oolse kerk eroordeelt esterse naatregelen Bezoek paus aan Groot-Brittannië kost 60 miljoen Belgisch parlement schakelt zichzelf uit Arrestaties in India Lt Lt Op bezoek bij Margaret Tha tcher Chemische lading op kruisraket mag Shamir: Egypte verhardt standpunt Aan JITENLAND LEIDSE COURANT DINSDAG 19 JANUARI 1982 - PAGINA 11 blVISTO NIEUWE NSE PRESIDENT klNKI De presidentsverkiezingen bland hebben een belangrijke winst jfeverd voor de sociaal-democraten. Lier Mauno Koivisto, de Jeider van I partij, is zeker van een overwinning [ende week als het kiescollege van 301 lonen de nieuwe president definitief Kiezen. Hij haalde met de steun van [sociaal-democratische partij 145 kies- foen en heeft er nog maar zes nodig I de overwinning. De communisten [jen gezegd dat zij Koivisto.zullen steu- [zodat het zeker is dat hij volgende k de 81-jarige Urho Kekkonen zal op feil die al enige maanden geleden we- I gezondheidsredenen is teruggetre- Koivisto zal Finlands eerste presi- I zijn die niet uit het zogenaamde [gerlijke blok" afkomstig is. Mauno Koivisto Proces tegen neo-nazi's STUTTGART Onder stren ge veiligheidsmaatregelen is gisteren in de beruchte Sutt- gart-Stammheim gevangenis het proces begonnen tegen vier neo-nazi's, die beschul digd worden van moord, bom aanslagen, brandstichting en het lidmaatschap van een ver boden beweging. Onder de be klaagden, allen leden van de Deutsche Aktionsgruppe, be vindt zich de oprichter van dat gezelschap, de 52-jarige advo caat Manfred Roeder. De ver wachting is dat het proces tot eind maart zal duren. Nkomo: geen een- partijensysteem SALISBURY In Zimbab- we 'heeft oppositieleider Nkomo gisteren verklaard volslagen verrast te zijn door de verklaring van pre mier Moegabe, dat zij spoe dig overleg zouden gaan voeren over de vorming van een een-partijenstelsel. Nkomo zei dat dit nooit overeengekomen was en dat hij niet naar een derge lijke bijeenkomst zou gaan. Nkomo leverde ook felle kritiek op een verklaring van Moegabe, waarin deze liet weten dat zijn regeren de ZANU-partij boven rege ring en parlement staat. NEW DELHI In India zijn gisteren, aan de voocavond( van een voor vandaag geplande massale staking, duizenden vak bondsfunctionarissen en andere „verdach ten" opgepakt. De staking was uitgeroe pen om kracht bij te zetten aan eisen voor erkenning van het stakingsrecht en af schaffing van onderdrukkende veilig heidswetten. Maar ondanks de arrestaties werd gisteren al uit verschillende plaatsen gemeld dat duizenden mensen het werk nebben neergelegd. De arbeidsonrust is de eerste ernstige krachtmeting voor premier Ghandi sinds haar verkiezingsoverwin ning van twee jaar terug. 30.000 werknemers Alfa Romeo drie weken naar huis MILAAN Alfa Romeo, de op een na grootste Italiaanse autofabrikant, heeft gisteren 30.000 arbeiders op non-actief gezet en haar vestigingen voor drie weken gesloten. Het be drijf wil met deze maatregel het hoofd bieden aan een steeds groter wordende hoe veelheid onverkochte auto.s. De vakbonden hebben met het besluit ingestemd. De leider van het staatsbedrijf over weegt 7.000 werknemers een heel jaar naar huis te sturen. Alfa Romeo zou het afgelopen jaar een verlies van 200 mil joen gulden hebben geleden. BELGEN BEKOGELEN BREZJNEV JR. MET EIEREN (Van onze correspondent Mare de Koninck) LUIK Leonid Brezjnev jr, zoon van de Russische president en partijleider, is gisteren in de omgeving van Luik door een vijftigtal Poolse en Belgische de monstranten uitgescholden en met eieren bekogeld. Het incident deed zich voor toen Brezjnev met enke le landgenoten en Belgische gastheren het casino in Chaudfontaine (waar de kapitalen overigens illegaal worden vergokt) wilden binnengaan voor een lunch. De boze betogers riepen slogans ten gunste van de Poolse vakbond Solidariteit. De socialistische voor zitter van het Waalse deel-parlement, Andre Cools, die de Russische bezoekers begeleidde, probeerde te vergeefs de gemoederen te bedaren. De politie moest tenslotte een eind maken aan de rel. Breznjev jr. is directeur van'een im- en exportfirma in de Sovjet-U nie. Hij stond aan het hoofd van een handelsdelega tie, die een contract heeft afgesloten met een fabriek in Fiemale bij Luik voor de levering van buizen. RSCHAU De Pool- ijkenlkatholieke kerk heeft wis. geschaard achter de iek van de regering op buitenlandse sancties, een gezamenlijke ver- ring zeggen kerk en warijt dat de ~strafmaatre- het economische ;en stel alleen maar zullen 1 tragen. De verklaring d opgezegd na een bij komst van een com- sie van kerkelijke lei en regeringsfunctio- issen onder leiding van e™| communist Kazimierz cikowski, die deel uit akt van de hoogste lei- delg van het land.en bis- nis< op Dabrowski. 'ei de verklaring staat on- 'k rtneer dat stopzetting n de van de economi- le hulp de bevolking treffen en dat een ver- :e teruggang in de le- aard tot meer nrust zal leiden, ussen blijft de kerk verontrust over de Lech Walesa, de leider van het Poolse vakverbond Solidariteit die sinds 13 december vastzit, zal door het militaire bewind worden overgedragewn aan de katholieke kerk. De kerk treft daartoe reeds de nodige voor bereidingen, aldus kerkelijke zegslieden. Walesa zal hoogst waarschijnlijk worden onder gebracht in een door nonnen bestuurd klooster in de buurt van Warschau. Daar zal hij „permanent" verblijven. Hij zal in staat worden gesteld zijn onderkomen als kantoor te ge bruiken en zal van daaruit ook contact kunnnen onderhouden met verscheidene mensen. Het is niet uitgesloten dat Walesa's gezin zich bij hem zal kunnen voegen, zo delen kerkelijke zegslieden mee. Wanneer een en ander zal gebeuren is ech ter nog niet duidelijk. De Poolse ambassadeur in Londen, Stefan Staniszewski, heeft verklaard dat zijn op merkingen over een spoedige vrijlating van Walesa „ver keerd zijn uitgelegd". De Poolse minister van vak bondszaken Stanislaw Ciosek heeft gisteren in een radio-uit zending meegedeeld dat hij en Walesa „het eens zijn gewor- Met een zekere spanning ziet men in Polen uit naar de eer ste bijeenkomst van het parle- ihent op 25 januari sedert de uitroeping van de staat van beleg. Jaruzelski zal dan een belangrijke rede houden. Vol gens westelijke kringen zal het deze week gaan om een strijd om de lijn te bepalen van Ja- ruzelski's toespraak. Er zijn aanhoudende berichten over een bittere machtsstrijd onder de leiders waarbij de generaal een gematigde positie zou in nemen. Vice-premier Rakowski zei te gen het Westduitse blad Der Stern dat Polen zich niet zal laten regeren door westelijke sancties. „Sommige westelijke politici denken dat zij ons kunnen dwingen een dialoog te voeren met mensen die uit zijn op de vernietiging van ons systeem. Hij zei dat èr comités worden gevormd als kaders voor onderhandelingen tussen de regering en het volk. „Wij verwachten dat veel vak bondsmensen zich daarbij zul len aansluiten. Hij achtte het echter moeilijk te onderhande len met leden van Solidariteit terwijl hun leiders en collega's vastziten. Izenden Poolse families zijn dakloos geworden door dat de rivier de Weichsel ten orden van Warschau buiten zijn oevers is getreden. Met hun bezittingen op sleeën aden proberen zij hoger geleden gebieden te bereiken. Op deze archief foto vliegen zes vliegtuigen van het Amerikaanse stuntteam Thun- derbirds nog naast elkaar. Gistermiddag kwamen vier vliegtuigen van deze stuntploeg van de Ameri kaanse lucht macht bij ofenin- gen boven de staat Nevada met elkaar in botsing en stort ten neer. De vliegers kwamen daarbij om het leven. (Van onze correspondent Ro ger Simons) LONDEN Eind mei zal paus Johannes Paulus II aan Groot-Brittannië een zesdaags bezoek brengen. Hij zal daarbij onder meer Londen, Liverpool, Man chester en Canterbury aandoen. Hoogtepunten in het bezoek zijn een eucha ristieviering in de kathe draal van Westminster en een in het stadion van Wembley. Daar het geen statiebezoek is komen de kosten volledig ten laste van de vijf miljoen ms-katholieken van Enge land, Wales en Schotland. De kosten worden geraamd op twaalf tot vijftien miljoen pond (rond 60 miljoen gulden). Op alle openbare wegen en plaatsen wordt paus Johannes Paulus kosteloos beschermd door de Britse politie. De rooms-kathcrlieke kerk is ech ter van plan bepaalde particu liere eigendommen en pleinen af te huren voor eucharistie vieringen in de open lucht. Als ze daar ook politie nodig heeft, moet dezQ voor haar werk be taald worden. Voor het Noor dengelse Manchester alleen al raamt men de kosten van poli tiebescherming door 4.000 agenten op 700.000 pond. De paus gaat ook naar Liver pool, de stad met de grootste katholieke bevolking van het Verenigd Koninkrijk. Daar worden ook veel katholieken uit de Ierse Republiek ver- 1 wacht. Talrijke inwoners van Liverpool zijn trouwens van katholieke Ierse afkomst. In de grote havenstad aan de Mersey woont echter ook een niet gering aantal Noordierse protestanten, die al betogingen tegen de paus voorbereiden. De commerciële kant van het bezoek is toevertrouwd aan de International Management Group Van de succesrijke Amerikaan Mark McCormack (50), die naam gemaakt heeft als manager van onder meer de Zweedse tennisspeler Björn Borg. Ditmaal stelt McCor mack zich tevreden biet 20 procent van de winst. In ande re gevallen vraagt hij een veel hoger commissieloon. De kerk hoopt een deel van het pauselijke bezoek te finan cieren met de verkoop van souvenirs. Hun produktie is al volop aan de gang. Weinig schade aan beschoten atoomcentrale Frankrijk (Vervolg van voorpagina) PARIJS Nader onderzoek aan de vannacht beschoten atoomcentrale van Creis-Mal- ville bracht aan het licht dat de schade miniem was. Een van de raketten ontplofte op korte afstand van een van de aanwezige werknemers. Hij 'bleef evenwel ongedeerd. Op de tachtig meter hoge beton nen toren van de centrale werden op vijftig meter hoogte de plekken gevonden waar de raketten zijn ingeslagen. Het beton werd echter nauwelijks beschadigd. De aanslag op de atoomcentra le van Creis-Malville is niet de eerste in Frankrijk. In mei 1975 ontploften twee bommen nabij de centrale van Fessen- heim in de Elzas. De Britse premier Margaret Thatcher ontving gisteravond in haar ambtswoning, Downing Street 10, een groep in Londen geaccrediteerde buitenlandse journalisten. Het was voor het eerst dat buitenlandse correspondenten in Dow ning Street 10 op bezoek gingen. Onze correspondent Ro ger Simons was een van hen. LONDEN De Britse premier Margaret Thatcher was gisteravond in de salons van haar ambtswoning, Downing Street 10, een minzame gastvrouw voor ongeveer tachtig buitenlandse mediamensen en hun dames. Hoewel in Lon den letterlijk honderden vreemde journalisten gevestigd zijn, had de „IJzeren Dame" het aantal genodigden streng beperkt. Het was geen kwestie van zuinigheid, maar gewoon een gevolg van een vaste regel van het huis. De vloeren van de ontvangstsalons op de tweede etage zijn namelijk niet sterk genoeg om meer dan 150 gasten te dragen. Thatcher's receptie was een primeur, want geen enkele an dere Britse premier heeft de buitenlandse pers ooit op die manier verwelkomd. De premier ontpopte zich als een vriendelijke gastvrouw, die zich niet uit het lood liet slaan door de sterk uiteenlopende vragen van diverse nieuwsgie rige buitenlanders. „Waarom is mister Thatcher hier vana vond niet aanwezig?", vroeg iemand. „Denis moest ergens dineren, maar ik weet zelf niet precies meer waar", ant woordde ze. „En uw zoon Mark, die Algerije afgelopen week 1,4 miljoen gulden gekost heeft toen hij onvindbaar was in.de Sahara?" „Nou", zei premier Thatcher, „zo'n jon ge kerel kun je toch moeilijk vastbinden aan een tafelpoot. Ik krijg hem soms dagenlang niet te zien". Mevrouw Thatcher vertelde verder dat zij en haar man een paar maanden geleden zijn gaan kijken in het White hall Theatre, op vijf minuten lopen van haar ambtswoning, waar het stuk „Anyone for Denis" al meer dan een jaar een geweldig kassucces is. In het stuk worden zowel Mar garet als Denis Thatcher op humoristische wijze uitgebeeld worden. Door er de verdwijning en terugvinding van „domme Mark" in op te nemen is de dolle klucht de afge lopen dagen volledig aangepast aan de actualiteit. NAVO-WOORDVOERDER: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De Verenigde Staten mogen zelf uitmaken, wel ke soort springladingen zij aanbrengen op de kruisraketten die voor Europa worden geproduceerd. Dit heeft een woordvoerder van het NAVO-hoofdkwartier in Brussel gisteren meegedeeld naar aanleiding van onlangs bekend geworden plannen van het Amerikaanse leger om de kruisraketten Tiiet uit te rusten met kernkoppen, maar met Jeveneens dodelijke) chemische ladin gen. Het Amerikaanse ministerie van Defensie aarzelt echter nog een •definitieve beslissing over de chemische raketladingen te ne men, omdat men vreest dat er dan in Europa weer een verhe vigde protestgolf tegen de kruisraketten ontstaat. In het NAVO-hoofdkwartier in Brussel is men weliswaar op de hoogte van het Amerikaanse voornemen, maar een woordvoer der gaf met nadruk te kennen dat de Amerikanen zelf mogen uitmaken met welke ladingen zij de kruisraketten uitrusten. „Dit is een puur Amerikaanse zaak. De NAVO heeft hier niets over te zeggen", aldus de woordvoerder. Volgens hem zullen de Amerikanen hun bondgenoten ook geen advies vragen over deze kwestie. Op het ministerie van Defensie in Den Haag zegt men over de zaak nog van niets te weten. TEL AVIV De Israëlische minister van buitenlandse zaken, Shamir, heeft gisteren gezegd dat Egypte zijn standpunt ten aan zien van het Palestijnse zelfbestuur heeft verhard en dat daar door de kans op een akkoord geringer is geworden. Dit is door de Israëlische radio bekend gemaakt. Shamir zou hebben gezegd dat Egypte eist dat elk mogelijk ak koord tussen Jeruzalem en Kairo moet worden voorgelegd aan de Palestijnen in de bezette gebieden. Deze standpunten zijn voor Shamir onaanvaardbaar, aldus de Israëlische radio. Shamir herinnerde eraan dat Egypte in het verleden altijd had gezegd, dat het voldoende was als de autonomie-besprekingen zich zou den afspelen binnen het kader van de Camp-Davidakkoorden. Shamir wees erop dat wijlen president Sadat op een vraag van premier Begin had geartwoord dat, indien het autonomieplar. door de Palestijnen zou worden afgewezen, er in ieder geval po gingen 'waren gedaan om het Camp-Davidverdrag na te leven. (Van onze correspondent Mare de Koninck) :USSEL Het Belgi- rdt f ie centrum-rechtse ka- in e iet-Martens kan tot id van dit jaar ingrij- van J, J tide sociaal-economi- ïd"hle maatregelen treffen inclusief wetten wijzi- zonder daarvoor n (stemming aan het par- ïïïsl nent te moeten vragen. Belgische Kamer van jlksvertegènwoordigers heeft ingestemd met de „Ka derwet op de bijzondere en buitengewone volmachten voor de regering", en daar mee zijn eigen wetgevende en controlerende macht op sociaal en economisch gebied voor de duur van 1982 uitge schakeld. Het kabinet-Mar- tens wil deze speciale vol machten gebruiken met het doel snel besluiten te kunnen nemen om de dramatische neergang van de Belgische economie en de ineenstorting van de overheidsfinanciën te keren. Wat echter geenszins duide lijk is geworden tijdens de kamerdiscussie (een slijtage slag van negen opeenvolgen de vergaderdagen) is wat de regering precies met haar al leenheerschappij zal gaan doen. In de volmachtenwet en in de mondelinge toelich ting van de ministers daarop, is de aard van de te nemen crisismaatregelen dermate wijds geformuleerd, dat het land met spanning wacht op de ingrepen in de overheids uitgaven, de söciale zeker heid en het belastingstelsel die nu bij Koninklijke Be sluiten en zonder kamerdis cussie zullen worden afge kondigd. Volgens de oppositie krijgt de regering met de algemene volmachten in beginsel een vrijbrief voor een waar schrikbewind. De regerings partijen echter spraken hun vertrouwen uit in de maat schappelijke werkelijkheids zin die de regering in zijn herstelbeleid zal tonen en ze namen genoegen met de be lofte dat elk Koninklijk Be sluit voor advies naar de Raad van State zal gaan en in het parlement ter inzage wordt gelegd. Bovendien kan er altijd nog een speciaal vertrouwensdebat worden gehouden, waarin de rege ring naar huis kan worden gestuurd. Belgie is in de EG record houder op het gebied van de werkloosheid. Van de totale beroepsbevolking van vier miljoen, is twaalf procent werkzoekend en tien procent uitkeringsgerechtigd. De schuld van de staat bedraagt 160 miljard gulden. De lagere overheden inbegrepen is de Belgische overheid meer aan binnen- en buitenlandse geldschieters verschuldigd dan het hele Bruto Nationaal Jaarproduct van 240 miljard gulden. Forse devaluatie van de Belgische franc lijkt on ontkoombaar. Zelfs de goud voorraad van de nationale bank zal in de loop van dit jaar als onderpand voor de buitenlandse leningen zijn uitgeput. Belgische werknemers: Liever ontslag dan loon inleveren (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Werknemers in België blijken massaal liever ont slag te riskeren dan enkele percenten extra loon in te leveren. Gisteren hebben de 3.000 werknemer van de scheepswerf Coc- kerill Yards in Hoboken (Antwerpen) in een schriftelijke stem ming het regeringsvoorstel verworpen om vier procent loons verlaging te aanvaarden in ruil voor voldoende overheidsgeld om het bedrijf voorlopig in leven te houden. Afgelopen vrijdag is een soortgelijk regeringsvoorstel afgewezen door de 1.000 werknemers van het kledingbedrijf Butch. De drie werkplaatsen en dertig winkels van Butch gerenommeerde modezaken zijn intussen gesloten en al het personeel staat op straat. De houding van werknemers van de Cockerill-werf in Hoboken lijkt een test-case te worden voor de economische poli tiek van de nieuwe centrum-rechtse regering, die harde voor waarden inzake kostenbeperking verbindt aan het pompen van gemeenschapsgeld in „bijna" failliete particuliere bedrijven. De inlevering die van het personeel van zuike noodlijdende onder nemingen wordt gevraagd, komt boven op de algehele matiging met drie procent die het kabinet-Martens aan alle inkomens wil opleggen.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11