Obstakels op de rails gevaar voor treinen Luidere roep om tastbaar banenplan annemers slaan alarm; roer moet om in de bouw li ersoneel (ïgerust, ndelen kelderd I f Dankert voorzitter Europees parlement KAMER PRIJST MOED DEN UYL EN DALES ►hense Gasontploffing op school VS Monteur bedreigd met alarmpistool - V*, Woensdag 20 januari 1982,72e jaargang no. 22172 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34, 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hoofdredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; |aar/217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. t Losse nummers /0,75. ma - Start nieuwe IKON-serie over de jeugd „Weekend" op Ned. II om 18.59 uur. In „Ken merk" om 19.25 uur actie van artsen tegen bezuiniging op ziekengeld. Voorts discussie over homofielen op christelij ke scholen. Op Ned. I om 20.00 uur film „Strangers" over moeder en dochter. Wolkenvelden en een kleine kans op regen. Enkele mist banken. Minima van 3 graden in het zuiden tot min 1 in het noordoosten. Middagtempera- tuur van 2 tot 7 graden.Zwak- ke tot matige zuidoostenwind. Zon op: 8.36; onder: 17.08 uur. Schev. hoogw.: 0.23 en 17.08 uur. Laag: 8.17 en 20.44 uur. jsdieren moeten het klaslokaal 3de ieiel HAAG Staatssecre- Hermes van onderwijs dat het houden van i klaslokalen te- 5gaan moet worden. ies heeft dit geantwoord agen van het PvdA-ka- d mevrouw Miiller-Van Volgens het Astmafonds niet minder dan vijf- irocent van de school de jeugd tussen de vier rtien jaar ademhalings- emen. I worden overlegd of de itingsvoorschriften voor >n en lokalen moeten en aangepast, laat Her- veten. Dragline op baanvak: stoptrein ontspoort UTRECHT Een stoptrein van Utrecht naar Leiden is gistermorgen ter hoogte van Zoeterwoude deels ontspoord nadat de trein in aanraking was gekomen met het op de rails gevallen bovendeel van een dragline. De dragline werd gebruikt voor werk zaamheden aan de rails en kwam door nog onbekende oorzaak op het baanvak te recht. Volgens een NS-woord- voerder is niemand gewond geraakt. Tussen Alphen Lei den werden bussen ingezet. In de namiddag kon het treinver keer in beide richtingen wor den hervat. Doodseskaders ook actief in Mexico MEXICO-STAD De politie in Mexico-Stad heeft in een afwate ringskanaal buiten de staad de lij ken gevonden van 20 mannen, die volgens haar afkomstig zijn uit Mid den- of Zuid-Amerika. Een rechter, die belast is met deze zaak, gelooft dat de slachtoffers po litieke vluchtelingen zijn die door rechtse Doodseskaders zijn ver moord. De lijken vertoonden duide lijke sporen van martelingen. Tot nu toe zijn de Doodseskaders alleen in Zuid- en Middenamerika actief geweest, maar blijkbaar hebben zij hun werkterrein uitgebreid naar Mexico. Weer vier schaatsers te water APELDOORN De Rijkspolitie heeft gisteren op nieuw vier schaatsers uit het water moeten ha len. Zij bevonden zich op het ijs van de randmeren van het IJsselmeer. Volgens een woordvoerder van de rijkspolitie is het ijs bijzonder onbetrouwbaar en is het ten sterkste af te raden nog langer te schaatsen. MARC DE MEYER OVERLEDEN BRUSSEL Op 31-jarige leeftijd is gisteravond de Belgische beroepswielren ner Mare de Meyer overle den. De Meyer verwierf be kendheid als meesterknecht en vormde in de jaren 1975- 1977 met zijn landgenoten Michel Pollentier en Fred die Maertens een hecht trio. Zijn grote successen boekte De Meyer in zware voor jaarsklassiekers. In 1974 won hij Parijs-Brussel en twee jaar later Parijs-Rou- b'aix. Tussen 1972 en 1981 boekte hij als prof 67 over winningen, waarvan vijf tien in 1979. Geen toeslag voor openbaar vervoer DEN HAAG Het rijdend perso neel bij het stads- en streekvervoer krijgt geen toeslag voor verzwarèn- de werkomstandigheden. Dit heb ben de betrokken ministers, Zee- valking (Verkeer), Van Thijn (Bin nenlandse Zaken) en Den Uyl (So ciale Zaken) gisteren besloten. Hun besluit is tevens kabinetsbesluit. De bewindslieden onderschrijven de conclusie van het landelijke onder zoek dat de verzwarende werkom standigheden al in de lonen wor den vergoed. Het kabinet wil wel bekijken of de toeslag voor onre gelmatige werktijden niet kan wor den opgetrokken. end issement Ogem: rERDAM Woord voer- van de Bouw- en Hout- FNV en Dienstenbond hebben boos en teleurge- gereageerd op het drei- faillissement van het i-concern. Gisteren werd id dat de financier van i groep van 21 ban- ahnstaande vrijdag in een ek met de raad van be- van het concern een fail- rientsaan vraag aan de il stellen. urder Peter van Straten de Dienstenbond: „Dit misschien een afgrijse- taak. Wellicht moeten wij alleen al in de diensten- 2500 Ogem-werknemers en bij het totaal aantal ■landse werklozen". Be- Jder Ad Kamp van de en Houtbond FNV: beroerd, maar nog niet p (jjjoos. Misschien kunnen r in gesprekken achter :n of faillissement van het -concern werkelijk tot an de weinige mogelijk- nlbehoort". Morgen is er gesprek met de bonden de toekomst van Ogem. lanciële kringen en onder .000 Ogem-werknemers is 61dels grote ongerustheid lan. De koers van aande- gem kelder gisteren dra- ch van 2,20 na 1,80. iten1 de handel gistermiddag ipgeschort werd vanmor- p de Amsterdamse beurs ïaar 1,60 voor een aan- e''j} ial5:!.Redden wat er te valt". nw Een groepje demonstran ten heeft zich genesteld tus sen de rails bij Deventer om de munitietrei- nen op te hou den. DEVENTER-ZUTPHEN Een proeflocomotief heeft met politie aan boord vanmorgen het traject Zwolle en Arnhem gereden om het te inspecteren op barricades. Pa£ daarna kon de vijfde munitietrein uit Zwolle weer op gang komen. De vertraging van deze trein zou nog groter worden, omdat de passagierstreinen voor moe ten gaan. Allerlei obstakels, van balken tot stenen muurtjes en bran dende autobanden, en een val se bommelding hadden tot nu toe de transporten langdurig opgehouden. In Groningen moest personeel van de Spoor wegen vannacht enkele hout blokken die op de rails waren gespijkerdj verwijderen. Daar door zou een trein hebben kunnen ontsporen. Binnen de actiegroepen is er een discussie gaande of de barricades een vreedzaam sof een gewelddadig karakter moeten dragen. Be sloten is dat vreedzame en har de demonstranten gescheiden zullen optreden. De eerste groep wil geen verantwoorde lijkheid dragen voor het in ge vaar brengen van het perso nenvervoer door de Spoorwe gen. President-directeur Ploeger van de Spoorwegen heeft over de-acties ge zegd: „De honden blaffen onder de verkeerde boom" en „Het is het paard van de groenteboer een schop geven". Hij wees erop dat het hier om een proef van munitievervoer gaat. „Het is in feite geen proef van ons, maar van de verladers. De ver lader beslist. Vindt hij de kwaliteit van het vervoer voldoende, dan gaat hij er mee door. Vindt hij het onvoldoende, dan stopt hij ermee". De acties tegen de Amerikaanse munitietransporten vanuit Eemsha- ven hebben de afgelopen nacht voor zoveel vertraging gezorgd dat de po litie voortdurend in actie moest ko men. Zes personen die zich langs de spoorbaan bevonden, zijn aangehou den; zij zouden „verdachte bagage" bij zich hebben gehad, wat echter niet het geval bleek te zijn. Daarna zijn ze vrijgelaten. Twee treinen, het derde en vier munitietransport, hebben gisteren ongehinderd kunnen rijden. Het vijfde transport vertrok eerder uit Eemshaven en verraste daarcloor de actievoerders in Groningen die een levende blokkade op de spoorlijn wilden uitvoeren. De trein werd pas bij Zwolle opgehouden. Voor van daag zijn nieuwe acties aangekon digd. n L/e LJ1" VI (Van onze parlementaire redactie) HAAG De organisaties van aannemers, verenigd in het leen Verbond Bouwbedrijf, doen een dringend beroep op jering om het roer om te gooien. Het beleid dient allereerst it te worden op het stimuleren van besparingen en het af- en van de consumptie. Alleen op die manier kan een kli- ontstaan, waarin er weer geïnvesteerd wordt en er dus ook perspectief komt voor de bouw, aldus AVBB-voorzitter iïemstra. i dit gisteren op een persbijeenkomst, bedoeld om de aan dacht te vestigen op de „acute noodsituatie" in de bouw. De werkloosheid is in één jaar toegenomen met dertigduizend tot in totaal negentigduizend man. Van elke honderd werkloze bouw vakkers heeft er nog maar één kans op werk. Er gaan nu zo'n twaalfhonderd aannemers per jaar failliet. Zelfs als de bouwproduktie dit jaar op het niveau van 1981 ge handhaafd kan worden wat niet waarschijnlijk is zullen de bedrijven mensen moeten blijven ontslaan, waardoor het to tale aantal werklozen boven de honderdduizend zal uitkomen, zo zei Tiemstra. Hij waarschuwt tegen traditionele „lapmiddelen" als het probe ren op te krikken van de bouw door bijvoorbeeld extra sociale woningen op het programma te zetten. „Het enige wat daarmee zou worden bereikt, is dat we nu het geld opmaken van de vol gende twee jaar. Dan stopt ook de sociale v/oningbouw, doodeen voudig omdat er geen geld meer voor is". Volgens Tiemstra mo gen er nu in principe alleen nog „winstgevende" dingen gebouwd worden. „Wat hebben we aan de bouw van een zwem bad, waarvan de exploitatie veel meer kost dan de bouw ervan oplevert Pagina 6: Huren moeten hoger De nieuw verkozen voorzitter Piet Dankert (48) wordt gefelici teerd door zijn voorganger, mevrouw Simone Veil. STRAATSBURG De Nederlandse socialist Piet Dankert is gisteravond gekozen tot voorzitter van het Europees parlement. Hij volgt in die functie de Frangaise Simone Veil op. Na een hele dag stemmen verdeeld over vier rondes bleek Dankert van de 408 afgevaardigden 191 stemmen te hebben gekregen. Zijn voornaamste tegenstander, de Westduitse christen-democraat Egon Klepsch, kreeg in de laatste ronde 175 stemmen. De Britse conservatieven die de hele stemmingsdag door een doorslagge vende rol speelden, waren bereid een christen-democraat te steunen, mits dat maar niet Klepsch was. Zij slaagden er uitein delijk niet in een andere voor hen meer aanvaarbare kandidaat naar voren te schuiven. Pagina 11: vervolg (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Alle grote fracties in de Tweede Ka mer hebben gisteren de politieke moed van minis ter Den Uyl (sociale za ken) en zijn staatssecreta ris mevrouw Dales gepre zen om tot ingrijpende be zuinigingen te komen op de ziektewet. Nu al tekent zich een meerderheid af voor de voorgestelde maatregelen. Tegelijk wordt de roep om een concreet en helder plan voor nieuwe werkgele genheid in de Tweede Ka mer steeds luider. Van alle kanten werd minister Den Uyl gisteren tot spoed ge maand om nu snel duidelijk te maken waar het geld van de inkomensmatiging middels het werkgelegenheidsplan naar toe gaat. Door Weijers (CDA), Dekker (D'66) en Spieker (PvdA) werd daarbij krachtig gepleit voor" herverdeling van werk, met name via deeltijd banen. PvdA-woordvoerder Poppe nam zijn partijgenoten Den Uyl en Dales gisteren in be scherming tegen de stortvloed van kritiek op de voorgeno men bezuinigingen op het ziektegeld. Hij noemde het verwijt dat Den Uyl zou afglij den naar minister van a-so ciale zaken" grievend en onte recht. Poppe maakte duidelijk dat de PvdA-fractie blijft aan dringen op verzachtingen van de voorgestelde maatregelen, maar uiteindelijk toch pal ach ter haar bewindslieden zal gaan staan. Weijers (CDA) betoogde „vier kant" achter de voorgestelde bezuinigingen te staan. Hij vindt het niet meer dan billijk dat werkenden en niet-wer- kenden evenveel betalen voor het stelsel van sociale zeker heid. Ook D'66 vindt de voor stellen onvermijdelijk en min der vervelend dan mogelijke alternatieven. De VVD kwam met alternatieven voor de ziektewetvoorstellen die nog 75 miljoen gulden meer ople veren. itpgeren nmorgen orgeleid 1EN AAN DEN RIJN politie van Alphen elf aanhoudingen ver- ^naar aanleiding van de tussen de Alphense van de clubhuizen en Madonna in het af ro weekeinde. Vijf van 6 en 17 jaar oud, zijn irgen voorgeleid aan icier van justitie in Den De politie zal nog aanhoudingen verrich- odra er weer ruimte mt op het politiebu- Bij het treffen tussen ingeren op zaterdaga- zijn een aantal politie- en, die tussenbeide gewond geraakt, lubhuis Madonna werd g beschadigd. >rd krant ontvangen? tussen 18.00 uur en uur nummer 071 - t8 en uw krant wordt fde avond nabezorgd. Bij een gasontploffing op een lagere school in Spencer in de Amerikaanse staat Oklahoma, zijn gisteren vijf kinderen en een onderwijzer om het leven gekomen. De ontploffing deed zich voor nadat in de keuken van de school gas was ontsnapt. Rond 35 kinderen moesten wegens ern stige verwondingen in het ziekenhuis worden opgenomen. Een grote ravage was het gevolg. OEGSTGEEST De po litie van Oegstgeest heeft gistermiddag een 41-jarige inwoner van die plaats aangehouden terwijl deze een Leidse monteur van een garagebedrijf aan de Irislaan in Oegstgeest be dreigde met een alarmpis tool. De man was ontevre den over een reparatie aan zijri auto en kwam met het wapen in lichte lijk aangeschoten toestand verhaal halen. De monteur en ook de politie verkeerden aanvankelijk in de veronderstelling dat het om een echt vuurwapen ging. Het alarmpistool was niet van een echt pistool te onderscheiden en de Oegstgeestenaar liet er zeer realistisch een patroon uit springen. Vervolgens richtte' hij het wapen op het hoofd en de maag van de monteur, deze de doodsschrik op het lijf ja gend. De inmiddels door de ei genaar van het garagebedrijf gealarmeerde politie wist de man te overmeesteren. Pas toen bleek dat het pistool al leen losse flodders bevatte. In het huis van de verdachte werden later nog twee alarm pistolen een een geweer aan getroffen. Hij is na verhoor heengezonden. „Bouw-vaklieden" het best betaald DEN HAAG „Vaklieden in de bouw" verdienen gemiddeld het meest en vaklieden in de metaal het minst. Een vakman-bouwvakker neemt 740 gulden in de week mee naar huis (april '81), de metaal vakman vindt 580 gulden in zijn loonzakje. Dat is een van de uitkomsten van een onderzoek dat de Loon Technische Dienst oktober vorig jaar heeft gehouden om inzicht te krijgen in het beloningsni veau vaa.de vakman. In 246 ondernemingen in bankwezen, bouwnijver heid, metaalindustrie en metaalnijverheid, werd het loon van 8109 vaklieden bekeken. Werkne mers in het bankbedrijf verdienen een jaarinko men, inclusief vakantiegeld, vrijwel gelijk aan het modale inkomen. Bankwerknemers uit groep rom.4 en vaklieden in de bouw komen daar elf tot zeventien procent boven. In de metaalsector (func tiegroep 5) wordt het modale inkomen niet gehaald maar blijft vijf tot zes procent achter. In alle secto ren wordt in het Westen meer betaald dan in de rest van Nederland.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1