Jitzonderiiigspositie oor langdurig zieken JSIDIJVIE EN GEHAKT "faig wil enlijke roordeling I CAO TE REGELEN: pvjet-unie in Europa en VS Winter regeert j Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. „Bhagwan- gebouw" in de as gelegd mm ADVERTENTIE Gratis elke woensdag de ADVERTENTIE (Bowtant Maandag 11 januari 1982, 72e jaargang no. 22164 DAGBLAD VOOR ZUID-HOLLAND Uitgave Wesferpers. behorende tot Sijthoff Pers. Apothekersdiik 34. 2312 DD Leiden, Postbus 11, 2300 AA, tel. 071-122244. Giro 103003 Bank: Amro-bank N.V., Leiden. Directeur-hooldredacteur: I.j. Hallewas, Chef-redacteur: Wim Buijteweg. Advertenties (excl. BTW) /0,56 per mm. Kleintjes /0,34 per mm. Abonnementen: kwartaal /57,35; jaar/ 217,90. Klachten bezorging: maandag t/m vrijdag van 18.00 tot 19.00 uur zaterdag van 14.00 tot 15.00 uur, tel. 071-122248. Losse nummers 0.75. Itv-tips Het OGEM-schandaal rondj Jaap Boersma aan de kaak op Ned. II in „Achter het nieuws" om 20.27 uur en in „Sonja op maandag" om 22.25 uur. Op Ned. I om z0.25 uur „Men sen zoals jij en ik", drie nieu we karakterrollen van Kees Brusse. Wolkenvelden en in het noor den van het land en mogelijk een sneeuwbui. Minimumtem peratuur rond min 9 graden. Middagtemperatuur omstreeks min 4 graden. Weinig wind. Zon op: 08.44 uur, onder: 16.52 uur. Hoogwater Scheveningen 3.43 uur en 15.55 uur. Laagwa- ter: 12.02 uur. liaan 6, >EL De Verenigde jhebben vandaag op een |1 belegde vergadering ministers van buiten zaken van de NAVO Iruk uitgeoefend op de ft) fese bondgenoten om een enlijke „niet mis te ver- m2, kef noordeling", los te krij ger het gedrag van de [Unie tegenover Polen, ïerikanen hopen tevens te effenen voor sanc- ;en de Sovjet-Unie en zo bleek uit woorden Amerikaanse minister ian de vooravond van inkomst van de NAVO verder dat hij zijn col- O1890op het hart zou binden t iniormatie over: Muziek, Theater, icreahe. Exposities en ten complete agenda niet te geloven dat het militai re bewind in Polen zijn starre houding opgeeft. Berichten over een langzame normalise ring in Polen noemde hij vals. Haig hoopt verder dat de NAVO-landeh een schema zullen opzetten van gezamen lijke sancties op de langere termijn; Het merendeel van de deelne mers aan de bijeenkomst van vandaag is geen voorstander van sancties, zoals uit de ver klaring vorige week van de ministers van de Europese ge meenschap is gebleken. De daarin vervatte veroordeling ging Griekenland al te ver en de Griekse minister Chara- lambopoulos zal al het mogelij ke doen om die verklaring te rug te draaien. Griekenland veroordeelt de in Polen uitge roepen noodtoestand, maar meent dat sancties tot tegenge stelde resultaten leiden. Ver der vindt het de NAVO niet het geschikste orgaan om een militair regiem te veroordelen, daar zij in haar gelederen ook het militair geregeerde Turkije duldt. Pagina 7: Ontmoeting tussen Jaruzelski en Glemp Dinsdag en woensdag i we, zoals iedere ^ag en woensdag, een i lekkere, verse dingen in rt andijvie, akt half om half, gram 4-7^75 3.98 qq iM)®"® 48 D.JO heijn V DER STOEL MET ELLA NAAR NAVO-RAAD (Van onze parlementaire redactie) A/BRUSSEL Mr. Max van der Stoel is vandaag sel aangekomen met een pijnlijke rechterarm. De n de Nederlandse minister van buitenlandse zaken jisteren uit de kom bij een duik in het water tijdens empartijtje in Angola, het laatste land dat hij be- ij een bliksemtoernee door Afrika, r Stoel moet vandaag in de Belgische hoofdstad zijn halfjaarlijkse NAVO-raad. Pas bij zijn terugkeer in ind wordt onderzocht of er sprake is van een breuk, draagt de bewindsman zijn arm in een mitella. De raad is overigens van bijzonder belang omdat de noten één gezamenlijk standpunt willen innemen situatie in Polen. Aangenomen wordt, dat dit niet ten. De bewindsman wees er in dit verband op dat •t in West-Europa niet eens is met de Amerikaanse g die stelt dat de Poolse leider Jaruzelski „alleen jevelen uitvoert". Inbrekers gaan kluis met heftruck te lijf EINDHOVEN Inbrekers heb ben het afgelopen weekeinde te vergeefs geprobeerd de kluis van een Eindhovens bedrijf te kraken met een vorkheftruck. Eerst moest een muur gedeelte lijk worden gesloopt. Daarna werd de kluis enkele malen ge kanteld, vermoedelijk om de zwakste plek te vinden. De in brekers kregen de metalen bui tenkant van de kluisdeur eraf, maar daaronder bevond zich een dikke betonnen laag die niet ka pot te krijgen was. De inbrekers gaven de moed toen maar op en vertrokken op twee fietsen die zij in het pand aantroffen. De schade is aanzienlijk. Weer dode in Parijs-Dakar GAO De rally Parijs-Dakar eiste gisteren zijn twee de slachtoffer na de dood van de Nederlandse motor coureur Bert Oosterhuis. In Gao (Mali) verongelukte de Westduitse journaliste Ursula Zentsch, die voor een Frans weekblad werkte. Zentsch vond de dood bij een botsing met een tankwagen, twee anderen raak ten zwaar gewond. In de vorige editie van Parijs-Da kar verongelukten drie Italiaanse journalisten. Scheidsrechter als sneeuwruimer ESSEN Het duel tussen Rot Weiss Essen en Borus- sia Mönchengladbach voor de Westduitse voetbalbe ker kon zaterdag mede doorgang vinden, omdat scheidsrechter Walter Eschweiler zelf de sneeuw van de grasmat heeft verwijderd. Hij begon met zijn grensrechters aan dit karwei, toen hij 's morgens om elf uur het veld in Essen kwam keuren. Eenmaal bezig vroeg de topscheidsrechter iedereen, die hij maar zag mee te helpen. „De clubs hebben hard geld nodig, dus we moeten er alles aan doen om de wedstrijd door te laten gaan", vond Eschweiler. Het due! ging door en trok 22.000 toeschouwers, het grootste aan tal, dat in het afgelopen weekeinde in West-Duitsland een voetbalwedstrijd bezocht. IS Connors ruziënd naar winst op McEnroe CHICAGO De Amerikaanse tennisser Jimmy Connors heeft het demonstratietoernooi van Rose- mont (Illinois) gewonnen. In de ruim vier uur duren de finale versloeg hij zijn landgenoot John McEnroe in vijf sets (6-7, 6-7, 7-5, 6-4) en won hiermee 100.000 dollar. Het duel werd gekenmerkt door di verse incidenten. In de vierde set verspeelde McEnroe een belangrijke game door een „straf- punt", hem opgelegd wegens wangedrag. Hij dreig de de baan te verlaten, maar werd bepraat en speelde verder. Connors zorgde al in de tweede set bij een achterstand van 4-1 voor opschudding. Hij had bezwaar tegen de speelwijze van McEnroe, sprong over het net en stak dreigend een vinger op naar zijn tegenstander. Toegeschoten lijnrechters zorgden, dat het hierbij bleef. Dorothy Hamill trouwt zoon Dean Martin BEVERLEY HILLS - Dorothy Hamill, de Amerikaanse kunstrijdster die ooit Dianne de Leeuw van Olympisch goud afhield, is eind vorige week getrouwd met Dean Paul Martin, de zoon van de bekende filmacteur. Het huwelijk werd in Hollywood voltrokken. Vijf jaar gele den werden Dorothy Hamill (25) en Dean Paul Martin (30) door Desi Arnaz, de zoon van Lucille Ball, aan el kaar voorgesteld. beker al in Madrid Het voormalig tehuis voor geestelijk gehandicapten in de buurtschap Barlo (Gelder land), dat de belangstelling had van de Bhagwan-bewe- ging, is zaterdagmorgen in vlammen opgegaan. De be woners van de buurtschap hadden eerder protest aan getekend tegen de mogelijke komst van naar schatting 500 bhagwan-discipelen. De poli tie sluit brandstichting niet uit. De actualiteitenrubriek van de Tros, Aktua-tv, besteedde vrijdagavond aandacht aan het tehuis, „Groot Deunk". De Bhagwan-beweging had een bod gedaan op dit te koop staande pand, voor de vestiging van een permanent centrum in Nederland. In het programma werden spandoe ken getoond met het op schrift: „Maak van Barlo geen tweede Poona". Eén van de omwonenden sugge reerde dat het complex „wel eens in brand zou kunnen vliegen". STAATSSECRETARIS VAN ZEIL: Volgend jaar Garantiefonds met alle reisorganisaties (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Met Ingang van volgend jaar zal het niet meer mogelijk zijn dat mensen gedupeerd worden doordat de organi sator van hun vakantie zijn verplichtingen niet nakomt. Staatss- cretaris Van Zeil (Economische Zaken) is erin geslaagd met de reiswereld overeenstemming te bereiken over de vorming van een fonds, waaruit claims van vakantiegangers betaald kunnen worden. Van Zeil, die sprak in een radioprogramma, vertelde voorts dat het fonds in september een feit moet zijn, zodat er rekening mee gehouden kan worden bij de samenstelling van de folders voor de^zomervakanties van 1983. De bewindsman benadrukte ,dat alle organisatoren van reizen -touroperators, banken en wie ook maar meer - aan het fonds moeten deelnemen. „Het is een bran chefonds". Het is de bedoeling dat de reiswereld het één en an der zelf verder uitwerkt en beheert. „Maar als onverhoopt blijkt dat de consument niet voldoende beschermd is, dan zal de över- heid ingrijpen, wellicht via een wettelijke regeling," aldus Van Zeil. MADRID - Ar gentinië is de in 1978 veroverde voetbalwereld beker kwijt. On der strenge be waking werd de begeerde cup zaterdag overge vlogen van Bue nos Aires naar Madrid. Op 11 juli zal de Spaanse koning Juan Carlos de trofee, die een waarde heeft van 8,5 miljoen gulden, overhandi gen aan de winnaar van het wereldbekertoernooi. De beker, ooit ontworpen door de Italiaanse beeldhouwer Silvio Gazamiga, wordt op 16 januari tijdens de loting voor het WK '82 'geshowd'. Daarna verdwijnt het klei nood tot het begin van de eindronde in een kluis van de Spaanse nationale bank. welwillend tegenover". Dit zei minister Den Uyl AAG „Werkge- van Sociale Zaken pn p werknemers kun- Werkgelegenheid gisteren ij de cao-onderhan- in het tv-programma Het en afspraken ma- Capitool. Werkgevers voe len wel voor zo'n af spraak, zo werd in- het programma gesuggereerd. Ti te voorkomen dat irig zieken zo'n vijf- rocent in loon ach- gaan als gevolg van ting op het zieken- k sta daar niet on- „We moeten iets doen daar waar de ergste pijn zit", zo zei directeur M. Davidse van Hoogovens. Eerder had ir. Ter Hart, voorzitter van de FME (metaalwerkgevers) voor de radio de gedachte geopperd een regeling te treffen voor werknemers die bijvoorbeeld door eep (bedrijfs)ongeval in het ziekenhuis belanden-. „Het "is een te gekke situatie dat die mensen na een maand thuis komen en dan ook nog eens vijftien procent minder in hun loonzakje vinden". CNV-voor zitter Harm van der Meulen, die ook aan het tv-programma deelnam, liet zich er niet over uit. De minister verklaarde zich nogmaals tegenstander van het idee van de PvdA-fractie de lasten van de werkgevers met betrekking tot de ziektewet iets meer te verschuiven naar de werknemers, in plaats van te korten op het ziektegeld. Het partijbestuur van de PvdA zal vanavond toch over deze mogelijkheid gaan praten. Op voorstel van het gewest Utrecht zal -dan ook het voor stel beproken worden van een spoedberaad tussen Den Uyl, de PvdA-fractie -en de vakbe weging, met name om de ver houdingen tussen de minister en de FNV te verbeteren. Zoals bekend zijn sommige FNV-bestuuders zo boos over de maatregel dat ze overwegen hun lidmaatschap op te zeg gen. laai 0 -|1" J8 - DIEN HAAG De winter houdt niet alleen Europa en de Sovjet-Unie, maar ook grote delen van de Verenigde Staten in een ijzig koude greep. Daar is in sommige delen van de staat New York in één dag meer dan een meter sneeuw gevallen en worden tempera turen gemeten van meer dan veertig graden onder nul. Voor ons land wordt verwacht dat de de vorst, die de komen de dagen over het algemeen matig zal zijn en mogelijk ge paard gaat met sneeuwbuien, tegen het eind van dê week een dooi-aanval krijgt te ver duren. Van de Europese landen heeft vooral Groot-Brittannië het zwaar te verduren. Na drie da gen van aanhoudende sneeuw stormen het guurste winter weer sinds vijfendertig jaar ziet de suituatie niet bepaald rooskleurig uit. Het openbare leven is in grote delen van het land geheel ontwricht. In veel gevallen is de mensen aange raden zoveel mogelijk thuis te blijven. Het afgelopen week einde is Zuid-Wales van de rest van het land afgesloten geraakt. De wegen zijn er on berijdbaar en staan vol achter- DRIEBERGEN Het ijs van de meeste plassen en meren in het westen en midden van ons land is nog levensgevaarlijk. Dit komt volgens de rijkspoli tie doordat de wakken slechts licht zijn opgevroren en nau welijks van het dikke ijs zijn te onderscheiden. Vele schaat sers raakten dit weekeinde te water;, vijf van hen worden nog vermist. Naar één van de vermisten, gelaten vracht- en personen wagens. Verder zit een deel van Wales zonder elektriciteit omdat kabels onder de sneeuwslast zijn bezweken. In Schotland is een tempartuur gemeten van 27 graden onder nul: een record voor de laatste 100 jaar. In de stad Perth, in een 20-jarige jongeman die door het ijs van de Vinkeveen- se plassen zakte, is tot gistera vond tevergeefs door duikers gezocht. Van de overige dren kelingen moesten er twee naar het ziekenhuis. Op de Rotte- meren .ten zuiden van'Rotter dam konden gistermiddag met •moeite vijf schaatsers uit een wak worden gered. Ook op de Loosdrechtse Plassen zagen ooggetuigen een schaatser on der het ijs schuiven en niet Midden-Schotland, werd een automobilist aangetroffen die met de lippen aan het portier zat vastgevroren. Hij had ge probeerd het slot te ontdooien door er in te blazen. Met veel moeite heeft men de man van zijn auto kunnen scheiden. Pagina 5: Vervolg. meer boven komen. Op het Abcouder Meer in de provin cie Utrecht worden nog drie mensen vermist, maar van hen is niet komen vast te staan of zij zijn verdronken of op ei gen kracht uit een wak zijn gekomen. Een 28-jarige bewa ker van de centrale van de provinciale elektriciteitscen trale wordt sinds gisteren ver mist. Vermoedelijk is hij door het ijs gezakt van een van de waterbassins bij de centrale. Ijs lokt, maar is onbetrouwbaar: vijf schaatsers vermist De drie kampioenen in beeld: v.l.n.r. Hilbert van der Duim, Alie Boorsma en Jan Ykema. Van der Duim klasse apart HEERENVEEN - Hilbert van der Duim, Alie Boorsma en Jan Ykema hebben gisteren de nationale schaatsti- tels veroverd. Van der Duim was een klasse apart, zijn tijd op de afsluitende tien kilometer (14.47,69) leverde daarvoor het overtuigende bewijs. Van der Duim was daarmee meer dan tien seconden sneller dan de als nummer twee finishende Frits Schalij, die in zijn direc te rit de revelatie van het toernooi, Rolf Sibrandy, nog n?t voor bleef. KernpJoeglid Harm van der Pal, ooit bestempeld als talent, eindigde in het eindklassement als achtste. „Ik overweeg helemaal te stoppen", ver klaarde hij gedesillusioneerd. „Het hangt van het ver dere programma dit seizoen af of ik op die gedachte terug kom". Alie Boorsma kon op de 'lange afstanden' het gat met Ria Visser voldoende klein houden om haar titel te prolongeren. Beide rijdsters wonnen twee afstanden, waarbij Boorsma het voordeel dat zij op de sprint boekte uiteindelijk omzette in titelwinst. Jan Ykema was de verrassende winnaar bij de spinters. De Fries hield Miel Govaert net achter zich. Frits Schalij en Hilbert van der Duim rijden op 17 en 18 januari met de nummers twee tot en met zes van het NK sprint om twee plaatsen in het WK sprint op 6 en 7 februari in Alkmaar. Alleen Jan Ykema is tot dus ver zeker van 'Alkmaar'. Automobilisten op de autoweg van Salzburg naar München weg weer enigszinds begaanbaar hadden gemaakt. moesten dit weekeinde vele uren wachten totdat sneeuwploegen de

Leidse Courant | 1982 | | pagina 1