Peter van Ruiten heeft ziel verpand aan auto-miniaturen irief provincie over woonwagen- :ampen verbaast gemeenten Vuilnis vaten É1FO stelt Alph voorwaarde Op mijn omwegen door stad en land kom ik graag mensen tegen. Elke morgen tussen tien en elf uur kunt u mij telefonisch vertel len wie u graag in deze rubriek zou willen tegenkomen. Het nummer van mijn geduldi ge telefoon is 071-122244; u kunt dan naar toestel 18 vragen. hap, de volgende keer. Zo krijg ik menig prachtexem plaar in m'n verzameling. Voor een paar tientjes". Busmodel Ook vrienden en kennissen dragen nog steeds bij aan Pe ters glorieuze bezigheid. Een grandioos model van een bus, bijvoorbeeld. Aangereikt door een Centraal Nederland- chauffeur: „hier Peter, neem jij die bus maar, want mijn kinderen maken hem toch al leen maar kapot". Dat is nog eens wat anders dan augur ken, in een glazen display. Peter zit te popelen, terwijl hij vertelt. „Ik zie een wagen, hoor het geluid van de motor, en ik weet meteen wat het is. Je leidt me niet om de tuin hoor". Heel jong al Peter zal een jaar of vier zijn geweest was het al raak. Moeder Van Ruiten durfde niet uit de stad thuis te komen zonder een au tomodelletje. Een Dinky Toytje zat er al gauw bij. Pe ter, toen al een vriendelijk jongetje, was blij met een dooie mus. Het mocht best een matchbox-exemplaartje we zen. Maakte gaar niets uit. Dat veranderde later wel, toen Peter van Ruiten rond '67 echt miniaturen begon te sparen. De prille onschuld was er van af. Peter begon zich over te geven aan een „Leidenschaft" die in de pa pieren ging lopen. Hij gaf zak centen en vakantiegeld eraan. Offerde monetair alles op aan „het automobiel". Kostbare zaak. Maar de jonge Van Rui ten was het een zorg. Zamme een zorg zijn; dat zei hij ook. Bouwde inmiddels relaties op met garagebedrijven in Lei den, Zoeterwoude; daar van daan kwamen ook verschil lende modellen. Snelheidsmonsters Enfin, ik stond gisteren even paf, in Peters kamer boven. Kast met glazen schuifdeur tjes. Gemaakt door een zwa ger, en het huis binnenge voerd langs bijna onmogelijke omwegen. Een blinkende schrijn, een schitterend heilig dom, dat moe Van Ruiten nog immer met bewondering ver vult. Om van Peter nog maar niet te spreken. Een wonder baarlijke opstelling, schuins weg geparkeerd, van allerlei categorieën snelheidsmon sters. Allemaal uiteenlopende exemplaren; er is geen enkele doublure. Peter gnuift. Te recht. Vanwege het levens werkje, dat hij erin heeft neergelegd. Hij, poseert voor de fotograaf graag met een lieveling met een mini-Scania 142; „de zwaarste vrachtwa gen die in Europa wordt ge produceerd: 14 liter motor, 388 pk onder de kap, 10 ver snellingen, lage toerenmotor, afgesteld op 2300 toeren. Nieuwprijs: 125.000 gulden". Het model zelf kostte Peter 75 gulden. Z'n lievelingstrailer. Veel lezen over het onder werp doet Peter ook. Vaklite ratuur. Met gegevens. Jaar gangen in z'n bergkast. Alle maal nummers vol autotoe standen. Peter nam even, heel secuur, een Rolls Royce (350.000 gulden, af fabriek) tussen duim en wijsvinger; model van Japans fabrikaat. Vlak daarnaast „de wagen van Kojak", met een revol verheid, schietend door het geopende linkerachterraam van de gestroomlijnde limou sine. Goed. Verder. Een Bu- gatti anno 1930, type Royale, een heel lange. Een witte „car" met het teken van de Saint erop. Uit Engeland. Een leuk „bestelwagentje", 1927, een Talbot Van, met de recla me voor Lipton's Tea erop, en voorzien van de koninklijke aanduiding „hofleverancier", bij goedkeuring van hare Britse majesteit, maar die majesteit wilde niet dat op zo'n modelletje die vermel ding verscheen. „Maar ik heb 'm toch maar mooi..." Op oorlogspad Peter is steeds op oorlogspad. Hij zocht twee jaar naar een model van de Citroën 15 CX, 1939. Nu staat dat exemplaar in zijn collectie. Allemaal per fectie in gietijzer, uit mallen gevormd. Vier enorme kra nen worden door hem gede monstreerd en ontleed. Engel se wagens: prachtig mooi, maar stug. Dat is Engels. Een Zweedse stadsbus, die door gaans in Stockholm rijdt, een Japanse toerbus, een Amster damse, Engelse dubbeldek kers, Mercedessen met lucht vering. Vaak, tussen de inleg- bedrijven door, gaat Peter de trap op, naar boven. Om even te genieten van z'n collectie. Geen oorlogsmodellen, want hij haat wapengeweld. Peter is nu weer uit op de NZH-ju- bileumbus. Hij vangt soms bot, maar geeft nooit op. Hier ligt een voederplaats voor verzamelaars. Een „wildto- ren", van waaruit „edele die ren" geobserveerd kunnen worden, maar bokken schie ten, dat is niets voor Peter van Ruiten. Voer voor verzamelaars. Dat is wat de rijpere Van Ruiten hen te bieden heeft. In al z'n onschuld en gedrevenheid. Een voorbeeld van een ge droomde, onwezenlijke wer kelijkheid op twee, vier, zes of meer wielen. Peters's zo veelste trots: een bus, de 303, 4-sterrentouringcar, een Mer cedes met luchtvering. Motor fietsen, dat is helemaal iets aparts: een Kawasaki, com pleet met aandrijving. Moed- fer Van Ruiten: „Vind ikzelf ook zo mooi, zo'n Honda ook met alles. En het wordt er met smaak en zorgvuldig weer ingezet door Peter". De hele opstelling blijft in tact, en geen kracht in ruste wordt in de vi trine verstoord. Peter geeft volgaarne een hele voorstelling, met verkla ring en toelichting. „Zweedse wagens slecht O nee hoor; die zijn best; het ligt alleen aan de chauffeurs". WOENSDAG 3 FEBRUARI 1982 PAGINA 5 Stille tocht tegen kernwapens LEIDEN Jongeren uit hervormde, rooms-katholieke, gerefor meerde, doopsgezinde en remonstrantse kerken houden op 11 februari opnieuw een stille tocht tegen kernwapens. De eerste tocht op 24 september tijdens de vredesweek was een groot suc ces geworden. Met de tocht willen de jongeren onder meer uit drukking geven aan hun verontrusting over de voortschrijdende vernieuwing en uitbreiding van de kernbewapening; het feit dat de dreiging met totale vernietiging 'verdediging' wordt ge noemd; een politiek die zich baseert op geweld als machtsmiddel daarmee pogingen om tot werkelijke vrede-te komen, saboteert; het feit dat eigen vrede en veiligheid zoveel eist, dat oplossingen - voor andere wereldproblemen eronder lijden. De stille tocht be gint om half zeven 's avonds bij monument '40-'45 tegenover - Molen De Valk en leidt naar de Hooglandse Kerk, waar om - kwart over zeven de tocht wordt afgesloten met een korte over denking. Van het kerkelijk centrum de Regenboog in de Leidse Merenwijk, het Gemeentecentrum Oegstgeest, de Leiderdorpse Scheppingskerk, De Voorschotense Dorpskerk en het winkel centrum Noord-Hofland in Voorschoten wordt naar het monu ment gefietst om vervolgens aan de tocht deel te nemen. "TAD/REGIO LEIDSE COURANT •TREEK Vier gemeen ten in de regio Leiden jen verbaasd gerea- op een brief van ge- eerde mevrouw drs. de reali- van woonwagen- De brief is aan in het land Onder meer Koudekerk, en Noordwij- hebben een der- brief ontvangen, inhoud verschilt iets maar komt het algemeen op dat deze plaatsen 31 maart met een se- plan voor de aanleg ici-van een kamp moeten ko- 'OQtoen. en. de gemeente Voorhout is ^"jiogal verbaasd gereageerd. na-|- het bestemmingsplan. is namelijk een| voor drie woonwagens ter vervanging de huidige twee stand bij de Sportlaan. De reageerde daarom nogal boos op de brief waarin de gemeenten een zekere laksheid bii het ontwikkelen van de kam penplannen verweten wordt. Volgens de raad te mevrouw GUnther heel goed op de hoogte van de drie opgeno men standplaatsen in Oost hout. Noordwijkerhout heeft ook nogal boos gereageerd op de brief van GS. De gemeente heeft een plan gemaakt voor zes standplaatsen bij de Maandagse Wetering, maar dit is op hevig verzet van buurtbewoners gestuit. De lading bezwaarschriften is echter door de raad niet-ont- vankelijk verklaard en met het betreffende bestem mingsplan doorgestuurd naar Gedeputeerde Staten voor geodkeuring. Daar kunnen de indieners hun bezwaren nog een keer toelichten. B en W zullen in een brief aan de gedeputeerde duidelijk ma ken, dat men zoals overi gens bekend moet zijn bij de Êrovinciale afdeling ruimte- jke ordening zijn best doet, maar dat de procedures die plannen moeten doorlo pen, zo lang duren. Overi gens heeft Noordwijkerhout nu nog geen woonwagens binnen de grenzen. De gemeente Oegstgeest moet een woonwagenkampje met zeven standplaatsen bin nen de gemeentegrenzen la ten verrijzen. Aanvankelijk had de gemeente het oog la ten vallen op een stuk ter rein aan de Haarlemmer- straatweg nabij het Groene Kerkje, maar die locatie lijkt van de baan omdat het moei lijk is de grond, eigendom van Rijkswaterstaat te ver werven. Er wordt nu ge dacht aan een terrein in het kader van het plan Haaswijk '80, het plan dat wordt uitge voerd na Haaswijk '76, waar voor de werkzaamheden nog in volle gang zijn. Het is nog niet duidelijk of het zal luk ken in het kader van dat plan in 1985 een standplaats in gebruik te hebben. In dat jaar moeten volgens de woonwagenwet in ieder ge val alle standplaatsen in Zuid-Holland in gebruik zijn genomen. De provincie heeft Oegstgeest niet zozeer een ultimatum gesteld, maar heeft de gemeente wel ver zocht voor 31 maart inlich tingen te verschaffen over de keuze van de nieuwe stand plaats. Er zal in ieder geval overleg moeten plaatsvinden met het Woonwagenschap Regio Leiden en de Provin ciale Werkgroep Locatie On derzoek. Koudekerk tot slot heeft ook al een plan klaarliggen voor de twee standplaatsen, die deze gemeente moet rea liseren. Gekozen is voor het teriein Hoge Waard achter het complex van gemeente werken. Ook van deze ge meente zal een brief terug naar GS gaan, waarin vraag tekens over het ultimatum worden geuit en bovendien de zinsnede zal voorkomen dat het niet de schuld van Koudekerk is dat het alle maal zo lang duurt. Overleg met de samenwerkende ge meenten Hazerswoude en Benthuizen en het Woonwa genschap, dat instemt met de gekozen plaats, hebben de zaak vertraagd. Een wijzi ging van het bestemmings plan voor het terrein wordt voorbereid en 8 februari be sproken in de commissie o- penbare werken. Hoeveel vuil belandt dagelijks in de Leidse grachten? Op die vraag is in de afgelopen weken een zichtbaar antwoord gegeven. Veel dus. Door de ijslaag op de grachten bleven welvaartsresten liggen. Gemeentelijke varende schoonmakers konden onmogelijk het ijs breken en vandaar dat de dooi een rampzalige aanblik bood. Opeenhopingen van vuilnis in alle winderige hoeken van de grachten. In de afgelopen dagen werden de grachten van hun smerige ontsiering ontdaan. BpHEN AAN DEN RIJN De Christlij- Federatie van Bonden van Overheids- soneel, CFO, heeft de gemeente Alphen i voorwaarde gesteld bij de invoering het herwaarderingssysteem voor amb- aren. yt bonden hebben gesteld alleen medewer- fr. ïg aan de invoering van functiebeschrij- fe ïg en -waardering (fuwa) te zullen verle- a- n als het zogenaamde drierangenstelsel »r van deel uitmaakt. Alphen heeft nog :n bepaald fuwa systeem gekozen. De in- ;ring daarvan moet er echter op korte mijn wel komen, zo heeft minister Van van Binnenlands Zaken bepaald. De heeft laten weten een voorstander te zijn van het door de Vereniging van Neder-| landse Gemeenten opgestelde model. B en W van Alphen hebben echter te kennen ge geven zich nader te willen beraden. Voorts heeft het college laten weten dat met het oog op de bezuinigingen niet meer, kan worden toegezegd, dat vacatures die! door vrijwillige vervroegde uitdiensttredingj (VUT) ontstaan, worden opgevuld. Alphenj wil de op deze wijze vrijkomende banen net: zoals bij andere vacatures zoveel mogelijkj door interne verschuivingen vervullen. Dei bonden stellen echter, dat door deze maat-l regel het werkgelegenheids-stimulerendej effect van de VUT-regeling verloren gaat.j Men dringt er bij de leden op aan via de po-i litieke partijen op deze misstand te wijzen, j VVD pleit voor programcollege op brede basis LEIDEN Bij de vorming van een college van B en W moet het programma door slaggevend zijn. Het college zou zoveel mogelijk een af spiegelingscollege moeten zijn, maar het porgramma is het belangrijkste. Dat staat in het gemeenteprogramma 1982 dat de VVD met het oog op de aanstaande gemeente raadsverkiezingen heeft op gesteld. Het gaat om een landelijk programma voor de gemeen teraadsverkiezingen. Dit programma geldt als richt lijn voor de plaatselijke af delingen van de VVD. Tot dusver was de WD voor stander van afspiegelings colleges. Voor de liberalen staat de afspiegeling voor taan minder centraal dan het program waarop de wet houders worden gekozen. Het programma moet maat gevend zijn voor de samen stelling van het college, niet de afspiegeling van de raad, aldus het liberale gemeente program. Het adviespro gramma loopt daarbij enigs zins achter bij de opstelling van de Leidse liberalen die drie jaar geleden al samen met de PvdA een program- college vormden. De WD houdt nog vast aan een benoemde burgemeester. De profielschets die daartoe door de gemeenteraad wordt gemaakt, zou echter een minder vrijblijvende zaak moeten zijn. Van een pro fielschets zou alleen nog maar duidelijk gemotiveerd mogen worden afgeweken. Ook de herbenoemingsproce dure van de burgemeester zou minder automatisch moeten verlopen. De Com missaris van de Koningin zou eerst vertrouwelijk de mening van de wethouders en van de fractieleiders moe ten peilen. HOBBY ROND DRAAGVERMOGEN EN PAARDEKRACHTEN •Jee, ik zal niet zeggen lat je rustig naast Peter :it als je in de auto van :ijn huis naar de inlegge- •ij rijdt. Een snerteindje yan vijf minuten, maar er s genoeg te zien langs de iveg. Van leuke meisjes lot overstekende eenden n ander Veens leven. Vijf minuten slechts, he emaal volgepraat door Peter, die enkel oog heeft voor het zwaardere en ninder zware wegtran- iport, de opleggers en :ontainers, de keepers en de tonnen laadvermogen, de serienummers en jlaatsing van de motor blokken, de roest-ellende bij „Italianen". „En daar heb je een Celeste..!" Dat is dan niet Celeste Atda, de hemelse uit Verdi's opera, maar een Japanse personen auto. En dat andere type, „kijk, links, daar gaat-ie", ligt uit de produktie; „een aardige sedan, maar geen haalbare kaart meer voor de fabri kant". Peter van Ruiten, 32-jarige telg van een zachtzuur ge slacht dat augurken en uitjes in glazen potten doet en na tionaal en internationaal doorverkoopt, weet van wan ten. Een vriendelijke, dood goeie knaap, die bij vader en broers op de zaak inpakkend helpt, maar yerder uitsluitend zijn hart verpand heeft aan automobielen, kranen, hef trucks, motorfietsen, bussen, vrachtvervoer. Dan zit je vijf minuten naast hem en aan het einde van de rit meen je zowat alles van paardekrach- ten, cylinders en luchtvering af te weten. Bewondering Maar voordien heb je al an derhalf uur bij hem thuis ge zeten. Moeder Van Ruiten serveerde koffie en sloot zich bij de gesprekken liefdevol aan. Ook zij is aangestoken door de verzengende voorlief de van haar zoon voor as-ver voer. Moeder doet mee aan de oprechte bewondering voor de liefhebberij van Peter. Uit eraard; je moet wel in vuur geraken voor hetgeen Peter in leven houdt als hij eenmaal zijn stofjas heeft uitgetrokken en opgaat naar het altaar van zijn toewijding. en aard. Een gietijzeren para dijsje, dat-hem dagelijks ver rukt. Vruchten van menselijk vernuft; achterhaalde uitga ven, en ook veelbelovende. Monopolieposi tie Je kunt op de planken amper rangeren, maar Peter speelt het voor elkaar: trucks en touringcars weet hij eruit te plukken, zonder de opstelling in het ongerede te brengen. Een demonstratie van ander half uur, aan de hand van ge trouwe kopieën der werke lijkheid. Peter leeft op. Droomt ervan. Kan er mate loos en stil van genieten. En als je nog niet een auto-freak mocht zijn, dan word je het wel, bij Peter van Ruiten. De Veense „koning der mi niaturen" (in het dorp zijn nog een stuk of vier andere verzamelaars van auto-model len te vinden, maar Peter neemt met z'n ruim 380 mi niaturen een monopoliepositie in) werd 32 jaar terug in Lei den geboren; „maar dat was niet mijn schuld, maar die van m'n moeder". Groeide op en bleef ongetrouwd. Een dergelijke verbintenis zou trouwens afbreuk doen aan zijn gemodelleerde passie voor V-opstellingen, luchtveringen en nekmotoren. Moeder van Ruiten getuigt: „Hij is trots op z'n verzameling automobie len, bussen, motoren, van oud tot nieuw". Peter:ja, dat gaat van vóór de tweede wereld oorlog tot en met de laatste nieuwe van 1982. Luxe en vrachtwagens, bussen. Vorig jaar was ik in Oostenrijk, op zoek naar een echt Oosten rijks merk. Maar het lukte niet, hoor. Nou komen hier al jaren Engelse vrachtrijders op ons bedrijf, om groenten te la den. Die brengen weieens van die miniaturen voor me mee. Ze weten waar ik op uit ben, of ze vertellen me wat ze bij hun thuis gezien hebben. En dan zeg ik: meenemen die Boven, in zijn heldere kamer, uitkijkend over de Witte Sin gel in het langgerekte Roelo- farendsveen, met de klotsen de baren van de Brasem als een dichtbij natuurverschijn sel, daar komt een allesover heersende hobby tot leven, in een kostelijke, kostbare (leg er maar rustig een kleine twintig mille voor neer), oog verblindende collectie van miniaturen. Alles wat zich over de weg motorisch voort beweegt, is er in modellen te vinden. In een wijdse vitrine (en er kan nog meer bij) staat het credo van Peter van Rui ten opgesteld in rijen. Model- rijen; gerangschikt naar soort

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5