Chemicaliënhandel mag toch uitbreiden Alkemade wil bezuinigen op notulen I REGI0U0UR1NAAL REGIOUOURINAAL Kritiek gemeenteraad Alphen slecht gevallen PA( DEN/REGIO ,pret in )ogmade LEIDSE COURANT DONDERDAG 21 JANUARI 1982 PAGINA S ïnig animo isentochten gaakAR De plassentochten, die gisteren 'air Aar waren uitgestippeld, hebben niet ti<ielangstelling getrokken. Zestig tot ze- deelnemers meldden zich tussen tien uur aan de start bij de Ter Aarse lan- één deelnemer waagde zich aan 'de itte tocht over 90 kilometer. De rest ich bij de tochten over 20, 40 en 60 ki- Het ijs was ook niet al te best, met de e dagtemparatuur van rond de tien Volgens de bestuurders van de Ter ijsclub zijn veel mensen waarschijnlijk iworden om te schaatsen. Dit vanwege waarschuwingen over onbetrouwbaar iet bemalen van het polderwater door ogheemraadschap Rijnland. Tand Westf entel Vrijehoeve bouwt Zonneveld af HAZERSWOUDE De besloten vennootschap EGBO uit Hazers- woude is overgegaan in Vrijhoeve bv in Wassenaar. Dit bedrijf voert thans de werkzaamheden uit die destijds in het Hazerswoudse uit breidingsplan Zonneveld zijn ge start. In aanbouw zijn drieënvijftig premiewoningen. In juli vorig jaar werd vergunning verleend voor de bouw van twee vriie sector wonin gen op een perceel grond dat nog eigendom van de gemeente is. B en W adviseren de raad donderdag 28 januari de grond tegen een prijs van tachtig duizend gulden te ver kopen aan Vrijhoeve bv. Sassenheimse markt half uur vroeger SASSENHEIM De openingstijden van de Sassenheimse weekmarkt worden, als de gemeenteraad daar dinsdag mee in stemt, veranderd. Volgens een B en W-voorstel zou de markt om half één moeten gaan beginnen en om half zes sluiten. Nu is de markt tussen één en zes uur open. Het voorstel is het gevolg van een verzoek van de marktcommissie om de markt voortaan tus sen twaalf en vijf uur te laten staan. De gemeente hield daarop een enquête onder de kooplui. Daaruit bleek dat de overgrote meerderheid hier wel voor voelt. Voor negen kooplui is het ech ter onmogelijk om om twaalf uur de kraam al klaar te hebben in verband met hun werk op een ochtendmarkt of een bezoek aan de veiling. Als de tijden toch zo ingevoerd zouden worden, zou dat onduidelijkheid voor de consumenten met zich meebrengen. Bovendien is het in de praktijk zo gegroeid dat de kooplui rond half één hun kraam hebben ingericht en tussen vijf uur en half zes de markt verlaten, omdat er dan niet veel publiek meer is. B en W kiezen daarom en omdat de meeste marktlui dan aanwezig kunnen zijn, ook die van de veiling, voor een begintijdstip van half één. Lijsttrekker D'66 Alphen gekozen ALPHEN AAN DEN RIJN Adriaan van Geest is tijdens een algemene ledenverga dering gekozen tot lijsttrekker van D'66. Bij de vorige gemeenteraadsverkiezingen stond hij ook op deze plaats en kwam toen als eenmansfractie in de raad. Als tegenkandi daat fungeerde Kees van Backhuys. Hij stond bij de laatste verkiezingen op de ze vende plaats. De Alphense leden van D'66 hebben tijdens de vergadering van gistera vond hun verkiezingsprogramma bijna ge heel doorgesproken en .amendementen werden zonder problemen aangenomen. Gezien de ontwikkelingen tijdens de lande lijke verkiezingen verwacht D'66 minimaal drie zetels. Behalve Van Geest staan op de lijst: 2. Björn Steilberg, 3. Paul de Bruijn, 4. Stienet Lut en 5. Teun van de Berg. >17 Ie b ecte booi en a ing wek *uld ;ie de g bep ;lanq2. tSti nkw ïwaa aj vert nomi mpor aanf mo >ond »eest< IMADE Ondanks de ingevallen dooi zijn gis- n Hoogmade nog diver- dstrijden gehouden, zo de middaguren als op •lichte baan. 's Avonds de ijspret hoogtij door inge krachtmetingen >or de belangstelling bij groot was. Met de vol- uitslagen: Iwedstrijd dames en he- deelnemers): 1. Edwin n Theo Disseldorp; 2. Leyden Sjaak v.d. Piet Bank Siem Dames: 1. Corrie Hooge- Petra v.d. Voorn; 2. El- ^eeuwen Hendrien v. »n; 3. Laura Borst Bank. Estafette dames en (78 deelnemers): 1. v. Benten Sjaak v. Corrie Bank; 2. Wolvers Leo Witte- Hellen Bank; 3. Berry Nico v. Wieringen v.d. Voorn. Afvalwed- ^voor de jeugd 8-16 jaar eelnemers): meisjes 7-8 Marion Borst; 2. Eve- Groot; 3. Danielle v. lisjes 9-10 jaar: 1. Ilse v. Margret v. Benten; 3. Bank. Meisjes 11 jaar: v. Leyden; 2. Bianca 3. Ingrit v. Goozen. 12 jaar: 1. Marie Jose Lidia v. Goozen; 3. •.d Salm. Meisjes 13-14 Hellen Bank; 2. Marian Corrina v.d. Meer. s 7-8 jaar: 1. Paul v. 2. Richart Ernst; 3. v. Ouwerkerk. Jon-- 10 jaar: 1. Ruud Borst; oen Jansen; 3. Robert Jongens 11 jaar: 1. Da- I. Meer; 2. Thijs Moor- Coos v. Tol. Jongens 12 Roelof Bosscher; 2. Leo 3. Marcel Borst. Jon- jaar: 1. Pieter v.d. Andre v.d. Voorn; 3. Leeuwen. Jongens 14- 1. Jan Jansen; 2. Ruud 3. Paul Disseldorp. dewedstrijd: Heren 54 ners: 1. Dorus Borst; 2. Leeuwen sr.; 3. Nico v. 'en; 4. Gerard v. Ley- ames 28 deelnemers; 1. Leeuwen; 2. Gina v. :<gen; 3. Hendrien v. ïn; 4. Mart Jansen. ee izerswoudse enigingen lileren jaar IERSWOUDE e sportverenigin- gaan dit jaar een um vieren: tafel- lisvereniging bti en voetbalver- Jing Bernardus. Zij n respectievelijk 30-jarig en 35-ja- mai;ti ;i werd in juli 1951 richt. De tafeltennis- liging dook daarna tijd onder, om tien later (9 december weer tot volle bloei men. Ter gelegenheid de wat late viering iet zesde lustrum, of en wil: het vierde, is Hii SpijB, was akt in het clubhuis. De waarin getraind en eld wordt, zal wor- omgetoverd tot een lenparadijs. Hierin de feestelijkheden ihebben. Het orkest antano's verleent zijn cale medewerking, lalvereniging Bernar- d 1 juni 1947 opge- de Groenendijk en de in augustus 1980 Ie Sweelincklaan. 35-jarig bestaan van ttor voorzitter Sjaak en geleide vereni- wordt op bescheiden luister bij gezet. Het op het sportterrein rd en dat begint 23 iet een toernooi voor ames- en meisjes- die sinds het begin dit seizoen mee- :n in de vereniging, mei volgt een groot I jeugdtoernooi en 'eek later is er een I voetbaltoernooi senioren en A-junio- nba: dkal Op d ezoni le nu k de dere aan ïale. ijks iry b 21 ai ZOETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeter- woude werd gisteravond geconfronteerd met een uiterst moeilijke kwestie. Aan de orde was het ver zoek van Handelmaat schappij Vos en Co., een bedrijf dat de overslag van chemicaliën verzorgt, medewerking te verlenen aan een tijdelijke uitbrei ding van het bedrijf. Lei draad daarbij vormde een - door het Zoeterwouds gemeentebestuur met gro te teleurstelling ontvan gen - uitspraak van de Raad van State. Dit hoge rechtscollege had name lijk de uitvoering van een dwangmaatregel tegen Vos en Co. geschorst. Om dat het overslagbedrijf in de loop der tijd met vrij wel alle wettelijke bepa lingen had gesold - in plaats van 1300 vaten met chemicaliën lagen er op het bedrijfsterrein niet minder dan 3450 opgesla gen - had het gemeente bestuur een dwangsom opgelegd van 5.000.- per dag zolang de overtreding zou voortduren. De uit spraak van de Raad van State plaatste het gemeen tebestuur in een uiterst moeilijk pakket. Na een vergadering van negen kwartier, waarin zowel het college als de CDA-fractie (even later zelfs gezamenlijk met VVD en PZ, red.) schor sing vroegen om zich nader te beraden, nam de gemeente raad het besluit onder zeer strenge voorwaarden mede werking te verlenen aan een tijdelijke uitbreiding. De heer Kees Straver, fractievoorzitter van Progressief Zoeterwoude, bleef zich verzetten en stemde dan ook tegen. VVD-woord- voerder P. H. Kremer formu leerde de situatie het meest duidelijk. „Het verzoek tot op heffing van de schorsing is een moeilijke zaak. We moeten er dan namelijk in slagen een zo danige bewijslast naar voren te brengen die, indien dit eerder bekend zou zijn, een andere uitspraak van de Raad van State zou bewerkstelligen. Dat is een tijdrovende zaak. Gelet op de veiligheid van de bevol king is het juist van belang op zo kort mogelijke termijn een reële oplossing te vinden". De VVD'er had, net als de andere raadsleden, geen enkel goed woord over voor de manier van handelen van het bedrijf Vos en Co. Fractievoorzitter Rob Hoge- nelst van de christen democra ten zei onder meer het volgen de: „De opgebouwde traditie om met de hinderwet een loopje te nemen is trouw voortgezet. Als klap op de vuurpijl presteerde deze direc tie het om zes weken na de aanschrijving tot onmiddellij ke vermindering van de voor raad, deze nog met een paar honderd vaten op te. voeren. Uit een oogpunt van milieu worden strenge voorschriften gegeven maar helaas schijnt het bewustwordingsproces niet bij de handelmaatschappij te zijn ontwaakt". Motie Het progressieve raadslid Stra ver ziet Vos en Co. liever zo snel mogelijk verdwijnen. „De aspecten die de Raad van State aanvoert (o.a. economisch be lang, red.) zijn voor mij onbe grijpelijk. Vorig jaar liep de si tuatie bij Vos al uit de. hand. De arbeidsomstandigheden waaronder daar gewerkt moet worden zijn mij ook een raad sel. Tot heil van onze gemeen- De chemicaliënopslag houdt de gemoederen in Zoeterwoude bezig. De publieke tribu ne was tijdens de raadsvergadering dan ook tot de laatste plaats bezet. te moeten we zo snel mogelijk van deze affaire af", aldus Sta- ver die vervolgens namens zijn fractie een motie indiende met als strekking: geen toe stemming tot uitbreiding, een verzoek aan de Raad van State de schorsing van de dwang sombeschikking ongedaan te maken en tevens om aan de bestaande situatie op het ter rein van Vos en Co. onmidde- lijk een einde te maken. Die motie zou het evenwel bij lan ge na niet halen. Het was duidelijk dat de ge meenteraad moest uitgaan van de uitspraak van de Raad van State. Een verzoek tot ophef fing van de schorsing zal zeker niet binnen enkele maanden worden gehonoreerd. Met an dere woorden dan zou de on houdbare situatie bij Vos en Co. aan de Industrieweg nog zo'n acht a negen maanden (en wellicht nóg langer) kunnen voortduren. Het was zaak, om zo snel mogelijk aan die on houdbare situatie een einde te maken. Als interpretatie van de Raad van State werd door Kremer naar voren gebracht dat voorzieningen moeten worden getroffen die het over treden van de huidige bepalin gen opheffen. Daarvoor geldt als alternatief, hét ingebruik- nemen van een extra terrein. Een terrein overigens dat in de direkte omgeving beschik baar is. Kremer: „Ondanks alle frustraties die ook bij mij leven, lijkt het mij toch het beste - zeker voor de veilig heid - ingebruikneming van een tweede terrein toe te staan. Uiteraard onder strenge voorwaarden. Zo moet op 1 fe bruari de overeenkomst tussen het gemeentebestuur en Vos en Co. gereed zijn terwijl 15 februari het nieuwe terrein zo moet zijn ingericht dat er 1300 vaten kunnen worden opgesla gen terwijl dan op het huidige terrein nog slechts de toegesta ne 1300 vaten liggen". Burgemeester A. Houdijk maakte nog eens extra duide lijk dat het gemeentebestuur moet uitgaan van de uitspraak die het hoogste rechtscollege heeft gedaan. „De enig zekere weg op dit moment om aan de huidige situatie een einde te maken is medewerking te ver lenen aan een tijdelijke uit breiding. We zijn in het verle den niet tolerant geweest ten opzichte van Vos en Co, stren gere maatregelen zijn er ge woonweg niet. Wij zullen aan het bedrijf een privaatrechte lijke overeenkomst voorleggen met daaraan gekoppeld een dwangsom van vijfduizend gulden per dag indien de ge stelde termijn van 31 decem ber 1982 wordt overschreden", aldus de voorzitter van de raad. Daarbij komt dat het gemeen tebestuur meer grip krijgt op het doen en laten van Vos en Co. Indien namelijk het twee de terrein in gebruik wordt genomen, gelden voor het hui dige opslagterrein onverkort de voorschriften van de hin derwet. Tegen een opslag van méér dan 1300 vaten kan dan direkt worden opgetreden want Vos en Co, kan zich dan niet beroepen op economische gronden. Juist dat aspekt was voor de Raad van State in eer ste instantie wel van doorslag gevende aard, in relatie tot een toekomstig vertrek naar Alphen aan den Rijn. Angst Hoewel de raadsleden wel aanvoelden dat er niets anders op zat, was men toch niet ge rust. Mevrouw Plantinga (CDA): „We worden gecon fronteerd met verantwoorde lijkheden die wij feitelijk niet behoren te dragen". Mevrouw Kolff van P.Z.: „Ik stem toe met angst in het hart. Op kor te termijn is dit het beste voor de gemeente maar ik voel dat we toch nog best eens de boot kunnen ingaan". Ook Minekus van het CDA stemde in met angstige gevoelens. Indien in de loop van het jaar blijkt dat, om welke reden ook, het ge plande vertrek van het bedrijf naar Alphen aan den Rijn geen doorgang zal vinden eeft het gemeentebestuur van Zoeterwoude voldoende ijzers in het vuur Vos en Co. aan de stringente bepalingen te hou den. Zo geldt de tijdelijke uit breiding maximaal tot 31 de cember 1982. In de concepto vereenkomst van het Neder lands Drukkerij Bedrijf (de ei genaar van de grond waar de tijdelijke uitbreiding zal plaatsvinden, red.) met Vos en Co. is opgenomep dat na de door het gemeentebestuur ge stelde termijn een einde aan de overeenkomst van de twee bedrijven komt. Hoe dan ook zullen voor het huidige ter rein, indien dat dan nog nood zakelijk is, na 31 december in tegraal de hinderwetvoor schriften worden toegepast. Dat betekent dan niet alleen een maximum, aantal vaten chemicaliën van 1300 200 li ter doch ook andere voorzie ningen, zoals aangepaste vloe ren, waterdichte bakken enzo voort. ALKEMADE In de raadsvergadering van dinsdag 26 januari wordt een voorstel behandeld om de raadsvergaderingen niet meer te notuleren. In plaats daarvan wil het col lege van B en W de notu len vervangen door een besluitenlijst met vermel ding van de namen der aanwezige leden van het gemeentebestuur en even tueel een verkorte weer gave van interpellaties, alsmede de motieven van de tegenstemmers. De ge luidsbanden die van iede re raadsvergadering ge maakt worden, dienen dan een jaar bewaard te worden. B W zijn tot dit voorstel gekomen uit een oogpunt van besparing van geld en arbeidstijd. Nu worden de notulen van de raadsvergaderingen namelijk aan de hand van geluidsban den gemaakt. Vervolgens wor den ze door de gemeentesecre taris gecontroleerd en be werkt, waarbij hij er vooral op let dat élle sprekers vermeld worden en dat van al het ge sprokene de zakelijke inhoud wordt weergegeven. Vervol gens worden de notulen uitge typt en nogmaals gecontro leerd. Het vele werk, verbon den aan de vermenigvuldi ging, mag niet onderschat worden, omdat de notulen soms uit tien of meer pagina's bestaan en niet alleen aan de raadsleden worden toegezon den, maar ook aan alle abon nees op raadsstukken. Het college is ervan overtuigd dat al deze werkzaamheden, alsmede de eruit voortvloeien de aanzienlijke kosten, niet in verhouding staan tot het ef- fekt dat ermee gesorteerd wordt. Het komt immers slechts bij zeer hoge uitzonde ring voor, dat op de notulen wordt teruggegrepen. De eni gen, die belang hebben bij uit gebreide notulering zijn even tuele latere geschiedvorsers, die individuele opvattingen trachten na te trekken. Vol gens B en W dient verslagleg ging van de gemeenteraads vergadering ervoor om de me ning van de raad als gemeen telijk bestuursorgaan te recon strueren. Met de voorgestelde besluitenlijst, waarin eventue le tegenstemmers en hun mo tieven worden genoemd, denkt men een goede en goed kope verslaggeving te berei ken. „De wordingsgeschiede nis van een raadsbesluit zal in het algemeen blijken uit de daaraan ten grondslag liggen de stukken, welke in het ar chief bewaard worden", aldus B en W in hun voorstel. Een verkorte weergave van het ge sprokene komt het college niet als wenselijk voor, omdat deze wijze van verslaglegging „her haaldelijk zal leiden tot ver zoeken óm en discussies óver aanvulling en wijziging van de ontwerp-notulen". Overwogen wordt om in bij zondere gevallen, zoals begro tingsbehandelingen, herden kingswoorden en vergaderin gen in aanwezigheid van de Commissaris van de Koningin, de notulering woordelijk te doen geschieden. Dit is veel minder arbeidsintensief dan het bewerken van het gespro kene tot een weergave van de zakelijke inhoud. Over een jaar denken B W de gemeenteraad te benaderen om ervaringen uit te wisselen over deze wijze van notuleren. Dan zal tevens moeten worden afgesproken of wel of niet voortgegaan zal worden op de eenmaal ingeslagen weg. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 uur en 19.00 uur nummer 071 - 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. Schaatsen Op de ijsbaan 'Ijsvermaak' aan het Zuideinde in Nieuwkoop worden vanavond nationale shorttrac kwedstrijden gehouden vanaf zeven uur. Iedereen kan meedoen. Zaterdag worden er vanaf twee uur nationa le afvalwedstrijden gehouden. In beide gevallen kan men zich een uur van tevoren opgeven op de ijsbaan. Als de kwaliteit van het ijs door dooi te ver terugloopt gaan de wedstrijden niet door. Disco Dico rainbow komt eens in de drie weken terug in Our House in Roelof arendsveen als vrijdag op de eerste avond daarvoor voldoende belangstelling bestaat. De disco-avond begint om acht uur en de toegang kost drie gulden voor jongeren tot en met 17 jaar. Ouderen betalen vijf gulden. Zondagavond om half negen treedt in Our House de En gelse gitaristezangers Gill Burns op. Leden betalen daar voor vier gulden, anderen vijf gulden. Expositie De schilderes Jeanne Johns uit Langeraar en de kera mist Norman Tapman uit Blokland exposeren het ko mend weekend in gebouw De Ringkant, entree Haze- pad in Nieuwveen op uitnodiging van de gemeente. De expositie wordt morgenavond om zeven uur geopend en is dan tot tien uur te bezichtigen, op zaterdag en zondag van tien tot vier uur. Kienavond Het Gemeenschapscentrum de Poel in Lisse organiseert morgen een grote kienavond voor iedereen. Iedereen is vanaf acht uur van harte welkom. Tussen het kienen door wordt een verloting gehouden. Amnesty International De werkgroep Amnesty.International in Ter Aar orga niseert op maandag een schrijfavond voor mensen die om politieke redenen door hun regeringen in Zuid- en Midden-Amerika zijn ontvoerd en niet meer zijn terug te vinden. Belangstellenden kunnen maandagavond om acht uur in De Hoeksteen in Aardam en Welverro ip Lageraar voorbeeldbrieven overschrijven en infor matie krijgen over de verdwenen persoon voor wie wordt geschreven. Zaterdag staat de werkgroep met een informatiestand op het Vosholplein in Aardam. Geestgrondtheater Het stuk 'Sil de Strandjutter' wordt zaterdag opgevoerd door het Geestgrondtheater. De voorstelling begint om kwart over acht in De Meerkoet in Lisserbroek. Overigens wordt de voorstelling op 30 januari en 5 februari herhaald. De aanvangstijden zijn hetzelfde, alleen de plaats verschilt. Zaterdag 30 januari wordt het op de planken van het Tref punt in Lisse gebracht en vrijdag 5 februari in het Poel- huys. Kunst Kunstkring De Dissel organiseert zaterdag een één- dagstentoonstelling in het onmoetingscentrum aan de Damlaan 44 In Leidschendam. Vier kunstenaars expo seren: De Blaricumse schilderes Co Loeber-Egelie met lakverf-peintures en gouaches, Aad de Graaff met houtsculptures en houtsnijwerk, de Haagse zilversmid Jan van Nouhuys met sieraden en de eveneens Haagse goud- en zilvergraveur Dennis Bodewitz met graveer werk. Deze laatsten zullen gedurende regelmatig de monstraties geven. De tentoonstelling duurt van kwart over tien tot half zes. Open huis Het nieuwe sport- en cultureel centrum aan de Maandagse- wetering houdt zaterdag van tien tot drie uur open huis ter gelegenheid van de opening. In de sporthal is een kreativi- teitsmarkt, waar diverse verenigingen uit het dorp zich zullen presenteren. In de grote zaal wordt om twee uur het kindertoneelstuk 'Ploef, de domme Boef' opgevoerd door de toneelvereniging O.D.I. De entree kost anderhalve gul den. 's A vonds is er van half negen tot twaalf uur de Vero nica Disco-drive-in-show. Kaarten kosten 2 gulden 50. ALPHEN AAN DEN RIJNn Het is kennelijk ook voor de lokale poli tiek kenmerkend zeer de nadruk te leggen op het geen achterwege is geble ven en voorbij te gaan aan de zaken die tot stand kwamen. Dit is de teneur van het antwoord van burgemeester en wethou ders van Alphen op de zeer kritische algemene beschouwingen van de fractievoorzitters. Voor een deel terechte kritiek, aldus het college, maar ook een deel niet verdiende kri tiek. Het college begrijpt wel dat er in een jaar van verkie zingen de uitspraken wat zwaarder aangezet worden dan anders. De raad wordt verweten dat hij vaak meer aandacht schenkt aan infor matie van buitenaf dan aan gemeentelijke informatie. In dit geval doelt het college op de opmerking van C. Dool- hoff, PPR, dat er in Alphen geen grote prioriteit aan een milieuplan wordt gegeven, hetgeen stond in een zoge naamd marktbewerkingsplan. „Wij zetten liever de ambtelij ke capaciteit in voor het voe ren van een milieubeleid dan voor het schrijven van een nota", aldus het college. Ook ten opzichte van de ambtena ren vindt het college dat er onrecht aan de inspanningen gedaan wordt. Immers hebben deze zich van hoog tot laag in gespannen om de Alphense belangen te behartigen. Daar bij moet niet vergeten worden dat de werkzaamheden elk jaar toenemen en door afwe zigheid van financiële midde len is er minder personeel en de huisvesting van ambtena ren laat ook te wensen over. Daarom wordt de raad ver zocht hiermee rekening te houden als zij nota's en veror deningen wensen. Zeker nu bezuiniging een permanente plaats in het gemeentelijk be leid toebedeeld krijgt is het moeilijk een stad te besturen, aldus het college. Zij is dan ook erg blij m,et de raadscom missie voor beleidsanalyse, want juist bij de beleidsbepa ling dient het zwaartepunt bij de raad te liggen en is overleg noodzakelijk, zodat beleidscon sequenties meer zichtbaar worden en de raad minder wensen en verlangens zal uit spreken.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5