Wenen is alles anders ederland en VS vieren 00 jaar vriendschapsbanden Terrorisme komt in beste Italiaanse families voor ianuëNL AND KUNST LEIDSE COURANT WOENSDAG 13 JANUARI 1982 PAGINA 13 ^^onze correspondent Dick Toet) NGTON Op 19 82 is het 200 jaar Dl dat de Staten- al van de Repu- ;r Zeven Verenig- ïrlanden de Vere- aten van Amerika erkende. Dat ge- door aanvaarding geloofsbrieven van ie Amerikaanse ge- ohn Adams, later ede president van ^^nigde Staten. Al- V ankrijk was eerder erkenning van de natie, die zich bij aar eerder had los- ;t van de Britten, ities met Frankrijk later echter voor jd verbroken en zo is Nederland het land met de langste ononderbroken vriendschappelijke rela ties met de Verenigde Sta ten. Comite's in Nederland en de Verenigde Staten zijn druk be zig deze mijlpaal niet onge merkt voorbij te laten gaan. Hoewel de officiële feestdatum nog enige maanden verwij derd is, zijn in de Verenigde Staten al twee tentoonstellin gen in het kader van het dub bele eeuwfeest (Bicentennial) gestart. De eerste tentoonstel ling, in het streekmuseum van Los Angeles, omvat ruim der tig werken van Nederlandse meesters uit de 17e eeuw (on der wie Ruysdael, Hobbema, Cuyp, Avercamp) uit de privé- -collectie van de Californische kunstverzamelaar Edward William Carter. De werken zijn later dit jaar ook in Boston en New York te zien. In Was hington later ook in Los Angeles, Chicago en New York te zien trekt „Jews in the age of Rembrandt" (Joden in de tijd van Rembrandt) veel belangstelling. Hoogtepunt Hoogtepunt van de Bicenten nial moet het officiële staats bezoek worden, dat koningin Beatrix en prins Claus in april aan de Verenigde Staten zul len brengen. Een paar maan den later zal de koningin gen, waarbij ze met name een aantal gebieden met veel Ne derlandse emigranten zal be zoeken. In voorbereiding is ook een tegenbezoek van de Amerikaanse president Rea gan aan Nederland als onder deel van een Europese toer- nee. Het doorgaan van dit be zoek is voorlopig twijfelachtig, maar een definitief besluit is nog niet genomen. Uitwisselingen Voor de rest zal de viering vooral bestaan uit culturele en economische uitwisselingen. Met name voor de Nederland se schilderkunst is een domi nante plaats ingeruimd. Zo zal op 20 april een tentoonstelling van 40 topwerken uit het Mau- ritshuis van start gaan in de National Gallery of Art in Washington D.C. Daarna zal deze expositie nog te zien zijn in Boston, Chicago, Los Ange les, Toronto (Canada) en New York. Hét Metropolitan Mu seum of Art in New York krijgt een tentoonstelling van werken uit de „Haagse school". Chicago, Philadelphia en New York krijgen een gro- 'an eigentijdse schilderkunst, De Amerika nen hebben op 1 Januari met de Bi centennial kennisge maakt, toen een Neder landse praal wagen deel nam aan de vermaarde Amerikaanse Rozenparade in Pasadena (Californië). De wagen was voorzien van Volen- dammer kos tuums, tul pen, klom pen, en mo lens. Op het miniatuur-ijs- baantje ver toonde ex- kunstschaat ster Diana de Leeuw haar kunsten. vier jonge Amerikaanse kun stenaars gaan exposeren in het Stedelijk Museum van Am sterdam. In Amsterdam en Philadelphia komt een grote tentoonstelling van moderne Amerikaanse prenten; de in vloed van de Haagse School op de 19e eeuwse Amerikaanse schilderkunst is het onder werp van een expositie in Washington; de Stijl-groep wordt het onderwerp van een grote tentoonstelling in Min neapolis en Washington: Memphis (Tennessee) krijgt een Van Gogh-tentoonstelling en in Philadelphia, New Be dford (Massachusetts) en An napolis (Maryland) wordt een tentoonstelling ingericht van Nederlandse prenten op het gebied van de zeevaart. Drie Nederlandse orkesten en het Nederlands Dans Theater zul len volgend jaar door de V.S. toeren. Handelsmissies Op economisch gebied zullen diverse handelsmissies over en weer bezoeken brengen. Er worden verschillende studie bijeenkomsten gehouden over onder meer international mar keting, de geschiedenis van de Nederlands-Amerikaanse be trekkingen, democratie en buitenlandse politiek, lucht vervuiling en Nederlandse emigratie naar de Verenigde Staten. Wat de sport betreft zal de jaarlijkse fietstocht door New York (verwacht aantal deelnemers 15.000) in het te ken staan van de Bicentennial en zal het Nederlandse dames hockeyteam een toernee door de VS maken. Het jaarlijkse mei-festival in Memphis zal in het teken van de Nederland s-Amerikaanse relaties staan en bij al zeer Nederlandse ge tinte tulpenfeesten in Neder landse kolonies als Holland (Michigan) en Pella (Iowa) zal er volgend jaar nog een Hol lands schepje bovenop gaan. Een speciale postzegel en een Bicentennial munt van 50 gul den completeren het voorlopi ge programma, waarvan vol gens de organisatoren één ding vaststaat; „Geen Amerikaan kan er volgend jaar langs, dat er een zeer speciale relatie be staat tussen Nederland en de Verenigde Staten". In Italië gaan de zoekacties naar leden van de Rode Brigades en de ontvoerde NAVO-generaal Dozier door. Dagelijks worden door leden van de anti-terreurbrlgade duizenden voertuigen aan gehouden en onderzocht, zoals hier een stadsbus in Verona. Rode Brigades wilden aanslag plegen op christen democraten ROME De Rode Brigades waren van plan een aanslag te, plegen op het nationale hoofd kwartier van de Italiaanse christen-democratische partij in Rome. Dat heeft de Ita liaanse politie af kunnnen lei den uit documenten die bij re cente arrestaties van leden van de Rode Brigades werden gevonden. Het plan was om tijdens een van de maandelijk se vergaderingen van de lei ding van de christen-denocra- ten de aanval te openen. (Van onze correspondent Cees Manders) ROME Terrorisme komt in de beste Italiaan se families voor. Dat is op nieuw gebleken toen de politie de identiteit be kendmaakte van de Rode Brigadisten, die vorige week zijn gearresteerd. Hogere en lagere standen zijn gelijk vertegenwoor digd, terwijl de acade misch geschoolden in iets grotere aantallen aanwe zig zijn. De levensloop van een van de arrestanten van vorige week, Ennio di Rocco, 25 jaar oud, wars van elke academische ge wichtigdoenerij, geeft enige achtergronden van dec over gang van een „gewone jongen" naar het terrorisme. Ennio komt uit een normaal gezin. Geboren in de provincie Terni, ten noorden van Rome, verhuist Ennio op zeer jonge leeftijd naar de hoofdstad. Va der is altijd loodgieter geweest, eerst in de hoofdstad, en de laatste jaren in Libië, waar Italiaanse vaklieden aan de slag kunnen. Ennio di Rocco was een rusti ge jongen, die na de lagere school een technische onder wijs volgt. Op 18-jarige leeftijd had hij opeens genoeg van het leren en werd loodgieter in hetzelfde bedrijf als zijn vader, totdat het bedrijf in de zomer van 1980 moest sluiten en En nio op straat kwam te staan. Ander werk was er niet en dat betekende dat hij in afwach ting van betere tijden op straat rondhing. Maar omdat hij 's a- vonds altijd thuis was wekte hij nimmer de indruk zich tot staatsondermijnende bezighe den aangetrokken te voelen, laat staan al lid te zijn van de Rode Brigades. Toch moet hij omstreeks die tijd. eind 1980, al contact hebben gehad met de Rode Brigades. In die perio de spelen de ontvoering van rechter D'Urso en de moord op een politie-generaal. Op het leven van Di Rocco blijft niets aan te merken tot 14 juni 1981, de dag waarop hij zijn koffers pakt en tegen zijn moeder zegt dat hij gaat sa menwonen met een vriendin in Bologha, in het noorden van het land. Vanaf dat ogen blik wordt hij clandestien. Vo rige week gevonden video- -banden tonen hoe Di Rocco en zijn oude schoolvriend Pe- trella samen op de vroege och tend van 3 augustus 1981 Ro berto Peci, de broer van de naar de politie overgelopen terrorist Patricio Peci in koe len bloede ombrachten. En uit ander materiaal blijkt dat het gezworen duo Di Rocco en Pe- trella in dezelfde maand ook enige politie-functionarissen op straat hebben neergescho ten. Ennio di Rocco belt af en toe nog wel eens naar zijn moeder om te zeggen dat het goed gaat in Bologna. En eind december belt hij zelfs met de medede ling dat hij op 4 januari 1982 thuis langskomt, als vader er ook is uit Libië. Zijn ouders hebben geen enkele reden om te vermoeden dat er iets mis is met hun zoon. Tot die vierde januari, wanneer er 's avonds gebeld wordt. Zoon Ennio staat niet op de stoep, maar de politie, die de ontstelde ouders meedeelt dat hun zoon die dag is gearresteerd terwijl hij sa men met zijn vriend Petrella op het punt stond iemand tè ontvoeren. De „rustige en verstandige" Ennio di Rocco heeft de politie niet lang op een volledige be kentenis laten wachten. Die zelfde vierde januari sloeg hij door, waarna de politie aan de hand van zijn aanwijzingen de hele bende kon oprollen. ff i zeer sportieve Oostenrijkse minister Dr.Josef icher niet roken, geheelonthouder en veel \£f?rt af en t°e buitenlandse journalisten, één [&yd, laat aanvliegen, schakelt hij daarbij de Au- 1WyUrlines in. Uitsluitend door het toerisme naar L waarbij Nederland na West-Duitsland en Oos- gzei/ op de derde plaats staat, is deze maatschap- Wfffilrie rode cijfers gekomen. De bezoeker krijgt een itgebreid als vermoeiend cultureel kijkje achter er men en hij bemerkt al spoedig, dat hij deze Jool met de twee gezichten - onschuldig en de- fJJ/V3 - lang niet zo goed kende als hij wel dacht. 'ft er nameljjk anders. Wml is afgezien van het f ^district geen stad een soort Verenigde 1. Het ligt niet aan de maar aan het zoveel weggemoffelde ri le Wien, dat zich pas in Ispark goed laat zien. iliswaar een Donauka- it ook al weer geen echt is, maar een arm Van iu, die overigens niet laar bruinachtig groen 'roemde Ring omarmt inenstad slechts voor irt en de even beroem- x is geen park, geen os of weide, maar met ivee renbanen, een sta- 0Uiet zwembad en niet te |n het Lunapark een LenlSe van dit alles. nich, die zei dat op de igen rond Wenen Azië IAIl"' wist ^at de ^e" |U Helemaal niet zo gemoe- zijn als ze lijken. Wo- Q252jod en krakers zijn in Wenen onbekend. Na de Eer ste Wereldoorlog beschikt Clé- menceau dat Oostenrijk is, wat overblijft. Zo ontstond een dwergstaat met een reus als hoofdstad, die nog steeds van de ene crisis naar de andere toeleeft en die alles en ieder een assimileert. De bezoeker weet wel dat het Dreimëderl- haus niets met Schubert te maken heeft, maar hij beseft pas later dat deze als een on sterfelijke zigeunerbarones voortlevende metropool hem niet slechts toeristisch nodig heeft, maar vooral ook mense lijk. De Weners, waarvoor men slechts het telefoonboek behoeft op te slaan om te be seffen, dat zij nog steeds in een volkenkundig avontuur leven, wonen immers aan de rand van de westelijke wereld. Deze Hongaren, Tsjechen, Kroaten en Polen zijn alleen maar in naam inwoners van een staat, die in een recent verleden nie mand wilde annexeren. Alleen aan de postzegels, de munten en in gerechtelijke stukken bemerkt men, dat Oostenrijk een republiek is. De vier K9s In Wenen, dat men wegens de vele oude mensen ook wel Pensionopolis noemt, valt de openlijke of geheime voorlief de van zeer velen voor de vier K's op: Keizer, Kapuziner- gruft, von Karajan en Kreisky. Het Operabal, de Lippizaners, waarvan sommige hippische fanatici proberen bij de over steek naar de Spaanse Rij school de vijgen te verzamelen de Heurigen en het pret park in de Prater, zijn er voor de vreemdelingen. Voor veel Weners is de sfeer van de Habsburgers in het algemeen en van Keizer Franz Joseph in het bijzonder nog springle vend. Von Karajan begint me disch en muzikaal wat proble matisch te worden, maar Kreisky, die met zijn 70 jaren al elf jaar bondskanselier is, regeert als een socialistisch monarch. Achtèr een facade van gemoedelijkheid en ge wiekstheid drukt hij met veel zwier zijn stempel op het bui tenlandse beleid. Hij woont in Grinzing in de buurt van het bekende Heurigenhuis van Mayer, waar irt 1817 Beetho ven verbleef. Iedere gast, die niet te diep in het glas met de jonge, frisse en fruitige wijn kijkt, weet dat Heurigen voor '<r Hrt1* Pagina uit de originele partituur van de Altrapsaodie van Johan nes Brahms Bibliotheek „Gesellschaft der Musikfreunde". Belvedere de Weners heel wat anders is als lawaaiachtige vrolijkheid en inhaken maar. In de even ruime als diepe kelders van de familie Mayer wordt men al proevend gewaar, dat wijn- drinken een sfeer van rust, van waardigheid en bezonken heid betekent Ên natuurlijk weet buurman Kreisky, die als eerste joodse bondskanselier in een land, waarin anti-semitis- me meer is dan slechts een woord, niets van de perma nente hater Wiesenthai moet hebben, dat eveneens. In de Kapuzinergruft, waar van zelfs Hitier de sleutels niet heeft kunnen bemachtigen, bevinden zich in de 145 tinnen sacrogafen de lichamen van de Habsburgers. Wel te verstaan zonder de harten, die in de Augustinerkerk en zonder de ingewanden, die in de Step- hansdom worden bewaard. Het onderhoud van deze vaak enorme grafkisten valt de Ca- pucijner monnikken zwaar. Wij zagen de houten kist van de moeder van Maria There- sia, waarvan de tinnen tombe werd hersteld. Deze nogal ge heime werkplaats is niet voor het publiek toegankelijk, want welke gewone sterveling zou het officiële zwarte stempel van Maria Theresia op de doodkist van haar moeder mo gen aanschouwen? Hoofdstad van de muziek Het Nieuwjaarsconcert met muziek van Johann Strauss, de Wiener Sëngerknaben en de nog altijd uitverkochte voorstellingen in de Staatsope- ra, de Volksopera en het Thea ter an der Wien, herinneren er telkens weer aan dat Wenen de hoofdstad van de muziek is. Slechts weinig Europese com ponisten van naam woonden nier niet korter of langer. In de voormalige keizerlijke loge thans Middenloge in de Staatsopera hoorden wij Doni zetti's „L'Elisir d'Amore" in een routine-voorstelling met de 65-jarige Guiseppe Taddei als de kwakzalver Dulcamara. Een grootse creactie, volmaakt ondersteund door de mousse rend musicerende Wiener Philharmoniker geen enke le vrouw in dit beroemde or kest o.l.v. Ralf Weikert. In de foyers van de Staatsopera met haar 1658 zit- en 551 staanplaatsen is altijd wel een of andere tentoonstelling. Dit maal gewijd aan de 80-jarige heldentenor Max Lorenz. Voor symfonische en kamer muziek is de zaal van de Mu- sikverein, ondanks de hoor baar krakkemikkige stoelen, akoestisch de mooiste ter we reld. Hier ging Schuberts vrij wel vergeten oratorium „Laza rus" met de sopraan Edith Mathis als uitblinkster. Deze prachtige muziek, door geen regisseur geweld aangedaan, deed ons beseffen, dat de ope ra voor Schubert niet veel meer is geweest dan een ambi tieuze obsessie. In dit fragmen tarisch gebleven oratorium kon hij vrij en visionair te werk gaan. Brahms hield zo veel van dit opus, dat hij het helemaal overschreef. De vol ledige bibliotheek van Brahms bevindt zich in de vollectie van de „Gesellschaft der Mu sikfreunde" 100.000 partitu ren en boeken die ook de Musikverein exploiteert Even interessant als ontroerend de originelen te zien van o.a. Mo zart, Beethoven en Haydn, welke laatste zich na een ver gissing bij zijn kopiist veront schuldigde met de woorden „lm Schlaf geschrieben". In 1982 is het 250 jaar geleden dat Haydn werd geboren en daar zal de gehele muzikale wereld veel van merken. In Wenen stellen echter de tot museum geworden woonhuizen van zo wel Haydn als Johann Strauss enigszins teleur. Het is er ronduit gezegd op enkele muziekinstrumenten, foto's en vitrines na, maar een kale boel. Interessant overigens zo'n portret van Haydnzon der pruik. Breughels, Belvedere en Brandeteigschokolade- kremkrapfen In het Kunsthistorisch Mu seum hangen 13 Breughels, een derde van alle bekende meesterwerken van Pieter de Oudere. Ook de overbekende Boerenbruiloft, waarop het net lijkt alsof Breughel rechts een voet te veel heeft geschilderd. Al deze schilderijen zijn af komstig uit de rijke collecties van de Habsburgers. De res tauratie-ateliers, zowel voor de schilderijen als voor de kostba- De Stephansdom re gobelins, confronteren met een deskundigheid, vlijt, ge duld en problematiek, waar van de gewone bezoeker niets bemerkt. In het Belvedere met zijn strenge, ascetische tuin net alsof Wénen ten gunste van dit voormalige paleis van Prinz Eugen is gesitueerd in plaats van andersom slaat de permanente tentoonstelling van werken van Klimt en Schiele een brug naar onze tijd. Hofrat Aurenhammer laat ons hoog in de hanebalken klimmen, opdat wij in de wir war van de eeuwenoude dak spanten een idee krijgen van de voortdurende onderhouds- zorgen in en om zo'n histo risch gebouw. Vooral dankzij prof.Otto Wagner kent Wenen ook uitzonderlijk fraaie Ju gendstil. De Postspaarbank, het Hofpaviljoen van de stads spoorweg, de beroemde klok op het Ankerhuis aan de Hohe Markt en vooral de kerk Am Steinhof met haar facade van Carrarisch marmer, ramen van glasmozaïek en achter het gelukkig nu eens niet omge draaide altaar een indrukwek kende wand van 84 m2 kera miek, vuuremaille, glas en marmer. In Wenen, waar werk een on welkome onderbreking lijkt van de vrije tijd, komen mu ziek en theater direct na eten en drinken en ze zijn bepaald niet alleen voor een geestelijke of sociale elite bestemd. De Weense keuken is geen pro- dukt van meesterkoks, maar van huisvrouwen en Boheem se kokkinnen. De koffie proef zo'n EinspSnner eens, een glas zwarte koffie met een hoog opgetaste muts slagroom is er eigenlijk geen genot middel maar de volksziel. En denk niet dat een Kaffeehaus met zijn wel 25 soorten brood jes hetzelfde is als een Kondi- torei. Voor Tafelspitz ge kookt rundvlees en het lieve lingsgerecht van Franz Joseph moet u in Hotel Sacher zijn en een toetje als Brandeteig- schokoladekremkraphen be hoeft u niet uit te spreken, al leen maar aan te wijzen. Logies is in Wenen, de stad waarin eigenlijk alles is en al les kan, te kust en t§ keur. Mocht u in Bristol kwartier nemen, vraag dan de directeur natuurlijk een Tsjech eens naar de vertrekken waar Koningin Wilhelmina, Sukar no en Sofia Loren met hoofd ter ruste legden. En vergeet niet voor de Stephansdom meer tijd uit te trekken dan u van plan was. Aenas Silvio Picco, de latere Paus Pius II, zei al in 1457 dat deze kerk veel heerlijker is dan zich in woorden laat uitdrukken. Hij had gelijk. FRANK DELBOY

Leidse Courant | 1982 | | pagina 13