Franse Grondwetsraad mikpunt van kritiek erkrachtingsschandaal oet procureur-generaal n Schotland de das om I gvitserse wapenexport oeit vijftig procent Gromyko ontmoet Haig in Genève j olse bisschoppen irschuwen tegen Jlprtzetting noodtoestand Vreemde vogel Graaien maar Moebarak: geen concessies bij Palestijns zelfbestuur Regering-Reagan veroordeelt beleid centrale banken fITENLAND LEIDSE COURANT VRIJDAG 22 JANUARI 1982 PAGINA 11 De waarde van de Zwitserse wapen- en explosieve- t is in 1981 met ruim vijftig procent gestegen tot een be- <an 697 miljoen gulden. De voornaamste klant van de se wapenindustrie was verleden jaar Nigeria, dat voor ine 200 miljoen gulden bestelde. Het verdrong West tot \iand van de eerste plaats. Andere belangrijke afnemers - 1 Oostenrijk, Zweden, Griekenland en Spanje. In totaal zeventig landen wapens in Zwitserland. De wet op de e wapenexport verbiedt uitvoer naar gebieden waar een id conflict heerst of dreigt of waar gevaarlijke politieke igen bestaan. Dat betekent bijvoorbeeld dat in 1979 wa- illingen van Chili en Taiwan werden afgewezen. Iran en jgen geen wapens meer van Zwitserland sinds het uit- van hun onderlinge oorlog in 1978. bijl „VS-begroting leidt tot atoom oorlog" WASHINGTON President Reagans vele miljarden bedragend kernwapenpro gramma is in feite een „begroting voor een atoomoorlog". Daarin wordt toege werkt naar een nucleaire confrontatie met de Sovjet-Unie. Dit schrijft het Ameri kaanse Center for Defense Information een onafhankelijk liberaal studiecentrum in een rapport over de kernwapen macht van de VS. Het centrum, dat zich bezig houdt met de bestudering van ontwapenings- en bewa peningszaken, meent dat het plan van de regering-Teagan om een kernoorlog voor te bereiden een „gevaarlijke en nutteloze doelstelling" is die moet worden herover wogen. Frankrijk boos over afluisteren bannelingen PARIJS Frankrijk heeft een officieel protest inge diend bij Tsjechoslowakije over het afluisteren van te lefoongesprekken van Tsje chische bannelingen in Frankrijk. Volgens bronnen in Parijs zouden telefoonge sprekken Van dissidenten door de Tsjechische geheime dienst worden opgenomen en later tegen hen worden gebruikt voor de Praagse ra dio. Impasse in zaak-Dozier ROME De Italiaanse regering heeft giste ren haar „verontrusting" uitgesproken over het uitblijven van resultaten van de zoekac ties naar de Amerikaanse brigade-generaal James Dozier, die nu al 35 dagen geleden werd ontvoerd. „Ondanks alle inspanningen zijn er geen precieze aanwijzingen binnenge komen die onze bezorgdheid en verontrusting kunnen wegnemen", aldus minister van bin nenlandse zaken Virginio Rognoni. Ondanks het oppakken van een groot aantal terroris ten,-onder wie enkele kopstukken, is er nog geen spoor van Dozier zelf gevonden. De Rode Brigades zouden volgens communiqués Dozier momenteel berechten. Khadaffi: fusie tussen Libië en Algerije hBEIROET De Libische leider Khadaffi heeft gisteren gezegd, dat hij en de Algerijnse president Ben- jadid overeenstemming hebben be reikt over een plan om beide lan den te verenigen. Dit is door het Gulf-persbureau bekend gemaakt. Khadaffi verklaarde dat de een wording zou plaatsvinden zonder beïnvloeding van de politieke stel sels in de beide landen, aldus het persbureau. Volgende maand zou er in Algerije een ontmoeting plaatsvinden tussen het volkscomi té (kabinet) van Khadaffi en de Algerijnse ministerraad. Stop op hulp VS aan El Salvador bepleit LIMA De Venezolaanse ex- president Carlos Perez heeft namens een internationale conferentie in Lima over El Salvador de stopzetting van alle Amerikaanse hulp aan de junta in dat land bepleit. Aan de conferentie namen ruim honderd sociaal-democrati sche, liberale en socialistische politici uit heel Latijns-Ameri- ka deel. Uit El Salvador zelf blijven berichten komen over grote aantallen slachtoffers van het offensief van de rege ringstroepen tegen het verzet. De laatste dagen zouden meer dan honderd mensen om het leven zijn gekomen. lEN De rel in •Brittannië naar ling van de opstel- *an gerechtelijke au- t) vJten, de politie en inbaar ministerie in d)e verkrachtingsza- ^endjieeft nu ook een tk slachtoffer in Lel Nicholas Fairbairn, 1 ,nprocureur-generaal ooJchötland, heeft ont- lbriejioeten nemen nadat 2n gfid geweigerd drie as te vervolgen, die bewjrrouw hadden ver een d en met scheermes- Jcre<aar mishandeld, op <t laktjk Fairbairn heeft voor Üe maal in korte tijd de g van de Britse rechter- an dèacht, politie en over- verkrachtingszaken in een slecht daglicht geplaatst. De eerste golf van veront waardiging was het gevolg van een uitspraak 'van een rechter in Ipswich. Hij veroordeelde een 33-jarige man, vader van twee kinderen, tot een boete van bijna 10.000 gulden voor het verkrachten van een jonge vrouw. De gebruikelijke ge vangenisstraf bleef achterwe ge. De rechter ging er vanuit dat de verkrachte vrouw in feite medeplichting was, om dat ze 's avonds had staan lif ten. Zij was bij haar vriend, een militair, op bezoek ge weest. Maar omdat hij plotse ling werd opgeroepen had hij haar niet naar huis kunnen brengen. Onder druk van de publieke opinie werd de rech ter door. de hoogste gerechtelij ke autoriteiten op de vingers getikt. De controverse werd heviger toen deze week in een televi sieprogramma opnieuw bleek, dat de politie vrouwen die aangifte komen doen van een verkrachting zeer onheus beje gent. In het programma waren agenten te zien en te horen die de vrouwen op agressieve ma nier benaderden, de meest in tieme vragen stelden, de schuld van de verkrachting ei- genijk bij het slachtoffer leg den en trachtten hen ervan te weerhouden aangifte te doen. Het ontslag van Fairbairn heeft zijn grond in de ver krachting en zware mishande ling van een 30-jarige vrouw door drie jongens in Schot land. Er waren 168 hechtingen nodig om haar wonden te dichten. Hoewel de politie de daders vasthield op beschuldi ging van poging tot moord be sloot procureur-generaal Fair bairn geen vervolging in te stellen, volgens zijn zeggen om het slachtoffer niet met de da ders te confronteren. De vrouw wil de daders wel laten vervolgen, maar dat is volgens het Schotse recht niet meer mogelijk omdat al besloten is het drietal vrijuit te laten gaan. De verontwaardiging over het optreden van procu reur-generaal Fairbairn was de inleiding tot zijn vertrek. De Britse regering heeft, uit vrees voor lynchpartijen van verkrachters, nu besloten een wetsontwerp zodanig te veran deren, dat verkrachters niet meer aan een gevangenisstraf kunnen ontkomen. De hoofd dader van het Schotse drama zou overigens wellicht beter af zijn geweest als deze wet ook op hem van toepassing was ge weest. Hij kreeg dezer dagen van onbekenden op straat eerr pak slaag, dat hem zonder tus senkomst van anderen had le ven had kunnen kosten. IIIIIIIIIIII1IIIIIIIIIIIIIIIIIIIIII111IIIIIIII ige gritraffen ntoq 1 netlers aanslag nadette lin sn gt '9 Pi ichtii adhtfST De drie daders aanslag op de Noord- Joms-katholieke activis- iadette Devlin en haar ige gevangenisstraffen leeld. De leider van het kreeg levenslang, zijn nedeplichtigen twintig ien jaar cel. De daders, de protestantse Ulster Association, drongen nuari 1981 de woning vlin binnen en schoten n haar man voor de tan hun kinderen neer. werden zwaar gewond ziekenhuis opgenomen, tijn inmiddels hersteld. Iers werden vrijwel di- de aanslag aangehou- MOSKOU, WASHINGTON De Russische minister van bui tenlandse zaken Andrei Gromyko zal aanstaande dinsdag een ontmoeting hebben met zijn Amerikaanse collega Alexander Haig. Dit heeft het Russische persbureau Tass meegedeeld die herinnert aan de vorig jaar gemaakte afspraak in New York. In verband met de crisis in Polen zal het overleg beperkt blijven tot een dag en niet twee dagen, zoals aanvankelijk in de bedoe ling lag. Dit deelde het Amerikaanse ministerie gisteravond mee in reactie op de Russische mededeling. Volgens de Amerikanen moet het overleg "vooral gaan over de Poolse crisis en de gevol gen daarvan voor de oost-west-verhouding. De besprekingen, in Genève waren aanvankelijk in de eerste plaats bedoeld om de onderhandelingen over wederzijdse beperking van de strategi sche bewapening weer op gang te brengen. Politie partijen Argentinië waarschuwen militaire junta BUENOS AIRES De vijf grootste politieke partijen van Ar gentinië hebben zich fel gekeerd tegen de militaire junta, die sinds 1975 de macht in dat land heeft. In een verklaring waar schuwen de partijen het militaire regime »niet verder te gaan met zijn liberale economische en sociale beleid. Ook laten de vijf partijen, dat de militairen „niet eeuwig" aan de macht kunnen blijven. In deze tot dusverre scherpste aanval van de politieke partijen op het militaire bewind worden vooral de plannen van de nieu we militaire leider, luitenant-generaal Galtieri, bekritiseerd, Hij is van ondermeer van plan de Argentijnse bodemschatten (olie) en de staatsbedrijven in handen te geven van particuliere onder nemingen. „Wij treden nu op ter verdediging van ons historisch bezit", zo staat in de verklaring van de politieke partijen, en „het volk heeft recht op verzet1'. *>CHAU Handhaving van de noodtoestand kan tot protest, rebellie en zelfs oorlog, zo waarschu- le Poolse bisschoppen in een herderlijk schrijven idag in de kerken zal worden voorgelezen. Het episcopaat vraagt de autoriteiten de vrijheid van in en geloof te eerbiedigen en tegemoet te ko- in de vrijheidsliefde van de Poolse natie, leden die golden voor de afkondiging van de noodtoe- •^oeten worden hersteld en de politieke dialoog moet wor- Irtgezet. Ichoppen keren zich opnieuw tegen de loyaliteitsverkla- [die verlangd worden van werknemers in overheidsdienst ■fe van ontslag. berichten uit Warschau is de Poolse leiding nog intern ld over de toekomst van Solidariteit. Sommigen willen ken van de bond wegvagen, terwijl anderen voorstander zijn van een herleving van Solidariteit in een „tamme waarbij de bond zich zou moeten beperken tot kwesties l en arbeidsvoorwaarden. diwe secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Javier Ie Cuellar heeft gisteren in New York verklaard dat er iwijs is voor buitenlandse inmenging in Polen, dat het orde stellen van de Poolse kwestie rechtvaardigt. De Cu- peft de Poolse autoriteiten een aantal vragen gesteld over acht nemen van de mensenrechten en dat hij nog op ant- "Jit Warschau wacht. In dat verband zei hij een actieve illen spelen op het terrein van de naleving van de men- Aanslag in Guatemala: zeven doden GUATEMALA-STAD Een bom die was geplaatst door linkse verzetsstrijders heeft aan zeven mensen in de Guatemalaanse provin cie Alta Verapaz het leven gekost. Dit is gisteren door de autoriteiten in Guate mala bekend gemaakt. Linkse verzetsstrijders bliezen gisteren verder een aguaduct op, dat de stad Huehuetenango van water voorziet. De 40.000 inwoners zitten nu zonder drinkwater. Ondertussen is de electriciteitsvoorzie- ning in Guatemala-Stad weer hersteld. Deze was de afgelopen dagen onder broken door een reeks bomaanslagen van het linkse verzet op een aantal transformatorhuisjes. Een bulldozer moest er gis teren aan te pas komen om het privé- vliegtuig van Joseph Fleury uit Augusta in de Ameri kaanse staat Maine uit de sneeuw rond het vliegveld van Augusta te trekken. Fleury had tij dens de lan ding de macht over zijn toe stel verloren, waarna het met de neus in het dikke sneeuwdek belandde. De schade was aanzienlijk, maar Fleury kwam er zon der letsel van af. NA AFWIJZING NATIONALISERINGSPLANNEN (Van onze correspondent Jan Drummen) PARIJS In Frankrijk is het van de kant van de so cialisten tot felle kritiek gekomen op de Grond wetsraad. Deze wees be gin deze week zes artike len uit de nationalise- ringswet af. De zes artike len in kwestie betroffen de schadeloosstelling van de aandeelhouders (waar onder tal van zg. kleine spaarders) van de te natio naliseren bedrijven. De Raad oordeelde deze ten ene male onvoldoende, hetgeen de regering ver plichtte de schadeloosstel ling te herzien, hetgeen intussen blijkbaar bevre digend gebeurd is. De nieuwe nationaliserings- wet wordt nu dinsdag ter goedkeuring aan de Natio nale Vergadering voorge legd. Terwijl er voor de regering- -Mauroy iri beginsel geen pro blemen zijn omdat zij de abso lute meerderheid heeft, drei gen er wel moeilijkheden van wege het feit dat er grote te genstellingen zijn gerezen tus sen president Mitterrand en de regering enerzijds en de socia listische partij anderzijds. Het socialistische partijbestuur heeft namelijk verklaard dat de Grondwetsraad met het il legaal verklaren van de zes ar tikelen van de nationalise- ringswet een politieke actie bedreven heeft. En wel een actie ter bescherming van de belangen van het grootkapi taal. De partij beschuldigt de negen leden van de Raad (die door het bewind van Giscard d'Estaing deze zit nu ook zelf in de raad voor de duur van hun leven benoemd zijn) ervan de bewuste artikelen af gekeurd te hebben omdat zij een rechtse oppositie vormen en het kapitaalwezen verdedi gen. De Raad, die tot zwijgen verplicht is en geen commen taar mag leveren, heeft zich daarover niettemin veront waardigd verklaard. De rege ring van premier Mauroy en de president van de Republiek hebben zich na de verklaring van de socialistische partij af zijdig gehouden. Dit hoeft niet te betekenen dat Mitterrand en Mauroy een andere mening toegedaan zijn, maar gezien hun positie, die verschillend is van die van een politieke par tij, kunnen zij het zich niet veroorloven de Grondwets raad openlijk te beschuldigen. Dit zou een institutionele crisis ontketenen en de grondwet in gevaar brengen, waarop het gehele politieke systeem geba seerd is. Woordvoerder Pierre Beregerov van de president, verklaarde dat het volkomen begrijpelijk is dat er door staatsinstellingen de een of an dere tegenwerping wordt maakt en dat de regering daarmee rekening houdt. Hij voegde daar evenwel aan toe dat er een grote vergissing be gaan zal worden, als men van zins is het beginsel van de na tionaliseringen, waarvoor het land zich uitgesproken had, te dwarsbomen. Dat was dus een ietwat gecamoufleerde waar schuwing aan de negen leden van de Grondwetsraad. De beschuldiging van de socia listen dat de Grondwetsraad financiële belangen verdedigt in plaats van het landsbelang werd gisteren door commenta toren in Parijs een aanval met een vlammenwerper genoemd. Men sluit niet uit dat dit con sequenties kan hebben in de toekomst. Door de linkse aan tijgingen van dit moment zul len zij zich zeker niet inschik kelijker tonen bij toekomstige beslissingen. >orc hten. lopese Commissie heeft besloten haar nieuwe voorstel in ken om Polen voor een bedrag van ongeveer 400 miljoen voedselhulp te verstrekken. Wel wil zij een bedrag van 'oen gulden waarop Polen krachtens vorige toezeggingen |ht had gebruiken voor directe voedselhulp mits dit direct levolking terecht komt. Tientallen Romei nen verdrongen zich gisteren in het centrum van Rome rond de wagens van demonstreren de vissers. Deze betoogden tegen de hoge olieprij zen, als gevolg waarvan hun inko men er de laatste jaren alleen maar op is achteruit ge gaan, en tegen de sterke vervuiling van de Italiaanse wateren. Onder deel van hun beto ging was het uitde len van sardines en anjovis aan voorbijgangers, die onder het mot to „graaien maar" hun buit trachtten binnen te halen. KAIRO De Egyptische pre sident, Moebarak, heeft aange kondigd dat zijn land bij de onderhandelingen over zelfbe stuur van de Palestijnen in de door Israël bezette gebieden geen concessies zal doen. Dit bleek uit een gisteren in Kairo gepubliceerd interview, dat het Amerikaanse televisiesta tion NBC met president Moe barak heeft gehouden. De Egyptische president zei geen concessies te kunnen doen, omdat zijn regering geen afstand kan doen van zaken waarover het niet beschikt. Moebarak gaat ervan uit dat een regeling voor de Palestijn se zelfbeschikking ook aan vaardbaar moet zijn voor de Palestijnen. Deze Egyptische eis is inmiddels door de Israë lische regering als „nieuw en onaanvaardbaar" van de hand gewezen. Verder zei Moebarak in het interview dat hij een verzoe ning met de Arabische staten zou verwelkomen, maar dit mag niet ten koste gaan van de betrekkingen met Israël. Nadat de in oktober vorig jaar vermoorde president Sadat in 1978 de Camp Davidakkoor- den sloot met Israël, werd Egypte uit de Arabische Liga gestoten. Al meerdere malen heeft president Moebarak la ten doorschemeren, dat hij het Egyptische isolement in de Arabische wereld zou willen doorbreken. Moebarak zei ten slotte dat hij zich zou inzetten om de Israëlisch-Arabische problemen tot een oplossing te brengen. De betrekkingen tus sen Israël en Egypte dienen hierbij als uitgangspunt, aldus de Egyptische president. Sinds Israël in december vorig jaar de Syrische Golanhoogtc annexeerde is niet alleen de Israëlisch-Arabische verhou ding sterk verslechterd, maar is ook de kritiek van de Arabi sche regeringen op het Ameri kaanse 'beleid toegenomen. Eergisteren spraken de VS nog hun veto uit over een Arabische resolutie, waarin wordt aangedrongen op sanc ties tegen Israël nu dit land weigert de annexatie van de Golanhoogte ongedaan te ma ken. De Arabische landen wil len de Golan-kwestie nu be spreken in een spoedzitting van de alg emene vergadering van de VN. Arabische VN-af- gevaardigden hopen dat deze zitting volgende week plaats vindt. WASHINGTON - Het eco nomische beleid van de Amerikaanse regering is uitstekend maar de uit voering ervan wordt in de weg gestaan door de Fe deral Reserve Board (FED), het bestuur van het stelsel van centrale banken in de Verenigde Staten. Dit zei gisteravond de Amerikaanse minister van financien Regan. Reagan verklaarde dat het monetaire beleid van de FED in 1980 op z'n best "grillig" kon worden genoemd. Ook in het afgelopen jaar was het heel wat minder "nauwkeurig" dan de Amerikaanse regering graag had gezien. "Dat heeft ons natuurlijk niet geholpen bij de uitvoering van onze plannen voor een economisch herstel", aldus de minister. Ook een officiële woordvoer der van het Witte Huis, Larry Speakes.liet zich in die zin uit. Hij verklaarde dat de regering een geleidelijke en gelijkmati ge groei van de geldvoorzie- ning op prijs zou stellen en niets op heeft met onverwach te forse geldinjecties zoals in de eerste week van januari, toen er plotseling bijna tien miljard dollar in de economie werd gepompt. President Reagan zelf had eer der opgemerkt dat de econo mie niet gebaat is met onver wachte geldinjecties, omdat er een verkeerd signaal van naar de geldmarkt uitgaat en het bedrijfsleven voorzichtig wordt met investeringen. Poli tieke waarnemers in Washing ton noemen het opvallend dat er plotseling vanuit het Witte Huis kritiek op het beleid van de "Fed" komt nu er duidellijk sprake is van een verdere in zinking van de Amerikaanse economie. Tot voor kort kon de Fed, die onmiddellijk na de machtswis seling in Washington van be gin vorig jaar een beleid van krap geld ter bestrijding van de inflatie aankondigde, in de ogen van de Amerikaanse re gering geen kwaad doen. Het Witte Huis steunde het beleid van de FED tot nu toekrachtig en in oktober verklaarde mi nister Regan nog dat de "Fed- "zich aan zijn doelstellingen voor de geldvoorziening moest houden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11