oersma krijgt achtgeld van n per jaar realisme in oers van PvdA ËeidAvQowumt Weg voor andere opzet BMD is vrij ieime documenten beslag genomen Promotie onderzoek afwijkingen embryo Prinses Margriet jarig Gelijke rechten voor thuiswerker Zaak-Boersma wrang en leerzaam Discussie op de helling weer JENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JANUARI 1982 PAGINA 9 RDAM De Amsterdamse politie heeft gisteravond ir. de zogenoemde PMC-papers in beslag genomen. Het deel van deze geheime militaire documenten bestond iele versies. De documenten waren vorig jaar door de taristische actiegroep Onkruit gestolen uit het Provin- jtair Commando en werden het afgelopen weekeinde esteld in Paradiso. van de politie gebeurde in opdracht van de officier van nr. J. Wolfs. Op het moment van de actie was niemand ebouw aanwezig, zodat snel en effectief gewerkt kon aldus een politiewoordvoerder. Een woordvoerder van kondigde gisteravond aan dat de tentoonstelling in Pa anmiddag weer geopend zal zijn. Deze expositie omvat originelen en kopieën van de PMC-papers. De tentoon- ivordt vanavond afgesloten met een veiling van de ten- elde materialen. Docenten ongerust over toekomstig Mavo-onderwijs VALKENBURG Zo'n 650 Mavo-leerkrachten hebben giste ren hun ongerustheid uitgesproken over het feit dat zij niet tij dig en niet goed zullen kunnen inspelen op de gevolgen van de wet Konings. Deze wet, die komend jaar in werking treedt, ver eist onderwijs op twee niveaus per vak en stelt strengere eisen aan de eindexamenkandidaten bij de Mavo's. De Mavo-docenten waren bijeen op een studiedag over de geïn tegreerde vierjarige Mavo. Op dit moment weten zij nog niet welke eisen _de minister stelt aan de twee niveau's. Het concept uitvoeringsbesluit is er nog steeds niet. De congressisten be klaagden zich over een stiefmoederlijke behandeling van de Mavo-sector, terwijl dit de grootste sector is bij het voortgezet onderwijs met 350.000 leerlingen op een totaal van 800.000. In dit verband werd betreurd dat het zogenaamde Mavo-project nog niet is afgerond, terwijl de wet Konings volgend jaar al van kracht is. Titulaer stapt uit Futurama OUDE PEKELA Ruimte vaart-specialist drs. Chriet Ti tulaer zal niet langer als advi seur meewerken aan het projekt Futurama dat onangs gelanceerd werd door een in Oude Pekela opgerichte stich ting. Titulaer heeft zich terug getrokken omdat het bestuur van Beekse Bergen dat ook aan een projekt met ruimte vaart-objecten werkt, het niet juist vindt dat hij behalve Beekse Bergen, ook Futurama adviseerde. Titulaer ziet zich zelf als een onafhankelijke deskundige, maar het bestuur ziet dat blijkbaar anders. Chriet Titulaer. INKS „GOUDEN HANDDRUK" VAN HALF MILJOEN ize parlementaire re dactie) [AAG Met in- jan 1 januari ont- Irs. Jaap Boersma •ld van de staat, een riante af- sregeling van de die bedoeld was omen voor dit jaar. eze „gouden hand- >aa(die geen twee ton jals hij eerder had d, maar bijna een niljoen, heeft hij leiding gemaakt bij tr Van Thijn (Bin- dse Zaken), die et wachtgeld moest Hen. tering, die Boersma oud-minister, be- op jaarbasis ongeveer Iduizend gulden, zijnde rocent van het huidige rssalaris. Een woord- van Binnenlandse Za- fïi^estigde gisteren desge- een en ander, [geruchtmakend inter- it Vrij Nederland, over i^als directeur bij de "erklaarde Boersma nber: „Ik sta nu op punt als in 1953. ^verk en geen cent". Te- deze krant zegt hij nu uitspraak niet letterlijk n had moeten worden, loeide daarmee dat ik na dertig jaar werken izit heb overgehouden, d van de OGEM heb ik ellijk weer moeten be- om mijn schulden af te Vrij Nederland ver- Boersma dat hij een handdruk" van had gekregen van twéé ident-commissaris W. van de OGEM ver wachter, in een gesprek pe krant, dat het bedrag ■oter was. „We nemen isis iemands jaarinko- Boersma erkent nu te- r ons dat hij niet de [e waarheid heeft ge- i. „Die twee ton was Met netto bedoelt hij: rek van belasting. In ijkheid zou hij vier ton ontvangen. Boersma ok toe dat hij dat bedrag keer wilde hebben, "alt het onder een bij tarief van de fiscus. Je dan slechts maximaal procent belasting", net die vier ton zijn we niet. De „handdruk" W GEM was in feite nog A|r. President-commissaris Bers vertelt dat OGEM Boersma ook Boersma's villa in de Haagse wijk Kijkduin heeft moeten kopen. „Anders had den we de zaak helemaal niet af kunnen wikkelen". OGEM betaalde voor het pand 690.000 gulden, waarbij Boersma zich verplichtte voorlopig in het huis te blijven wonen totdat er een volgende koper zou zijn gevonden (Pluijgers: „Stel je voor dat het gekraakt zou worden!"). Maar toen OGEM het pand na bijna drie maan den kon verkopen, bleek het aanzienlijk minder waard: 615.000 gulden. Verrekenen Ruim vier jaar weg als minis ter, een „gouden handdruk" van de OGEM en dan toch wachtgeld? De woordvoerder van Binnenlandse Zaken ver telt dat oud-ministers op grond van de wet APPA (Algemene Pensioenwet Politieke Ambts dragers) gedurende maximaal zes jaar een uitkering kunnen krijgen. In de laatste vier jaar is dat zestig procent van het ministerssalaris. Dat inkomen bedraagt nu ruim 170.000 gul den per jaar. In het geval van Boersma vervalt het recht op uitkering over bijna twee jaar en wel op 19 december 1983. Het is dan zes jaar geleden dat hij met het verdwijnen van het kabinet-Den Uyl aftrad als minister van sociale zaken. Voorwaarde voor het verkrij gen van het (volledige) wacht geld is echter wèl dat men geen andere inkomsten heeft. Anders behoren die in minde ring gebracht te worden op de uitkering. Als OGEM-direc- teur, toen hij drie ton per jaar verdiende, kreeg Boersma dus in het geheel geen wachtgeld. Aanspraak Boersma vindt de vier ton van OGEM geen belemmering voor zijn aanspraak op wacht geld. Als voornaamste reden noemt hij het feit dat er van het bedrag bijna niets meer over is. Hij vertelt dat hij het bedrag „uiteraard na aftrek van belasting" heeft ge bruikt om een gedeelte van zijn schuld aan OGEM af te lossen. Na zijn echtscheiding van zijn tweede vrouw, de exu televisieomroepster Alice Op- penheim, had hij vier ton van OGEM moeten lenen om in zijn huis te kunnen blijven wonen. Alice had dat bedrag ingebracht bij de aankoop van het huis en nam dat vervol gens weer mee. „Ik stond erop dat hij alle schulden zou aflossen", zegt president-commissaris Pluy- gers. „Ik vond het ongewenst dat OGEM nog een vordering zou hebben op een gewezen lid van de Raad van Bestuur". Dus moest Boersma zijn villa te gelde maken. Een andere manier om aan geld te komen had hij niet. Van de opbrengst (690.000 gulden) loste hij zijn resterende schuld aan OGEM af en het overige moest hij bij na in zijn geheel doorschuiven naar de bank, voor het aflos sen van zijn eerste hypotheek op het huis. Als gevolg van het een en an der heeft hij, naar hij nu zelf verklaart, van de „gouden handdruk" nog slechts 4.975 gulden over. Dat, alsmede zijn redenering dat hij de villa, die ooit het bezit was van KVP- leider Schmelzer, gekocht heeft op verzoek van OGEM „om buitenlandse gasten van het bedrijf te kunnen ont vangen" brengen hem tot de overtuiging dat hij de „handdruk" niet behoefde in te vullen op het formulier, waarmee hij bij minister Van Thijn aanspraak maakte op wachtgeld. Wel zegt hij te begrijpen dat niet iedereen die visie deelt. In politiek Den Haag wordt na melijk gezegd dat minister Van Thijn eigenlijk geen wachtgeld aan Boersma had mogen toekennen vanwege die vier ton van de OGEM. Boers ma: „Dat is een opvatting. Daar stel ik de mijne tegeno ver". Boersma geeft toe dat hij ook nog inkomen heeft uit zijn commissariaat bij de ABN en wel zo'n vierduizend gulden in de maand. Hij houdt deze functie tot eind april, wanneer de jaarvergadering "van de bank wordt gehouden. Daar naast is Boersma nog commis saris bij het zetmeelbedrijf „De Bijenkorf". Deze inkomsten zegt hij wèl te hebben inge vuld op het aanvraagformulier vanBinnenlandse Zaken. „Ik ga er dus van uit dat die ver rekend worden". |X VAN DE BERG NA TOPBERAAD onze parlementaire re dactie) HAAG De PvdA de vele problemen deze tijd „realisti- benaderen, in de daarmee het ver en van vele kiezers rwinnen. Voorzitter »an den Berg zegt dit 'en interview met 'Handelsblad. Het bestuur van de 'i aangevuld met de idslieden Den Uyl, Kemenade, Van Dam •ombrink eri fraetie- t Meijer, heeft zich dgelopen weekeinde fen over een nieuwe Wat die precies inhoudt pro beert Van den Berg duidelijk te maken aan de hand van het te verwachten verzoek van de coalitiepartners CDA en D'66 om dit jaar meer dan de afge sproken vijf miljard te bezui nigen. „Onze oude opstelling zou dan zijn: wij weigeren te praten over verdere ombuigin gen, men moet eerst maar een politieke keuze maken. Nu zullen we zeggen: laten we eerst trachten die vijf miljard te realiseren, die verantwoor delijkheid hebben we aan vaard. Als er meer nodig is, la ten we dan goed over de effec ten praten, zonder een beeld van steriliteit op te roepen". De PvdA zal, aldus Van den Berg, in haar nieuwe benade ring ook minder een beroep hoeven te doen op de solidari teit van de werkenden met de niet werkenden. Ook de men sen met een inkomen van veertigduizend gulden per jaar krijgen bescherming van de PvdA. Ook zo iemand moet weten „waar de afspraken lig gen en dat er een bodem in zijn koopkracht zit". De PvdA-voorzitter maakt duidelijk dat zijn partij eigen lijk wel möèt veranderen. Ook het afgelopen weekeinde werd een enquête gepubliceerd, vol gens welke de PvdA bij ver kiezingen in december nog eens zeven zetels zou hebben verloren. „Een andere combi natie van bijvoorbeeld CDA en VVD zou gewoon de uitke ringen verlagen en niets doen aan hervormingen". Prins Claus heeft gisteren in Amsterdam de Landbouw-RAI en tegelijkertijd de uitbreiding van het RAI- tentoonstel- lings- en con grescentrum geopend. De prins deed dat via video-appa- ratuur; hij gaf op zes plaatsen in de RAI opge stelde kapel meesters van muziekcorpsen zo opdracht al musicerend op te marcheren naar het bin nenplein tussen het oude en het nieuwe gedeelte van de RAI. Op de foto zit prins Claus in de ca bine van een landbouwtrek ker. UTRECHT Groeistoornissen bij ongeboren kinderen kunnen sneller en beter worden opgespoord door het meten van de buikholte en vooral de lever en de milt. Die zijn veel gevoeliger voor bijvoorbeeld ondervoe ding dan de schedel, die nu meestal echografisch wordt opgemeten om de groei van het kind te bepalen. Dat is de conclusie van vrouwenarts dr. Stouteribeek (35) die vandaag is gepromoveerd op een proefschrift over echografisch onderzoek van het embryo. Onvoldoende groei van het embryo komt vaak voor. Meestal kan dat pas na de geboorte worden vastgesteld. Tot nu toe werd echografie, een onderzoekstechniek die gebruik maakt van ge luidsgolven, vooral gebruikt om de schedel van de vrucht te me ten omdat die maatgevend kan zijn voor de ontwikkeling van het ongeboren kind. De buikholtemeting moet wel tijdens de hele zwangerschap ge regeld-gebeuren. Daarom is de nieuwe methode, ontwikkeld in het Academisch Ziekenhuis in Utrecht onder toezicht van vrou wenarts prof. Haspels, vooral geschikt voor vrouwen die tijdens de zwangerschap een verhoogd risico lopen. Volgens Haspels is buikholtemeting veel ingewikkelder dan schedelmeting. Overblijfselen oude begraafplaats in stortplaats gevonden AMERSFOORT De over- blijfselen van een vroegere be graafplaats in Amersfoort zijn teruggevonden op stortplaat sen aan de rijksweg Amers- foort-Utrecht. De restanten van skeletten, die daar nu voor het oprapen liggen, hebben het veld moe ten ruimen bij de afgraving van het terrein voor de bouw van een ondergrondse par keergarage. De restanten van lijken, sche dels, kaken - compleet met on gevulde kiezen - en botten werden overal tussen het zand verspreid gevonden door spe lende jeugd. De kinderen die wel vaker op het terrein ko men om het als crossterreintje te gebruiken, waren al eerder allerlei restanten tegengeko men. De aannemer zegt niet te heb ben geweten dat het de afge graven grond van een begraaf plaats was. Prinses Margriet viert van daag haar 39e verjaardag. PPR: (Van onze parlementaire redactie) "DEN HAAG Thuiswerkers moeten dezelfde rechten krijgen als werknemers en daardoor ook van dezelfde sociale voorzieningen gebruik moeten kunnen maken. Dit bepleit de PPR-Tweede Kamerfractie in de nota „Thuiswerk: onbeschermde arbeid". Thuiswerk is alleen aanvaardbaar wanneer het werk wordt ver richt onder volwaardige arbeidsvoorwaarden. Dat houdt onder meer in dat de bestaande uitzonderingsbepalingen voor thuis werkers in de ziektewet, de WAO en de WW en het ziekenfonds moeten verdwijnen. Bovendien dienen per bedrijfstak collectie ve arbeidsovereenkomsten mogelijk te zijn. Thuiswerkers zullen, ook al werken zij minder dan een derde van de normale werktijd, toch op basis van het minimumloon en de minimumvakantietoeslag betaald moeten worden. Als die wijzigingen zijn aangebracht zal controle moeten worden uitge oefend op de naleving ervan door de werkgevers. De beloning die thuiswerkers ontvangen is in vele gevallen ex treem laag, zo meldt de nota. Niet zelden komt de thuiswerker nog niet aan de helft van het minimum-uurloon. Overigens ver wacht de PPR-fractie dat de voorgestelde maatregelen zeker tot gevolg zal hebben dat het aantal thuiswerkers fors zal afnemen. Voor de werkgevers is het dan immers veel minder lucratief ge worden om misbruik te maken van goedkope arbeidskrachten, zo constateert de PPR-fractie. Volgens de nota zouden over heidsinstanties geen werk moeten uitbesteden aan bedrijven waarvan mén weet dat die gebruik maken van thuiswerkers. De zaak Boersma heeft behalve wrange ook leerzame kan ten. Duidelijk wordt namelijk dat de APPA, de Algemene Pensioenwet Politieke Ambtsdragers, lacunes vertoont. In het geval Boersma: is de „gouden handdruk" waarmee de OGEM hem aan de kant zette als lid van de raad van bestuur te beschouwen als „inkomsten uit arbeid of bedrijf' of is het een „meevallertje", zoiets als een onverwachte erfenis of een hoofdprijs in de Staatsloterij? Waarom is er een appa? Duidelijk antwoord: omdat po litiek een uiterst wisselvallig bedrijf is. Wie gevraagd wordt voor het ministersambt en hetzelfde geldt voor de gedepu teerden, voor wethouders en voor nog vele andere politieke ambtsdragers neemt risico. In vele gevallen moet hij een dikwijls goede baan vaarwel zeggen, soms de daarbij beho rende pensioenbreuk accepteren en dat alles in de weten- schap,dat het op elk moment weer afgelopen kan zijn, want het politieke spel is grillig. Het is vanzelfsprekend dat daar voor een „dekking" gevonden moest worden, waardoor het risico tot aanvaardbare proporties wordt terug gebracht. Bo vendien behoort er een pensioenregeling te zijn, precies zoals dat voor andere groepen geldt. Nu is het in vele gevallen zo dat een kundig minister al spoedig na zijn aftreden door het bedrijfsleven wordt ange- trokken. Dat dan het wachtgeld vervalt, is vanzelfsprekend, even vanzelfsprekend is dat de pensioenrechten behouden blijven. Maar wat als het bedrijfslevenavontuur op een mis lukking uitloopt, zoals nu is gebeurd? Daarover moet duide lijkheid geschapen worden. Terwille van de politieke ambts dragers en terwille van een juiste besteding van ons aller be lastinggeld. De Brauw en zijn stuurgroep voor de Brede Maatschappelij ke Discussie over de kernenergie (BMD) hebben terecht be sloten op te stappen nu zij de door hen gewenste 35 miljoen gulden ter financiering van die discussie niet krijgen. Niet terecht, omdat zij die 35 miljoen niet krijgen, maar terecht omdat daarmee nu een mogelijkheid wordt geschapen om de hele opzet van de brede maatschappelijke discussie nog eens terdege opnieuw te overwegen en daardoor wellicht zelfs van die discussie af te zien. Want ook hier geldt: beter laat dan nooit. HET heeft jaren moeten duren voordat de organisatie van de discussie eindelijk van de grond kwam. Niet door getalm van De Brauw en de zijhen, maar vooral door de aarzelende houding van de voormalige minister van economische zaken Van Aardenne. In die jaren is er nogal wat veranderd. In de eerste plaats zijn dat de opvattingen over het gebruik van kernenergie. Ging enige jaren geleden de politieke dis cussie nog over de vraag hoeveel nieuwe kerncentrales erbij moesten komen, het gaat nu vooral over de vraag of de twee bestaande centrales wel of niet dicht moeten. De discussie daarover betreft voornamelijk de economische mogelijkhe den, niet de risico's met kernenergie. De regeringspartijen, CDA, PvdA en D'66, zijn het met elkaar min of meer eens over de risico's van grootschalig gebruik van kernenergie op dit moment. WAT in die jaren ook veranderd is, is de algemene opvat ting over wat de overheid wel en net niet meer kan bekosti gen. Langzaam maar zeker is men in brede kring van „het- kan-niet-op-syndroom" overgeschakeld op een patroon van diep en diep nadenken alvorens men weer geld in iets nieuws steekt. Vandaar ook dat de 35 miljoen gulden die De Brauw vroeg enkele jaren geleden wellicht geruisloos be schikbaar zouden zijn gesteld, maar nu terecht nauwkeurig worden gewogen. Conclusie: het zou goed zijn wanneer het parlement deze botsing tussen Terlouw (minister van econo mische zaken) en De Brauw aangrijpt om de Brede Maat schappelijke Discussie op de helling te zetten en tot een eventueel stevig afgeslankte vorm te komen. DEN HAAG „De weg voor een andere opzet is vrij". Dat stelde De Brauw, nadat Terlouw hem geen 35 mil joen gaf. Volgens De Brauw is er wel een ruimte van enkele miljoenen, „maar met tien miljoen minder houdt men geen maatschappelijke discussie over". De leden van de stuurgroep zijn overigens wel bereid een andere opzet van de discussie uit te voeren. Men zou dan het lopende werk afronden. Dit houdt in dat me ningen over het energiebeleid verzameld en op een rijtje gezet worden. Daarover brengt men dan een rapport uit. Dat rapport wordt dan meteen een eindrapport. Er kan vrijblijvend over ge praat worden in de samenleving. Regering en parlement kun nen zien wat ze ermee doen. De stuurgroep meent deze opzet met twintig miljoen te kunnen betalen. „De Kamer kan dan eigen opiniepeilingen houden en hoorzittingen organiseren", aldus De Brauw, die overigens toe gaf dat twintig miljoen „natte-vingerwerk" is. Het echte praten over het energiebeleid moet nu door iedereen zelf betaald wor den. Daarmee is volgens De Brauw dan wel de „ongelijkheid" tussen de deelnemers terug, terwijl de gelijkwaardigheid een wezenlijk element in de discussie zou moeten zijn. In de nieuwe opzet zou de stuurgroep eind dit jaar stoppen. De stuurgroep wacht nu wat de minister en de Tweede Kamer gaan doen. Terlouw heeft zich nog niet uitgesproken over het besluit van de stuurgroep. Het vorige kabinet had slechts dertien miljoen voor de energie discussie uitgetrokken. Als de stuurgroep nu opgeheven zou worden en de discussie zou stoppen zou dat minstens zeven mil joen kosten. Dat bedrag heeft de stuurgroep al toegezegd aan di verse organisaties. Er was veel kritiek op de toekenning van de subsidies door de stuurgroep. Er zouden ook subsidies zijn toege kend aan instanties die in staat zijn om de kosten zelf te betalen. Wolkenvelden DE BILT - Een krachtig hoge- drukgebied boven Rusland houdt morgen in onze omge ving een matige wind uit zuid oost tot zuid in stand. In de komende nacht en ochtend zal de temperatuur om het vries punt komen te liggen. De mid- dagtemperatuur zal uiteenlo pen van 4 graden in het noor den tot 10 in het zuiden van het land, afhankelijk van de aanwezigheid van gebieden waar nog veel ijs ligt. Boven Engeland en West-Frankrijk lag vanmorgen een wolkenzo ne met hier en daar regen, die langzaam naderbij kwam. Voor morgen worden boven onze omgeving wolkenvelden verwacht, maar de neerslag kans blijft klein. Het koudst is het momenteel in Midden- -Zweden, waar het ook over dag matig vriest. In de landen rond de Middellandse Zee loopt daarentegen 's middags de temperatuur op tot rond ae 15 graden.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9