BEHANG r Alleenstaanden achtergesteld, maar eenzame zielepoten gee DE LAATSTE RESTANTEN TEGEN SPOTPRIJZEN de 3eenen kerk wereld Scherp protest van bisschoppen tegen schending mensenrechten Zuid-Afrika Wij hebben nog Goed kope Leningen; Gesprek met Gardeniersf levert geen extra banen in gezondheidszorg op Hulp kerk Tsjaad op gang gekomen Ongenoegen kleine Britse kerken over betrekkingen met Vaticaan Korte metten stel dat er geen krant was GEMEENTELIJKE KREDIETBANK BINNENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 3 FEBRUARI 1982 PAGINA' Ondanks nog voortdurende gevechten in het noorden en oosten van Tsjaad is het hulpprogramma van de ka tholieke kerk voor de nood lijdende bevolking op gang gekomen. Volgens mgr. Charles Vandame, de pasbe noemde aartsbisschop van de hoofdstad Ndjemena, is het meerendeel van de missiona rissen, die vorig jaar werden geëvacueerd uit de zwaar omstreden hoofdstad daarin weer teruggekeerd. lingen leiden twintig Europe se en Afrikaanse priesters, alsmede twintig vrouwelijke religieuzen de bouw van noodkwartieren voor tien duizend vluchtelingengezin nen, die uit het buurland Ka meroen en het zuiden van Tsjaad in de tijdens de bur geroorlog verwoeste stad te rugkeren. De kerk heeft op haar vroe gere terrein zes sociale centra en klinieken, alsmede drie volksscholen heropend. Vol gens mgr. Vandame heeft de katholieke kerk tijdens de duur van de oorlog het on- derwijs gaande gehouden in tegenstelling tot de staats scholen, die moesten worden gesloten, omdat de leerkrach ten niet meer konden wor den uitbetaald. De Duitse missiecentrale „Missio" in Aken heeft 250.000 gulden toegezegd voor de herbouw van de to taal vernielde kerkelijke in stellingen, de aankoop van transportmiddelen en het le vensonderhoud van het ker kelijk personeel. De kathe draal, die wekenlang in de vuurlinie lag, zal niet worden herbouwd. De vierendertig katholieke bisschoppen van Zuidelijk-A- frika hebben na afloop van hun jaarvergadering dit weekeinde in Pretoria ten scherpste geprotesteerd tegen de wijze waarop in Zuid-A frika mensen worden gevan gen gehouden, zonder ge rechtelijk vonnis, de zoge naamde „detention without trial". De bisschoppen, afkomstig uit Zuid-Afrika, Zuidwestaf- rika (Namibië), Swaziland, Botswana, Lesotho, Zimbab we en Mozambique, ver klaarden zich solidair met een steuncomité van ouders van politieke gevangenen, dat vorige week een actie is begonnen ten gunste van en kele honderden mensen in Zuidafrikaanse gevangenis sen. Een scherp protest te kenden de bisschoppen ook aan tegen het optreden van de Zuidafrikaanse politie te gen de bewoners van krot tenwijken in Kaapstad. In hun verklaring zeggen de vierendertig bisschoppen, dat het gevangen houden zonder proces in het Zuidafrikaanse Ï)olitieke en maatschappelijke even al tot de normale gang van zaken behoort en dat het op een zeer ingrijpende ma nier inbreuk maakt op de geldende wetgeving. De maatregel wordt vooral toe gepast bij de bestrijding van het terrorisme. Verdachte personen kunnen voor onbe paalde tijd en zonder welk contact met de buitenwereld ook, worden vastgehouden. In Johannesburg heeft Joa chim Guhrt, secretaris van de Reformierte Bund (her vormde bond) uit West- Duitsland tijdens een person- ferentie gezegd, dat deze bond de contacten met de blanke Nederduits-Gerefor- meerde Kerk in Zuid-Afrika zal verbreken, als deze kerk haar steun aan het apar theidssysteem niet opgeeft. Guhrt heeft de leiding van een delegatie van vier man, die in de afgelopen veertien dagen vele gesprekken in Zuid-Afrika heeft gevoerd. Guhrt zei, dat hun indruk ken van het land „ontstel lend" waren. Drie maanden geleden ver brak de federatie van protes tantse kerken in Zwitserland de betrekkingen met de blan ke kerk in Zuid-Afrika. De Wereldraad van Kerken beëindigde in september de relaties met drie Westeurope- se banken wegens de steun die deze banken aan het apartheidssysteem in Zuid-A frika gaven. De Britse bond van zoge naamde vrije (niet-staatsge- bonden) kerken, waartoe dertien kerkgenootschappen met in totaal ruim vier mil joen leden behoren, wil door de regering worden ingelicht over de opwaardering van de diplomatieke betrekkingen tussen Groot-Brittannië en het Vaticaan. De kleine kerken zijn gepi keerd over het feit, dat zij niet, maar de anglicaanse (staats)kerk wel is gehoord over de benoeming van de apostolische gedelegeerde in Groot-Brittannië, mgr. Bruno Heim, tot pauselijk nuntius in Londen. Bovendien vinden de kerken het onredelijk, dat de rooms-katholieken via de nuntius wel directe toegang hebben tot de Engelse rege ring, terwijl aan de vrije ker ken, die samen evenveel le den tellen, dit recht wordt onthouden. Een van de ker ken heeft zijn leden opgeroe pen premier Thatcher te be stoken met brieven waarin wordt gevraagd de opwaar dering van de diplomatieke betrekkingen met het Vati caan niet door de koningin te laten bevestigen. Militante protestanten zijn evenmin ingenomen met de komst van de paus naar En geland in mei. Enkele protes tantse organisaties zullen zich zaterdag 29 mei verzamelen op Trafalgar Square om te gen het bezoek te proteste ren. De paus komt dan in Londen aan na een gesprek met anglicaanse kerkleiders in Canterbury. De Evangeli sche Alliantie heeft haar sympathisanten opgeroepen niet mee te doen aan de te- gendemonstraties. Ondanks fundamentele verschillen tussen de evangelische opvat ting van de bijbelse waarheid en de rooms-katholieke leer dient de paus met de nodige egards te worden ontvangen, aldus een woordvoerder van de Evangelische Alliantie. Het breed moderamen van de generale synode van de Nederlandse hervormde kerk heeft ds. E. R. Jonker uit Le- mele (Ov.) benoemd tot se cretaris van de hervormde Raad voor de Katechese, als opvolger van dr. G. D. J. Dingemans, die kerkelijk hoogleraar aan de rijksuni versiteit van Groningen is geworden. Ds. Jonker (35) was onder meer docent dog matiek aan de katecheteno- pleiding in Groningen, lid van de landelijke stuurgroep van de katechetenopleiding en (sinds 1978) predikant van de hervormde gemeente Le- mele. De ceremoniemeester van de paus, mgr. Virgilio Noe, die bij plechtigheden en op reis, altijd naast de paus is te zien, is door paus Johannes Paulus II benoemd tot secre taris van de congregatie voor de Sacramenten en de God delijke Eredienst en tevens tot titulair-aartsbisschop. Ge noemde congregatie heeft nu twee secretarissen. Aartsbis schop Noe zal verantwoorde lijk zijn voor de afdeling „eredienst" en aartsbisschop Luigi Dadaglio voor de afde ling „discipline van de sacra menten". In Kupang op het eiland Timor (Indonesië) zal in juli een nieuwe katholieke uni versiteit worden geopend. Deze „Universiteit van Widya Mandira" zal ressorte ren onder het Indonesische ministerie van opvoeding en cultuur. De bekende Zwitserse theo loog Hans Küng keert in fe bruari weer naar de Bondsre publiek terug, waar hij in Tübingen een leerstoel heeft. In het afgelopen jaar heeft hij als gasthoogleraar gedo ceerd in Chicago. Na zijn verblijf in de Verenigde Sta ten heeft hij voordrachten gehouden in Japan en op Formosa. Van Taipeh uit doet Küng, voor hij naar Eu ropa komt, nog Maleisië, Thailand en India aan. Paus Johannes Paulus II heeft een exarchaat opgericht voor de Chaldeeën, die in de Verenigde Staten wonen. Tot hoofd heeft hij de uit Irak af komstige geestelijke Ibrahim (44) benoemd, die de rang heeft van apostolisch exarch. Hij heeft de leiding over ze ven parochies met ruim tweeduizend gezinnen. Over heel de Verenigde Staten le ven tussen de twintig- en dertigduizend christenen van de Chaldese ritus. Voor het meerendeel komen zij uit Irak, anderen uit Libanon, Syrië of Iran. Detroit is de zetel geworden van het nieu we exarchaat, waar de groot ste Chaldese minderheid in de VS leeft. De commissie, die moet na gaan of een herindeling van de Nederlandse bisdommen wenselijk en uitvoerbaar is, heeft de staven van de dioce sen een reeks vragen voorge legd, waarop zij vóór een mei antwoord hoopt te krijgen. Binnen afzienbare tijd na het verstrijken van die termijn hoopt de commissie de bis schoppenconferentie haar rapport aan te bieden. De commissie wortelt in besluit nr. 13 van de Bijzondere Sy node van de Nederlandse Bisschoppen, in januari 1980 in Rome gehouden. Zij is in gesteld in juni 1981 en bestaat uit C. Grasveld ofm, voorzit ter, namens de Bisschoppelij ke Beheerscommissie, drs. B. Weterman, namens het eco nomencollege van de bisdom men en mr. Th. Meeussen, directeur van het secretariaat van de r. k. kerkprovincie. D766 wil spoedige ontkoppeling lidmaatschap en omroepbladen (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De fractie van D'66 in de Tweede Kamer vindt dat CRM-minister Van der Louw nog dit jaar met een wetsvoor stel moet komen, dat moet leiden tot een ontkoppeling van het omroeplidmaatschap en het abonnement op een omroepblad. Het D'66-Tweede Kamerlid Wil Wilbers overweegt vandaag een uitspraak daarover van de Kamer te vragen, indien minister Van der Louw geen toezeggingen wil doen. Een dergelijke motie zal waarschijnlijk geen meerderheid in de Kamer halen, omdat zowel CDA als PvdA en VVD - althans op dit moment - nog niets voor die ontkoppeling voelen. Wilbers uitte gisteren tijdens het debat in de Tweede Kamer over de CRM-begroting ongezou ten kritiek op het volgens hem behoudende beleid van CRM op het terrein van de media. D'66 vindt ook dat de huidige zendtijdverdeling tussen A-, B- en C-omroepen (5:3:1) steeds nadeliger is gaan werken voor de klei ne C-omroepen, die slechts recht hebben op een vijfde van de A- omfoepzendtijd. Wilbers vond dat de nieuwe verdeelsleutel 3:2:1 moet worden zodat de C-omroep eenderde van de maximale zendtijd krijgt toegewezen. Ook de VVD-fractie en in mindere mate de PvdA legden een groot aantal wensen op het gebied van-de media op tafel. Volgens het socialistische Kamerlid Van- Nieuwenhoven „smeken de gemeentebesturen om een beleid voor de lokale omroepen". Desnoods moeten via experimenten lokale zendmachtigingen worden uitgegeven, vindt de PvdA. VVD-er Keja stelde tijdens het debat dat de CRM-bewindlieden niet tijdig op de technologische ontwikkelingen hebben inge speeld: „Het beleid is gewoon stil blijven staan". Ook op het ter rein van de kabel-tv voert CRM volgens Keja een conservatief beleid. Het verbod op de doorgifte van televisiebeelden van de Russische satellietzender noemde Keja strijdig met de vorige ka belnota, waarin alleen op Nederland gerichte programma's wer den verboden. Botermarkt 17-18, Leiden. Tel. 071-122473 Oude Langendijk 15, Delft Tel. 015-123458 DEN HAAG De tijd dat al leenstaanden op de bovenste 'T is niet dat we d'r geen raad mee weten, maar we mogen ze aan u verstrekken. En goedkoop. Want omdat we geen winst hoeven te maken zijn we met minder rente tevreden. Dus als u in Leiden, Rijnland ol in de Bollenstreek woont, kom dan 'ns langs. Er ligt een uitvoerige folder voor u klaar. U kunt 'r allicht uw voordeel mee doen. Stadhuis, postbus 160, 2300 AD Leiden. Tel. 071 - 12 02 70 Haarlemmerstraat 111, Leiden, tel. 123867. verdieping naast, de liftkoker wonen of gezien worden als eenzame zielepoten die nooit aan een vaste partner komen, zal spoedig geheel tot het ver leden moeten behoren. Vol gens de organisaties voor al leenstaanden is er sprake van een keerpunt in de bevol kingsopbouw van de Neder landse samenleving. Het land telt momenteel 4,7 miljoen on- gehuwden, onder wie 1,4 mil joen alleenstaanden, maar vol gens berekeningen van Volks huisvesting, zal over een jaar of tien al tweederde van de Nederlandse bevolking niet in gezinsverband leven. Veel alleenstaanden voelen zich op het gebied van huis vesting, op.juridisch, sociaal en economisch terrein zwaar ach tergesteld ten opzichte van ge zinnen. Met hun groei in aan tal lijken die onlustgevoelens evenredig toe te nemen. Ten einde de krachten te bunde len, discriminatie tegenover alleenstaanden weg te nemen en als instrument om de over heid tot beleidsveranderingen aan te sporen, hebben de ver schillende organisaties voor al leenstaanden daarom hun Platform ingesteld. Dit Plat form, vorig jaar september aan de gang gegaan met een subsi die van CRM, heeft gisteren in Den Haag zijn beleidsplan overhandigd aan mevrouw G. Cornelissen (CDA), voorzitter van de vaste Kamercommissie voor CRM. In dit beleidsplan stelt Plat form dat de overheid wat de positie van alleenstaanden be treft achter de feiten aanholt, de problematiek op de lange baan schuift en te weinig oog heeft voor de noodzakelijke verandering van mentaliteit in de omgeving van de alleen staande. Kortom, de overheid stelt zich te afwachtend op en bekijkt de alleenstaande nog steeds te veel als een eenzaam men's die hulp behoeft. Platform verwacht zeer con crete beleidsveranderingen. Voor de alleenstaande moet meer mogelijk zijn naast de betrekking het huishouden te bestieren. Het moet meer mo gelijk worden deeltijdarbeid te verrichten en er moet een meer bevredigende oplossing komen voor alimentatie-in ning en de begrenzing daar van. Aandacht voor de mate riële belangen van de alleen staande staat voorop. Hulp op het immateriële terrein vlakl Platform zeker niet uit, als dat maar kan gebeuren door „zelf standigheid stimulerende zelf hulpgroepen". De organisatie vindt ook meer voorlichting over de alleenstaande, bijvoor beeld op de scholen, hard no dig. Als het aan Platform ligt. wordt de hele wetgeving voor taan niet meer bekeken vanuit het oogpunt van het gezin, maar van het individu. In het voorontwerp» wet gelij ke behandeling, krijgen men sen met gezinsverantwoorde lijkheid bepaalde voorrechten die alleenstaanden niet heb ben, zoals buitengewoon verlof bij het overlijden van een ge zinslid, zo stelt de vereniging. En een heel concreet voor beeld: bij woningtoewijzing wordt voorrang gegeven aan gehuwden. Niet voor niets i 94 procent van de woningzof kenden (en dat zijn er hei wat) vrijgezel. De vereniging rekent tot alleenstaanden niet al" mensen die alleen wonen.1 weduwen en weduwnaars, L. scheidenen, alleenstaande oüJ ders, andere niet gehuwden e ook samenwonenden in woon groepen, communes en derge lijke, wordon ertoe gerekend. Platform stelt dat alleenstaan den net als anderen zelf hui brood moeten verdienen, maa daarnaast nog verschillend! taken hebben waar ze alleej voor opdraaien. Ze moetëi i ook het huishouden doen, hui contacten onderhouden, alleei de huur opbrengen voor duur W dere huizen met een huishou den dat als alleenstaande mee kost. Als alleenstaande ben j< vrij en onafhankelijk, zo is dg gangbare mening. Maar. jl draagt evengoed als ieder ,anl der verantwoordelijkheid vool de mensen om hen heen. Vaalf vervullen alleenstaanden verschillende functies tegelijflj in de samenleving. Bij het in ontvangst nemer! van dat beleidsplan benadrukf te mevrouw Cornelissen dafe Platform „hard aan de wgg, gaat timmeren". „De overhéiq moet een bepaalde gevoelig-^ heid voor alleenstaanden ont-r wikkelen, zonder hen als gej voelig te beschouwen. Plat{ form moet daar telkens weeij" aandacht gaan vragen vooij deze problematiek. Alleen-^ staanden vormen een groept waar we niet meer om heen kunnen, ook politiek niet", al-r dus mevrouw Cornelissen. UTRECHT Het gesprek tus sen minister Gardeniers van volksgezondheid en de vak bonden in de gezondheidszorg (ABVA/KABO, de Christelij ke federatie van overheidsper soneel CFO en „Het Beter schap") heeft volgens de orga nisaties gisteravond vrijwel geen resultaat opgeleverd. Een uitbreiding van het aantal ver pleegkundigen in de zieken huizen zit er dit jaar niet meer Wel zal de minister bekijken of het mogelijk is de zieken huizen te verplichten van de financiële ruimte die ze on danks bezuinigingen krijgen, meer te gebruiken voor de verplegingsdienst en minder voor bijvorbeeld de paramedi sche en specialistische sector. Maar voor 1982 zal dit niet veel gevolgen hebben. De mi nister zal laten onderzoeken waardoor de afgelopen jaren de voor de verplegingsdienst bestemde tariefverhogingen in de ziekenhuizen niet tot de be oogde uitbreiding van het aan tal verpleegkundigen hebben geleid. Ook heeft de minister beloofd dat de voorjaarsnota van het kabinet er niet toe zal leiden dat het voor 1982 beloofde aantal extra arbeidsplaatsen nog verder zal dalen. Het aan tal is namelijk teruggebracht van negenduizend tot zesdui zend, waarvan ruim driedui zend in de verpleegdienst. De minister heeft volgens AB- VA/KABO-woord voerder Muller niet kunnen garande ren dat leerling-verpleegkun digen die hun diploma halen en die nu door verschillende ziekenhuizen collectief moeten worden ontslagen, aan het werk kunnen blijven. Deson danks is er grote behoefte aar meer verpleegkundigen door-J dat de gemiddelde verpleegj duur korter wordt en de zorg daardoor zwaarder. Daarbij) komen nog ontwikkelingen als de vergrijzing van de bevolj king en de medisch-technische vooruitgang. Muller noemde het in dit ver-] band dweilen met de kraai open als „elke chirurg die etj bij komt" wel emplooi vindt terwijl verpleegkundigen straat komen te staan. De AB-j VA/KABO heeft er daaror bij de minister nogmaals op aangedrongen snel met vestigingsbeleid voor artsen té komen. Ook CFO-vertegen-1 woordiger Hulsenbosch zei dau de verpleegkundige „kennelijk wordt ingepakt". De CFC maakt zich bezorgd dat h« aantal leerlingen in de zwak-l zinnigenzorg sterk is teruggè-j lopen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10