IN EN OM DE KAS Spanobrik en Vlamhout branden best Bij overval onweer: veilig in de auto ANDIJVIE GROTE CONCURRENT VAN SLA „Jippie" De „gezel" van Nooitgedagt btnnen de perke W interbezighedei Zwitserse teelt, ex- en import bloemen en planten in nota In het jaarplan 1980 en tevens in het strategisch plan voor 1981-1982 ten behoeve van het Marketing Team Bloemisterij, is ondermeer opgenomen dat een landennota voor Zwitserland opgesteld dient te worden. Daartoe is bij verschillende instel lingen in binnen- en buitenland het beschikbare cijfermate riaal verzameld. In de thans verschenen nota wordt uitvoerig de situatie van de bloemen- en plantenteelt in Zwitserland en tevens de mogelijkheden voor de import zowel als export be sproken. Gebleken is dat over de groentesektor veel meer be kend is dan van de bloemen- en planten, waarvan over het areaal wel iets bekend is, doch vrijwel niets inzake de groot- en kleinhandel. i Voor het eerst is er wat meer bekendheid over de consumptie door de gezinshuishoudingen, als resultaat van een nu gestart panelonderzoek. Deze landennota zal uiteindelijk de basis vor men vóór een marktbenadering van Zwitserland, met als doel de consumptie van bloemen en planten te verhogen. Na een beschouwing omtrent de bevolking van Zwitserland wordt ge constateerd dat de meeste tuinbouwbedrijven zich rond de ste den Basel en Bern bevinden. Het kanton Tessin wordt wel de groentetuin van Zwitserland genoemd. Over 1975-1980 werden bijna 3600 tuinbouwbedrijven geteld, hetgeen 400 minder is dan in 1955. Het aantal bedrijven dat zich bezig houdt met de teelt van snij bloemen of potplanten bedraagt nu 496, hetgeen eveneens een vermindering betekent. De oppervlakte van groentebedrijven is in vijf jaar met 40% toegenomen, grotendeels ten koste van de boom- en bloemkwekerij. Van de totale glasoppervlakte wordt 30% gebruikt voor de bloemen- en plantenteelt. Over de laatste tien jaren heeft het aandeel van Nederland in de totale invoer van bloemen en planten op 42% gelegen. Italië kwam 20% en Israël aan 11%. Voor beide landen betekent dat een teruggang. Spanje behoort met een aandeel van ruim 8% mede tot de grootste leveranciers van bloemen. Het zijn vooral de rozen die een markt in Zwitserland vinden, gevolgd door het gemengde boeket en gerbera. De Zwitserse kwekers hebben voor de afzet van hun produk- ten voornamelijk dé beschikking over beurzen. Deze zijn veel al coöperatief. Het reilen en zeilen op deze beurzen is groten deels een zaak van vertrouwen tussen de leverancier en han delaar. Het is een feit dat slechts problemen ontstaan over de geleverde kwaliteit. Ongeveer 25 procent van de omzet komt via de grootwinkelbedrijven bij het publiek terecht. Geconstateerd wordt dat de negen beurzen die er zijn, nooit aan de totale vraag zullen kunnen voldoen, omdat eenvoudig weg de lokale produktie veel te klein is. Per dag worden onge veer 300 transacties via de computer verwerkt, op topdagen zijn dat er 700. De beurzen zijn plm. 10 uur per dag geopend. De lange opening is min of meer afgedwongen door de afne mers ter aanvulling van het assortiment. Van de potplanten zijn het vooral de geranium, azalea en begonia die de aandacht trekken. De bloemenwinkel is in Zwitserland de belangrijkste aankoopplaats voor bloemen en planten, gevolgd door de grootwinkelbedrijven. De plaats van laatstgenoemden is met een percentage van 42 voor de bloemen en 40 voor de planten, uniek in Europa. Teneinde de Zwitserse produktie te beschermen, is de invoer in de periode van 1 mei-31 oktober gecontingenteerd. Men is voorstander om die te handhaven. Er wordt wel zorg voor ge dragen dat de hoeveelheden worden toegelaten die voor het gebruik in Zwitserland noodzakelijk zijn. Een belangrijke scha kel in de afzet van bloemen is de Migros-organisatie. Van de in totaal 462 filialen verkopen er 400 regelmatig bloemen en plan ten. In 1978 was het 25 jaar geleden dat Migros met de verkoop van Nederlandse tulpen begon. In plm. 150 winkels is geschoold personeel aangesteld in een aparte bloemenshop. Wat betreft de omzet ziet Migros de toe komst positief, alhoewel de omzet zich toch rond de plm. 200 miljoen Zw.franc zal blijven bewegen. Geïmporteerd wordt uit verschillende landen, onder meer Nederland. LAND EN TUINBOUW/HOBBY LEIDSE COURAN" ZATERDAG 23 JANUARI 1982 PAGINA "Al Hout voor de (open) haard wordt schaars en die situatie kan alleen maar nijpender worden, nu iedereen als het er even inzit bij-verwar- mingsapparatuur introdu ceert. Wat we stoken kan ech ter niet een verzameling van „wat maar branden wil" zijn (dat heeft nare gevolgen, als schoorsteenbrand, rook in het hele huis e.d.) en daarom dient men selectief te werk te gaan. Een échte allesbrander brandt alles op ijzer en plastic na, maar een doodgewone open haard of een potkachel- tje-met-meters-lange-pijp (wel lekker warm overigens) heb ben brandbare materialen no dig die voornamelijk van hout zijn opgebouwd. Dus daaron der vallen ook briketten, ant- hraciet, eierkolen enz. Speciaal voor de open haard zijn als nieuwtjes op onze markt het artikel „Spano brik", een stevig geperst stuk hout (zonder toevoegingen), dat volgens de importeur HADO-Hout BV in Heerde spaarzaam en schoon is, en een soortgelijk Nederlands produkt, Pyroborg Vlamhout van Holland Borg in Blari- cum. Dit laatste wordt ge maakt van zaagsel (hardhout) dat onder zeer hoge druk wordt samengeperst in de vorm van een haardblok. In de blokken zijn inkepingen gemaakt die het gemakkelijk maken er kleine blokjes af te breken. Daardoor is het aan steken eenvoudig. Vlamhout brandt volgens de fabrikant met mooie lange vlammen, spat niet, is gemakkelijk op te slaan en is kurkdroog. Het rendement is het hoogst in al- lesbranders, en daarin met elke andere brandstof te sto ken. Bijzonder geschikt bo vendien als vuurbodem voor bijv. bruinkoolbriketten. Prijs voor 4 blokken in krimpfolie ƒ4,85. (Informatie: 02153- 83778). Ook Spanobrik is een natuur product, machinaal uit zuive re houtspanen gefabriceerd tot een handig formaat (de blokjes kunnen gemakkelijk worden opgestapeld onder de haard) en zijn simpel mee te nemen. Spanobrik geeft reu kloze vlammetjes, de brokken zijn snel „verteerd" en geven wel een flinke warmte. Jam mer dat bij een traditionele open haard 70 procent daar van door de schoorsteen gaat. Hoewel: het produkt wil altijd branden. De prijs: 72 stuks voor 15,-. Wanneer men tijdens een on weersbui in de open lucht vertoeft, moet men nimmer languit op de grond gaan lig gen. Beter is te hurken en ar men om de benen slaan; het raakvlak met de bodem wordt daardoor zo klein mogelijk. Bij geval van indirecte blik seminslag bijvoorbeeld op het dichtstbijzijnde hoogste punt verspreidt de stroom zich straalsgewijs in alle rich tingen. Languit liggend „ont vangt" men dan de volle la ding. Deze en andere wdardevolle tips staan in een brochure van Van der Heide Totale Preven tie in Kollum. Betrekkelijk veilig is men in de auto. De bliksemstroom gaat dan nooit via het lichaam maar vloeit via de carrosserie en de wie len naar de aarde af. Dit staat bekend als het principe van de „Kooi van Faraday". An dere adviezen zijn: nooit in groepjes lopen bij onweer, niet voor een open raam gaan staan (al is het bliksemspel nog zo fascinerend) en de an tenne voor de bui uit het tv- toestel trekken. Bij inslag kan waterleiding en/of andere lei dingen onder stroom komen te staan en daarom kan men tijdens het noodweer beter niet in bad gaan. Bij het kamperen verdient het aanbeveling de tent niet on der een vrijstaande boom te plaatsen; in het open veld kan de tent het hoogste punt zijn. Wanneer de caravan gemaakt is van een metaalbeplating of een metalen frame heeft, is men redelijk goed beschermd. Surfen tijdens onweer is ge vaarlijk; plat op de plank gaan liggen is het beste. Ook vissen is gevaarlijk en men moet nimmer onder vrijstaan de bomen gaan staan en min stens twintig meter uit de buurt van metalen afrasterin gen blijven. Dit is dan „Jippie", het beschermhoesje dat om de zadelveren van de fiets past en waardoor achterop zittende kinderen niet meer met hun vingertjes bekneld raken. Het past op elk zadel, slijt niet en kan praktisch ook niet stuk. Uitsluitend in groen bij de fietsenhandel. Prijs ƒ4,95. Opvouwbare ladder: simpel in vervoer en functioneel Bij talloze karweitjes is een ladder nodig en al bezit men zo'n onmisbaar hulpstuk, een puzzel blijft steeds: waar hem te laten als hij niet nodig is. Interlad BV in Venlo impor teert het Franse idee „Combi- lift", een universele opvouw bare ladder in vele variaties. Het materiaal is aluminium, maar het patent rust op het systeem. Het gaat om een dubbele lad der die uitschuifbaar is en met verlengstukken een maximale hoogte van 6,60 meter bereikt. De staanders zijn voorzien van slipvrije gummidoppen en op zichzelf zijn de sporten al slipvrij; ook de aangebrachte scharnieren (voor het opvouwsysteem) „lopen" niet in de weg. Bij be lasting (maximaal 450 kilo) vergrendelen de stalen haken vanzelf. „Met Nooitgedagt gereedschap bent u in vakkundig gezelschap" is een lijfspreuk van de bekende fabriek uit IJlst in Friesland en dan wordt speciaal be doeld „de gezel", een robuuste hobby werkbank, waarmee men deze week als noviteit op de DHZ-beurs „Karwei '82" in Utrecht staat. Dit hulpstuk voor de houtbe werking en duizend-en- i andere dingen past in zogenaamde gildereeks van de onderneming, die al lang niet meer de schaatsen maakt, die het bedrijf vooral in het noorden van het land grote faam hebben bezorgd. De „gezel" is niet alleen fors in afmeting en gewicht, maar ook in prijs: 449,- incl. Eén jaar geleden zouden we in deze rubriek de aanschafkos ten te hoog gekwalificeerd hebben, nu met het oog op de slogan die het waarschijn lijk helemaal gaat „maken": het zelf doen of niet doen worden de kaarten anders ge schud. Bij het aanpakken van de grotere klussen is goed ge reedschap een vereiste. Voor het afbouwen van de casco- JOóéAtoèédéHéJ* j.ïik.i woning (en volgens insiders gaat het daar in de nationale woningbouw helemaal heen, omdat de prijzen niet meer in de hand te houden zullen'zijn) is zo'n werkbank een prima stuk gereedschap. De „gezel" is professioneel: onwrikbare constructie, een uitgekiende werkhoogte en nog mooi om te zien boven dien. Het materiaal is spijker hard beukehout dat zqi dig gestoomd en gedrooj Voor de hoogwaardige i len onderdelen werd efc/ eens eens strenge gepast. De werkbank zal meegaan. Verdere voor- en zijtang, schapsvak, lengte breedte 55 cm en cm. (Inlichtingen: tel. Een kleiner aanbod in de tweede week van januari kon geen positieve bijdra ge leveren in de prijsont wikkeling voor sla. De resultaten voor de lichte sorteringen waren ron duit slecht te noemen, er draaiden zelfs partijen door. Voor de zware sla lag de prijs hoger, maai; er is naar verhouding flink gestookt bij de teelt. In dit licht gezien zijn de resultaten voor de zware sla ook teleurstellend. De concurrentie van Franse zijde is wel groter dan vorig seizoen, maar er speelt nog een andere factor mee. Met name de concurrentie die de sla wordt aangedaan door de export van andijvie naar West-Duitsland. Het is be kend dat deze groentesoort werkt als een alternatief voor sla. Dat het' om behoorlijke hoeveelheden gaat blijkt uit de invoercijfers in de periode van 11 t/m 16 januari. Er werd toen in West-Duitsland 2300 ton ingevoerd, waarvan Italië met 1150 ton de grootste leverancier was. In dezelfde periode werd er 2700 ton sla ingevoerd, waarvan 770 ton uit Frankrijk. Italië is ook ak- tief op de Nederlandse markt. Dit blijkt uit het feit dat er af gelopen woensdag 14 ton in gevoerd werd tegen een groothandelsprijs van 1,10 per kilo. Voor de rest van de maand zal er waarschijnlijk weinig verbetering optreden, mede omdat de raming van de Franse produktie aan sla voor januari 19 groter uit valt dan vorig seizoen. Het ziet er naar uit dat er in de maanden februari en maart meer ruimte op de markt ont staat. Dit omdat de ramingen voor deze maanden 24 lager uitvallen dan vorig seizoen. In de afgelopen week liep de prijs voor de zware sla (21 kg en zwaarder per 100 stuks) op naar 55 cent. De licht sla zat veel lager in prijs, deze va rieerde van 14 tot 25 cent. Het is waarschijnlijk een goede zaak om het telen van zware sla in de gaten te houden. Op het ogenblik blijkt duidelijk dat gewicht betaald wordt. Men moet toch 4 lichte krop pen snijden om aan de gelde lijke opbrengst te komen van De sla wordt gekeurd een zware krop. Een ander positief punt zou zijn, dat de prijsdalingen sneller doorwer ken in de consumentenprij zen, want hier mankeert het nog wel eens aan. Eerste komkommers Het mooie zonnige weer van de afgelopen periode heeft er toe bij gedragen dat komkom mergewassen zich snel ont wikkelden. De eerste kom kommers zijn dan ook alweer aangevoerd. Het zal duidelijk zijn dat er wel heel wat ener gie voor nodig geweest is. Ze werden aangevoerd op de vei lingen in Grubbenvorst (1000 stuks) en in Bleiswijk (300 stuks). Het gewicht per stuk varieerde van 250 tot 300 gram. Ze brachten een prijs op van ongeveer 2 gulden per stuk. De belangrijkste concur renten op het ogenblik zijn Griekenland, de Canarische Eilanden en Spanje. De Griekse export was tot 1 janu ari ongeveer 1000 ton kleiner dan vorig seizoen. De Canari sche Eilanden exporteerden in die periode 3000 ton meer zodat er sprake was van eer. toegenomen totale export. Overige gewassen Door de vorst was er nogal wat prei in de grond blijven zitten. Nu de vorst weer ge weken is wordt de prei weer in ruime mate aangevoerd. Ondanks het grotere aanbod wist de prijs zich goed te handhaven, er werd 1,84 per kilo betaald. Het aanbod blijft ruim en het is niet uitge sloten dat de prijs de komen de week wat zal dalen. In de eerste twee weken van janua ri was er sprake van een re- kord aanvoer van witlof, de prijsdruk was ook duidelijk merkbaar. In de afgelopen week was er sprake van enige opleving. De klasse I liep in prijs op naar 2,25 per kilo. Hiermee ligt de prijs altijd nog een kwartje onder de prijs van vorig siezoen. Het ziet er naar uit dat het aanbod blijft afnemen, er mag op een verder prijsherstel gerekend worden. De vraag naar sprui ten is uitstekend, de prijzen onderstrepen dit. Afhankelijk van de sortering varieerde de prijs van 2 tot 3 gulden per kilo. Nu de vorst verdwenen is moet het niet uitgesloten worden dat de prijzen wat zullen dalen. Door een wat kleiner aanbod liepen de kro ten in prijs op, voor de A sor tering werd er 36 cent per kilo betaald. De aanvoer lijkt kleiner te worden en er wordt op gelijke of hogere prijzen gerekend. De vraag naar sluitkool bleef sterk, de prijs wist zich goed te handhaven. Rode kool bracht 42 cent op en witte kool 70 cent per kilo. Door een wat kleiner aanbod lijkt de prijs zich te kunnen handhaven. De aanvoer van andijvie verminderde, de prijs liep op naar 2,77 per kilo. Het aanbod zal de komende weken verder afnemen, hier door zal de prijs gelijk blijven of verder oplopen. Dezelfde ontwikkeling speelt zich op de radijsmarkt af, een afne mend aanbod en oplopende prijzen. Zo werd er de afgelo pen week 89 cent per bosje betaald. Er worden prijzen verwacht die in de buurt van 1 gulden zullen liggen. In de tuin valt voor ons nog niet veel te doen, die doet z\Jns terslaap en eigenlijk is het nu nog meer een tijd van jr* maken. Plannen maken voor de tuin van het komend j Nadenken over de bloem- en groentezaden, die we gaanl len; over eventueel aan te schaffen vaste planten. Wat <Jed< ste betreft: er kan in deze winter hier of daar wel iets sn4 kt ook en dat dient dan te worden vervangen. ïls 1 Doe slechts één ding niet. ga niet in de grond werken. Ery00' strakjes wat gaat dooien of als het misschien al dooit nLa„ leest: werk ook nóóit sneeuw onder de grond! Kijk even b liaknollen na, die verleden najaar opgeborgen zijn; somsj namelijk rotten en dan wordt het zaak, die rotte stukkeniggg wijderen. Dahliaknollen dienen vooral droog te wordeft borgen, als ze de kans krijgen te gaan „zweten" is rotting^ voorkomen! hnk Amaryllisbollen (eigenlijk heten ze: Hippastrum), KunP^'p prima geplant worden; zet ze in een pot die wat groter is|rou bol, in gewone potgrond. .Jeft; De bol moet voor ongeveer eenderde boven de grond blijfeer steken. We hebben hier weer te maken met een kamerp|not hand over hand terrein gewonnen heeft doordat we oL ningen beter zijn gaan verwarmen. Ze staat graag op plekje, boven een radiator dus of op Lar een schoorsteen- .g mantel, en als de spruit zo'n centime ter of vijftien lang is geworden kan ze naar een wat koeler plekje, in de ven sterbank bijvoor beeld. Wees de eer ste tijd een tikje zuinig met water; geven we te rijke lijk water, dan krij gen we verhou dingsgewijs teveel bladeren aan de plant. Hyacinthen, narcis sen en tulpen, die we in potten wegge zet hebben op een LidcactUS. donkere plaats, moeten we zo langzamerhand ook wat in de gaten de spruiten zo'n centimeter of acht lang geworden we vaak boven de bol al een verdikking voelen, bloemknop, die tevoorschijn komt. Die potten meer licht krijgen, we kunnen ze prima een weekje schemerachtig plekje zetten en vervolgens normaal in Let eens op, hoe snel de groene spruiten van naar hard groen omkleuren door de invloed van het Wat de vensterbank verder betreft: kerststerren, mingoplanten, cyclamen en ook sommige in de winter voor kleur en fleur. Trouwens: er zijn o jaren ook heel wat bladplanten bij gekomen met kleurig ren. Denk er om, dat cyclamen, primula's en azalea's kamer gauw op een te warme plek staan; ze houden van; in tegenstelling tot flamingoplanten, bromelia's nia's, die juist wél van wat warmte houden! Cycl en vooral ook azalea's hebben het ook gauw te centraal verwarmde ruimten, die moeten we dus nat pot een paar keer per week dompelen in een emmer is prima! We zien het, ook al is het dan nog winter, er valt te doen en als de buitentuin nog in de greep van de wijden we wat meer aandacht aan de vensterbank. Cactussen en vetplanten houden we nu zo droog mogefi^K, via's, die gebloeid hebben, worden zo diep bloeistengel ontdaan. Tenzij u er zaad van wilt lijk.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 22