PvdA in Breda nemen in an dere gemeenten vrouwen gemid deld slechts een kwart van het aantal plaatsen op de lijst in. Tijdens de daarover beslissende ledenvergadering zal ook wor den vastgesteld of de lijsttrek ker een man of een vrouw zal zijn. jV( J IS ai inister op bres or hogere ïdbouwprijzen HAAG Minister De ing (Landbouw en Visse- al binnen de EG het voor van de Europese Commis- aanvechten om de land- vprijzen dit jaar voor de irlandse boer met gemid- zes procent te verhogen. s drie procent minder dan 1 algemene prijsverhoging negen procent die de com- wil. ADVERTENTIE ekreatiebeurs voor Het Hele Centraal staat: Rekreêren jeigen omgeving. HIJBUITEN'82 biedt po keuze uit: ikreatie- en pretparken Igtrips- en vakantie informatie ivans. Vouwwagens, forhomes. Tenten, leerartikelen, accessoires. ecialeAttrakties!! iard- en ponyrijden in het 'li-west park, wild-west «ten. Presentaties van div. V's. Walibi, Bobbejaanland, adurodam etc, Sport en spel. het wild-west park treden 'tende country and western n voor u op. m VRIJBUITEN '82 woensdag 3 t/m zondag 7 FEBRUARI AH0V ROTTERDAM dagelijks van 11.00 tot fOOu.envan 19.00 tot 22.30u. lagavond gesloten. ^ncrtatiebeurs voor het hele gezin (Van onze parlementaire re- dactie) DEN HAAG Het kabi net wil in september van dit jaar een defensienota aan de Kamer presente ren, waarin het beleid voor de tachtiger jaren wordt geschetst. In deze nota zal onder meer ko men te staan, hoeveel geld nodig is voor het defensie beleid, op welke onderde len in de komende jaren bezuinigd moet worden en welke wapens en an der materieel zullen wor den aangeschaft. Ook zal de Defensienota voorstel len bevatten over de rol van kernwapens in het Nederlandse leger en over de behandeling van mili tairen (zowel dienstplich tig als beroeps) die bezwa ren hebben tegen het ver vullen van functies die met kernwapens verband houden. Dit 'heeft minister Van Mierlo de Tweede Kamer gisteravond toegezegd. De minister had vanuit de Kamer veel vragen gekregen over de bezuinigin gen die hij op zijn begroting wil toepassen. Daarbij ging het vooral om een tekort van vier honderd miljoen gulden. De bewindsman kon echter nog DEN HAAG Staatssecretaris van Houwelingen (Defensie) wil de mogelijkheden voor vrijstelling van militaire dienst verrui men. Hij beloofde de Tweede Kamer dat hij daarover binnen een jaar een wetsontwerp zal indienen. Tot nu toe kan iemand onder meer vrijgesteld worden van militaire dienst wegens kost winnerschap, broederdienst, persoonlijke onmisbaarheid (bij voorbeeld in een familiebedrijfje) of de vervulling van een geestelijk ambt. Van Houwelingen wil nu, dat ook andere per soonlijke omstandigheden of individuele wensen een grond kun nen vormen voor vrijstelling. DEN HAAG In de Nederlandse legereenheid die gaat deelne men aan de internationale vredesmacht in het Sinaï-gebied zul len ook vrouwelijke militairen worden opgenomen. Minister Van Mierlo heeft dit gisteren meegedeeld in de Tweede Kamer. De vrouwen kunnen volgens de minister nog niet direct mee met de eerste lichting die binnenkort vertrekt. „Het is beter, eerst de omstandigheden en voorzieningen ter plekke te bekij ken. Maar we verwachten dat ze met de tweede uitzending al mee kunnen", aldus Van Mierlo. De minister liet de Kamer we ten, dat in het leger de animo om naar de Sinaï te gaan zeer groot is. Al meer dan 2500 Nederlandse militairen, onder wie veel vrouwen, hebben zich tot nu toe vrijwillig voor de vredes macht opgegeven. In eerste instantie zijn ip de Sinaï echter maar tachtig Nederlandse militairen nodig. niet zeggen op welke onderde len bezuinigd zal worden om dat „gat" te dichten. De minister onderschreef de wens van de overgrote meer derheid van de Kamer om spoedig een kernwapendiscus sie binnen het leger op gang te brengen. Over de aard van de discussie en de wijze waarop die moet worden gehouden zal nog overleg worden gevoerd met de militaire belangenorga nisaties, zo zei hij. Van Mierlo benadrukte daarbij de nood zaak, in het leger éérst te zor gen voor goede voorlichting over kernwapens. Met name tijdens de opleiding van mili- 'tairën is volgens Van Mierlo een „meer volwassen" voor lichting nodig dan tot nu toe gebeurt. Zowel Van Mierlo als staatsse cretaris Van Houwelingen (militair personeelsbeleid) lie ten de Kamer weten dat zij geen algemene regels kunnen stellen voor militairen die principële bezwaren hebben tegen het vervullen van kern- wapentaken. „Elk geval moet individueel worden bekeken. Dit is vooral een kwestie van wijs en flexibel personeelsbe leid", aldus de bewindslieden. Minister Van Mierlo reageerde afwijzend op een PvdA-motie waarin wordt gevraagd, geen dienstplichtige militairen meer in te zetten bij acties van de Mobiele Eenheid. „Volgens de grondwet zijn militairen er ter bescherming van de belangen van de staat. Op grond daar van kunnen zij bij dergelijke acties worden ingezet. Boven dien geeft de Politiewet aan Commissarissen der Koningin en aan burgemeesters de be voegdheid, bijstand van mili tairen te vragen bij politie-ac- tiviteiten", aldus Van Mierlo. Kodak- schijfcamera: niets kan meer mis ODIJK Kodak komt in september met een totaal nieuwe amateurcamera, waarbij slechte foto's on mogelijk zijn en een nieuwe vorm van fotogra fische film, de schijffilm, op de markt. „De ama teurfotografie neemt van daag een enorme sprong voorwaarts", dat is de me ning van Kodak zelf ero ver, zoals die gisteren op hetzelfde tijdstip over de gehele wereld werd geuit bij de presentatie van Ko daks nieuwste en revolu tionaire schijfcamera, of zoals dat in goed Kodak- Nederlands heet, de disc camera. Het apparaatje, dat inderdaad helemaal op de kiekjesmaker is afgestemd, heeft een vest zakformaat, een ingebouwde flitser met een „eeuwig duren de" (2000 flitsen) batterij en is helemaal elektronisch gere geld. „In principe brengen de disc-camera's en de Kodak-co lour II disc film de kans op on derbelichting terug tot de helft, de kans op wazige foto's tot minder dan twee procent, en de kans op een weigerende flitser tot een fractie van een procent", zegt Kodak. Het kan nauwelijks meer mis. Het meest bijzondere van deze camera zit in de film, die niet op een rolletje zit, maar op een schijf, waarop 15 foto's kunnen worden gemaakt. Die schijf zit in een zeer platte cassette. Fo tograferen is nu nog slechts een kwestie van de schijf in leggen en op een knopje druk ken. Kodak doet de rest en verwacht dat deze ontwikke ling het aantal van de 10 mil jard amateuropnamen per jaar in Amerika van nu binnen vijf jaar zal zijn verdubbeld. Het negatiefformaat is slechts 8 bij 10 millimeter. De filmge voeligheid is 24 din en de film heeft een fijnere korrel dan de huidige Kodak-colour II films. Van de kleine negatiefjes zijn vergrotingen tot maximaal 18 bij 24 centimeter mogelijk, zonder al te veel scherptever- lies. Dia-film wordt voorlopig niet geleverd. Wel wordt er voor de wat verdere toekomst ver wacht dat een hulpapparaat het mogelijk zal maken om de negatiefjes in positief-beeldjes om te zetten, die getoond kun nen worden op het eigen tele visiescherm. De schijfcamera zal in vier uit voeringen worden gebracht, variërend in prijs van 155 tot 335 gulden. In de duurste ver sie zit zelfs een digitaal wek kertje ingebouwd. De vijftien- opnamenschijf zal rond de 8,50 gaan kosten. De kosten voor ontwikkelen en afdruk ken zullen gelijk blijven aan die van andere formaten. Voor de kenners: de F-2,8 lens is fixed-focus, de automatische flitser heeft een bereik van 1,2 tot 5,5 meter, de olaadtijd is 1,3 sec., het filmtransport is auto matisch. (Vervolg van de voorpagina) Minister Van der Louw heeft de Tweede Kamer gisteren toegezegd dat hij in maart met voorstellen zal komen om jeugdige werklozen tijdelijk aan het werk te zetten op ba sis van behoud van hun uitkering. Van der Louw stelde gisteren uitdrukke lijk dat hij eerst wil bekij ken of die maatregel ge nomen kan worden zon der daaraan strafsancties (verlies, van uitkering bij werkweigering) te hoeven verbinden. ,',Ik denk ook wel dat die sanc ties helemaal niet nodig zullen zijn, gezien het feit dat zeker tachtig procent van de jonge ren graag zo snel mogelijk aan het werk wil". Wel moet men volgens de minister het morele recht hebben om sancties te nemen, wanneer het op basis van vrijwilligheid niet gaat. Na overleg met de jongerenor ganisaties wil de minister in mei met concrete maatregelen voor de dag komen. Op bezwaren van PSP-kamer- lid Willems tegen dwang in die richting antwoordde Van der Louw met een citaat uit de Internationale: „Geen recht waar plicht is opgeheven, geen licht leert zij waar recht ont- reekt". CRM-staatssecretaris Hans De Boer heeft gisteren mede onder druk van een meerder heid in de Kamer besloten de rijksbijdragen aan gemeen ten en provincies voor dit jaar eenmalig te verhogen met vijf miljoen gulden. Aanvankelijk zou zeventien miljoen gulden moeten worden bezuinigd op de rijksbijdragen voor het so ciaal-cultureel werk. Dat is nu teruggebracht naar twaalf mil joen gulden. De Boer zei be grip te hebben voor de proble men van de gemeenten. Veel gemeenten bleken al financië le afspraken te hebben ge maakt toen de ombuiging in december van het vorig jaar bekend werd. Het voorstel van D'66 om de tien miljoen gulden die het ka binet heeft gereserveerd voor de opvang van jeugdige werk lozen in de grote steden over te hevelen naar de gemeenten- pot voor het sociaal-cultureel werk verwees de staatssecreta ris naar de prullenmand. Voorstellen om de subsidies aan jeugdherbergen en kinder dagverblijven te verhogen wees De Boer eveneens reso luut van de hand. DEN HAAG Meer mensen gaan er toe over een kamer te verhuren om daarmee hun stijgende woonlasten te drukken. Volgens de niet commer ciële bureaus voor kamer- verhuur, is de grotere be reidheid om te verhuren, nog geen reden tot jui chen, omdat de stijging maar gering is en omdat de aangeboden kamers vaak van matige kwaliteit zijn. Volgens een woordvoerder van de Landelijke Organisatie Belangengroepen Huisvesting (LOBH), is het de nieuwe ver huurders duidelijk om geld te doen. Volgens hem weerhoudt de huurbescherming die een kamerhuurder heeft, een ver huurder er niet van kamers te verhuren. Hij gelooft dan ook dat het idee van minister Van Dam van volkshuisvesting om de huurbescherming af te schaffen voor bepaalde catego rieën kamerbewoners, geen stimulerende invloed zal heb ben op de verhuur van ka mers. Het LOBH wil met de bemiddelingsbureaus, via de Tweede-kamerfracties probe ren Van Dam van zijn idee af te brengen. Het LOBH vindt dat Van Dam er beter aan zou doen woningbouwcorporaties met behulp van financiële fa ciliteiten te stimuleren hun woningen aan kamerbewoners te verhuren in plaats van ge woontegetrouw aan gezinnen. Hoe moeilijk het is om te bezuinigen is deze week weer eens gebleken uit het gat van maar liefst 800 miljoen gulden, dat in de begroting van Defensie blijkt te zitten. Volgens in het vorige kabinet gemaakte afspraken had Defensie dat be drag moeten bezuinigen, maar dat is domweg niet gebeurd. Daarmee is er nu dus sprake van een „gat van De Geus",' zoals al eerder het „gat van Pais", de toenmalige onderwijs minister, aan het licht is gekomen. Uit dit alles blijkt dat men in kabinetten wel afspraken over ombuigingen kan ma ken, maar dat minstens even belangrijk is dat die afspraken door de individuele ministers worden nagekomen. Dit alles staat los van de vraag of op Defensie nog wel ver der bezuinigd kan worden, gezien de afspraken die binnen de NAVO zijn gemaakt. Het gaat hier namelijk om oude af spraken binnen het kabinet, waarbij volledig rekening is ge houden met NAVO-verplichtingen. Bezuinigen is dus moei lijk. Ze vergen discipline én een harde ministeriële hand. De minister van economische zaken, de D'66'er Terlouw, is er tot nu toe niet in geslaagd het zijne bij te dragen aan het geloofwaardig maken van het huidige kabinetsbeleid. De re geringspartijen, CDA, PvdA en D'66, maakten toen ze met elkaar in zee gingen, de afspraak dat er niet alleen aanzien lijk in de overheidsuitgaven zou worden gesneden, maar ook dat er een wervend werkgelegenheidsbeleid gevoerd zou worden. Daarbij zou hard de hand worden gehouden aan de afspraken met de oliemaatschappijen, dat die hun aanzienlijk gegroeide winstaandeel in de aardgasopbrengsten in de Ne derlandse economie zouden investeren. Nu de bezuiningen door de overheid zoveel rumoer opleve ren, spreekt het vanzelf dat het psychologisch klimaat daar omheen wat zou verzachten bij nieuwe impulsen voor de de werkgelegenheid, zeker wanneer die zouden ontstaan dank zij afroming van de gigantisch gegroeide winsten van de olie maatschappijen. De hier en daar al al geuite klacht „Zieken moeten betalen en de oliemaatschappijen gaan vrijuit" klinkt natuurlijk de magogisch, maar in het verscherpte sociale klimaat van dit moment gaat daar een effect van uit dat slecht uitpakt voor de regering en bovendien niet nodig is. Want de vorige mi nister van economische zaken maakte al de afpraak met de oliemaatschappijen dat er voor vele miljarden in Nederland zou worden geïnvesteerd. Terlouw moet de oliemaatschap pijen nu aan die overigens niet schriftelijk vastgelegde afspraak houden en dat kost hem kennelijk moeite. Want hij heeft dat niet kunnen doen in de termijn die de Tweede Ka mer hem had gesteld, namelijk v o o r 1 februari. Dat maakt geen krachtige indruk. Het komt bovendien ze ker niet ten goede aan het toch al zo gevoelige sociale kli maat. Terlouw moet daarom meer druk uitoefenen op de oliemaatschappijen, die blijkens verklaringen niet volledig willen waarmaken, hetgeen zij eerder aan minister Van Aar- denne hebben beloofd. Forse druk van de zijde van Terlouw is in de huidige omstandigheden best geoorloofd. De belan gen voor de samenleving zijn immers groot. De Kamer heeft er daarom goed aan gedaan te eisen dat Terlouw uiterlijk volgende week nvet de stand van zaken komt. DEN HAAG Minister Van Thijn van binnen landse zaken heeft giste ren in het centrale over leg bij de ambtenarencen- trales een nieuwe regeling aangekondigd waarin het stakingsrecht voor ambte naren wordt geregeld. Het wetsontwerp collectieve acties van Wiegel is daarmee definitief van de baan. Dit ontwerp bevatte een stakings verbod voor enkele groepen overheidspersoneel, wat de ambtenarenbonden als een uit holling van het stakingsrecht beschouwden. In het ontwerp van Van Thijn komen in hun algemeenheid aard, structuur en inhoud van overleg tussen de minister en de centrales aan de orde. Vol gens een woordvoerder van de christelijke centrale ccoop heeft Van Thijn laten weten zoveel mogelijk te streven naar gelijkwaardigheid van de in het overleg betrokken par tijen. Van Thijn heeft tijdens het centrale overleg zijn eerdere uitspraak bevestigd dat er bij de rijksoverheid 500 600 va catures niet zullen worden vervuld. De minister wil op deze manier de nog vereiste 50 miljoen aan bezuinigingen van zijn departement bereiken. De bonden hebben hun ontstem ming uitgesproken dat Van Thijn dit in de openbaarheid heeft gebracht zonder hen eerst te informeren. ARNHEM Wegens het verzwijgen van inkomsten voor de belasting heeft de procureur-generaal van het gerechtshof in Arn hem, mr G. de Haas, giste ren tegen de 59-jarige Van U. uit Nijmegen 10.000 gulden boete en een voor waardelijke gevangenis straf van een maand met een proeftijd van twee jaar geëist. Mr De Haas achtte het bewe zen dat de beklaagde, die een topfunctie in de sociale verze keringswereld bekleedt, tussen '74 en '77, negenduizend gul den aan inkomsten voor het geven van cursussen bij de Stichting Opleiding Sociale Verzekeringen, alsmede een neveninkomen van 50.000 gul den van de Vereniging van de Raden van Arbeid, opzettelijk buiten zijn belastingaangifte heeft gehouden. „De zaak heeft nogal wat rillingen te weeg gebracht in financiële en belastingkringen. Beklaagde heeft door zijn functie veel contact met enkele departe menten", aldus de procureur. De raadsman van Van U. meende dat vervolging voor verzwijging niet mogelijk is, omdat het bedrag werd ge meld aan de inspecteur, nog voor het onderzoek startte. Tegen een tweede verdachte, een 62-jarige man uit Groessen die eveneens een topfunctie in de sociale verzekeringswereld bekleedt, eiste de procureur 1850 gulden boete. Aan het einde van '80 hebben voor de verschillende rechtbanken in ons land ongeveer veertig top functionarissen van Raden van Arbeid, bedrijfsverenigin gen en sociale diensten zich moeten verantwoorden voor het verzwijgen van inkomsten voor het geven van cursussen. Zachter DE BILT (KNMI) - Het wordt geleidelijk zachter. Niet alleen wordt n was er zeer droge lucht boven ons land aanwe zig. Hierdoor was het schraal weer. Met een naar zuid draaiende wind wordt de ko mende dagen lucht uit Frank rijk naar ons land getranspor teerd. Deze is niet alleen zach ter dan de lucht boven Duits land maar ook vochtiger. De komende dagen zal de tempe ratuur alleen in het noorden nog tot onder het vriespunt kunnen dalen maar in de rest van het land behoeft geen vorst meer te worden ver wacht. De middagtemperatuur wordt acht tot tien graden. Af en toe zullen wolkenvelden tot onze omgeving doordringen, maar regen behoeft voorlopig nog niet te worden verwacht kunst en kunstenaars Utopie en werkelijkheid in de Sovjet Unie van 1917-1934 heet de tentoonstelling die t/m 5 maart wordt gehouden in het Bouwcentrum te Rotterdam. Ze behandelt agitatie en pro paganda, vormgeving en ar chitectuur tijdens en in de ja ren na de revolutie.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9