anleg busbaan Levendaal eze zomer van start ier ton voor herstel Ironestei jnse hoeven HELM DESSERT DIGROS BIJ DIGROS: usie 't Steenvelt en De Nieuwe Vaart denm eesterij? FN V-LEIDEN PROTESTEERT TEGEN 'BERUFSVERBOTEN' Nefe haal het bij ID LEIDSE COURANT woensdag 20 januari 1982 pagina 3 EN Raadsleden van de fracties van VVD en uni lebben het Leidse gemeentebestuur gevraagd indpunt in te nemen over het commentaar van i turen raad Protestants Christelijk Onderwijs op arontwerp voor een anti-discriminatiewet. adsleden menen, dat de opvatting van de orga- o van schoolbesturen, volgens welke het moge- toet zijn onder andere homosexuele en onge- samenwonende leerkrachten uit de betrokken n te weren, neerkomt op zedenmeesterij. De Cons e(jen Zonnevylle en De Vries (beiden VVD) en ma en Witteveen (beiden D'66) menen dat de id van onderwijs niet mag worden benut voor ast re ven van discriminatoire doeleinden. Het TV 1 vraagt het college een standpunt in te nemen 19 4! t kenbaar te maken aan de besturen van het tants-christelijk onderwijs in Leiden, alsmede Sta ten-Generaal. LEIDEN De afdeling Leiden van de FNV heeft de gemeente Krefeld een protestbrief gestuurd vanwege de zogenaamde 'Berufsver- boten'. In deze Leidse zusterstad in Duitsland dreigen twee ambtenaren te worden ontsla gen vanwege hun politieke overtuiging. De FNV bestrijdt het ontslag van Elke Fon- ger en Juergen Schachschneider. „Wij wijzen het krachtig af, dat een voorzitter van een politieke partij in dit geval CDU-voorzitter Evertz een partijgenoot, die tevens wet houder van de gemeente Krefeld is, opdracht geeft acties op touw te zetten tegen commu nisten in het stadsbestuur. De vrijheid," aldus de FNV, „en de zelfstandigheid van de vak bonden in Krefeld wordt ernstig bedreigd. De FNV heeft er bij het Krefeldse stadsbe stuur op aangedrongen, dat de ontslagproce dure stopgezet of teruggedraaid wordt. Te vens wordt de zusterorganisatie van de FNV, de Deutsche Gewerkschaftsbund opgeroepen zich tegen da gang van zaken te verzetten. Vanuit de gemeente Leiden zijn verscheidene organisaties, waaronder de FNV aangeschre ven met het verzoek afkeuring uit te spreken tegen de gang van zaken in Krefeld. Zo heb ben de CPN en de ABOP hun protesten al kenbaar gemaakt. Prominenten voetballen voor Unicef LEIDEN Nederlandse politici en direc teuren van binnen- en buitenlandse bedrij ven spelen op 5 juni een wedstrijd tijdens een voetbaltoernooi op het sportcomplex van UVS. De baten van het toernooi ko men ten goede aan het kinderfonds Uni cef. Het toernooi is inmiddels een jaarlijkse traditie geworden. Vorig jaar werd de slotwedstrijd gespeeld tussen een team van Nederlandse VIP's onder leiding van VNO-voorxitter C. van Veen tegen een po litiek team onder leiding van staassecreta- ris mr. G.P. Brokx. Prinses Juliana ver richtte toen de aftrap. |EN „Na de bouw- akantie kan begon- worden met de aan- |an de vrije busbaan t Levendaal en op de Rijndijk." Dit ver- t wethouder C. Waal uimtelijke ordening laanleiding van een ijvan het rijk, waarin 4meente Leiden een pie van 5,5 miljoen voor onder meer 3 busbaan wordt toe- De subsidie is af- jtig uit de zogenaam- belpuntenpot. meente Leiderdorp be- I in maart met de aanleg vt Leiderdorpse gedeelte Je vrije busbaan. Hier ^ook de bouw van een ren voetgangerstunnel ter van de Leiderdorpse- m Of de maand augus- pr wat betreft het Leidse inderdaad gehaald J is nog niet helemaal ze- provincie moet de plannen nog goedkeuren. Niet alleen komt er op gedeelten van het traject een vrije bus baan op sommigen stukken zal de bus tussen het overige verkeer rijden en er wordt een voorrangsregeling voor het o- penbaar vervoer bij kruispun ten ingesteld maar ook de riolering wordt vernieuwd. De 5,5 miljoen is verder be stemd voor de aankoop van het Sanderscomplex aan de St. Jorissteeg ten behoeve van de bouw van een parkeergarage. Daarnaast krijgt de gemeente het Citincomplex aan de Hoge Woerd in handen. Hier zullen woningen gebouwd worden. Tenslotte maakt de subsidie het mogelijk ook de riolering van de Hooglandsekerkgracht te vernieuwen. Wethouder Waal is niet onte vreden over de toezeggingen, die deze week door het rijk zijn gedaan. Behalve de 5,5 miljoen krijgt Leiden ook nog 11,4 miljoen voor de stadsver nieuwing van het ministerie van volkshuisvesting en ruim telijke ordening. „Ik kan nog niet precies overzien, wat de consequenties zijn van die 11,4 miljoen. Dat zal ook afhangen de vraag of de plannen, die we hebben ingediend voor een groot aantal wijken goedge keurd worden of niet. Ik vind het positief dat er toch weer wat geld naar Leiden komt." De wethouder is redelijk te vreden over de vooruitzichten voor de komende jaren. Uit de 5,5 miljoen brief aan de ge meente blijkt niet of de zoge naamde verschuivingstheorie van de vorige minister ge handhaafd blijft. Dit hield in, dat subsidie die voor een be paald project werd verstrekt, doorgeschoven mocht worden naar een ander project, wan neer er door onvoorziene om standigheden vertraging op treedt bij de voorbereiding van bijvoorbeeld stadsvernieuwing in een wijk. „Als deze metho de niet meer wordt toegepast, zitten we voor het blok als die 5,5 miljoen op is. Je hebt dan niet de gelegenheid om andere plannen uit te voeren en er zullen zich aanzienlijke vetra- gingen voordoen", aldus de wethouder. De Sint Jorissteeg met het Sanders-complex, dat de gemeente nu kan ~~Ien Twee boerde- in de Cronesteynse worden voor 0 gulden opgeknapt, ollege van B en W de gemeenteraad wVJesteld het benodigde liervoor beschikbaar llen. Een van de In gaat dienst doen jeheerscentrum en 'achterswoning voor toekomstige polder- De raad stelde de maand ongeveer miljoen ter beschik- voor de realisering e eerste fase van dit ide lië) s ii bekomstige beheerscen- !£|n 33 hectare land wer- 1950 door de gemeente uit. Dit met de bedoeling Geide lts'n8 van tuinbouwbe- e uit Leiden Zuid-West jk te maken, maar voor ;1 is de grond nimmer kt. Oorspronkelijk was vra: i rderij verpacht, maar er 1 bezwaren tegen ver- i'e ig van jaar tot jaar. In o1 'erd de boerderij gratis 3Ó g tot dag in gebruik ge- n in afwachting van rea- itTsib van het bestemmings- vp die manier had de ge- hoegenaamd geen ver- Mllllltigen ten opzichte van ruiker en zouden plan- et gedwarsboomd kun- orden. In de plannen pgenomen, dat de boer- 1 ronesteyn 3 beheerscen- zou worden. Zodoende het woonhuis met de aangebouwde stal gehand haafd, maar moet opgeknapt worden. De bijgebouwen wor den gesloopt. De totale kosten bedragen 150.000 gulden. Een andere boerderij, die de gemeente tientallen jaren gele den heeft gekocht in verband met het te realiseren polder- park, krijgt eveneens een grondige opknapbeurt. Een be drag van 255.000 gulden is daarmee gemoeid. Dat heeft echter nogal wat voeten in de aarde gehad. De gemeente na melijk wilde het noodzakelijke onderhoud verrichten, maar als voorwaarde werd gesteld, dat de pachter zijn contractu eel vastgelegd aandeel in de kosten zou bijdragen. Over dat aandeel bestond verschil van mening. Dat leidde er zelfs toe, dat de pachter een vordering tegen de gemeente instelde. Dat nam enige tijd in beslag. De boerderij bevond zich uit eraard nog steeds in slechte staat en de gemeente ver wachtte in het najaar van 1980, dat het aantal schade-, claims zeker zou toenemen. Temeer daar de winter voor de deur stond. Aangenomen werd, dat de uitspraak van de Pachtkamer in het nadeel van de gemeente zou uitvallen. Daarna zouden de herstel werkzaamheden alsnog moe ten worden uitgevoerd. Daar op werd besloten te beginnen met het noodzakelijke herstel van de hoeve. De gemeente zag kans afspra ken met de pachter te maken, zodat de procedure bij de Pachtkamer werd afgebroken. De meest noodzakelijke werk zaamheden kosten 117.000 gul- Het toekomstige beheerscentrum annex parkwachterswoning. den. De pachter betaalt daar- val is nog eens om en nabij 134 gulden) wordt de helft gesub- van 3,5 mille. Om de boerderij mille noodzakelijk. Van het to- sidieerd door het ministerie te behoeden voor verder ver- taaibedrag (ongeveer 255.000 van CRM. In Zuid- Holland zoeken 75000 jongeren een huis DEN HAAG „Het be- leid van de regering hup pelt achter alle feiten aan, waardoor het aantal wo ningzoekende jongeren in Zuid-Holland in twee jaar is gestegen met 35 pro cent. Hierdoor zijn er nu al 75.000 huizen nodig om de woningnood onder de jongeren op te lossen. In 1979 waren dit er „slechts" 60.000. Deze con clusie trekt de Christelijke Werkende Jongerenorga nisatie van het CNV in een nota, die is gemaakt na een herhaalde enquête onder de Zuidhollandse gemeenten. Aan deze enquête werkte 52 procent van alle gemeenten mee, waarmee 48 procent van het totale inwoneraantal is be reikt. In Zuid-Holland is voor iedere 2,71 inwoner één woning be schikbaar. Als de woningnood zou zijn opgelost, is er op iede re 2,29 inwoners één woning. Bijna 36 procent van het aan tal ingeschreven woningzoe kenden is onder de 25 jaar en van hen is ongeveer 28 pro cent alleenstaand. De CNV- jongeren hebben aan de grote re gemeeenten een aantal vra gen voorgelegd. Zo vroegen zij of de gemeenten hun aanbeve lingen wilden ondersteunen, die zij aan minister Van Dam hebben voorgelegd. Zij hebben de minister onder meer ge vraagd om bouwplannen aan te passen aan de maatschappe lijke behoefte en om ervoor te zorgen dat toewijzing van wo ningen plaats heeft gelijk aan die behoefte. UWE SCHOLENGEMEENSCHAP IN LEIDEN: !N De LEAO- De Nieuwe Vaart de LHNO-school nevelt gaan met in- <van 1 augustus 1982 isie aan. Als symbool de veranderde koers eide scholen luidt dé e naam: De Nieuwe scholengemeen- voor LAVO, LEAO, en IHNO. ■turen en directies van HU cholen willen met deze scholengemeenschap een geïntegreerde vorm van voortgezet onderwijs creëren en vooruitlopen op toekomsti ge ontwikkelingen in het voortgezet onderwijs, die moe ten leiden tot een midden school, al dan niet in beperkte vorm. „Voorkomen moet wor den, dat een kind al op 11- of 12-jarige leeftijd een keuze moet maken voor een bepaal de vorm van onderwijs. Die keuze is op die leeftijd veel te moeilijk en daarom is het wenselijk en noodzakelijk dat door de vorming van een bre de scholengemeenschap, het kind meer kansen worden ge boden," wordt gezegd in een toelichting op de fusieplannen. De fusie is mede ingegeven door het teruglopend aantal leerlingen in het voortgezet onderwijs. De eerste verken nende besprekingen tussen beide scholen over een moge lijke fusie werden in novem ber 1980 gehouden. De LEAO (Lager Economisch en Administratief Onderwijs) De Nieuw Vaart is aan de en telt momenteel 800 leerlin gen. Het gaat hier om een sa menwerkingschool: sinds 1968 zijn het protestant-christelijk onderwijs en het openbaar on derwijs in de school vertegen woordigd. Het gebouw van de LHNO (Lager Huishoudelijke en Nijverheidsonderwijs), de bijzonder-neutrale school 't Steenevelt staat in de Suma- trastraat en heeft 160 leerlin gen. In het gebouw kunnen 350 kinderen terecht. Na de fusie wordt de Sumatrastraat een dependance van het hoofdgebouw aan het Lam- menschanspark. Met de verde ling van de brugklassers over het hoofdgebouw en de depen dance wordt rekening gehou den met de wijk waarin ze wo nen. Op beide vestigingen wordt zowel LEAO, LHNO als I(Individueel)HNO gegeven. De eerste twee leerjaren van het LEAO en het LHNO zul len indentitiek zijn. Deze opzet wordt met ingang van 1 au gustus door de hele school in gevoerd: de fusie en de daar mee gepaard gaande verande ringen in het onderwijspro gramma worden dus niet ge leidelijk met de komst van een nieuwe lichting brugklassers doorgevoerd. De internationa le schakelklas voor buiten landse leerlingen blijf gewoon gehandhaafd. De leerlingen krijgen één uur per week godsdienstles. De examenpaketten geven de leerling de mogelijkheid zelf, een afstudeerrichting in ver band met een verdere studie te kiezen. Volgens de directie en het bestuur van de beide scho len zal de fusie de leerlingen met name in de praktijk meei mogelijkheden geven om doo te stromen naar andere vor men van onderwijs. De scho len werken aan een informa tiemap over de nieuwe school VOS-cursus Ia het Volkshuis aan de Apothekersdijk 33 is nog ruimte voor deelname aan de VOS-cursus. Dit is een cursus voor vrouwen met weinig opleiding om zich te verdiepen in maatschappelijke problemen. Gepraat wordt over ondenverpen die met de positie van vrou wen te maken hebben zoals werk, opvoeding, politie en dergelijke. Voor inlichtingen: tel. 149180. De cursussen worden elke vrijdagochtend van half tien tot half twaalf gehouden. Leon de Winter Auteur Leon de Winter spreekt morgen met historicus A. Lammers over zijn nieuwste boek 'La place de la Batille'. Dit gebeurt in het Leids literair café Agora in het micro- theater aan de Oude Vest 33e, aanvang kwart over acht. Het boek is geïnspireerd op de gedachte dat de interpreta tie van het verleden afhangt van het belang van het he den. Rozekruisers Het Rozekruisers Genootschap houdt dinsdag 26 janu ari een lezing met als onderwerp 'De waarheid der uni versele broederschap'. De bijeenkomst wordt gehouden in hotel Nieuw Minerva aan de Vrouwesteeg 11 en be gint om achi uur. Dimenticare Venezia De Italiaanse speelfilm 'Dimenticare Venezia' van Franco Brusati uit 1979 wordt woensdag 27 januari vertoond in de ruimte van de Leidse werkgroep homosexualiteit aan de Ceaciliastraat 18, aanvang acht uur. Het is de bedoeling van de LWH om elke laatste woensdag van de maand een filmavond te houden. De Klompenboom De drie uur durende tv-film 'De Klompenboom' wordt woensdag 27 Januari vertoond door de werkgroep tv- issue van de Leidse Studenten Ekklesia aan het Rapen burg 100, aanvang negen uur. Deze Italiaanse speel film, bekroond met de Gouden Palm op het filmfesti val in Cannes, heeft als plaats van handeling het boe renland in het noorden van Italië gedurende de winter van 1897-1998. Thema is de tegenstelling tussen de arme boerenfamilies en hun rijke landeigenaren. Schoolverzuim en criminaliteit De kring van leerplichtambtenaren regio Leiden en het jeugdwelzijnsoverleg Leiden houden donderdag 28 januari een bijeenkomst over het onderwerp „Jeugd, schoolver zuim. criminaliteit". De bijeenkomst, die wordt gehouden in de bedrijfstechnische school aan de Vondellaan 35, be gint om twee uur. Mr. Th. Rueb kinderrechtermevrouw J. Huisman (maatschappelijk werkster, de heer D. van As schoolhoofden de heer H. Niepoth (leerplichtambtenaar) zullen een inleiding houden. Na de pauze is er gelegenheid te discussiëren met de inleiders. ADVERTENTIE een heerlijk toetje in diverse smaken. Beker 500 gram KATWIJK AAN ZEE: Visaerijkade 2 SASSENHEIMHoofd straat 284 NOORDWIJK: Kerkstraat 20 OUDE WETERING: Maerkreuk 0 LEIDEN: Langegracht 3 O LEIDERDORP: Winkel centrum „Winkelhof" 70 WASSENAARStarrenburglaan 47

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3