IN EN OM DE KAS Voor kleine kinderen speelt poep een grote rol Bollenvak prepareert zich op Westfriese Flora NTV: Goede verpakking vergroot afzetkansen Kunstleer maakt koffers verderlicht Bloemenhandel gaat zich verbeteren Er was afgelopen week een ruimer bloemenhandel dan in voorgaande week, gevolg van zachter weersomstandigheden en ruimer aanvoer. De vraag nam ook toe en dat had tot ge volg dat voor sommige produkten een hogere prijs werd be taald, waarvan de gerbera, troschrysanten, trosanjers en voor al de lelies goede voorbeelden zijn. Toch waren de kooplieden afgelopen week niet erg ingeno men met de gang van zaken. Vooral voor de chrysanten moest een stevige prijs worden betaald met toppers voor de geplozen soorten, maar er werd veel geklaagd over de kwali teit van het produkt. Zelfs uit het buitenland kwamen de klachten en dat is niet zo best en kan de handel schade doen. Ook kwamen uit Engeland weer klachten over het gevreesde Japanse roest, al worden die klachten wel wat sceptisch ont vangen! Er moet evenwel worden afgewacht of een en ander kwade gevolgen met zich zal brengen. Verbetering van kwaliteit kan spoedig tegemoet worden gezien, om deze tijd van het jaar zijn er vaker klachten. In elk geval had de CCWS afgelopen week een ruimer aan voer, die totaal 27.743.150 bos of stuks bedroeg met een op brengst van 15.058.277,76, tegen vorig jaar zelfde week 24.245.309 bos of stuks en omzet van 13.163.063,04, hetgeen betekent dat de achterstand uit de eerste weken van dit jaar weer aardig is ingelopen. De aanvoer van snijbloemen met bijna 26 miljoen bos of stuks, was drie miljoen méér dan vorig jaar. Begin van dit jaar bleef in het algemeen de aanvoer achter bij vorig jaar, hetgeen vooral aan de koude dagen is te wijten. Bij de mildere weersomstandigheden voegde zich een vlotter bloemenhandel en vooral de kleinhandel heeft daarvan de resultaten gezien. In de komende weken kan de gang van zaken nog verbete ren. Het Bloemenbureau Holland bereidt de actie voor bij de naderende Valentijndag, die altijd een trekpleister betekent voor de bloemenhandel. Er zullen speciale reclameteksten komen. Fresia, gerbera, irissen, tulpen, deden het afgelopen week be slist niet slecht. De prijsverbetering was dan ook hard nodig. Gemiddelde prijzen met tussen haakjes die van dezelfde week vorig jaar zijn: alstroemeria 70 (75) amarillys 35 (38) Ameri kaanse anjers 38 (49) trosanjers 28 (36) anthurium 1,23 (1,49) asp. pl umosus 17 (19) bouvardia 43 (32) troschrysanten jaar- rond 82 (89) idem geplozen 53 (10) suphorbia 73 (69) freesia 32 (32) gerbera 83 (79) gladiolen 84 (50) irissen 22 (20) leliekelk 1,47 (78) idem tak 1,05 (85) nerina 1,31 (1,09) cymbidium groot 47 (60) idem klpin 11 (28) grote rozen 79 (69) klein 49 (46) so- nia 71 (60) belinda 47 (46) red garnette 37 (35) strelitzia 1,98 (2,17) tulpen 23 (21). Ook de importbloemen kwamen in ruimer mate ter veiling. In totaal 833.739 met opbrengst van 442.061,34 tegen vorig jaar 521.553 en opbrengst van 346.835,65. De potplanten presenteerden zich ook redelijk met een aan voer aan de CCWS van ruim een miljoen stuks, met op brengst van ƒ2.434.047,45 tegen vorig jaar zelfde week 829.546 stuks en opbrengst 1.976.571,46. Opvallend voorjaarsverschijnsel is de aanvoer van plm. 3.000 perkplanten en houtgewassen. Na de drukte van de jaarwisse ling is gewoonlijk wat minder aanvoer van potplanten, die zich nu evenwel snel herstelde en die zich in de komende we ken wel zal voortzetten. En met de komende valentijndag op 14 februari, kan een le vendige handel in bloemen en planten tegemoet worden ge zien! KINDEREN EN HUN PROBLEEM Mevr. drs. Mary van der Dries-Wiedemann is lid van het psychiatrisch team van het Haagse Juliana Kinderzie kenhuis. In een aantal gesprekken met haar komen ge dragsproblemen van kinderen aan de orde. Vandaag het eerste gesprek: over zindelijk worden. LAND EN TUINBOUW/IN EN OM HET HUIS LeDSE COURANT/ Je kind zindelijk MAKEN is feitelijk een uitdruk king die nergens op slaat. Het kind moet er rijp voor zijn; het moet zindelijk WORDEN. Vroeger was het een prestigekwestie om met hoge borst tegen buren en verwanten te spuien: „Mijn kind was al zindelijk vóór het tweede jaar". Zoiets als: hier staat een moeder voor je die er wat van kan. Tegenwoor dig hebben psychologen niet veel op met gedram van ouders die hun kind zo snel mogelijk op de pot willen hebben. „Ik maak me er niet druk over voordat ze vier jaar zijn", zegt Mary v.d. Dries kalm. Er is niets belerends in haar stem; ze spreekt eerder of ze voor zichzelf op een goe de gedachte is gekomen. „Ja, nu ik me bezin, zo zal 't wel zijn". „Haar gezicht, omlijst door grijs krullend haar, staat op luisteren, maar ze bekijkt {e niet, hoewel ze waarschijn- ijk over weken nog precies weet welke ketting je aan had Als het onderwerp er toe aanleiding geeft, barst ze soms onverwachts in lachen uit met de klank van een jong meisje. Ik kan me uitstekend voorstellen dat ouders, bar stens vol ellende, tegen haar aanleunen met een probleem waarop ze uitgekeken zijn. De oplossing ligt soms om de hoek, soms ook moet er psy chologisch spitwerk worden gedaan met een berg ervaring achter de hand. Het probleem is soms een logisch gevolg van complexe factoren, maar het kan ook ontstaan doordat ou ders een signaal van hun kind niet tijdig opvangen. „Moe ders zouden moeten kunnen zien", zegt mevr. v.d. Dries. „Maar ze kijken niet altijd". De kinderpsychiatrische pro blemen die op de polikliniek in onderzoek en behandeling worden genomen zijn klach ten zoals hoofdpijn en buik pijn die een gevolg kunnen zijn van emotionele aangele genheden. Soms ook eetstoor- nou helemaal niet wil, zou ik die luier ook maar eens uitla ten. Het is net of je er iets in verwacht Ik kende een achtjarige, die bij voorkeur opgesteld in een hoek van de kamer iets. bruins in haar broek stond te drukken, liefst als er visite was. Ze genoot zichtbaar van haar moeders verwarring, want op die leeftijd laat een hoop zich niet negeren Pcepsmeerders zijn er ook. Ze kliederen de gordijnen of hun gezicht vol met de inhoud van de luier. „Maar dat zijn meer de kleintjes van een of ander half. Meestal verdwijnt dit ge drag vanzelf. Soms wil het wel eens helpen zulke kinde ren met zand en water te la ten spelen, als ze 't te lang naar de zin van de moeder blijven doen". Kleidrolletjes We praten nog wat door over poep. Voor kinderen speelt dit natuurlijk afscheid ingspro- dukt een grote rol. „Vierjari gen die nog helemaal niet van zins zijn aan de verlangens van hun ouders te voldoen en hun ontlasting blijven ophou den. met als gevolg onzinde lijkheid, moeten door de kin derarts bekeken worden", zegt drs. Van der Dries met nadruk. „Voordat ze bij een van de psychologen in behandeling komen, moet vaststaan dat medisch alles in orde is". Zo ia, dan mogen ze komen „spe en". „Je ziet bij deze kinde ren heel vaak bepaalde gedra gingen. Meestal beginnen ze met het afreageren van agres sie. Ze gooien en smijten en maken een hoop lawaai met speelgoed dat daar speciaal voor voorhanden is, trom mels, ratels, toeters. Vaak merk je ook boosheid tegen babypopjes (dikwijls is er dan een baby thuis). De thuissitua tie ken ik natuurlijk altijd en dan leg ik een toepasselijk as sortiment speelgoed klaar waarop ze hun woede kunnen koelen. Daarna", praat ze ver der, duidelijk bezig met haar aan de praktijk getoetste werkwijze, „ontdekken ze de „watertafel" (bak op poten) met de opwindende afvoer, die ze mogen doortrekken die aan het doortrekken van de wc doet denken. Hier mogen ze dan kleine klei-drolletjes in gooien en doorspoelen. Soms plakken ze er ook een stel van aan elkaar tot één grote bal en proberen die óók door het afvoergaatje te duwen. Het is wel duidelijk dat ze graag grote dingen door te nauwe openingen persen. Een symbolische handeling na tuurlijk. Maar ze zijn spelend met hun probleem bezig en dit werkt bevrijdend. Na een paar weken zie je soms verbe- Relatie Werkt ze alleen, of in team verband? „Welnee, niet met anderen samen. Je bouwt een relatie met zo'n kind op. Daar hoort iemand anders bij". Wat is nou eigenlijk de oorzaak van zulk gedrag?, vraag je dan verder. „Ieder kind heeft zo zijn eigen probleem. Bij de één zal het een uiting van protest zijn tegen een nieuwe ling in de wieg, bij de ander tegen de hoge eisen die ge steld worden. Je ziet ook wel eens dat kinderen van moe ders die overdreven poetserig in huis zijn, het in hun broek blijven doen. Dan is het net of het kind zegt: „Geef mij ook maar-es een beurt". TINY FRANCIS De jaarlijkse lederbeurs in de Utrechtse Jaarbeurs was verrassend, omdat naast het natuurprodukt leer bijna evenveel kunststoffen te zien waren voor o.a. tassen, koffers, flightbags, beautycases, rol-boodschap- pen- en kinderdraagtassen. „Leer is te duur en te zwaar", zegt een van de grootste Nederlandse leerfa- brikanten. Laimbock brengt eveneens de metallics in stevige roltassen voor op reis. Ze hebben vaak halverwege brede rode, gele naast blauwe- en groene ba nen die stevig met de effen pasteltinten (ook in parel- Samsonite's nieuwste koffer van afwasbaar nylon, die werkelijk kan lezen of schrijven. Hij „rolt" als een hondje achter de reiziger(ster) aan, hanteerbaar met de pink Het is bijna zo verNog een paar haastige voorbij hollende weken en dan zal KNBTB-voorzitter drs. Joris Schouten de Westfriese Flora openen. De grootste bolbloemen- show van West-Europa, zo heet het, en dat is stel lig niet overdreven. Wat dècht U?... De bollenkwe- kers zullen niet minder dan ruim 4000 kisten met tulpen exposeren naast vele duizenden narcissen en hyacinten. Daarnaast worden tal van de zgn. bijgoedgewassen te pronk gezet. En dan zwijgen we nog maar over de fresia's, de hippastrums, de irissen en de cyclamen. Vast staat ook dat zeker 10.000 takken lelies geëxposeerd zullen worden. De im mense veilinghal in Bo- venkarspel zal één uit bundige bolbloemenfes- tijn worden. De vooruitzichten zijn prima. De broei van de bolgewassen verloopt ernstig en er kan een groot assortiment worden ver wacht. Naast 52 particuliere inzenders zullen twaalf afde lingen en enkele produkt- groepen van de Kon. Alg. Ver. voor Bloembollencultuur acte de présence geven. Bovendien komt de Plant Propaganda Holland, het In stituut voor onpersoonlijke re clame van de Boomkwekers, met een uitvoerige collectie bloeiende en groenblijvende heesters. Speels Het ontwerp van deze show is van de hand van de Amster damse bloemsierkunstenaar Johan Wisse, die al meerdere Westfriese Flora's op zijn naam heeft staan. Hij koos voor een sierlijk ontwerp vol dartele en speelse lijnen. Men kan er niet één rechthoek in vinden. De show wordt als het ware gedragen door vier grote plateaus waarop enorme bloemstukken geplaatst zullen worden. Om de ruimte tussen vloer en dak te breken zullen forse bakken vol bloeiende bolgewassen worden opge hangen. Grote waterpartijen zullen zorgen voor de nodige rust temidden van de laaiende kleurenweelde. Hoe men in zo'n klein dorp als Bovenkar- spel kans ziet een tentoonstel- Bolbloemenweelde op Westfriese Flora. ling van waarlijk internatio nale allure te organiseren? Dat kan alleen, zo zeggen de bestuursleden, omdat een gro te groep vakgenoten bereid is hun tijd en werkkracht gratis ter beschikking te stellen. Geen kleinigheid Om de grondvormen van een dergelijke grote show gestalte te geven zijn pelotons vrijwil ligers al weken lang bezig on der leiding van de heer Jacob Fijma. Die voorbereidende werkzaamheden zijn waarlijk niet kinderachtig. Verwerkt moeten worden 350 m3 turf molm, 300 „kuub" tuinaarde, 10 m3 rand, 5 m3 grind, enz. Daarbij komt dan nog het plaatsen van duizenden draadbakken, waarmee men heuvels en andere verhogin gen weet te creëren. Die bak ken worden nl. eerst met plastic folie afgedekt - men heeft voor dit doel 2000 m2 van deze kunststof nodig - en vervolgens komt er turfmolm en tuingrond over. Iglo-zoden Om de randen van de paden af te zetten moet men drie kilo meter keien plaatsen en bovendien moeten vele vier kante meters graszoden wor den gelegd. In de loop der ja ren is men door ervaring wij zer geworden en heeft men zich tijdig zeker gesteld. De graszoden liggen nl. opgesla gen in koelcellen zodat men ze op ieder moment tot zijn beschikking heeft. Men spreekt in Bovenkarspel over iglo-zoden. Om de show een aantrekkelij ke face lift te kunnen geven moeten ook honderden bo men en heesters worden ge plant.. Al die arbeid wordt dus gratis verricht. Wanneer voor deze werkzaamheden betaalde krachten aangetrokken zou den moeten worden, zo zegt voorzitter Gerrit Rood. dan konden we de Westfriese Flo ra meteen wel vergeten. Dan zouden we aan salarissen en sociale lasten zeker 60.000,- kwijt zijn en dat kan natuur lijk niet. Het Grote Bolbloe- mengebeuren in Bovenkar spel zal plaats hebben van 19 t.e.m. 28 februari a.s. Stamboekvee Aan de bloemententoonstel ling is ook verbonden een middenstandbeurs en een gro te mechanisatie-afdeling. Veel belangstelling bestaat ook ie der jaar voor de inzending stamboekvee. Dit jaar komen er 24 stamboekkoeien. De stier moet op stal blijven i.v.m. een heersende virus ziekte. Aan de vee-inzending is verbonden een kinderboer derij waar ook heel wat jong kleinvee te zien zal zijn. Hoe wel de Westfriese Flora 1982 nog gehouden moet worden, gaan de gedachten al sterk uit naar 1983, want dat wordt de vijftigste en dus een gouden Flora. Men is er al druk mee doende, maar welke plannen men in petto heeft om van de vijftigste editie een extra klapper te maken, daar wil men zich nog niet over uitla ten. Het is steeds het streven van de organisatoren van de N.T.V. - de Nederlandse Tuinbouw Vakbeurs, die morgen in Bleiswijk wordt geopend en dat deze hele week blijft - geweest, dit niet alleen de produktiekant, maar ook de afzetkant tot zijn recht zou kunnen ko men. Een goede sortering en een aantrekkelijke verpak king is echter ook nodig om de afzetkansen te vergroten. Een goede verpakking is ech ter ook nodig om er voor te zorgen dat de oorspronkelijke kwaliteit van de produkten in de afzetfase niet verloren gaat. Bloemen in bescher mende dozen zijn dan mis schien niet zo aantrekkelijk voor de toeristen op onze grote veilingen, maar het gaat er tenslotte om dat er een hoogkwalitatief produkt bij de klant kan worden af geleverd. De objecten uit deze sector staan daarom niet alleen in de belangstelling van de tuinders, maar vooral ook van veilirigvertegen- woordigers, groothandelaren, exporteurs en afnemers. Het sorteren van de geoogste produkten gebeurt vrijwel uitsluitend op de bedrijven van de tuinders zelf. Veelal is de sorteermachne het meest in het oog springende voor werp in de bedrijfsschuur. Al naar de aard van de produk ten worden verschillende sorteringsvoorschriften ge hanteerd. Men sorteert op maat, op gewicht, op lengte, op kleur, op kwaliteit en der gelijke, alles met de bedoe ling om een zo uniform mo gelijk produkt af te kunnen leveren. Daar het sorteren meestal gebeurt op de druk ste uren van de dag, eisen de telers betrouwbare, storings- ongevoelige machines met een grote capaciteit Verder mag de sorteermachine geen afbreuk doen aan de kwali teit van de produkten; de eis om grillige produkten als pa prika's en vleestomaten scha devrij te kunnen sorteren was zeker geen eenvoudige opgave. De kleursorteerma chines voor tomaten hebben op de grotere bedrijven een vaste plaats verworven. De moderne electronica speelt hierbij een steeds grotere rol, evenals bij de ontwikkeling van gewichtssorteermachines voor komkommers en derge lijke. De bloemsorteermachi- nes waren aanvankelijk voor rozen beoeld. Ze worden ech ter de laatste tijd voor steeds meer soorten snijbloemen ge bruikt, al of niet in aangepas te vorm. Behalve als sorteermachine zelf is ook de daarbij beho rende randapparatuur van het grootste belang. Automa tische aanvoersystemen, au tomatische kistenvullers en - wegers versnellen en verge makkelijken het sorteer- werk. Bij het sorteren van snijbloemen zijn vaak nog al lerlei bijkomende handelin gen nodig, zoals ontbladeren, gelijksnijden, binden, inhoe- zen, bundelen enz. De hier voor ontwikkelde apparatuur is volledig op de N.T.V. aan wezig, aan het eind van de verwerkingslijn uitmondend in de volautomatische ver pakkingsmachines. nissen, slaapstoornissen, schoolfobieën (ziekelijke angst voor iets) en andere vormen van afwijkend gedrag. Zonder dat ouders apart „slecht" zijn, kan het toch gebeuren dat een kind zich tekort gedaan voelt Dat uit zich in bovengenoem de moeilijkheden. Gewoon Over het zindelijk worden hoeft men zich doorgaans geen zorgen te maken. Het is als met een pannekoek: als die gaar is, laat ie los van de pan. „Zodra het zenuwstelsel van een kind ontwikkeld is en het zijn sluitspier van blaas en darmen onder controle heeft, wordt het zindelijk. Je kunt het aanmoedigen door ergens in de kamer een potje te zetten zonder hem er aan houdend heen te slepen. Maar het is wel goed het moment uit te zoeken wanneer hij iets moet doen. Sommige kinde ren hebben een zeer regelma tige spijsvertering. Een zinde lijkheidskandidaat mag ook best andere kinderen op de pot zien zitten (speelzaal, broertjes of zusjes) zodat hij begrijpt dat plas en pot bij el kaar horen. Laat hem ook zien dat vader en moeder de wc gebruiken, een kind is ge neigd volwassenen na te apen, maar jaag het kind niet op stang. „Dwang leidt meestal tot een negatief resultaat. Het is in wezen een uitnodiging tot verzet", formuleert mevr. Van der Dries. Heeft een kleintje iets in de pot gedeponeerd, dan hoeft de hele familie niet in juichen uit te barsten. Het resultaat hoeft ook niet als een trofee te wor den bewaard totdat pa thuis komt om het hem te laten zien. „Een blij gezicht van moeder is al genoeg. Een goe de aanpak is samen met de kleine overwinnaar wc- waarts te gaan, het potje te le digen en samen gezellig door te trekken. Het „geschenk" (want zo ziet een peuter het) mag niet achteloos worden weggegooid. Mevr. Van der Dries wil ech ter op haar hoede zijn voor het lawaai van de stortbak. „Dat geraas is doodeng voor die kleintjes. Ze moeten er eerst vertrouwd mee worden. Laat ze maar eens kliederen met een borstel (lange steel) in de wc-pot of zo maar iets doortrekken. Dan gaan ze het leuk vinden. Laat ze er spe lenderwijs mee leren om gaan". „Maar het gaat niet altijd zo gladjes. Een natte of plakkeri ge luier vinden kinderen soms lekker warm; alleen als het koud wordt, is het verve lend", filosofeert ze. „Als het Mevr. Van der Dries, kinderpsychologe: „Ik maak me er niet druk over voordat ze vier jaar zijn". MAANDAG 1 FEBRUARI 1982 PAGINA 16 üe DoDoy-bioemen verpakkingsmachine met het roterende draaibord waar de bloemen worden opgelegd en verpakt. Ook op de N.T.V. te zien. Voor de jeugd deze zomer veel leuke linnen draagtassen, die tegen een stootje kunnen, voor zien van grote, kleurige opdrukken en tekst. Leer is nog altijd super-chic als materiaal voor tassen en koffers, maar er is een duide lijke trend naar synthetisch vervangingsmateriaal, die niet te verwaarlozen is. Nieuw is het gebruik van ge prepareerde parachutezijde in de tassenwereld en dan liefst in tintelende parelraoerkleur. Je ziet er buidels van, ba- naantassen met rits aan de kant die tegen het lichaam ge dragen wordt (pickpockets), plunjezaken van boven dicht- gesnoerd met een koord. Som mige reistassen van dit spul wegen nauwelijks een paar ons. De metallic glanzende, door bewerking „krakende" „Capucino"-tassen in alle vor men (Van Dongen, Alphen) zijn licht als een veertje. In rood, goud, rood-wit of ge streept zijn ze sterk op de jeugd afgestemd. moer) contrasteren. Het merk is „Rainbow", een toepasselijk etiket, want de regenboog kleuren fonkelen alsof de zon erop staat. Goudleer (skai) is er nog veel, maar zilver heeft tussen de andere lichte tinten een plaats veroverd. Samsonite brengt sets mooie reisbagage van hoogwaardig, afwasbaar nylon. Zo'n koffer kan bij wijze van spreken ge vouwen worden, je kunt hem samenknijpen en er dan op gaan zitten Hij is sterk en verdraagt het gooi- en smijt werk of vlieghavens moeite loos door de enorme flexibili teit. Versterkt met PCV ban den, verdekt slot onder de brede veiligheidsriem, en rol lend op vier wielen kan deze globetrotter er de hele wereld mee rond karren. De nieuw ste kleuren zijn „tan" (goud achtig) en khaki. Rockenberger komt met al leen als complete set te leve ren koffers uit gestructureerd synthetisch materiaal (Grelon TX) in naturel-blauw of zwart-bordeaux. Duurder maar ook met aluminium fra mes, een elegante 16-delige collectie, die vanaf het prille voorjaar te krijgen is bij spe- Een enorme banaanvor- mige schoudertas van synthetisch materiaal. De tas is ijzersterk, vederlicht en tegen de pastelkleurige achtergrond worden vaak felle tinten gezet als appli catie (Laimbock). ciaalzaken. De kleuren zijn diepbruin, bordeaux of blauw, waarop een dessin van fijne gouden lijntjes, onderbroken door de merknaam in peuteri ge lettertjes, fraai uitkomt. Leer is echter allerminst uit geteld. Veel fabrikanten toon den een grool assortiment da mestassen (soms met dubbel- doorgestikte overslag), die in omvang gekrompen zijn, maar ook een verfrommelde indruk moeten maken door plooien en sluitingen van dichtgetrokken koordjes etc. Voor de avond: zilveren tas jes, versierd met kleine spie geltjes als randdecoratie of een overslag van spiegelend materiaal. En bijpassende schoenen. TINY FRANCIS

Leidse Courant | 1982 | | pagina 16