Israël ontkent spionage- ictiviteiten tegen VS Ornella Muti,opvolgster van Sofia Loren Turkse militairen erkennen misstanden in gevangenissen Duizenden mismaakte kinderen in Braziliaanse „Vallei des doods" Dozier bij Pertini Auto van Bush geraakt door steen CUBATAO MEEST VERVUILDE STAD TER WERELD Ontvoering loopt goed af heimwee Ü^JITENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 FEBRUARI 1982 PAGINA 11 (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Het heeft een tijdje geduurd, maar nu is Italië er dan eindelijk in geslaagd een opvolgster te vinden voor Gina Lol- lobrigida, Sofia Loren en Claudia Cardinale, de im mer terugkerende hel dinnen van het Italiaanse witte doek in de jaren zestig en zeventig. Ze heet Ornella Muti en houdt, als je alle lovende kritieken moet geloven, zo'n beetje in haar eentje het Italiaanse bioscoopbe drijf overeind. De naam Ornella Muti zegt waar schijnlijk nog niet veel in Nederland, maar in deze situatie zal snel verande ring komen als het Ne derlandse bioscooppu bliek het voorbeeld wenst te volgen van dat in Italië en Frankrijk. Ornella heeft Italië al geheel in haar bevallige handen; in Frankrijk breekt ze na „La dernière femme" (met Gerard Depardieu) op het ogenblik door met de nieuwe film „Sto- rie di Ordinaria Follia". Or nella beschrijven is meer het werk van een fotograaf, en elke poging die Italiaanse bla den in die richting doen wordt dan ook slechts gered door de passende foto, waarop haar fraaie vormen bevredi ging vinden. Playboy zette haar zonder een kledingsstuk op de vermaarde middenpagi na, jaren geleden al. Ornella heeft daar nu spijt van; „Ik wilde helemaal niet Maar toen die mannen maar bleven zeggen dat ik eigenlijk niet mooi genoeg was, heb ik het gedaan om het tegendeel te bewijzen...". Ornella is nog steeds aangrij pend mooi. Zesentwintig jaar oud is ze nu en waarschijnlijk heeft ze aan haar Estlandse moeder en Napolitaanse va der die paars-groene ogen in dat ovale gezicht te danken. Zij vormen het handelsmerk van Ornella Muti. In Italië, waar het bioscoopbezoek te rugloopt, trekken de mensen massaal naar films met Ornel la. In Rome draait nu al een jaar „Innamorato Pazzo" (over iemand die gek is van verliefdheid) en het is on voorstelbaar hoeveel mensen daar naar toegaan. Voor alle vijf Romeinse bioscopen waar de film nu draait staan 's a- vonds de rijen tot op de stoep. Twee miljoen bezoekers heb- 5^,3 ben al acht miljoen gulden neergeteld om ongestoord en vanuit het halfduister van Or nella te kunnen genieten. Een ander kassucces van Or nella is „Niemand is vol maakt", een film die haar ei gen perfectie slechts onder streept. Na haar jeugdzonde in Playboy heeft Ornella zo haar eigen theorieën over naakt acteren ontwikkeld. „Ik weiger een object, een sex-symbool te zijn", zegt de vrouw die op onweerstaanba re wijze op weg is het grote sex-symbool van de Italianen te worden en in haar laatste film geheel uit de kleren ging. Dat haar meeste bewonde raars alleen naar haar films komen cm haar lichaam van dichtbij te kunnen bestude- Ornella Muti in 1979, toen zij samen met de acteur ren. en minder om haar ac- Glancarle Giannini (rechts) en de Russische regisseur ^rt^^Zmtehg^: Clukhraj de film „A Happy Life maakten. „Dat i5 nu eenmaa) het ver driet van elke vrouw", zegt ze. „Als je er aardig uitziet, letten de mannen al niet meer op wat je zegt". Na tien jaar film en met der tig films op haar naam weet Ornella Muti wel wat zij wil: goede films maken, waarin haar acteertalent tot uiting komt. Vooral met het oog op een voorspoedig verloop van haar filmcarrière woont zij het grootste deel van het jaar niet in Rome, maar in Califor- nië, samen met een Italiaanse vriend, een zilverkleurige Rolls Royce en een dochtertje van zeven. De Italiaanse samenleving heeft voortdurend behoefte aan idolen, of dat nu een poli ticus, kardinaal, voetballer of filmster is. Ornella Muti. hel din van vele Italiaanse man nen, is momenteel de steunpi laar van het Italiaanse bios coopbedrijf. oskou veroordeelt nmaak chemische apens in VS |SKOU Het Kremlin heeft het Penta- i er gisteren van beticht valse beschuldi gen te hebben geuit aan het adres van de fjet-Unie met de bedoeling' het Ameri- inse Congres zover te krijgen, om geld be- jkbaar te stellen voor een programma jk- |T chemische oorlogvoering. Dit program- tel- izou een waarde van Vele miljarden dol- I bedragen. „De mensheid moet zich goed rust zijn van de bedreiging, die ontstaat er- pieuwe chemische wapens door het Ame- ,es- lanse establishment geprodu ceerd wor- ind aldus de Russische krant Izvestia. regering-Reagan heeft vorige maand De (rgesteld nieuwe chemische wapens te ;en puceren. de pe- De verleden week door de Italiaanse politie uit de handen van zijn ontvoerders bevrijdde NAVO-ge- neraal James Dozier bracht gisteren een bezoek aan de Ita liaanse president, Pertini. Bij aan komst in het presi dentieel paleis, het Quirinaal werd Do zier, door Pertini (rechts) omhelsd. Zure regen bedreigt volksgezondheid BRUSSEL De zure regen die op westelijk Europa valt, is Europa's ernstigste milieuprobleem. Als ge volg van de hoge zuurgraad is reeds aanzienlijke schade toege bracht aan de natuur, landbouw en gebouwen, terwijl de volksgezond heid wordt bedreigd. Als nu geen maatregelen worden genomen, kan een milieuramp niet langer uitblijven. Deze bezorgdheid werd gisteren geuit door deelnemers aan een tweedaagse Europese milieuconfe rentie in Brussel. Op de bijeen komst werd de zure regen angst aanjagend genoemd, omdat deze vrijwel ongemerkt zijn vernieti gend werk doet. De maatregelen die volgens de mi lieu-organisaties genomen zouden moeten worden zijn onder meer: het ontzwavelen van steenkool, stookolie en van verbrandingsgas sen bij grote centrales en indu strieën. Voorts moet het gebruik van alternatieve en duurzame energiebronnen sterk worden be vorderd. Energiebesparing is ech ter nog de beste methode om de lucht schoon te houden. Volgens de milieuorganisaties zullen maat regelen tegen deze vorm van luchtverontreiniging vijf an tien miljard gulden kosten. De baten ervan zijn hoog: betere landbou- wopbrengsten, minder onderhoud aan gebouwen en een hogere le vensverwachting voor de mens. 'Sjaranski gemarteld' BERN De Russische dis sident van joodse afkomst, Anatoly Sjaransky, die we gens 'spionage' gevangen zit, is bij herhaling gemar teld omdat hij bekentenis sen weigerde af te leggen. Dit heeft zijn vrouw Avital in Bern meegedeeld op een bijeenkomst van de inter nationale Helsinki-eonfe- rentie die toe wil zien op de naleving van de men senrechten in Europa. Voordat hij in 1978 gearres teerd werd, leidde Sjarans ki in Moskou een Helsinki- groep. Sharon wil vestiging militaire nederzettingen TEL AVIV De Israëlische minister van defensie, Sharon, wil de komende weken 16 nieuwe militaire posten op de bezette westelijke Jordaanoever en de Golanhoogte vestigen. Dit heeft het blad van het Israëli sche leger, Bamahane, gisteren bekend ge maakt. De militaire nederzettingen zullen onder toezicht van het ministerie van defensie blijven en geen steun krijgen van civiele instituten zoals het Joodse Agentschap of het ministerie van landbouw. De vestiging van nederzettingen in de door Israël bezet te gebieden is de afgelopen jaren in het bui tenland ernstig bekritiseerd en is in strijd met de plannen om zelfbestuur aan de Pa- lestijnen te verlenen. IL AVIV Israël heeft gis- pn ontkend dat zijn gehei- I dienst, de Mossad, opera- i uitvoert tegen de Verenig- Staten. De beschuldigingen het adres van de Mossad pn in een document van de nerikaanse spionagedienst h, dat onlangs door de Was- Jgton Post werd gepubli- |rd. De woordvoerder van jmier Begin, Porat, noemde feren de beschuldiging „te belachelijk om op te réage- Het document werd buitge- maak door Iraanse studenten nadat zij zich in november 1979 meester hadden gemaakt van de Amerikaanse ambassa de in Teheran. De in de Ame rikaanse ambassade gevonden documenten zijn onlangs door het Iraanse regime in boek vorm uitgegeven en hebben vervolgens de redactiekanto- In het CIA-document over Is raëlische spionage-activiteiten wordt gezegd, dat Israël heeft geprobeerd Amerikaanse functionarissen te chanteren of om te kopen. Ook zouden Amerikaanse functionarissen in Israël zijn afgeluisterd en werd gebruik gemaakt van Is raëlische studenten en zaken lieden als spionnen in het bui tenland. In het door de Was hington Post gepubliceerde do cument staat onder andere dat in 1954 een verborgen micro foon, die door de Israëli's was geplaatst, ontdekt werd in het kantoor van de Amerikaanse ambassadeur in Israël. In 1956 werden afluistermicrofoons gevonden die waren verbon den met de telefoons van de Amerikaanse militaire attaché. Het 47 pagina's tellende CIA- rapport, dat in 1976 werd ge publiceerd en in maart 1979 opnieuw werd uitgegeven, meldt verder dat de Israëli sche inlichtingendienst vooral geïnteresseerd is in geheime gegevens over de Amerikaan se politiek jegens de Israël. Bo vendien is de Mossad actief in het verkrijgen van informatie over de Amerikaanse politiek ten opzichte van West-Europa, de Arabische landen, het Vati- caan en de Verenigde Naties. 'liegtuigen Polen r^iet welkom EN HAAG De Poolse ihtvaartmaatschappij LOT, f voor 13 december drie -lichten op Schiphol uitvoer- k mag dat niet langer. Het treft hier aldus het ministe- I van buitenlandse zaken m/0^. „Nederlands antwoord op p soortgelijke maatregel van Jlen". Voor de staat van be- I voerde de KLM twee pchten uit op Warschau. Het litaire bewind heeft alle psterse luchtvaartmaat- pappijen verboden op haar ondgebied te landen. ANKARA Sinds de militai ren in spetember 1980 de macht in Turkije overnamen, werden er ruim 24.000 mensen gearresteerd, tien terroristen terechtgesteld en werd 100.000 mensen toestemming gewei gerd het land te verlaten. Deze maatregelen waren nodig om de orde te herstellen in een door terreur geteisterd land. Dit meldt een gisteren gepu bliceerde verklaring van het Turkse militaire bewind. Sinds de staatsgreep zijn nog eens 7000 in preventieve hech tenis genomen. Zij zitten nog steeds vast. Onder de verdach ten bevinden zich dertien voormalige politici en vak bondsleden. Volgens de ver klaring is het aantal politieke moorden na de coup gedaald van gemiddeld twintig per dag tot vijf. In antwoord op klachten over martelpraktijken in gevange nissen hebben de Turkse auto riteiten een onderzoek gelast in 390 zaken. Zodoende zijn er gerechtelijke stappen onderno men tegen 90 overheidsfunc tionarissen. „Bij gebrek aan bewijs" werden 115 zaken niet verder onderzocht, aldus de verklaring van de Turkse jun ta. Een grote politiemacht kwam op de been in Washington om te onderzoeken wie ver antwoordelijk was voor het „projectiel" tegen de auto van Bush. Uiteindelijk bleek het slechts om een steentje ging. WASHINGTON Het is zo alarm geslagen nadat gemeld Huis werd uitgekamd en zelfs goed als zekér dat het incident was dat de auto van Bush ge- helikopters werden ingescha- gisteren met de auto van de raakt was door een projectiel, keld, kwam de Federale Re: Amerikaanse, .vice-president Na een uitgebreid onderzoek cherche tot de conclusie dat George Bush in Washington is van de FBI, waarbij een groot het vrijwel zeker om een veroorzaakt door een steentje, aantal huizen in de onmiddel- steentje ging dat de auto had Aanvankelijk was er groot lijke omgeving van het Witte geraakt. 17-jarige ontvoerde Mare Graffe wordt door politiemensen meegenomen, nadat hij is aangetroffen in de kelder van een huis In Junglister vlak bij Luxemburg-stad. >ep|jXEMBURG De politie ;er| Luxemburg heeft gisteren al-n 17-jarige jongen, de zoon n een rijke zakenman, _Jvrijd die donderdag was 5ltvoerd door een 35-jarige fcderlander uit Nijmegen. De pgen bleek vastgehouden te jtrden in een huis in Junglin- ster, een dorpje vlak boven de stad Luxemburg. De politie wist de man in zijn kraag te grijpen nadat zij hét Holiday Inn Hotel in Luxem burg-stad had afgesloten en alle gasten had onderworpen aan een identteitscontrole. Hij had een losgeld van een miljoen gulden geëist. Tevoren had de pers geen ruchtbaar heid gegeven aan de ontvoe ring om zo het werk van de politie te vergemakkelijken. CUBATAO In de Bra ziliaanse industriestad Cu- batao, aan de kust van de deelstaat Sao Paulo, zijn vorig jaar 3.000 baby's ge boren. Twaalf van hen hadden geen hersenen (anencefalia) en daarmee geen enkele levenskans. Volgens functionarissen in Cubatao zijn dit alleen de ergste voorbeelden van het grote aantal kinderen, dat met afwijkingen wordt geboren. De oorzaak, hoewel officieel niet bewezen, lijkt in een oog opslag duidelijk. De stad heeft immers de twijfelachtige eer algemeen te worden be schouwd als de meest vervuil de stad ter wereld. De rook van 23 fabrieken vormt een giftige, verstikkende wolk bo ven de stad, op de omringende bergen staan duizenden kale, dode bomen, terwijl rioolwater bedekt met schuim hier en daar dampend door de stad stroomt. Maar hoewel Cubatao een „gemeente van nationale veiligheid" is en de afgelopen jaren herhaaldelijk in het nieuws is geweest, is er nau welijks enige verbetering op getreden. „Er zijn hier en daar resultaten geboekt, maar over het algemeen is het alleen maar erger geworden", aldus een plaatselijke functionaris Florivaldo Caje. Rampzalig Cubatao, met ongeveer 90.000 inwoners, ligt in de buurt van Brazilië's grootste havenstad Santos aan de voet van de Ser- ra do Mar-bergketen (750 me ter hoog). Uit zakelijk oogpunt een ideale ligging voor, de in dustrie. Vlak bij Santos en 40 kilometer van het economi sche centrum van het land, Sao Paulo. Uit ecologisch oog punt echter .rampzalig, omdat door de ligging en de vaak voorkomende bewolking de rook en giftige gassen van fa brieken blijven hangen boven de stad, aldus Caje. De eerste firotesten kwamen zes jaar ge- eden maar werden volgens Caje door de betrokken bedrij ven afgedaan als linkse agita tie. In 1978 is een chemische fabriek gesloten nadat twee arbeiders door vergiftiging overleden. Het grote aantal misvormde baby's onder de bevolking maakte de stad ech ter pas goed berucht. Misvormingen Volgens de functionarissen zijn er geen nauwkeurige ge gevens over de misvormingen. Kranten spuien echter om het hardst gruwelijke verhalen van kinderen die zonder lede maten of organen worden ge boren, van het aantal gevallen van „natuurlijke" abortus dat ver boven het gemiddelde ligt en van een veelvuldig voorko mende spierziekte. Volgens de plaatselijke inspecteur van de volksgezondheid komt anence falia in landen als Brazilië vol gens de wereldgezondheidsor ganisatie eenmaal op de 5.000 geboorten voor. In Cubatao was dat vorig jaar 12 op de 3.000. Hoewel weinig mensen twijfelen aan het verband tus sen de milieuvervuiling en het hoge aafital misvormingen, willen de plaatselijke functio narissen dit officieel béwezen zien. Nationale Cosipa-hoogovens, eens de ergste vervuiler van de stad, heeft speciale appara tuur geïnstalleerd en produ ceert niet langer een giftige rode walm. Ook andere fabrie ken hebben maatregelen geno men, maar noeh het stadsbe stuur noch de oppositie vinden dat het effect voldoende is. De ergste boosdoeners van dit moment, de petrochemische fabrieken, hebben vorig jaar in samenwerking met de staat Sao Paulo een plan opgesteld. De bijnaam van Cubatao „Val lei des doods" zoo verdwijnen. Het voorstel getiteld „Vallei van het leven" houdt onder meer in de verhuizing van de 12 tot 15.000 inwoners van de zwaarst getroffen buurt Vila Parisi naar nieuwe huizen uit de buurt van de fabrieken op kosten van de overheid. Vol gens Caje krijgt in het plan de staat alle verantwoordelijk heid en is het vaag over de controle op naleving van de bepalingen. De plaatselijke be stuurders hebben ook zelf al ternatieve voorstellen gedaan maar zij hebben weinig zeg genschap. Sinds de regering Cubatoa tot een „gemeente van nationale veiligheid" ver klaarde, staat het onder direc te controle van Brasilia en wordt de burgemeester door de president benoemd en niet door de bevolking gekozen. Het stadsbestuur heeft zijn hoop gevestigd op twee onder zoeken van medewerkers van de universiteit in Sao Paulo. Als wordt bewezen dat bepaal de stoffen misvormingen ver oorzaken kan het bestuur de schuldige fabriek dwingen te sluiten of noodzakelijke appa ratuur te installeren, aldus een functionaris. Het onderzoek moet ook de eerste betrouwba re gegevens opleveren over de gezondheidstoestand van de over het algemeen arme be volking van Cubatao. Op korte termijn worden ech ter geen resultaten verwacht en de vervuiling gaat onver minderd door. Volgens milieu deskundigen worden ook al de flora en de fauna in de bergen om de stad aangetast. Boven dien worden verschillende fa brieken bedreigd door land verschuivingen als gevolg van het verdwijnen van de be groeiing, aldus Caje. Hij voeg de eraan toe „Ik weet niet of Cubatao de meest vervuilde K laats ter wereld is. Maar ik eb gesproken met journalis ten uit West-Duitsland, Japan, Frankrijk, Nederland, Enge land en de Verenigde Staten en niemand van hen had ooit zoiets als dit gezien". •gj bit iltlAMI Een vliegtuig van liep Amerikaanse luchtvaart- aatschappij „Air Florida" t gisteren gedwongen naar 3r uba te vliegen. Nadat de eI]aper in Havanna was uit- 11 stapt, is het toestel terug gevlogen naar de Verenigde laten. Volgens functiona rissen in Miami was de ka- Cubaan, die waar- pijnlijk door heimwee ge besloot het toestel te a,apen een naar Cuba te la- j^in vliegen. Van de duizen- 0 en Cubanen die de afgelo pen jaren naar de VS luchtten, hebben al ver- e cheidenen een vliegtuig ge- aapt om naar huis terug te eren.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11