CDA: deel koopsom voor nieuw huis aftrekbaar maken Mfjjü- m I MÉÉ| m4r Demonstranten vernielen voor 5 ton in Amsterdam ?8°r ental vliegramp Washington tegen tot 81 ,-w.v - ipCJ §|y -m gMvpplifl Eind dit jaar 130.000 bouwvakkers blijvend werkloos „Stop invoer zeehonden- bont" AANBIEDING VAN DE MAAND /ft /V/YA ^cidóe ©omcmtl DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND ct Uitgave Westerpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdijk 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11. 2300 AA. tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Direeteur-hooldredacteur: J.J. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) 0,56 per mm. Kleintjes /0.34 per mm. Abonnementen: kwartaal 57,35; jaar217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers /0,75. Donderdag 14 januari 1982,72e jaargang no. 22167 Droog en vrij zonnig. Middag- temperatuur omstreeks mip 6 graden, middagtemperatuur plus 2 graden. Matige zuidoos ten wind. De komende dagen zonnig en droog, in de nacht en ochtend lichte vorst Zon op: 08.42, onder 16.58; water Schev.: 06.54 en Na het meedeinen in „Op vol-, le toeren" op Ned. I om 19.09 uur, om 21.55 uur „De school bank" in met vroegtijdige schoolverlaters. Op Ned. II om 20.55 uur „Brandpunt" met de gevaren van schaatsen en Ruud Lub bers over bezuinigingen. JJGTON De vliegramp van gisteravond met iing 737 van Air Florida in de Amerikaanse d Washington heeft aan zeker eenentachtig i het leven gekost; vijenzeventig van de tachtig len van het vliegtuig en zes automobilisten van k uto's door het neerstortende toestel werden ge- jlaet is het eerste ernstige vliegongeluk in de VS staking en het ontslag van duizenden ver ders, verleden jaar zomer. Ongekend optimisme over Elfstedentocht middag om 17.30 landhal te Leeuwarden bekend worden of er volgende week dins dag, woensdag of donderdag in derdaad een Elfstedentocht kan worden gehouden. In Finland wordt 27 februari voor de zevende maal een alternatieve Elfstedentocht gehouden. Een van de deelnemers is de klompenfa brikant Bertus Roessink uit Borne. In een vriescel In Deventer brengt hij bij een temperatuur van min 32 graden op een hometrainer zijn conditie op peil. De voorzitter van de Friesche Elf stedentocht is zeer optimistisch over een tocht dit jaar. Volgens hem vindt er vanmiddag laat vindt nog overleg plaats met de rayonhoofden en is het ijs overal vrij betrouwbaar. Op de meeste plaatsen is het dikker dan tien centimeter, op sommige plekken na, waar het maar zeven centime ter dik is. De stadsgrachten van Harlingen en Sneek zijn nog niet helemaal betrouwbaar en verder zijn er nog enkele wakken die door vogels opengehouden wor den. Maar volgens de voorzitter vormt dat geen onoverkomelijke bezwaren. Overigens kan pas 48 uur van tevoren definitief gezegd worden op welke dag een Elfste dentocht gehouden kan worden. Vier inwoners van Arnhem wil len morgen al de Elfstedentocht rijden. Het viertal wil daarmee aantonen dat er eerder een Elfste dentocht gereden kan worden dan tot nu toe steeds gebeurd is en dat het bestuur de zaken te laks bena dert. De KNSB wil de 200 kilometer lange tocht die de IJsclub uit Ze venhuizen voor komende zater dag heeft uitgezet op de Rotteme- ren, verbieden omdat er gelijktij dig een wedstrijd is voor het Ma rathonklassement in Amsterdam. De ijsclub wil bij een verbod een jurist inschakelen. De club heeft voor 20.000 gulden aan prijzen geld en verwacht 250 deelnemers. Willem Ruis weg bij Langs de lijn HILVERSUM - Met al zijn bezig- heden heeft Willem Ruis het te druk om nog langer aan het NOS-sportprogramma „Langs de lijn" mee te kunnen werken. Hij heeft laten weten ermee te willen stoppen. Dit gaat in de komende maanden gebeuren. Ruis doet niet alleen zijn tv- shows, maar moet ook beschik baar zijn voor opnamen van de Belgische film „Het beest". Bij zijn overstap naar de VARA, eni- f;e maanden geleden, liet Ruis rouwens al weten zijn vele werkzaamheden niet langer te kunnen combineren, aangezien hij intussen ook als stukjesschrij ver actief is. bbeki61 ïinighie°' gebeurde gistermid- -na het vertrek van a JUr. Airport, midden in 'Af Cfcon. Het toestel r,n 't voldoende hoogte, i over een brug over ten %iac en verdween Volgfiirect onder het ijs in r. Op de zeer brede belangrijke verbin- het centrum van ton en de buitenwij- jen op het moment amp veel auto's van jdie in verband met (te weer eerder naar 4en. Een aantal wa- rfd door het vliegtuig ^(Hierbij zouden zes pm het leven zijn ge- fteddingsploegen za- V vijf mensen uit het halen, waarna het /fan wrakstukken en èrs door de invallen- irnis en de aanhou- sneeuwstormen tot ;en moest worden ienr v- Nachtmerrie op iiminj (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Binnen de CDA-Tweede-Kamerfrac- tie wordt serieus gestu deerd op de mogelijkheid om bij aankoop van een nieuwe woning tien pro cent van de koopsom af trekbaar te maken voor de belastingen. Langs deze weg zou de bouw van nieuwe huizen en de werkgelegenheid in de bouw en aanverwante be drijfstakken krachtig kunnen worden gestimu leerd, verwacht men in het CDA. Het CDA ziet het belasting voordeel bij de aankoop van een nieuwe woning, dat gedu rende een beperkte tijd zou moeten gelden, als een middel om het structurele economi sche beleid herkenbaar te ma ken. Naast deze fiscale maatre gel denken de sociaal-econo mische en financiële experts van deze grootste regerings partij ook aan aanvullende in vesteringsfaciliteiten, zoals vervroegde afschrijving. Om het geld voor deze stimu lerende maatregelen bij elkaar te krijgen wil het CDA kiezen uit het groter houden van het financieringstekort of het doorvoeren van aanvullende ombuigingen. Blijkens een in terne notitie aan de fractie van CDA-leider Ruud Lubbers moet vooral aan extra ombui gingen worden gedacht. Lub bers pleit in die notitie, waarin hij ook de mogelijkheid van fiscale aftrek bij de aankoop van een nieuwbouwwoning noemt, voor het onverkort uit voeren van de bezuinigings plannen die krachtens het re geerakkoord zijn opgesteld. De fractieleider van het CDA zegt beslist te willen vasthou den aan een vermindering van het financieringstekort tot 6,5 procent van het nationaal in komen. Hij constateert nog steeds een achterstand ten aanzien van de vermindering van dit tekort en de daarvoor noodzakelijke ombuigingen. Lubbers wijst in dit verband vooral naar de bezuinigingen die minister Den Uyl (Sociale Zaken) nog moet doorvoeren. Den Uyl moet vóór 1 maart los van de bezuinigingen op het ziektegeld, nog eens 500 mil joen aan ombuigingen in de sociale zekerheid vinden. IÏH5^3 i de vijf mensen die uit het neergestorte vliegtuig konden worden gered was een stewardess. Op de foto houdt zij zich, terwijl zij in het water drijft, vast aan een haar toegeworpen reddingsboei. VOORZITTER NIVAG WAARSCHUWT: SCHEVININGEN Door de nieuwe bouwprognoses van minister Van Dam (Volkshuis vesting en Ruimtelijke Orde ning) zullen in 1982 nog eens minstens 50.000 arbeidsplaat sen in de bouw verdwijnen. Eind dit jaar zijn dan 130.000 bouwvakkers werkloos. Het treurige feit doet zich voor dat deze mensen waarschijnlijk nooit meer aan de bak zullen komen omdat veel bouwon dernemers terecht hun capaciteit sterk hebben terug gebracht. Woorden van deze strekking sprak de heer F. de Vilder, voorzitter van de Nieuwe Vereniging van Aanne mers Grootbedrijf (Nivag) vanmor gen in het Scheveningse Kurhaus tijdens de jaarlijkse ledenvergade ring van zijn organisatie. De Nivag telt ongeveer 150 bouwbedrijven, waaronder de allergrootste in Ne derland. Zelfs al zou de bouwmarkt weer aantrekken, dan nog is het onwaar schijnlijk dat de werkgelegenheid voor bouwvakkers belangrijk toe neemt, omdat de bouwcapaciteit in Nederland het laatste jaar structu reel is verminderd, zo betoogde De Vilder. In dit verband wees hij er op, dat volgens de prognoses van minister Van Dam de bouwproduk- tie tot 1986 niet het niveau van 1980 zal bereiken. De voorzitter uitte forse kritiek op het woningbouwbeleid dat de afge lopen jaren is gevoerd. Volgens De Vilder heeft dit beleid, „waardoor bovenmodale inkomens in woning wetwoningen wonen en minimum- trekkers in te dure nieuwe sociale woningbouw", weinig te maken met rechtvaardigheid. Hij pleitte daarom voor een „zorgvuldige herformule ring" van het beleid. In de maand december is de werk loosheid in ons land opnieuw fors gegroeid. Er kwamen 30.400 werk lozen bij, hetgeen het totaal op 473.000 brengt. Eén en ander blijkt uit de eerste voorlopige tellingen van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid. Gecorrigeerd voor seizoensinvloeden steeg de werkloosheid met 14.300 tot 449.700 personen. De bij de arbeidsbureaus geregistreerde openstaande vraag naar arbeidskrachten liep met 1.200 terug tot 13.600. Tranen om vermiste zoon De Britse premier Thatcher, die zich door haar keiharde politiek de bijnaam „Ijzeren - Maggie" heeft verworven, kon tijdens een bij eenkomst in het Londense Imperial Hotel haar tranen niet de baas toen zij hoorde dat haar zoon Mark nog steeds vermist wordt. Mark That cher neemt deel aan de rally Parijs- Dakar en de wagen waarin hij rijdt is afgelopen vrijdag voor het laatst ge zien. Pagina 13: Zoon Thatcher nog steeds onvindbaar in Sahara. Zwaluw vloog met Sabena naar Zuiden (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL Een boerenzwaluw die op nieuwjaarsdag in een schuur in Wal lonië werd aange troffen, is deze week met een DC-10 van de Belgi sche nationale luchtvaartmaat- 'schappij Sabena naar Tunesie gevlo gen. De luchtwaar- din stewardess wierp het diertje op het vliegveld van Tunis de blauwe hemel in, die een temperatuur had van 23 graden bo ven nul. De zwaluw moet in het afgelo pen najaar de trek naar het Zuiden die zijn soortgenoten zonder uitzondering plegen te onderne men hebben gemist. Eenmaal in Tunesië was de boerenzwa luw overigens nog lang niet op zijn plaats van bestem ming. Hij behoort tot de soort met de verste overwinte ringsplaats: zuide lijk Afrika. Een se rieuze boerenzwa luw legt gedurende zijn leven een vlie- gafstand van wel vier maal de om trek van de aarde af. Het beestje kan dagen achtereen op de wieken blijven, zonder een pootje aan de grond te zet ten. bcktlUW VlbcB-. irenzwaluw, die de trek 't zuiden had gemist is Hgië met de Sabena f hesiö gevlogen. ar moet hij nog op ei- cht door naar Zuid Afri- AMSTERDAM Ruim een half miljoen gulden. Dat was het totaalbedrag van de rekening die de gemeente Amsterdam na een dag ongeregeldheden en vernielin gen in de hoofdstad vanmorgen op kon maken. Be langrijkste schadeposten op dit conto: ingegooide ruiten van het Mauritshuis, een in de as gelegd schoollokaal en een aan puin geslagen inventaris van het ruimtelijk ontwikkelingslabaratorium van de dienst Volkshuis vesting. Al kort na de ontruiming van het kraakpand „de Blaaskop" aan de Blasiusstraat gistermorgen, vormde zich een groep van circa 150 vernielzuchtige jongeren die joelend door de stad trok. De jongeren hadden het daarbij vooral gemunt op gemeentegebou wen. Verschillende malen raakte de groep slaags met de ge meentepolitie, die onder meer bij, het paleis op de Dam charges met de wapenstok uit moest voeren. Er zijn geen aanhoudingen verricht, 's Avonds was er een vreedzame demonstratie in de stad, waar ruim 1000 mensen aan deelnamen. In Nijmegen hebben gistermiddag alle krakers van een woon huis aan de Piet Heijnstraat dit pand vrijwillig verlaten. DEN HAAG De milieucom missie van het Europees Parle ment in Straatsburg wil, dat de tien landen van de Europe se Gemeenschap geen huiden van zeehonden meer invoeren. Ook zullen beschermende maatregelen moeten worden getroffen voor alle in Europa levende zeehonden. Over en kele weken begint in Canada weer de jaarlijkse zeehonden- jacht Bij deze slachtpartij wor den ruim 300.000 pasgeboren zeehonden (vooral klapmutsen en zadelrobben) afgemaakt. Ongeveer driekwart van de kostbare vellen wordt verhan deld aan landen van de Euro pese Gemeenschap, behalve Nederland en Italië, want daar bestaat al een verbod op de in voer. Ook is voorgesteld een overlevingsplan te maken voor de met uitsterven be dreigde monniksrob. Geen krant ontvangen? Bel tussen 18.00 en 19.00 uur nummer 071- 122248 en uw krant wordt dezelfde avond nabezorgd. bij GRANDORAMA is hoge kwaliteit altijd gekoppeld aan lage prijs Rechtstreeks door fabrikant geleverd. Kwaliteitskeukens tegen zeer lage prijzen, zelfs vanaf 1595.— inclusief apparatuur, in onze showroom. Hier nu afgebeeld: -1M TAVEB GRANDORAMA Oude Nleuwveeneeweg 111/113, Nleuwveen, tel. 01723-9541. Meer Nederlanders komen nu tekort DEN HAAG Steeds meer Nederlanders zeggen, zo blijkt uit NIPO-eijfers, op hun inkomen „tekort te komen" of „maar net genoeg te verdienen". Acht procent van de eind vorig jaar on dervraagde Nederlanders zegt echt tekort te komen, 47 procent zegt maar net rond te komen. Een jaar geleden waren die per centages respectievelijk zes en veertig procent. Opvallend is dat ook de groep Nederlanders die zegt over te houden groeit (tot elf pet). Benzine morgen 2 ct goedkoper DEN HAAG De benzine wordt morgen twee cent per liter goedkoper, zo heeft het ministerie gisteren volgens de verwach ting meegedeeld. De daling is een gevolg van de verlaagde note ringen op de internationale vrije markt voor aardolieprodukten. De maximumprijs voor super is morgen 168,8 ct, voor normaal 163,2 ct, voor tweetakt 181 ct. Omhoog gaan de prijzen van die sel 2 ct), petroleum 2,1 ct), stookolie en huisbrandolie 1,8 ct). /^Sr /y I

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1