oortzetting strategisch apenoverleg niet zeker Reinh old Messn ers kla u terpartijen langs de dood „Westduitse regering moet zich meer richten op NAVO'"' Geboortehuis van Roosevelt in as gelegd SC meldt overlopen njn hoge Poolse jgnctionarissen rarschau hekelt Optreden VS ITENLANDLEIDSECOURANT MAANDAG 25 JANUARI 1982 PAGINA 9 -HAMBURG KEERT H TEGEN SCHMIDT onze correspondent Ami van Vree) - Op het afdelingscongres van de de stadsstaat Hamburg is een motie lomen, waarin wordt gepleit voor de ig van een atoomwapenvrije zone in Deze uitspraak betekent een ne- voor bondskanselier Schmidt en •r van defensie Apel, die beiden hun trict in Hamburg hebben en die zich ;kelijk tegen de motie uitspraken, rees er op dat een dergelijke atoom- ivrije zone geen enkele garantie voor veiligheid biedt zolang Europa nog al- ordt bedreigd door raketten die ach- Oeral staan opgesteld. Schmidt deed ringend beroep op zijn partijgenoten ;h achter het beleid van de Bondsre- te stellen en de eigen kanselier „niet 'rug aan te vallen". Einde Britse trein staking niet in zicht (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Groot-Brittannië reed gisteren voor de tweede ach tereenvolgende zondag geen enkele trein. Het ziet er niet naar uit dat de 20.000 ontevreden machinisten van British Rail (BR), die nu zes dagen staking achter de rug hebben, van plan zijn hun prikacties spoedig op te geven. Woensdag en donderdag staken zij opnieuw. Iedere dag sta king kost de Britse spoorwegen bij na dertig miljoen gulden. Als de sta king nog veel langer gaat duren zal BR geen geld meer hebben om de niet-stakende werknemers te beta len. „Moskou exporteert misdaad naar VS" LOS ANGELES De Sovjet-Unie maakt van de uitreismogelijkheden voor Russische joden gebruik om misdadigers en spionnen naar de Verenigde Staten te sturen. Mos kou exporteert dus misdaad naar de VS. Aldus een hoge politiefunctionaris in Los Angeles, Daryl Gates, naar aanleiding van het rapport „De Russische immigranten- mafia". Van verschillende kanten is al kri tiek geuit op het rapport, vooral op de sug gestie dat zich onder joodse immigranten misdadigers zouden bevinden. In dat ver band werd verder gewezen op de sterk te ruggelopen emigratie van Russische joden. Functionarissen van de Amerikaanse im migratiedienst benadrukten verder, dat de antecedenten van alle (joodse) immigranten in de VS nauwkeurig worden nageplozen. Congres tegen Berufsverbote BONN Tijdens een internatio naal congres tegen het verschijnsel „Berufsverbote", dat dit weekeinde in Hannover werd gehouden, is de afschaffing geëist van het zoge naamde „extremisten-besluit". Op grond van dit tien jaar oude besluit zijn bijna drie miljoen Westduitsers bij sollicitaties afgewezen, omdat getwijfeld werd aan hun trouw te genover de staat en grondwet; ruim vierduizend gegadigden werden af gewezen vanwege twijfels aan hun politieke betrouwbaarheid. Het congres veroordeelde de steeds va ker voorkomende tendens in door CDU en CSU geregeerde deelsta ten, waar de Berufsverbote ook op sympathisanten van de vredesbe weging wordt toegepast. Egypte vraagt Moskou om hulp KAIRO De Egyptische regering heeft de Sovjet-Unie gevraagd om 66 deskundigen te sturen, die bij de gezamenlijke projecten van de twee landen van dienst kunnen zijn. Dit heeft de Egyptische minister van buitenlandse zaken, Hassan Ali, gisteravond bekend gemaakt. In re geringskringen in Kairo werd vernomen, dat Egypte de Sovjet-hulp hard nodig heeft. Deze bekendmaking is de eerste officiële aan wijzing, dat Egypte van plan is zijn betrekkin gen met Moskou te herstellen. Eerder afgelopen weekeinde deden er m Kairo geruchten de ron de, dat de komende weken ambassadeurs wor den uitgewisseld. Egypte en de Sovjet-Unie staan sinds 1972 op slechte voet met elkaar, toen wijlen president Sadat 17.000 Russiche ad viseurs zijn land uitzette. Nog vorig jaar zette Sadat de Sovjet-ambassadeur in Kairo met een aantal medewerkers zijn land uit. HYDE PARK Het geboortehuis van de in 1945 overleden Amerikaanse pre sident Franklin Delano Roosevelt is gisteren, een week voor de officiële herdenking van Roosevelts 100ste ge boortedag, grotendeels afgebrand. De brandweer moest urenlang vechten te gen het vuur én het weer hevige sneeuwstormen en een temperatuur van ver beneden nul. Het geboortehuis van Roosevelt en zijn nabijgelegen graf, beide in Hyde Park, zo'n 100 kilometer ten noorden van New York, worden jaarlijks door duizenden bezocht. Van onze pondent Dick Toet) HINGTON Aan loravond van het ge- tussen de Ameri- )e minister van bui- ïdse zaken, Alexan- laig, en zijn Russi- ambtgenoot, Gromy- in Genève, bestaat onzekerheid over de j of de Amerikanen ipgesprek zullen aan- Kjn voor het openen [nieuwe onderhande- n over wederzijdse |*king van strategi- kernwapens. Duide- alleen geworden dat in het gesprek een fe wenst te leggen de recente gebeur en in Polen en her ig van de „SALT"- pkingen. Het lijkt Ichijnlijk dat de start lieuwe besprekingen strategische kernwa- daardoor enige tijd zal worden uitgesteld. Toen de nieuwe regering-Rea- gan aantrad, werd weliswaar belangstelling geuit voor wa penonderhandelingen met de Sovjet-Unie, maar dat zou wel afhankelijk gemaakt dienen te worden van het gedrag van de Russen. Naarmate Reagan zich vooral onder Westeuropese druk welwillender ten opzich te van dergelijke onderhande lingen begon op te stellen, ver dween dat verband bijna ge heel. Na afloop van de eerste ontmoeting tussen Haig en Gromyko in september in New York werd meegedeeld, dat tijdens een tweede ge sprek, vroeg in 1982, de basis zou worden gelegd voor een nieuwe serie SALT-besprekin- gen, die overigens niet langer SALT, maar START-bespre- kingen zouden gaan heten (Strategie Arms Reduction Talks) omdat Reagan met de resultaten van de eerstge noemde niet erg was ingeno men. Intussen zijn de besprekingen in Genève over beperking van de atoomwapens voor de mid dellange afstand ondanks de Poolse gebeurtenissen hervat. Ook het gesprek tussen Haig en Gromyko werd niet afge last, maar bij de officiële aan kondiging vorige week werd informeel meegedeeld, dat de besprekingen geen twee da gen, maar een dag (26 januari) zouden duren en dat geen de finitieve afspraken zouden worden gemaakt over een be gin van de START-besprekin- gen. Deze aankondiging werd door politiek Washington ge schoven op de rekening van de „hard-liners" binnen de re- gering-Reagan, zoals Defensie- -minister Weinberger en am bassadrice bij de Verenigde Naties Jeane Kirkpatrick. De verhalen daarover zouden mi nister Haig in hoge mate heb ben geirriteerd, maar hij zou pas echt woedend zijn gewor den, toen de nieuwe Ameri kaanse houding in verband werd gebracht met twee arti kelen, die oud-minister Henry Kissinger de afgelopen week in de New York Times schreef. Kissinger, wel de ar chitect van de Amerikaanse ontspanningspolitiek genoemd en om die reden weinig popu lair bij de ultra-conservatieve aanhangers van Reagan, schoot plotseling midden in de roos bij ultra-rechts. Het zou beschamend zijn, zo schreef Kissinger, als Amerika onder de huidige omstandigheden normaal aan tafel zou gaan zit ten met de Russen. De berich ten werden niet officieel be vestigd, maar wel vernam de Washington Post dat er een symbolisch uitstel van de be sprekingen verwacht kon wor den. Westeuropese diplomaten in Washington menen hierin een nieuwe aanwijziging te zien voor het dilemma van de Amerikaanse regering tussen de binnenlandse druk om har dere maatregelen tegen de Sovjet-Unie te nemen en de pogingen geen nieuwe proble men in de verhouding met West-Europa te scheppen. Het is tevens een aanwijzing, dat Reagans problemen ten aan zien van een duidelijke buiten landse politiek ook na het ver trek van veiligheidsadviseur Richard Allen en de verster king van Haigs positie nog lang niet zijn opgelost. YORK Verscheidene hoge Poolse functiona- onder wie een invloedrijke generaal, hebben ïk asiel gekregen in Amerikaanse ambassades, feeft het Amerikaanse televisiestation ABC vrij- ond meegedeeld. **lzoekers worden momenteel door de Amerikaanse inlich- pienst CIA ondervraagd en zouden waardevolle informa- schaffen over Polen, de Sovjet-Unie, het Warschau-Pact Militaire capaciteit van de Sovjet-Unie. Een hoge Poolse il, die al in november met zijn familie zou zijn overgelo- zich op een geheime verblijfplaats in de staat Virginia inden, verschafte de CIA dusdanige „explosieve" gege- it de inlichtingendienst deze niet doorspeelde naar de ir geëigende dinesten op het ministerie van buitenlandse ABC zei de informatie uit kringen op het ministerie van ie verkregen te hebben. (Vervolg lllllllbn de voorpagina) llllllllCHAU De officiële voerder van het militair Urban, heeft in en eistyeren gepubliceerd met het Ameri- :elf<* weekblad Newsweek I dat de activiteit van de kaanse radio Vrij Euro- lllllll München zou kunnen ?en aan een verlenging i staat van beleg in Po- jolgens Urban roept de Jcaanse zender op tot de k^atie van een samen- ■ersnet in Polen.'„Op ®^iier steunt de zender de 'an beleg in Polen", al- jban. Volgens Urban zijn ^«èrikaanse sancties niet («ld uit bezorgdheid over ^7 maar als eenzet in het de macht tegen de ;Unie. 'arschau heeft gisteren president rea- tekeld om 30 januari uit en tot dag van solidari- jt Polen. Zulke initiatie- Idus de radio, doen Po- iigvallen op Moskou. De Jde Staten proberen e middelen de banden riendschap en begrip l van Westeuropese lan- I verbreken. De aggres- politiek van de Verenig- jten jegens Polen ver- (onze solidariteit met de —'Unie, aldus radio War- ichr dansk is eerder deze I een „nationaal comité *rzet" opgericht samen- i uit de niet opgepakte Rieden van de vakbond -fiteit. Een document Jeze strekking bereikte 'orige week Warschau. 1 staat dat het comité de plabp zich wil nemen van &egere natuionale comité e bond. Gewaarschuwd tegen leden die namens Titeit zouden willen on- idelen met de regering. ^IkVO-landen hebben za- Brussel niet besloten rdergaande maatregelen tegen Polen of de Sovjet-Unie, ook al was men het er over eens dat de toestand in Polen is verslechterd. De Verenigde Staten haden daarop aange drongen. Nederland, zo is van gezaghebbende zijde meege deeld, overweegt stappen om de bewegingsvrijheid van Poolse diplomaten in Den Haag te bepreken, omdat het militaire bewind phet neder- landse diplomaten praktisch onmogelijk maakt Warschau te verlaten. Op de vorige week gehouden conferentie in Parijs over de export van technologie naar de Sovjet-Unie is besloten een rem te zetten op de export van die materialen die directe mi litaire toepassing vinden in het oostblok. De controle op de ex port van technologie raakt de Sovjet-Unie dan ook op een gevoelige plaats, zo is de me ning van experts na afloop van de vergadering. Op de vergadering in Parijs heeft men zich echter met kracht verzet tegen het Amerikaanse voorstel om de levering van materialen aan de Sovjet-Unie voor een aardgasleiding vanuit Siberië naar West-Europa te beperken. De Poolse primaat aartsbisschop Glemp Australië dik in de plus, VS zwaar in de min Hoge temperaturen in Austra lië terwijl het in de Verenigde Staten stevig wintert is een jaarlijks terugkerend verschijn sel. Maar het temperatuursver schil van dit moment is niet al ledaags: zeker zestig graden. De winter houdt nog steeds een groot aantal Amerikaanse staten in een ijzig koude greep. Temperaturen van tientallen graden onder nul en hevige sneeuwstormen zijn daar aan de orde van de dag, zodat au tobezitters zonder garage van tijd tot tijd naar buiten moeten om hun wagens eeen beetje sneeuwvrij te houden (foto). Australië gaat momenteel eveneens gebukt onder ex treem weer. Daar hebben gro te hitte, bosbranden en over stromingen tientallen slachtof fers geëist. In Zuid-Australië, waar het in deze tijd van het jaar gewoonlijk prettig zomer weer is, stijgt de temperatuur overdag tot dicht bij de 50 gra den, terwijl het kwik 's nachts niet lager dan 33 graaen komt. Tientallen door de hitte bevan gen mensen liggen in zieken huizen. In het westen van Au stralië deden zich na de passa ge van drie wervelstormen de ergste overstromingen sinds mensenheugenis voor. Duizen den mensen hebben 'hun hui zen moeten verlaten. DIANA IN 'T OPENBAAR Sinds de bekendmaking van haar zwangerschap is de Britse prinses Diana weinig meer in het openbaar verschenen. Dit weekeinde verscheen zij echter met prins Charles in Zuid- Londen, waar zijn een schooltje bezochten. Daar bleek dat de populariteit van de prinses er de afgelopen maanden niet op is achteruit gegaan. BONN De buitenlandse politiek van West-Duits- land moet zich voortaan weer meer oriënteren op het westelijk bondgenoot schap. Het opnieuw vere nigbaar maken van de „Ostpolitik" met de bond genootschappelijke poli tiek dient hoge prioriteit te krijgen. Dit is de con clusie van een beleidsnoti tie van het Westduitse mi nisterie van buitenlandse zaken, die vandaag in het weekblad Der Spiegel is gepubliceerd. Gezien de scherpe kritiek uit Washington en andere NAVO- hoofdsteden op het Westduitse beleid inzake de Poolse crisis adviseren de beleidsambtenar en tot een koerscorrectie. De wil tot ontspanning dient ge combineerd te worden met de eisen van de veiligheid. Het beleid van de Sovjet-Unie moet niet als onschuldig wor den voorgesteld, aldus het Westduitse ministerie. In de beleidsnotitie staat ver der dat Bonn lering moet trek ken uit de reacties, die de Westduitse politiek tegenover Polen heeft opgeroepen. Niet alleen zijn er verschillen tus sen Bonn en Washington ge bleken, maar ook tussen Bonn en Frankrijk, Engeland en Ita lië. De Ostpolitik dreigt de Westduitse diplomatie tegeno ver het westelijk bondgenoot schap te plaatsen. De opstellers van het rapport vragen zich af of het echt onverenigbaar was met de Ostpolitik om eerder de schendingen van de men senrechten in Polen te veroor delen, zoals ook president Mit terrand heeft gedaan? Draagt bovendien een al te gematigd optreden niet het gevaar in zich, zoals de Fransen ook me nen, dat de Sovjet-Unie een interne zwakheid denkt te zien in ons land en dat Moskou daarvan zal profiteren door zijn op te voeren? De ambtenaren van het West duitse ministerie van buiten landse zaken zien, volgens deze studie, een uitweg in een „veiligheidspolitiek beraad" tussen de vier grote Europese democratieën: Frankrijk, En geland, Italië en West-Duits- land. Deze zogenaamde „twee de pijler" zal het bondgenoot schap versterken. De opstel lers hopen althans dat Was hington deze „tweede pijler" zal zien als iets constructiefs en niet als een splijtzwam. De Amerikaanse oud-minister van buitenlandse zaken, Kis singer, heeft zich afgelopen weekeinde in een rede tot het conservatieve „Comité voor een Vrije Wereld" negatief uitgelaten over het functione ren van de NAVO. Als de lid staten van het Atlantisch Bondgenootschap er niet in slagen internationale crises met meer onderlinge eensge zindheid tegemoet te treden dan gaat het zijn ondergang te gemoet, zo voorspelde Kissin ger. Hij stelde de Amerikaanse regering voor aan haar NAVO-partners het voorstel te doen het bondgenootschap vol ledig te herzien om zijn doel- stellingfen opnieuw te formu leren. Professor J.J.C. Voorhoeve, hoogleraar Internationale Be trekkingen en directeur van de Telders Stichting-het we tenschappelijk bureau van de VVD-, zei in zijn rede tot het Comité voor de Vrije Wereld dat het karakter van de NAVO enigszins moet veran deren. De verantwoordelijk heid van de Westeuropese NAVO-partners zou geleide lijk groter dienen te worden, omdat het niet dragen van verantwoordelijkheid een juist oordeel niet mogelijk maakt, aldus Voorhoeve. De NAVO- landen, zo meende hij, dienen het publiek de overtuiging te geven dat zij alles in het werk stellen om de wapen race te be perken, de internationale spanningen te verminderen, mensenrechten te bevorderen en de risico's van een oorlog te verminderen. Frankrijk en S.U. sluiten gascontract PARIJS Vertegenwoor digers van Frankrijk en de Sovjet-Unie hebben za terdag een 25-jarig con tract gesloten voor de le vering van aardgas uit Si berië aan Frankrijk. Het is het eerste grote contract tussen een westers land en de Sovjet-Unie sinds op 13 december vorig jaar in Polen de militairen de macht grepen. Het contract voorziet in de jaarlijkse levering van 8 mil jard kubieke meter aardgas uit de Sovjet-Unie, aldus een woordvoerder van het Franse staatsgasbedrijf Gaz de France (GDF). Volgens de GDF- woordvoerder was de overeen komst vrijdagavond laat be reikt na vijf dagen van onder handeling tussen het GDF en het Sovjet gasexportbureau So- joezgaz. Volgens de plannen zal met de gaslevering in 1984 worden begonnen, als tenminste de pijpleiding vanuit Siberië naar West-Europa klaar is. De Fransen hebben in verband met het contract onder aan zienlijke Amerikaanse druk gestaan, omdat Washington van mening is dat West-Euro pa daardoor tezeer afhankelijk wordt van energie uit het oost- blok. ITALIAAN BEKLOM ZONDER HULP MOUNT EVEREST (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Om elk misver stand weg te nemen: Reinhold Messner, 's we relds beste bergbeklim mer, is Italiaan, en geen Duitser, Oostenrijker of Duitstalige Zwitser. Een Italiaan als 56 miljoen an deren, maar wél een, waar die 56 miljoen land genoten bijzonder trots op zijn. Dat bleek deze weken op nieuw, toen Messner even van de grote hoogten van de Himalaya was afgedaald om in het dal van Italië een klei ne toernee te houden. Acht keer bedwong hij bergen van hoger dan 8000 meter, de ma gische grens van het alpinis me. Geen enkele keer deed hij dat in gezelschap, maar meestal in zijn eentje, zonder zelfs een zuurstofapparaat en andere kunstmiddelen. Waar de meesten van ons al niet meer kunnen ademhalen, hijst Reinhold Messner zich omhoog. Hoe dat in zijn werk gaat, of liever wat hem bezielt om op zo'n eigenaardige wijze zijn tijd te passeren, heeft Rein hold uitgelegd in Milaan, Tu rijn, Livorno, Rome en ande re steden van Italië, waar zijn sponsors een zaal voor hem hadden gehuurd. Die zalen waren stampvol, en een ont haal van een geestdrift, waar filmsterren, voetballers, poli tici en andere volksidolen al leen maar van kunnen dro men. Maar hoe gewend hij ook is aan de verlatenheid en de immense stilte van het hooggebergte, het enthousias me dat hij ontketent, brengt hem nauwelijke uit zijn even wicht. Messner (37) spreekt met een Duits accent, normaal voor ie mand die geboren is in Aosta, in het noorden van Italië. Normaal voor een Aostaan is ook dat hij Italië niet als het land beschouwt, waar hij zich het meest thuisvoelt. Rein hold Messner heeft in het hooggebergte het enge natio nalisme van thuis overstegen. „Ik klim niet voor een land, ook niet voor een groep of partij. Ik klim alleen voor mezelf, ik ben mijn eigen va derland. Mijn zakdoek is mijn vlag! Applaus van het Ita liaanse publiek... De eenzame klimtochten om hoog, naar de werkelijke top- f»en van de aarde, zijn letter- ijk en figuurlijk klauterpar- tijen langs de dood. Volgens Messner heeft hij als hij ver trekt, evenveel kans om terug te keren, als om voorgoed daar in die eeuwige sneeuw te blijven. De Mount Everest, met 8848 meter de hoogste berg op onze aardbol, heeft Messner nu van alle kanten bedwongen, helemaal alleen. Een keer, aangekomen op de top, mocht hij volgens de wet ten van de biologie maar en kele minuten blijven, „maar een kracht die sterker was dan ikzelf, dwong me langer te blijven. Ik bleef er meer dan een uur! Een uur lang op de top van de wereld, sneeuw en ijs rondom, de intens blau we lucht boven je, en aan je voeten de dagenlange afda ling, vaak nog moeilijker dan het klimmen zelf. Tijdens de lange eenzame beklimming van de Mount Everest viel Messner in een diep gat, nor- De Italiaanse bergbeklimmer Reinhold Messner, die zon der zuurstoffles de Mount Everest beklom. maliter de graftombe van elke bergbeklimmer. „Toen ik daarin lag en omhoog keek naar de opening acht meter boven me, zei ik tegen mezelf dat als ik er ooit in zou slagen er uit te komen, ik nooit meer alleen op pad zou gaan". Mes sner werkte zich eruit, en ging alleen verder, omhoog.» „Er was iets in me dat sterker was dan ikzelf, sterker dan de belofte die ik aan mezelf ge daan had". Afdalen zonder dat je de top hebt bereikt, is volgens hem onmogelijk. „Want de kracht die je nodig hebt'voor de afdaling, doe je alleen ginds op, boven aan de top". Tussen het klimmen en het dalen door is Messner een ge fortuneerd man geworden. Tien boeken heeft hij ge schreven, bestsellers in deze contreien, en bovendien heb ben zich Zwitserse horloge makers en Japanse came- ra-industrieëlen over hem ontfermd. Maar toch houdt Messner vol, dat hij in dienst van niemand anders is dan zichzelf. Hij heeft wel enige contacten en contracten maar naar boven gaat hij op eigen kracht. In de lente vertrekt Messner opnieuw naar Tibet. Chinees Tibet (zijn visum kostte 160.000 gulden), om drie 8000 meter-toppen af te werken. Dit jaar nog, een absoluut re cord. Vrouw en kind laat hij achter op 5000 meter hoogte. Een Italiaan die dolgraag met hem mee zou willen, is staat spresident Pertini die hem gisteren op zijn paleis ontving en een van Messners grote be wonderaars. Pertini is 83 jaar oud en moet zich gezien de omstandigheden voorlopig tot enig laaggebergte beperken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9