£eUUe 6oma/ntSH 'elle Poolse kritiek op show uawine doodt ;lf scholieren Terugval PvdA dramatisch ERNSTIGE ONLUSTEN IN GDANSK ANDIJVIE EN RUNDERGEHAKT 's Lands grootste kruidenier blijftopde kleintjes letten. ■p Uitgave Westerpers, behorende tot Sijtholf Pers. Apothekeredijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. ^71-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: IJ. Hallewas. Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 pier mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 Uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Maandag 1 februari 1982, 72e jaargang no. 22182 Bij „Sonja op maandag" Ro bert Long en Leen Jonge- waard om te praten over hun lied, dat als „godslasterend" wordt omschreven op Ned. II om 22.40 uur. In „Achter het nieuws" om 20.27 uur de Uni- ser-zaak. Op Ned. I om 20.00 uur tv-spel „Candida" over vrouw tussen twee liefdes. Droog weer met wolkenvel den. Minimumtemperatuur om het vriespunt, middagtemper»-- tuur ongeveer zes graden. Ma tige zuidoostenwind. Kans op mist Zon op: 8.19 uur, zon on der: 17.29 uur. Hoogwater Scheveningen: 8.27 en 21.02 uur, laagwater: 3.56 en 16.47 bijlage bij uw krant met informatie over: films, Muziek, Theater, Recreatie, Exposities en een complete agenda X.ZBURG Een lawine op de Elmau-Alm bij Werfenweng 30 kilometer ten zuiden van Salzburg heeft gistermiddag i groep van zestien Westduitse scholieren en hun leraar be- Iver. Elf van hen kwamen om het leven, vijf jongeren tsen de vijftien en zeventien jaar oud konden uit de eeuw worden gered. ongeluk deed zich voor op 1.400 meter hoogte. De groep "had on- ïks waarschuwingen over verslechterende weersomstandigheden i berghut verlaten. Nadat de sneeuwmassa's de scholieren en hun aar hadden getroffen, zag een van de jongens kans zich te bevrijden in het dal hulp te halen. Aan het reddingswerk, dat door sneeuw- rmen werd bemoeilijkt, namen ruim 150 mensen deel. De lawine het gevolg zijn van het warme weer van de afgelopen dagen in de Nederlandse disc-jockey doodgeschoten BANGKOK— De 20- jarige Nederlandse disc jockey Bernard Olman uit Rotterdam is in Bangkok doodge schoten na een achter volging op straat door drie mannen, zo meldt de Thaise politie zater dag. Holdman werkte een van de duurdere discotheken in Bang kok. Het is niet be kend wie de moord heeft gepleegd en wat de aanleiding was. iSHINGTON, MOSKOU wijl vanuit Washington ir ongeveer 50 landen de lerhalf uur durende televi- litzending Let Poland be and per satelliet werd uit- onden, zond men in Polen tegenshow uit waarin de lerikaanse buitenlandse po- ;f fel op de korrel werd ge ien. Veel Poolse kranten mden de tv-show geënta- ird door president Reagan, 1 vulgair voorbeeld van paganda". Het Russische sbureau Tass veroordeelde programma als een „goed- e show". De Russische tele- e ging eveneens in de te- aanval en stelde de „Ame- schijnheiligheid" aan kaak. Amerikaanse tv-program- werd in een groot aantal ien overigens slechts sterk kort weergegeven. Het was mengeling van reportages, stieke bijdragen en verkla- ;en van een groot aantal lelijke leiders met als st opvallende uitzonderin- die van Nederland en De- larken. President Reagan claarde dat de de vakbond dariteit de strijd symboli- van de werkelijke arbei- in een zogenaamde arbei- staat. „Hun zaak is onze Andere boodschappen en van de Engelse premier tcher, van de Belgische ier Martens, van de Turk- iremier Usulu, die fel d bewist van de Ita liaanse premier Spadolini, de enkele beelden getoond van Westduitse bondskanselier, het bezoek van paus Johannes Helmut Schmidt, de Franse Paulus II aan Polen. Voorts president Mitterrand en de kwamen filmsterren aan het Canadese premier Pierre woord als Glenda Jackson, Trudeau. Met toestemming B0b Hope en Kirk Douglas, van het Vaticaan werden ook zie verder pagina y WARSCHAU In de de Poolse kustplaats Gdansk hebben zich dit weekeinde ernstige onlusten voorgedaan tussen de betogers en de politie. Daarbij werden een twintigtal mensen gewond. Het waren de ernstigste onlusten sinds de instelling van de staat van beleg in Polen op 13 december. Aanleiding tot de onlusten waren de prijsverhogingen van levensmiddelen en benzine die soms meer dan vierhonderd procent bedraagt. De verhogingen gaan vandaag in. Voor een aantal bevolkingsgroepen wordt die verhoging overigens gecompenseerd. Volgens het Poolse persbureau PAP zijn er 205 mensen gearr- steerd, voor het merendeel scholieren en studenten. Het ministe rie van binnenlandse zaken stelde „onverantwoordelijke ele menten" verantwoordelijk, die via snelrechtprocessen worden veroordeeld. Het persbureau noemde het niet toevallig dat de botsingen tussen demonstranten zich voordeden op een moment dat er in Westen allerlei „anti-Poolse" manifestaties werden ge houden. De onder huisarrest geplaatste Solidariteitsleider Lech Walesa heeft zijn nog in vrijheid verkerende collega's aangeraden zo veel mogelijk te protesteren tegen de enorme prijsverhogingen die vandaag worden ingevoerd. Volgens bronnen in Solidariteit heeft Walesa de activisten van het vakverbond gemaand zich niet in te laten met politieke zaken, maar zich te concentreren op vakbondszaken. Hij heeft Solidariteit verder aangeraden bij de vakbondsverkiezingen die binnenkort worden gehouden, te stemmen op bestuurders van Solidariteit die in de gevangenis zitten. Pagina 5: Helft PvdA-stemmers vertwijfeld: „We weten het niet meer" aten met utzuur wegdek i botsing achtwagens RDERWIJK Bij een sing tussen twee chtwagens, vanmorgen eg op de A 28 (Amers- rt-Zwolle) ter hoogte Harderwijk, zijn twee uffeurs gewond ge- tt en vaten zoutzuur iet wegdek terecht ge ien. VVD kan tweede partij worden (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Als er nu verkiezingen voor de Tweede Kamer zouden worden gehouden, zou de VVD wel eens in grootte de tweede politieke partij van Neder land kunnen worden. Niet alleen winnen de liberalen nog steeds aanhang, maar de PvdA zou terugvallen op een wijze, die haar fractievoorzitter Wim Meijer als „dramatisch" kenmerkte. Het CDA blijft stabiel en daarmee nog de grootste, D'66 blijft de weg omhoog volgen. Dit bleek zaterdag, in een uitzending van het Vara-rediopro- gramma In de rooie haan, het resultaat te zijn van een zeer re cente telefonische enquête van het onderzoekbureau van Mauri ce de Hond. Door het beperte aantal ondervraagden was de on zekerheidsmarge in de uitslag groter dan gebruikelijk, zodat de onderzoeker niet met exacte voorspellingen durfde komen. Zijn uitslag was: CDA (nu 48 zetels) 45 a 50 zetels, VVD (26) 31 a 36 zetels, PvdA (44) 25 a 30 zetels, D'66 (17) 22 a 27 zetels. Onder begeleiding van een Amerikaanse arts en een ui- plomaat werd de 31-jarige Lydia zaterdag overgebracht van de VS-ambassade naar het Botkin-Ziekenhuis. Stenmark met dood bedreigd SCHLADMING Het organisatiecomité van de wereldkampioenschappen alpine-skiën in het Oosten rijkse Schladming heeft zaterdag een brief ontvanger^ waarin de Zweedse vedette Ingemar Stenmark met de dood wordt bedreigd. De brief werd gepost in Lan- genbach bij Graz. De tweevoudige Olympisch kam pioen bereidt zijn wedstrijden voor in Zuid-Tirol en wordt pas morgen in Schladming verwacht. Geen straf ZEVENAAR De strafcommissie van de afdeling Gel derland van de KNVB krijgt morgen een frustrerende zaak te behandelen. De commissie weet namelijk al van te voren dat zij geen strafmaatregelen kan treffen tegen een inwoner van Zevenaar, die ervan wordt ver dacht scheidsrechter Ben Berendsen uit Dieren tijdens de zaalvoetbalwedstrijd Woonstad-ZVL zodanig te hebben mishandeld dat hij met een hersenschudding en een kaakbreuk in een ziekenhuis moest worden opgenomen. De verdachte, een „supporter" van Woonstad is „ongrijpbaar" voor de strafcommissie, omdat hij geen lid (meer) is van de KNVB. Ruim 50.000 toeschouwers passeert de loket ten van de Kuip om de „topper" Feyenoord- Ajax te kunnen bijwonen. d it enkele vaten waren ;eslagen en de brandweer wegdek nat moest hou- moest de weg in beide tingen worden afgeslo- Het verkeer, dat eerst in stond, werd omgeleid, d acht uur was een van, ijbanen weer vrij. vrachtwagen met vaten zuur werd rond half zes achteren aangereden een vrachtwagen met r ik. De chauffeur van de ste auto liep een hoofd - d op, de andere chauf- raakte bekneld in zijn ne. De brandweer kon pas na een uur met snij- iders bevrijden. Beide iffeurs zijn overgebracht het ziekenhuis. De he rder van een auto die erop de tweede vracht en reed, kwam met de ik vrij. Ongeveer twintigdui zend motorrijders uit het hele land hebben zaterdag gedemon streerd tegen de voor genomen invoering van een zogeheten bijzon dere verbruiksbelasting op nieuwe motorfietsen. Via Utrecht voerde de tocht naar het Binnen hof in Den Haag, waar een delegatie motorrij ders staatssecretaris Kombrink van financiën negen postzakken met ruim honderdduizend handtekeningen en een petitie aanbood. Daarin werd melding gemaakt dat invoering van deze nieuwe belasting van zestien of negentien procent niet alleen zal leiden tot verlies aan ar beidsplaatsen: ruim 200 gedurende dit jaar en in 1983 nog eens 110, maar ook tot een ver minderde verkoop met ruim dertig procent. De opstoppingen, waarvoor al van zaterdagochtend vroeg af over de radio werd gewaarschuwd, riep nergens weerstan den op: de publieke belangstelling was juist erg groot. Fotos: Milan Konvalinka Russische beëindigt hongerstaking Indrukwekkend motorisch protest Sensatie van Gustafson OSLO Hilbert van der Duim en Frits Schalij heb ben tijdens het Europees schaatskam pioenschap in Oslo onverwacht grote tegen stand ondervon den van de Zweed Gustafs on en de Noor Falk-Larsen. Te genover hun af standszege (res pectievelijk op de 500 en 1500 meter) stelden beide Nederlanders ook een teleurstel lende prestatie op de vijf (Van der Duim) en tien kilo meter (Schalij), waardoor er voor hen slechts een der de en een vijfde plaats in het eindklassement over bleef. Onder ideale omstandigheden reed Gustafson op de tien kilometer naar een ongelooflijk wereldre cord (14.23,59) waardoor hij zijn grootste concurrent Larsën 0.021 punt achter zich liet in de eindrangschik king. Op het natuurijs van Bislet eindigde Sibrandy als zestiende. Hilbert van der Duim zal zeer waarschijnlijk - wegens zijn verkoudheid - niet aan het wereldkam pioenschap sprint in Alkmaar van komende weekein de deelnemen. Elke dinsdag en woensdag hebben we verse artikelen in de aanbieding. Import andijvie, i /io kilo 1.4Ö Rundergehakt, 500 gramêr?5'5.48 qqq kilo i2:48^7.^.c5 MOSKOU De Russische Lydia Vasjtsjenko heeft zater dagavond haar hongerstaking opgegegeven enkele uren na dat zij in het ziekenhuis was opgenomen. Dat hebben artsen van het Botkin-ziekenhuis in Moskou bekend gemaakt. Lydia, die lid is van de Pink stergemeente, zocht samen met zes andere leden drie en. een half jaar geleden haar toe vlucht in de Amerikaanse am bassade in Moskou. Daar eiste zij een uitreisvisum voor de VS. Voor kerstmis begon Ly dia aan haar hongerstaking, die door haar moeder in de ambassade nog voortgezet. Hennie Stamsnijder trekt er een wat raar ge zicht bij, maar hij is toch heus blij met zijn overwinning tijdens het NK veldrijden in Kijk duin. Niet in nopjes NIJMEGEN FC Den Haag was gisteren in Nijmegen bepaald niet in zijn nopjes. Nogal logisch, omdat de positie op de ranglijst door de nederlaag van 2-1 te gen NEC ernstig verslechterde. Zoals de KNVB de clubs onlangs per brief had laten weten, zou er voor de wedstrijd een noppencontrole zijn. Scheidsrechter George Oetelmans meldde zich in de Haagse kleedka mer en constateerde, dat FC Den Haag niet toegesta ne noppen („Rugbynoppen", noemde hij ze) onder de schoenen droeg. Op geïmproviseerd schoeisel begon nen de bezoekers een half uur te laat aan de wed strijd. Intussen was penningmeester Gerard Weber op zoek gegaan naar een Nijmeegse sportzaak voor nop pen. Hierdoor kon FC Den Haag na de rust op redelij ke noppen spelen. Coördinator Eddie Hartmannn: „Ik begrijp het niet helemaal. Zaterdag speelde ons twee de elftal tegen SVV met dezelfde noppen. De scheids rechter controleerde deze ook, maar had geen enkel bezwaar". Oetelmans baarde nog meer opzien. De spelleider uit Hoorn droeg in de 74e minuut zijn fluit over aan grensrechter Borger, omdat hij was geveld door een zweepslag in de kuit. De Nijmeegse afdelingsscheids- rechter Jo van den Berg nam diens vlag over. Kaartenfestival bij Limburgse derby VENLO De Limburgse derby in de eerste divisie tussen FC VVV en Fortuna S (1-3) liep scheidsrechter Chris van der Laar gistermiddag volledig uit de hand. Al in de achtste minuut deel hij zijn eerste rode en zijn eerste gele kaart uit. Zijn totaal in Venlo kwam ten slotte op drie rode en zes gele kaarten. De problemen begonnen na een overtreding van Pfennings (Fortuna S) tegen Van Rosmalen. Voor Van der Laar de Sit- tardse boosdoener geel had kunnen aanbieden, stond Van Rosmalen al met een dreigende vuist klaar. De scheidsrechter zag hierin een slaande beweging en FC VVV stond vanaf dat moment met tien man. Tien mi nuten na de rust kreeg Suvrijn (Fortuna S) voor de tweede maal geel, dus eveneens rood, gepresenteerd en twee minuten later mocht ook Bothmer (FC WV) naar de kleedkamers vertrekken na een aanslag op de Sittardse doelman.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1