ptacties en sabotage vertragen ok de achtste munitietrein „We zijn best 'n goed volk" Groeiende secularisatie in Polen maakte religieuze vernieuwing nodig ^jnroepbijdrage omhoog in 142 naar 210 gulden •nfV: PROTEST MET —SATIS VERVOER Ook de Kamer vindt 25 miljoen voldoende voor energiediseussie ntwoorden aan isschoppen over ernbewapening KORTE METTEN AGI i JNENLAND LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 JANUARI 1982 PAGINA 7 iderzoek mogelijke igale lozingen ilfERDAM Het Zuidhollandse PvdA-statenlid Duw F. Hazewinkel wil dat er een gerechtelijk nderzoek komt naar mogelijke illegale lozingen fvalwater door de bedrijven van Shell Cyana- chnisch directeur van Uniser en twee werkne- hebben tijdens het proces in Breda verklaard ïell illegaal residuwater van een van haar fa- in in Moerdijk (Brabant) op een persleiding le Zeeuwse wateren heeft geloosd. In Rijnmond n ook illegale lozingen zijn gedaan. Cyanamid itjook meer dan een jaar lang verontreinigd af- er aan Uniser leveren, terwijl politie en minis- iet bedrijf erop hadden gewezen dat Uniser tfde water vermoedelijk illegaal loosde. Shell fouwt de beschuldigingen van Uniser als een af- 3 jsmanoeuvre. p. Zthf V erpleegkundige zorg in gevaar UTRECHT Het huidige niveau van de ver pleegkundige zorg kan niet gehandhaafd blij ven bij beperking van het aantal extra perso neelsleden van 9000 tot 6000. Dat schrijvën zo'n dertig hoofden van verplegingsdiensten in zie kenhuizen in Noord-Holland en Utrecht aan de vaste kamercommissie voor volksgezondheid. Het kabinet wil de uitbreiding in de gezond heidszorg beperken. De hoofden noemen het niet ondenkbaar, dat familie van de patiënt dan moet worden ingeschakeld voor de „basiszorg": wassen, bed opmaken en dergelijke. In sommi ge gevallen gebeurt dat nu al. De hoofden wij zen erop dat het verplegend en verzorgend per soneel steeds meer onder druk komt te staan: „De verpleegduur wordt korter, het aantal be jaarde patiënten stijgt, de patiënten willen meer uitleg en informatie en er moet steeds meer ge specialiseerd worden". Staatssecretaris: drijfgas moet weg DEN HAAG Staatssecretaris Lambers-Haquebard (Mi lieu) wil maatregelen nemen om het gebruik van drijfgas geleidelijk tot nul terug te dringen. Dit ondanks felle pro testen van de industrie. Het gaat niet alleen om drijfgassen in spuitbussen, maar ook drijfgassen die gebruikt worden in koelinstallaties, oplosmiddelen, isolatiemateriaal en schuimplasticverpakkingen. De staatssecretaris zegt over cijfers te beschikken die er op wijzen dat de drijfgassen, chloorfluorkoolwaterstoffen (CFK's), de ozonlaag om de aarde aantasten. De Neder landse Aerosolvereniging, waarin bijna alle spuitbusfabri kanten zitten, noemt de gevolgen van een verdere terug dringing „desastreus". „Het betekent een aantasting van de economie, de werkgelegenheid en de export". Volgens de twee fabrikanten van CFK's in ons land zijn de stoffen veelal niet te vervangen. Lambers noemt dimethylether en ook alcohol als vervangingsmiddel. Weg Amerlisweerd gaat in ijskast DEN HAAG De aanleg van de A 27 door Amelisweerd wordt voorlopig opgeschort. Minister Zeevalking (Verkeer en Waterstaat) is bereid een suggestie van zijn partijgenoot, het Tweede-Kamerlid Tommei op te volgen om een nadere studie te doen naar de nood zaak van de aanleg van de weg. Tommei wil die nadere studie, omdat tot nu toe aan de aanleg van de A 27 wordt vastgehou den op basis van studies over de toename van het autover keer op Rijkswegen gedaan in de zeventiger jaren, terwijl de laatste twee jaar het autover keer niet meer toeneemt. aat [INGEN Groepen istranten en sabota- ies hebben de achtste ietrein naar West- Is eiland de afgelopen ischil herhaalde malen tot nieuid gebracht en ver- r boia met minstens vier- alf uur. In Gronin- in ten zuiden van itad gingen demon en op de rails zitten n Zwolle en Arn- werden op drie :n de schakelkasten jde overwegbeveili- hens door onbekenden (utobanden in brand ;en. Door de bescha- baanapparatuur is iderenvervoer lam te liggen en heeft het personenvervoer op de trajecten Zutphen-De- venter en Deventer-Al- melo vandaag vertragin gen opgelopen van tien tot vijftien minuten. Omstreeks middernacht was het achtste transport in Gro ningen opgehouden door zo'n 200 demonstranten die zich op de spoorlijn hadden verza meld. Een met fakkels verlicht groot bord met het woord „Stop", was op de rails ge plaatst. Ook ten zuiden van Groningen in de buurt van De Punt, waar enkele jaren gele den een treinkaping werd uit gevoerd, moest de munitie- trein stoppen voor een mense lijke blokkade, nu bestaande uit ongeveer veertig personen. Beide actiegroepen konden met zachte drang door on- gveer 60 man ME worden ver wijderd. Verder zijn er volgens de NS gisteravond en vannacht weer bommeldingen binnengeko men waarvan er een, bij Dui ven, vals bleek te zijn. Een bommelding op het traject De- venter-Zutphen werd doort de explosieven opruimingsdienst vannacht nog onderzocht. Po litie en NS hebben overigens gisteren de hele dag de han den vol gehad aan bommeldin gen en blokkades van mensen en materialen tegen proeftran sporten met munitie. De poli tie heeft de indruk dat er zich bij de idealistische actievoer ders steeds meer relschoppers voegen. De zesde munitietrein vertrok gisteren rond 14.15 uur uit de Eemshaven en on dervond onderweg geen moei lijkheden, evenals het zevende transport. De NS krijgen de totale hoe veelheid Amerikaanse munitie ondanks de protestacties, waarschijnlijk toen binnen de gestelde termijn van de Eems haven naar West-Duitsland. Het Amerikaanse munitie schip heeft namelijk geen 1500 ton, maar slechts 1150 ton net to aangevoerd. Nu kan in plaats van 24 ritten worden volstaan met achttien trein- transporten. Eerder was ge steld dat de NS achter lagen op het schema omdat er te weinig wagons in de Eemsha ven beschikbaar zouden zijn. Burgemeester Zandbergen van Hefshuizen. die dit gisteren liet weten, zei verder van de Amerikaanse legerautoriteiten te hebben vernomen, dat zij een tweede proef ernstig over wegen. De PVdA-kamerleden Walla ge en Castricum hebben mi nister Zeevalking (verkeer en waterstaat) gevraagd of het nu ineens wel mogelijk is de be veiliging van de spoorlijn Sau- werd-Roodeschool nog voor '83 te verbeteren. Dit in ver- 5-VOORZITTER JURGENS: fERSUM De jaar omroepbijdrage zal de Idelijk omhoog moe- en 5fcn 142 naar 210 gul- aftr&is de kosten van de den (domroep ten laste pn°nh van de omroep- jlen. Dit heeft NOS- dtter Jurgens gezegd, de vaste kamer- Loosd ej door^_ het tekort dat door de Wereldomroep-kosten op de omroepbegroting '85/'86 zal ontstaan. Minister Van der Louw wil de kosten van de Wereldomroep ten laste brengen van de om roepmiddelen. Daarvoor zou de omroepbijdrage tot '85 moe ten stijgen tot 181 gulden. De NOS wil dat jnen de Wereld omroep uit de algemene mid- CHT De chauffeurs in streek- en stadsvervoer zullen hijnlijk kiezen voor gratis openbaar vervoer-acties als de |g ze niet alsnog een „behoorlijke" toeslag voor bezwaren- komstandigheden geeft. Staken wordt niet als eerst actie- overwogen, omdat dan hét publiek te veel wordt gedu- Volgens FNV-vakbondsman Dick Ketting is de sfeer in Bek- en stadsvervoer explosief nu het er naar uitziet dat jring een rapport overneemt waarin wordt geconcludeerd ta toeslagen niet nodig zijn. Dat rapport was opgesteld na fdurige staking bij de HTM vorig jaar. Die staking draai- et behoud van de ongemakkentoeslag. Deze week raap- vervoersbond FNV z'n achterban. delen blijft betalen. Volgens Jurgens moet de omroepbij drage al 190 gulden zijn zonder dat kosten van de Wereldom roep. Komen die kosten wel voor rekening van de omroep middelen, dan moet er nog 30 gulden op de 190 gulden ko men. De NOS de regeringscommis saris voor de omroep een be groting voorgelegd, waaruit blijkt dat de door minister Van der Louw geantameerde zend tijduitbreiding met vier uur op 1 april van dit jaar een directe uitgave vergt van bijna 5 mil joen gulden. Daarvan zijn 1,3 miljoen voor personeelsuit breiding en ruim 3,5 miljoen teri behoeve van vervangings investeringen. De regering heeft besloten tot verdere deelname aan de ont wikkeling van de L-sat com municatie-satellieten van het Europees ruimte agentschap ESA. De Nederlandse bijdrage komt neer op ongeveer 135 miljoen gulden in vijf jaar. Mi nister Terlouw van economi sche zaken heeft dit gisteren aan de Tweede Kamer meege deeld. band met het munitietransport lasngs de spoorlijn bij Roode- school. De commissaris der ko ningin in Groningen, H. Von- hoff, heeft onlangs gesteld dat beveiliging van de lijn nog voor '83 mogelijk is. De voor ganger van Zeevalking deelde de Kamer vorig jaar mee dat het project pas in de tweede helft van '83 klaar kon zijn. De Kamerleden willen weten of zij eerst verkeerd zijn voor gelicht, of dat er nieuwe feiten zijn die waardoor snellere be veiliging mogelijk is. Een gehandicap te munitietrein- demonstrant wachtte vannacht in Groningen op de dingen die ko men gaan. Zijn mede-demon stranten hadden hem veilig langs de rails gezet toen de ME aan stalten maakte om de zoveelste blokkade te bre ken. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Tweede Kamer kan unaniem instem men met het besluit van mi nister Terlouw (Economische Zaken) 25 miljoen gulden uit te trekken voor de maatschap pelijke discussie over kerne nergie. Dit bleek gisteren in een gesprek dat de kamercom missies voor kernenergie en economische zaken hadden met de stuurgroep die de maatschappelijke discussie leidt. De stuurgroep, die meent dat de discussie alleen goed is te voeren met een budget van 35 miljoen gulden, vindt de 25 miljoen van Terlouw onvol doende, tenzij er een andere opzet van de dicussie komt. De sprekers van VVD, D'66, PPR, PSP en CDA uitten kri tiek op de hoge subsidies en de verdeling daarvan, met name als het ging om subsidies aan bedrijven „die niet bepaald armlastig zijn", zoals mevrouw Van Es (PSP) het uitdrukte. Ondanks eerdere uitlatingen stelde stuurgroep-voorzitter De Brauw dat de stuurgroep na het besluit van Terlouw „nimmer heeft verklaard op te stappen". Overigens gaf De Brauw toe dat het bedrag van 35 miljoen wel valt te vermin deren met onder meer 1,5 mil joen gulden op publiciteit. Zelf bespaarde hij tijdens het ge sprek 1,8 miljoen gulden door te stellen dat als de discussie nu zou stoppen er 6,2 miljoen gulden aan verplichtingen af betaald moeten worden. Eer der liet De Brauw w^ten dat dat acht miljoen gulden was. De werkgroep energiediscus sie, een samenwerkingsver band van 53 groeperingen, heeft kritiek op 't feit dat de stuurgroep 20 van de 35 mil joen gulden voor eigen doel einden wi gebruiken, zoals voor personeelskosten en huis vesting en niet voor financie ring van de maatschappelijke discussie. De werkgroep heeft deze kritiek vandaag bij de vaste kamercommissie ken baar gemaakt. Duurder dan boter Onder de vloer van een woning in het Friese Boyl heeft de politie deze week ongeveer 2500 kilo hasjies gevon den met een marktwaarde van circa 20 miljoen gulden. De hasj was In boterblikken verpakt. RIJSCHOOLHOUDER ORGANISEERT TRANSPORTEN NAAR POLEN (Door Gerard Cronè) AMSTERDAM In en kele kranten verscheen enkele dagen geleden een bericht dat een lading voedsel die voor Polen be stemd was en rond de kerstdagen door vereni gingen was opgehaald, niet weg kon omdat er geen vervoer voor was. Het bericht was nauwe lijks verschenen of een grote vervoerder meldde zich met het bericht dat hij toch naar Polen ging en nog vier ton kon laden. Coördinator Cor Robben, rijschoolhouder in Am sterdam, wiens telefoon nummer in het bericht stond vermeld, was uit de zorgen. Het voedsel is nu op weg naar Polen. Hij wordt nu echter over stroomd met telefoontjes. „Wat na die berichten is ge beurd is gewoon te gek. Ik heb uit alle delen van Nederland aanvragen en aanbiedingen gehad, die ik hu probeer „aan elkaar te lassen". Die aanvra gen komen direct uit Polen, in de vorm van briefjes die door chauffeurs over de grens wor den gesmokkeld, en dan naar Nederland worden meege bracht of in een ander land op de post worden gedaan. Er blijkt naast het gebrek aan voedsel ook een groot gebrek aan geneesmiddelen te zijn. Gelukkig zijn er weer veel mensen die geld en goederen beschikbaar hebben en laad ruimte in vrachtwagens. Ik probeer wét te coördineren en zo kan er heel wat naar Polen worden gestuurd. Ik zit nu al twee dagen aan de telefoon, want die staat niet stil. Gelukkig kan ik het goed doen, want mijn rijschool loopt toch wel. Het leuke ervan is dat je meteen kunt handelen: er kwam een noodkreet uit Polen om insuline en anti-bio- tica, dat hadden we en we - hadden ook vervoer, dus dat is ook al weg. Wat voedsel betreft wil ik nu zoveel mogelijk sturen naar de bergstreek van de Karpaten, want daar schijnt geen stukje voedsel te arriveren. Alles blijft in de steden. Onder nor- j male onstandigheden is het A toch al niet zo'n rijk gebied, maar nu is het echt straatarm. En ik ben echt niet bang dat we er niet in zullen slagen om ook die mensen eten te geven. IkXcrijg hier zoveel aanbiedin gen. Een vrouwtje van 83 belt op, haar man is drie weken ge leden gestorven en had wat spaarcentjes achtergelaten. Nu vroeg ze of ik dat wilde heb ben om een transport te bekos tigen. Een Leidse vereniging had nog 73.000 gulden in kas. De penningmeester belt op en vraagt me hoeveel ik ervan nodig heb voor Polen. We zijn best nog een goed volk hoor". t i Diocesane Pastorale p Rotterdam is niet jeen unaniem stand- it gekomen bij de be deling van de vra- 1 die de bisschoppen !en brief van februari Katholieke geloofsge- nschap hebben voor- igd inzake de kernbe- jeningsproblematiek. [el het positieve als negatieve antwoord le hoofdvraag van de moppen (éénzijdige (vond substantiële ang. lijkt uit de brief, die de litter van de DPR, drs. W. van Leuken aan de loppenconferntie heeft lurd. ïkensvergadering en de sane Pastorale Raad pht hebben in een uit- Ige brief aan de bis- (>pen erop aangedrongen, de bisschoppen zich dit [duidelijk uitspreken in Lneen" tegen de bewape- fwedloop. „Het is een tegen de ontwikkeling en uitbouw van de kernbe wapening en tegen de zgn. monderniseringsbeslissing waartoe de NAVO in decem ber 1979 besloot." Voorts wordt erop aangedrongen, dat de bisschoppen hun oor deel geven over de waarde van éénzijdige stappen door afzonderlijke landen op het gebied van wapenbeheersing en -beperking en over het standpunt van de kerkelijke vredesbeweging om Neder land x kernwapenvrij te ma ken. Het centraal bestuur van de stichting Samenwerking Broeder-Congregaties Neder land, waarbij zestien congre gaties zijn aangesloten, zegt in zijn antwoordbrief aan de bisschoppen, het in principe eens te zijn met het IKV- voostel een eerste, eenzijdige stap te zetten op de weg naar ontwapening. Het motief daarvoor is gelegen in het feit, dat men als christen be reid moet zijn zelf het eerst de hand ter verzoening uit te steken. Een aantal besturen van broedercongregaties heb ben zich aangesloten bij dit standpunt. De in het westen veelge prezen Poolse volks vroomheid is vaak slechts sociologisch bepaald en is geen gevolg van een per soonlijke beslissing. Dit is de visie van prof. Fran- ciszek Blachnicki, de stichter van de „Oasa"- centra, een godsdienstige vernieuwingsbeweging in Polen. Hij kwam voor de dertiende december de dag van de militaire in greep in Polen naar het westen, kon sindsdien niet meer terug en hoopt zich nu bij Mannheim in Duitsland te vestigen. Blachnicki is priester van het bisdom Kattowice en profes sor voor pastorale theologie aan de katholieke universiteit van Lublin. In een interview met het Duitse katholieke persbureau KNA wijst hij bij het antwoord op de vraag waarom juist in Polen een re ligieuze vernieuwingsbewe ging nodig was, op ramingen- volgens welke in Polen nog slechts vijftig procent van de katholieken werkelijk prakti seren. Vlak na de oorlog was het nog negentig procent. Momenteel zijn er steden en gebieden, waarin de kerk nog slechts kan rekenen op een aandeel van vijftien tot twin tig procent actieve gelovigen. In het studentenpastoraat gaan de pastores bij verschei dene hogescholen uit van slechts vijf tot tien procent praktiserende katholieken. De secularisatietendens, die volgens sommige waarne mers, wat is vertraagd door het bezoek van de paus aan Polen in 1979, is voor Blach nicki en zijn medestanders al ruim twintig jaar geleden aanleiding geweest de gods dienstige crisis het hoofd te bieden. Dit gebeurt via de „Oasa"- centra, ook wel bekend als de beweging „Licht en Leven". De grondgedachte hiervan is dm door het samenvlechten van de „horizontale" en „ver ticale" geloofspraktijk de kerk een nieuwe vorm tot zelfverwerkelijking te ver schaffen. „Beweging van de levende kerk" noemde „Oasa" in Polen zich aanvan kelijk. Blachnicki ziet hier „enorme kansen" voor de kerk in Polen. Anders dan bij vergelijkbare bewegingen in het westen (Focolari) heeft men, als gevolg van de om standigheden, altijd zeer sterk op de parochie betrokken ge werkt. Men streeft niet naar een organisatie naast de be staande structuren van de kerk. „Oasa" richtte zich, profite rend van de conciliaire litur gievernieuwing, het eerst tot groepen zangers, lectoren en misdienaars, breidde zich tot andere kringen uit en nu zijn rond de zeshonderdduizend Poolse katholieken betrokken bij het vormingsprogramma, dat drie jaar duurt, zeer inten sief is en moet leiden tot een „volwassen geloof". „Ge meenschap is, bevrijding" en „Bevrijding door waarheid" zijn enkele van de leuzen die worden gevoerd. In de Berlijnse stadswijk Dahlem is in een voormalige pastorie een vredescentrum geopend, genoemd naar Mar tin Niemöller, de bekende Duitse pacifistische predikant, die vorige week negentig jaar werd. Tot eind april is er een tentoonstelling, die het kerke lijk verzet behandelt tegen "het nazidom en tegen de her bewapening van de Bondsre publiek. Ook wordt de levens loop getoond van ds. Niemöl ler. Het ledental van de Kerk van Jezus Christus van de Heiligen der Laatste Dagen (Mormonen) is vorig jaar ge stegen tot 4,9 miljoen. Dit jaar zal de vijf miljoen wel worden gehaald. Het aantal bekeerlin gen steeg van tachtigduizend in 1973 tot 230.000 in 1981. Het aantal zendelingen nam in deze periode toe van ze ventienduizend naar bijna dertigduizend. De kerk staat sinds eind 1973 onder leiding van de twaalfde president, Spencer W. Kimball (86). De leider van de Vereni gingskerk, de Koreaan Soen Myoeng Moon, heeft het hu welijk ingezegend van zijn oudste zoon. Deze plechtig heid in Tarrytown in New Yersey vormt volgens een van de naaste medewerkers van de sekteleider de inlei ding op een massale huwe lijkssluiting van tienduizend paren. Huwelijken worden in de Moonsektè massaal en om een bepaald aantal jaren inge zegend. De laatste keer ge beurde dit in 1975 in Korea, toen achttienhonderd paren binnen de sekte huwden. De huwelijkssluiting is in de Moon sekte een van de groot ste plechtigheden. Leider Moon moet persoonlijk zijn goedkeuring aan een huwelijk geven en in vele gevallen be paalt hij ook wie met wie mag trouwen. Het in 1979 geopende bezin- ningshuis „Mater Amabilis", Herman Boerhaavelaan 3, 7415 ES Deventer, heeft in een jaarboekje zijn program ma voor 1982 bekend ge maakt. Het bevat een uiteen lopend aanbod op het gebied van geloofsbezinning, gericht op volwassenen, met retraites van drie, zes, acht en dertig dagen, bijbel-, bezinnings- en zenweekeinden. De begelei ding van de activiteiten be rust grotendeels bij de paters jezuieten van het centrum voor geloofsverdieping „Om Vuur" in Deventer. Het huis wordt geleid door een com muniteit van de Zusters van de Goddelijke Voorzienigheid. In het kader van de viering rond de achthonderdste ver jaardag van de geboorte van St.-Franciscus heeft de „Fran ciscaanse Samenwerking" (Oude Gracht 23, 3511 AB Utrecht) een stripboek uitge geven, getiteld „Franciscus van Assisi en het verhaal van de blijde armoede". Het gaat om de vertaling en de bewer king van een oorspronkelijk Franse uitgave, bedoeld om vooral jonge mensen voor „II Poverello" (het arme manne tje) te interesseren. In het boek wordt niet alleen het le ven van Franciscus in teke ningen en tekstballonnen weergegeven, maar wordt ook een beeld geschetst van de sa menleving waarin zijn ideeën en idealen tot rijping en ver spreiding kwamen. Katecheten te gast bij KTHA Vierenzestig katecheten uit het vervolgonderwijs in de bisdommen Rotter dam en Haarlem hebben, samen met docenten en studenten van de Katho lieke Theologische Hoge school Amsterdam, zich bezig gehouden met het thema „Pluriformiteit jongeren en katechese. Drs. H. van Vliet, adviseur voor jeugd- en jongerenpasto raat in Groningen, toonde hqe de jeugd zeer pluriform denkt, ervaart en leeft. Ook liet hij zien hoe katecheten in hun omgaan met jongeren vaak in conflict komen met instituties zoals schoolbestu ren. In de groepsgesprekken werd geconstateerd, dat de belangen van de schoolorga nisatie niet altijd parallel lo pen met de doelstelling van de katechese. Ook het per-i centage niet-katholieke of. niet-christelijke leerlingen op de scholen is een gegeven voor de katecheet waaraan hij niet voorbij mag gaan. Op één school bleek zestig pro cent van de leerlingen mos lim te zijn.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7