Renovatie of nieuwbouw voor Leids Volkshuis PSP-fractie kritiseert volkshuisvestingsplan Om wonenden meelfabriek kiezen kunst ECONOMISCH WEL EN WEE Woningen en winkels Stationsweg WOENSDAG 3 FEBRUARI 1982 PAGINA3 Cantatedienst Ds. P. Sijtma gaat zondag voor in de cantatedienst in de Zuiderkerk aan de Lammenschansweg. Muzikale medewerking wordt verleend door het Leiderdorps Kamerkoor onder leiding van Wim van Meeuwen, de sopraan Els van Onselen en een strijkersensemble. Uit gevoerd wordt de cantate 'Wer nur den lieben Gott lasst walten' van Felix Medelssohn-Bartholdy. Deze speciale dienst begint om vijf uur. Koffieconcert De Belgische klarinettist Hedwigh Swinberge en de Neder landse pianist Jan van der Meer verzorgen zondag 7 febru ari een koffieconcert in de Stadsgehoorzaal. De uitvoering begint om half twaalf. Op het programma staan werken van Von Weber, Van Koch, Saint Saëns, Schumann, Poot en Poulenc. Opgravingen Dr. L.P. Louwe Kooijmans, adjunct-directeur van hei rijksmuseum van Oudheden in Leiden houdt op uitno diging van de werkgemeenschap de Ratel zondagmor gen 7 februari een lezing over opgravingen in Neder land. Dit gebeurt in het Volkshuis aan de Apothekers- dijk 33. Hij vertelt vooral over opgravingen in Zuid- Holland. De bijeenkomst begint om kwart over tien. De toegangsprijs is twee gulden. Slavische films Het Kijkhuis aan de Vrouwenkerkkoorstraat 17 vertoont volgende week drie Slavische films. Maandag 8 februari 'Een zeer morele nacht' van Karoly Makk uit Hongarije. Dinsdag 9 februari 'Wie zingt daar zo?' van Slobodan Sijan uit Joegoslavië. 'Het vlot Medusa' van Karpo Godina uit Joegoslavië wordt donderdag 11, vrijdag 12 en zaterdag 13 februari vertoond. Alle voorstellingen beginnen om acht uur en kwart over tien. Mens en reptiel Conservator drs. J.B. Avé van de afdeling Indonesië van bet Rijksmuseum voor Volkenkunde houdt maan dag 8 februari om acht uur een voordracht met dia's over mens en reptiel in bet tropische regenwoud van Borneo. Aandacht wordt besteed aan de rol van het reptiel in de folklore, mythen, legenden en de kunst van de bosbewoner, de Dayak. De organisatie is in handen van de Vereniging van Vrienden van het Rijksmuseum voor Volkenkunde. Niet-leden betalen een toegangsprijs van twee gulden. 407e Dies Natalis De Rijksuniversiteit houdt maandag 8 februari een plechti ge bijeenkomst in de Stadsgehoorzaal ter gelegenheid van de 407e Dies Natalis van de universiteit. De diesrede wordt' gehouden door de hoogleraar in de experimentele plant kunde, dr. A. Ouispe. Dr. R.E. Scully, hoogleraar in de pat- halogie aan de Harvard Medical, School krijgt een eredoc toraat in de geneeskunde. Zijn promotor is prof. dr. A. Schaberg. De bijeenkomst begint om drie uur. Burgerraadsvrouw Coby Kroon (28) treedt per I mei 1982 in dienst als burgerraadsvrouw bij het Instituut Burgerraadslieden. Zij heeft een ruime ervaring op diverse terreinen als beleidsmedewerkster bij de gemeente Nieuwegein. De laatste drie jaar was zij werkzaam als projectleidster zigeuneropvang. Tevens is zij als vrijwilligster ver bonden geweest aan de rechtswinkel in Nieuwegein en als bestuurslid van de Stichting Sociaal Cultureel Werk aldaar. Coby Kroon doet in juni doctoraal exa men Nederlands Recht Kernenergie In het Leids Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 wordt dinsdag 9 februari een filmochtend voor vrouwen gehou den. Femke draait dan de film „Kernenergie". In deze film praten twaalf vrouwen uit Almelo over kernenergie. De filmochtend begint om half tien, een kaartje kost één gul den en er is kinderopvang. Kinderfilm „Vijf vrienden gaan kamperen"is de titel van een kin derfilm die woensdag 10 februari om half drie wordt vertoond in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. De toegangsprijs bedraagt drie gulden. Een beker tje ranja is inbegrepen. Dinsdagavond 9 februari wordt in de Kapelzaal de film 'A bigger splash' voor volwassenen vertoond. Deze film gaat over de schilder David Hockney. De filmvoorstelling begint om acht uur. De bouw van een com plex woningen, winkels en kantoren, dat aan de Stationsweg wordt gebouwd, is gisteren be gonnen. De bouw neemt Iets meer dan een jaar in 'beslag. De totale kosten bedragen ongeveer 5 mil joen gulden. Het braak liggende terrein op de hoek Stationsweg/Mors singel wordt voor een aanzienlijk gedeelte met woningen bebouwd. Ze sentwintig woningwetwo ningen (twee- en drie-ka merwoningen) worden op de tweede en derde eta ge van het complex ge realiseerd. Op de begane grond komen winkels. Deze ruimten zijn nog niet verhuurd, maar de belangstelling is uiterma te groot. De eerste etage wordt kantoorruimte. -Medio januari wordt het kantoorgedeelte opgele verd. Het overige deel -van het complex is in maart gereed. BUURTBEWONERS VOOR DE KEUS: LEIDEN Het bestuur van het Leidse Volkshuis staat voor de keuze het pand aan de Apothekers- dijk te renoveren óf een geheel nieuw Volkshuis te bouwen. De renovatie kost niet veel minder dan nieuwbouw. Beide plan nen hebben vele voor-, maar ook nadelen. Dege nen, die het Volkshuis be zoeken kunnen morgen avond hun visie op de plannen geven. Dinsdag neemt het bestuur van het Volkshuis dan een beslis sing. In 1977 diende de gemeente een subsidieaanvraag (675.000 gulden) in voor renovatie van et Volkshuis. Sinds die tijd zijn hierover gesprekken ge voerd tussen vertegenwoordi gers van het Volkshuis en de gemeente. De gemeente vond, dat zij het pand in eigendom moe6t krijgen, omdat alleen dan hoge investeringen uit ge meenschapsgelden verant woord zouden kunnen wor den. Het bestuur van het Volkshuis kon zich aan dat standpunt conformeren en er werd een lijst van achterstallig onderhoud opgemaakt Een bouwkundig bureau raamde de kosten onlangs op ongeveer 2 miljoen gulden (renovatie, waarbij de indeling van het gebouw niet zou veranderen en een lift zou ontbreken, zou ongeveer 1,6 miljoen gaan kos ten). Nieuwbouw Van ongeveer hetzelfde be drag zou een nieuw Volkshuis gebouwd kunnen worden, dat op vele punten prettiger en ef ficiënter in het gebruik zou zijn. Daar tegenover staat, dat velen een emotionele binding hebben met het oude ver trouwde Volkshuis aan de Apothekersdijk. „Is het ge bouw nog wel weg te den ken?," vraagt menigeen zich af. Bezoekers van het volwas- senenwerk zijn gehecht aan het Volkshuis gebouw en voor jongeren bleek de ingang aan de Haarlemmerstraat bijzon der geschikt te zijn. Bovendien zijn de bewoners van de Camp en Maredorp bang hun buurt- winkel kwijt te raken. Maar ook het nieuwe gebouw op de locatie Ir. Driessen- plein zou vele voordelen hebben. Veel meer dan in het Volkshuis van nu zouden de respectievelijke afdelingen een echt eigen ruimte krijgen, met een eigen identiteit en een ei gen sfeer. Tevens zouden de energiekosten aldaar lager lig gen dan in het huidige Volks huis het geval is. Ook de afstanden spelen in de afwegingen een grote rol. De vraagt dient zich aan of de af stand van het buurtwerkge- bied tot het Ir. Driessenplein niet te groot voor de buurtbe woners. Wellicht, dat steun punten of buurtkantoren no dig zijn naast de eventuele nieuwbouw. Het bestuur en de staf van het Volkshuis vinden, dat de me ning van bezoekers en andere belanghebbenden moet mee tellen in de uiteindelijke be sluitvorming. Zodoende kan men morgenavond (aanvang 20.00 uur) in de grote zaal van het Volkshuis over de voors en tegens van de plannen discus siëren. Dinsdag 9 februari neemt het bestuur van het Volkshuis een beslissing. Dat gebeurt tijdens de openbare bestuursvergadering. LEIDEN De fractie van de PSP heeft op een aantal pun ten kritiek op het volkshuis vestingsplan van het college van B en W. In een reactie op het plan 1982-1985 stelt de PSP onder meer, dat in het plan de reële behoefte niet duidelijk naar voren is geko men, het doorstromingsbeleid zou te vaag zijn en de macht van de woningbouwverenigin gen wordt te groot. Ook wil de PSP, dat het wonen in woon groepen in het plan meer aan dacht krijgt. „In het plan is uitgegaan van het huidige bestand woning zoekenden, maar door de regi stratie-beperkingen (economi sche gebondenheid onder meer) in de Regeling Woon ruimteverdeling ligt het ware cijfer veel hoger," meent de PSP. Van een echt doorstromings beleid is in het plan volgens de PSP geen sprake. Het begrip 'doorstromen' zou te vaag zijn. Er zijn geen middelen voor handen zoals huurbelasting om mensen, die te goedkoop wonen tot doorstroming naar een andere woning te bewe gen." Dat het college de doorschui vers zoveel mogelijk een 'huis je-met-een-tuintje' wil aanbie den wordt door de PSP niet goed ontvangen: „Als gekozen moet worden tussen het huis vesten van twee gezinnen met voor- en achtertuin of drie ge zinnen aan een woning helpen met een gedeelde groenvoor ziening, is voor ons het ant woord wel duidelijk." Daarbij zou minder bouwgrond ver spild moeten worden aan „het stallen van blik". „Een moge lijkheid om zuiniger te zijn met bouwgrond is het opvoe ren van de bebouwingsdicht heid. Eerder gedane voorstel len hierover zijn nooit serieus in overweging genomen. Zui niger omgaan met woonruimte dan door het wonen in woon groepen kan niet worden be dacht. Een beleid met betrek king tot het vormen van woongroepen ontbreekt ech ter. Het is zelfs zo, dat woon groepen altijd worden tegen gewerkt," aldus de pacifisten. Voorts heeft de PSP er ernsti ge bezwaren tegen, dat de huursubsidie tot hoeksteen van het beleid wordt gemaakt: „Dit is opgewenst, want naar mate de bezuinigingswoede verder om zich heengrijpt, valt er voor het huursubsidiesys teem te vrezen." De rol die de woningbouwve renigingen in het plan krijgen toebedeeld valt evenmin in goede aarde bij de PSP.„Na lang aandringen lijkt de Fede ratie van Woningbouwvereni gingen toch haar zin te krij gen: ze krijgen een enorme vinger in de pap bij het toewij zingsbeleid. Blijkbaar is dat nodig, omdat de toewijzing via bureau huisvesting niet opti maal verliep." Volgens de PSP is het probleem van woning bouwverenigingen, die voor gedragen kandidaten voor een woning kunnen afwijzen nog steeds niet de wereld uit. Dit omdat de woningbouwvereni gingen nu zelf kandidaten kunnen voordragen aan de toewijzingscommissie. Om af te komen van het probleem, dat sommige corporaties som mige bewoners weigeren, geeft de gemeente de bevoegdheid tot voordracht uit handen aan de corporaties. Zij mogen nu bindend bewoners voordragen aan zichzelf," kritiseert de PSP. Tenslotte is de partij van me ning, dat het niet alleen de stadsvernieuwing is, waardoor woningen verloren gaan. Er wordt voortdurend woonruim te omgezet in bedrijfs- of op slagruimte. „Een uitgesproken beleid op dit punt ontbreekt ook na jarenlang zeuren nog steeds. Bovendien is de af koopsom van de gemeente voor het onttrekken van woonruimte aan de bestem ming veel te laag. LEIDEN Vijfendertig omwonenden van de meelfa briek hebben gisteravond duidelijk kunnen maken met welk schilderij zij de muur van de fabriek aan de Zijlsingel bekleed willen zien. Met die voorkeur in het achterhoofd gaat een speciaal voor dat doel in het le ven geroepen commissie een vermoedelijk definitieve keuze bepalen. Tijdens de informatieve bijeenkomst in het bejaardencentrum 't Huis op de Waard gaven de kunstenaars gisteravond een toe lichting op hun plannen. De Leidenaar Floris Bosch wil op de muur in beeld brengen, dat aan de andere zijde van het beton iets met meel en meelprodukten gebeurt. De Oegstgeestenaar Wülem Moeselaar legt in zijn werk de nadruk op gestileerde si lo's. De derde kandidaat, de Leidenaar Henk Sloos, is van plan een gigantische zonnewijzer op de muur te schilderen (het is de zuidmuur van de fabriek, zodat de wijzer ook daadwerkelijk door de zon beschenen wordt. Alle drie de werken bleken in goede aarde te vallen, maar een lichte voorkeur ging uit naar het plan voor de zonnewijzer. Het sprak de bewoners aan dat op de muur van de fabriek een technisch werk aangebracht zou worden. Acht kunstenaars schreven op het karwei in. Na een voorselec tie kwamen de drie werken naar voren. De leden van de ad hoc-commissie waren unaniem van mening, dat een van deze drie de opdracht moest krijgen. De voorstellen van de andere kunstenaars zullen wellicht binnen afzienbare tijd op een expo sitie getoond worden. Het gaat om het artistiek bekleden van een muur van 33 meter hoog en 57 meter breed. Het linker gedeelte is 12,5 meter breed, het middengedeelte 27 meter en het rechtergedeelte bestrijkt 17,5 meter. De schetsen, die de kunstenaars hebben ingeleverd, hebben betrekking op de gehele muur, maar moeten in fasen gerealiseerd kunnen worden. Allereerst is het middengedeelte aan de beurt. Het is de bedoeling, dat de 'kunstmuur' tijdens de zomermaanden wordt onthuld. Politie haalt vier auto's van de weg LEIDEN De politie heelt gistermorgen tijdens een technische controle aan de Plesmanlaan vier auto's van de weg gehaald. Totaal wer den er 22 auto's gecontro leerd, waarvan er maar één helemaal in orde was. Er werden 15 processen verbaal opgemaakt en 3 automolisten kregen de kans om de gebre ken binnen 20 dagen te her stellen. Gladde banden en defecte uitlaten werd het meest geconstateerd. De poli tie tekent bij deze cijfers aan dat bij de controle alleen auto werden aangehouden „die er zo op het oog niet meer zo best aan toe waren". Ongelukken door laagstaande zon LEIDEN De laagstaande zon heeft gistermiddag twee ongelukken tot gevolg gehad. Om vijf uur reed een 74-jarl- ge Leidse automobilist twee fietsers aan toen hij met zijn auto vanaf de Vijf meilaan linksaf de Zoeterwoudseweg wilde inrijden. Door de laag staande zon had de man de 14- en 15-jarige jongens niet gezien. Vier minuten later was het op dezelfde plaats weer raak. Ditmaal reed een politie-auto een 25-jarige vrouw op een fiets aan. De fietsers liepen alleen maar eni<*p schor» fwortHpn od 15.031 Aan dg Gerard Brandtstraat 19 a is „S.Y.M.S.", het ver strekken van bedrijfsadviezen op fin. en organisatorisch ter- rein, gevestigd. De kantoorboekhandel tevens speelgoedwinkel van A. A. £^1 Verhoog aan de Haarlemmerstraat 29 is opgeheven. dóór' Aan de Vondellaan 41 is het cafébedrijf (horeca-exploita- tie) A. Zalm opgeheven. ma- De winkel in woninginrichtingsartikelen en C. Kleer aan de Oude Herengracht 13 is opgeheven. 1 Het zuivelbedrijf van P. H. van Steyn aan de Morsstraat 48 is opgeheven. Het bedrijf van M. B. Witsenburg, onderaann. van metsel werken aan de Marislaan 9 is opgeheven. Het binnenhuisarchitektenbureau van D. van Berkel aan de Breestraat 65 a is opgeheven. Aan het Wagnerplein 10 is in plaats van een opgeheven kapsalon de dames- en herenkapsalon „Alberto's Hairsty- ling" geopend. De ijssalon „Mico" aan de Herenstraat 46 is enige tijd gele- den opgeheven. In de eerder leeggekomen winkelruimte aan de Heren- 'an straat 46 is onlangs de winkel in groenten en fruit ,,'t Hoek ers jé" geopend. gd, De lingeriewinkel van Moonen en Vrij aan de Botermarkt i® 24 is kort geleden opgeheven. j*jj Het technisch handelsbureau (groot- en kleinhandel in c.v. en sanitaire artikelen) van Sjardin is verplaatst van de Mid- ffj clelstegracht 31-55 naar een nieuwbouwpand aan de Flevo- ee. 2, alwaar het bedrijf onder de naam „Sjartec" wordt yoortgezet. Aan de Alexanderstraat 36a is het timmerwerk-, onder en houd- en reparatiebedrijf „Klussenbus" gevestigd, oe. Aan de Oudevest 97 is in plaats van het eerdere café „Het ten Vosje", het cafébedrijf „Tamara-bar" bevestigd. óeen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer. 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Fnicie omwonpnd^n bAkHk^n Hp ontwpropn Leiden moet Nieuw Minerva aanpakken LEIDEN De gemeente moet Nieuw Minerva bv, de eigenaar van het hotel Nieuw Minerva aanpakken. Nieuw Minerva bv pleegt con tractbreuk, want ze laat de monumentale panden Aalmarkt 5 en 6 ja renlang leeg staan. Dit stelt het PPR raadslid F. van Oosten in vragen aan het college van B en W. Volgens Van Oosten staan de panden al zeseneenhalf jaar leeg. In september 1975 werden de panden door de gemeente aan Nieuw Minerva verkocht. Beide panden staan op de monumentenlijst en dateren uit de 18e eeuw. Begin september 1979 verstrekte de gemeente èen bouwvergunning ten behoeve van een ho- recavestiging. „Thans verkeren de panden in zeer slechte staat en ra ken meer en meer in verval," aldus Van Oosten. Hij wil van het colle ge van B en W weten, wat het antwoord is geweest op een brief van de gemeente van januari 1981 waarin Nieuw Minerva werd gevraagd waarom er nog steeds niet met de restauratie was begonnen. Al in 1978 stuurde de gemeente tevergeefs een brief. Van Oosten vraagt of het college met hem van mening is, dat Nieuw Minerva contractbreuk pleegt. „Bent U bereid tot hardere middelen over te gaan," luidt een andere vraag van Van Oosten. Tenslotte wil hij weten of het college mogelijkheden ziet om de panden Aalmarkt 5 en 6 een andere bestem ming te geven. Flinke schade bij inbraak LEIDEN Een vi- deo-recorder, een cassettedeck, en 3300 gulden was de buit die inbrekers in de nacht van maandag op dins dag hebben wegge haald uit een wo ning aan de Sjahii- straat. De inbrekers kwamen de woning binnen door een ruit van de achten deur in te slaan. Staatssecretaris naar Leiden LEIDEN De staatssecretaris van Bin nenlandse Zaken, Saskia Stuiveling, brengt volgende maand met een delegatie van haar ministerie een bezoek aan Lei den. Nauwelijks een maand geleden ver keerden het gemeentebestuur en de staats secretaris nog in onmin na uitspraken van mevrouw Stuiveling dat de bezuinigingen van de overheid de gemeenten nog geen pijn hadden gedaan. De gemeente Leiden vindt dat de bezuinigingen wel pijn heb ben gedaan en hoopt mevrouw Stuiveling- daar tijdens haar bezoek daarvan te over tuigen. Vandaag krijgt het gemeentebe stuur een delegatie van provinciale staten van Zuid-Holland op bezoek. Inzet van dit bezoek is het dreigende tekort van zeven ton op het busbaanproject Leidse Baan. LEIDSE COURANT —BESCHERMD STADS EN &EZICHT OFFICIEEL •EI DEN Met ingang van 1 februari be schikt Leiden officieel over een beschermd ladsgczicht. Eergisteren werd het Leidse I ijgeschreven in het monumentenregister. - ioals bekend, vallen delen van de bebou wing langs de Witte- en Zoeterwoudse Sin- [él. Vreewijk en Schelpenkade, tot grote kleurstelling van de gemeente Leiden, bui en de aanwijzing. Praktisch gezien zal de aanwijzing niet veel uitmaken. Monumen tenzorg en gemeentebestuur doen al zes jaar alsof al van een beschermd stadsge- icht sprake is. Op het stadhuis hoopt men lat het ministerie van Volkshuisvesting en Ruimtelijke Ordening ook de consequen- ies van haar beleid zal dragen door meer subsidies voor stadsvernieuwing beschik baar te stellen. .EIDEN/STAD

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3