lie Boorsma oeft geen ter te zi jn Han Wallaart ziet Olympische Spelen 1984 als Grote Doel Si Hans Kraay nog langer geloof waardig? LEIDSE COURANT ZATERDAG 23 JANUARI 1982 PAGINA 11 \GENLIJKBENJE GEK ALS JE SCHAATST" te hg .ENVEEN Bijna >achtig probeert I 3oorsma zichzelf te De Nederlandse it wjtskampioene wil niet et verblijf in de top iven radicaal veran- Die houding is haar niet in dank afgeno- Ze werd voor nuk- irsleten. Zelf doet ze om dat beeld uit ifreld te helpen. „Ik niet iemand, die op de voorgrond Ik wil geen ster ilijn vrienden moe- let precies dezelfde Boorsma te maken n als vroeger. Ik zal iel erg vinden als ze or eigenwijs gingen ten". met Hilbert een Fries, gemaakt. Het beiden zich en- met schaatsen Boorsma: „Het klinkt misschien egoïstisch, maar ik schaats voor mezelf. Ik heb daar geen buiten staander bij nodig. Rolf Si- brandy riep na het Neder lands kampioenschap, dat hij het prachtig vond om voor 20.000 mensen in Bislet te rij den. Nou, als het aan mij ligt, staan er nog geen vijf men sen langs de kant". Hoewel het veel langer lijkt, is Alie Boorsma pas aan haar tweede seizoen in de top be zig. Het eerste jaar in de kernploeg heeft diepe sporen achtergelaten bij de 22-jarige inwoonster van Drachten. „Toen ik in de kernploeg stapte, stond mij voor ogen goed om me heen te kijken, veel indrukken op te doen. Door die Nederlandse titel kwam daar niets van terecht. Ik werd in het diepe gegooid. Ik mocht plotsklaps alle titel- toernooien aflopen en kreeg met totaal nieuwe zaken, zoals de pers, te maken. Al zeg ik het zelf, ik heb me daar redelijk doorheen gesla gen. Pas in april knapte ik af. Hondsmoe was ik. Licha melijk en geestelijk". oorsma kwam na afloop van een rit tijdens de na- titelstrijd die haar haar tweede kampioenschap Jrde ten val. Dat wil ze niet In haar privé-leven iken. Een jeugddroom was echter werkelijkheid geworden. „Ik heb altijd willen schaatsen. Ik ben als het ware in de schaatsen opgegroeid. Ard Schenk was mijn voorbeeld. Het leek me vroeger heerlijk om voor zo veel mensen op het erepodium te staan. Nu ik zover ben, krabbel ik het liefst terug. Twee weken ge leden werd ik opnieuw na tionaal kampioene. Op zo'n moment moet ik eerst vijf minuten in een stil hoekje kruipen". Tijdens het Europees kam pioenschap vorig jaar stond Alie Boorsma na drie afstan den verrassend als zesde in het klassement. Op de drie kilometer duikelde ze echter vijf plaatsen. Dat euvel lijkt nu verholpen. Op de langste afstand blijft ze tegenwoor dig redelijk in het spoor van erkende staysters. „Tijdens de nationale reed ik voor het eerst een lekkere drie kilo meter. Ik kon op dat mo ment alles. Ook als ik niet tegen Ria Visser had gere den, was het goed gegaan. Dat voelde ik gewoon. Kracht heb ik genoeg. Het is misschien raar om van jezelf te zeggen, maar ik ben sterk. Het is echter ook een geeste lijke kwestie. Ik heb altijd gedacht: wat een ander kan, kan ik ook. Maar je moet le ren". Drie kilometer Haar sterkere tijden op de drie kilometer billijkt de verwachting, dat Alie Boors ma dit seizoen de aansluiting met de wereldtop uit het Oostblok realiseert. Haar puntentotaal van het recente Nederlands kampioenschap had haar in 1981 op de Euro pese titelstrijd, onder verge lijkbare weersomstandighe den in hetzelfde Heerenveen gereden, naar een vierde plaats gestuurd. „Dat besef ik drommels goed, maar je moet het wel eerst doen. Het is ge vaarlijk om je ergens op vast te pinnen. Een kleinigheid kan het verpesten". Ze heeft daarom haar eerste einddoel ver vooruit geschoven. „Ik wil dolgraag naar de Olym pische Winterspelen van Alle Boorsma komt nogal 1984. Niet in de eerste plaats om te winnen, maar alleen al om deel te nemen. Schitte rend lijkt me dat". Voorlopig roept echter de orde van de dag: het Euro pees kampioenschap van ko mend weekeinde in Heeren veen. Met Ria Visser in de Nederlandse ploeg. Alie Boorsma leeft reeds geruime tijd op gespannen voet met de nummer twee van de NK. Van de vriendschap van en kele jaren geleden is niet nukkig over. Maar over dat imago maakt ze zich op geen enkele wijze druk. veel meer over. Beide rijd- waarin Visser dit jaar gro- sters hebben de deur tot ver- tendeels vertoefde. „Lekker zoening echter wagenwijd rustig een beetje op de baan opengegooid. Alie Boorsma: dralen, een boek lezen of „Waarom zouden wij geen boodschappen doen. Maar nu vriendinnen meer kunnen ken ik de baan in Heeren- worden. Doordat Ria zich veen ook als mijn broekzak, buiten de kernploeg om Als we straks naar Inzeil voorbereidt, wat ik prima gaan voor het WK wil ik wel vind, hebben we elkaar ech- een week in trainingskamp, ter nog maar amper getrof- Maar verder ben ik net zo fen". lief thuis". De Friese nuch- Ook Alie Boorsma zocht vlak terheid steekt weer de kop voor het titeltoernooi van dit op. „Eigenlijk ben je gek als weekeinde de eenzaamheid, je schaatst. Mijn ouders on derhouden mij, op een klei nigheidje van het NSF na, volledig. Gelukkig rekent mijn vader nooit na wat hem dat kost. Zelf heb ik geen werk. Je vindt in Friesland niet zomaar een baan voor de zomer. Ik kan het me op het ogenblik niet veroorlo ven me daar zorgen om te maken, maar wat is je toe komst over een paar jaar? En dan heb ik nog het geluk dat ik een vrouw ben". KOEN NIJMEIJER ENHEIM Depe- van niets om han- ebben na turbulente als trainer/coach in lederlandse basket van de heren heeft Wallaart goed ge- Natuurlijk is hij zo fen van deze sport, ■overal in den lande ijden bekeek, maar E gevrijwaard te blij- an de bij topsport «lijdelijke stress, er- 1 e 35-jarige leraar li- ilijke opvoeding aan ids Lyceum in leim als prettig, nste, aanvankelijk. els zegt hij het gevoel ben gekregen de span- md de wedstrijd, de (in- betrokkenheid te mis- begin deze week nïj Ian Wallaart weer iets iden. Door het bestuur Nederlandse Basketbal hij immers benoemd Iner/coach van de natio- amesselectie en zal on onlangs aangestelde a tor Vladimir Heger 'erken. rt begint aan iets geheel dat heel wat minder ftt zal zijn dan bij clubs >eh en Parker Leiden in van het herenbasketbal i»ii'al.was. Als bondscoach wedstrijden moeten be- die heel wat minder trekken. „Maar", zegt denk, dat er toch zulke vast zitten, dat je der veel plezier aan dit unt hebben", aat buiten kijf, dat da- ketbal veel minder ulair is dan dat van de Minder publiek, minder tdaire individuele ac- inder grote, krachtige, s daarvan boven alles ftde spelers, waarop bliek zo happig is. Ik J echt niet herinneren, |r er een dameswed- tv is geweest. Echter, actieve werk, dat je bij riet, trekt je als insider Nog nadrukkelijker bij rolstoelbasketbal, an moeilijk iemand bo ft ander uitspringen. NIEUWE COACH NEDERLANDSE BASKETBALDAMES Han Wallaart: beginnen aan iets nieuws. maar dat collectieve werk is enorm, dwingt bijzonder veel respect af". Alvorens te solliciteren naar die bondsfunctie naar aanlei ding van een advertentie, be zocht hij enkele duels in het damesbasketbal teneinde zich te oriënteren. Meer vergelij kingsmateriaal dan wat stan den van de laatste paar jaar bezat hij niet. Wat hij in de wedstrijden zag, deed hem be sluiten een gokje te wagen. Anita Blangé, de 21-jarige Voorburgse die momenteel speelt bij Amstelveen, is na tuurlijk een uitspringend ta lent. Hoewel zij nog jong is, kan zij zich wel al gerouti neerd noemen. Dat komt, om dat zij al jaren bij nationale se lecties zit Verder is er heel wat talent. Dat moet overigens nog ervaring opdoen. Ik zie dus perspectieven". Driejarenplan Met Heger heeft de geboren en getogen Leidenaar in wat hij noemt „huiskamergesprek- ken" het al gehad over de trai- ningsaanpak, de doelstellingen en aanverwante zaken. Vol gens een driejarenplan moet er naar een situatie worden toe gewerkt, waarin er meer evenementen voor de dames zijn. Er wordt ten eerste ge dacht aan het Europees kam- waarschijnlijk zal plaats heb ben in Paraguay. Dit land zal wellicht Oosteuropese deelne mers geen inreisvisa verstrek ken. In dat geval is Nederland eerste gegadigde om deel te nemen. Rond de Paas- en Kerstdagen willen de bonds- coaches Jong Oranje aan toer nooien laten deelnemen. Han Wallaart zal ook Jong Oranje trainen in de tijd, dat de com petitie draait. Zo probeert hij de kloof, die met de hoogst^ nationale formatie bestaat, te dichten. Trouwens, ook in het buitenland bestaan ten aanzien van de toekomstteams dezelf de wensen. Wallaart: „Als full timer, een man met een enor me staat van dienst en iemand met veel relaties in de wereld kan Heger de mogelijkheden uitzoeken". Het Grote Doel is de Olym pische Spelen, die in 1984 wor den gehouden in Los Angeles. „Relatief gezien zijn deze voor de dames eerder haalbaar dan voor de heren". Bij de dames is Nederland het zesde land van Europa, het eerste niet uit het Oostblok afkomstige. „Die positie is bij het laatste EK niet met geluk, maar zuiver op basis van kwaliteit bewerk stelligd", aldus Wallaart. „Om dat ik ervan overtuigd ben, dat de dames nog lang niet het plafond van hun mogelijkhe den hebben bereikt, wilde ik wel als bondscoach gaan wer ken. Een trapje hoger komen is haalbaar. Neem alleen maar de leeftijden van de dames". Goede leerschool zijn hoede. Hij had zich tot dusver uitsluitend opgehouden in het herenbasketbal. Hn be gon als speler bij Bona Stars, de voorloper van Bonaventu- ra. Toen hij studeerde aan de Haagse Academie voor Licha melijke Opvoeding speelde hij voor Jumpers, waar Joop Ver sprille bij hem de eerste inte resse opwekte voor het trai nerschap. „Die man maakte je bewust van alles wat je deed en waarvoor je het deed. Bo vendien zag je alles wat ie overdag op de academie leerde 's avonds in de praktijk ge bracht". Jumpers zou een goede leer school voor Han Wallaart wor den. Toen er geen coach was te vinden, werd hij het drie jaar met redelijk succes. Het tweede jaar lonkte Jumpers zelfs naar het eredivisieschap, dat vanwege financiële proble men niet doorging. Het laatste jaar bij de Haagse club ging daardoor en vanwege het daaruit ontstane motivatiepro bleem van het team beduidend minder. Wallaart verhuisde naar Punch, waar hij assistent werd van Jan Bruin, toen een top coach. Toen de sponsor weg viel, werd hij samen met Jim Woudstra coach. Later ging Woudstra spelen en werd Wal laart alleen een redelijk suc cesvol coach. Op het nippertje werd de play offs om de natio nale titel bereikt. Den Bosch werd daarin geëlimineerd, te gen Parker Leiden in de finale dolf Punch het onderspit Bij de Delf toe rliih hooft do I oido- naar ervaren, dat financiële problemen de prestaties niet zo zeer aantastten. „Het bevor derde misschien juist de pro fessionele instelling. Hoe af hankelijk de jongens van el kaar waren". Parker Leiden was het vol gende station van Wallaart. Hij werd daar assistent van Hennie Blom. Na een inwerk- periode van twee jaar promo veerde hij vorig jaar tot hoofd coach van een team, dat toen veel met blessures kreeg te maken. Het avontuur in de strijd om de Europa Cup was snel ten einde. In de slotfase van de nationale competitie werd zijn team toch nog eer ste. In de play offs ging het aanvankelijk moeizaam, maar in de eindstrijd tegen Nashua Den Bosch had Wallaarts team de titel kunnen pakken. „Dat seizoen had je tel kens die perikelen, of ik ontslag zou krijgen of niet Tk moest het team telkens veranderen omdat onder andere Mitchel Plaat en Jim Woudstra met blessu res tobden. Wint je team, dan is er natuurlijk niets aan de hand, maar verlies je, ja dan heb je de poppen aan het dansen. Zo simpel ligt het. Ik ging er niet ge bukt onder, stond er bo ven, ben uit die situaties zelfs gelouterd tevoor schijn gekomen". Cu A MC T CCDM A rrCTJO Publiciteit loopt als een rode draad door de loop baan van Hans Kraay. Vanaf het moment dat hij eind zestiger jaren mede door een blessure zijn ac tieve carrière moest afslui ten haalde hij regelmatig de kolommen van de dag bladen. Eerst passief later ook actief, als columnist en de laatste jaren als journalist/commentator. Mislukkingen lopen even zeer als een rode draad door de loopbaan van Kraay, die zich op grond van een aantal soms kras se dan weer deskundige uitspraken gaandeweg kon verheugen in achting en waardering. Ook, en vooral als voetbaltrainer. Ondanks uitglijers bij bij voorbeeld Ajax, AZ '67 en Edmonton Drillers. De geloofwaardigheid van Kraay leek lang onaan tastbaar. Vaak waren het externe factoren die zijn slagen bij diverse werkge vers in de weg stonden. Zoals de opstelling van de besturen van Ajax en AZ '67, de tegenwerking in Ca nada, de hartklachten vóór zijn in diensttreding bij Sparta, zijn psychische problemen bij FC Den Haag, de tegenkanting van Kees Rijvers bij zijn kandidatuur voor een functie bij de KNVB etc. etc. Maar sinds deze week be gint de geloofwaardigheid van Hans Kraay af te brokkelen. Reden: zijn sol licitatie bij Feyenoord. In eens blijkt Hans Kraay weer wél als voetbaltrai ner aan de slag te kunnen, opgewassen te kunnen zijn tegen geestelijke druk. geen last meer te hebben van zijn hart. Daarmee komt Kraay's vertrek, een kleine ander half jaar geleden bij FC Den Haag, in een nogal merkwaardig daglicht te staan. Kraay was, heette het toen, geestelijk niet meer opgewassen tegen de spanningen die het wer ken bij een modale voet balclub met zich mee brachten. Sinds zijn afhaken in het Zuiderpark waren er al talrijke geruchten dat het niet louter geestelijke en lichamelijke problemen waren die Kraay er toe hadden gebracht FC Den Haag aan zijn lot over te laten. Die worden nu in feite bevestigd door zijn 'relatie' met Feyenoord. Dat de voetbalwereld een 'jungle' is mag als alge meen bekend worden ver ondersteld. Normen en ge dragsregels die voor het 'normale' maatschappelij ke verkeer gangbaar zijn worden daarin nogal eens met voeten getreden. Werkloze of zonder baan rakende trainers die als aasgieren op een functie duiken die vacant dreigt te worden kunnen on danks besmetverklaringen van de vakbond van oefen- meesters zeer regelmatig worden gesignaleerd. Van solidariteit is in ieder ge val geen sprake. Hans Kraay was er, zoals gezegd, tot dusver redelijk in geslaagd zijn krediet op dit gebied redelijk intact te laten. Waarbij zijn vak manschap als voetbalman dat imago niet onaanzien lijk had versterkt. Maar als onverschillig wie om gezondheidsredenen zijn eigenlijke werk niet meer zegt te kunnen doen, maar nog geen anderhalf jaar later weer opduikt als kandidaat-trainer voor een (top)club roept dat wel enige vragen op. Die niet allemaal even duidelijk kunnen worden beant woord. Waarbij voor het gemak nog maar even voorbij zij gegaan aan de klus die Kraay op zijn dak zou krijgen als hij bij Feye noord inderdaad aan de slag gaat. Bij FC Den Haag heette het dat hij niet was opgewassenytegen de psychische spanningen van zijn metier. Die lijken bij Feyenoord op een even keiharde manier te gaan ontstaan gezien de situatie waarin de voormalige Rot terdamse topclub zich be vindt Er is ook daar geen geld meer om spectaculair aan de weg te timmeren, de trainer die in de Kuip gaat werken ontmoet een dra matisch geslonken achter ban, die eindelijk weer grotere get te bevolken Voorwaar geen geringe (mentale) druk op een trainer ter plekke. Kraay meent gezien zijn sollici tatie, die omstandigheden het hoofd te kunnen bie den. Als hij daar in zou blijken te slagen zal dat ook bij FC Den Haag de t niet ten onrechte.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11