Aannemers: huren moeten flink omhoog Voortbestaan van HKI ernstig in gevaar KUNST Unie „School ei Evangelie''' tege discriminatie KORTE METTEN Ik componeer met geluidsbanden Zesdaagsefe nadert sloL kunst LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JANUARI 1982 PAO (Vervolg van de voorpagina) Volgens het AVBB heeft de neergang in de bouw, „die in geen enkele ande re bedrijfstak zo groot is" twee oorzaken: de diepe conjuncturele inzinking in de algemene economie; de scheefgegroeide structuren, zowel in de economie als in de eigen sector. Die scheefgroei zou veroor zaakt zijn door onder meer het afkalven van de besparingen en Verdringing van de investe ringen door de sterke stijging van de consumptie en de uit gaven aan ambtenarensalaris sen en sociale uitkeringen^ Wat de eigen sector betreft wijst het AVBB op zaken als „concurrentievervalsing" tus sen nieuwbouw en bestaande woningen door het jarenlang beperkt houden van de huur verhogingen en het „explode ren" van de woonsubsidsies. Bij ongewijzigd beleid zullen die subsidies binnen enkele ja ren de gehele begroting op slokken van het ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening, zo meent het AVBB. Volgens de aannemers dient de overheid een vast percenta ge op de rijksbegroting in te ruimen voor de financiering van een taakstellend program ma voor verscheidene jaren. „We hebben genoeg van het tot nu gevoerde jojo-beleid," aldus Tiemstra. Hij wees erop dat het is voorgekomen dat er het ene jaar 175.000 huizen gebouwd moesten worden en het andere jaar 75.000. Wat de woningbouwprogramma's be treft pleit het AVBB voor: versnelde aanpassing van huren, die in verhouding tot de kwaliteit te laag zijn; huurverhogingen in over eenstemming met de stijging van de kosten; teniet doen van maatregelen die de wet van vraag en aan bod op de woningmarkt ver storen (o.m. verkoop- en ver- huurregulerende bepalingen); in de hand houden van de kosten van een woning, zeker daar waar de consument zelf niet bereid is meer te betalen. De Dom 600jaar De 112 meter hoge Domtoren in Utrecht bestaat vandaag 600 jaar. In 1321 werd de eerste steen gelegd, de bouw was in t381 voltooid. In 1674 werd de Domkerk tijdens een orkaan weggeslagen. Sinds die tijd staat de Domtoren geheel vrij. „GEEN ALTERNATIEF VOOR EIGEN BIJDRAGE" Gardeniers wijst hogere ziekenfondsgrens af (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Een verhoging van de loongrens voor de zie kenfondsverzekering kan geen alternatief vormen voor de ei gen bijdrage voor geneesmid- delen. Minister Gardeniers heeft dit geantwoord op schrif telijke vragen van Tweede- Kamerleden over de begroting van Volksgezondheid en Mi lieuhygiëne. Bij de uitbreiding van de eigen bijdragen in de Ziekenfonds wet en de AWBZ is rekening gehouden met minder over heidsuitgaven aan de zieken fondsverzekering. Een extra verhoging van de loongrens zou een verschuiving in omge keerde richting tot gevolg heb ben, aldus de minister. Onder meer de Vereniging van Ne derlandse Ziekenfondsen had er onlangs bij haar op aange drongen de ziekenfondsgrens op te trekken. In haar beant woording van de kamervragen gaat Gardeniers overigens niet in op het VNZ-standpunt dat een verhoging van de zieken fondsgrens veel meer geld aan premie binnenbrengt dan er ten opzichte van de huidige si tuatie aan particuliere inkom sten verloren zouden gaan. Daarom zou het volgens de VNZ wel degelijk als alterna tief kunnen dienen voor de ei gen bijdrage van een rijksdaal der per recept, die Gardeniers per 1 juli van dit jaar wil in voeren. Ook het plan om bij slechts een beperkt aantal ge neesmiddelen een eigen bij drage te vragen wijst Garde niers van de hand. Een beper king, van het aantal soorten geneesmiddelen die de huis arts mag voorschrijven zal vol gens Gardeniers evenmin tot belangrijke besparingen kun nen leiden. Vissers frauderen regelmatig met vangst- hoeveelheid (Vat) onze parlementaire re dactie) OEN HAAG De algemene inspectiedienst (AID) van het ministerie van Landbouw en Visserij heeft in '81 bij steek proeven bij aanlanding van vis, 450 gevallen ontdekt van vissers, die de door de EG voorgeschreven quota vis heb ben overtreden. De overtre dingen bestonden uit het niet opgeven van de aanvoer en van de hoeveelheid van de vis, het vangstgebied en het aan voeren van een vissoort waar van de vangst verboden is. Desondanks stelt minister De Koning (Landbouw en Visse rij) in antwoord op kamervra gen over de visserijbegroting 1982, dat de EG-quota-regelin- gen redelijk nageleefd worden. Alleen bij makreel werd veel meer gevangen dan de EG had toegestaan (23.000 ton). De Koning geeft ook te ken nen dat de EG een Nederlands voorstel, om het EG-visserijbe- leid weer op gang te brengen, heeft afgewezen. Dit voorstel werd eind 1981 geda&n toen Nederland voorzitter was van de EG. Volgens de minister worden met steun van de EG vijf nieuwe schepen voor de garnalenvisserij gebouwd en negen projekten voor energie besparing bij de visserij be taald. Elf schepen worden om gebouwd om minder energie te gebruiken. Het gaat daarbij vooral om gebruik van goed kopere zware olie. ANTI-DISCRIMINATIEWET WEL KRITISCH BEZIEN uld AMSTERDAM De Unie „School en Evangelie" heeft zi tëis leren uitgesproken tegen discriminatie op grond van ge om sexuele geaardheid en burgerlijke staat. Wel is de Unie v; t f ning dat de voorgestelde anti-discriminatiewet van minis f Ruiter en de voormalige staatssecretaris Kraaijeveld ken moet worden bezien. De grondgedachte daarvan wordt door de Unie onderschreven. De Unie is bezorgd over de*gevolgen van uitspraken vai nieuwe voorzitter, voormalig staatssecretaris van onderv de Jong, die tot een strooVn van negatieve reacties heeft De kern van de zaak is of christelijke schoolbesturen de wettelijk gegarandeerde vrijheid van onderwijs kunnen g ken om homofiele of ongehuwd samenlevende leerkrach leerlingen te weigeren of te ontslaan. De Unie meent da zaken thuishoren in de sfeer van de christelijke naasten] Ook bij de besturenraad van het protestants-christelijk wijs zijn veel reacties op deze zaak binnengekomen. Één 1 Q de besturenraad, de heer B. Buddingh uit Hilversum, tieert zich van de opvatting van de besturenraad. Hij vr het christelijk onderwijs een heksenjacht op homofielen gehuwd samenwonenden. De Tweede-Kamerfractie van D"66 heeft een oproep geda allen die solliciteren naar een baan bij het christelijk ond0® geen antwoord te geven op privé-vragen. Volgens D'66 zoi^V voor sociale en economische repercussies de sollicitantei e nen brengen tot huichelarij. Onderhandelingen bagger-CAO hervat ROTTERDAM De zeven grote baggerconcerns hebben gisteren onverwacht de Bouw en Houtbonden FNV uitgeno digd voor nieuwe onderhande lingen over de bagger-CAO. De werkgevers stelden aan vankelijk wel als voorwaarde dat de dreigende staking, die zaterdag begint, wordt opge schort. Tijdens de actualiteiten-ru briek AVRO's Televizier kwa men de werkgeverswoord voerder drs. H. J. Drep districtsbestuurder va FNV, J. van der Linde A een om vandaag weer onderhandelingstafel t nj zitten. Het conflict drj^j de vraag hoe vaak bagi die in het buitenland zaam zijn, naar huis t gen. Een vorig afgeslote cipe-akkoord werd di 1* FN V-leden afgewezei werkgevers hebben z ro bereid getoond dit akkien een aantal punten te v ren. De schade bij een zou voor beide partijeruk miljoenen lopen. Cola koopt filmbedrijf HOLLYWOOD Het dran- kenbedrijf Coca-Cola Com pany neemt de filmstudio Columbia Pictures Indu stries over Voor ongeveer 750 miljoen dollar (ongeveer 1,9 miljard gulden) in contan ten en aandelen. Dit hebben de twee ondernemingen be kendgemaakt. Alles meegerekend zal hiet de transactie ongeveer 885 miljoen dolla^ (2,10 miljard gulden) gemoeid zijn. Aanleiding voor deze trans-« actie vormt het feit dat er zoveel Cola verkocht wordt, als er in de film Cola wordt gedronken door een ster. VVD: NOS moet in berich tgeving namen van kranten noemen (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG De VVD vindt dat minister Van der Louw (CRM) terug moet komen op zijn beslissing dat in actualitei tenuitzendingen en ook het NOS-journaal niet langèr de naam van het dagblad ge noemd mag worden bij het aan- en afkondigen van bij dragen van een tot dat dagblad behorende- correspondent. Het NOS-journaal maakt vaker ge bruik van correspondenten in het buitenland, die daar voor een landelijk dagblad zijn ge stationeerd. Gezien de reclame die daar mee voor het desbetreffende dagblad wordt gemaakt zou dat volgens de minister in strijd zijn met de bepalingen in de Omroepwet. Het VVD- Tweede-Kamerhd stelt in schriftelijke vragen aan Van der Louw dat er luisteraars kunnen zijn die het belangrijk vinden de achtergrond van de desbetreffende correspondent willen weten, teneinde de journalistieke bijdrage goed te kunnen inschatten. Vaak zijn er in oepaalde landen maar een of twee correspondenten beschikbaar, waarbij het van belang kan zijn om te weten tot welk dagblad de correspon dent behoort. De opstelling van de minister zou volgens Keja weieens tot gevolg kun nen hebben dat dagbladen niet langer bereid zijn medewer king van hun correspondenten toe te staan, tenzij de omroe porganisaties meer voor de bij dragen van correspondenten gaan betalen. Chinese visie op vier eeuwen missie en zending „Missionarissen en zen delingen in modern Chi na" is de titel van een uitvoerige geschiedenis van vier eeuwen missie en zending, van de hand van de Chinese historicus Gu Changsheng, die is verbonden aan de afde ling historisch onderzoek van de universiteit Hua- dong in Sjanghai. Hoewel de schrijver uitvoerig bewijsmateriaal aanvoert -voor de (indirecte) band van missie en zending met de im perialistische mogendheden in China, constateert hij, dat slechts weinig missionarissen en zendelingen als vijanden van het Chinese volk kun nen worden beschouwd. Gro te waardering heeft hij voor de bijdragen der jezuieten aan de Chinese wetenschap pen, met name op de gebie den van de astronomie, geo grafie, wiskunde, filosofie, et hica, architectuur en schil derkunst. Het boek wordt door kenners van China een goede aanzet genoemd voor het weten schappelijk onderzoek naar missie en zending in de ge schiedenis van China, waar devol, omdat het de Chinese visie geeft. Het maakt ook duidelijker waarom missiona rissen en zendelingen het land werden uitgezet en waarom de communisten het christendom wantrouwen. Het bestuur van de stich ting „Hoger Katechetisch Instituut" te Nijmegen heeft besloten bij het «Ge westelijk Arbeidsbureau ontslag aan te vragen voor een aanzienlijk deel van zijn personeel. Op het ogenblik telt het instituut vijfentwintig katecheti- sche en administratieve medewerkers. Het HKI heeft tot dusver be staan van inkomsten uit eigen produkties. iJlet name de Nieuwe Katechismus is jaren lang nationaal en internatio naal een bestseller geweest met flinke opbrengsten, die nu echter sterk zijn teruggelo pen. Daarnaast had het HKI inkomsten uit bijdragen van de onderwijswereld en uit subsidies voor bepaalde pro jecten, onder meeï afkomstig van de religieuzen. tionale Raad voor de Kate chese. Het HKI is een zelf standige stichting, die altijd Een voldoende structurele fi- zichzelf heeft moeten bedrui- nanciering ontbrak echter, pén. terwijl de projectsubsidies te- Het HKI weet nog niet pre- ruglopen. Dit heeft het voort- cies om hoeveel ontslagen het bestaan van het ihstituut ern- uiteindelijk zal gaan. Het be- stig in gevaar gebracht. De fi- «raadt zich momenteel op het nanciële moeilijkheden van takenpakket en het activitei- het HKI hebben niets te ma- tenplan van het instituut voor ken met subsidieweigeringen de komende jaren ten behoe- van bisschop Gijsen van Roer- Ve van onderwijs en pasio- mond, omdat die onder meer raat. Het bestuur wijst er ten- betrekking hebben op de Na- slotte op, dat zijn besluit tot afslanking ook geheel staat van het overleg, dat op dit moment met de Neder-, landse bisschoppen wordt ge voerd over de plaats van het instituut in dè kerkprovincie. Eredoctoraat voor Catharina Halkes Mevrouw drs. Catharina J. M. Halkes, docent „Feminisme en Christendom" aan de theo logische faculteit van de uni versiteit van Nijmegen, krijgt op maandag 8 februari een eredoctoraat in de theologie. De onderscheiding „doctor of divinity" wordt verleend door de Berkeley Divinity School van de universiteit van Yale ter herdenking van het feit, dat vijftig jaar geleden de eer ste vrouwen werden toegela ten tot de opleiding. Mevrouw Halkes ontvangt het eredoctoraat voor haar pionierswerk op het terrein van feminisme en christen dom in Europa en wegens haar belangrijke bijdrage aan vorm en inhoud van de femi nistische theologie. De vredesconferentie van de wereldgodsdiensten, waar toe patriarch Pimen, het hoofd van de Russisch-ortho- doxe kerk, heeft opgeroepen zal van tien tot veertien mei in Moskou worden gehouden. Het thema is: „Het gezamen lijke optreden van vertegen woordigers van religies en kerken om het heilige ge schenk van het leven te red den van de atoomdood". De Raad van Kerken Nederland heeft laten weten erg onge lukkig te zijn met de eenzijdi ge nadruk in de oproep op het vrijpleiten van de Sovjet- Unie. Het Interkerkelijk Vre desberaad heeft laten weten de uitnodiging in beraad te houden. Het IKV gaat alleen als het in Moskou geen enkele belemmering ondervindt om zijn beleid te presenteren. Het Vaticaan en Groot-Brit- tannië hebben hun betrekkin gen gebracht op ambassa deursniveau. Sinds 1938 was het Vaticaan in Londen ver tegenwoordigd door een apos tolisch gedelegeerde. Londen was bij het Vaticaan verte genwoordigd door een minis ter onder ambassadeursni veau. De breuk tussen het Va ticaan en Londen ontstond toen de Heilige Stoel in 1533 weigerde koning Hendrik de Achtste toe te staan te schei den van zijn toenmalige vrouw Catherina van Aragon. Hendrik wilde trouwen met Anna Boleyn, mgar paus Cle mens VII weigerde de schei ding goed te keuren. Hendrik, die werd geëxcommuniceerd, stichtte toen de Kerk van En geland. Ruim vierhonderd theolo gen nemen deze week in Pre toria in Zuid-Afrika deel aan een conferentie over de ver houding kerkrstaat. Zij zijn afkomstig uit alle kerken en theologische disciplines in het land. De conferentie is open voor blank en niet-blank. Het gaat, volgens de organisato ren, niet zozeer om het for muleren van een politiek standpunt, maar meer om on dubbelzinnige uitspraken over sociaal onrecht. Zij ver wachten, dat de tegenstellin gen tussen de Afrikaansspre- kende en Engelssprekende kerken erdoor worden ver minderd. Pater Nicolaus Egender, lei der van het Dormitioklooster van de benedictijnen in Jeru zalem is onderscheiden met het Armeens kruis, de hoogste qer, die de Armeense kerk een buitenstaander kan bewij zen. George Hintlian, secreta ris van de Armeense kerk in Jeruzalem, zei, dat „pater Ni colaus in Jeruzalem een sym bool van de oecumene is ge worden. Hij heeft meer dan wie ook gedaan voor de ver standhouding tussen katholie ken en Armeniërs". Zuster Francine van Geel is de nieuwe provinciaal overste geworden van de Zusters Mis sionarissen van Onze Lieve Vrouw van Afrika (Witte Zusters). Zij volgt zuster Tiny Hölscher op, die binnenkort naar Kenya gaat om mee te werken aan de voortgezette vorming van Afrikaanse reli gieuzen. In het bestuur van de Witte Züsters zijn Adriana Vernooy en Jeanne Simons als provinciaal assistenten be noemd. De Witte Zusters, in 1867 gesticht door de bekende kardinaal Lavigerie, werken in verscheidene Afrikaanse landen en wijden zich.aan ka- techese, onderwijs, basispasto raat, begeleiding en vorming van Afrikaanse zusters, socia le en medische zorg. Er zijn momenteel rond achttienhon derd leden van vijftien ver schillende nationaliteiten. .Zomaar een verhaal" op e Eoepingenzondag Ir, het kader van Roepinj zendag, die dit jaar op 2 es zil zijn, wordt aan de relig zen paters, broeders en ters gevraagd naar pee ckiekerken, verenigingerje groepen te gaan om tijpi veringen of andere bijgr; k»msten over hun levens 2 zt te vertellen. Eit gebeurt op voorstel va )0 vertegenwoordigers van ai ver stichtingen van relig 5 ztn in de Interdioce p Stichting voor Kerke Boeping (ISKR), die er heeft gekozen Roepingen dag 1982 -te stellen in heeei ken van „Zomaar een haal..." De ISKR hoopt zo - mogelijk religieuzen bij roepingenzondag te kur betrekken, zodat „Zomaar verhaal" in gevarieerde t aarden en met eigen acce kan worden verteld. In een brief aan de relig zen wordt in dit verbant zegd: „Belangrijk daarbij eerlijkheid. Het verhaa I niet mooier dan het is, somberder dan nodig. Bel rijk is de hoop, ondanks waarbij wij veel waarde h n' ten aan de inhoud van verleggen van grenzen, overschrijden van drem het samen onderweg zijn e samen bouwen aan een e reld van vrede en gerecw heid". v 99 AKOESTISCHE LANDSCHAPSCHILDER HOLGER CZUKAY: 99 Holger Czukay in de studio aan het werk Doris Lessing ontvangt Shakespeare -prijs HAMBURG De naar William Shakespeare genoemde prijs van de stichting FVS in Ham burg is toegekend aan de in Londen wonende Doris Lessing. De onderscheiding waaraan een geldsom van 25.000 Mark (ongeveer ƒ27.500) is verbonden, is bestemd voor bijzondere prestaties in het Engels talige gebied voor het Europese cultuurgoed. De in 1919 in Iran geboren Doris Lessing werd be kend door een reeks romans. In de cyclus 'The children of violence' blijkt haar afwijzing van de rassendiscriminatie. Verwrongen staal als unieke kunst ZUTPHEN Twee Zutphense beeldhou wers, André Kerkhoven en Paul Mentink, willen de verwrongen staalmassa's van de in december vorig jaar afgebrande Hauze- hal gebruiken als kunst voor de nog nieuw te bouwen hal. De gemeente Zut- phen vindt het volgens een woordvoerder „een verschrikkelijk goed idee". Tijdens de brand, die de sport- en evenemen tenhal geheel verwoestte, zijn de stalen bal ken door de enorme hitte sterk verbogen. „Het zijn unieke vormen die je niet langs me chanische weg kunt verkrijgen", aldus de beide kunstenaars. KEULEN Zijn manier van werken is onconven tioneel. Hij gebruikt dan ook machines in plaats van noten voor het maken van een compositie. De muziekstukken van de inmiddels 43-jarige ex- Can-bassist Holger Czukay zijn klank-collages, die spontaan ontstaan. „Ik ga zonder ideeën de studio in. Als ik weet wat ik wil opnemen, komt er niets uit mijn handen", zegt hij tijdens een gesprek in Keulen. Twee jaar na het verschijnen van de avontuurlijke lang- speler Movies, waarop korte klank-collages staan, kwam vorige week de nieuwe elpee On The Way To The Peak Of Normal van Holger Czukay uit. Vooral het achttien minu ten durende Ode To Perfume, dat de hele eerste plaatzijde beslaat, is een schitterende klank-collage. Het nummer is opgebouwd uit uiterst simpele, steeds weer terugkerende gitaar- en orgelpatronen, die voortkabbelen als een rustig beekje. Holger Czukay zegt zelf over het nummer: „Het kan het best geconsumeerd worden tijdens een ritje met de auto, in het vliegtuig pf de trein". Jah Wobble Holger Czukay, die aan de conservatoria in'Duisberg en Berlijn studeerde en vijf jaar bij de avantgardistische klas siek componist Stockhausen les had, zegt: „Ik heb zo'n drie jaar aan die compositie gewerkt. Stukje bij beetje kwam hij tot stand. In de studio gebruikte ik op een gegeven mo ment twee microfoons, die steeds wisselend het geluid op vingen". Het effect is duidelijk hoorbaar. Een viertal kortere nummers vult kant twee. Op Hiss 'n' Listen is de ex-Public Image Ltd-bassist Jah Wobble te ho ren. „Ik ontmoette Jah Wobble door middel van Rockpa- last-presentator Alan Bangs. Jah speelde toen nog in PIL. Ik had graag met de hele groep samengewerkt, maar zan ger Lydon voelde daar niets voor. Ik hou echt van de mu ziek van PIL. Mijn favoriete elpee van 1981 is Flowers Of Romance. Het eerste dat ik met Jah Wobble opnam was How Much Are They". Dit nummer kwam later terecht op een 12 inch EP waarop nog drie andere door Czukay, Wobble en Jaki Liebezeit gespeelde nummers staan en die vóór On The Way To The Peak Of Normal werd uitgebracht. Landschapschilder Holger Czukay, die in 1938 in Danzig werd geboren en nu in Keulen woont, noemt zichzelf een akoestische land schapschilder. „Mijn composities worden opgebpuwd uit duizenden verschillende geluidjes, die nog nooit in die vorm hebben bestaan". Een goed voorbeeld daarvan is het titelnummer van zijn nieuwe elpee. „Tijdens een sessie voor het S.Y.P.H.-album Pst, dat ik produceerde, ontstond het basis-idee voor dit nummer. Op een middag tijdens een sessie hielden we even pauze. De drummer liep om de tijd wat te doden naar het orgel en zette de ritme-automaat aan. Terwijl het ge luid over.de speakers in de studio was te horen, speelde ook ergens een radio. Die twee zaken pasten zo goed bij elkaar, dat ik de bandrecorder heb aangezet. Wat later heeft de groep er nog wat melodieën eroverheen gezet. Het werd een band van een uur die S.Y.P.H. niet kon gebrui ken, omdat de compositie toch niet op de elpee Pst paste. Ik heb die band op mijn eigen manier bewerkt; stukken eruit gehaald, andere delen bijvoorbeeld door de echoma chine gehaald en weer geknipt, tot ik tenslotte zeven en een halve minuut overhield. Dat werd On The Way To The Peak Of Normal". Holger Czukay zegt:„Ik heb banden vol met radio-opna- men, maar ook banden met bijvoorbeeld zelf opèenomen bas-loopjes, stemmen en diverse ritmes. Ik componeer met geluidsbanden zoals een „klassiek" componist noten ge bruikt. Uit mijn uitgebreide geluidsarchief kies ik de ban den, die mijn basis-idee moeten aanvullen. Zo'n basis-idee ontstaat wanneer ik alleen in de studio ben en speel wat in me opkomt. Ligt dat idee vast, dan is het een kwestie van de juiste geluiden toevoegen en mixen. Dan volgt de be werking, het knippen en de beste delen uit een sessie aan elkaar zetten". HANS PIËT ROTTERDAM Het landse koppel Groen/ heeft gisteren de vijfdi van de amateur-zesdaar wonnen en is daardfl nieuw aan de leidinfl men. Tj Bij de profs was de stand v 1. Pijnen/Sercu (Ned./Bel.) I ten; 2. Thurau/Fritz (Wdl) I ten; 3. Clark/Allan (Aus.) l! op een ronde; 4. Frank/Orsl 132 punten op twee ronden ler/Savary (Zwi.) 245 punlep ronden; 6. Knetemanrf1' (Ned./Wdl) 256 punten op den; 7. Raas/Schulz (Ned./ op acht ronden. 8. Wijnand (Ned./Wdl 99 puntert op n, den; 9. Van Vliet/Wigg d./Aus.) 210 punten op dei, den; 10. De Bosscner/1 (Bel./Wdl.) 265 punten op H! ronden; 11. Tourne/De G( 88 punten op 23 ronden; 1 ,n /Kos (Ned.) 132 punten. Michael Tilson-1 heeft wegens een ooroij kijn concerten van 21 jg nuari bij het Residentie r( moeten afzeggen. Zijl wórdt ingenomen d Hongaarse dirigent Pel j! In 'Hertog Blauy Burcht' van Bartók wegens griep afwezige Kasza vervangen dooi a praan Esther Kovacs. 1 B| gramma vóór de pauz a nu gevuld met Eee jj Tweede symfonie.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 8