t Vergunning chemicaliënhandel fran strenge voorwaarden gebonden Hoogheemraadschap benadeelt belangen Veense tuinders REGI0(J0UR)NAAL REGI0(J0UR)NAAI REGIO ^Traplift in - gemeentehuis Zoeterwoude noodzakelijk Trein ontspoord na omvallen kraan Bezuinigingen Leiderdorps onderwijs aan de kaak gesteld LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JANUARI 1982 PAG1 Tandalen Ouedejaarsnacht nog steeds spoorloos H&ZERSWOUDE De rijkspolitiegroep uit Ha- zêfswoude speurt naar aanwijzingen die kunnen lelden tot aanhouding van degenen die in de rifteht van Oud- op Nieuwjaar jongstleden zoveel vernielingen hebben aangericht. Alleen in de wijk Rhynenburch werd toen voor ongever dertiendui zend gulden schade veroorzaakt. Het betrof onder meer een groot aantal ruiten van de Onze Lieve %ouw van Banneuxschool. die aan gruzelemen ten werden gegooid. Een glasbak werd in het wa ter gegooid, een andere omgekeerd. De openbare telefooncel aan de Da Costasingel werd volledig Vernield. Zevenhovenaren duiken in dorpshistorie ZEVENHOVEN Een klein groepje Zevenhovenaren wil, bij voldoende belangstelling, een 'Historische Kring Zevenhoven' oprichten. Voor dit doel is het groepje vorig jaar al enige malen bijeen geweest. De Kring zou zich moeten gaan bezighouden met de vaststelling van wat er over 'het Zevenhoven van vroeger' nog bekend is. De Kring zal hier voor regelmatig bijeen moeten komen. Ook is het de bedoeling, door mid del van bijvoorbeeld een tentoonstelling, te laten zien wat er al bekend en verzameld is. Oude foto's, kaarten, bodemvondsten, documenten en ander materiaal over het oude Zevenhoven is voornamelijk in het bezit van ker ken. verenigingen en particulieren en veel oudere mensen weten nog veel van vroeger te vertellen. Bij voldoende belangstelling voor de Kring zal 1 februari een bijeenkomst worden gehouden, waarin over de oprichting gesproken zal worden. In middels is huis-aan-huis een stencil verspreid met een oproep. Oud-Ze- venhovenaren of mensen die daarbuiten wonen, maar wel materiaal be zitten en dit ter beschikking van de Kring willen stellen, kunnen contact opnemen met G. Hubers, Groene Jonkerstraat 56, telefoon 01723-9760 of G. Joren, Ruygenborch 17, telefoon 01723-9687. Hazerswoudse boeren willen veetunnels HAZERSWOUDE Nu de Raad van State het besluit van burge meester en wethouders van Hazerswoude om de Nederlandse Spoor wegen géén vergunning te verlenen om de spoorbaan op Hazerswouds grondgebied te verdubbelen nietig heeft verklaard, willen de desbe treffende agrariërs zich hierbij niet neerleggen. Zij willen de baanver- dubbeling over vier kilometer (waarvan 840 meter in Hazerswoude en de rest te Zoeterwoude) overigens wél toestaan, wanneer de Spoorwe gen veetunnels aanleggen onder de lijn Leiden-Alphen aan den Rijn. Dit alleen is dienstig voor de veiligheid van mens en dier wanneer het gaat over het overschrijden van de spoorbaan, die nu, zoals bekend, wordt gekruist door een groot aantal particuliere overgangen. De ver dubbeling van de spoorbaan wordt door N.S. noodzakelijk geacht om dat een hogere frequentie van het aantal treinen per uur wordt nage streefd. ZOETERWOUDSE GEMEENTERAAD VERGADERT VANAVOND OVER TIJDELIJKE UITBREIDING ^pETERWOUDE De gemeenteraad van Zoeter- woude komt vanavond om acht uur bijeen in een ex tra vergadering om zich uit te spreken over het \5ferz0ek van Handelmaat schappij Vos en Co. mede werking te verlenen aan een tijdelijke bedrijfsuit- breiding. Het bedrijf Vos e»n Co. verzorgt de over stag van chemicaliën, men ontvangt chemische pro nkten en verpakt deze in vjaten van veelal 200 liter waarna verzending plaats vindt. \lplgens de hinderwetvergun ning mag Vos en Co. op het bedrijfsterrein aan de Indu strieweg maximaal 1.800 vaten opslaan, bij een controle half december bleken niet minder dan 3.450 vaten op het terrein aanwezig. Een dwangsom-pro cedure is, tot grote teleurstel ling van het Zoeterwoudse ge meentebestuur, door de Raad van State geschorst. Thans wordt aan de gemeenteraad voorgesteld tijdelijk medewer king te verlenen aan een uit breiding op het terrein van het Nederlands Drukkerij Bedrijf dat grenst aan het opslagter rein van Vos en Co. Onlangs toonde de meerderheid van de raadscommissie openbare wer ken zich evenwel tégen een uitbrèiding. Dwangsom De bal kwam pas goed aan het rollen toen vorig jaar oktober bij een controle werd gecon stateerd dat door Vos en Co. in ernstige mate in strijd werd gehandeld met de ter zake af gegeven hinderwetvergun ning. Met name was het aantal vaten dat opgeslagen mag worden (1.800 van 200 liter) ver overschreden. Burgemees ter en wethuders gelastten toen Vos en Co. onverwijld de hinderwetvoorwaarden na te leven. In zijn antwoord legde Vos en Co. de nadruk op het spoedige vertrek naar Alphen aan den Rijn en in dit kader werd tevens verzocht mede werking te verlenen aan het tijdelijk in gebruik nemen van een ander terrein binnen de grenzen van de gemeente Zoe terwoude. Overigens bleek uit het ant woord van Vos en Co. niesde praktische bereidheid tot me dewerking het aantal vaten op het bedrijfsterrein terug te brengen. Reden voor het colle ge om, met de wettelijke bepa lingen in de hand, het bedrijf een dwangsom van vijf dui zend gulden op te leggen, voor elke dag dat de overtreding langer voortduurt. Vervolgens verzocht Vos en Co. de dwang som ongedaan te maken waar bij tevens naar voren werd ge bracht dat tijdelijke uitbrei ding van het bedrijf mogelijk is op het terrein van het nabu rige Nederlands Drukkerij Be drijf. Het gemeentebestuur wordt in dit verband verzocht het beoogde terrein voor vate- nopslag in gebruik te mogen nemen, totdat naar Alphen aan den Rijn kan worden verhuisd. Uitbreiding Uit de motivatie van de Raad van State waarin zij het ver zoek om schorsing van de be schikking van B en W van Vos en Co. honoreert, komt naar voren dat de huidige hin derwetovertredingen worden gekoppeld aan de toekomstige tijdelijke uitbreiding. Met an dere woorden: naar het idee van de Raad van State zal een uitbreiding van het opslagter rein, de thans bestaande moei lijkheden „op voorhand" gaan opheffen. Burgemeester en wethouders van Zoeterwoude stellen zich evenwel op het standpunt, dat aan de huidige, met de hinderwet strijdige op slag, „binnen de kortste ke ren", een einde moet komen. Hoewel B. en W. de beslissing van de Raad van State in grote mate betreuren ziet men zich onverkort voor de taak gesteld om de problemen die momen teel bestaan op een zo kort mogelijke termijn op te lossen. In dit verband wordt de aan vraag van Vos en Co. tot tijde lijke bedrijfsuitbreiding op het aangrenzende terrein van het Nederlands Drukkerij Bedrijf voorgelegd aan de gemeente raad. Daaraan worden onder meer de volgende voorwaar den gesteld: 1 er moet een aan vraag ingevolge de Hinderwet worden aangevraagd, 2 de in specteur van de Volksgezond heid en Milieuhygiëne en de Regionale Brandweer Rijnland moeten positief adviseren. 3 Vos en Co. dient een veilig heidsplan op te stellen, 4 di verse bedrijven en personen uit de direkte omgeving die nen een verklaring van geen bezwaar te overleggen, 5 de medewerking zal uiterlijk gel den tot 31 december 1982 ter wijl bij het niet naleven van de voorwaarden de medewer king onverwijld wordt opge heven. Tijdens de op 7 januari gehou den vergadering van de raads commissie opènbare werken is het verzoek tot uitbreiding van het opslagterrein reeds uitvoerig aan de orde geweest. De dames P. A. van der Poel van Leeuwen (CDA), A. Kolff-Haantjes (Progressief Zoeterwoude) en de heren C. Straver (Progressief Zoeter woude) en N. J. Minekus (CDA) toonden zich een tegen stander van het verlenen van medewerking. De heer P. H. Kremer (VVD) wilde onder zekere condities wel medewer king verlenen terwijl de heer C. J. A. Roessen (CDA) bij na koming van de bepalingen van de Hinderwet eveneens bereid was de procedure tot uitbrei ding te vervolgen. 2jSU HANDTEKEN IN GEN STEUNEN VERZOEK 1 ZOETERWOUDE Het gemeentehuis van Zoeter woude is niet voorzien van een lift. Hoewel enkele ja ren geleden het raadhuis is gerenoveerd en aanzienlijk vergroot, werd om financiële redenen afgezien van het aanbrengen van een lift. Omdat de raadzaal waar in principe tevens de huwelijksvoltrekkingen plaatsvin den op de eerste verdieping is gesitueerd, is in het bijzonder de in zijn beweging beperkte mens ver in het nadeel. Reden voor de heren Henk Ammerlaan en Jos van den Berg om eens nadrukkelijk bij het gemeente bestuur aan de bel te trekken. Als enige partij heeft het CDA in zijn programma voor 1978- 1982 het plaatsen van een lift in het gemeentehuis expliciet opgenomen. „Alle program ma's zijn verwezenlijkt, de lift in het gemeentehuis blijft ech ter achterwege. Gebleken is dat er gevoelens ontstaan van teleurstelling en vernedering, wanneer er met mindervali- den en invaliden gesjouwd n^pet worden om ook hen in de trouwzaal aanwezig te laten zijn", aldus de initiatiefnemers Ammerlaan en Van den Berg die zich gesteund weten door zö'n 250 handtekeningen. Nog deze week zal bij het ge meentebestuur het dringende verzoek tot realisatie van een traplift worden gedeponeerd. In die brief wordt opgemerkt dat er vele tonnen worden uit gegeven aan bijvoorbeeld de bouw van een sportzaal, voor zieningen aan de Burg. Det- mersweg, herstel van het hoofdveld van SJZ, maar dat voor een simpele traplift blijk baar geen geld is. De brief eindigt met het dringende ver zoek de hogere verdiepingen van het Zoeterwoudse ge meentehuis toegankelijk te maken voor de minder vali den en invaliden. De drie frac ties binnen de gemeenteraad zullen een afschrift van de brief ontvangen. De trap in het Zoeterwouds gemeentehuis ZOETERWOUDE Een trein op het baanvak Alphen-Leiden is gistermorgen rond kwart voor elf ontspoord. Het ongeval ge beurde, nadat een 'dragline' was omgevallen en gedeeltelijk de rails bedekte. Het treinverkeer is tot gistermiddag vier uur ge stremd geweest. De kraan was bezig met werkzaamheden aan de waterleiding. Evenwijdig aan de spoorrails reed het gevaarte op zogenaamde rijplaten. Mede door de gladheid kantelde de kraan en kwam gedeeltelijk in de sloot terecht. De giek kwam echter op de rails terécht (enkelspoor). De bestuurder van de kraan is daarop in de richting Alphen aan den Rijn gerend met de bedoeling de reeds naderende trein tegen te houden. Met een snelheid van 130 kilometer per uur denderde de trein op de ver sperde rails af. De trein reed echter te hard om nog tot stilstand te kunnen komen. Het voorstë treinstel reed tegen de giek en ontspoorde. De ongeveer tachtig passagiers zijn met bussen naar de plaats van bestemming gebracht. Na werkzaamheden kon het treinverkeer rond vier uur weer worden hervat. ROELOFARENDSVEEN Tijdens de gisteravond gehouden jaarvergadering van de land- en tuin- bouwbond afdeling Roelo- farendsveen, deelde voor zitter Jac. Hoogenboom mede dat de hoera-stem- ming over het derde tuin bouwgebied nabij Nieuwe Wetering alweer aardig bekoeld is. De minister van Landbouw heeft na melijk nog steeds Roelofa- rendsveen niet kunnen aanwijzen als reconstruc tiegebied, omdat het hoogheemraadschap Rijn land om zuiver formele redenen zijn goedkeuring (nog) niet heeft gegeven. De desbetreffende documen ten zijn binnen het hoogheem raadschap op het verkeerde bureau terechtgekomen; op deze wijze houdt Rijnland de zaak nu al geruime tijd tegen. „Dit is spelen met de belangen van een grote groep tuinders en hun gezinnen", aldus Jac. Hoogenboom. Hij sprak de verwachting uit dat de recon structie nog zeker vier jaar op zich zal laten wachten, omdat de Veense tuinders nog „een lange ambtelijke weg" te gaan hebben. Een reconstructiecom missie is inmiddels samenge steld en zodra de minister van Landbouw zijn handtekening geplaatst heeft, start deze com missie haar werkzaamheden. Eerste taak zal zijn: een ver snelling teweeg te brengen in de ambtelijke molen. Een ambtelijke molen, die, naar de mening van de scheidende voorzitter, al een achterstand van 5 10 jaar veroorzaakt heeft. Nieuw bestuur Jac. Koos) Hoogenboom nam gisteravond na 21 jaar be stuurslid te zijn geweest met pijn in het hart afscheid als voorzitter van de land- en tuinbouwbond afdeling Roelo- farendsveen. Hij had zijn werkzaamheden binnen de LTB graag voortgezet, maar gezondheidsredenen dwingen hem ertoe het rustiger aan te doen. De heer Langeslag van het hoofdbestuur waardeerde het in Hoogenboom dat hij „ondanks eigen belangen en zorgen, zijn mede LTB-leden en hun gezinnen met grote overtuiging en inzet gediend heeft". Hoogenboom zelf vond dat het hele bestuur de hem toegezwaaide lof verdiend heeft, omdat het plaatselijke LTB-werk altijd in grote eens gezindheid verricht was. Aad Verdel voerde het woord namens het plaatselijk bestuur. Hij waardeerde vooral de in tense belangstelling, de warme medemenselijkheid en de rus tige manier van doen van de scheidende voorzitter, die „al tijd weer tijd en persoon heeft willen inzetten voor de ge meenschap". Als nieuwe voor zitter werd Leo Hendriks ge kozen. Overige nieuwe be stuursleden, die bij acclamatie gekozen werden, waren: J. Hoogenboom Jac. zn., C. de Jong Jzn., P. van Ruiten en A. Huigsloot Gzn. De heer A. Akerboom stelde zich niet meer herkiesbaar, dus ook va hem werd afscheid genomen. Peter Faber Peter Faber treedt morgenavond met zijn nieuwe <j derde show 'Wonderen' op in het SEC in Voorhout. H is een try-out voor de grote theaters in het land. In d programma probeert Faber, naar zijn eigen zeggen, 1 mensen het leven als wonder te laten ontdekken ondi het stof van alledag. Hij speelt liedjes op de p/ajjj brengt sketches en speelt allerlei trieste, blije, domii en wijze dieren, mensen en bloemen. De toegangsprJ bedraagt tien gulden en de show begint om kwart ow acht. Koffie-café In het centrum De Mast in Noordwijkerhout is er iede donderdagmiddag een koffie-café van twee tot vijf ui Gezelligheid, een spel een goede babbel en informatie zi daar te vinden. Het centrum wil er wat van maken ni medewerking van de bezoekers. Er zijn mogelijkheden fotografie, handvaardigheid, het zelf maken van een kra tje. Iedereen kan op donderdagmiddag langskomen of a werkdagen 's avonds tussen half acht en twaalf uur. telel nische inlichtingen zijn verkrijgbaar via 02523-2931. Prinses Margriet Het nieuwe sport- en sociaal-cultureel centrum aan Maandagsewetering in Noordwijkerhout wordt vt |et dag officieel geopend door prinses Margriet. De 0/ iar ning gebeurt om drip uur 's middags in de sporth ,eri Daarna volgen de hele week festiviteiten ter ge lege ,en! heid van de opening. Vrijdagavond begint dat al een open huis en kan iedereen vanaf acht uur het nie )aa we centrum komen bekijken. In de creativiteitsruh uj, ten is een postzegeltentoonstelling, verzorgd door eu, postzegelvereniging Philatelica. In de grote zaal is iar tentoonstelling 'Honderd jaar Oranjevorstinnen 18i er| 1980' van de Confederatie van Oranjeverenigingen Jan Nederland ingericht. Leden vergadering 'U (an acht uur in de conversatiezaal van het materialengeh aan de Bosweg haar jaarlijkse algemene ledenvergaderii nd De bestuursleden B. de Jong, mevrouw M. van der List eet M. Plug zijn reglementair aftredend en herkiesbaar. Hi at» zelfde geldt voor voorzitter J. van Went van de technisc na( commissie. Belangrijke agendapunten zijn verder de va 'ai stelling van de contributie voor 1982 en de bespreking v rel het huishoudelijk reglement. ire etn Receptie De vereniging van oud-leerlingen van de Rijksmidd bare Tuinbouwschool in Lisse, oftewel Theorie Praktijk, houden vrijdag een receptie ter gelegenhe van het 50-jarig bestaan. De receptie wordt tussen v. en zeven uur gehouden in De Nachtegaal in Lisse. Ahimsa Vrijdagavond organiseert Ahimsa weer één van zijn regt er matig terugkerende disco-avonden, gevuld met alternatipei ve muziek, zoals de Doors. Brainbox. Stones. Motorhead 11 flower power, de avond begint om kwart over negen en l toegankelijk voor iedereen boven de 16 jaar. ï- Ed-show Moef '71, de jeugdorganisatie voor de jeugd van 13 en met 16 jaar, presenteert vrijdag in de Stormbal Sassenheim de 'Ed-show'. De avond begint om acht 1 en behalve een carnavaleske kwis is er een gastopi den van een bekende zenger (gespeeld door een va*»| Moef-leden). Filmfestival Vrijdag gaat in de Oude Tol in Sassenheim het jaarlijh filmfestival van de Bollenstreek van start. Bollenstrei club Amfi '66 is door het lot aangewezen om het festi'L voor onder andere Aalsmeer. Noordwijk, Haarlem, Leid en de Bollenstreek te organiseren. Tijdens het festival vd toont elke vereniging twaalf films, in blokken van vier cj gezet. De toegang tot het festival kost vier gulden en 1 begint om acht uur 's avonds. Inlichtingen over het festi\ zijn verkrijgbaar bij W. kamerman, Emmastraat 42 in J se. telefoon 02521-13495. If al On tspanningsa vond De ontspanningsavond, die de dames van het VVVg teravond aanboden aan de bewoners van de „Berm dus" had een feestelijk karakter. Voor de pauze was] een cabaretesk programma, gebracht door de tonej groep van de Nederlandse vereniging van huisvri wen onder de titel „Een dag uit het leven van een />u| vrouw". Na de pauze werd door vier dames een klu opgevoerd. Met samenzang van liedjes „uit de 01. doos" werden de geslaagde ontspanningsavond besi LEIDERDORP „Aan bezuinigingen in het onderwijs val ai te ontkomen". Tegen deze uitspraak van onderwijswethi H.J. Verdier (CDA) tijdens de gisteravond gehouden verkj ring van de raadscommissie onderwijs kwam het PPR-ra tn J.A.M. Gordijn in het verweer. „Er is nog niets beklonkei er geld kan best ergens anders vandaan kpmen", aldus het ra a raadslid, waarbij hij doelde op onverwachte overschotten suggereerde hij dat de raad bij de begrotingsbehandeling vember vorig jaar een rad voor de ogen is gedraaid. vi ij Gordijn werd snel uit de droom geholpen door zijn raadscommissieleden Roest, (CDA) mevrouw Huigen (V' Wesseling (PvdA), die stelden, dat de raad bij de begroting?' 1982 wel degelijk akkoord was gegaan met een bezuinigin name op ,het vakonderwijs van 57.000,-. Aanleiding vo discussie was een pleidooi van het hoofdenconvent van diBn derdorpse lagere scholen. Woordvoerder G. F. van Dijk wf besnoeiingen op het terrein van het gymnastiek-, zwei godsdienstonderwijs vierkant van de hand. Hij deed een n gend beroep op de raad bij het doen van politieke keuzïn onderwijs buiten schot te laten. Dat dit tot uiteenlopende s e punten kan leiden bleek uit een woordenwisseling tussen je dier en Gordijn. Tegenover een opmerking van de onderwijs-wethouder richting van Gordijn dat zijn „dierbare manege" er maa moest geloven, stelde deze, dat het kostenverslindende zwe best gesloten kon worden, waarbij hij niet besefte dat hetg^ hem gepropageerde zwemonderwijs dan wel erg op de kwam te staan. Wethouder Verdier deelde mede, dat begin maart een nofc de bezuinigingen in het vakonderwijs wordt uitgebracht, tya inspraakronde voor de schoolraad en de schoolbesturen vo ]j 6 april een gezamenlijke vergadering van de raadscomn van onderwijs en financiën.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 4