Profiteering van alle koopjes! Rariteiten kabinet trefpunt voor verzamelaars curiosa De galgen vanBraat en de zachtelij Dat zegt kenners genoeg: Kooreman kwaliteit nu voor weinig geld! KUNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 20IANUARI1982 PAGINA 7- TOT EIND DEZE MAAND: HISTORISCHE KRANTEN ROTTERDAM De voorpui van Rotterdams Rariteitenkabinet aan de Zeilmakerstraat 21 b niet zo heel gemakkelijk te vinden in West stelt op het eerste gezicht niet veel voor. „Antiek en cu riosa" heeft beheerde r/eigenaar Wim Wuijs- man 25 jaar geleden op het tamelijk kleine raam geschilderd en pal daar achter bevinden zich als eerste blikvanger vijf katten waarvan één blind en met afstandelijk ka rakter. Op het tweede gezicht echter rijst het vermoeden dat Wuijsman méér heeft dan katten en curiosa. De bezoe ker moet dan wel eerst een voor- en tussenkamer door, om in een achterkamer te be landen waar zich de meest op merkelijke stukken bevinden: onder meer een behoorlijke verzameling historische kran ten, die t/m 30 januari zijn te bezichtigen. Wuijsman: „Dan gaan ze weg, onverschillig of ik er iets anders voor in de plaats hang". Wuijsman heeft de hand we ten te leggen op een grote sor tering buitenlandse kranten vanaf de 17e eeuw, waaron der de eerste Franse krant, stokoude Nederlandse kran ten, miniatuurkrantjes, lucht- pamfletten, de grootste krant ter wereld (wat afmeting be treft), en illegale kranten. Voorts een oude Gazet van Brugge, maar ook een Alge- meene Nederlandsche Cou rant uit 1815, onder deze kop op de linker pagina in de Ne derlandse taal; onder de kop „Gazette générale des Pays Bas" op de rechter pagina' in het Frans. België moest nog onafhankelijk worden. Een deel van zijn krantenbe- zit hangt in willekeurige vol gorde aan de wand, de rest haalt Wuijsman uit een kast, de bezoeker mag zelf sorteren en uitzoeken, de tentoonstel lingsruimte is beperkt en de beheerder/eigenaar is geen hëethoofd die met alle geweld compleet wil zijn. „Ik ben geen antiquair, ook geen his toricus. Ik heb wel een goede neus voor ongewone zaken en dat weten de mensen die met een verzameling ophouden. Die komen bij mij. Toen ik de hand kon leggen op een grote partij oude kranten en relaties voor aanvulling zorgden, kon ik exposeren. Het hadden ook boekenleggers kunnen zijn. Als ik een partij boekenleg gers krijg en ik m'n vrienden om die dingen vraag, krijg ik óók tientallen". Alle kranten zijn, na de ten toonstelling te koop, zoals al les te koop is wat Wim Wuijs man in huis haalt. Een Haar lemse Courant uit 1800 moet een tientje opbrengen, een exemplaar van vóór 1800 vijf gulden meer. Deze bedragen gelden ook voor illegale kran- tjes uit de Tweede Wereldoor log, soms keurig gedrukt en met de waarschuwing dat de bezetter engelssprekende pa rachutisten dropt, om op het spoor te komen van onder grondse activiteiten. heistudio gehad, waar gooche laars trucs konden kopen en ik heb goochelles gegeven. Dat bracht me in contact met rariteiten, die ik thuis aan de Mathenesserdijk ben gaan verzamelen. Ruim vijfentwin tig jaar geleden heb ik die ra riteiten ondergebracht in dit pand aan de Zeilmakersstraat en als Rariteitenkabinet is dat zo gebleven". Na een kwart eeuw is het niet erg opvallende pandje een trefpunt voor verzamelaars geworden. Wuijsman: „Het is niet zo moeilijk om te verko- Wim Wuijsman, neus voor rariteiten. pen, er is voor iedereen elke week wel wat nieuws te vin den. Sommigen zijn vaste klant geworden, van wie ik weet wat ze zoeken. Dan zoek ik mee en als ik wat vind, houd ik het voor ze vast. Ik ben altijd geïnteresseerd in grotë partijen, waarvan de aardigste dingen in de winkel komen, de rest gaat recht streeks de handel in, daar heb ik m'n afnemers voor. Moei lijker is de inkoop, het uitvin den van wat gewoon rommel is, namaak of niet goed. Hier heb ik een kris, waarvan al leen het lemmet echt is. Het handvat is er later aangezet en de schede is ronduit flau wekul. Ik kan ook geen verhalen verkopen; er kwam eens ie mand die een Engelse militai re kist had, afkomstig van een Britse soldaat die zijn leven had gered, maar later was verdronken, een heel verhaal. Ik gaf er een tientje voor, maar voor de klanten was het gewoon een lelijke kist. Na een paar maanden kon ik het bij de vuilnisemmer zetten". De vaste klanten van Wuijs man kunnen rekenen op een gastvrij onthaal, een snorren de kachel en spinnende kat ten. En alle tijd om te romme len in de meest merkwaardige zaken, die de paar tientjes zel den te boven gaan, meestal een paar gulden moeten op brengen. Onder meer in een grote partij niet gesorteerde 78-toeren platen, munten en bakken militaire onderschei dingen. Wuijsman: „De verza melaar van munten kan bij mij net die éne munt aantref fen die hij in zijn verzameling mist, alles gaat per stuk weg. Daarom heb ik nooit in post zegels willen doen, ik heb er de kennis niet voor en het is me allemaal te ingewikkeld. Grote partijen rariteiten waarik zelf éérst in kan rom melen, daar ben ik altijd in geïnteresseerd. Daarom weet ik niet wat ik na de oude kranten ga exposeren; mor gen kan zich iets voordoen waardoor ik materiaal krijg voor een nieuwe expositie. Je weet maar nooit". FRITS BROMBERG VAN ZUIVEREN EN STORMEN Het Rijksinstituut voor Oorlogsdocumentatie is een reeks cahiers over Nederland en de Tweede Wereld oorlog begonnen die opent met een voltreffer, een bij drage van dr. N.K.C.A. in't Veld tot de geschiedschrij ving van de zuivering van het vrije beroep: „De erera den voor de kunst en de zuivering van de kunste naars". Men vindt hier boeiend uit de doeken gedaan hoe zich de naoorlogse zuivering op kunstgebied heeft afgespeeld, waar bij het de schrijver niet zozeer om de namen van de al dan niet „gezuiverden" gaat, met enkele uitzonderingen als b.v. Willem Mengelberg, maar vooral om de merkwaardige pro cesvoering (voorzover dat woord toepasselijk is). De kunstzuivering ressorteerde aanvankelijk onder het Mili tair Gezag, dat als eerste opper-zuiveraar de beeldhouwer en verzetsman Leo P.J. Braat benoemde, die streng wilde optre den en dan ook placht te zeggen: „Als de bevrijding komt, laat ik een rij galgen maken van de Dam tot het Centraal Station". Koningin Wilhelmina stond daar vierkant achter: zij wenste krachtig en radikaal optreden en achtte slappelin gen niet minder laakbaar dan degenen die zich kennelijk misdragen hadden (zoals zij, die waren opgetreden in het be ruchte zondagmiddagcabaret van Paulus de Ruiter, alias Jac ques van Tol). Braat wilde dan ook het gehele kunstleven stil leggen totdat er flink gezuiverd was, maar dat ging een in april 1945 opgerichte adviescommissie te ver. Tot veler opluchting trok Braat zich al spoedig terug; in zijn plaats kwam „brave Nico": prof. dr. N.A. Donkersloot, de dichter Anthonie Donker. Hij had eveneens een belangrijke rol in het kunstenaarsverzet gespeeld, maar was allerminst een scherpslijper, humaan, beminnelijk, integer, gewetensvol en ijverig: "een alleraardigste man", maar niet opgewassen tegen een trouwens ook bijkans onmogelijke taak. Aldus werd de kunstzuivering een nogal slordige tragi-komedie met elementen van willekeur en tandénknersen die in het algemeen door betrokkenen nauwelijks serieus is genomen. De voorstanders van de „zachte lijn" bleken ook de tijd hun zijde te hebben: iedereen werd het zuiveren al spo L beu. In totaal werden ongeveer 660 kunstenaars min of rl zwaar gestraft door uitsluiting voor korter of langere d een centrale ereraad bracht in 233 beroepskwesties dwü gaans nog aanzienlijke verzachtingen aan. Zo werd den venslange uitsluiting van Mengelberg tot zes jaar terujiai bracht, al heeft dat niet meer tot zijn terugkeer geleid n stierf in Zwitserland enkele maanden voordat zijn tei afliep. Naast dit onthutsende cahier verscheen als tweede injge reeks, een boekje met twee studies van drs David BarnoT eén over nationaal-socialistische onderwijsinstellingen ir derland: „Van NIVO tot Reichsschule" en een bijdrage „Nederlandse meisjes in Duitse vakantiekampen, zo 1 1940", achter welke weinig opwindende titel mede een vii J stukje ruzie rond de nationale jeugdstorm schuil gaat, wa men twee van Mussert's vazallen, Van Geelkerken en van Tonningen, elkaar naar de min of meer groot-Germ, se keel kan zien vliegen. Soortgelijk verschil van inz geeft boeiende achtergrond aan het verhaal van de Rei schule, die „für Jungen", op 7 september 1942 gevestigi een gevorderd klooster te Valkenburg, en die „für Madel het in beslag genomen zusterklooster van Heythuysen, was aan Duitse kant aanvankelijk ook aan nieuwbouw dacht, waarbij de paleistuin van Soestdijk als meest gesch plaats was aangewezen, maar daar stak Seyss-Inquart soonlijk een stokje voor. Hoofdfiguur bij de Madel was merkwaardige freule Juliana Op ten Noort, in de dertigei ren via de Oxford-beweging in contact gekomen met Hii Ier en sedertdien zijn beschermelinge, van wie zij mog< ook begin 1944 een zoon ter wereld bracht in een Bei bensbornheim: Heinrich was de naam. Cahiers over Nederland in de Tweede Wereldoorlof 1 Ereraden voor de kunst, 120 blz. 2. Nazi-onderwijsin h lingen in Nederland, c.a. 112 blz. Uitgeverij: Staatsuiif verij. Prijs: 17,50 per deel. Curiosa Verreweg het grootste deel van Wuijsmans eigendommen bestaat uit curiosa. „Maar op een andere manier verzameld dan je doorgaans in antiek winkeltjes aantreft. Antiek heb ik niet, op een paar din getjes na. Toch komen men sen uit het hele land naar me toe, omdat ik me de laatste tijd vooral heb toegelegd op milita'ria, emblemen, distink- tieven en medailles, art déco, primitieve betaalmiddelen uit de hele wereld, wapens én op gezette spinnen". Wim Wuijsman is van huis uit analist. Hij volgde die oplei ding omdat zijn vader dat zo wilde, maar na een jaar be drijfservaring maakte hij van zijn goochelhobby zijn beroep. Wuijsman, die ten bewijze een brandende sigaret uit zijn rechter oor haalt: „Ik heb zelfs een paar jaar een gooc- OPRUIMING Nieuwe Rijn 9 - Leiden Telefoon 071-122144 EETTAFELS Massief eiken 4-poot eettafel van 145 cm. lang. Incl. 4 zware eetkamerstoelen met bieszitting. Van 2450.- nu 1750.- Massief eiken ovale eetkamertafel met 4 statige stoelen met rundlederen zitting en rug. Van 5795.- nu voor 3995.- ZITMEUBELEN 3-1-1 zits kombinatie "Dallas", in donkerbruin leder. Van 5750.- voor 4450 3-1-1 zits kombinatie "Savanne". In leder nerf- laag. Bruin, van 8240.- voor 5995 - 2-3 zits kombinatie "Monaco". In zwaar donker bruin leder. Van 5150.- nu voor 3-2-1-zitskombinatie "Vinkega" in aniline leder. Van 12525.- nu voor 8500.- 3-1-1-zitkombinatie "Cuba" in zwaar "Knauts- leder". Van 7440.- nu voor 6250.- 3-1-1-zits bankstel op handgekoppeld interieur. In bruin leder. Van 14169.- nu 11300.- Rundlederen Engelse Herenfauteuil met "waaier rug. Van 2595.- voor 2195.- Gecappitioneerde Engelse fauteuil in goud antiek leder. Van 3595.- voor 2950.- Uit onze slaapkamerzaak Nieuwe Rijn 13. SLAAPKAMERS Volledig massief eiken slaapkamer, inkl. 2 nacht kastjes, Auping spiraal en Auping matras. Van 3250.- nu voor 2350.- Komplete slaapkamer, bestaande uit: volledig massief eiken ledikant, 2 nachtkastjes,kommode, spiegel, 3-deurs kast, Auping spiraal en Auping matras. Van 8895.- nu voor 7500.- Volledig massief eiken ledikant met nachtkastjes, Auping spiraal en Auping matras. Let op zeer fraai meubetma- kerswerk. Van 3875.- nu voor 2950.- DEKBED-OVERTREKKEN Diverse dekbed-overtrekken van Ideens in ver schillende kleuren. 200x200 cm. (2-pers.). Van 139.50 nu voor 99.50 Dekbed-overtrekken in verschillende kleuren. 140x200 cm. (1-pers.). Van 85.- nu 60.- Ook een grote kollektie lits-jumeaux dekbed overtrekken. 240x200 cm. Van 170.- Willem Barentszstraat 21 gi? Industrieterrein "De Waard" Leiden Telefoon 071-122547 ZITKOMBINATIES 2-3-zitskombinatie "Dallas" in donkerbruin nerfleder. 5290.- nu voor 3860.- 3-1-1-komblnatle in lichtbruin nerfleder. Van 6820.- nu voor 4975.- 3-1-1-komblnatle In donkerbruin geschuurd rund leder. Van 6840.- nu voor 3950.- 2-3 zits kombinatie "Navarone". Nog in verschil lende kleuren nerflaag rundleder. OQCA Van 5290.-nu OÖOU.- 2-3-zitskombinatie "Dahli" in leder. Kleur: "Elephanf'-bruin. Van 7150.- nu 4995.- Zeer exklusieve 3-2-1-kombinatle 'Trinidad" in beige rundleder. Van 12555.- 8500.- 1-2-3-zlts kombinatie "Rio Grande" in naturel geschuurd leder. Van 9120.- nu 5495.- 1-2-3-zits kombinatie "Corsica" (met eiken romp) in rundleder "Knauts". Van 7680.- 5595.- Speciale aanbieding 2-3-zIts kombinatie "Balti more" in te kiezen rundleder nerflaag. Nu slechts 4450.- Hoekbankstel in geschuurd rundleder. Van 5500.- nu voor 2995.- NU SAMEN VOOR MAAR KASTEN Wandkombinatie volgens kaaskastmethode. 235 cm. breed. (Indeling: 1 onderkast/1 bovenkast/1 TV-kast en diverse pi.) A1Q5 Van 4950.- nu H I *70." Hollands massief eiken stijlkast met fraai pane- lenwerk. Van 7850.- nu voor 5500.- Speciale aanbieding tijdens de opruiming: Volledig massief eiken toogkast met 2 deuren boven/2 laden/2 laden onder. Van 5250.- nu voor Hl OU Fauteuil 'Tahiti" in bruin rundleder. Van 1740,- nu voor 1275.- Losse eiken fauteuil met naturel wildleder. Van 2350.- nu voor 1250.- EETTAFELS Massief eiken eetkamer. Drentse klaptafel met 4 zware knopstoelen. Van 2495.- 1995.- Massief geloogd eiken eetkamertafel van 7 cm. dik. Van 2350.- nu voor 1695.- Massief eiken eethoek. 'n Ronde tafel (4-poot) met 4 zware stoelen. Van 2350.- 1750.- Massief Engels eiken eetkamertafel. 245 cm. met I 6 stoelen en 2 armstoelen met lederen zit en paneelrug. Van 14600.- nu voor 9990.- KASTEN Massief eiken buffetkast met glasdeuren boven, van 2650.- nu voor 2150.- Massief eiken broodkast met 4 deuren en 2 laden. Van 2395.- nu voor 1795.- Massief eiken broodkast met 6 deuren en 3 laden. Van 4495.- nu voor 3495.- Massief eiken TV-kast met 2 deuren. In licht eiken. Van 1930.- nu voor 1500.- Massief eiken TV-kast in geloogd eiken. Van 2150.. nu voor 1500." Massief eiken kast met open vak, barindeling en laden. Van 4259.- nu voor 3400.- Massief eiken Duitse 2-deurs kast "Mahler". Van 4650.- nu voor 3650.- Massief eiken kaaskast ,120 cm. met onder- en bovenkast. Van 2880.- nu voor 2295.- Massief eiken kaaskast, 170 cm. breed met onder- en bovenkasten. Van 3895.- 2695.- Massief eiken kaaskast (200 cm.) met kastjes en planken. Van 3200.- nu voor 1995.- Diverse door Inruil verkregen bankstellen in leder skai, stof, modem en v a. klassiek 200 - DIVERSEN Staand horloge met geloogd eiken kast (laatste exemplaar). Van 2595.- voor maar 1895.- DIVERSE LAMPEN, [o.a. veel hanglampen] EN LAMPEKAPPEN VAN 20TOT 50% KORTING!

Leidse Courant | 1982 | | pagina 6