artin van Yianen wil erklaring van voorzitter Feyenoord rekent op verlies van een miljoen Voorburg legt ©wakke plekken ran je bloot .onder de, fa poging De Mos op korte termijn naar FC Den Haag te halen Geschorste schaatsers voor commissie van beroep Tips voor Nootdorp Opnieuw nederlaag Koosjardin Sportwereld 30RT LQDSE COURANT DINSDAG 26 JANUARI 1982 PAGINA Zuid-Afrika wil vergoeding IaLAMI De organisatie van de Grote Prijs van id-Afrika voor Formule I-wagens wenst van de inter- lionale autosportfederatie (FISA) en de construe- IJsvereniging (FOCA) schadevergoeding te ontvan- i. De Zuidafrikaanse organisatoren claimen honderd- uduizend gulden voor de op donderdag afgelaste trai- ig. De voor die trainingsdag reeds verkochte kaartjes :sten door de organisatie aan de gedupeerde toeschou- s vergoed worden. oureur Jacques Laffite, het afgelopen seizoen derde in Wereldtitelstrijd Formule I, overweegt na al het gekrakeel H de eerste Grote Prijs van dit autosportseizoen het For te-circus te verlaten. „De toekomst van de Formule I- Jt wordt door dit kinderachtige gedoe op het spel gezet, [j wordt hard tijd, dat de coureurs zich als echte professio- s gaan gedragen. Als het huidige klimaat in deze sport |[t bestaan, dan ga ik me op andere takken van de auto- t werpen", aldus de Fransman. Jacques Laffite overweegt te stoppen. Commissie voor SC Amersfoort AMERSFOORT Als gevolg van de faillissementsaan vraag door Marco Cabo en FC Wageningen is door de KNVB bij eerste divisieclub SC Amersfoort een arbitrage commissie ingesteld. De commissie, die wordt gevormd door mr. C. Pet (voorzitter), mr. T. A. Brouwer (namens Cabo en Wageningen) en Ben van Gelder (SC Amersfoort)) moet beoordelen hoe „hard" de vorderingen zijn. Marco Cabo zegt nog 25.000,- tegoed tc hebben aan achterstal lig salaris en handgeld. FC Wageningen claimt nog 20.000,- te moeten ontvangen voor het uitlenen van Jaap van Pelt aan SC Amersfoort. Ook hebben zich uit de amateurvoetbalwereld als schuldeisers gemeld de Groningse eersteklasser GRC en de za terdag derdeklasser Sparta Nijkerk voor bedragen van resp. 3828,- en 3400,-. Het vonnis van de arbitrage-commissie moet door de president van de Utrechtse rechtbank worden gefiatteerd. Als dat is ge beurd, kunnen de schuldeisers op grond daarvan het faillisse ment van SC Amersfoort aanvragen. Italiaanse voetballers ondertekenen verklaring (Van onze correspondent) ROME Alle voetballers van de hoogste divisie van het Italiaanse voetbal zijn het afgelopen weekeinde door inspecteurs van de Italiaanse voetbalfederatie on dervraagd over contacten met de voetbalmaffia. Op straffe van een schorsing hebben allen een verklaring moeten ondertekenen waarin staat dat zij zich de laat ste maanden niet met illegale voetbalpraktijken heb ben ingelaten. Dit ter voorkoming van een nieuw om kopingschandaal, zo vlak voor het wereldkampioen schap. De middelen die de Italiaanse voetbalbond nu heeft gehanteerd, zijn ingrijpend gebleken. Tientallen offi cials van de voetbalfederatie (in Italië worden ze al de 007's van het voetbal genoemd) zijn afgelopen vrijdag uitgezwermd over Italië om de spelers in de gaten te houden en hen te schaduwen. Veel spelers werden aan een gehoor onderworpen. IJssurfers wijken uit DEN HAAG Evenals de schaat sers moeten de ijssurfers, nu het ys onbetrouwbaar is gebleken, uitwij ken naar koudere oorden In sa menwerking met de Stichting Al ternatieve Elfstedentocht en de Fin se windsurfbond wordt door de I.S.F. de open kampioenschappen ijssurfen van Nederland in het Fin se Lahti gehouden op 26 en 28 fe bruari. Een dag later wordt de alternatieve elfstedentocht daar gehouden. Joop Nederpelt (recordhouder) en Ste- phan van de Berg (viervoudig wereldkampioen) zullen op deze data tevens een aanval doen op het wereld snelheidsrecord ijssurfen wat op 103 km per uur staat. I HAAG Voorzitter er den Duik van FC Haag kan een ver van trainer Martin Vianen verwachten een verklaring. Dit, aanleiding van het :ht, dat de praeses bij collega Ton Harmsen Ajax heeft geïnfor- •d, of trainer Aad de kon worden losge- ;t voor een overgang het Zuiderpark. Hoe- |Den Duik ontkent ge- te hebben, of dit •órte termijn kon ge in („Het was zuiver latief, bedoeld voor iaste toekomst, na het de seizoen") zijn er ijzingingen, dat dit het geval moet zijn Van Harmsen ft Den Duik overigens horen gekregen, dat' De Mos aan het con- t houdt. Arend Mondt, het bestuurslid van FC Den Haag, dat de tech nische zaken onder zijn beheer heeft, zegt grote problemen te hebben met het bericht en heeft Den Duik gevraagd om een onderhoud. Dit ook, omdat de voorzitter in een eerder sta dium verklaarde een lijstje te hebben met namen van trai ners, die kandidaat zijn om volgend seizoen de taak van Van Vianen over te nemen. Namen als Aad de Mos, Cor van der Hart, Rob Baan, Joop Brand, Hans Dorjee en Fritz Korbach zijn in dit verband genoemd. Mondt: „Als be stuurslid met technische zaken in zijn portefeuille zou ik dan ook meer betrokken willen worden in deze zaak". Hieruit mag worden verondersteld, dat Den Duik op de solotoer is gegaan, iets wat hem in het verleden al een aantal keren is verweten. Discutabel Uit het oogpunt van fatsoen kunnen op zijn minst vraagte kens worden gezet achter de stappen en uitlatingen van Den Duik. Het is volkomen duidelijk, dat FC Den Haag het contract met Van Vianen niet zal verlengen. Discutabel is het, dat dit de trainer offi cieel nog steeds niet is meege deeld. Gezien de gebeurtenissen, die zich voor de winterstop rond Van Vianen hebben afge speeld, is het een voor de hand liggende zaak, dat beide par tijen uiteengaan. Enerzijds achtte Van Vianen het werk klimaat toen namelijk dermate vertroebeld, doordat hij zich van buitenaf bedreigd voelde (door „supporters") en zich door het bestuur nauwelijks in de rug gedekt voelde. Ander zijds sprak de spelersgroep zich in een speciaal belegde bijeenkomst zich zeer kritisch uit over de werkwijze van de trainer. Het toen, in december, niet doorgaan van de uitwed strijden tegen Haarlem en NEC en de daaropvolgende winterstop gaven de club gele- Tevredenheid De geuite kritiek en het feit, dat er door de weersomstan digheden nog al uitgerekte winterstop een grondige voor bereiding nodig was voor de tweede competitiehelft, leid den ertoe, dat er de laatste we ken in het Zuiderpark door trainer en spelers keihard is geWerkt. In spelerskringen heerst momenteel over het al gemeen zelfs grote tevreden heid over de sfeer en de wijze, waarop,wordt gewerkt. Daar om wekt de poging van voor zitter Den Duik om De Mos op korte termijn naar het Zuider park te halen des te meer be vreemding. Het is duidelijk, dat, wil FC Den Haag gevrijwaard blijven van een afdaling naar de eer ste divisie, er een zo goed mo gelijk werkklimaat moet wor den geschapen De altijd kei hard voor de club werkende voorzitter heeft steeds ver klaard met alle macht degra datie te willen voorkomen. Po gingen om op korte termijn een andere trainer aan te stel len, passen, gezien de huidige situatie, echter geheel niet in dit streven. De recente berichten zullen Van Vianen, na alles wat hem voor de winterstop is overko men, wellicht niet onzekerder maken. „Ik blijf keihard wer ken met de groep. Nu ik uit bepaalde informaties begrijp, dat getracht is, op korte ter mijn een andere trainer aan te stellen, wil ik wel een verkla ring hebben van de voorzitter. Hoe ik dit verzoek indien, zal ik nog overwegen. Ik begin nu wel te beseffen, dat sommige mensen in de organisatie van FC Den Haag, met wie ik veel heb te maken, zich de laatste tijd wat anders gedroegen dan gewoonlijk. Of dit met de situ atie had te maken, weet ik niet. Maar toch...". FRANS LEERMAKERS Martin van Vianen Oefenduel FC Den Haag DEN HAAG FC Den Haag speelt morgenavond in Helle- voetsluis een oefenwedstrijd tegen de amateur eersteklasser Nieuwenhoorn. De aanvang van het duel is 19.30 uur. la sl opi ■>r ^Van onze verslaggever) rDA ^en °P ^r*e v'tale nktlgen gewijzigd Starlift- eze prburg heeft gisteravond stI!awakke plekken in het hui- ulletfjederlands volleybalteam v|jnend bloot gelegd. Welis- ™F won de oranje formatie my*5 bondscoach Rob Hach- zf,nife -in de sfeerloze sporthal }'"eMammouth te Gouda met ka"na de setstanden 10-15, 15- :iJn >15 en 15-12, maar de ma- waarop laat voor de na- ^"toekomst (morgen in Sas- ar Gent een vriendschappe- j interland tegen België, fO n april het toernooi om de ng Cup in Turkije) toch aid het ergste vrezen. Som J1- djmang begon met zijn fa- 5AL.Me basis-opstelling: Jan giscHjey (Voorburg) en Pim evojrink (Ubbink/Orion) als verdjerdelers met daarnaast Wim Koch, Ad van der Vel den (beiden Verbunt/VVC), Bert Goedkoop en Marco Brouwers (beiden Valkenberg- /Martinus) als aanvallers. In de derde en vierde set werden ook de bankzitters getest. Geen van de in totaal veertien gebruikte spelers kon evenwel werkelijk imponeren. Het team fungeert nog allerminst als eenheid, is amper in staat tot enige verrassende vondsten en Hachmang hoeft dan ook vooralsnog niet om werk ver legen te zitten. Gelukkig maar is het eerste belangrijke richt punt pas de Europese titel strijd, die in 1985 in Nederland zal worden gehouden. Voorburg trad in Gouda aan zonder Loek Willemstein (hij heeft inmiddels voor Oranje bedankt omdat zijn knieën zwak zijn), Frank Constandse en genoemde Jan Clardey, die ditmaal voor de verandering aan de andere kant van het net in actie kwam. De rol van de evenmin aanwezige trai ner/coach Pierre Mathieu werd ingenomen door assistent Henri van Doorn. Voorburg, dat een als toegift bedoelde vijfde set met een amusante- 20-18 winnend afsloot, maakte daardoor onder meer gebruik van een tweetal spelers uit het reserveteam, te weten Peter Hartgring en Paul Hobijn die een verdienstelijke indruk achterlieten. AMERSFOORT De zaak van de geschorste marathonrijders, die het vorig weekeinde aan dé verboden 200-kilometer- tocht van Zevenhuizen deelnamen, zal door de commissie van beroep van de schaatsbond morgen worden bekeken. Dat is het resultaat van het over leg, dat gisteren tussen de advocaat van de marat honrijders mr. Veldhoven en de raadsman van de KNSB mr. Van Laer ge houden werd. De rijders, met kopstukken als Jos Niesten, Co Giling en Jeen van den Berg, vech ten hun schorsing voor twee wedstrijden aan, om dat zij onwetend zouden zijn van de verboden sta tus van de natuurijsmarat- hon van Zevenhuizen. In de marathon wedstrijd in Deventer, meetellend voor het KNSB-cupklassement, reed de Fries Bennie van der Weide „illegaal" mee. Over een zwaardere schorsing voor Van der Weide of het ongeldig ver- C' ben zelf ook paarden gaan ""linen en ik heb een licentie i met ze te rijden op de /jky. In wedstrijden komt uiteraard niks van, ik [i er veel te groot en te par voor. Maar 't is echt Itastisch met paarden te rken. Toen ik me bij PSV Jdde, heb ik eens gekeken f de paarden in Nederland >en. Nou, de tijden, die op ^jversum worden gelopen, Mlen niet veel voor. Speedy f, één van de twee paarden mij, zou hier alles win- Naar de biometrie, statiek, dynamiek, spierbalans en spierlengten enz. Öp die wijze maak je sportblessures voor spelbaar en kun je dus pas preventief werken. Velen be drijven sport met spieren, die eerder arbeidsongeschikt zijn dan arbeidsgeschikt". (Sport- en bedrijfsarts John IJzerman in „Atletiekwe- reld") Kin wrbjörn Nilsson in Voet bal International) ^ews lader l-En^ helft van de „gemeten" eten heeft platvoeten., :s Stinlengteverschillen bestaan vrijqéén op de zes atleten en ee jol op de zestien atletes. Een ;h Raijnbaar beenlengteverschil i treifc veroorzaakt worden door eersl bekkenscheefstand, en eigea niet elk beenlengtever- hurül brengt klachten met zich irto£- Hoe vaak gebeurt het jogget dat bij een enkelblessure ot opsporter gevraagd wordt de un, dekspijp even op te rollen. zaakfcer in de prestatiesport worden gekeken. et verder v „Over de Eiffeltoren..." „Op een gegeven moment heb ik gedacht, ik koop Livius zelf. Daar was 350.000 gulden vor nodig. Meer geld is er in Nederland zelden voor een paard betaald. Ja, ze wilden wel sponsoren als ik kon ga randeren dat ik minstens zes keer per jaar op de tv zou ko men. Dat kon ik dus niet. Toen kwam ook nog het pro bleem van de verzekering. Er zou honderd procent uitge keerd worden als er wat ge beurde en als Livius bleef le ven maar vijftig procent. Dan ga je zitten denken. Een pees- klap heb je zo. Dat risico mag je je paardenfokbedrijf niet aandoen. Amerikanen hebben hem toen gekocht met het oog op de Olympische Spelen. „Nu heb ik Dreamkeeper. In Brussel won ik toch maar een puissance met hem. Die bleef zelfs niet staan voor een muur van 2.23 meter, al schopte hij er wel een stuk uit. Ik heb er nog een, nou die is nog beter dan Dreamkeeper. Alleen heb ik problemen met zijn karak ter, we zijn het niet echt met elkaar eens". En: „Natuurlijk heb je wel eens parcours bouwers die het te gek maken. Laatst nog in Antwerpen. We dachten, als we voor die armzalige 1500 gulden prijzengeld al over zulke obstakels moeten sprin gen, dan moeten we voor tien mille straks zeker over de Eiffeltoren...". (Springruiter Emiel Hen- drix in de Haagsche Cou rant) „Steeds weer heb ik er op ge hamerd, dat betere resultaten alleen waren te bereiken door veelvuldig te trainen. Had ik de internationals dan met veel moeite eens bij elkaar, werd er maar wat gerotzooid. Echt hard werken op een training gebeurde slechts zel den. De wil was er niet. Ik had eens een international, hij speelt nu trouwens nog, die tegen mij zei: „Ik ben hier niet voor de Nederlandse vlag of voor het volk, maar voor mezelf". Dat heb ik nooit goed begrepen". Oud-volley balbondscoach Ben Krysik in het Alge meen Dagblad) „Ik zeg niet dat het met de kernploeg nu ook zo moet, dat de allrounders in Heerenveen in een jeugdherberg moeten gaan zitten, maar het kan al lemaal best wat minder. Als de biefstuk te duur wordt, kunnen we toch een gehakt bal nemen? Worden we daar minder gezond van? Neen. Als de sigaretten te duur wor den, neem ik shag of stop ik met roken. In plaats van vijf pilsjes kun je er ook twee ne men. Of ie gaat. gewoon vroeg naar bed (Schaatscoördinator Henk Lamberts in De Volks krant) „Zo'n moment spookt eens in de zoveel tijd weer door je hoofd. De dieptepass van Krol en uit een haast onmogelijke hoek weet ik Fillol te passe ren. Een echte kans was het niet, maar ik raakte de bal perfect. Een centimeter meer naar rechts en Nederland was wereldkampioen geweest en dus automatisch geplaatst voor Spanje. Maar laten we blij zijn dat het niet zover ge komen is. Als je al na één ronde uit Spanje had moeten „Laten we blij zijn". vertrekken, was de desillusie nog groter geweest". (Rob Rensenbrink in De' Telegraaf) „Niet alles wat McEnroe doet vind ik goed, maar een paar jongens als hij zouden golf de nodige publiciteit kunnen ge ven. De golftour in Amerika heeft te lijden onder veel spe-» Iers die allemaal hetzelfde, swingen, hetzelfde lopen en identiek gekleed gaan. Geef ons een nieuwe Tommy Bolt die de toeschouwers en t.v.- kijkers weer wat actie be zorgt Kijk eens wat McEnroe voor tennis doet in de hele wereld. Het is overal uitver kocht en daar gaat het om". (Topgolfer Gary Player (Zaf) in het maandblad Golf) klaren van de gehele wedstrijd dient de tuchtcommissie een beslissing te nemen. LTC-lid Wolthuis kon er nog geen en kele mededeling over doen. Voorafgaande aan de bijeen-' komst van de commissie van beroep wordt er vanavond in Heerenveen vergaderd tussen de LTC-marathon en de be langengroep marathonrijders. De laatste groep, bestaande uit de rijders Giling, Van den Berg, Brandt, Meijering, Por tengen en Wardenier, zal daar, naar Wolthuis hoopt, tegeno ver een voltallige technische commissie komen te zitten. Wolthuis verwacht de dit weekeinde afgehaakte Co Ver- rey zo ver te krijgen, dat hij zich weer bij de LTC-mara thon aansluit. Wolthuis: „Op zulke moeilijke momenten moet je samen sterk staan. Dan moet je je groep niet uit een laten spatten". Onderwerp van het gesprek, dat geleid gaat worden door bestuursafgevaardigde Graas, zal de „botsing tussen natuur ijs- en kunstijswedstrijden" zijn. Verder wordt over een eventuele verlichting van de straf van Niesten c.s. gespro ken. „Maar al zouden wij dat adviseren, dan denk ik niet dat het invloed heeft op de uit spraak van de commissie van advies", aldus Wolthuis. NOOTDORP Elf draverijen staan morgenmiddag op het programma van de draversbaan in Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. PANHEELPRIJS: Vic Hanover, Vioca Buitenzorg en Vic Buitenzorg. PAPENDRECHTPRIJS: Veld bloem, Udilia B en Uscilla del Sol. PEIZEPRIJS: Uno Skoatter, Ursula Laren en Tis Rara. PETTENPRIJS: Utop S. Tessa Bos- hoeve en Uniek Buitenzorg. PIETERZIJLPRUS (eerste afde ling): Unie Pride, Soliste Voorne en Tozita Braeh. POELDIJKPRIJS: Ster Wittestein, Redempta en Titia Pride. POORTVLIETPRIJS: Peter Thel- ma, Theo Albo en Udo Harvester. GROTE PRIJS VAN HET GE WEST *S-GRAVENHAGE: Oscar Baker, Robert Belwin en Remi Star. PU RM EREND PRIJS: Polar Maire, Remembrance en Sven Westlandia PUNACKERPRUS: Parade Hano ver, Petra Voorne en Top Rotary PIETERZlJLPRIJS(tweede afde ling): Ulina van Echten, Umber Ooctwijck en Tempo. ROTTERDAM Feye noord houdt er rekening mee dit voetbalseizoen te moeten afsluiten met een verlies van een miljoen gulden. „Dan ben ik aan de pessimistische kant", aldus penningmeester De Vries. „Het kan nog iets meevallen, wanneer wij in het toernooi om de KNVB-beker een rol blij ven spelen". De Vries kondigde aan dat de Rotterdammers zullen gaan sa neren. „We moeten wel, om dat de lasten anders niet meer zijn op te brengen. Een gemid delde van ruim twintigduizend toeschouwers is voorwaarde om gezond te blijven. Dat ge middelde halen wij niet". Fey enoord had dit jaar aan in komsten uit het toernooi om de UEFA-beker een bedrag van 3,5 ton begroot, de uit komst was 125.000 gulden. Ten aanzien van de betaling van de salarissen van de spelers en trainers, die in loondienst bij Feyenoord zijn, bestaan er geen problemen. „Wij hebben ons wat dat betreft al vroeg in gedekt", aldus De Vries. Feyenoord gaat de kosten sa neren door bij de nieuwe con tractonderhandelingen de sa larissen van de spelers te ver minderen. „Aan het eind van het seizoen lopen de contrac ten van veertien spelers, van wie een gedeelte uit de C-se- lectie af. Bovendien zullen vier a vijf A-spelers moeten verdwijnen", aldus bestuurslid Aad van der Laan, die met de technische zaken van de Rot terdamse club is belast. „We zullen de aanstormende jeugd moeten inpassen en een zeer selectief aankoopbeleid gaan voeren". Het bestuur van Feyenoord zal vandaag voor het eerst contact hebben met Kraay, die in Fey- enoord-kringen als beste „puinruimer" wordt aange merkt. Volgens Aad van der Laan, die reeds een oriënte rend gesprek heeft gehad met de oud-speler van Feyenoord, zullen de onderhandelingen met de kandidaat-trainer niet gemakkelijk worden. Van der Laan: „Kraay heeft een aantal voorwaarden gesteld. Hij wil Hans Kraaij heeft pittige eisen. graag weten wat zijn plaats in de organisatie wordt. Hij is er van op de hoogte, dat Feye noord geen nieuwe directeur of manager-coach zoekt. We weten ook niet, wat zijn finan ciële eisen zijn". Van {ter Laan meldde dat er contact met Hans Kraay was gezocht, omdat in hem de man gezien wordt, die de discipline bij Feyenoord kan herstellen en het eerste team uit de hui dige impasse kan halen. De meeste spelers zijn gechar meerd van de figuur Kraay. Bij Feyenoord acht men het geen probleem, dat hij in het verleden bij Sparta en FC Den Haag wegens gezondheidspro blemen zijn taak telkens na korte tijd heeft moeten neer leggen. „Kraay heeft ons ver zekerd momenteel top-fit te zijn", aldus vice-voorzitter Eef van Walsum. „Uiteraard zal Kraay medisch gekeurd wor den". Feyenoord heeft een uitnodi ging ontvangen in juni deel te nemen aan een internationaal voetbaltoernooi in Japan. Het is nog zeer de vraag of de Rot terdammers op de invitatie kunnen ingaan. Het vertrek naar Japan is namelijk ge pland op 27 mei, drie dagen voor de afloop van de competi- LEIDEN Met Koosjardin blijft het sukkelen. De Leidse zaalvoetbalploeg, die in de onderste regionen van de interregionale hoofdklasse zaalvoetbal verblijft, verloor gisteren opnieuw. Het Rotterdamse Neptunus was met 8-3 te sterk. FV Snoekie uit Den Haag zorgde voor een regelrechte verrassing door VI op eigen, Rotterdamse bodem ,te verslaan: 3-4. Ook FC Torna stuntte. De Waddinxve- ners wonnen in Rozenburg met 1-4 van De Rozet. MILAAN De trainer van AC Milaan, Gigi Radice, is op staande voet ontslagen. Hij wordt opgevolgd door jeugd-, trainer Italo Galbiati. MEXICO STAD De Tsje- choslowaak Smid heeft een in ternationaal tennistoernooi ge wonnen. Hij versloeg in de fi nale de Amerikaan John Sa- dri: 3-6, 7-6, 4-6, 7-6, 6-2. PONTIAC San Francisco 49-ers heeft de Superbowl, de inzet van het Amerikaans voetbalseizoen, veroverd. In de eindstrijd werd Cincinnati Bengels met 26-21 verslagen. HEERENVEEN Heeren veen heeft zich in de tweede wedstrijd voor de play-offcom- petitie hersteld van het verlies tegen Amsterdam. Gistera vond werd Nijmegen met 11-4 verslagen. OSLO De Noorse schaats bond heeft Frode Roenning Kai Arne Engelstad, 01av< Marchini en Ingemar Bredel aangewezen voor het wereld kampioenschap sprint, dat op 1 en 8 februari in Alkmaai wordt gehouden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11