Den Uyl gaat deelti j dbanen subsidiëren Zwijgplicht voor PvdA-top Opnieuw veel doden bij strijd in El Salvador erkopers epgoud I opgepakt VOLGENDE WEEK GESPREK MET BEDRIJFSLEVEN V i jf tig-guldenstuk voor verzamelaar Zustercongregatie |2 miljoen armer Veede Kamer: specialisten in loondienst Nieuwe reddingboot is hittebestendig Mogelijk deze maand weer munitie- transport Fietser verongelukt w Ceidóc 6omcwt Woensdag 3 februari 1982,72e jaargang no. 22184 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND IXPOR' IROTE Uitgavq Westerpers, behorende lot Sijthoff Pers. Apolhekeradijk 34, 2312 DD Leiden. Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0.56 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur. tel. 071-122248. Losse nummers /0.75. André Hazes in tv-portret op Ned. II om 21.30 uur. Op dit net om 18.59 uur Weekend-se rie over moeilijke jeugd. Op Ned. I om 20.50 uur ballet „Synfonietta" van het Neder lands Dans Theater en om 22.10 uur bekervoetbal in Stu dio Sport. Droog weer en perioden met zon. Minimumtemperatuur omstreeks min 1 graad. Mid- dagtemperatuur van 5 tot 9 graden met matige zuidoosten wind. Zon op: 08.16, onder 17.33;; hoog water Schev.: 11.03 en 23.53, laag: 6.24 en 19.13. tPORTSALDO IN '81 iROTER DAN VERWACHT (Van onze parlementaire redactie) f HAAG Het overschot op de betalingsbalans ferschil tussen invoer en uitvoer) over 1981 zal gro- r uitvallen dan was verwacht. Het Centraal Plan- ureau hield eind vorig jaar nog rekening met een »tig saldo van vijf miljard gulden. De laatste cijfers pjzen echter in de richting van een overschot van tht miljard gulden. et grotere overschot is vooral te danken aan een erk toegenomen export in de tweede helft van 181. Met name agrarische produkten vonden over grens meer aftrek. Ook met de export van chemi- ihe producten ging het beter, de meevaller ziet het Centraal Planbureau overi- ens nog geen aanleiding de verwachtingen voor &82 in positieve zin bij te stellen. Er werd al gere- pnd op een overschot voor dit jaar van 13 miljard. Leerlingvlieger verdwaald SCHIPHOL Een Nige- riaanse leerling-helikop- tervlleger is gistermidag tijdens een oefenvlucht in de omgeving van het vliegveld Budel ver dwaald. Uren later is hij in een weiland in de buurt bij Antwerpen ge land. De Nigeriaan moest van zijn instruc teur op het Limburgse vliegveld Beek een solo- na vigatievlucht naar Budel maken en vervol gens terugkeren. Vijfling in België GENT In het acade misch ziekenhuis van Gent heeft een Belgische vrouw gisteren het leven geschonken aan een vijf ling. De moeder en de borelin gen, vier jongens en een meisje, verkeren in goede gezondheid, aldus zie kenhuisfunctionarissen. De kinderen wegen tus sen de 870 en 1980 gram. De kinderen zijn door middel van een keizers nee ter wereld gebracht. Bernadette Devlin gaat weer de politiek in DUBLIN De Noordierse strijdster voor de burgerrechten, Bernadette De vlin, wil zich kandidaat stellen voor de parlementsverkiezingen die op 18 fe bruari in de Ierse Republiek worden gehouden. De inmiddels 34 jaar oude strijdster voor hereniging van Ierland deelde gis teren mee, dat zij kandidaat wil zijn voor een kieskring van de hoofdstad Dublin waarin ook conservatieve oppo- sitielieder Haughey kandidaat is. Als vertegenwoordigster van de „Peoples Democracy Republican Group" streeft naar een progressieve poltiek beleid in ierland. „PARTIJ IS TOE AAN RUST" ÏOORN De politie van loorn heeft drie buiten anders aangehouden van [de wordt vermoed dat zij leel uitmaken van een [ermoedelijk zestig man jterke internationale op- ichtersbende. Het drietal, Wee Italianen en een loemeen, zou zich in Ne- lerland hebben bezig ge- louden met de verkoop ran nepgoud. Van een Amsterdamse opkoper is pmiddels bekend dat hij [oor ruim twee ton in de )oot is genomen. ^olgens de politie in Hoorn is let aannemelijk dat er nog neer gedupeerden zijn. De nannen zouden ook in Am- fterdam, Rotterdam en Den kaag actief zijn geweest. Voor ij tot een transactie overgin- jen'j lieten zij enkele monsters tan echt goud zien. Als de [artij eenmaal geleverd werd, bochten de staafjes echter niet neer gecontroleerd worden. De prijs van het „goud" lag (rel iets beneden de markt prijs. omdat het om „smokkel waar" zou gaan. Een Hoornse opkoper rook [venwel lont en waarschuwde Ie politie. Deze beschouwt de Roemeen als een van de lei- Iers van de bende. In Duits- and worden de mannen ge-' ocht voor diefstal van echt [oud uit villa's. Om die reden louden te spoedig uitgeleverd Kunnen worden. (Van onze parlementaire redactie) ganisaties een gesprek met Den Uyl DEN HAAG Minister Den Uyl over de bestrijding van de jeugdwerk heeft in een discussienota aan de werkgevers en werknemers over zijn banenplan onder meer het voorstel gedaan om bedrijven dit jaar vierdui zend gulden subsidie te geven voor elke arbeidsplaats die wordt gesplitst in twee deeltijdbanen. Den Uyl wil volgende week donderdag met de voorzitters van de vakcentrales en werkgeversorganisaties over de plan nen gaan praten. Morgen hebben vakbondsjongerenor- loosheid. Het NW-jongerencontact is weinig enthousiast over de plannen van Den Uyl: uitbreiding van scho lingsmogelijkheden en het scheppen van tijdelijke banen. Den Uyl zou graag zien dat zoveel mogelijk bedrijven overgaan tot het opstellen van een herverdelingsplan per bedrijf of per afde ling. De kosten van zo'n plan zouden voor veertig procent gesubsidieerd kunnen wor den,'met ,pen maximum van vijftigduizend gulden. De nadruk bij de herverdeling pioet komen te liggen op het scheppen van deel tijdbanen, zo schrijft Den Uyl aan werkge vers- en werknemersorganisaties. De nota, die als vertrouwelijk was bedoeld maar inmiddels al in brede kring is uitge lekt, bevat grotendeels de maatregelen zoals die in het regeerakkoord en in de regerings verklaring van dit kabinet werden voorge steld. De belangrijkste punten zijn: tot '85 moeten zo'n 175.000 nieuwe banen worden geschapen, plus nog eens 175.000 deeltijdbanen; dit jaar zouden er al 25.000 arbeidsplaatsen bij moeten komen en zou het werkgelegen heidsplan de werkloosheid met 30.000 moe ten terugdringen; via loonkostensubsidies moeten dit jaar zo'n 30.000 werkloze jongeren aan een al dan niet tijdelijke baan worden geholpen; dit jaar wordt 800 miljoen gulden voor sti mulering van de werkgelegenheid in de bouw uitgetrokken, onder meer door het op stellen van een Nationaal Isolatieprogram ma. De komende vier jaar zouden een half miljoen huizen in aanbouw genomen moeten worden; er komt een Maatschappij voor Industriële Projecten (MIP) die kansrijke bedrijven moet helpen van de grond te komen, dan wel op de been te houden. Zie verder pagina 9 DEN HAAG De -eerste wetsontwerp dat staatsse- muht van vijftig gulden, cretaris Kombrink van Fi- uitgegeven tër herden king van de vestiging van diplomatieke betrekkin gen tussen Nederland en de Verenigde Staten in 1782, is in april te ver wachten. Dit blijkt uit een bITTARD De Congre gatie van de Zusters van Jp Goddelijke Voorzienig- j^ieid in Sittard is twee ■niljoen gulden armer ge- «yorden door de oplich- lingspraktijken van de 38- jarige jurist J. van H. Het geld gulden was bestemd goor liefdadige doelein- flen. Daarnaast heeft Van fl. ook nog vier miljoen p [os weten te praten bij een kantal banken en Neder landse en Duitse anti quairs. ppe Sittardse recherche heeft kern aangehouden op verden-, icing van bedrieglijke bank breuk, oplichting en verduiste ring. „Het gaat om een bedrag van zes miljoen gulden onge veer, maar waar die zijn geble ven is ons tot nog toe onduide lijk", zegt korpschef Nicol. Van H. was directiesecretaris van het ziekenhuis De Godde lijke Voorzienigheid in Sittard en daarnaast had hij eep han del in antiquarische boeken. Dit antiquariaat is eind vorig jaar failliet verklaard. De schuldenlast daarvan bedraagt alleen al twee miljoen, daar naast heeft hij nog ongeveer vier miljoen persoonlijke schulden, waaronder de twee miljoen van de zusters. De banken hebben in eerste instantie om aanhouding van Van H. gevraagd, omdat bleek dat de onderpanden voor zijn leningen niet meer bestonden. nanciën bij de Tweede Kamer heeft ingediend tot opneming in de muntwet van een muntstuk van vijftig gulden. Als dat wetsontwerp wordt aangenomen kunnen met een zekere regelmaat, als daarvoor een aanleiding bestaat, derge lijke muntstukken worden uit gegeven. Het muntstuk zal naar verwachting geen bete kenis hebben voor het beta lingsverkeer, maar wel voor de verzamelaar. De munt zal worden uitge voerd in zilver met een gehal te van 92,5 procent, een door snede van 38 milimeter en een gewicht van 25 gram. Op de voorzijde komt een portret van de koningin en op de keerzijde een afbeelding van de te herdenken gebeurtenis. De gladde rand zal worden' voorzien met het opschrift „God zij met ons". De oplage van de munt voor 1982 is vol gens het ministerie vastgesteld op 250.000 stuks, waarvan er 25.000 in Amerika worden uit gebracht. Toch sprake van fraude in ,e Frisol-concern (Van een onzer verslaggevers) ,ge DORDRECHT De procura tiehouder van het in Dord- gevestigde oljeconcern 'risol, die al enige weken ■poorloos is verdwenen, zou 'ch toch hebben schuldig ge laakt aan knoeierijen in de bekhouding en aan ongeoor loofde speculatie met gelden van dat concern. Tot nog toe had de directie van Frisol dit ontkend. Aan het huisadres van de man was echter op 19 januari reeds een ontslagbrief door de direc tie verstuurd waarin als onts lagreden werd vermeld ge noemde frauduleuze handelin gen. De betrokkene, ook pen ningmeester van de voetbal club DS'79 en bovendien actief in de wielrenwereld, wordt aansprakelijk gesteld voor de schade die zijn handelen het concern zou hebben toege bracht. (Van onze parlementaire re- ïerd dactie) DEN HAAG Een grote meerderheid in de Tweede Kamer is van mening dat de ie regering moet bevorderen dat medisch specialisten in loon- werd voor een systeem waar bij tarieven van specialisten worden verminderd naarmate er meer handelingen worden verricht, haalde geen meer derheid. De CDA-woordvoer- der Lansink zei ook voor een dienst treden bij de ziekenhui- dergelijk systeem te zijn. Zijn oof zen. Een motie van het PvdA- fractie stemde echter tegen, at kamerlid Toussaint werd door omdat minister Gardeniers vo- 2rv' de drie regeringsfracties en rige week al heeft toegezegd door klein links gesteund. Een die mogelijkheid te onderzoe- ivnVVD-motie waarin gepleit ken. SAN SALVADOR Bij gisteren dat het verzet bij gevechten tussen het leger gevechten in het noorden van El Salvador en het en oosten van het land verzet zijn de afgelopen onschuldige burgers heeft dagen bijna 200 mensen gedood, om het leven gekomen. Een woordvoerder van Uit de gegevens die de afgelo- het leger, dat de afgelo- pen dagen uit El Salvador ko- runn wpkpn TPlf herhaaldp men valt °P te maken' dat het Haig gisteren andermaal bena pen weken zen nernaaiae verzet aan kracht wint. Voor drukt, dat Washington er alles malen van moordpartijen <je komende weken wordt een aan zal doen om de „Cubaanse onder de burgerbevolking verheviging van de strijd tus- dreiging in Midden-Amerika iS beschuldigd, verklaarde sen het verzet en het leger het hoofd te bieden". verwacht Het radio-station van het verzet heeft boeren en arbeiders opgeroepen de strijd tegen de junta in San Salvador voort te zetten. Tijdens een vergadering van een commissie uit de Ameri kaanse Senaat heeft VS-minis- ter van buitenlandse zaken Kamer op de bres voor thuiswerkers DEN HAAG Een overgrote, meerderheid van de Tweede Kamer meent dat het hoog tijd is dat de overheid de arbeids voorwaarden van thuiswer kers verbetert. Een motie van PPR-fractieleidster Ria Beckers om thuiswerkers het minimumloon en de mini mumvakantiebijslag toe te kennen, evenals recht op ziek te- en werkloosheidsuitkerin gen, is aangenomen met steun van de regeringsfracties, de VVD, .klein links" en de RPF. LJMUIDEN Een scheepsbouwfirma in LJmuiden heeft een nieuwe reddingboot ontworpen die gedurende zeker tien minuten tegen een hitte is bestand van 1200 graden. De geheel gesloten 7,5 meter lange boot, in de vorm van een capsule, werd gisteren in de haven van IJmuiden aan een vuurproef onderworpen. Het is de bedoeling dat de „survivalcraft" wordt ingezet bij onder meer scheepsram pen en ongelukken op boorplatforms, waarbij grote olie- branden kunnen ontstaan. De 44 personen die in de capsu le kunnen, krijgen zuurstof uit zuurstoftanks. Bij een tem peratuur van 1200 graden buiten, werd het binnen niet warmer dan 13 graden. DEN HAAG De Ame rikaanse strijdkrachten hebben bij minister Van Mierlo van defensie een verzoek ingediend voor een volgend munitietran sport via de Eemshaven in ae tweede helft deze maand. Dit staat in het verslag van minister Van Thijn van binnenlandse zaken aan de Kamer over het eerste transport vorige maand. Uit veiligheidsoverwegingen zijn er volgens Van Thijn geen redenen de vereiste toestem ming van de minister van de fensie niet te verlenen. Van Thijn stelt in het verslag dat de regering alles in het werk zal stellen toekomstige muni tietransporten vanuit de Eemshaven zo ongestoord mo gelijk te laten verlopen. Het kabinet mag niet wijken voor geweld, zo schrijft hij. Volgens Van Thijn is de Eemshaven zeer geschikt bevonden voor het aanlanden van munitie. Een reling te ver Mannen van de brandweer uit Philadelphia halen de chauffeur van een truck die bij een botsing in de Amerikaanse stad Phila delphia over de reling van een brug is geschoten, uit zijn benarde positie, ledér- een bracht het er levend van af. DEN HAAG Voor het bestuur en de Tweede- Kamerfractie van de PvdA geldt voorlopig een soort zwijgplicht. Nie mand uit de partijtop mag nog in het openbaar uit spraken doen over de te volgen politieke koers. Deze lijn geldt tot aan het statencongres van de par tij, dat op 13 februari wordt gehouden in Am sterdam. Het is te ver wachten dat in elk geval fractievoorzitter Wim Meijer daar in een rede zal proberen de rijen te doen sluiten. De achtergrond van de zwijg plicht is het rampzalige ver lies, dat de PvdA volgens de opiniepeilingen zou lijden als er nu verkiezingen zouden worden gehouden, en de daar door ontstane verwarring. Sinds de eerste berichten over afkalving van de partij wor den zeer verschillende gelui den gehoord. Voorbeelden daarvan zijn het Nieuwe Rea lisme van voorzitter Max van den Berg en de prioriteit van het particuliere bedrijfsleven, gepreekt door vice-fractie- voorzitter Arie van der Hek. Daartegenover blijft partijlei der Den Uyl op de bres staan voor de beloften in het verkie zingsprogramma. Maar het is wel weer Den Uyl, die een korting op het ziektegeld voor stelt. De toestand wordt nog verer gerd, zegt men, doordat de en quêtes een nog steeds ver slechterend resultaat te zien geven. Afgelopen zaterdag kwam de Rooie Haan-NIPO- enquête met de mededeling dat de PvdA nu slechts 25 a 30 zetels in de Tweede Kamer zou veroveren, terwijl de VVD gegroeid zou zijn tot boven de 30. Ook is men in de PvdA nogal ongerust over het com mentaar van D'66-leidef Ter louw, dat zijn partij bij nieuwe verkiezingen niet automatisch opnieuw samenwerking met VVD en CDA zou afwijzen. Dat alles zou de achterban van de partij in de opperste staat van verwarring hebben ge bracht. De besturen van de af delingen en gewesten weten niet meer wat ze denken moe ten, fluistert men in de top. Het is daarom dat met name Wim Meijer het land in trekt om te praten met het kader. De fractievoorzitter wil daarbij niet voor de voeten gelopen worden door openbare uitspra ken van partijgenoten, die wellicht weer iets anders zou den zeggen. Ook meent hij dat de partij na alle turbulentie van de laatste tijd „toe is aan rust". De zwijgplicht geldt ook voor Meijer zelf. VOORSCHOTEN De 81-ja- rige P.J. van der Peet uit Voorschoten is gistermiddag bij een verkeersongeval om het leven gekomen. De man fietste rond één uur op de Schoolstraat richting Leid- schendam. Plotseling stak' hij de weg over. Een 31-jarige automobi liste uit Leiden kon hem niet meer ontwijken. De man werd met hersenletsel naar het Dia- conessenhuis in Leiden over gebracht. Ruim drie uur later overleed hij aan zijn verwon dingen "C V" u V

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1