rP Zuid-Afrika aat toch door Joke van Rijssel bezig aan succes vol laatste jaar Röhrl wint rally van Monte Carlo Komende maanden is het alles of niets Willem II reddeloos borts slaat stduitse ipioen 5rathonrijders gaan in beroep Eigenaars contra NDR Sportwereld RT LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 JANUARI 1982 PAGINA 13 rmatie aid voetbal lefoon AAG Vanaf 25 januari be de mogelijkheid speciaal tele- mer actuele in- te krijgen over die met het be tbal te maken Het gaat om een nt van de die aan het einde seizoen zal bek ij- deze informatie- ft bestaan. Het ummer is TERUGKEER TEUNISSEN ZUTPHEN Evert Teunissen. oud-trainer van onder meer FC Den Haag en De Graafschap, is weer terug in de voetbalsport. Teunissen is met ingang van 1 januari in dienst getreden van de KNVB afdeling Gelderland. De oud-betaald voetbaltrainer, die na zijn afscheid in 1977 bij De Graafschap de laatste twee jaar trainer-docent bij de Gelderse Sportraad was in het kader van het STK (Sport Technisch Kader) plan van CRM, zal zich gaan belasten met het opleidingswerk. De afdeling Gelderland heeft als eerste onderafdeling van de KNVB een nieuw jeugdplan ontworpen om daarmee het jeugdvoetbal in Nederland op een hoger peil te brengen. Via het nieuwe jeugdplan, geba seerd op het principe van het straat voetbal, wil de afdeling Gelderland het opleidingswerk meer in spelvorm brengen, waarna de clubtrainers het voetbal op prestatieniveau kun nen brengen. De jeugd moet met spelen de technische vaardigheden van de voetbalsport worden bijgebracht. De afdeling Gelderland start binnenkort de cursus jeugdvoet balleider, want de vrijwilligers binnen de verenigingen hebben behoefte aan een vorm van ondersteuning. TILBURG Het bestuur van de bedrijfsvereniging Voor de gezondheid en geestelijke en maatschappelijke belangen (BVG) in Zeist heeft haar administratie opdracht gegeven om desnoods via een faillissementsprocedure de 600.000 gulden die zij tegoed heeft van de Tilburgse eredivisieclub Willem II te innen. Slechts wanneer Willem II een plan op tafel legt waarin een snelle schuldsanering gerealiseerd wordt, valt er wat betreft de BVG aan een faillissement van de club nog te ontkomen. Voorlichter P. Knol van de bedrijfsvereniging ziet de toekomst van de club zeer som ber in. „Als je gezond redeneert, heeft Willem II geen toe komstmogelijkheden meer", zo zegt hij. In de loop van de volgende week overlegt de BVG met de fiscus welke actie het best ondernomen kan worden. De belastingdienst heeft een vordering van 1,4 miljoen gulden op Willem II. Vorige week al besloot de gemeente Tilburg om met terugwerken de kracht de subsidiëring van Willem II stop te zetten. Roel Timmer weg bij Blauw Zwart WASSENAAR Roel Timmer, sinds drieëneenhalf jaar trainer van de Was- senaarse tweedeklasser Blauw Zwart* heeft deze week met onmiddellijke in gang zijn ontslag ingediend. Een geëmo- tineerde Timmer: „Ik heb hier al nach ten niet van kunnen slapen. Mijn zel frespect en geloofwaardigheid zijn in het verleden door het bestuur al regel matig op de proef gesteld, maar dit was gewoon onmenselijk. Helaas werd er al tijd óver mij gepraat, nooit mét mij. Ik weet nu hoe geïsoleerd een trainer kan zijn. Uit verantwoordelijkheidsgevoel voor de spelersgroep heb ik in het ver leden veel geaccepteerd, maar nu is de maat vol". Schaatsploeg dupe van misverstand STRÖMSUND De Nederlandse schaatsploeg heeft gisteren op weg naar Strömsund, waar ko mend weekeinde de interlandwedstrijd tegen Zwe den op het programma staat, door een fout van de Zweedse schaatsbond een vertraging opgelopen van bijna anderhalf uur. Bij aankomst op het vliegveld van östersund was geen vervoer geregeld, terwijl de KNSB een verzoek daartoe aan de Zweden had gericht. Het gevolg was een wachttijd in östersund van anderhalf uur. Hein Langen, als vice-voorzitter van de KNSB in Strömsund aanwezig, had geen op lossing voor het probleem. Daarvoor moest Dick de Vroomen inspringen. De voormalige chef d'equipe van de Nederlandse schaatsploeg beheerst de Zweedse taal en regelde voor het gezelschap een bus naar Strömsund. Daar bleek, dat Kurt Eriksson, de voorzitter van het organisatie-comité, twee uur lang tevergeefs op het treinstation had staan wachten. FLICT TUSSEN FISA EN COUREURS OPGELOST INESBURG De 'rijs van Zuid-Afri- :rste race meetel- ■r de strijd om het ampioenschap 1, gaat morgen ir. Gisteren werd itrijd op het Kyala- bij Johannes- loor de FISA een litgesteld nadat de in staking waren Wo* naar aanleiding p conflict over de imde „super-licen- >nd kwamen de cou- de FISA alsnog tot temming waarop de besloten normaal te inen. De FISA op zijn beurt besloot toen de eerste Grand Prix normaal op de aanvankelijk voorziene datum door te laten gaan. De FISA dreigde aanvankelijk de 31 coureurs, die gisteren weigerden, met onmiddellijke ingang te schorsen. Hen hing zelfs een levenslange schorsing boven het hoofd. Twee verte genwoordigers van de cou reurs, Didier Pironi en Jochen Mass. besteedden de dag met onderhandelingen met de offi cials, bij wie zich ook FISA- president Jean-Marie Balestre bevond. De coureurs wilden met hun trainingsboycot protesteren te gen een clausule in de „super licentie", een contract dat door alle coureurs, die voltallig in Zuid-Afrika aanwezig zijn, is ondertekend en waarin staat dat het de coureurs verboden is kritiek uit te oefenen op de FISA en de vereniging van constructeurs (FOCA) die ge zamenlijk het contract hebben opgesteld. Bovendien werden verklaringen geëist, voor welk team een coureur start en wel ke schriftelijke overeenkom sten er tussen coureur en team bestaan. Niki Lauda, de vroegere wereldkampioen die enkele malen als woordvoerder voor de coureurs optrad, bestempel de deze overeenkomsten als „unfair". Andere renners spra ken zelfs van „onwettige" vor deringen, omdat zij een stal- wisseling gedurende het sei zoen in de weg zouden staan. Lauda: „Indien de FISA onze compromisvoorstellen afwijst, zullen wij per sé niet starten". Vanochtend bleek de eensge zindheid van de coureurs toch niet zo groot toen de Italiaan Teo Fabi en de Westduitser Jochen Mass zich op het cir cuit voor de training kwamen melden. Mass begon overigens alleen aan de training. Colin Chapman, de teamma nager van Lotus en woord voerder van de FOCA. „De coureurs hebben lang genoeg over de contracten kunnen na denken. Enkelen hebben reeds voor Kerstmis de contracten getekend en zich derhalve verplicht. Zij moeten zich nu aan de regels houden, anders zullen maatregelen niet uitblij ven". En ten aanzien van de Grand Prix, die een week ver schoven zou worden, voegde hij er aan toe: „Dan laten wij nieuwe rijders overkomen". Maar aan de andere kant hield Chapman de deur op een kier: Aanvankelijk dreigde het Kyalami-circuit zo rustig te zul len blijven, maar morgen vindt bij Johannesburg toch nog de Grand Prix van Zuid-Afrika plaats. „Als vrijdag 15 van de 31 cou- toch nog op de vastgestelde da- reurs zich melden voor de turn plaatsvinden". Hetgeen trainingen en verontschuldi- uiteindelijk toch nog geschied- gingen aanbieden kan de race de. MONTE CARLO De Westduitser Walter Röhrl heeft de 50e editie van de rally van Monte Carlo gewonnen. Röhrl en zijn ploeggenoot Christian Geistdörfer reden in een Opel Ascona 400. Volgens de (nog officieuze) einduitslag had deze equipe, van start tot finish aan de leiding, een voorsprong van drie minuten en 49 secon den op de naaste concurrenten. De tweede plaats was voor de Fin Hannu Mikkola en zijp Zweedse teamge noot Anne Hertz in een Audi Quattro. De Fransen Jean-Luc Therier en Michel Vial met Porsche eindig den als derde. De rally heeft vanochtend rond half vijf nog een half uur stil gelegen. Bij de doorkomst op de Col de Corobin tussen Digne en Chaudon raakte de Alfa Sud van de Fransman Richard Yvorra met hoge snelheid een groep toeschouwers, Hierbij werden acht personen gewond, van wie één ernstig. Het achttal werd met ambulances naar nabij gelegen ziekenhui zen overgebracht, waarvoor de weg tijdelijk moest worden afgezet. Yvorra bleek niets van het ongeval te hebben gemerkt. Hij werd pas op de hoogte gebracht toen hij bij het eerstvolgende controlepunt arriveerde. De Fransman mocht van de organi satoren de rally vervolgen. kAR Het Neder- fcings Cup-team heeft I de aanwezige kansen |it om zich uit de geva- e werken. Nadat zon- Apeldoorn met 21 was verloren, [eren in Zevenaar de tegen West-Duits- 1 dezelfde cijfers ver lat lag niet aan Eric De 17-jarige Tilbur- ïlde met 4—6, 64, de Westduitse kam- iter Elter zijn vierde ivolgende Kings Cup- ling. ervond echter totaal lun van Sanders, Ok- I Albert van wie de temden worden le nodige routine en ïig in het team binnen Jen. Louk Sanders, die jegen Zweden was ge- ging bij zijn come- jr met verliezen, 46, |-6 van Klaus Eber- r werd het dubbelspel d. Hierin waren Ok- llbert bij lange na niet ken tegen Hans-Dieter p Christoph Zipf: 16, ft één overwinning uit Istrijden staat Neder- 1 onderaan in de -A- fen de eerste divisie, lis zondag de uitwed- len Engeland, dat met fc Zweden verloor, in krdt omgezet, kan het bn degradatiewedstrij den voorkomen. rlandse Marcella Mes-' ft in de eerste ronde Avon-tennistoernooi .anadese Montreal de i geplaatste Roemeen- Romanov verslagen, n Q inden in de partij wa- 6—2 en 63. rikaan Vitas Gerulai- van de internationale israad een record.boe- jen voor twee inci- vaarbij hij betrokken ikaan kreeg een boe- ;tee 000 dollar voor twee figen tijdens de open anse kampioenschap- :ptember. VAN VIANEN OVER FC DEN HAAG: DEN HAAG „Voor zo wel FC Den Haag als mij zelf wordt het een periode van alles of niets". Dit zegt trainer Martin van Vianen over de komende maanden, waarin duide lijk moet worden of FC Den Haag de zeer lage po sitie (voorlaatste) kan overdoen aan een andere club. In de uitwedstrijd zondag te gen Haarlem, waarmee de competitie wordt hervat, zal FC Den Haag niet kunnen uit komen op volle sterkte. Dit wegens absentie van Joop Ko- revaar (woensdag geopereerd en wellicht dit seizoen niet meer beschikbaar) en Cees Tempelaar (knieblessure). De twee vleugelverdedigers wor den vervangen door Aitze Bouma en Chris Treling. De laatste, gewoonlijk aanvaller of middenvelder, heeft in de oefenwedstrijden tegen Naald wijk en Blauw Zwart als lin kerverdediger al proefge draaid. Trainer Martin van Vianen laat tegen Haarlem min of meer dezelfde formatie opdra ven als in de oefenduels. Dit houdt in, dat FC Den Haag met een viermansmiddenveld zal opereren. Hierdoor is lin kerspits Bram Rontberg op de reservebank terecht gekomen. „Dit doe ik om het midden veld meer steun te geven. Van Delft en Keloglu hebben het als prettig ervaren, dat er een corrigerende middenvelder achter hen stond in de oefen wedstrijden", aldus Van Via nen. De trainer betreurt, dat hij Jan Renooy vanwege een nog twee duels lopende schor sing nog niet kan laten debu teren. Hoewel tegen Blauw Zwart Van Vliet wegens griep afwezig was en Melis uitviel met een enkelblessure, ver wacht Van Vianen, dat zij overmorgen van de partij zijn. Het tweede elftal van FC Den Haag trekt ook naar Haarlem. In dit team viert Arie van der Zwan morgen nog niet zijn rentree. De bijna een jaar door een slecht genezende breuk van een middenvoetsbeentje uit de roulatie geweest zijnde Scheveninger zal zeker nog een maand moeten wachten. Opstelling FC Den Haag: Havenaar; Bouma, Mansveld, De Vroedt, Treling; Van Delft, Van Vliet, Schoenmaker, Ke loglu; Melis, Morgan. Gestaakt duel Het restant van de op 22 no vember gestaakte voetbalwed strijd FC Den Haag-FC Utrecht wordt gespeeld op 17 of 21 februari. Bepalend hier voor is de datum, waarop FC Utrecht zijn bekerwedstrijd speelt tegen FC Twente. Daar FC Utrecht momenteel geen lichtinstallatie bezit, zal wel licht op woensdag 17 februari in Den Haag worden gespeeld. Hoewel voorzitter Pieter den Duik verklaart, dat de finan ciële situatie na het eerste ge deelte van de competitie goed is te noemen, is binnen de Haagse club is de afgelopen weken uitvoerig gediscus sieerd over een nota, waarin wordt aangegeven op welke wijze extra geldmiddelen kun nen worden aangetrokken. Als uitvloeisel hiervan zal worden gewerkt met zoge naamde matchsponsors. Zo zijn voor de eerstvolgende thuis wedstrijd, op 7 februari tegen Feyenoord, door een bedrijf 800 kaarten gekocht voor de gezinstribune, die dan officieel in gebruik wordt genomen. Dit idee is ook opgedaan tij- dens de bezoeken aan West Ham United, waarmee FC Den Haag een samenwer kingsverband heeft. Nog plan matiger dan voorheen het ge val is geweest, worden in de komende maanden 23 scholen bezocht in het kader van de pr-activiteiten. Dit geschiedt in samenwerking met de Raad yan Advies van FC Den Haag. FRANS LEERMAKERS HEERENVEEN Het einde van de schaatscar- rière van de 26-jarige Joke van Rijssel uit het Friese Bergum komt zo langzamerhand in zicht. Vorig jaar verklaarde zij na diskwalificatie wegens een foute wissel bij het Europese kampioenschap al te willen stoppen, maar zij knoopte er toch nog een seizoen aan vast. Thans staat haar besluit vast. De weieens een echte kam pioenschappen rijdster ge noemde Joke wil het komende weekeinde in Heerenveen nog een goed EK rijden en hoopt hier op een van de drie plaat sen in de WK-ploeg voor In zeil beslag te kunnen leggen. Maar dan is de schaatskoek op dat niveau wat haar betreft ook op. „Omdat ik zo fanatiek ben. dacht ik het niet meer op te kunnen brengen. In mei ben ik wel weer begonnen, maar ik stond er in feite niet hele maal achter. In juli heb ik pas besloten om er toch nog maar een seizoen aan. vast te plak ken". De liefde voor de redelijke positie in de maat schappij. Joke van Rijssel meent nu echter op een leef tijd te zijn gekomen, dat het schaatsen maar eens moet wij ken voor een vaste baan. Zij vertelt: „Ik heb vijf jaar bij een uitzendbureau gewerkt. Je inkomsten als uitzendkracht verschillen echter zo veel met die van een vaste baan, dat ik het zo langzamerhand niet verantwoord meer vind om met schaatsen door te gaan. Ik AG De twintig rij- door de KNSB voor rite "athonwedstrijden zijn wegens deelneming 00 kilometerwedstrijd weekeinde op de gaan tegen hun roep bij de schaats- Dit lijkt natuur- op. Ik wist niet eens dat ik daar niet mocht rij den. Dat mocht niet, omdat de wedstrijd door de bond niet was goedgekeurd daar er die dag een wedstrijd was in Am sterdam voor het marathon klassement. Maar evenals Jos Niesten ben ik 's avonds ook nog in Artisterdam aan de start gekomen. Wij laten het er echt niet bij". De winnaar van de 200 kilo meter, Jos Niesten: „Het is ge woon een lachertje. De bond zal deze beslissing terug moe ten draaien". De tuchtcommissie van de KNSB zal binnenkort een straf uitspreken tegen de ijs- Veel rUSt club uit Zevenhuizen die de 200 kilometerwedstrijd organi seerde. moet aan mijn toekomst den ken". Joke van Rijssel zit hiermee op dezelfde lijn als haar ver loofde Sies Uilkema, die er ook de grootste moeite mee heeft geen werk te hebben en het komend seizoen schaatsen op topniveau waarschijnlijk ook voor gezien houdt. De Friezin verwacht er in het ko mende seizoen ongetwijfeld nog weieens problemen mee te krijgen, dat ze is gestopt. „Maar je moet op een gegeven moment toch de4 positieve en negatieve aspecten eens tegen elkaar durven af te wegen". Joke van Rijssel is er achteraf bekeken toch wel een beetje verbaasd over op het Neder lands kampioenschap als vier de rijdster in de ploeg voor het EK terecht te zijn gekomen. Toch zegt ze: „Het schaatsen gaat op dit moment hartstikke goed". Het rijden van twee persoonlijke records in het af gelopen weekeinde op de 500 en 1000 meter heeft Joke van Rijssel bovendien nog een stukje extra gesterkt in haar vertrouwen. Op de sprint ver beterde zij haar liefst vier jaar oude beste-tijd door 43.5 op de klokken te brengen en op de dubbele afstand verdween met 1.27.3 een twee jaar oud per soonlijk record uit de boeken. Schaatsenrijdster Van Rijssel wil dit weekeinde in Heerenveen in elk geval kwalificatie voor het wereldkampioenschap in Inzeil afdwingen. Daarna stopt zij met de wedstrijd sport. Deze verrichtingen geven dui delijk progressie aan. En dat toch in een seizoen bij trainer Henk Louwmans, dat volgens de schaatster te veel was afge stemd op groepswerk. „Er is geen rijdster gelijk en in de wedstrijden moet je het ten slotte alleen doen. Ik moet bij voorbeeld voor een toernooi veel rust nemen. Als ik in de week voor een kampioenschap hard moet trainen, raak ik op gebrand. Dan kan ik het wel vergeten". Joke van Rijssel juicht toe, dat Henk Louw mans het volgend seizoen van plan is een meer persoonlijke begeleiding door te voeren. Zij zal dit zelf echter niet meer meemaken. De Bergumse rijdster heeft ook uitgesproken ideeën over de indeling in schaatsend Ne derland naar leeftijd. „Ik ge loof, dat je van Jong Oranje en de verschillende leeftijdsgroe pen bij de jeugd af zou moeten en gewoon kijken naar A- of B-tijden. Of je nu 15 of 36 jaar bent, rijd je goed dan vind ik dat je erbij hoort in een kern ploeg". Wat betreft de toekomst van het damesschaatsen in Neder land is Joke optimistisch. „Qua tijden heeft het damesschaat sen hier een paar jaar stilge staan, maar ik geloof nu dat het weer wat in opkomst is. De sprintploeg voor Alkmaar is van een sterkte, die we sinds jaren niet meer hebben gehad en we hebben op het ogenblik ook junioren die erg goed rij den vooral op de korte afstan den. Het zal nog wel een paar jaar duren, voordat de junio ren de geestelijke spanning van de grote toernooien kun nen verdragen. Het' zijn de laatste jaren niet voor niets steeds dezelfde namen, die' naar voren komen. Ik ben zelf in vijf jaar van de jongste de oudste van de kernploeg ge worden, maar was na het NK vooral geestelijk toch ook nog kapot. Ik heb daarna echt een paar dagen de tijd moeten ne men om weer wat bij te ko men". HYS '80 begint nacompetitie tegen Eagles DEN HAAG In een thuis wedstrijd tegen APA Eagles maakt HYS '80 vanavond op De Uithof om half negen een begin met de promotie/degra datiecompetitie. De ijshockey- formatie, die winnaar wordt, wacht een geldprijs van f 8.000. De formatie, die als laat ste eindigt, degradeert naar de tweede divisie. Behalve APA Eagles en HYS '80 doen DLJ Leeuwarden, Kemphanen en wellicht Black Falcons en Smoke Eaters mee. Deze clubs zullen naar alle waarschijnlijkheid in de twee de divisie als tweede en derde eindigen. Brussel, dat daar als eerste staat geklasseerd, kan niet meedoen vanwege ver plichtingen in België en omdat het daarna niet meer de be schikking heeft over zijn ijs baan. Ook voor de wedstrijd van vanavond heeft HYS '80 een voorprogramma vastgesteld. Vanaf half acht is er een op treden van de zanger Oscar Harris. Sportprijsvragen DEN HAAG De uitslagen van de sportprijsvragen zijn: Lotto 2: le prijs: geen winnaar, 2e prijs: 4 winnaars, elk 75.000,3e prijs 167 winnaars, elk 7965 wi 112.035 Toto 2: Voor de 38 winnaars was een prijzen- bedrag van 154.043,— beschikbaar le prijs: geen winnaar; 2e pric: 2 winnaars, elk 23.106,50; 3e prijs: 36 winnaars, elk 2.567.30. Toto-gelijk 2: le prijs: 1 winnaar 8409,50; 2e prijs. 3 winnaars, elk 367.80; 3e prijs: 37 winnaars, elk 149,10; 4e prijs; 1103 winnaars, elk 8,—. Cijferspel: 6 goed: geen winnaar. 5 goed: 2 win naars, elk 10.000,—; 4 goed: 23 win naars, elk 1000,—; 3 goed: 253 win naars, elk 100,—; 2 goed: 2563 win naars, elk 10.—. Ik 2.943,90; 4e prijs elk 61,70; 5e pnjs elk 5.-. HILVERSUM Het bestuur van de Algemene Eigenaars- vereniging „De Drafsport" roept komende dinsdag in het restaurant van de draversbaan te Hilversum haar leden bij el kaar om stappen tegen de stichting Nederlandse Draf- en Rensport te ondernemen. Men wil dat de NDR een commer cieel directeur in dienst gaat nemen. Dit voorstel van de ei genaarsvereniging, die 2000 le den telt, is door de NDR afge wezen. Onder de huidige om standigheden achten de be stuurders het niet langer ver antwoord om met de NDR sa men te werken. BARCELONA In de finale poule van de Europa Cup voor nationale basketbal kampioe nen (heren) heeft Maccabi Tel Aviv gisteravond in Barcelona met 9997 gewonnen van de Spaanse kampioen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13