Bisschoppen Brazilië op de bres voor Franse priesters China's deur blijft voor Rome gesloten KORTE METTEN kerk wereld België geeft stevige injectie aan de bouw ,Geen troepen VS naar El Salvador" UNIEKE AANBIEDING VOOR BEZITTERS VAN REN AULT4, CrTROEN 2CV, MINI, HONDA CIVIC, MAZDA323, CITROEN GS, RENAULT 14JAIB0T1100/H0RIZ0N,TOYOTA COROLLA,VW GOLF, DATSUN CHERRY, FORD ESCORT. FIAT. UNIEK IN PRIIS EN PRESTATIE. BINNENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 4 FEBRUARI 1982 PAGINA (Van onze correspondent Cees Manders) ROME China heeft nog niet gereageerd op de jongste po ging van paus Johannes Pau- lus II om de banden tussen China en het Vaticaan te ver beteren. De paus deed die po ging op 23 januari in een brief aan alle bisschoppen van de „Urbe Catholico de wereld kerk. Die brief gaat echter uit sluitend over China en zegt veel aardige dingen overde geloofsgemeenschap daar: veel ontzag voor het lijden van de Chinese kerk in het verleden, en veel begrip voor de eigen identiteit waaraan de Chinese kerk zoveel behoefte voelt. In Rome wordt gespeculeerd dat Peking mogelijk verrast is door de verzoenende houding van het Vaticaan, zo kort na de arrestatiegolf die de Rome- -gezinde Chinese katholieken de laatste maanden van het vorig jaar trof. China is voor het Vaticaan een geval apart. De twee of drie miljoen katholieken die er wo nen zijn verenigd in een eigen „patriottische" katholieke kerk. Deze kerk houdt zich wel trouw aan het katholieke ritueel, maar weigert daarbij elk gezag van Rome te aan vaarden. Bisschoppen in de Chinese kerk kunnen alleen diegenen worden, die het „ni hil obstat" van het communis tische regime hebben ontvan gen. Mao zei al dat iedereen van hem bij de kerk mocht, zolang die kerk niet door een buiten landse mogendheid bedisseld werd. China is en blijft baas in eigen land; dat geldt voor de politiek, voor de handel en ook voor de religie. De deur blijft voor het Vaticaan dus potdicht, en niemand van de gewiekste Vaticaanse diploma ten die daar een voet tussen heeft kunnen krijgen. De brief van 23 januari is de derde poging van de paus Wo- jtyla om met de Chinese lei ders in gesprek te komen. In 1979 sprak hij vanuit Castel- gandolfo openlijk over de hoop op een dialoog met Peking, en vorig jaar richtte hij zich tij dens zijn Philippijnse reis rechtstreeks tot China. Hij zei toen zelfs dat hij bereid was naar Peking te reizen, om in eigen persoon met de Chinese leiders te komen onderhande len. Maar uit Peking geen woord, zoals alle Vaticaanse bood schappen aan en over de Chi nezen stelselmatig genegeerd worden. Een keer beschuldig de China het Vaticaan van in menging in de binnenlandse aangelegenheden toen het Va ticaan de vroegere bisschop van Kanton, die door de Chi nezen uit de gevangenis was ontslagen, tijdens een verblijf in Rome tot aartsbisschop be noemde. Die aartsbisschop heeft zijn diocees nog niet ge zien en mag van de Chinese autoriteiten alleen dan terug keren als hij openlijk zijn „schuld" belijdt. Luns wijst op gevaar koop Russisch aardgas BRUSSEL NAVO-secretaris- generaal Luns heeft in een on derhoud met journalisten van de Amerikaanse radio-zender „Voi ce of America" gewezen op het gevaar dat de levering van Rus sisch aardgas aan West-Europa volgens hem oplevert. Hij sprak met name over het onlangs geslo ten Frans-Russische gascontract, dat volgens hem vanuit econo misch oogpunt begijpelijk, maar vanuit strategisch gezichtspunt gevaarlijk is. Met een verwijzing naar de situatie rond Polen zei Luns, dat Parijs een beter mo ment had kunnen uitkiezen om het contract te ondertekenen. Britse machinisten verscherpen acties LONDEN Het arbeidsconf lict tussen de Britse spoorwe gen en de ongeveer 20.000 ma chinisten is gisteren ver scherpt. Sinds drie weken heb ben de machinisten herhaalde lijk het werk neergelegd uit protest tegen een andere inde ling van hun werktijden. Gis teren werd besloten voortaan elke zondag, dinsdag en don derdag te staken. Hierdoor wordt, zo vreest British Rail, de dienstregeling nog verder ontwricht en zal ook op de da gen dat niet gestaakt wordt ge woon treinverkeer nauwelijks meer mogelijk zijn. Onderzoek Rijksdagbrand mag worden heropend FRANKFORT Johannes van der Lubbe, de broer van Marinus van der Lubbe die in 1934 als aanstichter van de brand in de Rijksdag in Berlijn werd terechtgesteld, mag bij de recht bank in West-Berlijn een nieuw on derzoek naar de Rijksdagbrand eisen. Dat heeft het federale gerechtshof in Frankfort gisteren besloten. Eerder had de rechtbank van West-Berlijn een verzoek het onderzoek te herope nen afgewezen. Zoals bekend is uit verhoren van ex-nazi's naar voren ge komen dat Van der Lubbe in 1934 werd veroordeeld, zonder dat van een gedegen onderzoek sprake was ge weest. Verleden jaar kreeg Van der Lubbe eerherstel. Hoger beroep in zaak campingramp TARRAGONA De officier van justitie en een van de ver oordeelden in het proces over de ramp op de Spaanse camping Los Alfaques in 1978, zijn in ho ger beroep gegaan tegen de uit spraak van de rechter. Deze had vier verdachten vrijgesproken en twee anderen tot een jaar ge vangenisstraf veroordeeld we gens nalatigheid. Als gevolg van een serie nalatigheden ontplofte in de zomer van 1978 een tan kwagen op de weg langs de cam ping en vonden ruim 214 men sen de dood. De officier had voor alle verdachten gevangeni- straffen geëist. „Afghaanse stad 's nachts in handen van guerrillastrijders NEW DELHI De Afghaanse stad Ghazni, die zo'n 125 kilometer ten zuidoosten van Kaboel ligt, is 's nachts geheel in handen van de mohamme daanse guerrillastrijders. Dit is gisteren door een westerse diplomaat in New Delhi verklaard. De diplomaat, die anoniem wilde blijven, zei verder dat de brandstofvoorziening in Ghazni zeer slecht is. Ook zijn in de winkels weinig consumptiegoederen verkrijgbaar. Al ruim twee jaar wordt in Afghanistan gevochten te gen de Russische militaire aanwezigheid. Gifgas voor Israël WEST-BERLIJN Ery Westberlijnse firma heeft ren lang illegaal een ingr. diënt voor gifgas vervaardijEf en naar Israël verscheept. D>m heeft de officier van justice van West-Berlijn gisteren b|ap kend gemaakt. ict< Het bedrijf, de chemisc^ei maatschappij Fermak, is ervjet beschuldigd thiofosgeen pn hebben vervaardigd. Dit womnf gebruikt voor het maken vin gifgassen. Ferak heeft tot 19Vei zes jaar lang thiofosgeen vaj vaardigd en na 1977 ongevèprt 1,6 ton van het spul uitj' voerd, vooral naar Israël, i dus de officier van justitie, j Gereformeerde Kerken gaan hun ontstaan herdenken De Gereformeerde Kerken in Nederland bereiden de herdenking voor van enkele afscheidingen van de Neder landse hervormde kerk. die aan de basis van hun eigen ontstaan hebben gelegen. Het gaat om de „Acte van Af scheiding" in 1834. waaruit de christelijke afgescheiden gereformeerde kerk voort kwam en om de „Doleantie", in 1886 toen de Nederduitsch Gereformeerde Kerken ont stonden. Beide afscheidingen verenigden zich in 1892 in de Gereformeerde Kerken in Nederland. Vanwege de laatsten is nu een commissie „Herdenkin gen 1984-1986-1992" in het leven geroepen, waarbij ook de hervormde kerk is be trokken, evenals andere ker ken van de gereformeerde gezindte. De commissie heeft een plan voor de komende jaren opge zet. Dit omvat onder meer een tentoonstelling in het kerkhistorische museum Cat- harijne-Convent in Utrecht, mogelijk al in 1984 en in 1985. Voorts een reeks publikaties, zoals gedenkboeken over de totstandkoming van de Af scheiding van 1834, de Do leantie van 1886 en het sa-( mengaan van beide richtin gen in 1892, enkele populaire uitgaven, publikatie van markante historische be scheiden en een boekje over bekende gereformeerde do mineesgeslachten. Tenslotte wil de commissie enkele wetenschappelijke bij eenkomsten over Afschei ding en Doleantie voorberei den, alsmede een nieuwe uit gave van alle gemeenten en predikanten sinds de afschei ding, die tot de Gereformeer de Kerken in Nederland kunnen worden gerekend. De strijd om de rechten van landloze boeren heeft tot een nieuw conflict geleid tussen de regering en de bisschoppen van Brazilië. De bisschoppen conferentie heeft daarover een witboek uitgebracht met als aanleiding de arrestatie van twee Franse priesters, Aristide Gamio en Francisco Gouriou, die eind augustus gevangen werden genomen, omdat zij de landarbeiders zouden hebben aangezet tot geweld. Beide priesters zouden aan vankelijk zonder meer het land worden uitgezet. Presi dent Chaves besloot echter, dat er alsnog een proces tegen hen zou worden gevoerd. De bisschoppen zijn bang, dat de autoriteiten alleen maar een showproces willen, waaruit nieuw materiaal moet worden geput tegen zogenaamd revo lutionaire priesters uit het buitenland. Auteur van het witboek is de bisschop van Conceicao do Araguaia, mgr. Patricio J. Hanrahan. Hij verklaart, dat de achtergrond van de arres tatie van beide priesters ge vormd wordt door conflicten over landbezit in zijn bisdom. Bij die conflicten waren van mei '80 tot september '81 vijf endertig landarbeiders omge komen. De voorgeschiedenis ervan gaat volgens de bisschop terug tot de periode 1972-1974. In die periode werd het leger in gezet voor de bestrijding van een maoistische mini-guerilla. Vorig jaar gebeurde dat op nieuw, omdat de opstandelin gen weer actief zouden zijn. De bisschop wijst uitdrukke lijk de grootgrondbezitters als de werkelijke schuldigen aan. „De anti-guerilla-operatie van het leger had uitsluitend tot doel de particuliere belangen van enkele grootgrondbezit ters te verdedigen". De bisschop wijst er nadruk kelijk op, dat in het klimaat van geweld beide Franse priesters niet anders hebben gedaan dan wantoestanden aangeklaagd. Hij ontkent, dat zij zouden hebben opgeroepen tot geweld. De kerkeraden van drie hervormde en twee gerefor meerde gemeenten in het Brabantse Sprang-Capelle hebben er bij B en W op aan gedrongen geen vergunning te geven voor een carnavalop- tocl?t aan de plaatselijke stich ting buurtwerk. De raden zijn bang, dat dit „kermisachtige vermaak" de godsdienstige gevoelens van de protestantse meerderheid van de 8500 zie len tellende bevolking zal kwetsen. Burgemeester J. Buijnink (CDA) heeft echter in de raad laten weten niet in te zien op welke gronden de optocht, die dit jaar voor'het eerst wordt georganiseerd, verboden zou kunnen wor den. De protestantse organisatie „Dienst over grenzen' bestaat dit jaar twintig jaar. In die tijd heeft DOG duizend ontwik kelingswerkers uitgezonden. De duizendste is de arts H. Dragt, die vandaag naar Zim babwe is vertrokken. DOG wordt gefinancierd door de Nederlandse Zendingsraad, de Stichting Oecumenische Hulp aan Kerken en Vluchtelingen, het hervormde en het gere formeerde werelddiaconaat. Vorig jaar zond DOG zesen- vijftig man uit, van wie acht tien in de gezondheidszorg, vijftien in het onderwijs, twaalf in de technische sector, negen in de landbouw, een econoom en een maatschappe lijk werker. Met gezinsleden mee ging het om 104 perso nen. Zij gingen naar veertien landen in Afrika, vier in Azië en twee in Latijns-Amerika. „Wilde Ganzen" het radio- hulpprogramma van de IKON bestaat in juni vijfentwintig jaar. Het heeft in die tijd veertig miljoen gulden verza meld. Vorig jaar was dit ruim vier miljoen gulden. De pro jecten worden wekelijks be kend gemaakt. Daarnaast worden andere projecten gefi nancierd uit giften „ter vrije beschikking", legaten en gel den van een project waarvoor meer geld is binnengekomen dan is gevraagd. In totaal hielpen de „Wilde Ganzen" aldus nog eens 106 projecten, waaraan in totaal ruim één miljoen werd besteed. CEBEMO, de katholieke medefinancieringsorganisatie heeft als coördinator in Eu ropees verband van de n iet- gouvernementele hulporgani saties werkzaam bij noodsitu aties bij de Europese Ge meenschap bemiddeld voor een toewijzing van vijf mil joen gulden ten bate van de noodlijdende Poolse bevol king. Naar de centrale distri- butieposten van zevenentwin tig Poolse bisdommen zijn evenzoveel vrachtwagens van twintig ton gereden tijdens het eerste transport in januari met goederen ter waarde van een miljoen gulden, geleverd door de caritasorganisaties van Frankrijk, Duitsland, Ita lië, België, Denemarken en Nederland. Nog twee trans porten zijn in voorbereiding. Vorig jaar verleenden de or ganisaties al voor bijna veer tien miljoen gulden steun. De vertegenwoordigers van de joodse gemeenschappen in de wereld zullen van 24 tot 26 oktober, vermoedelijk in Brussel, een internationale conferentie houden om de si tuatie van de joden in de Sov jet-Unie te bespreken. Het zal de derde conferentie van deze aard zijn. De eerste (1971) en tweede (1976) zijn in Brussel gehouden. Besloten is een campagne te lanceren om de aandacht te vestigen op de problemen van de joden in de Sovjet-Unie en de komende mand mei te maken tot de „maand van de joden in de Sovjet-Unie" Couve de Murville verrassend bisschop van Birmingham I Maurice Noel Couve de Muri ville (52), studentenpastor aari de universiteit van CambridÉT ge, is benoemd tot aartsbisB schop van het Engelse Bi» mingham als opvolger va^L mgr. George Patrick Dwyer.V Zijn benoeming komt als een volslagen verrassing voor he| aartsbisdom Birmingham, dat de gevolgde inspraakprocedu-J re genegeerd ziet. Het wordlM uitgesloten geacht, dat dtM naam van Couve de Murvill# in de verte familie van dfr vroegere Franse minister-pre}" sident voorkwam op d#a lijst van mogelijke kandidatr: ten, die het aartsbisdom heefjm opgesteld. In Birmingham wordt de be noeming gezien als het werrfrL van de tot nuntius bevorderd^ apostolisch delegaat mgr. Bruë t no Heim, aan wie ook de be^n noeming wordt toegeschrevertjn van een andere outsider te weten kardinaal Hume tor aartsbisschop van Canterbury)6 Mgr. Couve de Murville is gefit boren uit Mauritaanse ouderen en kwam op zevenjarige leef^w tijd naar Engeland. In Parij±n studeerde hij voor priester' Sinds twintig jaar is hij stuf dentenpastor. In de plaats vaifai de achthonderd studentenpu voor wie hij nu de zorg heef( komen de 360.000 katholiektf'oe gelovigen van de Midlandspki verdeeld over 242 parochielef Als aartsbisschop van Birjt mingham neemt hij de derd«eei plaats in binnen de Engelsik hiërarchie. Een van zijn eerini ste taken na zijn installatie opij I 25 maart zal zijn het verwelTn komen van paus Johannearb Paulus II, die bij zijn bezoeknc aan Groot-Brittannié eind mejde ook Birmingham zal aandoen zi (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Belgische re gering-Mariens heeft gisteren de eerste besluiten uitgevaar digd in het kader van de „vol- machtenwet", waarmee het parlement zichzelf voor de duur van 1982 heeft uitgescha keld. Deze eerste „trein" ko ninklijke besluiten bestaat uit een serie belastingverlichtin gen. Meest opvallend is de verlaging (tot eind 1983) van de BTW in de woningbouw van 17 naar 6 procent. Deze BTW-vermindering geldt zowel voor de bouw- en ver bouw als voor de aankoop van woningen. Bedoeling is de bouwsector, die vorig jaar in Belgie volledig is ingestort, te stimuleren. Verdere besluiten van het kabinet-Mariens zijn: - Een korting van 15 procent op het bedrag dat werknemers vrijwillig vooruitbetalen aan inkomstenbelasting; - In bedrijven met minder dan 100 werknemers mag uit de belastbare winst een (aftrek baar) fonds worden gevormd waaruit zo nodig afvloeiingsre gelingen kunnen worden be taald; - Verlaging van de BTW op beleggingsgoud van 6 naar 1 procent. De socialistische oppositie heeft gisteren al krachtig stel ling genomen tegen dit „ca deau-pakket voor de kapitaal krachtigen". Grote sociale on rust valt te verwachten als het centrum-rechtse kabinet-Mar- tens binnenkort met de twee de „trein" beslüiten komt, die de matiging van lonen en uit keringen zal betreffen. De re gering wil een korting van drie procent, met uitzondering voor de absolute minima. Daarenboven is staatshulp aan verliesgevende bedrijven voortaan afhankelijk gesteld van forse loonsvermindering voor de betrokken werkne mers. Komende maandag zal het o- penbaar leven i^ Belgie goed deels verlamd zijn door een eerste algemene 24-uurs sta king waartoe de socialistische vakcentrale als protest tegen de volmachtenwet heeft opge roepen. Ook het openbaar ver voer in België zal dan waar schijnlijk stil liggen. -alk WASHINGTON De Amerikaanse regering zal behoudens de militaire adviseurs die al in El Sal vador zijn, geen soldaten sturen om de Salvado raanse junta te helpen in de strijd tegen het steeds meer aan kracht winnen de verzet. Dat heeft de woordvoerder van hpe< Witte Huis, Speaks, gistF' ren bekendgemaakt. I* Eerder deze week liet minis(n i van buitenlandse zaken H^ijl echter weten, dat de VS jafi zijn Latijnsamerikaanse boiler genoten „al het nodige" zullè, I doen om de junta van prqrst dent Duarte in het zadel L_ houden. jiiii RU NU BETAAL LATER FIAT PANDA Ook al wekt z'n kompakte exterieur misschien niet de indruk het interieur van de Panda biedt kom fortabel ruimte aan vijf personen. De Panda is uniek in z'n veelzijdigheid. De achterbank is heel slim gekohstrueerd. Klap 'm weg en je hebt een bestelauto. Klap 'm neer en je hebt een bed. Kantel 'm en je hebt een reiswieg. De Panda rijdt I op 17,2 (bij 90 km/uheeft een topsnelheid van 140 km/u en is er al vanaf f11.990,-. Bent u de bezitter van een van de boven genoemde auto's? En is die auto eigenlijk zo lang zamerhand wel aan vervanging toe? Dan nodigt Fiat u uit om gebruik te maken van de volgende unieke regeling; U maakt uw keuze uit de Panda en de ver schillende typen Ritmo's,gaat er vast lekker in rijden en betaalt 'm pas begin augustus. Hoe dat kan? Heel eenvoudig. Wie tussen 5 en 15 februari een Panda of Ritmo koopt, krijgt van Fiat een renteloos krediet van 75% van de aan schafprijs. Met een maximum van 10.000 gulden. Bovendien kunt u, als u nu 'n Fiat koopt, pro fiteren van de geheel nieuwe karrosserie-garantie. Een onvoorwaardelijke garantie van maar liefst 6 jaar tegen doorroesten van de karrosserie van binnenuit mits de jaarlijkse kontrolebeurten worden uitgevoerd. Zo wordt de aanschaf van een Fiat Panda of Fiat Ritmo nog eens extra aantrekkelijk Dus, wat let u? Ga eens li praten met uw Fiat-dealer. FIATRTTMO. Zn vootwielaandrijving staat garant voor een pittig en perfekt weggedrag. Zn binnenruimte maakt 'm tot een plezierige reiswagen voor het hele gezin. De Fiat Ritmo is de ruimste familiebolide in z'n prijsklasse. De Ritmo is leverbaar in 5 versies waaronder de ekonomische Diesel Stuk voor stuk zijn ze 't pittigst in hun klasse. Prijs vanaf f15.515,-.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4