rweede Kamer wil militaire liseussie over kernbewapening Philips ontwikkelt ookdriedimensionale kleurentelevisie Kritiek Kamer op wijze van bezuinigen in welzijnswerk uueer Kamer blokkeert extra heffing op aankoop auto banenplan Tjeenk Willink: „Reorganisatie rijksdienst moet politieke besluitvorming verbeteren'' Nieuw Evenement InAhoyl Kamer wil rapport Shell en Esso binnen twee weken E [NNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 FEBRUARI 1982 PAGINA 9 ader bekent öden baby 'ELDOORN De 22- ige L.T. uit Apeldoorn' eft bekend zijn zes we- h oude kind zo ernstig hebben mishandeld, dat baby aan de verwon- igen is overleden. Het >d werd vorige week jjdag dood een zieken- is binnen gedragen. De ieder van het kind is in- tidels op vrije voeten, i vader zou geïrriteerd n geweest door het prtdurende gehuil van baby. Hij zou in grote ft het kind opzettelijk bben laten vallen. Koninklijk paar naar huwelijk in Luxemburg DEN HAAG Koningin Beatrix en prins Claus zullen op 5 en 6 februari in Luxem burg verblijven om daar het huwelijk van de Luxemburgse prinses Marie-Astrid met aartshertog Christian van Oos tenrijk bij te wonen. Dit is gis teren door de rijksvoorlich tingsdienst meegedeeld. Verder is bekend gemaakt dat het koninklijk paar tijdens hun reis eind april in de Vere nigde Staten een bezoek zullen brengen aan Washington, Phildelphia, Princeton en New York. Eind juni zullen zij de VS opnieuw bezoeken. Haringvangst deels verboden DEN HAAG Minister De Koning (Landbouw en Vis serij) heeft met ingang van morgen de visserij op ha ring in het zuidelijk deel van de Noordzee en in het oostelijk deel van het En gels Kanaal voorlopig ver boden. Dit is gisteren door zijn ministerie meegedeeld. Aanleiding tot het besluit is dat de toegewezen 9000 ton haring inmiddels is opge vist. De Koning neemt op nader te bepalen tijdstip het besluit de vangst in de ge noemde gebieden dit jaar weer toe te staan. Prof. Kuijpers overleden NIJMEGEN In het Nijmeegse Rad- boudziekenhuis is gisteren de hartchi rurg prof. dr. P. J. Kuijpers op 52-jari- ge leeftijd overle den. Prof. Kuijpers was hoogleraar in de vaatchirurgie aan de katholieke uni versiteit in Nijme gen. Daarnaast was hij medisch advi seur van de Neder landse Hartpatiën ten Vereniging. Boten rampenbestrijding te duur om te varen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Rivierboten, die in aanbouw zijn om ingezet te worden voor de rampenbestrij ding op de grote rivieren, kunnen straks niet worden ingezet omdat het rijk en de gemeenten geen overeenstemming kunnen krijgen over de hoogte van de exploitatie- en personeelskosten van de boten, die aan de gemeenten overgedra gen worden als ze klaar zijn. Dit zegt het Kamerlid Rienks (PvdA), die op basis van eigen informatie over de zaak schriftelijke vragen heeft gesteld aan minister Van Thijn en staatssecretaris Stuive ling, beiden Binnenlandse Zaken. Kamer wil stopzetting subsidie Nederland-Oké lactie) DEN HAAG In de Tweede Kamer is gisteren een PPR- motie aangenomen, waarin de regering wordt gevraagd geen subsidie meer te verstrekken aan nieuwe akties van de stichting Nederland-Oké. Vo rig jaar ontving de stichting nog anderhalf miljoen gulden voor haar voorlichtingsactivi teiten op het terrrein van ge zonde voeding. Alleen de fracties van VVD, CDA en GPV stemden tegen de motie van PPR-fractieleider Ria Beckers. Nieuw type kaas op de markt DEN HAAG In Den Haag is vanmorgen aan minister De Koning van landbouw en vis serij het eerste exemplaar van een nieuw type Hollandse kaas, de herderskaas, aange boden. De kaas is afkomstig uit het oosten van het land en gaat ongeveer 2,7 kg wegen. Het Noordhollandse bedrijf dat de herderskaas op de markt brengt gaat er vanuit dat het produkt vooral in de landen rond de Middellandse Zee in de smaak zal vallen. De verwachting is dan ook dat 80 procent van de produk- tie voor rekening komt van de buitenlandse markt. Conserveren van voedsel en roesten in scheikundeles DEN HAAG In de scheikundeles op de havo zullen abstract-theoretische onderwerpen als elektronenconfigura ties moeten wijken voor meer prakti sche onderwerpen als het roesten van ijzer en het conserveren van voedsel. Dat is althans het advies dat de Stich ting voor Leerplanontwikkeling (SLO) gisteren heeft uitgebracht. Het advies omvat onder meer een leerplan dat de afgelopen vijf jaar in samenwerking met chemiedocenten van vijftien scho len is opgesteld. Het scheikunde-on- derwijs richt zich op veel havo's al op herkenbare en toepasbare scheikunde. Het eindexamen kent dan ook al een alternatief gedeelte voor wie volgens de nieuwe opzet en aanpak is opgeleid. (Van onze parlementaire redactie) EN HAAG De meer- rheid van de Tweede imer wil, dat binnen t leger zo spoedig moge- i een breed opgezette icussie over het bezit en bruik van kernwapens »rdt gehouden. De rege- igsfracties CDA, PvdA D'66 en de kleine link- fracties hebben daar op ngedrongen bij de be ndeling van de Defen- ibegroting. I fracties wezen daarbij op |i onlangs verschenen rap- rt van de Maatschappelijke lad voor de Krijgsmacht (een viesorgaan van de regering), -larin werd gepleit voor een iformatie-en discussieronde" er kernwapens binnen de rschillende legeronderdelen, moemde fracties hebben mi ster Van Mierlo eveneens vraagd, snel een oplossing te denken voor het probleem van dienstplichtige soldaten die weigeren taken te vervul len die met kernwapens te maken hebben, zoals het wachtlopen bij kernwapenops-, lagplaatsen. „Gewetensbezwa ren tegen het gebruik van massavernietigingswapens moeten niet als een afwijking worden beschouwd", aldus PvdA-woordvoerder De Waart. „Gezien het beperkte aantal functies dat met nu cleaire taken van het Neder landse leger verband houdt, moet het mogelijk zijn, militai ren met gewetensbezwaren van deze functies te vrijwa ren". De Waart diende tevens een motie in, met het verzoek, geen militairen meer in te zet ten bij demonstraties. Gat van 400 min Vrijwel unaniem vroeg de Ka mer minister Van Mierlo om opheldering over „het gat van 400 miljoen gulden" in zijn be groting. Het afgelopen week einde heeft Van Mierlo de Ka mer laten weten dat hij dit te kort wil opvangen door be paalde betalingen uit te stellen tot volgend jaar. De Kamer wil nu weten, welke begro tingsposten hij daarbij op het oog heeft. PvdA en D'66 ver weten het vorige kabinet het gat te hebben laten ontstaan. Tevens wil de Kamer dat de. minister haast maakt met het opstellen van een „Defensie nota": een financieel en mate rieel plan voor de defensie-in spanningen in de tachtiger ja ren. CDA-woordvoerder Cou- prie diende hierbij een motie in met het verzoek aan de re gering, de operationele paraat heid van het leger niet te laten lijden onder de bezuinigingen. In een toelichting zei Couprie daarover: „Beter twee fregat ten of vliegtuigen minder be stellen dan een heleboel méér, maar dan zonder de noodzake lijke technische apparatuur, omdat die vanwege de bezui nigingen nog niet aangebracht kan worden. Dat laatste komt tegenwoordig voor". Minister Van Mierlo en zijn staatssecretaris Van Houwelingen bij de behandeling van begroting. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er moet geen heffing komen op de aankoopprijs van een nieuwe auto om op die manier gelden bij elkaar te krij gen voor bestrijding van geluidoverlast door het verkeer. Een meederheid van de Kamer, bestaande uit CDA VVD, SGP en RPF, heeft met een dergelijke uitspraak, opgenomen in een mo tie van het kamerlid Braams (VVD), een plan van staatssecreta ris Lambers-Hacquebard (milieu) geblokkeerd. De staatssecretaris wilde met de heffing niet alleen gelden bij elkaar te krijgen om de geluidoverlast van het verkeer te be strijden maar ook om de aankoop van geluidarmere auto's te sti muleren. De meerderheid van de Kamer meent echter dat hier mee niet het euvel zelf wordt aangepakt. De Kamer nam met algemene stemmen een motie van PvdA- kamerlid De Boois aan om voorrang te geven aan onderzoek naar mogelijkheden voor de verwerking van kolenafval, dat vrijkomt als in de toekomst meer kolen in ons land verstookt worden in industrie en elektriciteitscentrales. De Kamer nam ook met algemene stemmen een motie van het kamerlid Oo- men-Ruiter (CDA) aan waarin werd gevraagd bij de provinciale plannen voor verwijdering van afvalstoffen prioriteit te geven aan het bevorderen van hergebruik van afval en het voorkomen van het ontstaan van afval. Minister Zeevalking (verkeer) en staatssecretaris Lambers heb ben besloten de firma Duphar uit Amsterdam en het Duitse be drijf Kronos-Titan opnieuw vergunningen te geven voor het lo zen van chemisch afval in de Noordzee. De vergunning voor Duphar geldt alleen voor dit jaar. Beide bewindslieden zijn over eengekomen dat het laatste keer is dat beide bedrijven een der gelijke vergunning krijgen. Tegen de vergunning voor Duphar is vanuit Noorwegen, Zweden, Denemarken en België protest aangetekend. Duphar loost afval in de Noordzee dat oregano-ha- logeen bevat, afkomstig van de bereiding van bestrijdingsmidde len. Het afval wordt veertig kilometer uit de kust bij Hoek van Holland geloosd. Daarbij gaat het om stoffen die internationaal op een zwarte lijst staan, hetgeen betekent dat zij niet geloosd mogen worden in water. iedrijfsauto-tentoonsteHing morgen open t de Amsterdamse RAI worden de laatste voorbereidingen getroffen voor de Bedrijfsauto-tentoon- ielling die morgen geopend wordt en tot en met 13 februari duurt. Op de tentoonstelling zijn rodukten,te zien afkomstig uit zeventien landen. De 257 exposanten gebruiken alle hallen van de nlangs vergrote RAI. Op de foto is de DAF-truck (rechts) te zien waarmee kort geleden de Parljs- 'akar race werd gereden. 'ervolg van de voorpagina Ie kosten van het plan bedra- en ruim 2,5 miljard gulden. Iet geld daarvoor moet wor den opgebracht door een ver dere afroming van de aardgas- winsten van Esso en Shell en door een solidariteltsheffing van één procent van het bru toloon. FN V-topman Frans Drabbe reageerde vanochtend nogal voorzichtig op de voorstellen van Den Uyl: „Het is voor mij nog zeer de vraag of de werk gevers bereid zullen zijn om hieraan mee te werken". Ook de FNV-jongerenbond ziet voorlopig geen reden om te juichen. EINDHOVEN Philips heeft ook een systeem ont wikkeld voor driedimensio nale kleurentelevisie. Omdat daarvoor in tegenstelling tot driedimensionale zwart-wit- televisie extra voorzieningen nodig zijn, zal hiermee voor lopig niet geëxperimenteerd worden buiten het laboratori um van de onderneming. Het is nog moeilijk te voorspellen wanneer stereoscopische tele visie in de huiskamer geïn troduceerd zal worden. Dit heeft ir. S. Tan van Philips gistermiddag in Eindhoven Bij driedimensionale televisie worden twee aan elkaar ge koppelde camera's gebruikt waarvan de twee beelden in rood en groen, enigszins ten opzichte van elkaar worden verschoven en gelijktijdig op het tv-scherm worden gepro jecteerd. Een kijker die in het bezit is van een kleuren televisie en een bril met een rood en een groen glas, neemt dan duidelijk diepte waar in het beeld. Niet alleen naar achteren toe, maar ook naar voren. Deze beelden zijn min of meer zwart-wit. De beelden van het door Phi lips ontwikkelde systeem voor kleurentelevisie zijn van betere kwaliteit, terwijl alleen een speciale licht ge tinte polaroid zonnebril no dig is. Het systeem vereist extra voorzieningen zoals uit zending via twee kanalen en speciale tv-ontvangers. Het latere gebruik hangt volgens ir. Tan vornamelijk af van de waardering van de consu-, ment en verschillende be drijfsmatige mogelijkheden van dergelijke gesloten tv- systemen. Een belangrijke belemmering is de afwezig heid van stereoscopische films. DEN HAAG De nieuwe re geringscommissaris voor de re organisatie van de rijksdienst, mr Tjeenk Willink, ziet het als een belangrijk deel van zijn taak ervoor te zorgen dat de reorganisatie bijdraagt aan de verbetering van de politieke besluitvorming. „Want", zo zei hij gisteren in Den Haag, „de politiek verliest zijn greep op de ontwikkelin gen. Keuzen worden niet of te laat gemaakt. Ministers moe ten arbitrerend optreden tus sen politieke groeperingen en schuiven de problemen door naar ambtenaren in de hoop dat die een oplossing vinden waarmee iedereen nog net kan leven. De ambtenarentop is overbelast en in feite mogen ambtenaren niet kiezen omdat de ministers de verantwoorde lijkheid dragen". Volgens Tjeenk Willink betekent dit een aanslag op de parlementai re democratie, waarin verkie zingen tot een incident zijn ge worden en de kiezer steeds minder gelooft dat de politiek zijn problemen kan oplossen. Het reorganiseren van de rijksdienst noemt Tjeenk Wil link een „politiek probleem van openbaar bestuur". Als de politiek de consequenties van de reorganisatie niet wil aan vaarden, is het project mislukt. Het politieke systeem moet worden verbeterd evenals de werkwijze van het parlement en de ministerraad. Dat vraagt risico's zonder welke het sy steem dreigt vast te lópen. De nieuwe regeringscommissaris heeft bij de aanvaarding van zijn functie dan ook de voor waarde heeft verboden de be noeming aan een periode van vier jaar te binden. In die tijd moet de politiek kunnen oor delen of aanwijsbare resulta ten zijn geboekt. Toch denkt hij dat een aantal voorstellen van de commissie hoofdstructuur rijksdienst, kunnen worden uitgevoerd. In september moet bijvoorbeeld duidelijk zijn of het instituut projectminister geslaagd is. Verder noemde hij de instel ling van een gezamenlijke per soneelsdienst voor de over heid. Vermindering of samen voeging van departementen ziet hij niet op voorhand als een verbetering. DEN HAAG Minister Van der Louw van CRM en staatssecretaris De Boer hebben gisteren tijdens het de bat over de CRM-begroting van de Tweede Kamer niet de schoonheidsprijs ontvangen voor de wijze waarop zij in het welzijnswerk hebben bezuinigd. Met name de gang van zaken rond de ombuiging van zeventien mil joen op de bijdragen aan provincies gemeenten voor het sociaal-cultureel werk, oogstte alom kritiek. D'66 diende gisteren een wijzigingsvoorstel, waarmee de bezui nigingen voor een deel teniet kunnen worden gedaan door over heveling van tien miljoen gulden, die voor opvang van jeugdige werklozen in de grote steden waren gereserveerd. De PvdA- fractie wil het bedrag voor de rijksbijdragen aan gemeenten eenmalig verhogen door tijdelijk te korten op de aankoop van recreatiegronden en voorzieningen. De regeringsfracties stelden dat de bewindslieden in het vervolg eerder met de gemeenten in overleg moeten treden over eventu ele bezuinigingen op de rijksbijdragen, zodat de gemeenten daar mee in hun planning rekening kunnen houden. De vier grootste fracties spraken ook hun bezorgdheid uit over het monumentenbeleid, waarvoor al sinds 1975 steeds minder geld op de CRM-begroting beschikbaar is. Volgens de PvdA mag het niet zo zijn dat als gevolg van de bezuinigingen de voor res tauraties benodigde deskundigheid en ervaring door het af vloeien van vaklieden verloren gaat De fracties van PvdA, VVD en PSP hebben ieder een eigen wijzigingsvoorstel inge diend om de korting op de subsidies aan de bureaus voor geboor- tenregeling met vier ton (de PSP acht ton) te verminderen. Het gaat daarbij om subsidiëring van de de bureaus voor geboorten- regeling en sexualiteitsvragen van de Rutgersstichting, de Scho rerstichting en de PSVG. De RPF wil via een wijziging op de CRM-begroting 25 miljoen gulden extra wordt uitgetrokken voor de hulp aan drugsvers laafden. Dat geld moet worden vrijgemaakt door afbouw van de subsidies aan kinderdagverblijven en dagcentra voor school gaande jeugd. RPF-kamerlid Meindert Leerling stelde gisteren tijdens het CRM-debat dat ouders zelf maar voor de opvang van hun kinderen moeten betalen. De Rekreatiebeurs voor Het Hele Gezin. Centraal staat: Rekreëren in eigen omgeving. VRIJBUITEN'82 biedt een keuze uit: Rekreatie- en pretparken Dagtrips- en vakantie informatie Caravans, Vouwwagens, Motorhomes, Tenten, kampeerartikelen, accessoires. Speciale Attraktiesü Paard- en ponyrijden in het wild-west park, wild-west sporten. Presentaties van div. VW's. Walibi, Bobbeiaanland, Madurodam etc. Sport en spel. In het wild-west park treden bekende country and western groepen voor u op. VRIJBUITEN "82 woensdag 3 t/m zondag 7 FEBRUARI AHOY* ROTTERDAM opendagelijks van 11.00 tot 17.00u. en van 19.00 tot 22.30u. Zondagavond gesloten. Dencnetkbtunruoihethebgann (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Terlouw (Economische Zaken) moet zijn rapport aan het parlement over de voortgang van de inves teringen die Shell en Esso aan de vorige regering beloofden vóór 1985 in ons land te doen, voor 23 februari bij de kamer indienen. Deze wens zal kamervoorzitter Dolman namens de Kamerleden Wöltgens (PvdA) en Engwirda (D'66), daarbij stilzwijgend ge steund door de Kamer, bij Terlouw overbrengen. Wöltgens deed zijn verzoek gisteren naar aanleiding van Terlouws brief dat hij het rapport eerst in het kabinet wil bespreken en niet voor 1 februari in de Kamer zou kunnen indienen, zoals de Kamer had gevraagd. Aanhoudend droog KNMI-DE BILT - In de afge lopennacht heeft het in vrij wel het hele land licht gevro ren. Net als in de nacht ervoor was het vliegveld Gilze-Riien met min vijf graden het koudst. Morgenmiddag zal de temeparatuur uiteenlopen van vijf graden in Groningen tot een graad of negen in Brabant. Het wordt 's middags dus iets minder koud dan op de voor gaande dagen. Deze tendens zal zich verderop in de week voortzetten. Doordat de wind de komende dagen draait van zuidoost naar zuid tot zuidwest zal geleidelijk minder droge lucht worden aangevoerd. Hierdoor zal het niet alleen in de absolute zin maar ook voor het gevoel minder koud wor den. Het blijft de komende da gen droog. Wel zijn er wolken velden te verwachten. De kans daarop is in de kustpro vincies het grootst. Een hoge- drukgebied, waarvan het cen trum met 1039 millibar woens dag ochtend boven Polen lag, zorgt in Midden-Europa voor rustig en zonnig weer. daar vriest het 's nachts matig en is 's middags de temperatuur om het vriespunt. Doordat het ho- gedrukgebied zich naar de Balkan verplaatst zal bij ons de wind draaien naar zuid tot zuidwest De aangevoerde lucht komt dan niet langer uit Zuid-Duitsland maar uit Frankrijk. Daar vriest het 's nachts nauwelijks en is het 's middags zeven tot tien graden. Amsterdam onbew. Oe Bilt onbew. Deel en onbew. EeWe onbew. onbew. geh-bew. geh.bew. Brussel Frankfort Genéve Klagen fun onbew. Kopenhagen l.bew. 5 -0r 4 -3 0 n 2 -3 On 5 -1 On -2 -30.5 rr 3-10 0 ff 1 -12 0 rr geh-bew. 6 10.3 rr

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9