W erkloosheid vorig jaar met meer dan de helft gestegen Uniek" wijkcentrum T uinstad-Staal wi jk Leidse steun voor Poolse studenten Leiden krijgt geen extra geld van rijk LEIDSE COURANT DINSDAG 19JANUARI1982 PAGINA 3 jrenleed 9.30 TJ i his NgN Nonchalant li,e"-2je honderiem slinge- sDeeiftwandelde de bazin le Katwijkse straten. Javier dartelde alvast it. Een winters zon- 1 ttreelde de kustplaats 18-30Ljdde een flets zilve- urn ï'j1 U'1 over bet we'" .00 «an de Zonnebloem- ekken.j De vrouw met de Journ. |rjem bleef een mo- itaan. Met welgeval- DS Nakeek zij het betove- 18.05 p/redige plaatje. On- hool. fr twintig schapen Lotto, L onbekommerd iet winterse weiland- oerd door het tafe- zette de vrouw er de pas in en wierp DS NEKvijl een vergeefse haar doorgaans viervoeter. Waar elsnaam was het jebleven. Plotseling zij dierlijke aan- ten, die de stilte 15 infcjieurden. Het was de 18.35| De vrouw kon toezien hoe - haar iten bouvier het zo- paradijselijke ge- imtoverde in een to- [vol dierenleed. De Dfijes werden achter- Jdoor het bloeddorsti- •tisdier. Een van de werd in de poot 12.55 en rolde in een 6.10 JqDe bazin zag kans de 00 Kj vleesetende vier- r?s°qf aan te bJnen- ^et 9 50 y had moeite de koP water te houden. ie. car lerpro^ Spelpi ide handen hielpen ;est op het droge, ipende wond plaag- 3.00-1^ dier, dat zoals later drachtig was. Het ■an het trieste liedje 40 Muj dan want gisteren rechtszaal werd het iatste couplet doorge- 3 Sch<%i) Was, dat het gebe ur.). Ifchaap het genade- kreeg. ?hoo|Eierdachte eigenaresse laar bouvier waren in de rechtszaal aanwezig. Wel de ter van de schapen, jasje, zo groen als Zij eiste genoegdoe- JDe vrouw vertelde, )|t gedode schaap des- pninstens twee lam- in de buik gehad hebben. De lamme- in toen zouden nu van leven drie- 23.55 (#rd gulden opge- t hebben. Ook het erschaap was destijds s.) Nojeheel waardeloos. De 2 PopdLr van justitie, mr. tsen-Visser eiste een van 25 gulden als- 3 00 oJeen voorwaardelijke tgenisstraf van twee ji tegen de eigenares- li de hond. Het laatste ik voor de achter de 'aarbij vroeg zij ten- rlegging van de vor- van de gedupeerde .450 gulden schade- ling. Kantonrech- brshuis vond de aardelijke gevange- 030 l{df in dit geval niet op .30 Eclats. Voor het ove- p os-vonniste hij overeen- :ig de eis van de offi- Het de i >ene jas eender. dn is 'ie eigenlijk," de verdachte ver- Id, nog voordat de itelegging goed en as voorgelezen. De doelde op zijn auto. lelijk was hij nogal :ht aan zijn vierwie- ■n mihi-autootje, dat maanden geleden in g was genomen. Een roterend agent sjorde Ie gelegenheid aan het kran£tuurtje- Dat had ech- overf'et de beoogde rich- rheatjerandering tot ge_ Bibes)want de auto maakte >nF>nffndere hocht dan de 1 had willen maken, ^^jerdachte had echter prd, dat een jaar oude s ook wel een derge- -.speling in de stuurin- flng plachten te verto- Ten tweede dreigde erroeste vehikel door kken. De verdachte 1de, dat hij dat toch 'uiten niet kon zien. leheel (de auto dus) Z0lt'et meer waard zijn ie sloopwaarde. „Voor hij meer waard," be- ikte de verdachte. De ier eiste verbeurdver- hg van de auto. Daar- "nSCÜeen boete van 'n to" te kapO gulden. Zijn auto lichtlde verdachte inder- renigl wel vergeten, wel- ?n defdat hij er nog eens af- iiterid van mag nemen, zodat daar houdt het dan 2t alk op. De boete echter, diejn lager te liggen dan n kqis. Het ging de ver te 75 gulden kosten. wek^at u 20 aan uw ver* indef1',?^ gehecht blijkt Er Jn' sPrak de rechter. ,ndeJWlM BUNSCHOTEN rogr» D'66 praat met 'klein links' over collegevorming LEIDEN Het bestuur van D'66 gaat in op het ver zoek van 'klein links' (PSP, PPR en CPN) om te pra ten over de vorming van een links college na de na derende gemeenteraadsverkiezingen. De drie kleine progressieve fracties in de Leidse ge meenteraad hadden D'66 om een gesprek gevraagd om de mogelijke vorming te bespreken van een links college dat kan rekenen op een meerderheid in de' raad. De ledenvergadering van D'66 heeft onlangs besloten, dat voorafgaande aan de verkiezingen geen bindende afspraken met andere partijen worden ge maakt. Wel zijn min of meer vrijblijvende gesprek ken mogelijk. Per 1 april zal het bestuur van D'66 in een notitie de gedachten over de collegevorming vastleggen. De basis van deze notitie vormen onder meer gesprekken met partijen die deel uitmakeh van de huidige gemeenteraad. LEIDEN De Leidse universiteit vraagt de Poolse regering dringend om de universitei ten weer open te stellen en om het verbod op het bestaan van studentenbonden op te hef fen. Ook moeten de contacten met buiten landse universiteiten mogelijk worden en dient het Rode Kruis weer vrije toegang te krijgen om de toestand waarin naar schatting 4000 gevangen genomen studenten en weten schappelijke medewerkers verkeren te on derzoeken. Een motie met deze verlangens is gisteravond aange nomen door de universiteitsraad. In de motie wordt gewezen op de „barre omstandigheden" waarin ge vangen genomen leden van universiteiten zich be vinden sinds de staat van beleg werd afgekondigd een maand geleden. Zij leven onder meer in het oude Duitse concentratiekamp Stettin, in lege trein wagons, zomerhuisjes, tenten en in de open lucht. Volgens informatie van de Stichting Mensenrechten in Polen zou het gaan om leden van de Poolse Aka- demie van Wetenschappen en van de Poznan uni versiteit. De Leidse universiteit zal de inhoud van de motie bekend maken aan de regering in Polen via de ambassadeur in Den Haag en aan de genoemde Pool se universiteiten. LEIDEN De werkloos heid in de regio Leiden is vorig jaar met meer dan de helft gestegen ten op zichte van 1980. Het aan tal mannen, dat als werk zoekend bij het geweste lijk arbeidsbureau Leiden staat ingeschreven, steeg in 1981 met 55 procent en het aantal vrouwen met 65 procent. Eind decem ber stonden er 4981 werk loze mannen en 1887 werkloze vrouwen geregi streerd. Het aantal werkzoekende bouwvakarbeiders in de bur ger- en utiliteitsbouw steeg het meest, namelijk van 798 naar 1369. In de grond-, weg- en waterbouw nam de werkloos heid toe met 110 naar 463. Het aantal ongeschoolde mannen en vrouwen nam toe van 733 naar 1102. Grote stijgingen de den zich ook voor bij het han dels- (van 292 naar 568) en kantoorpersoneel (van 467 naar 854). Zelfs in de metaal sector, waar men in de voor gaande jaren nog vaak ruimte had voor geschoold of te scho len personeel vond een stijging van werkloosheid plaats van 308 naar 466. Het aantal werkzoekende jeugdigen nam sterk toe. Jeugd tot en met 18 jaar in iets mindere mate dan de jeugd van 19 tot en met 22 jaar. Het aantal schoolverlaters steeg in de tweede helft van 1981 snel ler dan het geval was in 1980. Er meldden er zich in 1981 echter zoveel schoolverlaters, dat er in december 1981 325 jongens en meisjes meer inge schreven stonden dan eind 1980. Over de maand december nam vooral het aantal werkloze mannen fors toe in vergelij king met de maand tevoren met 426. Daarvan behoorde 69 tot de categorie jeugdigen tot en met 22 jaar. Bij de vrouwen was de stijging minder specta culair (66). Het aantal werk zoekende meisjes tot en met 18 jaar daalde met 21. Het toch al geringe aantal va catures nam vrijwel over de hele linie af van 186 naar 149. De vraag naar metaalbewer kers (21) bleef nagenoeg con stant. Melding van vacatures voor leerling Z-verpleegkun- digen, waarvoor de. opleiding in maart begint, droeg bij aan de toename van het aantal va catures in de geneeskundige sector. De vraag naar bouw vakkers bleef in december on verminderd nihil. In de verschillende gemeenten die tot het gebied van het ar beidsbureau Leiden behoren, voltrok zich de werkloosheidsont wikkeling in de afgelopen maand als volgt: Plaats mannen vrouwen nov'81 dec'81 nov'81 dec'81 Alkemade 145 169 68 61 Katwijk 520 598 158 168 Leiden 2991 3255 1205 1249 Leiderdorp 264 283 104 117 Oegstgeest 147 163 64 66 Rijnsburg 78 83 39 39 Valkenburg 21 20 17 14 Voorschoten 225 235 98 106 Warmond 49 52 27 24 Zoeterwoude 94 100 31 31 Overige 21 23 10 12 Totaal 4555 4981 1821 1887 Over het totale jaar 1981 kunnen de onderstaande veranderin gen worden gemeld. Tussen haakjes staat de toename in percen tages: Plaats Alkemade Katwijk Leiden Leiderdorp Oegstgeest Rijnsburg Valkenburg Vporschoten Warmond Zoeterwoude Overige Totaal vrouwen dec'80 dec'81 0 61 53) 15 168 77) 19 1249 62) 0 117 67) 3 66 25) 11 39 86) 9 14 56) 7 106 (126) 5 24 60) 8 31 72) 8 12 56) 3219 4981 55) 1145 1887 65) mannen dec'80 dec'81 10 169 88) 16 598 78) 10 3255 46) >6 283 70) 17 163 68) 1 83 (102) 1 20 82) 4 235 63) !8 52 37) 9 100 (104) 17 23 35) Provinciale kieslijst D'66 LEIDEN D'66 heeft op de kieslijst voor de provinciale statenverkiezingen vijf politici uit de Leidse regio staan, op vermoedelijk verkiesbare plaatsen. Achter lijsttrekker P.C. Pie- ters (Dordrecht) staat C.Th. Smit uit Zoeterwoude geno teerd. De vijfde plaats wordt ingenomen door H.A.C. van Woerden uit Alphen aan den Rijn. De zevende tot en met de negende plaats op de lijst wor den bezet door respectievelijk J. Wessel uit Oegstgeest, E.H. Schuier uit Wasenaar en J. Pool uit Leiderdorp. Momenteel heeft D'66 vijf ze tels binnen de Provinciale Sta ten. Naar aanleiding van de Tweede-Kamerverkiezingen verwachten de democraten een verdubbeling van het hui dige aantal. D'66 meent, dat de verkiezingen van de provin ciale staten (in maart) een on miskenbaar gevolg zullen heb ben voor de gemeenteraads verkiezingen in juni. Rapport Bakkenist Spits Co gestolen LEIDEN Het marktbewer kingsplan van het onderzoeks bureau Bakkenist Spits Co is gisteren gestolen. Van de rapporten bestaan geen co- pieën. Door het aantal manu ren, dat aan de dossiers is be steed, bedraagt de waarde 50.000 gulden. Het onderzoeks bureau looft een beloning van duizend gulden uit voor de tip, die leidt tot opsporing van de rapporten. Een uur voordat de heer Kroon van het onderzoeksbu reau met de kersverse rappor ten naar de gemeente wou gaan, werd het zwart koffertje, waarin zij zaten, uit zijn auto gestolen. De auto stond gepar keerd aan de Nieuwstraat. Via de niet afgesloten bagageruim te werd de koffer weggeno men. Door de diefstal is het onderzoek niet voor honderd procent verloren gegaan. Het duurt echter ongeveer tweeë- neenhalve week om de gege vens opnieuw te bundelen. In de rapporten wordt verslag ge daan van de onderzochte mo gelijkheden, die de gemeente heeft om bedrijven aan te trekken op bijvoorbeeld het Schuttersveld. LEIDEN Tuinstad- Staalwijk is zaterdag 30 ja nuari officieel een wijk en dienstencentrum rij ker. 's Morgens om tien uur zal wethouder P.H. Schoute de naam van het centrum aan de Heren straat 64 onthullen. Hoe die naam zal luiden, blijft tot dat moment geheim. Om de naam van het wijkgebouw te bepalen, is een prijsvraag uitgeschre ven. De jury kwijt zich momenteel van de moei lijke taak om uit de tach tig inzendingen de beste en leukste naam te kiezen. Het gebouw aan de Heren straat wordt gebruikt door drie organisaties. De stichting Dienstencentrum voor Ge coördineerd Bejaardenwerk, de peuterspeelzaal De Kleine Urt en het Buurtcomité Tuin stad-Staal wijk. Deze samen werking werd door de ge meente als voorwaarde gesteld voor een stevige financiële bij drage van ruim 200.000 gulden voor de verbouwing en reno vatie van de voormalige pro testante kleuterschool Juliana. In 1978 betrok De Kleine Urt al een lokaal van de kleuter school. Door de teruggang van het aantal leerlingen moest de Juliana in 1979 bij de Stadhou- derslaanschool intrekken, waardoor ook het buurtcomité naar het wijkcentrum kon verhuizen. Juni vorig jaar werd met de verbouwing van het wijkcentrum begonnen, zodat begin deze maand het dienstencentrum, na een ver huizing vanuit gebouw Staal- wijk, het comtié en de peuter speelzaal gezamenlijk aan de slag konden. „We hebben hier een uniek gebouw," vindt H. Vis. Hij is actief in het buurtcomité. „De samenwerking van deze drie organisaties gaat tot dusver prima." Het programma en de verdeling van de ruimten in het gebouw is nog niet tot op de puntjes ingevuld, maar bin nen niet al te lange zal ook dat achter de rug zijn. Eén- ding moet goed duidelijk zijn: het Het wijk- en dienstencentrum aan de Herenstraat. wijkcentrum drijft bijna hele maal op vrijwilligers, terwijl er maar „tweeënhalve" betaal de krachten aanwezig zijn. „Totaal zijn er zeker zestig a zeventig mensen actilf," zegt één van de gastvrouwen van het dienstencentrum. „Dat zijn degenen, die voor het centrum van levensbelang zijn." Het dienstencentrum organiseert een groot aantal actviteiten voor de ouderen uit de buurt. Er worden klaverjasavonden gehouden, er is gymnastiek, engels, tekenen, schilderen en een koor laat elke donderdag van zich horen. Ook op het ge bied van de hulpverlening is het dienstencentrum actief. De belangstelling voor dit alles is niet mis, menen de dames. „Zaterdag hadden we bingo en er waren zeker negentig be zoekers. De zaal was eigenlijk te klein. Hoe dat met de ope ning moet gaan, weet ik niet." Bij de peuterspeelzaal is 's middags nog ruimte voor peuters. Na de opening door wethouder Schoute op 30 januari volgt er om half elf een bezichting van het gebouw. Vervolgens een optreden van de drumband Matilo en van de Kopergirls, de hele middag worden er films voor de jeugd gedraaid en 's avonds is er voor de buurt een feestavond met bin go, dans en muziek. LEIDEN Het rijk is niet bereid extra geld be schikbaar te stellen voor de middelgrote steden. De regering stelde eerder 17 miljoen gulden beschik baar voor de bestrijding van de problemen in de vier grote steden. Staatssecretaris P. van Zeil van economische zaken heeft in een gesprek met een delega tie van de provincie Zuid-Hol land erkend, dat in steden als Leiden, Dordrecht en Delft vergelijkbare problemen als in de grote vier steden bestaan. Van Zeil wenst hier echter niet de consequentie aan te verbinden dat deze drie steden ook extra financiële steun van het rijk krijgen. Van Zeil heeft toegezegd er bij de minister voor te pleiten dat het eerste deel van Rijksweg 11 (Leiden-Zoeterwoude) spoe dig wordt aangelegd. Dit stuk weg is van belang in verband met de ontsluiten van het bui tengebied Roomburg. De staatssecretaris kondigde in drijfsterreinen in de Leidse re gio kan worden opgelost. Uitkering Ook de afwikkeling van de fi nanciële steun van het rijk aan Leiden verloopt niet zo als de gemeente dat zou wensen. Een onderzoek van de inspecteur voor de ggmeentefinanciën heeft voor 1982 een bedrag op geleverd wat 4.7 miljoen lager ligt dan het bedrag dat Leiden claimt. De inspecteur stelt voor Leiden voor dit jaar 8.4 miljoen aanvullende uitkering te verstrekken alsmede 7.8 miljoen voor verstorende fac toren. De gemeente heeft een medestander gevonden in de provincie Zuid-Holland die van mening is dat de uitkom sten van de inspecteur te laag zijn. De provincie houdt het op respectievelijk 10.9 en 9.7 mil joen gulden. Het wachten is nu op een derde advies^ dat van de raad voor de gemeentefi- nanciën. Erg veel vertrouwen heeft de gemeente daar niet in omdat deze raad eerder advi seerde de steun aan Leiden stevig te korten. Bovendien is een overleg tussen gemeente en deze raad tot op heden niet mogelijk gebleken, tot groot verdriet van de gemeente. Een uiteindelijke beslissing over 's rijks financiële steun aan de gemeente Leiden wordt geno men door de minister van Bin nenlandse Zaken. Op welke termijn deze valt te verwach ten is niet bekend. Fassbinder Volksuniversiteit K&O draait dinsdag 26 januari in tegenstelling tot andere pulicaties de film „Fau- strecht der Freiheit" van Rainer Werner Fassbinder. Het Is een film uit 1974. De film speelt zich af in het milieu van rijke homofielen en geeft een uniek, ko misch en realistisch portret van een stukje Duitsland. De film begint om acht uur in het gebouw van K&O an de Oude Vest 45 en de kassa is open vanaf half acht. Kaarten kunnen ook telefonisch besteld worden: 141141. Postduiven De Leidse afdeling van de Nederlandse algemene bond van postduivenhouders houdt 22, 23 en 24 januari haar jaarlijkse tentoonstelling in het clubgebouw van de 'P.V. De Blauwkras' in het sportpark De Vliet aan de Voorscho- terweg. De expositie is geopend vrijdagavond van acht tot tien uur, zaterdag van elf uur 's morgens tot elf uur 's a- vonds en zondag van tien uur 's morgens tot zes uur 's a- vqnds. Vijf nochtans zes Jazzgroep 'Vijf nochtans zes' treedt zaterdagavond 23 januari op in jazzzolder Hot House bij het LVC aan de Breestraat 66. De groep heette tot voor kort simpelweg 'Vijf' daarbij refererend aan het aantal musici. Nu de band is uitgebreid met een tweede saxofonist is de naam aan de actuele situatie aangepast. Het optreden begint om tien uur. Sorry De band Sorry treedt zaterdagavond 23 januari op bij Au- gustinus aan het Rapenburg 24. De band bestaat uit vijf Leidenaars en brengt swingende rock en roll. Het optreden begint om tien uur. Daarna muziek door Disco Prino. LAK-cursussen Zoals elk jaar start het LAK in februari weer een groot aantal cursussen en aktiviteiten op velerlei ge bied. Voor nieuwe cursussen kan men zich inschrijven op dinsdag 26 januari 's avonds van zes uur tot acht op woensdag 27 januari 'savonds van zes tot zeven uur. Op de eerste inschrijvingsdag staan er een groot aantal informatiestands over het programma in het gebouw van het LAK aan het Levendaal 150 opgesteld. De kos ten van een cursus zijn afhankelijk van het aantal les sen. Informatie en inlichtingen: LAK-secretariaat van twee uur tot half zes, telefoonnummer 124890. Sprookjesfilm Speciaal voor de jongere kinderen wordt woensdagmiddag 27 januari de sprookjesfilm 'Assepoester' vertoond in de Kapelzaal van K&O aan de Oude Vest 45. De film is ge heel Nederlands gesproken. De toegangsprijs bedraagt drie gulden, een bekertje ranja is inbegrepen. Piano-duo Het piano-duo Selma Coolwijk en Hans Bruin geeft woensdag 27 januari een concert in de Kapelzaal van het K&O-gebouw aan de Oude Vest. Het concert begint om kwart over acht. Op het programma staan walsen van Brahm, een Polonaise van Schumann, de Noorse dansen van Grieg, de Dolly-suite van Fauré, twee trio's van Schubert en de Mephisto-wals van Liszt. Kaarten kosten vier gulden cn vier gulden vijftig en zijn bij het bureau van K&O verkrijgbaar. Op de avond van het concert is de kassa vanaf half acht open. Amnesty Een werkgroep van Amnesty International houdt woens dag 27 januari een bijeenkomst in het gebouw van Augusti- nus aan het Rapen brug 24. Er wordt een programma ver zorgd over de „verdwenen maar niet vergeten mensen" in Tsjechoslowakije. De bijeenkomst begint om kwart over acht. Lunchbijeenkomst Het departement Leiden en omstreken van de Neder landse maatschappij voor nijverheid en handel houdt woensdag 27 januari weer een lunchbijeenkomst in ho tel-restaurant „De Engelbertha-hoeve" aan de Hoge Morsweg 140. Prof. ir., A. Starink, buitengewoon hoog leraar in de off-shore-techniek aan de Technische Ho geschool in Delft spreekt over „Techniek en het oliebe- drijf op zee". De lunch begint om kwart over twaalf. De kosten van deelname zijn eenentwintig gulden. In troducés zijn welkom. Pleidooi voor geleidelijke bezuinigingen op universiteit LEIDEN De bezuinigingen van de Leidse universi teit worden anders geregeld dan het college van be stuur in gedachten had. Gisteravond nam de universi teitsraad een motie aan waarin werd aangedrongen op een geleidelijke bezuiniging tot 1986 in plaats van het eerder aangekondigde stringente vacaturebeleid in 1982 met daarop volgend drie jaren van structureel be zuinigen. Het totaal te bezuinigen bedrag tot 1986 is 9,2 miljoen gulden. Het college van bestuur zal de komende tijd met de faculteitsbe sturen om de tafel gaan zitten om de wijze van uitvoering van de motie te bespreken. In de universiteitsraadsvergadering van 1 feburari wordt dan het officiële besluit genomen over de reali sering van de plannen van de universiteit voor de komende ja ren, die in het teken staan van reorganisatie en de daarbij beho rende bezuinigingen. Benoemingen De vergaderingen zullen vanaf 1 februari worden voorgezeten door mr. G.J. Jansen. Hij was de afgelopen vier jaar al raadslid voor de Progressieve Partij. Hij neemt de plaats in. van dr. Fr. van der Meer die, zoals eerder gemeld, gekozen is tot lid van het college van bestuur met dr. E. Vermeer. Ook voor het laatst in zijn functie was gisteravond aanwezig prof.dr. C.M.J. Sicking die zijn vierjarig lidmaatschap als lid van het college van bestuur erop heeft zitten. Op 1 februari is drs. M.J. Koornstra in de raadsvergadering aanwezig als kroonlid van het college van be stuur. Hij is door onderwijsminister Van Kemenade benoemd in de plaats van mr. W.G. Koppelaars die in augustus vertrok naar de Erasmus-universiteit in Rotterdam. De universiteitsraad had Koornstra bij de minister aanbevolen. Ongeval Levendaal LEIDEN Een onoverdachte manoeuvre is er de oorzaak van, dat een 16-jarige meisje gisteren licht gewond naar het AZL is overgebracht en dat vijf auto's beschadigd werden. Een auto remde af om vanaf het Levendaal linksaf de Rijn straat in te rijden. De bestuur der van een achteropkomend voertuig ging echter niet rechts, maar aan de linkerkant om de auto heen. Hij reed daartoe links voorbij de vluchtstrook. De voorgesor teerde was echter de bocht aan het nemen. Een aanrijding volgde. De auto, die in de rich ting van de Rijnstraaat reed, werd tegen drie geparkeerd staande auto's aangeslingerd. Autodiefstal uit garage LEIDEN Drie auto's zijn in de nacht van zondag op maan dag gestolen uit het garagebe drijf Vlasveld aan de Haarlem merweg. De inbrekers kwamen binnen door het forceren van een ruit. Tientallen autosleutels, kente kenbewijzen en een fooien pot werden meegenomen. Met drie auto's reden de inbrekers weg. Twee automobielen wer den in de buurt terug gevon den. Het derde vervoermiddel is niet terug gevonden (een bruin/gele Opel Ascona, ken teken DL-ll-YV).

Leidse Courant | 1982 | | pagina 3