Einde noodtoestand van Polen nog niet in zicht Oplossing Britse bijdrage lijkt verder weg dan ooit I VS willen eerst productie vervolgens onderhandeling over chemische wapens BUITENLAND Gromyko weiger/ overleg over Polety T r einbestuur dtf boycotten vervoer krantel 1LEIDSE COURANT DINSDAG 26 JANUARI 1982 PAGINA Hitler had plannen voor gigantisch spoorwegnet BONN Kort na de aanval van nazi- Duitsland op de Sovjet-Unie in 1941 heeft Hitier opdracht gegeven tot de aanleg van een speciaal en extra-breed spoorwegnet door heel Europa. Aldus Anton Joachimsthaler, een functionaris van de Duitse spoorwegen, in een deze week gepresenteerd boek. Volgens het boek waren er plannen voor „spoorwe gen met een breedte vari ruim drie me ter, treinwagens zo hoog als huizen en stations die iedere reiziger een indruk zouden confronteren met de macht van het Rijk". Het verloop van de oorlog zou de uitvoering van de plannen heb ben voorkomen. De schrijver heeft zijn verhaal, aldus is in Bonn gemeld, ont leend aan bronnen in Oost- en west- Duistland. Schotse verkrachters alsnog voor rechter GLASGOW De drie Schotse jongens die ervan worden beschul digd een vrouw te hebben ver kracht en mishandeld, maar door de procureur-generaal voor Schot land van vervolging waren ontsla gen, zullen alsnog voor de rechter moeten komen. Procureur-gene raal Fairbairn was van mening dat de vrouw de confrontatie met haar aanvallers niet aan zou kunnen. Fairbairn besloot de zaak te sepo neren, wat tot heftige reacties van de publieke openie én zijn ontslag leidde. De advocaten van de vrouw, van wie de wonden op 168 plaatsen moesten worden gehecht, hebben besloten nieuwe stappen tegen het drietal te ondernemen. Super in W.-Duitsland f. 1,50 per liter HAMBURG In West-Duitsland blij ven de benzineprij zen, na de prijsstijgin gen van verleden vooxjaar, dalen. Een liter super kost tussen de 1,46 en de 1,50 gul den, gewone bezine is bij veel pompen met prijzen beneden de 1,45 gulden er liter goedkoper dan diesel olie. Overigens zijn de prijzen sterk afhanke lijk van de plaatselij ke concurrentiever houdingen. Kerncentrale in VS dicht na stoomlek ONTARIO De kerncentrale Ginna bij Ontario in de Ame rikaanse staat New York is gisteren uitgeschakeld, nadat radioactieve stoom was ont snapt uit een warmtewisselaar. Het personeel is geëvacueerd, maar buiten de centrale is geen verhoging van de ra dioactiviteit waargenomen. Volgens een woordvoerder van de NRC (Nuclear Regula tory Commission), de over heidsinstelling die toezicht op de Amerikaanse nucleaire in dustrie houdt, is er geen spra ke van een noodsituatie. Des kundigen van de NRC zijn in middels met een onderzoek begonnen. GASCONTRACT STUIT OP KRITIEK IN FRANKRIJK PARIJS De Franse pers en uiteraard de rechtse opposi tie veroordeelden gisteren vrijwel unaniem het mammoet contract met de Sovjet-Unie over de levering van 8 miljard kubieke meter aardgas per jaar. Deze veroordeling betrof op de eerste plaats het tijdstip van de ondertekening, min der het onderwerp daarvan. Van tal van zijden, waaronder de socialistische en links-onafhankelijke vakbonden, wordt geprotesteerd tegen het feit dat de regering de actie van de Poolse autoriteiten volmondig en zelfs luidkeels aan de kaak stelt, maar juist op dit ogenblik met de Russen een aardgascontract afsluit. Frankrijk is niet het enige Westeu- ropese land dat aardgas uit de Sovjet-Unie gaat betrekken. West-Duitsland heeft voor 10 miljard kubieke meter per jaar getekend. Italië, Oostenrijk, Zwitserland, Nederland en België zullen eveneens aardgas uit de Sovjetünie gaan betrekken. Volgens een aantal Franse commentatoren con- treert West-Europa zich met dit aardgascontract in sterke mate op de Sovjet-Unie. Veel Westduitsers hebben lak aan promotie BONN Zijn uitgere kend de Westduitsers hun geloof aan het ver liezen in de waarde van een goede loopbaan Een generatie geleden zou de vraag ketterij geweest zijn voor een natie die er altijd trots op was dat waar buitenlanders werkten om te leven, Duitsers leefden om te werken. De spreektaal is nog steeds doorspekt met uit drukkingen die herinne ren aan de oude Duitse arbeidsethiek: „Wer ras- tet, der rottet" en „Ohne Fleiss, kein Preis". Maar dit soort oproepen lijken veel jongere intellectuele Duitsers koud te laten. Blijkens een onderzoek waarvan het resultaat zojuist is gepubliceerd, zeggen steeds meer Duit sers met de nodige papie ren „Nee, bedankt" tegen carrière-aanbiedingen die hun ouders met beide handen zouden hebben aangegrepen. Het bleek dat velen in plaats van promotie, beroepsstatus en geld, banen wilden die meer vrije tijd en minder stress beloofden en de kans boden om zich te wijden aan wat sociologen noemen, de „post-materiële waar den". De schrijver van de studie, de psycholoog Lutz von Rosenstiel uit Miinchen, verklaarde dat hij talrijke werkgevers had gesproken die met het ongewone probleem te maken hadden van een staf die geen promo tie wenste. De verande ringen zijn volgens Von Rosenstiel iets van de laatste tien jaar en kwam des te meer naar voren als de nieuwe positie ver huizen of vertrek naar het buitenland inhield zelfs naar voorheen be geerde standplaatsen als New York City of Rio de Janeiro. In zulke geval len moesten werkgevers zich soms wenden tot zes of nog meer kandidaten voordat er een ja zei. Hij meent dat er vooral onder jongeren een be weging zichtbaar is in de richting van nieuwe waarden, zoals behoud van het milieu, maat schappelijke medezeg genschap en denkbeel den. Geld daarentegen zou volgens hem een minder belangrijke rol spelen. Voor werkgevers die geen op promotie be luste mensen kunnen vinden geeft Von Rosen stiel de raad dat zij zich ervan bewust moeten zijn dat financiële gelijk schakeling de jongeren niet aanmoedigt dat beet je meer hooi op hun vork te nemen dat van mana gers en leidende functio narissen gevraagd wordt. WARSCHAU Het Pool se parlement heeft gister avond zijn goedkeuring gegeven aan de afkondi ging van de staat van be leg. Alleen vijf katholieke parlementsleden onthiel den hun stem. In een toe spraak ter verdediging van de staat van beleg had Jaruzelski gezegd dat' blijvende rust een eerste voorwaarde is om geleide lijke versoepeling of even tueel een beëindiging van de staat van beleg moge lijk te maken. Op zijn vroegst eind februari zou den bepaalde beperkingen kunnen worden opgehe ven. Dit kan echter alleen „als zich geen onvoorziene omstandigheden voordoen en er geen illegale acties plaats vinden", zo zei hij aldus het Poolse persbu reau PAP. Teven waar schuwde hij dat de staat van beleg door dit soort acties zou kunnen worden verscherpt. Aan druk van buitenaf zullen wij niet toegeven, aldus Jaruzels ki. Uit de toespraak valt af te lei den dat beëindiging van de staat van beleg nog in het ge heel niet aan de orde is. Of de uitzonderingsbepalingen via het parlement in de gewone wetgeving worden opgeno men, bleek gisteren voorals nog niet. Jaruzelski maakte wel duidelijk dat zeker in de industrie bepaalde „elementen van de staat van beleg" langer zullen moeten blijven gelden, maar hij zei niet hoelang. Ja ruzelski verdedigde de ingreep van 13 december opnieuw als noodzakelijk om „Polen van de ondergang te redden", deed Generaal Jaruzelski tijdens zijn toespraak tot het Poolse parlement. een felle aanval op de „extre misten" van Solidariteit, rechtvaardigde de internerin gen als voorzorgsmaatregel en keerde zich scherp tegen alle pogingen uit het buitenland druk op Polen uit te oefenen. Tegenover Amerikaanse be schuldigingen aan het adres van de Sovjet-Unie benadruk te Jaruzelski dat de afkondi ging van de staat van beleg „onze eigen beslissing was, die wij op grond van een eigen be oordeling namen". Naar zijn zeggen bevinden zich in Polen in totaal 4.549 personen in in terneringskampen, zijn er tot dusverre 1760 vrijgelaten en is de vrijlating van nog meer personen gelast. Hij beschul digde Washington ervan met zijn economische sancties het handvest van de Verenigde Naties en de Akkoorden van helsinki te hebben geschon den. „Niettemin hebben wij niet de hoop verloren dat Rea- gans politiek de weg naar de realiteit terugvindt". Met zijn maatregel heeft Warschau vol gens Jaruzelski ook een bijdra ge geleverd tot het handhaven van de veiligheid in Europa. Een terugkeer naar de toe stand van voor 1980 (toen Soli dariteit werd opgericht, red.) zal er in Polen volgens hem evenmin komen als een toe stand van de soort die voor het afkondigen van de staat van beleg was ontstaan. Bonn houdt vast aan Ostpolitik (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Zowel de regerings woordvoerder als het ministe rie van Buitenlandse Zaken hebben gisteren met klem ont kend dat er sprake zou zijn van een koersverandering in de buitenlandse politiek van Bonn tegenover het Oost-blok. Speculaties hierover waren ontstaan door een artikel in het weekblad Der Spiegel van deze week dat uittreksels pu bliceerde van een vertrouwe lijk intern rapport van de planningsstaf van het ministe rie van Buitenlandse Zaken. Daarin stond onderandere dat Westduitsland zich nauwer bij het westelijk bondgenootschap moet aansluiten en dat de zo genaamde „Ost-politik" moet worden vervangen door een „stabiliseringspoli tiek", die minder rekening houdt met Moskou en meer met Was hington. Volgens de woordvoerder van minister Genscher maakt de planningsafdeling van BZ voortdurend (alternatieve) stu dies en modellen om aan de politici te kunnen voorleggen. Dit wil geenzins zeggen dat ze ook tot politiek worden verhe ven. Ondanks deze bagetellise- ring vraagt men zich in de Westduitse hoofdstad af waar om de inhoud van het rapport juist is „uitgelekt" op een tijd stip dat de ontwikkelingen in Polen weinig reden tot opti misme geven, en dat vooral in de Verenigde Staten( maar ook in Europa) steeds meer wordt getwijfeld aan de be trouwbaarheid van de Bonds republiek als bondgenoot. (van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Ameri kaanse regering is van plan al lereerst met de produktie van nieuwe chemische wapens te beginnen en vervolgens voor stellen te doen voor onderhan delingen tot beperking dan wel volledige verwijdering van dergelijke wapens. Presi dent Reagan hoopt met dit op merkelijke besluit de ver wachte Westeuropese oppositie tegen deze wapens te ontzenu wen. De nieuwe chemische wapens (codenaam „Bigeye") zijn voornamelijk bedoeld voor ge bruik in Europa. Het Ameri kaanse ministerie van Defen sie (Pentagon) wil plaatsing van de chemische wapens doorvoeren en beroept zich hierbij op een uit 1979 date rend NAVO-plan. Hoewel president Reagan offi cieel nog niet het startsein heeft gegeven voor de produk tie van nieuwe chemische wa pens, is in begrotingen voor de komende jaren al wel voorzien in flinke bedragen voor dit doel. Zo is er onderandere al geld uitgetrokken voor de bouw van een chemische wa penfabriek in de staat Arkan sas. President Reagan is echter wettelijk verplicht om het Congres op de hoogte te stellen van het feit, dat hij de produk tie van nieuwe chemische wa pens van groot nationaal be lang acht. Dat i$ tot op dit mo ment nog niet gebeurd. Intussen is het Pentagon ech ter al wel 4 miljard dollar toe gezegd voor de produktie van chemische wapens. Volgens het Pentagon zijn de nieuwe wapens veel veiliger omdat het gaat om twee niet-dodelij- ke componenten, die pas hun fatale uitwerking krijgen na het afvuren. Teneinde West europese kritiek te omzeilen overweegt het Pentagon de nog te produceren chemische wapens op te slaan aan boord van schepen, die in tijd van een crisis snel in Europa kun nen arriveren. President Nixon besloot in 1969 een stop te zetten op de produktie van chemische wa pens. Op dat moment beschik ten de Verenigde Staten over 3 miljoen voor zenuwgas ge schikte granaten en over een nog veel grotere voorraad van het gas zelf. President Ford te kende in 1965 het protocol van Genève, waarbij de onderteke naars in 1925 overeengekomen waren chemische wapens niet als eerste af te vuren. Volgens de Verenigde Staten hebben de Sovjets hun chemische wa penarsenaal de laatste jaren sterk gemoderniseerd. Ameri kaanse beschuldigingen, dat de Sovjet-Unie chemische wapens heeft gebruikt in Laos en Af ghanistan zijn nooit afdoende bevestigd. Alleen de Verenig de Staten, de Sovjet-Unie en Frankrijk beschikken op dit moment over een betekenend arsenaal aan chemisch wapen tuig. De New York Times, een van de meest gezaghebbende kran ten in de Verenigde Staten, heeft de afgelopen week fel stelling genomen tegen wat de krant ziet als een niet meer te rug te draaien beslissing nieu we chemische wapens te pro duceren. Deze krant acht een ruzie met de Westeuropese bondgenoten onvermijdelijk. BRUSSEL Na de mislukte vergadering van EG-ministerö van buitenlandse zaken, giste ren in Brussel, lijkt een oplos sing voor het probleem van de Britse bijdrage verder weg dan ooit. Alle ministers weigeren aan de hernieuwde eis van de Britse Lord Carrington te vol doen, dat Engeland minder aan de EG zal hoeven te beta len. Minister Van der Stoel ver klaarde gisteravond dat Enge land kennelijk het hele EG-fi- nancieringsstelsel op de hel ling wil zetten. „Carrington moest naast alle gekreun over de hoge contributie ook eens kijken naar het algemeen han delsvoordeel dat Engeland uit het EG-lidmaatschap trekt", aldus een geïrriteerde Neder landse minister. Hij benadruk te dat de problemen rond de begroting in hoge mate het functioneren van de EG be lemmeren. In een reactie op de banden die de VS leggen tussen de toestand in Polen en de ont wapeningsgesprekken zei mi nister Van der Stoel deze poli tiek in hoge mate te betreuren. „Ik herhaal nogmaals dat het wapenbeheersingsoverleg er niet is om de Sovjet-Unie te plezieren, maar om ook onze veiligheid in West-Europa te verzekeren". De bewindsman gaf daarmee te kennen dat Nederland zich ertegen verzet dat door de Amerikaanse „Po len-politiek" van strafmaatre gelen tegen de Sovjet-Unie, de plaatsing in ons land van 48 kruis-kemraketten onvermij delijk wordt. De vraag of de EG de Ameri kaanse boycot van Russische aardgasleveringen aan West- Europa moet volgen zorgde gisteren voor zoveel emoties, dat de EG-ministers maar be sloten om de Europese Com missie de komende tijd een studie te laten verrichten over alle aspecten van dit probleem. Alleen Groot-Brittannië steunt het verzet van de VS tegen de Ondanks het voor de vierde maal mislukken van het EG-overteg over de Britse bijdrage kon er gisteren bij een aantal deelnemers aan de vergadering nog een lachje vanaf. Op de foto van links naar rechts de Belgische minister van buitenlandse zaken Tinde- mans, zijn Italiaanse collega Colombo, de voorzitter van de Euro pese commissie Thorn en Nederlands minister van buitenlandse zaken van der Stoel. gasleveranties, maar de ove- peperdure Noordzee-olie in rige EG-landen verdenken het Europese energietekort wil Londen ervan dat het met zijn gaan voorzien. Strepen favoriet bij Pierre Cardin Strepen voeren de boven toon in de nieuwe voorjaars collectie van de Parijse ont werper Pierre Cardin. Op vallend bij de modellen op de foto boven is de eenvoud van kleding en schoeisel. Een speels element is het doorzichtige hoedje, dat het hoofd beschermt tegen re gen en wind maar tegelijker tijd het kapsel voor de om standers goed zichtbaar houdt. Kenners spraken na het zien van Cardins collec tie over de meest draagbare ontwerpen van de Parijse couturier sinds jaren. Ook de collectie van Dior valt op door eenvoud. Het model op de foto rechts toont een steenrode zijden- regenjas, waaronder een bordeaurood shirt met rood tuniek. Het geheel wordt ge completeerd door een riem van slangeleer. II GENEVE Het zag er vanmorgen naar uit dat de ontmoeting tussen de ministers van buitenland se zaken van de Sovjet- Unie en de Verenigde Sta ten van korte duur zou zijn. De Russische minister Gromyko verzekerde gis teren bij zijn aankomst in Genève dat hij „absoluut niet van plan is kwesties betreffende Polen en de binnenlandse situatie in dat land te bespreken. De Russische minister Gromyko bij zijn aankomst op het vliegveld van Genè- Tevoren had Haig gemaakt dat de kwestij hoog op zijn agenda 1 dat de besprekingen SALT-overieg weer op brengen waarvoor heyai leg aanvankelijk was Ijp van ondergeschikt Lei' waren. Wanneer deze |^b kingen over de strat^aj kernbewapening zullefMe den hervat is nu nog vj;n€ onduidelijk. Toen hef standpunt van Gromyk meegedeeld dat deze ni^ j, de Poolse crisis wilde &a, zei Haig: Wel, dan kan[ja korte ontmoeting zijn"!^ Moskou pleit vfl,oé ondertekening Ge SALT-akkoord „L" g MOSKOU De SovJ'd heeft de afspraken, di vloeien uit het SAL1_ koord voor strategiscl§ey wapens, niet uitgevo-^- - dat de VS het ver< hebben bekrachtigd", klaarde de Russische ningsdeskundige Kar] ren tijdens een perst tie. Karpov zei verder dal jet-Unie nog steeds het SALT-proces te gen „met behoud vai reikte positieve resuli 1979 hebben beide „een bijna afgewogt wicht van beider bereikt, zo zei hij. hebben gisteren bij volstrekte meerderheid van stemmjrbj ten een boycot van alle kranten van de uitgeverij News! tional voort te zetten. Dit betekent dat haar dagbladen mes en The Sun niet meer per trein naar Noord-Enge hi Schotland gebracht kunnen worden. sten De acties van de treinbestuurders van King's Cross Staènle de eerste plaats gericht tegen The Sun. Afgelopen vrijd éér ceerde dit boulevardkrantje onthullingen van twee jot op ling-treinbestuurders over machinisten van British Rdijnb dens de werkuren gingen drinken en dansen. De treilt ve ders van King's Cross eisen dat The Sun op haar eerst b het bericht logenstraft. In afwachting daarvan weigeit ni dagblad te vervoeren. Dit weekeinde breidden ze huflil bi tot alle kranten van de uitgeverij van The Sun waartoeP- I Times behoort. The Sun heeft de zaak voor het Hoogget da van Londen gebracht, die de opdracht gaf de boycot opppoi maar de treinbestuurders zijn zo boos op The Sun, djeksj gerechtelijke tussenkomst in de wind slaan. De zaak ter opnieuw voor de rechter. ®t v

Leidse Courant | 1982 | | pagina 10