"Jniser- advocaten: Officier leegde valsheid in geschrifte Geen standpunt eigen bijdrage ij doorgaan jtalingscircuit sferschrijvingen aeller binnen f groepen denken deeldover kabelnota Abva/Kabo: Voorstel kabinet bespreekbaar VS blokkeren lening Wereldbank aan Nicaragua Besturenbonden bijzonder onderwijs tegen Machtigingswet ItensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen LtensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnenhofbuitensteBinnen ARI NENLAND/BUITENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 JANUARI 1982 PAGINA 7 I zich dell] Daa IINET KLAAGT OVER PROTECTIONISME IJhNS onze parlementaire redactie) JAAG Het regering heeft Frank- licht van ongeoorloofd protectionis- ïen de EG. Dit door plannen die se regering heeft om middels con- tussen leveranciers en afnemers in industrie op te krikken en bui- Ise concurrentie buiten de deur te i, De kwestie zal door premier Van de aanstaande EG-top, 29 januari, orde worden gesteld. Het kabinet igens van mening dat de Franse ilen zijn uitgelokt door de slappe van de Europese Commissie en raden van ministers bij het nemen atregelen om de economische crisis werkloosheid effectief aan te pak- t heeft vice - premier Den Uyl na van de ministerraad gezegd. )orp voor ind z best;»; Frauderende bankdirecteur benadeelt ook kerkgemeenschap VALKENSWAARD De frauderende directeur van de Valkenwaardse Rabo bank, de 61-jarige A. R. heeft bekend dat hij zich door malversaties ook hon derdduizend gulden van de St.-Nicolaas- parochie in Valkenswaard heeft toegeëi gend. Hij was penningmeester van het kerkbestuur. R. bekende al eerder dat hij de Rabobank had benadeeld voor 400.000 gulden. De fraudes hebben de afgelopen jaren plaats gevonden. Het geld is, aldus een woord voerder van de plitie, opgegaan in het huishouden. Het kerkbestuur van de bena deelde parochie heeft inmiddels laten we ten zich garant te stellen voor eventuele fi nanciële schade die door A. R. aan particu lieren is berokkend. Paus naar West-Afrika VATICAANSTAD Paus Johannes Paulus zal van 12 tot 19 februari een bezoek brengen aan de Westafri- kaanse staten Nigeria, Be nin, Gabon en Equatoriaal Quinea, zo heeft het Vati- caan bekendgemaakt. De de tails van het bezoek zijn nog niet bekend. Het zal het eerste bezoek bui ten Italië zijn voor de paus, sinds hij in mei van het vorig jaar gewond raakte bij een aanslag. In.mei 1980 bracht de 61-jarige Johannes Paulus II een bezoek aan Congo, Kenya, Ghana, Opper Volta en Ivoor kust. Artsen beschuldigd van doden mismaakte baby MÜNCHEN Twee Westduitse artsen worden ervan verdacht een mismaakt kind te hebben gedood in overleg met de ouders. Maandag moeten de 47-jarige arts en zijn 29-jarige assistent zich hier voor voor de rechter verantwoorden. Na enkele zwangerschapsondeozoeken waren de artsen ervan uitgegaan dat het kind mismaakt ter wereld zou komen. De ouders wilden dat niet. De zwanger schap werd na ruim 33 weken afgebro ken. De baby liet men liggen, hoewel het kind opvallend grote ledematen had en volgens de aanklacht na een uur krach tig was gaan huilen. Om, naar zij meen den, verdere beschadigingen te voorko men en de baby verder lijden te bespa ren, dienden de artsen een dodelijke in enting toe. Sloperijen moeten vergunning hebben Inleveren oude autobanden wordt verplichting WEERT Alle autoslopers in ons land moeten in de nabije toekomst een vergunning hebben voor hun be drijfsvoering. Bovendien zijn zij binnenkort verplicht alle oude autobanden bij de gemeenten in te leveren. Momenteel bezit de helft van alle autosloperijen in ons land geen vergunning. De provincies zullen voor dit doel elke sloperij doorlichten. Dit heeft een woordvoerder van het ministerie desgevraagd meege deeld. Deze maatregelen houden verband met het plan van staatssecretaris Lambers-Haquebard in de toekomst regionale depots in te richten voor oude au tobanden. Het inzamelen van oude banden moet het hergebruik van rubber bevorderen en milieuvervui ling tegengaan. Het ministerie heeft een depot in Weert een kredietgarantie van een half miljoen gege ven om het inzamelen en doorgeven te testen. Boze SPD'ers richten DSP op BONN De Westduitse par lementsleden Koppik en Han--. sen willen een nieuwe partij oprichten die links van de SPD staat en „Democratisch Socialistische Partij" (DSP) - moet heten. Zij rekenen daar- bij op de steun van al diegenen die het niet eens zijn met de koers van Helmut Schmidt,- »- alsmede mensen van de vre- - des- en milieubeweging. Han sen werd onlangs vanwege zijn herhaalde felle aanvallen op Schmidt uit de SPD gesto ten. In Bonn wordt de nieuwe partij weinig kans gegeven, ze ker niet als deze moet concur reren met de „Groenen". ïgro - ftijd. (g< leei De vijf advo- i het Uniser-proces de officier van in Breda, mr. W. ier gisteren van be- gd valsheid in ge- te hebben ge- bij het opmaken i strafvordering te- jët Brabantse gifbe- drijf Uniser Holding in december 1980. Door buiten medeweten van de in een milieuschandaal ver wikkelde Uniser-directeur om de vordering tegen een zoge naamd „onbekende verdach te" in te stellen, kreeg de offi cier zijn handen vrij voor het verzamelen van zijn bewijsma teriaal. De advocaten verzoch ten de rechtbank bij monde van mr. F. van der Laken om deze reden het gehele gerech telijk vooronderzoek van het Openbaar Ministerie nietig te verklaren. be verdachten en hun advoca ten zouden door de manoeuvre van de officier lange tijd bui tenspel zijn gezet. De her nieuwde inbeslagname van de totale boekhouding van Uniser de eerste keer was dat mis lukt had door de advocaten verhinderd kunnen worden, indien zij tijdig van de straf vordering op de hoogte waren gesteld. „Belangrijke proces stukken zijn voor de verdach ten tot op de huidige dag weg gelaten. Dit proces is ontaard in een beschamende heksen jacht met hysterische trek ken", zo stelde mr. Van der Laken. Zijn collega, mr. H. Kuiper, zei dat de verdachten als „zonde bok" terecht staan voor feiten waarvoor de hele maatschappij verantwoordelijk is. Illegale lozingen en handel in che misch afval, waar Uniser van wordt beschuldigd, vormen een schakel in het hele afval- stoffengebeuren in Nederland. „Uniser produceert zelf geen afval. Dit doet de vaderlandse industrie. Met name de olie- en afvalindustrie. Maar dezen worden in dit proces zorgvul dig buiten schot gehouden. Er blijft slechts één boosdoener over: Uniser". Het milieuproces wordt maan dag voortgezet met de verdedi ging van de individuele ver dachten. Eerste Awacs voor NAVO Grote belangstelling gistermiddag in een hanger van de Dornier vliegtuigfabriek bij München, waar de eerste van in totaal acht tien vliegende radarposten, de zogenaamde Awacs, aan de NAVO werd overgedragen. Vanaf een hoogte van ongeveer tien kilometer kunnen de Awacs alle militaire bewegingen tot vierhon derd kilometer ver in het Oostblok in de gaten houden. De toe stellen kosten per stuk ruim 150 miljoen gulden. lir 1 onze sociaal-economische redactie) fRDAM Als er een Nationaal Betalingscircuit (NBC) pat is een fusie tussen de girodiensten van de banken en bejajPtl zu^en de overschrijvingen van een bankrekening fn postgirorekening en omgekeerd twee a drie dagen verlopen. Doordat de overboekingen korter in de pijplijn tweekt een rekeninghouder ook meer rente. Over het al |t oprichten van een NBC zal medio volgend jaar kunnen i beslist. Het zal dan omstreeks 1990 voltooid kunnen zijn. lelijk zal het circa zeshonderd banen kosten bij de twee leva|girodiensten tezamen. Ontslagen zullen echter niet no- er dr. Wim Duisenberg van de stuurgroep, die alle as- 'an de oprichting van een NBC in kaart brengt, deelde tijdens een persconferentie mede, dat er vóór Prinsjes- eindrapport zal worden uitgebracht. Dan kan worden of de twee partijen, die nu alleen pog maar principiële 'Okktiing hebben betuigd, aan de oprichting zullen meewer- selln de postgirokant is dat in feite het parlement. PTT-di- generaal Leenman stelde gisteren min of meer als voor- voor zijn deelneming, dat er eerst een Postbank komt; /erei jectieven daarvoor zijn volgens hem goed en hij ver- n,es an ook, dat die Postbank op 1 januari 1984 kan gaan Meij® SUM Bij de eerste behandeling door het voltallige btuur van de vorige week in de openbaarheid gebrachte pbel en omroep" is gisteren gebleken, dat er verdeeld idacht over enkele van de daarin voorgestelde beleidslij- p het punt van het al dan niet toelaten van commerciële .'en (de nota noemt uitgevers en dagbladen) tot abon- tvaren er duidelijke tegenstellingen. NCRV-voorzitter en zijn collega Van den Heuvel van de VARA hadden net het toelaten van dagbladen en uitgevers. Hun colle- de AVRO (Wallis de Vries) en de VPRO (Jager) daar- bleken op dat punt geen bezwaren te hebben. O-voorzitter stelde daarnaast principieel ertegen te zijn, mroepen zich nu al zouden moeten binden door beleid- 'cen. Naar zijn mening moet iedere zendgemachtigde I van handelen behouden, inder leidde tot het besluit om verdere behandeling van uit te stellen tot de volgende bestuursvergadering op 12 Censuur Post uit Polen haalt, sinds de militairen de macht in handen hebben geno men, zelden on geschonden de geadresseerden. Hier een voor beeld: de enve loppe is openge scheurd en daar na weer dichtge- niet. Het stempel f op de de hoek van de envelop windt er geen doekjes om: de brief die erin zat is gecensureerd. DEN HAAG Abva/Kabo-bestuurder Anton Biegel vindt het loonaanbod van het kabinet voor het openbaar vervoer „be spreekbaar". Biegel zal de leden van zijn bond dan ook advise ren niet tot acties over te gaan. De vakbondsman meent dat het kabinetsaaanbod „het meest haalbare is". De CNV-vervoersbond wacht eerst de officiële brief van het ka binet aan de bonden af alvorens een standpunt in te nemen. „Officieel weten wij nog van niets", aldus CNV-woordvoerder Ramakers. De landelijke bestuurders van de vervoersbond FNV waren gisteravond niet voor commentaar bereikbaar. De chauf feurs aangesloten bij de Abva/Kabo lieten gisteren vóór de kabi netsvergadering nog weten vastbesloten te zijn actie te voeren als het kabinet de extra toeslag voor verzwarende werkomstan digheden zou blijven afwijzen. Als mogelijke actievormen wer den genoemd: prikacties, gratis openbaar vervoer en staking. Een definitieve keuze werd evenwel nog niet gemaakt. Dit zal mede afhangen van hetgeen de leden van de vervoersbond FNV gaan doen. Nader onderzoek onregelmatig werk (vervolg voorpagina) DEN HAAG Het kabinet heeft gistermiddag verder be sloten een onderzoek te doen naar het optrekken van een bestaande toeslag op de lonen van de chauffeurs voor onre gelmatige werktijden. Deze toeslag ligt in vergelijking met het bedrijfsleven veel te laag. Het kabinet meent echter dat de toeslag voor onregelmatige werktijden dan niet alleen in het openbaar vervoer maar bij al het overheidspersoneel om hoog zou moeten. De voorstellen van het kabinet voor het stad- en streekver voer worden komende don derdag met alle betrokkenen besproken. MANAGUA Amerikaanse vertegenwoordigers bij de Wereldbank hebben afgelopen week hun veto uitgesproken over een lening aan Nicaragua van 500.000 dollar, zo heeft de directeur van de Nicaraguaan se centrale bank, Alfredo Ce- sar, verklaard. De lening was bestemd voor hulp aan kleine boeren. Volgens het Nicaraguaanse persbureau „ANN" oefenen de VS op het ogenblik druk uit op bij de Wereldbank aange sloten leden, een al goedge keurde lening van 22,8 miljoen dollar voor infrastructurele werken en economische we deropbouw in te trekken. Een woordvoerster van het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken, Sue Pitt- man, verklaarde onlangs, dat de VS zich verzetten tegen de verlening van kredieten aan Nicaragua „zolang er geen .verandering komt in het ma cro-economische klimaat en de politiek van Nicaragua". Begin vorig jaar besloot de te- gering Reagan alle financiële hulp aan de Sandinistische re gering te staken wegens hulp die het land zou verlenen aan - de guerrillabeweging in El Salvador. Nicaragua heeft de Amerikaanse beschuldiging, als zouden wapens uit Cuba worden doorgevoerd naar El Salvador steeds tegengespro ken. REGERING: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet laat een besluit over de invoering van een eigen bijdrage van de patiënt op een doktersrecept over aan de Tweede Kamer. De ministerraad heeft zich gisteren niet kunnen verenigen achter een voorstel van minister Gardeniers (Volksgezondheid) om een eigen bijdrage van 2,50 per recept in te voeren. Op die manier wilde Gardeniers 175 miljoen gulden op haar be groting bezuinigen. In plaats van de maatregel zal Gardeniers nu in het debat over haar begroting komende week in de Twee de Kamer een aantal alternatieven op tafel leggen. De Kamer kan daar dan een besluit over nemen waarna de regering zich opnieuw gaat beraden. De alternatieven voor de plannen voor een eigen bijdrage die Gardeniers zal presenteren zijn: het verstrekken van minder medicijnen en het optrekken van de loongrens voor het Zieken fonds. Bij dit laatste zijn verschillende mogelijkheden. De voor- en nadelen van alle maatregelen zal Gardeniers de Kamer de komende week duidelijk maken. HAAG De besturenbon- de mogelijkheid krijgt stu- centrale aanmelding en Wet op het voortgezet onder- bonden zullen hun leden ad- den voor bijzonder onderwijs dentenstops in het HBO in te plaatsing, zo zeggen zij in een wijs de minister geen moge- viseren alleen medewerking zijn tegen een Machtigings- voeren. Tegen het systeem brief aan minister Van Ke- lijkheid voor het opleggen aan de centrale registratie te wet voor het hoger beroeps- van centrale registratie van menade. van een informatieplicht via verlenen, wanneer wordt onderwijs, waarmee onder- aanmeldingen bestaat geen de centrale registratie van voldaan aan hun voorwaar- wijsminister Van Kemenade bezwaar, echter wèl tegen Volgens de bonden geeft de aanmeldingen. De besturen- den. EduardoFrei, ex-president Chili, overleden In de Chileense hoofdstad Santiago is gisteravond op 71- jarige leeftijd Eduardo Frei overleden. Van 1964 tot 1970 was hij president van Chili en trachtte hij zijn land voorzichtig naar economische hervormin gen en een minder afhankelijke positie van de Verenigde Sta ten te leiden. Zijn werk en dat van opvolger Allende werd na de militaire machtsovername in 1973 teniet gedaan. Na een kortstondige steun voor de mi litaire junta werd Frei een van de felste tegenstanders van het huidige bewind. Het was vooral aan zijn (inter)nationale bekendheid te danken, dat de zeer actieve Frei door de mili tairen betrekkelijk ongemoeid werd gelaten. 'ATIE weliswaar een beetje maand januari is al :en oud, maar het kan Daarom gaarne uw voor een korte arsmeditatie". kerstreces van de Kamer achter de rug de politieke machine nale ritme weer her- let politiek chaotische het jaar van verkie- rts, kabinetsformatie, 'risis en lijm werk en lijkt gelukkig al achter ons te liggen van deze strekking i deze week via de ra- oren. Mooi klinkt dat, >oi. Hoopgevend, be- id en vertroostend. >k verre van realis- mt laten we asjeblieft 'oeg juichen; wie weet ons op politiek gebied nog aan narigheid zal Je hoeft echt niet fetische gaven te be- om. aan de hand van >p dit moment in de lucht zit, te voorspellen dat het politieke klimaat ook dit jaar een grillig verloop zal hebben. Ga maar na: Bezuinigingen hier, bezuinigingen daar, een toenemend aantal faillisse menten en ontslagen, prijsver hogingen, vertoornde vakbon den, beeldenstormende kra kers, bevreesde christelijke schoolbesturen, kwaaie ether piraten, de brede energiedis cussie van De Brauw die uit de hand dreigt te lopen (logisch, want De Brauw blijkt een gat in zijn hand te hebben), de ko mende Statenverkiezingen en gemeenteraadsverkiezingen, opiniepeilingen die op een hernieuwde meerderheid voor CDA en VVD wijzen, paniek in de PvdA vanwege de al maar slinkende aanhang en niet te vergeten: de nog immer onopgeloste kernwapenproble- Voila! En dat is nog maar een grove greep in het kruitvat. Echt, het is honderd keer moeilijker een Elfstedentocht te voorspellen dan politieke narigheid te voorzien. Immers, in de politiek is altijd in ruime mate glad ijs voorhanden. DEMONSTRATIE Kamervoorzitter Dick Dolman is een stipt mens. Het is hem een gruwel als debatten niet binnen de vastgestelde tijd kunnen - worden afgehandeld of als vergaderingen niet op tijd kunnen beginnen, dan wel vóór elf uur 's avonds kunnen worden beëindigd. Toch zijn er momenten waarop hij be reid is de hand over het hart ,te strijken en zijn hersenklok een tikkeltje te verzetten. Af gelopen woensdag bijvoor beeld, toen hij zich des mor gens om dertien over tien naar de vergaderzaal spoedde, ten einde om kwart over tien zoals de agenda voorschreef) de vergadering met droog ha- mergeklap te openen. Aan de orde was de begroting van So ciale Zaken en Werkgelegen heid. Dat betekende dus werk aan de winkel voor Den Uyl en diens staatssecretarissen mevrouw Dales en mevrouw dAncona. Toen Dolman ech ter de zaal tot op enkele me ters was genaderd, stuitte hij op Den Uyl en Dales, die hem druk gebarend staande hiel den. „Sorry Dick", riep Den Uyl. „Kun je nog even wach ten? Buiten is een demonstra tie aan de gang. Werkloze Bra banders. Daar willen we even mee praten. Een paar minuut jes maar, dat kan toch wel?". De aangesprokene kon een be denkelijke blik niet onder drukken, maar na enige secon den verzachtten zijn trekken zich. „Goed", zei hij. „Dan wachten we even". En weg was het tweetal, als waren het kinderen die met succes had den gebedeld of ze nog even buiten mochten spelen. Dol mans mond maakte nog een beweging alsof hij ze wilde na roepen: „niet te lang hoor!", maar de bewindslieden waren al uit het zicht. De vergade ring begon zes minuten later dan de bedoeling was, maar een kniesoor die daarop let. DANK 1 Er wordt in de Kamer heel wat afgedankt, of liever ge zegd: afbédankt, want een misverstand is gauw gewekt. Zoals bekend bestaat een debat doorgaans uit twee rondes, twee „termijnen". Eerst doen de Kamerleden hun zegje, dan antwoordt de regering en ver volgens reageren de kamerle den daar weer op, waarna de bewindslieden opnieuw ant woorden. Volgens goed parlementair ge bruik bedanken alle kamerle den die in een debat het woord voeren de ministers of staats secretarissen aan het begin van de tweede termijn voor de gegeven antwoorden. Die be dankjes zijn meestal gemeend, maar niet altijd. Dat laatste is bijvoorbeeld het geval als een minister of staatssecretaris naar de mening van een ka merlid flut-antwoorden heeft gegeven op de gestelde vragen. In de afgelopen vijf jaar heb ben we zelfs één keer meege maakt, dat een kamerlid (me vrouw Ina Muller-Van Ast, PvdA) glashard zei dat ze er niets voor voelde een woord van dank uit te spreken, het geen toen aardig wat stof deed opwaaien, want zoiets hoort niet. Dank moet. VVD-afgevaardigde Rudolf de Korte had deze week duidelijk moeite met het uitspreken van dankbetuigingen. Hij had het woord gevoerd bij het debat over de begroting van Sociale Zaken en Werkgelegenheid, maar Den Uyl en de staatsse cretarissen waren nauwelijks op zijn vragen en suggesties ingegaan. Hij verpakte zijn dank daarom in bittere verwij ten en dat ging zó: „Ik dank de bewindslieden voor de ant woorden die zij hebben gege ven. Ik voeg hier echter on middellijk aan toe dat ik wei nig te spreken ben over de vele ontwijkingen, terwijl ik toch vele constructieve voor stellen suggesties heb gedaan. Mevrouw Dales is bijvoorbeeld helemaal niet ingegaan op ons voorstel over de ziektewet-uit keringen. Sliep zij toen ik het daarover had of moet zij haar oren laten uitspuiten? Zo kun nen wij toch niet met elkaar omgaan!" DANK 2 Voor staatssecretaris Hedy dAncona was het de eerste keer dat zij als bewindsvrouwe in de Kamer optrad. De mees te woordvoerders in het Socia- le-Zakendebat hadden in hun speeches dan ook een bijzon dere begroeting aan haar adres ingelast, want ook dat behoort tot de schone parlementaire gebruiken. Zo niet de CDA 'er Steef Weijers. In zijn dank woord aan het begin van de tweede ronde van het debat verontschuldigde Weijers zich echter voor zijn nalatigheid. En hoe! Weijers: „Ik dank de minister en staatssecretarissen voor "hun antwoorden en wil daarbij meteen een verzuim goedma ken. In eerste termijn heb ik staatssecretaris dAncona niet namens mijn fractie welkom geheten. Naar mijn gevoel hoort zij zó bij het meubilair dat ik er eigenlijk niet aan dacht". „Dat zeggen ze wel meer van vrouwen klonk het aan de andere kant van de zaal uit de mond van Ria Beckers (PPR). Hedy dAncona lachte zuur zoet en je zag haar denken: „Moet ik die opmerking van Weijers nu als een compliment of als een belediging opvat ten?" Tenslotte nog een aardig dankwoord van Rie de Boois (PvdA). Tijdens het debat over de begroting van Milieuhygië ne sprak zij staatssecretaris In eke Lambers tot voor kort D'66-kamerlid) op de volgende wijze toe: „Ik dank de staatsse cretaris voor de vele antwoor den die zij heeft moeten geven in haar nieuwe rol. De Kamer heeft het haar niet gemakke lijk gemaakt, maar zij deed dat vroegere bewindslieden ook niet. zodat ik mij niet schuldig voel". DICK VAN RIETSCHOTEN

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7