lsamestoernooi uitbreiden met EK sprint heren ilbert van der Duim -%sseert sprinter De Boer Anne Kies terug van Parijs-Dakar Stroytel Kiev: laatste kans voor Leiden ybregts jaloers op gelse improvisatie Eis Cabo onterecht? iBAANDIRECTEUR HEEMSTRA WIL SCHAATSLOKKERTJE euwe maat o van Vliet Flyer eerste LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JANUARI 1982 PAGINA 13 'ians! (Van- onze verslaggever) aa5 AAG Competitieleider betaald voetbal Jan Huybregts gelooft !r' .ter in Nederland een situatie mogelijk is als in Engeland, waar laatste moment het programma kan worden aangepast. Amelelopen weekeinde werd in de Engelse league de wedstrijd Co- City-Ipswich Town pas een dag van tevoren op het programma lat gebeurde nadat de oorspronkelijk vastgestelde duels van bei- ;tellc ;en waren afgelast. Op die mogelijkheid tot improviseren is Jan jd, j gts jaloers. Hij meent: „In Engeland is die situaite ideaal, maar verr het ook mogelijk dat een ploeg drie of vier wedstrijden in acht conct peelt. In Nederland acht ik zoiets uitgesloten. Ten eerste kan ia Ei ementair niet, want een club moet ten minste 48 uur van tevo- en welke wedstrijd op het programma staat. En ten tweede zul- 2 m lubs er weinig voor voelen een dag van tevoren met een wijzi- worden geconfronteerd. Dat is althans mijn ervaring van de pren" r Sm Volle agenda voor Hinault PARIJS Bernard Hinault zal met zijn ploeg dit seizoen deelnemen aan de ronde van Italië en de ronde van Frank rijk. De drievoudige winnaar van de Grande Bouclé heeft dit gisteren in Parijs bij de presentatie van zijn ploeg, Re naultGitane, medegedeeld. Hinault opent met de Ster van Besseges, en gaat daarna naar de wielerrit TyrrenoAdriati- co, dwars door Italië. Na Mi laanSan Remo zal de equipe met Hinault nog aan een aan tal klassiekers meedoen. Hij zal echter niet starten in de ronde van Vlaanderen AMERSFOORT Sportclub Amersfoort is in de per soon van manager Joop Bakkcncs van mening dat mid denvelder Marco Cabo ten onrechte het faillissement van de eerste divisieclub heeft aangevraagd. Bakkenes is zelfs van oordeel dat niet Pabo maar SC Amersfoort geld te goed heeft. Het zou hier om een bedrag van vier duizend gulden gaan. „Omdat", legt Joop Bakkenes uit, „er voor zover ik kan nagaan, aan Cabo betalingen verricht zijn, die de vij fentwintigduizend gulden die hij eist, te boven gaan". Bakkenes sluit niet uit dat er door de voormalige voor zitter Cor Pijl en diens secretaris Wim Bayens toezeg gingen aan Cabo zijn gedaan, „maar", stelt de manager, „daar heb ik niets mee te maken. Het gaat mij zuiver om bedragen, die in zijn contract vermeld staan". In middels heeft SC Amersfoort de zaak overgedragen aan advocaat Van Zelm. Bakkenes: „En ik verwacht een goed resultaat voor SC Amersfoort". Han Wallaart damescoach NBB AMSTERDAM Han Wal- laart is benoemd tot bonds coach van de dames in de Nederlandse Basketbal Bond. Wallaart was de afgelopen drie jaar in dienst van Par ker Leiden (heren) en daar voor bij Tristar Rucanor. De 35-jarige Wallaart, die leraar lichamelijke opvoeding is bij een scholengemeenschap in Leiden, komt onder coördi nator van de NBB, de Tsjech Vladimir Heger, te werken. Heger is sinds een maand of vier in dienst van de NBB. Water Röhrl leidt rallye MONTE CARLO - De West- duitser Walter Röhrl is leider in de rallye van Monte Carlo. Na de tweede etappe, waarin Röhrl zes van de negen klasse mentsproeven won, heeft hij ruim een minuut voorsprong op zijn landgenoot Kleint, die eveneens in een Opel Ascona rijdt. De overige concurrenten werden op het traject van 715 kilometer al op een achter stand van vele minuten gezet. De grootste pechvogel van de tweede etappe was de Frans man Andruet, de winnaar van 1973.- Hij belandde met zijn Ferrari naast de weg en moest opgeven. FC Den Haag vanavond naar Blauw Zwart DEN HAAG Het oefenduel FC Den Haag-SVV, dat vana vond zou plaatsvinden in het Zuiderpark, gaat niet door. De gemeente Den Haag achtte het veld niet bespeelbaar. FC Den Haag speelt daarom heden avond uit tegen de Wassenaar- se tweedeklasser Blauw Zwart. Het duel aan de Dr. Mansvclt- kade begint om 19.00 uur. FC Den Haag-speler Aad Mansveld heeft gisteren zijn contract als trainer bij dé vier deklasser Laakkwartier met een jaar verlengd. m J JL CfjVEEN Het ko- 1 weekeinde wordt in - /een voor de tweede involgende keer het Ad ^an' jernooi om het Euro- 'n er npioenschap dames ge- as v erd. Na de negatieve **"3 ,n wat toeschouwers in Zo van (je vorige editie, eemi ikeni - d v heeft het organisatiecomité het plan opgevat een EK sprint heren aan het toernooi toe te voegen. Men vond over het al gemeen de duur van het da- mestoernooi te kort en boven dien kan een EK sprint, dat nog nooit werd gehouden, een „lokkertje" zijn voor het da meskampioenschap. Het da- messchaatsen trekt nu een maal minder publiek. IJsbaan- directeur Roel Heemstra, te vens lid van de organisatie, zal het voorstel in het weekeinde voorleggen aan de Zweed Pet- terson en Herman van Laer, beiden leden van de Interna tionale Schaats Unie (ISU). In dien een EK sprint niet is te verwezenlijken dan wil men een vierlandenwedstrijd sprint organiseren. De organisatie betreurde het dat de Poolse rijdsters niet aan de start zullen verschijnen. Ondanks hun afwezigheid kan Heerenveen op een redelijk gróót deelnemersveld rekenen. In totaal strijden 26 dames om de Europese titel, waarbij Oost-Duitsland, de Sovjet-Unie en Nederland elk vier rijdsters mogen afvaardigen. Wie voor Italië en Zwitserland uitko men is nog niet bekend. Voor het overige ziet de lijst er als volgt uit: Finland: Aila Tartla, Virve Makela, Taina Salmia. Noorwegen: Mona Iver- sen, Björg-Eva Jensen, Turid Lilleha- gen. Reserve: Hanne Sveberg. Oost-Duitsland: Karin Busch, Inez Po- chert, Gabi Schönbrunn, Andrea Schönes. Reserve: Petra Kranke. Sovjet-Unie: Svetlana Katsjoek, Mari na Kontsova, Natalja Petroesjeva, Olga Plesjkove. Reserve: Natalja Gle- bova. West-Dultsland: Brigitte Flierl, Monika Holzner. Reserve: Slgrid Smuda. Zweden: Annette Carlen, Elisabeth Ohlin, Linda Palier. Reserve: Rosi- Marie Karlsson. Nederland: Alie Boorsma, Ria Visser, Joke van Rljssel, Thea Limbach. Re serve: Ina Steenbruggen. noor schaatskampioen Hilbert van der Duim kan te- uithijgen. Hij werd tweede in de kwalificatie- 'erkamp. HEERENVEEN Hilbert van der Duim heeft zich giste ren in Heerenveen verzekerd van een startbewijs voor het toernooi om het wereldkam pioenschap sprint, dat óp 6 en 7 februari in Alkmaar wordt gehouden. De Nederlandse all roundkampioen eindigde als tweede op de Sprintvierkamp, die als laatste selectie gold voor het WK sprint. Miel Govaert is de derde deel nemer in Alkmaar. Hij beves tigde met de eindoverwinning in Heerenveen zijn tot nu toe constante seizoen. In een rechtstreeks duel op de 1000 meter, zijn specialiteit, liet hij Van der Duim duidelijk achter zich: 1.17.6 tegen 1.18.3. De tijd van Govaert betekende tevens de beste prestatie van de Ne derlander op Nederlands ijs. Jan Ykema was als nationale sprintkampioen al bij voorbaat geplaatst. Voor Lieu we de Boer, die als reserve is aange wezen, Sies Uilkema, Ron Ket en Geert Kuiper is het seizoen min of meer afgelopen. Meer dan een - overigens lucratieve - week Davos zit er voor De Boer en Uilkema niet in. Kui per en Ket nemen het in Strömsund op tegen Zweden, maar daarna is ook voor hem de koek op. Het afvallen van De Boer was extra triest, omdat hij op beide dagen aantoonde verreweg de snelste Nederlander te zijn op de 500 meter. Met 38.4 en 38.5 seconden zette hij tijden neer, die op Nederlands ijs tot voor kort tot „dromenland" behoor den. Uitslagen 500 meten 1. Lleuwe de Boer 38.5 seconden: 2. Miel Govaert 39.0: 3. Geert Kuiper, Ron Ket 39.1; 5. Hilbert van der Duim 39.2; 6. Sies Uilkema 39.3; 7. Jan Ykema 39.5; 8. Frits Schaly 39.9. 1.000 meten 1. Govaert 1.17.6 (nieuw baanrecord); 2. Van der Duim 1.16.3; 3. Uilkema. Ket 1.19.1; 5. Schalij 1.19.2; 6. De Boer 1.19.8; 7. Kuiper 1.20.1; 8. Ykema 1.21.3. Eindstand: 1. Govaert 155.850 pun ten; 2. Van der Duim 145.450; 3. De Boer 156.700; 4. Uilkema 157.100; 5. Ket 157.350; 6. Kuiper 157.750; 7. Schalij 158.000; 8. Ykema 164.450. Miel Govaert (links) kwalificeerde zich in Heerenveen voor het WK sprint, Lieuwe de Boer niet. RDAM De Rotter- :esdaagse is gisteren koppel minder voort- Liechtensteiner Her- ïallu noest de strijd staken, jdleider Peter Post vond een nieuwe patiiwr Van Vliet door het nau Gary Wiggins/Maurice breken. De Jamai- ewu erd met een afvloei- jeu| Jing naar huis ge- n ha Wiggins rijdt verder r og i Vliet. lerste avonduren wer- Thurau en Albert ial ejlie als klassementsaan- waren begonnen ge- door René Pijnen, Sercu, die hun ronde r letland wegwerkten, idel - De vierde dag van de zesdaag se trok ongeveer 7000 bezoe kers. De stand om 24.00 uur: 1. Sercu/PIJ- nen (Bel./Ned.) 288 punten; 2. Thu- rau/Fritz (Wdl.) 127; 3. op één ronde: Clark/Allant (Aus.) 116; 4. Frank/Oer- stedt (Den.) 74; op twee ronden: 5. Freuler/Savary (Zwi.) 223; op drie ronden: 6. Knetemann/Hempel (Ned./Wdl.) 214; op zes ronden: 7. Raas/Schutz (Ned./Wdl.) 90; op zeven ronden: 8. Wijnands/Peffgen (Ned./Wdl.) 74; op tien ronden: 9. Wiggins/Van Vliet (Aus./Ned.) 108; op 12 ronden: 10. Debosscher/Hindlang (Bel./Wdl.) 202; op 16 ronden: 11. Tourne/De Geest (Bel.) 77; op 22 ron den: 12 en laatste: Venix/Kos (Ned.) 95. Stand amateurzesdaagse: 1. Pron- k/Rooks (Ned.) 56 punten; 2. op een ronde: Groen/Foubert (Ned.) 66; 3. Schröder/Sörensen (Den.) 63; 4. Van. Vliet/Harren (Ned.) 63; 5. Hellemons- /Vrolijk (Ned.) 54. Tips voor Nootdorp NOOTDORP Elf draverijen staan morgenmiddag op het programma van de draversbaan in Nootdorp. De eerste start is om 14.30 uur. Onze tips voor deze meeting luiden. OEGSTGEESTPRIJS: Unos Cavaljos, Urban Fortuna en Uchida W. OLDENZAALPRIJS: Ukas Way, Ufesta en Tacaud Hazelaar. OOSTERBEEKPRIJS: Umido Albo, Utop S en Un Deux Trois. OOSTERHOUTPRIJS: Uli- na van Echten, Simone Ametad en Trea Westfrisia. OSSENDRECHTPRIJS: Tina Gold, Raldo W en Suschette Dear. GOUDEN STARPRIJS: Sal Geluk,Udet Star en Sapin du Bois. OOSTERHOUTPRIJS: Uno van de Lente, Tozita Brach en Tjarko Karinsky. OTTERLOPRIJS: Raavo Nurmi, Topsey en Parade Hanover. OVERLOONPRIJS: Nico Bloemlust, Majoor Bloemlust en Robert Belwin. OUDEWATERPRIJS: Speed Buitenzorg, Petra Voorne en O Bento. ODILIAPEELPRIJS: Veldbloem, Venezuela en Ulonka Jour. SCHIPHOL De Neder landse motorcoureur Anne Kies, deelnemer aan de monsterrally voor auto's, en motoren Parijs-Dakar, is gisteren in Nederland te ruggekeerd. Kies ging za terdag in de etappe naar Nioro de Sahcl keihard on deruit. Na de finish ge haald te hebben werd de coureur uit Appelscha op medische indicatie uit de rally gehaald. Kneuzingen maakten het Kies onmoge lijk verder te gaan. Per speciale SOS-vlucht werd Kies naar Nederland over- gebracht, waar hij na een controleonderzoek in het Slotervaartziekenhuis te Amsterdam naar huis te rug kon keren. Van de Ne derlandse motorequipe rij den nu nog drie rijders, Henk Knuiman, Joop Sta man en Maus Westerbaan, richting Dakar. Het klassement van de auto's na de 14e etappe is: 1 Marreau/Marreau (Fra) Renault 26.05 uur; 2 Briavome- /Deliare (Fra) Lada 27.06; 3 Jaus- saud/Bricre (Fra) Mercedes 28.00; 4 Lartiguc/Destaillats (Fra) Range 28.12; 5 Metge/Giroux (Fra) Range 28.15.. Stand motoren: 1 Nevcu (Fra) Honda 65.18 uur; 2 Vassard (Fra) Honda 67.10; 3 Verhaeghe (Fra) Barigo 69.28; 4 Albaret (Fra) Yamaha 69.40; 5 Me rel (Fra) Yamaha 70.07; 6 Westerbaan (Ncd). MAR DEL PLATA - De ka den van de haven in Mar del Plata stonden zwart van de mensen toen daar gister» vond de Flyer als eerste de finishplaats van de derde etappe binnen voer. Geëscor teerd door een vloot Argen tijnse scheepjes meerde de Flyer, die ook in de eerste twee etappes van de rond- de-wereld-zeilrace als eerste binnen kwam in Kaapstad en Auckland, af. De voor naamste concurrent van schipper Conny van Riet schoten, de Nieuwzeelandse Ceramco van Peter Blake, wordt vandaag in Mar del Plata verwacht. De Flyer heeft voor de 5800 zeemijlen tussen Auckland, dat op 26 december werd verlaten, en Mar del Plata 24 dagen, 22 minuten en 30 se conden nodig gehad. Dat komt neer op een gemiddel de snelheid 10.2 knopen, on danks het feit dat een straffe noordooster op het laatste stuk voor enige vertraging zorgde. Aan de recordlijst van de Flyer werden opnieuw enige indrukwekkende prestaties toegevoegd. Zo maakte het Nederlandse schip soms snel heden van 35 knopen. Het geen de eerste keer was dat een kieljacht een zo maxi maal gebruik maakte van de elementen. Het succes van de Flyer wordt toegeschreven aan de omvangrijke investèring (bij na vijf miljoen) en de bijna militaire discipline aan boord. „We maken nu een goede kans over vijf weken als eerste in Plymouth aan te komen. We hebben de snel ste boot", aldus Van Riet schoten. is w erh) eb altijd mijn twijfels al Van Rijn gehad. Precies, je h lorzitter van Sparta, te- ;nee voorzitter van de werk- art én voormalig voorzitter ïg je de financiële commissie, ding d hem graag de oren ge- e vo m bij de laatste FBO- et el dering. Zijn rapport is ijn ;ens op zeer goede gron- eid laar de prullenbak ver- mbo i, ik heb me er echt nij- cwa ver gemaakt - 36 clubs H< i voorgaande jaren heb- >ok iiten slapen. En één die kar de meeste centen op- Sparta dus. Sparta be- aarlijks met het grootste eldi Üngstekort - 886.000 gul hij z cn pakt het meeste geld. keli^g dan: de grootste ame !;rs worden het best be- :h e er rzitter Piet van Lier ant Iclmond Sport in Voet je o bal International) boe Belgische voetballief- ine !r$ zullen het ongetwij- betreuren, dat een be- ppi 'jke en spanning ver ende gebeurtenis als de Dit van de Mundiespana iaat echtstreeks werd uitge- door de BRT en RTB. bij de sportredacties van onze vaderlandse buis, maar wel op het hoger vlak. Wat best een aardig potje televisie had kun nen worden, moest nu wijken voor doordeweekse program ma's als 'Dit leuke land' en 'Telétourisme'. De enige trek king, die werd uitgezonden, was die van de lotto-getallen". (Redacteur Walter Geboers in Het Laatste Nieuws) „Ach, weet U, in de voetballe rij gebeuren nu eenmaal ab surde dingen. Bij FC Brugge had ik ook heibel, hoewel ik succesvol was. Zeldzaam is zoiets, maar het komt voor. Maar ja, ik had daar te maken met mensen, die nauwelijks voetbalverstand hadden, maar het inzicht van een mier". (Trainer Ernst Ilappel van Hamburger SV in Der Kic ker) „Het schaakspel is evenals ijs hockey en voetbal één van de populairste sporten in de Sov jet-Unie, met zo'n 4,5 miljoen officieel aangesloten leden. Een reden daarvoor is, dat de wereldkampioen, waarvan al tijd een grote propangadisti- sche waarde uitgaat, uit ons midden kwam. Toen Fischer in 1972 die titel afnam, ont stond er een enorme interesse voor de herovering van de ti tel. Tijdens Fischer-Spasski in Reykjavik werden ook niet- schakers aangestoken door die interesse. De teleurstelling over de afloop zette zich al snel om in een nieuwe impuls voor het Russische schaakle ven. Wij mogen Fischer daar dankbaar voor zijn, alhoewel het niet zijn uitgangspunt was". (Schaker Michael Tal in NRC/IIandclsblad) „Neem nu weer de nieuwe re gel van de Europese bond, die organisaties van invitatie- toernooien voor elke buiten landse speler duizend gulden afdracht opeist. Dat slaat na- Michael Tal - Propagan distische waarde- tuurlijk vooral op mij. Kijk, als dat geld ook weer naar buiten komt, ben ik akkoord. Maar ik denk dat het alleen maar is voor de banketten en de recepties. Want er blijft overal wat aan de vingers plakken". (Biljarter Raymond Ceule- mans in de Haagsche Cou rant) „Ik wil niet de dupe worden van die andermaal hoog opge laaide rage rond mijn persoon. Ik heb een sportzaak in Zwol le. Juist in deze dagen, met vorst, moet ik mijn omzet ma ken. Wanneer ik niet in de zaak ben, kost mij dat geld. Daarom wil ik mij slechts te gen een redelijke vergoeding voor de media lenen. Ik wil straks niet met een stapel on verkochte schaatsen op zolder achterblijven. Het mag mij in geen geval de kop kosten. Wanneer ik een boerenzoon of een bouwvakker was ge weest, had ik anders gerea geerd, maar nu moet ik als een zakenman denken". (Oud-Elfstedentocht-win- naar Reinier Paping in het Algemeen Dagblad) „Later zijn de intriges begon nen. Jammer, maar ik heb geen zin om mensen zwart te maken. Manager Hesselberth presteerde het in 't'program ma van Kees Jansma te zeg gen: „Als ik als directeur mijn eigen koers had kunnen va ren, was dit nooit gebeurd". Toen ben ik even kwaad ge worden. Ik had het meer moeten zijn, maar ik ben een binnenvetter. Ik had meer flesjes bier tegen de muur ka pot moeten gooien. Het is toch ja of nee in het leven. Als Hesselberth onvrede had met het beleid, was er maar één maatregel mogelijk. Het be leid niet uitvoeren en opstap pen". (Ex-voorzitter Kees Werk hoven van FC Utrecht in De Telegraaf) Ja, of ik op mijn knietjes wii Reinier Paping -redelijke vergoeding gaan zitten: sorry meneer Post, sorry meneer Bonthuis. Dat was voor mij de druppel na al die jaren. Dan stap ik liever op. Mijn gedachten stroken niet met die van en bepaalde groep renners. Ik wilde dat de startgelden om laag gingen. Een beetje nivel lering. Niet wedstrijden orga niseren voor die vijf topren- ners die alles opslokken. De middengroep moet ook leven. Als de stargelden omlaag gaan, kan het prijzengeld op getrokken worden. Zo'n rede nering, die niet alleen van mij kwam, maar natuurlijk ook van onze adviseur Karei Jan sen, valt slecht bij de top". (Ex-voorzitter vakbond profwielrenners Piet van der Touw in De Volks krant) BELANGRIJK BASKETBALDUEL IN OUDE GYMZAAL KIEV Doodmoe kwamen de spelers en begeleiders van Parker Leiden gistermorgen het station van Kiev uitgelo pen. Daar wachtte een bus die het gezelschap, 48 uur na ver- trek, op de plaats van bestem ming bracht. Dat de reis twee etmalen vergde, was onder meer het gevolg van de beken de „plotselinge vertragingen" en „onmogelijkheden". Zo had het vliegtuig naar Moskou zo'n slordige vier uur vertraging en bleek het onmogelijk de af stand van Moskou naar Kiev per vliegtuig te overbruggen. Per trein kwam het Leidse basketbalgezelschap alsnog in het grauwe Kiev aan. Vana vond immers wordt daar de wedstrijd Stroytel Kiev - Lei den gespeeld. Voor Leiden is deze vierde wedstrijd in de kwartfinale-poule van de Eu ropa Cup voor bekerwinnaars een sleutelwedstrijd. Bij winst behouden de Leidenaren uit zicht op de halve finales. Ver lies betekent dat het Europa Cup-avontuur ten einde is. Na vrijdagmiddag te zijn te ruggekeerd uit Madrid gaven spelers en begeleiders van Lei den zaterdagmorgen alweer acte de présence op Schiphol. Met de nederlaag tegen Real Madrid nog vers in het geheu gen werd afgereisd naar Mos kou. In die grauwe, met een flink pak sneeuw bedekte stad werd een nacht en een dag doorgebracht. Na een nacht in de trein kwam het team aan in het 850 km zuidelijker gelegen Kiev. Dat gebeurde gistermor gen om negen uur. Na aan komst in het hotel verdwenen de spelers direkt naar hun ka mers om wat slaap in te halen. Noodzaak, want de reis ging gepaard met heel veel wach ten; lang wachten op het vlieg tuig, lang wachten op de kof fers, lang wachten bij de doua ne. De wedstrijd, die kost wat kost door Leiden gewonnen moet worden, wordt gespeeld in een oude zaal, ergens in een bui tenwijk van Kiev. Stroytel kan momenteel niet over zijn eigen sporthal beschikken, omdat die verbouwd wordt in verband met het 1500-jarig be staan van Kiev, dat dit jaar ge vierd zal worden. De zaal waar vanavond gespeeld wordt, is een soort veredelde gymzaal, waarin slechts een paar honderd toeschouwers een plaatsje kunnen vinden. Voor Leiden is die bouwvalli ge accommodatie echter van geen enkel belang. De ploeg moet winnen wil het doorsto ten naar de halve finales. De Leidenaren zouden dan met vier punten verschil moeten zegevieren. Op basis van het in Madrid vertoonde spel moet Leiden de Russen aankunnen. Bovendien bleek al tijdens de eerste ontmoeting met Kiev, twee maanden eerder, dat Lei den niet voor zijn opponent behoeft onder te doen. En de spelers weten interim-coach Hennie Blom langs de kant (in Spanje moesten de Leidenaren het zonder coach stellen en gingen mede daardoor de boot in). Volgens Blom kan het pakken van de rebound in de aanval van doorslaggevende betekenis zijn. Aan Russische kant staat de Rus Tkachcnko om dat te voorkomen, terwijl ook Belostenny geen „kleine" jongen is. In hoeverre de ver moeidheid een rol zal spelen, valt niet te voorspellen staat wel dat de Leidse m-v vertrouwen in een gc loop hebben en in M r» bewezen dat de ploeg zeer goed spel in staat i MAARTEN NO 1

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13