YN stemt over afgezwakte Golan-resolutie jen brief tegen wapenhandel Nederland met Derde Wereld j;en Polen 24-uursstaking in India: 5 doden, 100 gewonden overwegen euwe sancties Meesterspion Trepper in Israël gestorven 'ENLAND LEIDSE COURANT WOENSDAG 20 JANUARI 1982 PAGINA 11 Geen volkstemming over nieuwe baan vliegveld Frankfort Steeds meer Britten ontvluchten vaderland NIEUWE ,BERUFSVERBOTE' IN DUITSE DEELSTATEN Kerncentrale beschoten Leopold Trepper TEL AVIV Leopold Trepper, die tijdens de Tweede We reldoorlog aan het hoofd stond van het Russische net van spionnen dat door de nazi's het Rode Orkest werd ge noemd, is gisteren op 77-jarige leeftijd in Jeruzalem gestor ven. De uit Polert afkomstige Trepper emigreerde in 1973 naar Israël. Hij leidde een 290 man tellend net van spionnen met cellen in Frankrijk, Duitsland, Japan, België en Zwitserland. Mede dankzij de militaire informatie, die hij wist te verga ren, was het Russische leger in staat een Duitse aanval op de Sovjet-Unie af te slaan en werd de nederlaag van Nazi- Duitsland verzekerd. Trepper was er in 1940 geslaagd te infiltreren in het hoofdkwartier van de Duitse luchtmacht in Berlijn. Op 22-jarige leeftijd werd Trepper in Polen wegens zijn communistische sympathiën gevangen gezet. Later, in Pa lestina, werd hij in 1930 door de Britse autoriteiten gedeti neerd. Na zijn vrijlating studeerde hij talen in Frankrijk.en kwam hij bij de Sovjet inlichtingendienst. In 1945 werd Trepper door Stalin gearresteerd in het kader van de na-oorlogse zuiveringen. Volgens Trepper werd hij door de Russen gearresteerd, omdat zij niet wilden dat het bekend zou worden dat bet meest succesvolle Russische spionnennet grotendeels geleid werd door joden. Tien jaar later, na de dood van Stalin, werd hij gerehabiliteerd-xHij keerde vervolgens terug'naar Polen, waar hij een uitgeve rij in de jiddische taal oprichtte. In Polen slaagde Trepper erin een uitreisvisum naar Israël te verkrijgen. In 1973 emigreerde hij naar Israël, waar hij zijn memoires schreef. Hij was bezig aan een tweede boek toen hij gisteren stierf. Trepper laat een vrouw en drie kinderen achter. 1AM Nederlandse Unifiller licht gewond JERUZALEM Militairen van Uni- fil, de VN-vredesmacht in Zuid-Liba- non, zijn gisteren tot tweemaal toe be schoten. Een Nederlandse soldaat is - hierbij licht gewond geraakt. Dit heet - een woordvoerder van Unifil meege deeld. De beschietingen zouden éitge- voerd zijn door leden van de Libanese - afdeling van de Iraakse Ba'athpartij. Nieuwe arrestaties Turken ANAKARA In twee Turkse steden zijn de afgelopen dagen tientallen mensen opgepakt, die lid zouden zijn van verboden linkse organisaties. Bij hun aanhouding zou de politie veel wapens hebben gevonden. De gearres teerden zouden zich schuldig hebben gemaakt aan aanslagen, brandstichtin gen en schietpartijen met de politie. (Van onze correspondent Ami van Vree) BONN Het hoogste ge rechtshof van de deelstaat Hessen heeft de aanvraag tot het houden van een volks stemming over de bouw van een nieuwe startbaan op de luchthaven van Frankfurt af gewezen, zo is gisteren in Wiesbaden bekend geworden. Over de motivering van dit vonnis zullen vandaag nadere bijzonderheden worden gege ven. Rond de bouw van „startbaan 18 West", die een groot stuk bos ten zuiden van Frankfurt zal doorsnijden, is het de afge lopen maanden telkens weer tot heftige confrontaties tussen tegenstanders van het projekt en de politie gekomen. De so ciaal-liberale regering van mi nister-president Borner (SPD), die kost wat kost aan het projekt wil vasthouden, be sloot in december onverwacht tot een voorlopige bouwstop, in afwachting van de uit spraak over de door de milieu beschermers gevraagde volks stemming. Sindsdien bleef het toch nog onrustig rond de startbaan en de betonnen mu ren die de bouwplaats bescher men werden ettelijke keren beschadigd. nator Bas de Gaay Fort man in het Haagse pers centrum Nieuwspoort aan de vaste kamercommissies van buitenlandse en eco nomische zaken is aange boden. In de voorbije jaren zijn de uitgaven voor bewapening in veel landen van de Derde We reld omhooggeschoten. Gemid deld wordt er meer geld aan besteed dan aan onderwijs en twee maal zo veel als aan de gezondheidszorg. Die wapen handel naar de Derde Wereld is voor ongeveer negentig pro cent in handen van de Vere nigde Staten, de Sovjet-Unie, Frankrijk en Engeland. Voor deze landen spelen bij de leve ring van wapens behalve eco nomische vooral politieke mo tieven een rol spelen. Deze po litiek, gecombineerd met de agressieve verkoopmethoden van de wapenhandelaren en, in de Derde Wereld zelf, poli tieke instabiliteit en pogingen om bestaande machtstructuren kost wat kost in stand te hou den, creëren een nauwelijks te verzadigen afzetmarkt. Nederland pikt, volgens de briefschrijvers, een steeds gro ter graantje van die internatio nale wapenhandel mee. Vol gens gegevens van het Zweed se vredesinstituut SIPRI is de Nederlandse wapenexport sinds 1976 sterk toegenomen. Op de lijst van wapenleveran ciers aan de Derde Wereld staan we inmiddels op de ne gende plaats. De betrokkenheid van het Ne derlandse bedrijfsleven bij de wapenhandel en de houding die de overheid daartegen in neemt is de schrijvers van de open brief op z'n zachtst ge zegd een doornin het oog. Want ofschoon ons land niet in de positie verkeert dat de wapenverkopen een belang rijk onderdeel vormen van de buitenlandse politiek, zijn er met dergelijke transacties aan merkelijke (overheids)belan- gen gemoeid: werkgelegenheid en verbetering van de han dels- en betalingsbalans. In de eveneens gisteren gepre senteerde brochure „Wape nexport naar de Derde We reld, een zwarte lijst" wordt deze stelling verduidelijkt aan de hand van cijfers over de voornaamste Nederlandse „wapenfabrikanten": Holland se Signaal. Fokker en het Rijn-Schelde-Verolme-con- Bas de Gaay Fortman (links) overhandigt de open brief over de Nederlandse wapenexport aan mevrouw Epema-Brugman en Jan Nico Scholten, de voorzitters van de kamercommissies voor eco nomische en buitenlandse zaken. cern. Het militaire aandeel in de totale produktie van Fok ker steeg van zes procent in 1975 naar zestien procent in 1979, dat van RSV van twaalf procent in 1976 naar waar schijnlijk drieëndertig procent in 1981. Hoeveel van deze pro- dukten aan de Derde Wereld worden geleverd is niet pre cies vat te stellen. Veel appa ratuur wordt aan NAVO- bondgenoten geveleverd, die deze inbouwen in ander wa pentuig en dan weer doorver kopen aan landen in de Derde Wereld. Maar volgens de on derzoekers is het duidelijk dat de Nederlandse wapenexport, ook naar Derde Wereld-lan den. in snel tempo toeneemt. Volgens de open brief worden bij deze leveranties de voor waarden geschonden, die in de voorbije jaren voor de wape nexport zijn opgesteld. Die voorwaarden hebben betrek king op de rjaleving van de mensenrechten in het land van levering en de regionale' omstandigheden. Steeds vaker zouden deze condities het évenwei moeten afleggen te gen het argument van behoud van de werkgelegenheid. In^ dit verband hoeft men alleen maar te denken aan de debat ten rond de exportgaranties voor de levering van onder zeeërs aan Taiwan door het RSV-concern, Fokker-vlieg tuigen aan Bolivia en marine schepen aan Indonesië Alter natieven voor het behoud van de duizenden arbeidsplaatsen die zonder deze orders verlo ren zouden zijn gegaan, wor den in de brochure overigens niet gegeven. In ons land zijn 30.000 mensen direkt of indi- rekt bij de produktie van de fensiematerialen betrokken. Belgische s neergestort ;L In de Belgische Luxemburg zijn gis- twee F-16 straalja- 'de Belgische lucht- jergestort. Een van de Dten is daarbij om het komen. De ander kon de schietschoel red- jachtvliegtuigen stort- nadat zij tijdens een cht met elkaar in aan varen gekomen. Het eravond nog niet be de toestellen op de •hade hebben aange- ids de ingebruikname •16 Reeft de Belgische :ht nu vier van deze j verloren. „15 Mei" achter aanslag in West-Berlijn BERLIJN De tot dus ver onbekende Palestijn se organisatie „15 Mei" heeft de verantwoorde lijkheid opgeëist voor de aanslag van afgelopen vrijdagavond op een Is raëlisch restaurant in West-Berlijn. Daarbij viel een dode, een baby van veertien maanden. De politie neemt de verkla ring serieus. (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN T- Steeds meer Britten willen emigreren. Zij zoeken elders nieuwe mogelijkheden, omdat zij in eigen land, dat nage noeg drie miljoen werklozen telt, geen mogelijheden meer zien. Zelfs het slechte winterweer van de afgelopen weken lijkt een reden: sommigen zoeken een land met veel meer zon. Britten die emigreren gaan doorgaans naar Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika. Afgelopen jaar zijn de Britse aanvragen om naar Australië te emigreren bijna verdubbeld. Voor 1982 wordt trouwens verwacht, dat het cijfer opnieuw zal stijgen. Hetzelfde verschijnsel doet zich bij Nieuw-Zeeland voor. Voorbij zijn de tijden dat de Britten met het grootste gemak naar hun wingewesten konden emigreren. Zelfs Canada, Australië, Nieuw-Zeeland en Zuid-Afrika zijn tegenwoordig erg kieskeu rig- President Portugal dreigt met aftreden LISSABON De Portugese president Eanes heeft gedreigd af te treden als bij de komende herziening van de grondwet de macht van het staats hoofd wordt beknot. Als dat inderdaad ge beurt kan de Eanes, zo vindt hij, de belof ten die hij tijdens de presidentsverkiezin gen heeft gedaan niet meer waarmaken. BONN Conservatieve deelstaten van de Bondsrepubliek zijn een nieuwe campagne begonnen tegen ambtenaren die lid zijn van de communistische partij. Volgens de uitspraak van een gerechtshof handelen ambtenaren die zich bij verkiezingen kandidaat laten stellen voor de lega le communistische partij in strijd met de grondwet en is ont slag gegrond. Tot op heden gold de „Berufsverbote" alleen voor sollicitanten. Zij moesten hun politieke loyaliteit laten testen. Deze regel is nu uitgebreid tot allen die in overheidsdienst zijn, treinmachinisten en parkeerwachters inbegrepen. Op grond van de uitspraak van het hof zouden verschillende deelstaten waar de christen-democratische CDU en CSU het voor het zeggen hebben Neder-Saksen. Beieren en Baden-Wilrttemberg in middels begonnen zijn communistische ambtenaren te ontslaan. De „Berufsverbote" zou, aldus tegenstanders van deze maatre gel, ook steeds vaker worden gehanteerd tegen aanhangers van de vredesbeweging. RAELISCHE VLIEGTUIGEN )VEN LIBANON BESCHOTEN" Een beeld van de Franse snell- le kweekreactor in aanbouw in Creys-Malville ten oosten van Lyon, die gisteren werd be stookt met vijf oude anti-tank raketten van Russische make lij. Slechts een van de raketten trof doel, maar volgens de au toriteiten is er geen gevaar voor radio-actieve lekken om dat de reactor nog niet £ela- den is. Een technicus wijst naar de inslag van de ene ra ket. Een anonieme opbeller heeft meegedeeld dat de aan slag het werk was van een ^Pacifistisch en Ecologisch Comité". Dankert voorzitter Europarlement (Vervolg van de voorpagina) STRAATSBURG Omdat dc stemming geheim was, is he niet mogelijk te zeggen waa: de winnaar zijn stemmen pre cies vandaan heeft. Danker moet een deel van zijn over winning mede te danken heb ben aan een deel van de frac tie van de Britse Conservatie ven, gelet op het feit dat he parlement een rechtse meer derheid heeft. Dankert was al leen zeker van zijn eigen so- cialistische'fracie die 123 leder telt, van de communisten er van leden die niet bij een frac tie zijn aangesloten zoals dt twee vertegenwoordigers var D'66. De nieuwe voorzitter was'eer-' der internationaal secretaris van de Partij van de Arbeid Van 1968 tot 1981 was Dankerl (48) lid van de Tweede Kamer In 1977 werd hij lid van het Europees parlement. Sinds 1979 is hij vice-voorzitter. Hr verschafte zich naam als be grotingsspecialist. In 1979 was hij rapporteur voor de begro ting 1980, het jaar dat het par lement voor het eerst in de ge schiedenis een Europese be groting verwierp. Dankert ziel het als zijn belangrijkste taak als voorzitter voor de volgende Europese verkiezingen (ovei tweeëneenhalf jaar) het parle ment dichter bij dé^ Europese kiezer te brengen. Het is de tweede maal in de bijna 25-jarige geschiedenis van de Europese Gemeen schap dat een Nederlander is gekozen tot voorzitter. Van 197-2 tot 1974 was de liberaal Cees Berkhouwer voorzitter. ^AG De Neder- overheid moet voorwaarden voor de wape- van Nederlandse n, vooral naar in de Derde We- een lijst komen den waaraan on- i enkele voor wapentuig mag geleverd. Vedrer toerkt worden aan lidelijk afschaffen wapenindustrie. in open brief van tigtal organisaties irrein van ontwik- amenwerking, die Jddag door NO- rzitter en PPR-se- ORK De veilig- id van de Verenig- ies zal vanavond n afgezwakte reso- >rer de Israëlische ie van de Syrische Dogte. Dit is gister- bekend geworden informele bijeen- achter gesloten in de Verenigde n New York. ek van de Arabische werd de stemming resolutie, die harde maatregelen tegen Israël eiste, vorige week uitgesteld. In de veiligheidsraad kon hiervoor toen niet de vereiste meerder heid van negen stemmen ver kregen worden. In de gewij zigde versie vraagt de resolutie om economische sancties-tegen Israël, maar de lidstaten wor den niet gedwongen deze strafmaatregelen te nemen. Algemeen wordt verwacht dat de VS tegen zullen stemmen. Sinds de annexatie van de Go- lanhoogte vorige maand zijn de spanningen in Libanon sterk toegenomen. Israëlische troepen zijn aan de grens met Libanon in verhoogde staat van paraatheid gebracht. De Palestijnse Bevrijdingsorgani satie PLO en Syrië houden re kening mét een Israëlische aanval op Libanon. Geregeld worden door Israëlische ver kenningsvliegtuigen vluchten boven Libanon uitgevoerd. De luchtafweer van de troe pen van de Syrische vredes macht hebben gisteren in de Libanese Bekaa-vallei twee SAM-6 luchtdoelraketten afge vuurd op twee Israëlische ver kenningsvliegtuigen. die ver in het Libanese luchtruim wa ren gedrongen. Dit heeft de regeringszender van Radio Beiroet bekend gemaakt. Uit het radio bericht kon niet worden opgemaakt of de toe stellen waren getroffen. Wel werd eraan toegevoegd, dat vier andere Israëlische straal jagers over Beiroet waren ge vlogen. Een Israëlische mili taire woordvoerder heeft gis teren de „routinevluchten" bo ven Libanon toegegeven. Maar hij ontkende dat er een raket beschieting had plaatsgevon den. Het was de eerste keer dat de Israëlische militaire lei ding een reactie gaf op berich ten over .vluchten boven Liba non, sinds in juli vorig jaar een bestand werd afgekondigd dat een einde maakte aan de ge vechten tussen Israël en Pales- tijnen in het zuiden van Liba non. Sinai-akkoord Israël en Egypte hebben giste ren in Kairo een akkoord ge tekend, -dat de belangrijkste nog openstaande problemen over Israëls terugtrekking uit de Sinai regelt. Dit heeft de Egyptische minister van bui tenlandse zaken, Hassan Ali, bekend gemaakt. Ook de Ir- saëlische minister van defen sie. Sharon, zei dat de meeste problemen nu waren opgelost en dat er geen obstakels meer waren, die een Israëlische te rugtrekking kunnen belem meren. In een gezamenlijke verklaring zeiden Israël en Egypte, dat zij ook overeen stemming hadden bereikt voor de overname van installaties die Israël in de Sinai achter laat. INGTON, WARSCHAU President Reaga.n Verenigde Staten heeft gisteren verklaard dat jand in Polen verslechtert. De Verenigde Staten lat I van plan „voor eeuwig" te wachten op een de r'n6 van toestand in Polen alvorens nieuwe afregelen af te kondigen, aldus Reagan. Hij liet ran A verder uit over de mogelijk nog te nemen ex- agZcjtregelen. [igeiLjng 0p een persconferentie ter gelegenheid van zijn I vaiFidentsiaar n'et nader i" °P de maatregelen die de VS An net zo min als hij uitlegde in welke mate de lopende Iran eind december effect hebben. O^jei een brief van paus Johannes Paulus II te hebben LH ulL Waarin deze de sancties toejuicht. Het Poolse episco- Jt de westerse strafmaatregelen echter afgewezen, om- joor de levensstandaard van de Polen nog verder kan iN langetast. ELHI Minstens sen zijn gedood en rond bij botsingen in India, die volg- het uitroepen van mene stakingsac- !4-uur. Vier doden de door de com- he partij beheer- •incie West-Benga- ig. die door de Indiase vakbonden was uitgeroepen, was gericht tegen het vijandi ge beleid van de regering- Gandhi en was volgens de vakbonden een groot succes. De staatsradio daarentegen verklaarde dat de toestand in het land „vrijwel normaal" was. Het bleek moeilijk een overzicht te verkrijgen van dc omvang van de staking, omdat bij de twee nationale persbu- reau's en de meeste kranten in New Delhi gestaakt werd. Met de 24-uursstaking protes teerden de vakbonden tegen wtee wetten van de regering- Gandhi. De wetten maken het mogelijk, dat personen zonder vorm van proces twee jaar vastgehouden kunnen worden en stakingen in economisch belangrijke sectoren verboden, kunnen worden. De regering-Gandhi vreesde wel degelijk, dat aan de sta- kingsoproep van de vakbpn- den maSsaal gevolggegeven zou worden. Maandag werden uit voorzorg dötzenden vak bondsfunctionarissen gearres teerd. jt wordt dat de VS hun NAVO-bondgenoten zaterdag itmoeting in Brussel opnieuw zullen manen actie te on- Vertegenwoordigers van de VS en hun westerse n zijn gisteren in Parijs achter geslóten deuren bij- in om te praten over een beperking van de verkoop lische apparatuur aan het oostblok. itel van de Amerikanen om een 45000 kilometer lange als z%jjng van Siberië naar West-Europa in heroverweging k he|, werd door de Westerse landen afgewezen. igslieden van.de katholieke kerk in Polen worden de n die zijn vastgezet in verband met de noodtoestand :1 van voorlopigew verblijfplaatsen naar permanente ivergebracht. De Westduitse krant Frankfurter Allge- eft gisteren een lijst van 51 kampen gepubliceerd. De ir zwj[)nderc|eel zijn van een op 13 december gedagtekende ?n, wil de Poolse ministeries van binnenlandse zaken en jus- woordmeeste kampen zijn in de zuidwestelijk gelegen mijn- jlezië waar de nu vberboden vakbond Solidariteit veel 1 loot. De machthebbers hebben gisteren opnieuw duide- .lakt dat in Polen op het gebied van de vakbeweging de ze '"Jggedraaid zal worden. Nieuwe vakbonden kunnen al- id het instrument van de regering zijn, zo wordt in een ver- i. De|ezegd.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11