Wim Aantjes is het wachten moe ^ALE ZATERDAG 23 JANUARI 1982 !HT Wanneer we elkaar t interview voor de eerste itmoeten, heeft de Tweede daags tevoren besloten dat P. van Dijk gehandhaafd rden als minister van ont- hgssamenwerking. Men 'enoegen met de verklaring bewindsman dat hij afstand «nomen van zijn felle racis- de jaren vijftig. Willem heeft de zaak op de voet vanaf de eerste publikatie Nederland. Op zijn bureau ie bewijzen ervan, knipsels nten en tijdschriften. Ook de aanklacht tegen de top van Jaap Boërsma, eens ikker van Aantjes in de laarnaast bevinden zich een Pax Christi over de wapening, een brief van de jpen over hetzelfde onder- an de organisaties van de ïke geloofgemeenschap inder kennelijk ook het zegt Aantjes ironisch), arti er de CPN. over Polen. Al- erop dat hij de actuele po og nauwlettend volgt. „Als het CDA-bestuur en omdat tijd voor heb....",zegt hij. jen in de immense werkka- de eerste verdieping. Het is le vertrek waar hij op die |n november 1978 de CDA- Je hoogste moest stellen van ogsverleden en van het on- van dr. De Jong. Toen pt buiten zwart van de men- i mompelden, discussieerden fden, vertelt hij. Nu ziet het I het dikke pak sneeuw dat Wilhelminapark, waarover k aan de Koningslaan uit en sprookjesbos maakt, het is niet het aanblijven ees van Dijk als minister, »e ik het moeilijk heb. De i waarop Dries (van Agt) n koste van Jan de Koning ^rd van Leijenhorst in het heeft gehaald, vind ik niet laar hij heeft er zeker de ca- en voor. Nu hij er eenmaal ,d ik dat hij na zijn verkla- recht de kans krijgt in zijn te bewijzen dat zijn inzichten tndamenteel veranderd zijn. k het moeilijk mee heb, is (en met twee maten, waar- I één volledig gehandhaafd ïn de ander even volledig itgerangeerd". aar dagen geleden kom ik [van de CDA-fractie tegen, g aan hem: zijn er nog een |ensen geweest, die bij de in Dijk even aan mijn zaak teruggedacht? Een paar??? iedereen!!! Ja, zeg ik, maar er niks mee. Nee, zegt hij, er niks mee". t maken k ben daar niet gefrustreerd )neus over. Ik beoordeel dat l Ik zoek er een verklaring Edan kom ik tot de conclu- et puur een zaak van poli- ang is. Het is niet de recht heid maar het politiek be lt uitmaakt of je partij de 1 voor je opstroopt dan wel len in de zakken houdt", f verbaast die gang van za- t echt. Als vrijwel geen an- !t hij, die bijna twintig jaar Intariër is geweest en zeker fceringste, waarom in de po- zaken in het ene geval zus let andere geval zo gaan. reten en aanvaarden, aan- I en billijken is niet hetzelf- is mijzelf niet wit te maken n ander zwart te maken. Ik I heel goed bewust van de len tussen de zaak-Van de zaak-Aantjes. De be- jingen tegen mij waren veel J. Per slot was Nederland litsland in oorlog. De Jong |j als een landverrader neer. £ar het om gaat, is niet hoe de beschuldigingen waren, i ze ook waar waren. Ik kan «zen dat twee commissies |f jaar lang mijn verleden [omgespit en nergens een In me hebben kunnen vin- i op een foute gezindheid jderdaad, ik heb mij aange- (or de Germaanse SS, maar >m zo naar Nederland te vluchten. Ik zal dat nooit tht kunnen bewijzen, om- om een gezindheid gaat, pet tegenovergestelde is I te bewijzen. En in een )at moet toch de regel gel de goede trouw wordt aan- h, zolang de kwade trouw fcwezen. Ik vind dus dat ik te het voordeel van de twij- jnoeten krijgen, temeer om- j anderen, zoals is vastge- weg hebben gekozen om te vluchten". j^oord^lijkheid^^ lus over dat ik al die jaren r gezwegen had, althans er jrkersvoor was uitgekomen. rsB.V. die zwijgzaamheid nu pre- punt van overeenstemming zaken. Maar nog eens: het i niet om de zaak-Van Dijk. ok best de gevolgen dragen J mij terecht kan worden «end. Het gaat mij om iets het CDA onder Van Agt geworden is? „Ik heb zorgen over bepaalde ont wikkelingen in het CDA. Een christelijke partij is niet hetzelfde als een clericale partij. Het enthou siasme van de meeste leden komt niet voort uit verwantschap met de principiële uitgangspunten. Met ziet de partij niet als een middel om de geloofsovertuiging in de politiek te verwezenlijken. Nee, men her kent de christelijke moraal in het CDA". Aantjes zoekt naar een voorbeeld om dat duidelijk te maken. „Neem de emancipatie van de vrouw. Dat wekt weerstanden in het CDA. Of neem de homofilie, het CDA loopt over van begrip voor mensen die daar moeite mee hebben. Dat hangt samen met het christelijke zeden- patroon, de christelijke moraal. De mensen die zich het rustigst willen voelen, wenden zich intuïtief tot het CDA. Zij zijn niet rusteloos op zoek naar de dingen die niet deu gen. Nee, zij zitten het liefst gezapig neer bij de dingen die wel deugen". Macht Maar waar staat het CDA als partij volgens u dan nu voor? Hij zwijgt geruime tijd, mompelt dat hij nu erg voorzichtig moet zijn. Dan: „Het electorale motief speelt een erg grote rol. Dat zag je ook in de verkiezingsstrijd. Die was bij ons helemaal opgehangen aan: wie wordt de grootste. Niet de uitslag zelf telde. Het CDA scoorde het laagste percentage uit de geschiede nis. Maar toch vierde men feest. We waren de grootste Aantjes doet een poging uit te leg gen wat het CDA dan wel zou moe ten willen. „Een heel goed criteri um is, heb ik ontdekt in de tien jaar dat ik fractievoorzitter ben ge weest, hoe politiek uitwerkt voor de mensen. Wat levert het de men sen op die het het moeilijkst heb ben? Die hebben de wet nodig. De sterken redden zichzelf wel. Het criterium mag niet zijn: is het goed voor de politici in de machtsposi ties?" „Let wel, ik zeg niet dat het CDA geen goeie politiek vertegen woordigt. Maar de accenten en de toetsing liggen verkeerd. De macht is een doel in zichzelf geworden". „Dat blijkt uit het feit dat het CDA, alleen omdat het de grootste partij was geworden, per se en tegen heug en meug van de coalitiepart ners de premier moest leveren. En daardoor komt het dat in het CDA kritiek van eigen mensen nu bijna als immoreel wordt ervaren". Reagan-show Hij onderbreekt zichzelf voor een filosofietje. „Macht is zoiets gevaar lijks. Neem de paus en Polen. Ik vind het uitstekend dat de katho lieke kerk het opneemt voor Wale sa en de zijnen. Maar ik geloof daar pas echt in, als diezelfde paus zich ook verzet tegen de regimes in Zuid-Amerika, waar de dictators trouwe zonen van de moederkerk zijn. Dalzelfde geldt voor die show, die president Reagan nu op de tele visie wil brengen tegen de commu nistische heersers in Polen en waaraan Van Agt wil meedoen. Dat moeten ze ook eens doen tegen de junta's in Chili, Argentinië en El Salvador". Naast een streven naar macht ver wijt Aantjes het CDA een zekere sluwheid. „Eerst hebben wij de moed om te pleiten voor impopu laire maatregelen. En vervolgens doet Van Agt als onderhandelaar zijn uiterste best om Sociale Zaken, waar het meest gehakt zal moeten worden, aan de socialisten toe te spelen. En dan manoeuvreert hij het nog zo dat zelfs een man als Louw de Graaf op dat departement geen staatssecretaris mag blijven". Rotzooi „Het ergste is dat de partij nu zegt: wat knap! Van Agt wordt toege juicht, omdat ie de socialisten de rotzooi laat opknappen. En de PvdA, die zich bij de formatie al zo heeft laten treiteren, zit nu in een wanhopigo positie. Ze kunnen niet voor- of achteruit. Als ze uit het kabinet stappen, lijden ze een ko lossaal verlies. En als ze erin blij ven, moeten ze dingen doen, die misschien nog meer verlies opleve ren. Dan worden ze gestraft omdat ze niet kunnen waarmaken wat ze vier jaar lang beloofd hebben". Moeten we uit dit alles nu opma ken dat hij net als Boersma op zoek lis naar een ander politiek onder dak? „Nee, ondanks alles hoor ik in het CDA. Omdat die partij een stukje van mijzelf is. Maar wel is het zo anders dan in de ARP. Wij zochten nog eerder de problemen dan dat we ze uit de weg gingen. Ik kom zo weinig ARP meer tegen in het CDA". RIK IN T HOUT Ruim drie jaar heeft mr. Willem Aantjes gezwegen., Dat wil zeggen over zijn positie sinds zijn val als politiek leider van het CDA. Wat hij gedaan had in de oorlog en waarom, daarover wil(de) Aantjes met iedereen praten en desnoods dagenlang. Maar over andere verschijnselen rond zijn verdwijnen van het Binnenhof hield hij liever zijn mond. Ook uit eigenbelang, geeft hij toe, want hij dacht ze nog nodig te hebben, zijn ex- collega's. Maar nu hij bijna drie jaar na het rapport- Enschedé nog altijd ambteloos burger, is, verbreekt hij de zelf bevestigde verzegeling op zijn lippen. De reden om hem op te zoeken was de affaire rond minister Van Dijk, die onder enigszins vergelijkbare omstandigheden kon blijven waar Aantjes jnoest gaan. Maar natuurlijk trad het gesprek buiten die oevers. Tenslotte kwam ook de hedendaagse politiek ter sprake, één van de redenen waarom het vele, vele dagen duurde alvorens Aantjes toestemming gaf tot publikatie. Dat alles bracht weer nieuwe gesprekken met zich mee, waardoor ook recente nieuwsfeiten een rol in het verhaal konden spelen. anders. Minister-president Van Agt heeft namens de regering stellige uitspraken gedaan. Hij heeft in de. Kamer gezegd, dat de gevolgen on evenredig waren en dat de rege ring daarvoor de verantwoordelijk heid erkent. Hij heeft ook gezegd, dat de weg vrij is voor een nieuwe activiteit en dat de regering zich daar verantwoordelijk voor acht. Het hindert mij niet zozeer in per soonlijke zin, maar meer in politie ke zin, als het dan bij woorden blijft. Want dan moet ik conclude ren dat die woorden blijkbaar ge sproken werden omdat het toen po litiek goed uitkwam en dat het ver volgens bij die woorden blijft om dat dat nu goed uitkomt. Dat het geen onmacht is, maar onwil". Halen, Hebben en Houwen Maar het is toch niet alleen een zaak van Van Agt of van het CDA. De VVD zat toch ook in de rege ring en nu de PvdA en D'66. Waar om is de VVD toch altijd zo fel te gen hem? „Bekeken vanuit hun hoek is dat niet zo moeilijk te begrijpen. Zij hebben aan mij nooit veel plezier beleefd. Verder was ik de man, die de VVD ooit de partij van de drie H's heeft genoemd: Halen, Hebben en Houwen. Dat was in de tijd dat de partij werd geleid door drie H's: Hans (Wiegel), Harm (van Riel, fracievoorzitter Eerste Kamer) en Haya van Someren (partijvoorzit ster). Dat zullen ze mij wel nooit vergeven. Dus waarom zouden ze iets voor mij doen, al zijn ze na tuurlijk wel medeverantwoordelijk voor regeringsuitspraken. Er is wel eeqs tegen mij gezegd: wacht tot de PvdA weer in het kabinet zit, dat zijn je vrienden. Daar ben ik ont zettend kwaad om geworden. Mijn politieke vrienden zitten bij het CDA". Maar het vorige kabinet heeft hem toch twee keer een baan aangebo den? Aantjes corrigeert onmiddellijk: „Het voorzitterschap van de Om- roepraad was een initiatief van Til Gardeniers alleen. Daar is het ka binet niet aan tc pas gekomen. Zij zocht een juris, uit CD A-kring met politieke feeling en dacht toen aan mij. Maar je weet, hoe dat gelopen is. (De meeste leden spraken een veto uit over de komst van Aan tjes). Later is mij nog de functie aangeboden van raadadviseur op het departement van volkshuisves ting. Dat is wel in het kabinet ge weest. Dat kwam wel „toevallig" net op het moment waarop de AR- kiesverenigingen mij weer op de CDA-lijst voor de Kamer hadden gezet. Eerst zag ik niet veel in de functie, omdat ik het gevoel had dat hij speciaal Voor mij gecreëerd was en dat vond ik niet zo leuk voor mijzelf en voor het departe ment, waar ik veel goede relaties had". „Maar toen de minister (Beelaerts van Blokland) zei, dat ie behoefte had aan iemand die de politieke ef fecten van beleidsvoornemens kon inschatten, wilde ik wel. Maar daarvoor hoefde ik daar geen vijf dagen per week te zitten. Twee zou voldoende zijn geweest. Ook wilde ik geen vaste ambtelijke aanstel ling. Die zou mij monddood maken. En stel je voor dat Marcel van Dam minister zou worden, dan zou ik, oud-fractievoorzitter van het CDA, politiek adviseur moeten zijn van een socialist. Brokx (de toenmalige staatssecretaris) zei toen: Ben je gek, we zullen VRO nooit aan vde PvdA afstaan! Wel, dat hebben we gezien. Mijn voorstel is echter niet aanvaard, dus dat ging ook niet door". „Het gaat mij niet om een goed be taald baantje. Wat dat betreft was het raadadviseurschap verleidelijk genoeg. Het gaat mij om de moge lijkheid mijn ervaring en inzichten op enigerlei wijze bestuurlijk of ad viserend produktief te maken, voor het nut van de publieke zaak en het algemeen belang. Dat zou ook in overeenstemming zijn met de uitspraken van de regering en van het CDA, al zijn die al weer bijna drie jaar oud". Vergeten Alle initiatieven die Aantjes zelf inmiddels ontplooid heeft om weer aan de slag te kunnen komen, zijn ook op niets uitgelopen. „Ik heb Van Agt indertijd zeer vroegtijdig geattendeerd op het vrijkomen van het voorzitterschap van de Raad voor de Volkshuisvesting (advies college van de minister) door de pensionering van Becht. Tenslotte had ik bijna mijn gehele leven voortdurend gezeten op de kruis punten van politiek en bouwnijver heid. Dries reageerde enthousiast: Prachtig, dat is jou op het lijf ge schreven, Willem! Maar het werd Van der Harten, commissaris van de koningin in Brabant. Van Agt was het vergeten, zei hij: Nou, zoiets kan gebeuren. Maar ik snap niet, hoe hij vervolgens blijkbaar ook weer vergeten kon, dat ie het vergeten was Het is duidelijk, dat op'de achter grond steeds weer de centrale fi guur van Dries van Agt opduikt. Hij is natuurlijk ook de centrale man in de regering en in het CDA. Hoe zijn de contacten met hem? „Toevallig, sporadisch en vluchtig. De laatste keer dat ik hem ont moette was op de partijraad in Bre da. Dries komt op me af, pakt me allerhartelijkst bij de elleboog en zegt: Dag Wim. Toen heb ik tegen hem gezegd: Laat ook eens wat van je horen, Dries, als er geen publiek in de buurt is". Belastingaffaire En de tweede man in het CDA, fractieleider Ruud Lubbers, die de opvolger hoopt te worden van Van Agt? Die heeft toch zelf ook wat problemen gehad rond een belas tingaffaire, nietwaar, en toen was het toch Aantjes, die het voor hem opnam? „Ik was toen overtuigd van zijn goede trouw en hij had er niemand schade mee berokkend, behalve zichzelf dan. Dat zijn voor mij altijd de beslissende criteria geweest om iemand te beoordelen. En daarmee was er voor mij geen twijfel meer over de houding, die ik moest aan nemen. En, om helemaal eerlijk te zijn, ik had natuurlijk wel een paar kaarten op Ruud gezegd". Maar hebt u nu ook iets aan hem? „Ik weet zeker dat Ruud het voort durend met zich mee draagt. Dat geldt trouwens niet alleen voor hem. Lubbers is een man, die zwaar tilt aan zijn verantwoorde lijkheden. Maar de beslissingen worden nu eenmaal elders geno men". Hoe bedoelt u dat? „De positie van een fractievoorzit ter, wiens lijsttrekker minister-pre sident is geworden, is moeilijk. Dat heb ik zelf ondervonden, eerst on der Biesheuvel en later ook onder Van Agt. Dat legt je zekere beper kingen op. Maar dat mag er niet toe leiden dat je eigen verantwoor delijkheid in het geding komt. De voorzitter van een regeringsfractie heeft een verantwoordelijkheid naar het kabinet toe, maar ook naar de fractie, die een zelfstandige factor is in het proces van de poli tieke besluitvorming". Rivaliteit „Men denkt vaak dat een fractie voorzitter dwars ligt uit rivaliteit. Maar hij moet op de bres staan voor de eigen rechten en verant woordelijkheden van de fractie. De aanvaring die ik met Van Agt heb gehad over Zuid-Afrika, die was niet tegen Van Agt gericht. Die kwam voort uit het beleid dat de CDA-fractie wenste te voeren. Zo'n aanvaring is pijnlijk, maar er kan een moment komen dat je verant woordelijkheid je geen andere keus laat. Je zit er niet om alleen maar voor je eigen minister-president te applaudisseren". Hebt u er geen spijt van dat u niet rustig bent aangebleven, zoals Van Dijk nu gedaan heeft? „Kijk eens, ik had het advies van de fractie kunnen opvolgen en kunnen volstaan met mijn functies op te schorten totdat er een echt en gedegen onderzoek was geweest. Er wordt nu eenmaal in de Kamer anders over je gepraat als je er nog bij bent dan wanneer je al weg bent. Maar ik vond dat niet zuiver tegenover de politiek. Een politicus tegen wie zulke beschuldigingen zijn geuit, behoort zich terwille van het aanzien van de politiek geheel terug te trekken zolang dat onder zoek duurt. Ik vind wel dat mijn vertrek geen negatieve rol had mo gen spelen bij het oordeel over de uitkomsten van het onderzoek. In elk geval vonden zowel mijn eigen fractie en partij, het CDA, als de regering bij monde van Van Agt, dat die uitkomsten nieuwe activi teiten in en buiten de politiek niet in de weg stonden. Als zij dat niet vonden, hadden zij het ook niet moeten zeggen". Bent u niet bang met dergelijke uitspraken uw eigen glazen in te gooien? „Nou, ik heb niet de indruk dat er nog veel ruiten bij mij heel zijn. Er komt nog wel iets anders bij. Ik merk steeds weer dat bij het pu bliek vooral het beeld is blijven hangen dat De Jong op grond van een zogenaamd onderzoek van en kele dagen en op basis van zeer du bieus gebleken verklaringen van mij heeft opgehangen, en niet het beeld zoals dat uit het maandenlan ge, grondige en deskundige onder zoek van de commissie-Enschedé tevoorschijn is gekomen. Enschedé heeft me daar trouwens zelf voor gewaarschuwd. De regering heeft haar uitspraken terecht alleen ge baseerd op zijn rapport, maar haar voortdurende aarzeling, angst of onwil om die in daden om te zet ten, versterken het beeld van De Jong. Dat wordt dan weer politiek uitgespeeld en zo wordt het steeds moeilijker en ellendiger". Terreur „Ik heb dat het sterkst gemerkt toen ik mij kandidaat had gesteld voor de Kamer. Er is toen een ge weldige hetze gevoerd, vooral door Elseviers Magazine, niet alleen te gen mij, maar ook tegen de leden van mijn gezin. Er zijn klachten ge komen van ouders van leerlingen bij mijn dochter op school. Ook heeft die hetze bij mensen die echt nog onder de oorlog lijden heel trieste emoties opgeroepen. Die mensen zijn bewust geactiveerd om mij politiek onmogelijk te maken. Daar ben ik dan ook voor gezwicht. Voor die terreur ben ik gezwicht". Aantjes wordt zich ervan bewust dat het gesprek tegen zijn zin toch weer een heel persoonlijk karakter heeft gekregen. Hij geeft tegengas. „Het gaat me niet alleen om me zelf. Ik red me wel. Het gaat mij vooral om het verschijnsel dat uit spraken worden bepaald door het politieke belang van het moment. Als ik ergens voor geprobeerd heb te staan in de politiek, dan is het om via belaid duidelijk te maken dat woorden niet vrijblijvend mo gen worden uitgesproken. Eigenlijk is dat voor mij het hart van de christelijke politiek, want hoe duurder de woorden, hoe zwaarder de verplichtingen". Weerstanden Kunt u uzelf nog herkennen in wat

Leidse Courant | 1982 | | pagina 17