Ongunstig jaar voor VVV-Lisse erste paal 't Lien Voorschoten onthoudt Randstad Sport subsidie Huiswerkkamp scholieren Veiliger routes voor Katwi jkse schooljeugd HO jreng optreden utparkeerders j Grote Kerk Werkloosheid in regio weer sterk toegenomen ;lden voor ssenheimse renigingen ■INJU LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JANUARI 1982 PAGINA 7 ke actief voor Polen Ook de burgers van de gemeente Lisse ch inzetten voor de noodlijdende medemens het komend weekeinde zal een korte, doch succesvolle, actie in dit kader worden ge- dorp zal door middel van een geluidswagen gemaakt worden wat er allemaal te doen is actie. Op verschillende punten in het dorp tussen staan, waarin men eventueel giften Polen kan deponeren. Uiteraard zijn er ook die de actie niet met geld, maar wel met goe- illen ondersteunen. Deze goederen kunnen op de volgende adressen: Bachstraat 7, Mei- iDtsoen 55, Turfspoor 165, Engelenplein 4 en indtplein 23. >n zullen direct naar Polen worden verstuurd, cmming is ook al bekend. Het is een weeshuis ngeveer honderd kinderen in Ostrov. tijd SP$>. of r ,i re d es d i de jt teru \i leid ai terrier ALPHEN AAN DEN RIJN/LISSE De werkloosheid in het gebied van de arbeidsbureaus Alphen aan den Rijn en Lisse is in de maand december over het algemeen fors toegenomen. In de Alphense regio zijn nu 1481 mannen werkloos, een toename met 219 personen. De helft daarvan komt voor rekening van de bouw. Bij de vrouwen steeg de werkloosheid met 60 naar 597. Het aantal werkloze jongeren, dat ook in de cijfers zit verwerkt bleef ongeveer gelijk. Het aantal vacatures is afgenomen. In het gebied van het arbeidsbureau Lisse deed zich een bijna identieke stijging voor van het aantal werkloze mannen, met 218 naar 1342 perso nen. Daarentegen daalde de werkloosheid bij de vrouwen met 24 naar een totaal van 594. Het totale aantal werklozen is in één jaar bijna verdubbeld. Eind 1980 waren er 1124 werklozen, nu zijn het er 1936. Daarvan zijn er 201 jonger dan 19 jaar. Ook in Lisse daalt d<? vraag naar arbeidskrachten. De afname van de werkgelegenheid in de bouw is de hoofdoorzaak van de stijging. Het Arbeidsbureau Lisse verwacht dat de toestand iq 1982 verder zal verslechteren. Brand bij zuivelhandel ALPHEN AAN DEN RIJN Onbekenden hebben gis termiddag brand gesticht in het magazijn van zuivelhan del Van Leeuwen aan het Goudenregcnplantsoen in Alphen. Kartonnen dozen werden in brand gestoken. De brandweer was snel ter plaatse en had het vuur spoedig onder controle. De schade bedraagt ongeveer 10.000 gulden. Snoepgoed gestolen ALPHEN AAN DEN RIJN Vandalen hebben in het weekeinde huisgehouden in de kantine van korfbalvere niging Tempo aan de Olym- piaweg in Alphen. Er werd voor 100 gulden aan snoep goed gestolen, maar de mate riële schade aan deuren en ramen was aanzienlijk gro ter. DWIJK De eerste weken kunnen fout-par- ;rs op het plein rond de Grote Kerk in Noord- linnen nog op een waarschuwing rekenen, maar arlq wordt prompt bekéurd. Verder zal een commis- jsin h gaan buigen over de kosten om het bewuste tsui if te sluiten. Het bestaande parkeerverbod op het blijkt weinig effect te hebben. Ondanks de aan leid van een parkeer.errein tegenover de kerk, n er regelmatig auto's op het kerkplein neerge- iet plein opgemaakte processen verbaal zijn door de rech- ir de prullebak verwezen, dus wil het CDA-raadslid betere maatregelen. Hij bepleit de afsluiting van het et stenen palen en kettingen. Volgens burgemeester Bon- in dat een heel kostbare iaak worden. Arno Bos (PvdA) e kosten op 15.000 tot 20.0)0 gulden geraamd en dat vindt uur. Ook het PPR-raadsiid Schelvis vindt de kosten te laarom moet een commissie zich eerst over dit vraagstuk ligen. ;ns heeft de gemeente besloten geen officiële uitrit voor •kstraatparkeerterrein te naken bij de Bronckhorststraat. lege heeft deze uitrit, bijgenaamd het Laantje van Holst, en. Hiertegen is verzet gekomen van VVD en CDA. Vol- eze partijen worden de Eerkstraatwinkeliers door deze ;el gedupeerd. Burgemeeaer Bonnike stelde echter dat er >lan een andere uitrit is cpgenomen, vooral omdat de si- tij het Laantje van Holst jitermate onoverzichtelijk is^ INHEIM B en W willen voorzieningen treffen }u de boulesvereniging'De Vaste Voet' en rugby de Bassets'. Voor de jeu de boulesvereniging be at het beschikbaar stellen van een halfverhard eld en voor de rugbyclub het in gebruik geven n schoolsportveld, waarbij dit dan wel geschikt ivorden gemaakt. Daarmee is een bedrag van gulden gemoeid. gemeenteraad daar dinsdag zijn goedkeuring aan hecht, Ie Vaste Vöet' de beschikking over het halfverharde oe- van het gemeentelijk sportveldencomplex aan de Men- In het verleden gebruikte ce vereniging het park Rust- bijzondere gelegenheden ah speelterrein. Nu is dat on- c geworden, omdat onlang» de wandelpaden van een Ie laag zijn voorzien. inveld zal hoofdzakelijk worden benut voor onderlinge i, maar er staan ook enkele wedstrijden tegen andere ngen op het programma. Men wil het veld in de periode laart tot 1 november op d? zaterdagen gebruiken. De gebruikers van het veld, de voetbalverenigingen Ter n Teijlingen, hebben geen bezwaar tegen medegebruik veld. 'De Vaste Voet' moet voor het oefenveld 450 gul- r per jaar gaan betalen. ugbyclub The Bassets' ligt de zaak iets ingewikkelder, beschikt niet over een speelveld en na onderzoek is ge- dat alleen het aan de Parklaan gelegen schoolsportveld is. Bij wijze van pi-oef willen B en W de vereniging het iet seizoen 1982-1983 laten gebruiken voor één wedstrijd indag en niet voor oefendoeleinden. Dat kost de rugby- 1.000 gulden per jaar. 'The Bassets' kunnen spelen, moeten eerst zogenaamde ingers en rugbydoelen worden aangebracht. Deze voor- n kosten 26.000 gulden. De gemeenteraad krijgt dinsdag ■stel een krediet hiervoor te verlenen. Het jaarlijkse bloemencorso trekt duizenden buitenlanders naar Lisse. LISSE De VVV van Lisse heeft een niet zo gunstig jaar achter de rug. Tegenslagen in de vorm van het late starten van het seizoen, de slech te zomer en de vakantie- spreiding zorgden voor een minder goed seizoen. Daardoor is er mindei1 vaak bemiddeld voor lo- giesruimte. Zaterdag 30 januari bespreekt men om half negen 's avonds de resultaten tijdens de algemene jaarvergadering in de Taveerne. Toch zijn er vorig jaar 7.870 buitenlanders in Lisse ge weest, die via de VVV voor, kortere of langere tijd ruimte boekten. De oosterburen vor men daarbij de hoofdmoot; niet minder dan 5.463 West- Duitsers kwamen Lisse bezoe ken. Verder vermeldt de VVV-lijst het bezoek van 706 Fransen, 554 Engelsen, 348 Amerikanen, 198 Oostenrij kers, 117 Zwitsers, 96 Belgen, 41 Scandinaviërs, maar ook 40 Japanners, 18 Australiërs, 33 Italianen en 4 Equadorianen. De diverse, door de VVV ge organiseerde, activiteiten blij ken een flinke belangstelling te hebben getrokken. Tijdens de filmmiddag op Koningin nedag was De Voorhof volge pakt met belangstellenden. Zo'n 800 wandelenthousiasten namen deel aan de fraaie Winterwandeltocht en ook de auto-oriëntatierit mocht zich in een flinke belangstelling verheugen. Verder was het aantal deelnemers aan de mo- zaïkwedstrijden dit jaar veel groter en dat werd mede mo gelijk gemaakt door de mid denstand, die Lisse in de cor- sotijd in een ware bloemenzee veranderde. Vele honderden hebben direct de volgende dag de mozaïken als benut als route voor een wandel- of fietstocht. Tot slot was er nog de Landelijke Fietsdag. Van uit Lisse startten maar liefst 2074 fietsers. Financiën Op financieel gebied verging het de Lissese VVV een stuk slechter in 1981. Bijna zag het ernaar uit dat deze afdeling, in navolging van vele andere, ten onder zou gaan. Er werd een reddingsoperatie op touw gezet, het ziet er nu naar uit dat men dankzij die operatie en een goed financieel beleid uit de problemen is. Het financieel jaarverslag zal tijdens de jaarvergadering ook aan de orde komen. Het afge lopen jaar werd voor 166.452 gulden en 50 cent aan cadeau bonnen verkocht. Andere cij fers uit de ruim een half mil joen gulden tellende omzet van de VVV zijn de 165.000 gulden verdiend met logiesbe- middeling, 60.000 gulden aan theaterbemiddeling, ruim 13.000 gulden aan Keuken hofkaarten en 39.000 gulden aan subsidie. Na aftrek van alle afdrachtskosten blijft er een netto bedrag van 122.000 gulden over. daarvan moeten allerlei kosten, zoals de huur van het pand en verschillende activiteiten betaald worden. ICHENDAM KRIJGT HERKANSING TEN AANZIEN VAN LEINO 'HENDAM „De de Haagse agglome- zo hoog gerezen dat vlokatie LeiNo stel- tand zal komen, mét Ier Leidschendam". gedeputeerde ir. N. van Zuid-Holland iddag in de kantine et Leidschendamse s nadat hij de eerste d geslagen voor circa ringen in Leidschen- ieuwste woonwijk 't elegen tussen Prins daan, Veursestraat- loslaan en Veurse *eg. Buysert zei dat de van de provincie voor riijkbaar niet hadden verhinderen dat hij ze plechtigheid was igd. Hij betreurde het dat kleine projecten chendam wél, en gro- 'mee hij ongetwijfeld LeiNo bedoelde, niet tot stand kwamen, „ook niet met behulp van de grootste fractie, die mij politiek gezien zo na staat". Hij vroeg zich af of de gemeente raad met de weigering voor LeiNo verstandig had gehan deld „maar u krijgt nog een herkansing van de minister". Met deze laatste uitspraak doelde de gedeputeerde op het bezoek dat minister Marcel van Dam maandag aan Leid schendam brengt en waar hij schriftelijk gestelde vragen van de verschillende fracties zal beantwoorden. De gedepu teerde zei dat met de nieuwe woonwijk 't Lien 12% aan de woningvoorraad van Leid schendam zal worden toege voegd. Wat LeiNo betreft zei de heer Buysert nog dat het woningtekort in de Haagse ag glomeratie een tekort van 15.000 a 20.000 vertoont. De mogelijkheden voor stadsver nieuwing worden in Den Haag steeds minder en het tekort moet zo worden opgevangen dat Den Haag blijft functione ren en dat kan alleen met Lei- No, aldus de heer Buysert. De circa honderd genodigden voor het slaan- van de eerste paal, dat met enig vuurwerk gepaard ging, waren met NZH-bussen van het raadhuis naar dè Veurse Achterweg en terug vervoerd. Burgemeester W. F. de Vreeze zei dat het plan voor 't Lien, ondanks de moeilijkheden rond de terug lopende economie, erg snel, binnen drie jaar, kan worden gerealiseerd. Bij de start van de eerste 260 woningen die door Panagro Warmond wor den gebouwd is gebleken dat voor een goed produkt nog een kooplustig publiek bestaat, al dus burgemeester De Vreeze. De financiële consequenties voor de tweede fase van nog eens ruim 700 woningen zullen moeilijk zijn maar de grond voor de bouw van woningwet woningen is gelukkig al in be zit van de gemeente, aldus de heer De Vreeze. Gedeputeerde Buysert kweet zich goed van zijn taak. VOORSCHOTEN Het ziet er niet naar uit dat dë Voorschotense voetbalvereniging Randstad Sport op een subsidie van 100.000 gulden hoeft te rekenen om de splitsing van die vereniging mogelijk te maken. Dit is gisteravond tijdens de vergadering van de commissie sport en recreatie bekend gemaakt. De commissie ba seert deze uitspraak op de mening van de meerderheid van de raad. Wel is de commissie bereid om het half verharde veld een goede opknapbeurt te geven. Hiermee is een bedrag van 25.000 gulden gemoeid. Met deze uit spraak draaide de commissie de wens terug om op het halfver- harde veld fn het sportpark Adegeest een tweede tennisbanen complex aan te leggen. Men is bevreesd, dat door de aanleg van een tweede tennisbanencomplex de tennisvereniging Forescate te veel leden zal verliezen. De economische situatie brengt vele Voorschotense verenigingen in moeilijkheden, omdat dubbele lidmaatschappen vooral bij de jeugd worden opgeheven. Men gaat steeds meer een keuze maken voor slechts één vereniging. Teleurgesteld is de commissie over het feit dat Forescate geen kans ziet om het tennisbanencomplex in het Van der Hoeven- sportpark in eigen beheer te nemen. Er worden nu drie moge lijkheden overwogen: de huidige pachtster handhaven, een nieuwe pachter aantrekken of het beheer onder brengen bij de commissie sport en recreatie. Dit laatste is onder meer gedaan met de sportvelden voor voetbal en de sporthal. Financiële zorgen zijn er ook bij de gymnastiekvereniging Avanti en speciaal ten aanzien van de keurgroep. Hier moet 36 gulden per maand contributie worden betaald. Dit blijkt voor veel ouders een te hoog bedrag. De commissie kan weinig doen aan de gemeentelijke tarieven, deze zijn door de raad vastge steld. Verder dan een welwillend oor voor de moeilijkheden kwam de commissie niet. OEGSTGEEST De Stichting Jeugd- en Jongeren werk Oegstgeest organiseert in de paasvakantie een huiswerkkamp voor scholieren van 12 tot en met 16 jaar. Het programma omvat het maken en leren van huiswerk afgewisseld door sport, spel en dergelijke. Het is de bèdoeling dat er twee maal per dag ongeveer twee uur aan huiswerk wordt besteed. Scholieren die moeite hebben met een bepaald vak kynnen beleiding krijgen van vrijwilligers die voldoende kennis hebben op dat gebied. Het kamp wordt van 13 tot en met 16 april gehouden in boerde rij Vlietzicht in Rijswijk. De deelnemers zullen ook een paar huishoudelijke werkjes moeten verrichten. De kosten bedragen /100 per persoon. Voor meer informatie en inschrijfformulieren kan men terecht bij de SJJO, gebouw Taberna, Julianalaan 1 of postbus 1051 Oegstgeest. Tel. 154773. Ook is al opgave voor de zomerkampen mogelijk. Iedere donderdagavond wordt van ze ven tot acht uur het zogenaamde kampspreekuur gehouden. De SJJO zoekt nog begeleiders voor het kamp. Van deze vrijwil ligers, die niets hoeven te betalen wordt verwacht dat zij een aantal kinderen onder hun verantwoordelijkheid nemen en die helpen op het gebied van hun vakkennis. Begeleiders voor de vakken wiskunde, natuurkunde, scheikunde, biologie, Engels, Duits, Frans, aardrijkskunde, geschiedenis, economie, handels kennis en technische vakken (LTS,MTS) zijn zeer welkom en kunnen zich tot 1 maart opgeven. Op zaterdag 6 maart wordt een gezamenlijke voorbereiding op het kamp gehouden. KATWIJK Om de schoolgaande jeugd nog veiliger van en naar school te begeleiden start de Katwijkse politie volgende maand een proef met de zogenaamde schoolroutering. Gepro beerd zal worden om de kinderen via verschillende veilige rou tes naar school te leiden. De proefneming beperkt zich voorlopig tot de leerlingen van de Hoornesschool, maar zal, wanneer blijkt dat het routeringssysteem in de praktijk voldoet, zeker door an dere scholen worden overgenomen. De commissie voor be- stuurs- en juridische zaken verleende gisteravond haar goedkeu ring aan het krediet van 3000 gulden dat in eerste instantie met het experiment gemoeid is. Het schoolrouteringssysteem is oorspronkelijk afkomstig uit Duitsland, waar het al jaren niet goede resultaten wordt gehan teerd. In Nederland is het systeem geïntroduceerd door de ge meentepolitie in Tilburg en ook hier zijn de resultaten in de praktijk goed te noemen. Het Katwijkse korps is nu van mening dat ook in de badplaats, met name in wijken waarvan het ver keer intensief gebruik maakt, het routeringssysteem de veilig heid van de schoolgaande jeugd aanzienlijk kan vergroten. De Hoornesschool zal deze maanden als proefobject dienen voor het mogelijk in te voeren routeringssysteem. Het geringe aantal leerlingen en de situering in de onmiddellijke nabijheid van de drukke Hoorneslaan maken deze school voor een eerste proef neming bijzonder geschikt. Vanuit de omringende wijk Rijnsoe ver, waar de meeste leerlingen wonen, worden nu op het trot toir markeringen aangebracht die de scholieren langs een ver keersveilige weg naar school moeten leiden. Bij oversteekplaat sen worden verder voor zowel voetgangers als automobilisten duidelijke waarschuwingstekens op het wegdek aangebracht. Volgens de heer Stubbe van de Katwijkse politie, die het plan gisteravond in de commissie voor bestuurs- en juridische zaken naar voren bracht, is de medewerking van de ouders bij dit ex periment noodzakelijk. „De ouders moeten de kinderen in feite dwingen om de aangegeven route te volgen. Op een binnenkort te houden ouderavond zal door ons dan ook zeker de nodige aandacht aan het nieuwe routeringssysteem worden geschon ken." Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071-122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 7