In valide wethouder Wan der Laan keert rug toe Mannetjesputter 12.2757 REGI0(J0UR)NAAL REGIOCJOURINAAL Boomkwekerijen e,snoeten inkrimpen Jureau loonruimte- aken LIphen overbelast Uitstoot Asphaltfabriek voor mei teruggebracht aIEIDEN LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 PAGINA 5 ardijiEN HAAG Er zullen de De rijksoverheid bestelt maar pt. Ijjmende tijd in de boom- voor vijf miljoen gulden per justifvekerijen in ons land forse jaar aan' produkten, bestellin- en hjiappen vallen. Dit omdat de gen die ook de komende ja- jctor een veel te grote capa- ren zullen doorgaan. Wel zal heeft in vergelijking vanuit de rijksoverheid een ervjet de vraag. De omvang beroep op provincies en ge- >n en de sector zal dan ook meenten gedaan worden hun wortngepast moeten worden bestellingen op peil te hou- in v*n de vraag. Daar zal de den, ook als cfe financiën )t 19trerheid weinig behulpzaam krapper worden. Dit is de n vëj kunnen zijn. Dit omdat uitkomst van het overleg van gevèfcrticulieren en buitenlandse minister De Koning (Land- Jiemers de grootste klanten bouw en Visserij) gisteren de boomkwekerijen zijn. met de kamercomissie voor zijn departement over de boomkwekerijen. De Koning sprak van een „crisissituatie" in de sector. Hij zegde toe met zijn collega's te gaan pra ten over bestellingen bij de boomkwekerijen, met name dacht hij hierbij aan zijn col lega van Verkeer en Water staat, maar hij verwachtte daarvan weinig resultaten. De Koning beloofde de ka mercommissie wel dat hij bij imkrimpingen in de sector deze zal helpen via een sec torprogramma en marktver kenningen. Vanuit de ka mercommissie werd alge meen aangedrongen op meer overheidsaankopen van - bo men en planten om de sector te helpen. Nieuwe naam bejaardenkoor HAZERSWOUDE Het bejaardenkoor „Onder Ons", dat onlangs het 5-ja- rig bestaan vierde, gaat voortaan door het leven on der een andere naam. Het door Hans van der Toorn geleide gezelschap heet nu „Driehofkoor", genoemd naar het bejaardencentrum In Hazerswoude-dorp, waarin de meeste leden van het koor wonen. Zoals bekend heeft ook de Rijn dijk een bejaardenkoor. Dit ensemble, dat onder lei ding van Jan Koot staat, heet „Ankerkoor". Veel belangstelling voor kaart avonden in ,,'t Poelhuys" LISSE De kaart- en kienavonden in gemeenschapscentrum ,,'t Poelhuys" trekken de meeste deelnemers. Dit is te lezen in het jaarverslag van het centrum „De Poel". Ook de disco voor de jeugd en de filmvoorstellingen genieten veel belangstelling. De deelname aan de spelavonden voor de jeugd is een beetje tegen gevallen. In het kader van de zomerse activiteiten meldt het ver slag een tegenvallende opkomst bij het tekenen en puzzelen. Deze activiteiten zullen daarom dit jaar niet meer op het programma staan, maar de viswedstrijd blijft wel gehandhaafd. Dus zal Anita Landman aan de bak moeten om haar wisselbeker te verdedigen. Nieuw is de cursus volksdansen die op de woensdagavonden wordt gegeven. Ook de aan het einde van elke maand te houden ruilbeurs mag zich verheugen in een goede publieke belangstel ling. Een gemiddeld aantal van 120 personen bezoekt de ruilbeur- sen. ÏAADSWERK IN WOUBRUGGEIS TOCH TE ZWAAR VOOR ME" Het pad d^ar zijn huis brengt on- de herinne- leefjng aan die noodlottige bejacht in februari van '79 verejj>rug. Een nacht, die het erd£erPunt het leven van Bruè toen nog 54-jarige G.W. be0n der Laan werd. In huis op het „Van der r t^an-eiland" (een naam, >uryje zUn oorsprong vindt in geht feit, dat daar altijd dersan der Laanen hebben leef«woond) kijkt hij vanuit arÖ|n rolstoel de wereld in. snif11 were^' die voor hem va^ans beperkingen in- iek^oen ik na een verblijf in het in het Katwijkse kwam, dacht ik, Birtt ik na een paar maanden erdëeer thuis zou zijn en mijn ;els&k als raadslid weer zou eerinnen uitvoeren. De arts die e ojij behandelde, liet toen met- weten, dat ik zeker op van een jaar moest re- zoefyien. Uiteindelijk heb ik er me^derhalf jaar doorgebracht", oeni zegt Van der Laan. Maar at-alleen dat was een tegen- iller. Nadat hij uit het Kat- h'kse verzorgingstehuis was itslagen, wist hij wel, dat rken en tuinieren er niet ier bij zouden zijn. Het wet- mderschap hoopte hij, on- Inks het feit dat hij vanaf n derde rib verlamd is, nog ;1 uit te kunnen voeren, •ee maanden lang heeft hij gistjprobeerd te doen wat hij bij- zestien jaar lang heeft ge in: zich ten dienste stellen de gemeente. Het viel vre- lijk tegen. Vooral omdat hij /S lafhankelijk bezig wilde zijn. boften hulp van anderen wen- zullj, En dat lukte niet. Rond de prcjrstdagen hakte hij de knoop door en gaf zijn wethouder schap er aan. „Een vreselijk moeilijke beslissing, maar het belang van de gemeente gaat boven mijn belang". Het af scheid van Van der Laan krijgt komende maandag een definitief karakter. De vakant geworden plaats in de ge meenteraad wordt dan ingeno men door de heer J.A. Markx. Het raadslid Van Wieringen zal naar alle waarschijnlijk heid in maart worden gekozen tot wethouder. Beroving Vierentwintig februari 1980, half één's nachts. Van der Laan keert na zijn werk bij het benzinestation huis waarts. Daar aangekomen parkeert hij zijn auto langs het Noordeinde om vervol gens gewapend met een plas tic zak vol oude kranten over het smalle pad richting huis te wandelen. Na enkele me ters te hebben afgelegd, hooft hij een auto stoppen. Van der Laan stoort zich er niet aan en loopt door in de richting van het klaphekje halverwege het pad. Inmiddels is er ie mand uit de auto gestapt, die naar hem roept Van der Laan laat het hek weer los en doet enige passen in de richting van de stem. Of hij de weg naar Amsterdam weet Na tuurlijk, een pompbediende wordt immers vaker naar de weg gevraagd. Als heï de on bekende na drie.keer nog niet duidelijk is, hoe hij via Rijp- wetering op de snelweg naar de hoofdstad kan komen, vindt Van der Laan het ge noeg en besluit naar huis te gaan om van zijn verdiende uurtjes slaap te gaan genieten. Na enkele stappen wordt plot seling het plastic tasje uit zijn handen gegrist en direct daar op wordt hij getroffen door een kogel, die dwars door zijn long, ruggemerg en zenuwstel sel gaat De onbekenden racen weg, Van der Laan op het koude pad achterlatend. „Ja", antwoordt hij bijna twee jaar later op de vraag of het voor hem nog uitmaakt of de daders al dan niet gepakt wor den. „In het begin omdat je denkt „ophangen aan de aller hoogste boom", maar nu meer omdat de kans bestaat, dat wat mij is gebeurd ook een ander kan treffen. En dat moet voor komen worden". KVP Van der Laan, die aanvanke lijk bouwvakker was en zich later door een rugkwetsuur genoodzaakt zag als pompbe diende te gaan werken, was al op jonge leeftijd actief in de plaatselijke politiek. Voor de Katholieke Volks Partij ver richtte hij allerlei hand- en spandiensten en trad later toe tot het afdelingsbestuur. In 1966 zat hij voor het eerst in de raad vande gemeente Woubruggé, waaronder zijn woonplaats Hoogmade valt. In die tijd drong Van der Laan al aan op samenwerking tussen de plaatselijke christelijke par tijen, terwijl van zoiets als het CDA toen nog geen sprake was. Raadslid Van der Laan deed zijn werk volgens zijn fractie goed en dat resulteerde vier jaar later in een wethou derschap. Zijn vierde raadspe riode heeft hij door het nood lottige gebeuren van twee jaar geleden niet kunnen afmaken. Voetbal- accommodatie Terugblikkend op zijn jaren „in dienst van de gemeente" zegt hij: „Wat mij is tegenge vallen in mijn werk is dat alles zo ontzettend lang moet duren voor er iets bereikt wordt. Een duidelijk voorbeeld daarvan is de uitbreiding van de accom modatie van voetbalvereni ging Woubruggé. Toen ik nog maar net als wethouder begon, werd daar al over gepraat. Twee jaar geleden kon de grond worden aangekocht, maar omdat de plannen in middels verouderd waren, is men pas nu aan het werk be gonnen. Toch zijn er in mijn periode als wethouder de nodi ge zaken gerealiseerd, zonder daarmee overigens te willen zeggen dat dat louter mijn ver dienste is". Als voorbeelden noemt de man, die vaak stil zwijgend zijn werk deed („ik ben een stille werker") de scholen, die zowel in Wou bruggé als in Hoogmade ver nieuwd zijn en de bouw van het nieuwe raadhuis. „Dat wa ren grote en dure projecten, die in de huidige periode van financiële krapte niet uitge voerd hadden kunnen worden. Je zou kunnen zeggen dat we wat dat betreft goed hebbeix gegokt". Uitgerangeerd „We" zegt Van der Laan, te recht, als hij over het verleden spreekt. Datzelfde persoonlijk voornaamwoord neemt hij echter ook in de mond als hij een uitgebreid verhaal houdt over de slechte kanten, die er naar zijn mening aan de op stapel staande gemeentelijk herindeling kleven. Als hij zichzelf daarop betrapt zegt hij: „Ach, 'we'..., waar praat ik over, ik ben uitgerangeerd". Om dat te onderstrepen rea geert hij schouderophalend op de vraag wanneer de volgende raadsvergadering gehouden wordt: „Ik heb de papieren wel gekregen, maar ik heb ze „De daders moeten gepakt worden. Wat mij Is gebeurd, kan Immers ook anderen treffen". weggegooid. Daar heb ik nu toch niets meer mee te ma ken", zegt hij op iets te luide toon om enige tijd later te mee te delen, dat de vergadering maandag gehouden wordt. Het is duidelijk, dat het Van der Laan enorm aan zijn hart gaat, dat hij niet meer mee kan doen, ook al tracht hij dat ach ter een quasi nonchalante hou ding te verbergen. Zo mogelijk nog vervelender vindt hij het, dat hij niet meer in de tuin kan werken, iets waar hij vroeger zo veel vreugde uit putte. Naarstig zoekt hij naar een op lossing om vanuit zijn wagen tje toch bij de grond te kun nen. „De rolstoel, die ik nu heb, laat dat niet toe. Ik moet dus een karretje hebben waar in ik wat lager boven de grond zit, zodat ik wel wat kan uit richten". Ook zoekt hij naar een oplossing om vanuit zijn karretje in de boot te komen, opdat hij er van de zomer al leen op uit kan. Want onaf hankelijkheid is heel belang rijk voor hem, ook al weet hij dat die altijd beperkt zal zijn. „Je moet optimistisch blijven hoewel dat lang niet al altijd meevalt. Ik heb weieens ge dacht 'hadden ze me maar doodgeschoten', maar zoiets meen je natuurlijk niet". Van der Laan mag zichzelf dan uitgerangeerd noemen, die indruk wekt hij allerminst. Vol vuur praat hij over het CDA en de de toekomst van deze partij op plaatselijk ni veau: „Toestanden als met Aantjes en Van Dijk zijn slecht voor'de partij. Ik vind echter, dat je dat niet op het plaatselij ke politieke gebeuren mag verhalen. Desalniettemin zal het CDA er bij de komende raadsverkiezingen hard aan moeten trekken om hetzelfde aantal zetels te halen (6 van de 11). Op het moment is er een gastzetel voor de SGP gereser veerd, maar het staat nog niet vast of dat zo blijft. Vervalt die gastzetel, dan zou dat wei eens stemmen kunnen gaan kosten", zo meent de voorma lige lijsttrekker van de Wou- brugse christen democraten, die ook secretaris van een vijf tal verenigingen was. Bij het afscheid kan hij het niet laten te vertellen, dat hij één van die functies nog steeds be kleedt. „Bij de begrafenisvere niging", klinkt het ironisch. MAARTEN NOOTER •HEN AAN DEN RIJN Wie na f één in de middag tracht het bu- iu woonruimtezaken te bereiken zal it meer doorverbonden worden. De lefoniste van het Alphense gemeên- huis heeft deze opdracht van het lllege van Burgemeester en Wethou- !rs gekregen omdat het bureau Donruimtezaken overbelast is. ids de afdeling bezig is met reorganisatie het overstappen op automatische verwer- ïg van woningzoekenden wordt zij pvér- lpt met werk. Er zijn in de afgelopen landen zo'n kleine zesduizend enquêtefor- ilieren de deur uitgegaan naar mensen die de lijst van woningzoekenden stonden, formulier moest ingevuld worden terug- fctuurd. Echter nog niet de helft hiervan tam terug en daarvan was een groot deel fet volledig of niet juist ingevuld. Dit moet jemaal worden verwerkt en omdat er op J afdeling ook nog zieken zijn moet de |oom telefoontjes worden ingedamd. Vaak inen de medewerkers door dit alles niet h hun werk toe. Besloten is dan ook om na ftf één geen telefoon meer door te verbin- h met het bureau. Verder zal er voor de ükke ochtenden een bandapparaat inge- hakeld kunnen worden als de telefoon jjft rinkelen. Mensen die bellen kunnen b in 30 tot 50 seconden hun zegje doen en wordt later contact met ze opgenomen. De luêteformulieren moeten zorgvuldig ver- 'puntentoekenning. Volgens het college is it waarschijnlijk dat een groot aantal po- jitiële woningzoekenden inmiddels voor- ïn zijn. Het liikt dan ook dat de lijst met gadigden de helft kleiner is dan volgens rdere gegevens bleek. Tieneravond De Stichting Jeugd- en Jongerenwerk Oegstgeest orga niseert vrijdag een open tieneravond in het gemeente- centrum aan de Lijtweg in Oegstgeest De jeugd van 12 tot en met 15 jaar kan van half acht tot tien uur te recht om te tafeltennissen, biljarten, spelletjes te doen, muziek te beluisteren en zo meer. Entree gratis. Bingo De Drumfanfare „De Rijntamboers" uit Zoeterwoude orga niseert vrijdagavond een bingo in de Eendenkooi. Er zijn met dat cijferspel prima prijzen te verdienen. De muzikan ten stellen tenminste in het vooruitzicht o.a. een draagbare televisie, koffiezetapparaat, klokradio en meer van derge lijke waardevolle prijzen. Om 20.00 uur zal voor de eerste maal de bingo-molen draaien. U bent daarbij van harte welkom. Tevens zal die avond een verloting plaatsvinden met opnieuw mooie prijzen. Voorts zal de drumfanfare me dewerken aan de Lentemarkt die op 20 en 21 maart in de Eendenkooi wordt gehouden. Meer verenigingen zullen zich dat weekeinde aan de bevolking presenteren. Next Crisis De tormptie Next Crisis treedt zaterdagavond op in De Lindehoeve in Voorschoten. De groep is ln haar korte bestaan al diverse malen van samenstelling en naam veranderd. In de huidige samenstelling bestaat Next Crisis ongeveer een jaar. De formatie speelt eigen com posities die in de richting gaan van new wave en rock. Next Crisis bestaat uit gitarist Dick van Breda, bassist Sjef van Buuren, drummer David Boegheid, gitarist Hans Kemp en zangeres Geertje Hoeftnagel. De zaal gaat om negen uur open. Jeugdkamp De schaakvereniging De Toren in Valkenburg organiseert de komende drie zaterdagen, vanaf 6 februari dus, finales in het kader van een jeugdkamp. De kamp is uitgeschre ven door de Leidse Schaakbond. Gespeeld wordt in 't Tref punt aan de Hoofdstraat en er wordt iedere zaterdag 's morgens om tien uur gestart. Mascotte De Oegstgeester jeugdoperette De Mascotte organiseert op zaterdagmiddag om halt drie een „open repetitie" in Taberna aan de Julianalaan 1 in Oegstgeest Ouders en kinderen die willen kennismaken met de activitei ten van de operettevereniging zijn welkom. De Mascot te leert de kinderen zingen, dansen en toneelspelen en verder kunnen ze hun eigen fantasie ontwikkelen. De Mascotte heeft al een aantal malen een operette op de planken gebracht Momenteel wordt de operette „De Pruik van de Koning" ingestudeerd, die in het najaar wordt opgevoerd. Jongeren van 6 tot 16 jaar kunnen lid worden van De Mascotte. Momenteel zijn er onge veer 25 jongeren actief, maar de operettevereniging kan er nog heel wat meer gebruiken. Voor Informatie kan men terecht bij de SJJO, tel. 154773 of bij De Mas cotte, tel. 155490. Te Visitor D groep The Visitor treedt zaterdagavond afwisselend met „The Toilets" op in „De Alkeburcht" in Roelofarendsveen. De optredens van deze twee groepen, ieder met een sterke eigen muzikale richting, zijn georganiseerd door Jongeren- sociëteit „Our House" en zullen te zamen een uniek avond je uit vormen. De entree bedraagt 10,- voor iedereen. In „De Alkeburcht" start zondagavond de Marxbrothers-cy- clus met de film „A night at the opera". Andere films in deze cyclus zijn: „Go West" (14 februari), „A night in Casa blanca" (21 februari) en „Horse Feathers (28 februari). De entree bedraagt 3,- voor leden. Overige bezoekers moe ten 4,50 neertellen. Tevens bestaat de mogelijkheid tot het nemen van een abonnement op de films 10,'- voor leden en 15,- voor de overige bezoekers. ALPHEN AAN DEN gens het rapport van het RIJN Door het afdek- ingenieursbureau Dwars ken van open teerbaden Hederik en Verhey de en aanpak geconcentreer- uitstoot van de Neder- de luchtstromen zal vol- landse Asphaltfabriek aanzienlijk verminderd worden. De Lada Stationcars.' Pure mannetjesputters voor werk, boodschappen, vakantie ol hobbyklussen. Eén en al kracht en laadvermogen. LPG-inbouw met speciale tank onder de auto mogelijk - géén verlies van laadruimte. Als 1200 cc versieen als 1500 cc versie. Kompleet, betrouwbaar, komfortabel en zoals alle Lada's verrassend laag geprijsd: 1200 Stationcar 12.275,-• incl. BTW en 1500-S Stationcar 13.170,-*incl. BTW. Pluspunten Lada Stationcar: carrosserie met veilig heidskooi enorme laadruimte caravantrekkracht 750 resp. s 860 kg geremd ruitewisser met intervalschakelaar rugleuningen voorstoelen fijn instelbaar wis/was installatie op achterruit (1500-S) extra buitenspiegel hoofdsteunen op voorstoelen (instelbaar) 3-punts rolgordel-automaten vóór en vele andere extra's inklusief BTW. af Groningen. LEIDEN LEIDERDORP NIEUW VENNEP NOORDWUKERHOUT KATWUK Autobedrijf Van Haasteren b.v. Autobedrijf Van Haasteren b.v. Garage Fieman Autobedrijf A. Kleverlaan, Automobielbedrijf Hogenelst Potgieterlaan 32, tel. 071-310800 Touwbaan 18, tel. 071-895000 Kerkstraat 11tel. 02526-75000 Vlashoven 8, tel. 02523-3724 Blokmakerstr. 13 ('t Heen) tel. 01718-20842 In dit rapport wordt vermin dering van uitstoot in twee fasen aangepakt. Over deze aanpak is inmiddels overeen stemming bereikt tussen de gemeente en de NAF. De in spectie van de Volksgezond heid vindt dat deze eerste fase als voorziening op korte termijn aantrekkelijk hoewel verplaatsing toch de beste manier zal zijn. De eerste fase kan namelijk per 1 mei 1982 verezenlijkt zijn als de NAF daartoe nog deze maand opdracht geeft, wat volgens de heer Heemskerk, direkteur van de fabriek ge beurd. De leveranciers van de benodigde zuiveringsin stallaties zullen garantie moeten geven op het zuïve- ringseffect. Maar om de uitstoot nog ver der te miniseren is een twee de fase nodig, namelijk het plaatsen van een hoge schoorsteen om verdunning van de stoffen te bereiken en het ontwikkelen van een zui veringssysteem. De tweede fase zou echter niet nodig zijn als de fabriek verplaatst zou kunnen wor den binnen een bepaalde ter mijn. De NAF heeft een pro gramma opgesteld met eisen voor verplaatsing en een schetsplan voor een nieuwe fabriek. Ook is er een bere kening gemaakt van de kos ten van de verhuizing en wat de fabriek daaraan kan bij dragen. De gemeente moet dan ook alles in het werk stel len om subsidie ana te vragen bij het ministerie van Volksgezondheid en Milieuhygiëne want op het ogenblik worden er in het huidige bedrijf geen investeringen gedaan het geen niet onbeperkt uitge steld kan worden. Ook de inspectie zal het ministe rie benaderen over subsi diemogelijkheden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5