Reagan houdt vast aan belasting verlaging ïngdurig gesprek aig -Gromyko erder kaviaar boycotten dan Russisch aardgas Geen kerkelijk huwelijk voor verlamde Amerikaan Veiligheidsriemen om, hij is weer bezig" DER STOEL OVER EG-SANCTIES TEGEN SOVJET-UNIE Soeslov was star partij-ideoloog Pools parlement: wettelijke status noodtoestand Polen SPD wil oordeel over nieuwe raketten uitstellen INLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 27 JANUARI 1982 PAGINA 13 [verval per bulldozer e correspondent Cees Manders) Nog nooit was in Italië een bank j met behulp van een bulldozer, dit record moest sneuvelen. Het lecombineerde actie eerder deze jet centrum van Napels: drie ban kten de bank als klanten binnen- de bewakers te overmeesteren, >en zouden met behulp van een fcwars door de buitenmuur heen- iakte allemaal wat anders uit. De Wisten hun aanvallers buiten ge- Ullen. Toen de drie van de bulldo- fh juist met veel gekraak en ge- leerstortend puin door de buiten- heengeworsteld, dit zagen, scho- i wapens leeg op het binnenste ik en kozen het hazepad via het o vakkundig aangebrachte gat in jun mede-overvallers en de bull- let slachtveld achterlatend. Pubs sluiten deuren voor Ierse Garde LONDEN De soldaten van de Ier se Garde, die stram in de houding en met een zware berenmuts op het hoofd de wacht betrekken voor Buc kingham Palace, het paleis van de Britse koningin Elizabeth II, hebben het in sommige Londense pubs te bont gemaakt. De kasteleins weige ren ze voortaan de toegang en han gen bordjes uit waarop te lezen staat: „Dit drankhuis is verboden terrein voor alle leden van de strijdkrachten van Hare Majesteit". De maat is vol sinds ongeveer twintig soldaten de pub „The Shakes" bezochten. Ze maakten er ruzie en veranderden de vreedzame pub in een rumoerige sa loon van het Amerikaanse Wilde Westen. Een rooms-katholieke priester in Jolliet bij Chicago heeft gewei gerd het huwelijk van de 32-jarl- ge Larry Bonvallet in te zege nen. Bonvallet is sinds zeven jaar aan zijn benen verlamd en kan daarom volgens de priester geen sexuele relaties onderhou den, reden waarom hij gewei gerd heeft het huwelijk in te zeg gen. Bonvallet en zijn 26-jarige verloofde, die beslist in de kerk wil trouwen, zijn nu van plan het in de kerk hogerop te zoeken. 40.000 POLITIEKE PROCESSEN IN TURKIJE PARIJS In Turkije zijn veertigduizend politieke processen aan de gang, terwijl van de tweehonderdduizend personen die bij de militaire staatsgreep in september 1980 werden gearresteerd er nog tachtig-, duizend vastzitten. Dit heeft een advocaat van de Wereldvakbondsfederatie (FSM) gisteren in Parijs verklaard. De Franse advocaat Monique Brioude, die zojuist was teruggekeerd uit Turkije, zei de gegevens gekregen te hebben van een Turkse advo caat Volgens haar zijn er in Turkse ge vangenissen vijftienhonderd personen omgekomen als gevolg van marteling. Turkije zal niet zoals Griekenland in de jaren zestig uit de Raad van Europa een samenwerkingsverband van 21 demo cratische Westeuropese landen worden verwijderd. Moebarak: Egypte volgt niet-gebonden politiek KAIRO De Egyptische president Moebarak heeft gisteren verklaard, dat Egypte een niet-gebonden koers zal voeren en er bij ander Arabische staten en de Palestijnen op aan zal dringen vrede met Israel te sluiten. Moebarak sprak tijdens een bijzondere bijeenkomst van de regerende Nationa le Democratische Partij, die hem vrij wel eenstemmig als opvolger koos van wijlen president Sadat. In zijn toe spraak zei Moebarak verder dat hij op zijn reis naar Washington en vier Euro pese hoofdsteden de nadruk zal leggen op de noodzaak voor een algehele vre desregeling voor het Midden-Oosten en economische hulp voor Egypte. De toe spraak valt samen met een verbetering in de relatie tussen Moskou en Kairo. goede wel oedge lat ze iden ioeze>kl top ting naar dhoogte Leden van het Huis van Af gevaardigden en de Senaat luisteren aan dachtig naar de eerste Sta te of the Union van correspondent Dick Toet) IGTON Presi- ïald Reagan blijft il be; rt vasthouden aan gen a tiek van sociale ■va'ingen, belasting- 1 |g en drastische g van het defen- In zijn eerste the Union" (een e|ierikaanse troon- 5 zoals gebruike- NpC itstreeks op t.v. 'ordeftgezonden, zette zich gisteravond cht fel af tegen »estie iets van de erde belasting- sch.'cg terug te nemen, net if an vt te van zijn advi- nen v Iden daar de laat- 920. n sterk op aange- in het licht van i economische te- M en de ongekend enden grotingstekorten. ezegd op Reagan was zo de meeste Ameri- xanten er vorige wel geen twijfel over H taan, dat Reagan ver- 'an een aantal accijn- aan aankondigen. In leagan ook in princi- itein rcj zjjn gegaan met p.™ ibevelingen, temeer rrijs^rpakt waren in een gan vaak bepleit ideralisme". De op- an de verhoogde ac- u namelijk worden voor de overdracht van de federale re- Washington naar de andere lokale over- J t koi R. de bi" gens Reagan om een tienjaren plan gaat, zal deze maatregel volgens de eerste reacties de begrotingstekorten eerder ver groten dan verkleinen. Reagan sprak in zijn ruim 40 minuten durende toespraak nog slechts terloops over een sluitende be groting, noemde er geen jaar tal meer bij en sprak de vol gens vele ijdele hoop uit, dat het tekort dit jaar onder de 100 miljard dollar zal blijven en de jaren erna verder zal afnemen. Reagans felste aanvallen op de regering Carter richtten zich tijdens de verkiezingscampag ne van 1980 op de toen be staande begrotingstekorten. De overtuiging is wijd verbreid, dat Reagan het komende be grotingsjaar zal afsluiten met het grootste tekort uit de Ame rikaanse geschiedenis. De hoogte van het begrotings tekort is van groot belang voor de rentestand. Nog enkele uren voor Reagans toespraak vertoefde directeur Volcker van de Centrale Bank in de congresgebouwen om congres leden ervan te overtuigen, dat het begrotingstekort omlaag moet. Vanwege de sombere begrotingsprognose is de rente de afgelopen dagen alweer gaan stijgen, nadat het afgelo- f»en jaar een beduidende da- ing te zien had gegeven. Volc ker acht in de komende maan den een verdere rentestijging onontkoombaar. ,e, 'üjf e( gelopen weekeinde, ch ter voorbereiding •erste „State of the het presidentiële _f Camp- David te- loet Reagan volgens van gedachten ver- r i. Hij nam het idee nieuwe federalisme liet de belasting- vallen. De over- n taken op onder srwijs-, welzijns- en ebied naar lagere zal nu betaald wor- eeds bestaande accij- *el het daarbij vol- T>5 WASHINGTON De advi seurs van de Amerikaanse president Reagan beginnen zich steeds meer zorgen te ma ken over de versprekingen in 't openbaar van Amerika's machtigste man. Tot op heden is hij overgekomen als een ontwapenende, aardige kerel die door een of ander myste rieus proces losstaat van de vraagstukken en gebeurtenis sen waarover hij moet praten. Steeds meer mensen in Was hington raken er evenwel van overtuigd dat als Reagan op de huidige wijze verder gaat, hij spoedig niet meer overkomt als de beminnelijke leider van het hele Amerikaanse volk, maar eerder als de blunderen de stommerd zoals hij zich soms ook tijdens de verkie zingscampagne presenteerde. Alle presidenten, ook Jimmy Carter die de feiten en cijfers als geen ander meester was, maken fouten tijdens perscon ferenties. Maar er is een grens aan het aantal versprekingen dat een president zich kan veroorloven. Tijdens zijn pers conferentie van vorige week lijkt Reagan een nieuw record te hebben gevestigd. Een week na zijn optreden zijn kranten en actualiteitenrubrieken nog steeds bezig om, zoals ze het zelf noemen, de feiten op een rijtje te zetten. Een van de kwesties die verslaggevers het meest fascineerde was waarom de regering nu had besloten het aantal lekken naar de pers tegen te gaan. „Het is in strijd met de wet dat zij die daartoe niet gemachtigd zijn vertrou welijke informatie vrijgeven". Dat antwoord leek afdoende totdat een wakkere journalist de zaak uitploos dat zo'n wet helemaal niet bestond. Vooral als Reagan besluit om zonder intensieve bespreking naar persconferentie te gaan, beginnen bij al zijn adviseurs alarmbelletjes te rinkelen. Zoals een adviseur zei toen Reagan koortsachtig naar een antwoord zocht tijdens een eerdere persconferentie: „Houd je veiligheidsriemen stevig om... hij is weer bezig". Tijdens Reagans laatste uit stapje lijken de heren de rie men te hebben omgehouden totdat hij veilig uit beeld draaide. Op een gegeven mo ment gaf de president een ant woord dat beledigend was voor de werklozen. Toen hem werd gevraagd wat hij wilde gaan doen aan de werkloos heid onder zwarten (twee keer zo hoog als het landelijk ge middelde) verwees hij naar 24 pagina's vacatures in de Was hington Post van zondag. Wat hij vergat te zeggen is dat deze pagina's op twee na waren be stemd voor hooggeschoolde technici in plaats van voor de ongeschoolden die meestal werkloos zijn. Volgens de politieke wijsgeer van de Washington Post, Da vid Broder, houdt Washington de adem in als Reagan iets gaat zeggen. „Telkens weer ben je bang dat hij iets ver schrikkelijks gaat zeggen waarmee hij zichzelf, het Amerikaanse volk en ons land in verlegenheid' brengt". En kele opmerkingen tijdens de laatste nieuwsconferentie gin gen al een aardig eind die, richting uit. Met een geschre ven tekst voor zich, zoals van nacht tijdens het voorlezen van de State of the Union, blijft Reagan goed overkomen. Maar van een president wordt tegenwoordig meer verwacht Hij moet de feiten kennen en snel besluiten kunnen nemen. En daar heeft Reagan duide lijk moeite mee. Zelfs het ge duld van Reagans trouwste aanhangers zal zwaar op de {>roef worden gesteld als hij 982 eindigt zoals hij het be gonnen is met een reeks ver gissingen, onnauwkeurigheden en versprekingen. ALEX BRUMMER/THE GU ARDIAN 231 tig pi (Van onze correspondent Mare de Koninck) In bedekte, maar niet mis te verstane termen jppen (ister van buitenlandse zaken Van der Stoel gisteren in geste ög eens duidelijk gemaakt dat grondige menings- en ebrai rerschillen tussen Europa en Amerika ten grondslag aor d n de weigering van de EG-landen om tegen de Sovjet- nomische strafmaatregelen te nemen die werkelijk komen. Van der Stoel gaf gisteren toé dat wat tot nog EG en de Europese NAVO-landen aan strafmaatre gelen is getroffen een „betrekkelijk bescheiden pakket" vormt. Volgens de bewindsman ligt de oorzaak daarvan in de Europese twijfel dat door boycotmaatregelen tegen Rusland de kans stijgt op een verbetering van de toestand van onderdrukking in Po len. Tot ergernis van de Verenigde Staten hebben de EG- ministers van buitenlandse zaken daarom niet meer besloten dan een op dracht te geven aan de Europese Commissie om mogelijke eco nomische strafmaatregelen tegen Moskou te „bestuderen". Van der Stoel zei dat hij „niet helemaal kan ontkennen" dat de Euro pese Commissie op 4 januari dezelfde opdracht heeft gekregen. De Nederlandse bewindsman zei dat een eventuele invoerbeper king van Russische produkten eerder op wodka en kaviaar be trekking zou hebben dan op het miljarden-project inzake de le vering van Siberisch aardgas aan West-Europa. De animo om geen technisch materiaal aan de Sovjet-Unie te leveren acht Van der Stoel in de Europese Gemeenschap niet groot. Mikhail Soeslov MOSKOU De ideoloog van de Russische Communistische Partij, Mikhail Soeslov, is gisteren op 79-jarige leeftijd als gevolg van een hartinfarct overleden. De Russische televisie berichtte gisteren dat Soeslov al lange tijd aan aderverkalking leed, die weer het gevolg was van suikerziekte. Komende vrijdag wordt de urn met as van de overleden partij-ideoloog in de muur van het Kremlin op het Rode Plein worden geplaatst. Het Centraal Comité, het Staatspresidium en de regering van de Sovjet-Unie gewaagden van „diepe droefheid" over Soeslov's overlijden. De dode, die al in 1947 onder Stalin secreatris werd van het Centraal Comité, eerden zij als een „uitzonderlijke per soonlijkheid en een echte zoon van de partij". Mikhail Andrejevitsj Soeslov werd op 21 november 1902 geboren in Sjachoskoje als zoon van een eenvoudige boer. Zijn politieke carrière begon na de Bolsjewistische revolutie van 1917 in het plaatselijke comité van kleine boeren, waarvan zijn vader voor zitter was. Na 1931 vervulde hij diverse partijfuncties: eerst op uitvoerende posten van het centrale controlecomité, dat mede de grote zuiveringen organiseerde; vervolgens als voorzitter van het partijbureau voor Litouwen. Kort na de Tweede Wereldoorlog keerde hij naar Moskou terug waar hij gestaag in de partijhiërarchie omhoog klom. Sinds 1964 was Soeslov de voornaamste partij-ideoloog. De hoekige en asce tische figuur had een belangrijk aandeel in de val van Chroesjts- jov in dat jaar. Hij stond bekend om zijn onverzoenlijke verzet tegen elke vorm van het eurocommunisme, dat hij als een afwij king van de orthodoxe marxistische leer beschouwde. Westerse diplomaten menen dat de dood van Soeslov het broze machtse venwicht in het bejaarde Sovjet-leiderschap zal verstoren. Ook gaan zij ervan uit dat Soeslov's meest waarschijnlijke opvolger Ponomarev is. Deze staat bekend als een havik en eveneens te genstander van het eurocommunisme. WARSCHAU Het Poolse parlement heeft gisteren aan de staat van beleg in Polen een wettelijke status gegeven. De wet werd goedgekeurd met slechts een stem tegen bij vijf onthoudingen. De Westduitse kanselier Helmut Schmidt zei dat het Westen op de veiligheidsconferentie in Madrid, die begin februari wordt hervat, van de Sovjet-Unie de beëindiging van de onderdruk king in Polen moet eisen. Volgens Schmidt is de slotakte van Helsinki waarin naleving van de mensenrechten is vastgelegd, het belangrijkste instrument van het westen om verandering in de Poolse situatie te brengen. De vooraanstaande Russische dissident Andrei Sacharov heeft in een schriftyelijk interview met een Amerikaans persbureau verklaard dat Solidariteit dat nu ondergronds is gegaan naar zijn mening nooit zal verdwijnen. Geen beweging van mensen „die vechten voor een betere en rechtvaardiger samen leving kan verloren gaan". ■en De Ameri- mi minister van bui- se zaken Alexan- I en zijn Russische loot Andrei :o hebben gisteren i zeven uur bij- ebbf uur langer dan ge-. -hi - hun besprekin- '8 er de gespannen i lingen tussen Was- en Moskou afge- Gromyko te kennen had gege ven dat de situatie in Polen geen gespreksonderwerp zou zijn omdat dit voor Gromyko een „interne aangelegenheid van de Polen zelf" is blijkt er wel over Polen te zijn gespro ken. Na afloop van het overleg verklaarde Haig dat de staat van beleg in Polen „een don kere schaduw heeft gewor pen" over bijna ieder aspect' van het overleg. Gromyko, die zelf niet voor de pers ver scheen, had, aldus Haig deel genomen aan een langdurige tweezijdige discussie over de Poolse crisis. Haig meldde ver der dat hij Gromyko had ge zegd dat de Verenigde Staten bereid zijn te beginnen met onderhandelingen over de vermindering van de strategi sche, nucleaire wapens (de oceaanoverschriidende kern wapens in het kader van het •zog. SALT-overleg, red.) in de arsenalen van de twee super- mogendheden „zodra de om-, standigheden het toelaten". Verder is volgens Haig de mo gelijkheid van een topontmoe ting tussen president Reagan en president Brezjnev niet aan de orde gweest. Haig noemde de besprekingen „nuttig van uit het standpunt van noodza kelijke communicatie tussen de Sovjet-Unie en de Verenig de Staten." Hij zei dat de be sprekingen hem „meer dan te vreden hadden gesteld wat be treft het presenteren van het Amerikaanse standpunt ten aanzien van belangrijke inter nationale problemen. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het bestuur van de Westduitse sociaal-democratische partij heeft gisteren een veiligheidsresolutie opgesteld die zal worden voorgelegd op het komende SPD-congres in Miinchen. Daarin wordt voorgesteld om de beoordeling van het zogenaam de dubbelbesluit van de NAVO inzake de modernisering van atoomraketten op te schorten tot het najaar van 1983. Dan zal moeten worden bekeken of het nodig is om nieuwe middellange afstandsraketten in Europa te stationeren, mede tegen de achter grond van de resultaten die tegen die tijd bij de ontwapenings conferentie in Genève zijn geboekt. In elk geval, aldus de reso lutie, mogen geen nieuwe raketten op Duitse bodem worden ge plaatst alvorens de SPD daar een uitspraak over heeft gedaan. Als het partijcongres deze motie aanvaardt en het ziet ernaar uit dat er een meerderheid voor gevonden kan worden is het gevaar van een voortijdig aftreden van bondskanselier Helmut Schmidt, die nadrukkelijk zijn politieke lot heeft verbonden aan de uitvoering van de beide delen van het dubbelbesluit, voorlo pig geweken. De sociaal-liberale regeringscoalitie in Bonn heeft daarmee tot 1983 respijt gekregen. Hoewel het woord „nuloptie" niet wordt genoemd, gaat de reso lutie ervan uit dat de Sovjet-raketten zover moeten worden te ruggebracht dat het plaatsen van nieuwe, Westerse raketten overbodig wordt

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13