"Wis regime streeft Saar nieuwe vakbond Het is vreselijk wat we om ons heen zien" YATER ROND POOLSE STAD STIJGT VERDER Staking Britse spoorwegen vergroot chaos EGYPTE STELT HOOP OP HAIG Moordcomplot in Turkije opgerold OLSE ZENDAMATEURS: Haig woedend om vergelijking Polen-Turkije - V}*-?" zf VS zetten mes in bijdrage aan Wereldbank (Van onze correspondent Dick Toet) WASHINGTON De Ame rikaanse regering wil de bij drage aan het Internationale Ontwikkelings Fonds (IDA) van de Wereldbank met meer dan een kwart miljard dollar verlagen. Op dit mo ment dragen de Verenigde Staten 1,25 miljard dollar Dij. Hoewel de cijfers nog niet geheel vastliggen, is binnen de regering-Reagan overeen stemming bereikt over een jaarlijkse bijdrage van 750 miljoen dollar. Dat is minder dan de helft van het bedrag dat Reagan's voorganger Carter voor dit doel had ge projecteerd. President Reagan maakt daar mee een dreiging waar. die hij afgelopen herfst tiidens de jaarvergadering van het Inter national Monetary Fund (IMF) al uitte. De Amerikaanse pre sident riep toen de ontwikke lingslanden op niet meer zo zwaar te steunen op leningen van de rijke landen, maar hun economische problemen op te lossen via de vrije markt-poli- tiek. De Amerikaanse maatre gel past echter ook in het ka der van de door Reagan door gevoerde drastische bezuini gingen. Bovendien bestaat bin nen de regering-Reagan de mening dat de Wereldbank te veel steun geeft aan commu nistisch georiënteerde regimes. 'ENLAND LÉIDSE COURANT/ gaslekken in IGTON President IMPwan de Verenigde Sta- S I Kt zich zorgen over de ^«jSveelheid nieuws die Uklvitte Huis naar buiten gaat proberen deze ,tken te dichten. Het .•bij vooral om zaken »kking hebben op de veiligheid en de inse buitenlandse po- zal het aantal men iegang heeft tot ver- ,;e informnatie wor- „>rkt. In het geval er uws uitlekt, zal een onderzoek worden KAIRO Egypte heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken, Alexander Haig, die gisteravond in Kairo aankwam gezegd dat het zich niet in een vage overeenkomst met Israël over zelfbestuur voor de Palestijnen in de bezette gebieden zal storten. In Kairo hoopt men dat Haig de helpende hand zal bieden bij het opruimen van de obstakels in de zich moeizaam voortslepende onderhande lingen over Palestijns zelfbestuur. De Egypti sche minister Hassan Ali liet uitkomen dat het de Egyptenaren gaat om werkelijk zelfbestuur en dat 1 april de datum waarop het laatste deel van de Sinaï wordt ontruimd door Egypte geen streefdatum is voor het einde van het overleg. ANKARA De Turkse politie heeft de afgelopen dagen twintig le den van een uiterst linkse beweging aangehouden, die van plan waren aanslagen te plegen op hoge Turkse functionarissen en buitenlandse di plomaten in Ankara. Dit is in de Turkse hoofdstad verno men. Op de dodenlijst stonden onder meer Turkse ministers. Verder zouden de aangehouden activisten van plan zijn geweest sabotage te plegen aan een ma rinebasis aan de Zee van Marmora. Amnesty geeft somber beeld van Pakistan AMSTERDAM De situatie van de mensenrechten in Pakistan is slecht. Gevangenneming, marteling en het terechtstellen van politieke gevange nen neemt toe, aldus de organisatie die opkomt voor de mensenrechten in een rapport over Pakistan. Jaarlijks zouden in dat land duizen den mensen worden gearresteerd en honderden geëxecuteerd. Verder is er sprake van systematische marte lingen. Amnesty kan geen duidelijk beeld krijgen van het aantal politieke gevangenen in Pakistan, maar ge schat wordt dat het er vele duizenden zijn. „DDR-leger heeft kernraketten" BONN Het leger van de DDR kent eenheden die met kernraketten zijn bewapend. Aldus het Westduitse christen-de mocratische parlemenslid Wimmer, gisteren in Bonn. Volgens hem vor men die raketten, die een bereik zouden hebben, van 600 kilometer, een bedreiging voor de West- europese landen. Tot op heden wordt aangeno men dat van de landen van het Oostblok alleen de Sovjet-Unie kernwa pens bezit. lletje C7 SUIL van de voorpagina) V^THAU Het militaire in Polen overweegt j(€ c^alesa als leider van de i®Ypdeh vakbond Solida- zetten en te vervan- QQQgens zijn consequente ig tot samenwerking MReraal Jaruzelski. Dit Ipet serieuze Engelse jTThe Daily Telegraph, ^■daarbij beriep op goe- jite bonnen in War- 827' leeft keer op keer ver- van de militaire lei- r!esvI de hand om de Polen 54 televisie tot kalmte té Hij wilde alleen met tairen praten als hij lt zijn medebestuursle- zijn adviseurs mocht 'en. It nu volgens het blad i vervanger die de lei iet gaan opnemen van kbondsorganisatie die de naam Solidariteit jsaetiviteit zou mogen en. Door Walesa geïso- houden hoopt men dat Polen in vergetelheid n, aldus het blad. hannes Paulus II heeft in t^eider antwoordt daar- de ad een eerste schrijven 10me|paus van 18 december 6 toestand in zijn ge- De paus ontving ■■Mind. ook een brief van Lech Wale sa. Over de inhoud van beide brieven heeft het Vaticaan niets meegedeeld. Strafmaatregelen Bondskanselier Schmidt heeft gisteren het oostelijk blok ge waarschuwd dat het voortdu ren van de onderdrukking in Polen de samenwerking met het Westen in gevaar brengt. Hij deed dit een dag nadat de NAVO in Brussel had besloten dat sancties tegen Polen en de Sovjet-Unie nodig zullen zijn, als er geen verbetering van de situatie in Polen optreedt. De beslissing van de Ameri kaanse president Reagan om de voedselhulp en kredietver lening aan Polen stop te zetten heeft volgens berichten uit Warscahu bij veel Polen ech ter kwaad bloed gezet. Er is wat dat betreft echter zeker geen eenstemmigheid. Veel in tellectuelen zijn van mening dat alleen harde druk van bui tenaf de maatregelen in ver band met de noodtoestand kunnén verzachten. Zoals te verwachten heeft de regering de Amerikaanse houding fel veroordeeld. Ook de De' NAVO-verklaring van maan dag werd scherp op de korrel genomen, zowel in Polen als in de Sovjet-Unie. In Warschau is momenteel een proces gaande tegen het vroegere hoofd van de Pool se radio en televisie, M. Szczepanski en enkele van zijn naaste medewerkers. Zij worden beschuldigd van ver duistering van grote geldbe dragen en het aannemen van steekpenningen. Op de foto, tussen hun bewakers, van links naar rechts Szczepanski en zijn medewerkers Patyk, Lizyk en Hanbowski. WOENSDAG 13 JANUARI 1982 PAGINA 11 (Van onze correspondent Roger Simons) LONDEN In Groot-Brittannië worden de rampzalige gevol gen van het gure winterweer nog erger gemaakt door een natio nale actie van 20.000 machinisten, die tot gevolg heeft dat van daag en morgen in het hele land geen enkele trein rijdt. Alle reizigers- en goederenvervoer werd gisteravond stilgelegd. Van vrijdag tot zaterdagavond werkt men weer, waarna opnieuw twee dagen van stakingen volgen; het begin van twee weken van achtereenvolgende werk- en staakperiodes. De treinbestuurders zijn ontevreden omdat British Rail, de Brit se Nationale Spoorwegen, weigert hen de beloofde loonsverho ging van drie. procent toe te kennen. Eerst moeten de treinbe stuurders, precies zoals het overige personeel van de Britse Spoorwegen, genoegen nemen met een soepel rooster, ter ver vanging van de traditionele achturige werkdag. Maar de trein bestuurders weigeren afstand te doen van het oude systeem. Ze zeggen dat je met „een soepel rooster" nooit weet waar je aan toe bent. Het duurt vaak meer dan een week eer ze een dagje vrij hebben. Soepele roosters hebben hoofdzakelijk tot doel de pro- duktiviteit van het spoorwegpersoneel te verhogen, om daarna, zonder veel problemen, tot de liquidatie van een aantal arbeids plaatsen te kunnen komen. Gehoopt wordt, dat dit soort bezuini gingen de zieke Britse Spoorwegen ooit weer gezond zal helpen maken. Twee van de drie Britse spoorwegvakbonden hebben het sy steem van het soepele rooster geaccepteerd. Alleen Aslef, de bond van de treinbestuurders, weigert zich er bij neer te leggen. Onderhandelingen om de dreigende actie van de treinbestuur ders te vermijden, zijn mislukt. De Britse Spoorwegen zullen nu veertien dagen in de war zijn. Het kan schadelijke gevolgen hebben voor het vervoer van goederen en noodzakelijke grond stoffen, een terrein waarop de Britse Spoorwegen vandaag de dag steeds meer klanten verliezen. In Groot-Londen en Zuidoost-Engeland is de actie van de trein bestuurders een ramp voor de miljoenen forenzen, die dagelijks met de spoorwegen naar hun werk reizen. Deze mensen, die al veel geleden hebben onder de ernstige gevolgen van de zware sneeuwval en harde vorst van de laatste dagen, staan nu hele maal in de kou. (Van onze correspondent Mare de Koninck) BRUSSEL De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Alexander Haig is gisteren tijdens een persconferentie in Brussel in woede uitgebarsten toen journalisten de Amerikaanse steun aan terreur-regimes in Midden-Amerika ter sprake brachten en een vergelijking maakten tussen de militaire dictatuur in het NAVO-land Turkije en die in het Warschau-Pact-landPolen. Haig viel daarmee impliciet uit tegen een aantal Westeuropese NAVO-landen. Zonder overigens dieper op de Turkse situatie in te gaan, riep n Haig uit: „Hoe komt iemand vandaag op het idee om parallellen te trekken tussen het regime in Turkije en wat zich afspeelt in Polen". En bijna schreeuwend voegde hij er aan toe; „Waar blijft uw vraag over de weigering van de Sowjet-Unie om elke inter nationale verplichting na te komen, te beginnen bij het verdrag van Jalta tot thans de onderdrukking van het Poolse volk?" Waarnemers in Brussel merkten op dat de uitval van de Ameri kaanse bewindsman de spanning weerspiegelde die een dag te voren op de NAVO-raad van ministers van Buitenlandse Zaken over de Poolse kwestie heeft geheerst. Toen hebben de ministers van Frankrijk, Noorwegen, Denemarken, Griekenland en Ne derland eveneens opgemerkt (Van der Stoel deed dat zonder Turkije met name te noemen), dat ook het Westen een hand in eigen boezem kan steken omdat het steun geeft aan de dictatuur van generaal Evren in het strategisch belangrijke Turkije. Generaal Haig hekelde gisteren tijdens zijn persconferentie fel het falende en agressieve communistisch Sovjet-systeem en noemde het de hoogste tijd dat in het Westen aan de onderlinge kritiek een eind komt en dat aan de ondermijning van Westerse waarden een halt wordt toegeroepen. De Amerikaanse minister Haig riep met betrekking tot de toe zegging van het Westers bondgenootschap om economische sancties tegen de Sovjet-Unie en Polen te overwegen, om vast beraden actie. „De bevolking van Polen kijkt nu naar het Wsten. We moeten hen duidelijke en ondubbelzinnige bewijzen van onze steun geven", aldus de Amerikaanse bewindsman. „Gisteren hebben wij een duidelijk raamwerk geschapen voor acties, nu moeten we tot daden komen", aldus Haig. „Wanneer we geen stappen kunnen nemen overeenkomstig onze uitlatin gen, wat blijft er dan over van ons zelfrespect en het respect van anderen voor onze waarden, onze rechten en onze doeleinden aldus Haig. Door geen enkel Westeuropees land zijn echter tot nu toe maat regelen tegen Polen en de Sovjet-Uunie genomen. RDAM „Het is vreselijk wat we om ons heen zien. en God bestaat, waarom gebeurt dit dan Deze vraag en van de Poolse zendamateurs die sinds de staat van af telegrafisch contact stond met een zendamateur uit de ,id. Zij voorzagen hem de afgelopen vier weken zo goed de ]t van nieuws over de toestand in Polen, nadat dit land ^ch van de buitenwereld was afgesloten. lorsetekens doorgegeven verhalen werden onder meer ,QQ]]pn gespeeld van de redactie buitenland van het ANP, die voorzichtig gebruik van maakte. „We hebben vijftien be- VdH kunnen maken uit de gegevens die de Amsterdammer Dagelijkse contacten met Polen ontving", aldus redactie- h van Groesen. Volgens hem is de Poolse berichtgeving l Sij1 zendamateurs op belangrijke onderdelen betrouwbaar in. „Dit kon worden vastgesteld aan de hand van door iteit verspreide illegale pamfletten en soms ook van offi- ikendmakingen. Uit de berichten kwam een beeld naar lat veel grimmiger was dan men officieel wilde doen ge- Deze grimmigheid is naderhand ook bevestigd door me- gen van Solidariteit en de katholieke kerk in Polen", al- Groesen. Arrestatie Aan de illegale verbinding kwam op zondagochtend 10 januari een eind. Daarom achtte de Nederlandse contactman het niet langer nodig zijn zorgvuldig bewaarde anonimiteit te handha ven. „Voor mij staat vast dat de veertien Polen met wie ik con tact heb gehad, sinds zondag allen zijn gearresteerd", aldus tech nicus Antoon Oort (41) uit Amsterdam, die onder de roepnaam Pawyza zijn hartstocht voor het zendamateurisme botviert „De afgelopen weken werkte ik met twee groepen amateurs die elk de beschikking hadden over kleine draagbare zendertjes van 3,5 watt. Met dat vermogen zond ik ook uit. Onder de zendama teurs bevonden zich twee priesters, een spoorwegemployé, ver kopers en technici. De ene groep opereerde in het zuidoioosten van het land, de andere in het noordwesten. Ze hielden zowel onderling contact als contact met mij. De berichten waren in het Engels gesteld, maar werden steeds gecodeerd doorgeseind. Dit gebeurde in de 40 en 15 meter band, waarbij op dagelijks wisse lende frequenties en tijden werd geseind. Uiteraard hadden we dat van te voren afgesproken", aldus Oort. Afgelopen zondag ging het mis. Toen de Amsterdammer 's mor gens om negen uur contact kreeg met het station in het zuidoos ten van Polen werden de berichten voor het eerst ongecodeerd doorgeseind. Oort: „Daarna liet de telegrafist weten dat de ande re groep in de buurt van Lodz was gearresteerd en de twee le den ernstig gewond in een ziekenhuis waren opgenomen. Zij zouden wegens hun clanestiene zendactiviteiten zijn gepakt. Terwijl de Pool dit vertelt gaat hij plotseling over in SOS, SOS, gevolgd door zijn roepnaam HFSP/3, een procedure die we had den afgesproken in geval er iets mis zou gaan. Er volgde nog een tweede serie noodseinen, die halverwege stopte. Het morsesig naal verdween uit de lucht en daarna heb ik niets meer verno men", aldus Oort. Zorgen De Amsterdammer maakt zich toch wel zorgen over het lot van zijn Poolse collega's. Hij wil daarom proberen er achter te ko men wat er met hen is gebeurd. „Van vijf man heb ik de namen en adressen, van de overigen alleen de roepnaam. Met behulp daarvan kom ik wel achter hun identiteit", zegt Oort. Hoogte punten in hun berichtgeving noemt hij de mededelingen over concentratiekampen, de opsluiting van gevangenen in treinwa gons, sabotage aan wegen en spoorlijnen en de afsluiting van mijnen in Katowice door militairen. Hevige sneeuwval heeft in het zuiden van de Verenigde Staten veel proble men opgeleverd. In de buurt van Atlanta in de staat Georgia kwam het verkeer volledig vast te zitten. Een bemanningslid van een Deense vrachtvaarder in de haven van Boston onderneemt manmoedige pogingen om het schip van een dikke ijslaag te ontdoen. RSCHAU De toestand dipt gebied rond de Poolse Plock aan de Weichsel it steeds slechter. Pogin- lom een ijsdam in de ri te breken zijn gisteren ukt, terwijl nieuwe dijk- damdoorbraken werden ëld. Als men er de ko lde dagen niet in slaagt de jrrières in de Weichsel op te ruimen, zal het water ook Warschau gaan bedreigen. Ook andere rivieren in Polen dreigen buiten hun oevers te treden of hebben dat al ge daan. Militairen, politie en reddingsploegen zijn voortdu rend bezig mensen en vee uit bedreigde gebieden te evacue ren. In Frankrijk, dat begin deze week erg van de winter te lij den had, was de situatie giste ren iets beter. Maar in Noord en West-Frankrijk zaten hon derduizenden mensen nog zonder elektriciteit en daar door veelal zonder verwar ming. Het zal ongeveer een week duren voordat de stroomtoevoer in het hele land weer normaal is. De overstromingen nemen in diverse streken van Frankrijk nog toe, met name in Bretag- ne, Normandië, het Loire- dal, dat van de Saonne en het Seine-bekken, waar men het het zwaarst te verduren heeft. In Parijs en omgeving is voor vandaag een stijging van de waterstand van de Seine met minstens 80 centimeter voor zien, waardoor tal van plaat sen in de omgeving van de hoofdstad geïsoleerd zullen raken. De greep van de winter op het zuiden van de Verenigde Staten lijkt wat minder vast te zijn geworden. Desondanks is de schade aan de fruit- en groententeelt in Florida rampzalig. Uit sommige zui- delijkse staten meldde men na de sneeuw en vorst van de af gelopen dagen temperaturen van tussen de tien en twintig graden boven nul, zodat de snel smeltende sneeuw ge combineerd met regenval voor wateroverlast zorgt In de meer noordelijke staten weet de winter van geen wij ken. Voor de omgeving van Chicago, waar het eergisteren, meer dan dertig graden vroor, wordt een nieuw pak sneeuw verwacht. In de Verenigde Staten is het aantal slachtof fers van het winterweer in middels opgelopen tot boven de honderd. i: I gej beeld van een dorpje in de omgeving van het Poolse Plock. Huizen en Jerijen staan onder veelal bevroren water. e m

Leidse Courant | 1982 | | pagina 11