Irugjaar voor schoolverlaters ik ideetje voor Van der Louw CNV contra de Staat: voor loonmaatregel was geen aanleiding Amsterdams afdelingsbestuur Politiebond treedt af STAAT DER NEDERLANDEN iLENING iBSS PER 332 •enland ie uitkering sement imederij n s— De curatoren in >ement van de Ko- Nederlandse Grofs- Leiden zullen op 18 n tweede uitdelings- eggen, die een uitke- 1 crediteuren van 40 a Bij de eerste uitde- d al 50 pet uitbetaald. I zeer goede hoop dat 1 griende baten curato- %at zullen stellen te bij een derde uitde- ^illisscmentscrediteu- \)g resterende bedrag /ordering te voldoen, ;n nog niet te bepa- an blijken te reste- let oog hierop zeggen het aanbevelens- b achten dat aandeel- fog niet tot vernieti- hun aandelen over- lat de kans nog niet itgesloten is dat de zij het geringe zouden kunnen 31 a tietrein kan intploffen iAG De munitie- vanuit de Eemshaven i-Duitsland gaat kan bofoffen. Dat valt op te eniit een notitie van de MBtarissen Stemerdink en Van der Doef en Waterstaat). munitie wordt voor zodanig klaar t zelfs bij een ongeval plosies kunnen ont- jordat alles op trans- worden eerst de ont- iiddelen verwijderd. 'ordt de munitie door ir van verpakken en egmatisering" onge maakt voor schokken in; Aldus de notitie over 'treden munitietran- igisteren bij de Twee- werd ingediend. Het og om een proeftran- fidagmiddag v^ordt de munitie in de Eems- geleverd. De munitie n fA 18 tot en met 23 ja- Verd. ïeri ide ant ontvangen? Bel 1.00 uur en 19.00 uur erdÖ7l - 122248 en uw frdt dezelfde avond d. TE WEINIG BESCHIKBARE POLITIEMENSEN TIJDENS RELLEN AMSTERDAM - Het be stuur van de Nederlandse Politie Bond afdeling Am sterdam heeft gisteravond besloten haar functies binnen de NPB neer te leggen. Dit besluit werd genomen naar aanleiding van de weigering van het hoofdbestuur acties in het korps te ondersteunen omdat daarvooi te weinig draagvlak zou ïijn. De Amsterdammers wilden hun acties voeren om hun ei sen te benadrukken, betref fende een duidelijk overheids beleid, 1000 man extra en een toelage ter compensatie van de werkdruk. Volgeas de afde ling is daar tot op heden niets wezenlijks aan gedaan. De werkzaamheden zijn voorlopig opgeschort tot een buitenge wone ledenvergadering. De reparatie van het Wibaut- standbeeld, dat bij de rellen rond de ontruiming van het Blaaskop-complex woensdag in Amsterdam werd bescha digd, gaat dertigduizend gul den kosten. De Amsterdamse burgemees ter Polak heeft verklaard dat de politie woensdag ten tijde van de rellen over te weinig mensen beschikte. Die hevig heid en omvang van de rellen kwam voor de politie zo on verwacht, dat commissaris Van Ingen nog druk bezig was peletons van de ME en aan houdingseenheden op te trom melen, terwijl het beeld van Wibaut werd omgehaald en de ruiten van het Wibaut-huis werden ingegooid. calamiteit, maar door de be hoefte om beleidsvoornemens te realiseren. Uit de citaten bleek voorts, dat de minister tot het laatst toe heeft verze kerd, dat werkgevers en werknemers de noodzaak tot loonmatiging volkomen inza gen en dat zij tijdens de cao onderhandelingen niet tot ex treme afspraken zouden ko- Daarentegen betoogde mr. Korthals Altes, dat de toestand van 's lands economie wel de gelijk noopte tot de ingreep. Dit was temeer nodig, omdat het hier ging om een verlen ging van de loonmaatregel voor 1981. Zou die niet ver lengd zijn dan zou het jaar meteen begonnen zijn met een herstel van de vakantiebijslag tot 8 procent en met bijslag en compensatie zonder boven grenzen. Zouden tijdens de cao-onder handelingen de lonen toch uit de hand lopen, dan kan men die nog wel met een loonmaat regel afstoppen, maar wat er tevoren met bijvoorbeeld de vakantiebijslag is gebeurd, valt dan niet meer terug te draaien. Maar het jaren ach tereen telkens weer uitschrij ven van een loonmaatregel was nu juist een doorn in het oog van mr. Schellart, die daarin het bewijs vond, dat er in Nederland van een gega randeerde vrijheid van onder handelen geen sprake meer is. Van vakbewegingszijde werd ook gehekeld, dat over de loonmaatregel geen advies was afgewacht van de Sociaal-Eco nomische Raad, wat de wet toch voorschrijft. De landsad vocaat betoogde, dat de minis ter door de kabinetscrisis in tijdnood verkeerde, maar dat werd door mr.Schellart van de tafel geveegd met de opmer king dat in het regeerakkoord al werd gesproken over voort gaande reductie van vakantie geld en over aftoppingen. Waarop de rechtbankpresident zich afvroeg, of de loonmaat regel dan niet beter voor en kele maanden had kunnen gelden, in afwachting van een SER-advies. Bleef nog de vraag of de recht bankpresident wel bevoegd is een uitspraak te doen en dan nog wel in een kort geding. Mr. Korthals Altes stelde, dat de maatregel bijna gelijk is te stellen met een wet omdat Tweede en Eerste Kamer er zich in positieve zin over uit spraken. Bovendien is het denkbaar, dat deze rechter de loonmaatregel afwijst, maar een hogere haar toelaatbaar acht. In de tussentijd is zij dan buiten werking geweest en zijn er uitbetalingen gedaan die niet meer zijn terug te draaien. Kooijmans wellicht in vn- commissie mensenrechten DEN HAAG Minister Van der Stoel heeft zijn vroegere staatssecretaris, prof. Kooijmans, voorgedragen als zijn opvolger in de VN-commissie voor de rechten van de mens, aldus het mi nisterie van buitenlandse zaken. Van der Stoel was ten tijde van het ministerschap van Van der Klauw twee jaar Nederlands vertegenwoordiger in deze commissie en Kooijmans was in deze tijd speciaal belast met de VN en ontwapeningskwesties. Prof. Kooijmans (CDA) is hoogleraar volkenrecht aan de rijksuniver siteit Leiden. Aanhoudend winters DE BILT - Een krachtig hoge- drukgebied, dat al enkele da gen fraai winterweer bracht, trekt langzaam via de Balkan verder zuidoostwaarts. In de nacht van donderdag op vrij dag daalde het kwik in ons land op vele plaatsen weer tot waarden tussen min 10 en min 13 graden. Een diepe depressie op de oceaan trekt geleidelijk noordoostwaarts en de bijbe horende wolkenzone nadert nu de Britse Eilanden. Voor zaterdag wordt bij ons nog weinig verandering verwacht in het heersende weertype. In de komende nacht zal opnieuw matige tot strenge vorst voor komen, terwijl zaterdag bij droog en zonnig weer de mid- dagtemperatuur tot om het vriespunt zal oplopen, de wind zal overwegend matig zijn uit het zuidoosten. Amsterdam onbeW. De BUI onbew. Deelen onbew. Eelde onbew. Eindhoven onbew. Den Helder onbew. Twente onbew. Vlisslngen onbew. Z.-Limburg onbew. Aberdeen l.bew. Londen Luxemburg 21 16 0 n - 11 6 n VRIJDAG 15 JANUARI 1982 PAGINA 9 Ziekenfondsen tegen eigen bijdrage voor geneesmiddelen UTRECHT De Vereniging van Nederlandse Ziekenfondsen (VNZ) heeft minister Gardeniers (Volksgezondheid) gevraagd af te zien van een eigen bijdrage voor geneesmiddelen. De VNZ ziet er niets in, omdat de inning voor de apothekers en de ziekenfondsen enorme kosten en veel administratieve romps lomp met zich mee zou brengen. De vereniging vindt ook dac niet de kwaal het teveel en te duur voorschrijven maar slechts een symptoom wordt bestreden. De VNZ wil in plaats daarvan dat de loongrens voor de verplichte ziekenfondsverkze- kering wordt verhoogd, zodat er meer premie binnenkomt. Dat wil ook de vakbeweging. De artsen zouden ook minder dure ge neesmiddelen moeten voorschrijven. Het laatste bespaart vol gens de VNZ al minstens 50 miljoen. In verband met de te ver wachten eigen bijdrage is de ziekenfondspremie dit jaar vastge steld op 9,1 procent in plaats van de door de ziekenfondsraad geadviseerde 9,4 procent. De eigen bijdrage zou 102 miljoen ople veren. GPV vindt pornofilms voor politie verwerpelijk DEN HAAG Het Tweede kamerlid Schutte van de GPV vindt het vertonen van porno films voor politiemensen, zoals is gebeurd na de betoging in Dodewaard, „onwaardig en immoreel verwerpelijk, zeker in een klimaat van agressie en geweld". Schutte heeft minis ter de Ruiter van justitie schriftelijk gevraagd deze me ning met hem te delen. Hij wil verder weten of het de ge woonte is bij grootschalige po- litie-acties, waarbij geweld te pas komt, pornofilms te verto nen om de politie-mensen af te leiden. T Een leuk jor minister Van v, die jeugdwer- mmers met be- n hun uitkering werk wil zetten, hetst de Landelij- ting Sociaal en 1 Jaar het „brug- schoolverlaters" vee jaar geleden leeft gebracht en flien zo n 300 jon- >or de duur van aan een „halve leeft geholpen. aat het om werk ïetzij de (RWW) ongemoeid laten, hetzij een wordt uitgekeerd der van de Werk |ende Maatregel. I-deelneemster ilemter (17): „Als iniets anders om ïebt, is het leuk oen, je leert de ppij een beetje ;n dat komt altijd ng Sociaal en Diako- naal Jaar is van gecombineerd protestants-katholieke huize. De organisaties wiaruit ze is voortgekomen hielden zich in vroeger tijden bezif met de be geleiding van joigeren die hun levenservaring wilden verrijken door eei jaar lang gratis te werken n een zie kenhuis of een aidere hulp verlenende instdling. De enorme toename vin de jeugd werkloosheid bracit de SSD ertoe zich op dit probleem te werpen. „Voortbordurend op onze traditie", aldus voorzitter L. Brouwers, „hebjen we ons ten doel gesteld de jongens en meisjes meer te lieden dan louter een hoeveeheid te kla ren karweitjes. Oiiëntatie op de samenleving meet naar ons idee centraal staan en dat pro beren we in het „brugjaar" op twee manieren te TerW'ezenlij- ken. Ten eerste is het jaar op gesplitst in twee stiges bij ver schillende werkg?vers. Ten tweede is aan die 25 dag werk per week een dig vorming toegevoegd. Dan komen de deelnemers bij elhaar, wisse len ervaringen uil en bespre ken onderwerpen op het ge bied van arbeid, ?rije tijd en voortgezette studië'. Vief werkterreinen kent het SSD-project: Arnh;m, Eindho-- ven. Oostelijke mijnstreek en Westelijke mijnstreek. Uit dat laatste gebied is de 18-jarige Beate Beckers afkomstig, die vertelt: „Na de mavo wilde ik de verpleging in. Ik was nog te jong en zocht dus een baantje. Dat lukte niet, maar het ar beidsbureau zette me wel op het spoor van het „brugjaar' Ik ben bij de Limburgse Immi gratie Stichting administratief werk gaan doen en dat bevalt me zo dat ik het hele idee van de verpleging nu heb laten va ren. Ik realiseer me dat het een klus zal zijn om na afloop van dit jaar aan een echte baan te komen, maar voorlo pig heb ik toch wat ervaring opgedaan. Het contact met mijn collega-schoolverlaters vind ik ook heel nuttig. De meesten doen heel ander werk. Zitten bijvoorbeeld een tijdje in een bejaardentehuis of een buurthuis. Van eikaars er varingen steek je best veel op". De stageplaatsen zijn alle on dergebracht bij overheidsorga nisaties of instellingen die door de overheid worden ge subsidieerd. De stageplaatsen bij het bedrijfsleven worden door de regering niet toege staan omdat men vreest dat de stagiaires dan werk zouden kunnen overnemen van de „gewone werknemers", met als mogelijk gevolg een verlies aan arbeidsplaatsen. Voorzitter Brouwers vindt dat deze op vatting op een misverstand be rust: „De jongeren doen geen werk dat normaal gesproken door anderen -zou worden ge daan. Dat zou ook niet in over eenstemming zijn met het oriënterend karakter van het project. De brugjaar-deelne- mers moeten naast de gewone werknemers meedraaien, met ze praten, ervaren wat het is om een bepaald soort werk te doen, maar wat ze eventueel aan produktie bijdragen, dient iets extra's te blijven, iets wat anders niet zou gebeuren. Daarom zie ik ook niet in waarom ons project niet tot het gewone bedrijfsleven toe gelaten zou mogen worden. De werkgevers zijn er toe bereid en wij vinden het pure nood zaak om de jongeren ook ken nis te laten maken met ban ken, winkels, fabrieken enzo voorts". Verreweg het grootste deel van de schoolverlaters die tot nu toe tot het brugjaar zijn toe gelaten, hebben mavo of lhno (de huishoudschool) doorlopen. De meisjes onder hen zijn met bedrag open bedrag koers de koers wordt na de Inschrijving op 19 Januari 1932 vastgesteld volgens het tendersysteem rente jaarlijks op 15 februari aflossing In 5 jaarlijkse termijnen van 15 februari 1988 af inschrijving 19 januari a.s. van 9 tot 15 uur via banken en commissionairs storting 15 februari 1982 prospectus kosteloos bij banken en commissionairs JANUi LEIDSE COURANT iteerde verdacht lastingfraude CH De officier van Den Bosch stelt een on- g naar mogelijke belas- I door de Brabantse ge- ir. J. Siepman. Vol- elastingdienst heeft de iputeerde een finan- Meel van tienduizenden Rjhaald door gelijktijdig Jgen te laten uitvoeren bejaardencentrum en ^rivé-woning. Siepman, Nirslid is van dat cen- |t dat hij geen politieke ties aan dit onderzoek verbinden, omdat het »m om een privé-zaak et onderzoek nog niet Concentratie Geconcentreerd luisteren van minis ter van volksge zondheid en mi lieuhygiëne, me vrouw Gardeniers, gistermiddag In de Anthonle-Leeuwen- hoekkliniek in Am sterdam bij de pre sentatie van het In tegraal Kankercen trum Amsterdam. Links van de minis ter mr. J. Witteveen, algemeen directeur Emma-Kinderzie- kenhuis en rechts dr. A. Nap, adviseur van het bestuur van het IKA. Drie jaar geëist tegen ex-directeur DEN BOSCH De officier van justitie mr. Smits van Oyen, heeft gisteren drie jaar gevangenisstraf geëist tegen de 54-jarige ex-directeur-genecs- heer van een Eindhovens zie kenhuis. Bovendien wil de of ficier dat de verdachte direct in hechtenis wordt genomen, mocht de rechtbank hem tot een vrijheidsstraf veroordelen. De man stond terecht wegens malversaties met geld van het ziekenhuis, waarbij het om een totaal-bedrag van 1,8 miljoen zou gaan. Negen ton heeft de verdachte terugbetaald toen hij in mei '77 zijn geknoei met onder meeer malversaties zelf aanmeldde 80 procent ver in de meerder heid. Projectleidster Inez Plat te over de reden daarvan: „We weten het niet zeker, maar we denken dat zo'n oriëntatiejaar door jongens vaak niet serieus worden genomen. Hei is niet „echt" werken en dus onbe langrijk". Brug Volgens voorzitter Brouwers doet dat niet af aan het succes van het experiment dat in 1983 afloopt en volgens hem dus in een „permanent jasje" moet worden voortgezet. „Na tuurlijk kost het geld, maar duur kan je het niet noemen. Als je de uitkeringen buiten beschouwing laat die moet de gemeenschap immers so wieso opbrengen kost het project 77.000,- per 25 deelne mers per jaar". Blijft tenslotte de vraag waar heen het brugjaar precies een brug vormt. Ongeveer 20 pro cent van de deelnemers besluit de studie te hervatten, zo weet de SSD. Waar de anderen te recht komen, is niet precies bekend. Dat de brug in veel gevallen naar volwassen werkloosheid zal blijken te lei den, ligt voor de hand. WILLEM SCHEER Mr. Schellart voert het woord namens de CNV. Voorzitter Van der Meulen en bouw bondvoorzitter Van Commenee op de eerste rij. (Van onze sociaal- economische redactie) DEN HAAG De Haagse Rechtbankpresident mr. Wijnholt zal volgende week donderdagmiddag uitspraak doen over de vraag, of minister Den Uyl eind vorig jaar ge rechtigd was een gedeel telijke loonmaatregel voor 1982 af te kondigen. Die vraag werd gisteren bij hem opgeworpen tijdens een kort geding tegen de Staat der Nederlanden, aangespannen door de Vakcentrale CNV en haar Hout- en Bouwbond, die onverwijlde intrekking van de loonmaatregel eis ten. Het loonbesluit, dat verlaging van de vakantiebijslag inhoudt en een maximum stelt aan deze bijslag en aan de prijs compensatie, was in strijd met internationale verdragen, door Nederland ondertekend, die vrijheid van onderhandelen tussen werkgevers en werkne mers over arbeidsvoorwaarden waarborgen, zo betoogde mr. Schellart namens de Christelij ke Vakbeweging. Daar stelde landsadvocaat mr. Korthals Altes echter tegenover, dat die internationale bepalingen het uitschrijven van een loon maatregel niet verbieden. Mr. Schellart erkende dit, maar betoogde vervolgens dat de loonwet heel duidelijk voorschrijft, dat zo'n loon maatregel alleen mag worden getroffen als de economische situatie daartoe noodzaakt. De loonwet is, zo haalde hij een geheim ambtelijk rapport aan, een soort rampenwet. Mr. Schellart citeerde vele uitspra ken van minister Den Uyl, waaruit bleek dat de loon maatregel niet zozeer werd in gegeven door een economische Jonkheer mr. M.L. de Brauw, voorzitter van de Stuurgroep Brede Maat schappelijke Discussie (BMD) over (kern)energle, kreeg gisteren het boek „Kernenergie, hoe zit dat?" van schrijver Ir. F.R. Bogt- stra (links) uit gereikt. Belasting op motorfietsen minder omhoog DEN HAAG Staatssecretaris Kombrink (Financiën) heeft be- sloten aanzienlijk minder bijzondere verbruiksbelasting op de verkoop van nieuwe motorfietsen te gaan heffen dan was aan gekondigd. Kombrink wil nu, vooral door felle protesten uit de motorbranche, genoegen nemen met een opbrengst van vijf mil joen in plaats van tien. Dat heeft hij gisteravond in een tv-pro- gramma meegedeeld. De bijzondere verbruiksbelasting wordt nu hoger naarmate de motorfiets duurder is. Kombrink verwees naar de autobranche, waar al heel lang en bovendien meer „weeldebelasting" wordt geheven. Ondanks de verzachtingen is men in de motorwereld nog altijd erg boos. Gevreesd wordt on der meer een aanzienlijke daling van de verkoop van nieuwe motoren. Er zijn tot nu toe 70.000 protesten bij het actiecentrum binnengekomen. Protestacties worden voorbereid.

Leidse Courant | 1982 | | pagina 9