aar geeist tegen vrouw negens dodelijke schoten g 1 Hypotheekrente wordt gekooid. Laatste verdachten in Uniser- proces weten ook van niets w Overeen week introduceert het Bouwfonds een nieuwe hypotheek. Den Uyl; „Critici lazen niet goed" Den Uyl denkt toch aan korting kinderbijslag Bouwvakkers door ziekte- maatregelen extra gepakt Topinkomens vrije beroepen 10 pet omlaag JNENLAND LEIDSE COURANT ZATERDAG 9 JANUARI 1982 PAGINA 5 nders krijgen ere stoppremie HAAG Tuinders krij- n de toekomst meer geld j hun bedrijf stoppen. De ande premie op de af- i van kassen, twaalf gul ler vierkante meter glas, aartoe worden opgetrok- 17/<fl4Gekozen is daarbij voor "ysteem waarbij de tuin- over de eerste 4000 vier- meter glas zestien gul- premie krijgen, tussen en 8000 vierkante meter veertien gulden en tussen en 12.000 vierkante meter de huidige twaalf gulden, {braak van meer glas dan 0 vierkante meter wordt I21jpremie meer gegeven. Lelden—1 Wet maakt opheffen Volksunie mogelijk DEN HAAG De ministerraad heeft ingestemd met een wettelij ke regeling die het in de toe komst mogelijk moet maken dat een rechtspersoon die door de rechter verboden is, zijnde in strijd met de openbare orde, ook op vordering van de Officier van Justitie door de rechter wordt ontbonden. De aanleiding daartoe is een uitspraak van de Amster damse rechtbank in maart '79, waarbij de Nederlandse Volksu nie weliswaar als verboden rechtspersoon werd aangemerkt, maar niet is ontbonden. Wanneer enkel de doelstelling in strijd is met de openbare orde, kan men de tijd krijgen dit te herstellen. Koopwoningen bijna elf pet goedkoper DEN HAAG Koopwoningen zijn vo rig jaar in Nederland gemiddeld 10,9 procent goedkoper geworden. Wonin gen uit het bestand van de Nederlandse Bond van Makelaars brachten gemid deld nog maar 153.000 gulden op, tegen 171.500 gulden 1980. NBM-voorzitter G. Smit maakte deze cijfers gisteren in zijn nieuwjaarstoespraak bekend. De forse prijsdaling heeft volgens Smit twee oorzaken. Het aantal te koop staande woningen groeit nog steeds, wat de prijzen drukt, eh voorts werden in 1981 de goedkopere woningtypen po pulairder. Ruim zeventig procent van alle makelaarskantoren leed in 1980 verlies, aldus Smit. De werkgelegen heid in de branche nam met circa acht procent af. Weinig animo voor acties bij A'damse politie AMSTERDAM De afdeling Amsterdam van de Nederlandse Politiebond zal haar hoofdbestuur voorstellen acties te voeren ter verbetering van het werkklimaat bij de hoofdstedelijke politie, uitbreiding van de korpssterkte en het toekennen van een ex tra toelage wegens bijzondere werkomstan digheden. Het besluist hiertoe is onder meer genomen op grond van het referendum onder de Am sterdamse politie-ambtenaren. De afdelin gen van de algemeen christelijke politie bond (ACP) en de vereniging van hogere politie-ambtenaren (VHPA) menen, dat de totale uitslag onvoldoende draagkracht voor acties geeft. Zowel bij de NPB als de ACP sprak een minderheid zich uit voor het houden van acties, bij de VHPA een kleine meerderheid. Kamervragen munitietrein DEN HAAG Het Drentse Tweede-kamerlid Dick Tom mei (D'66) vindt dat staatsse cretaris Stemerdink (defensie) er voor moet zorgen dat de Ka mer begin volgende week be schikt over een notie over de Amerikaanse munitietranspor ten van de Eemshaven naar West-Duitsland. Tommei wijst ér op, dat de be windsman toestemming heeft gegeven voor het omstreden proeftransport zonder dat de Kamer kennis heeft kunnen nemen van zijn visie. Aan staande maandag al maakt de speciale trein zijn eerste reis. Debye-prijs voor Britse onderzoeker MAASTRICHT De Britse onderzoeker dr. Meivin Greaves heeft in Maastricht de Debye-prijs gekregen. Een internatio nale jury kende hem de tweejaarlijkse prijs van 20.000 gulden toe op grond van zijn baanbrekend on derzoek op het gebied van leukemie. De prijs is be doeld als een aanmoedi ging van jonge onderzoe kers. De Debye-prijs is genoemd naar de Maastrichtse na tuurkundige en Nobel prijswinnaar prof. dr. P. Debye. an 74 WILLEM HAD EEN WAANZINNIG WRAAKGEVOEL' 'OUDE Een ïm- jeve, agressieve man, •st gevaarlijk en be srokken met een obsessionele ikzucht". Dat citeerde ifficier van justitie bij ■echtbank in Utrecht, Th. Bot, gisteren uit psychiatrisch rapport. over een verdachte, over het slachtoffer 'twee revolverschoten wiens ex-vrouw hij i. met rij jaar gevangenisstraf gevej aftrek eiste wegens 1, water] rouw, een 31-jarige Haag- 3emraa>aakte op 2 juni 1981 in jrs, ïht met de twee schoten Dp de alleen, een einde aan het je van de 30-jarige Willem «-.-jj j, maar ook aan een rela- lie vijftien jaar had ge- d en een periode waarin Dortdurend was bedreigd rden ishandeld. Voor de recht- verklaarde ze, dat de tijd in ze haar in 1971 gebo- toon verwachtte, de enige h maanden in haar leven geweest waarin ze geen ien kreeg. I min tmoette Willem toen ze m jaar was. Ze trouwde laar achttiende met hem DntroleJrie ïaar *ater volgde de et exteiiding- Maar Willem wilde a ondanks relaties met andere vrouwen niet aarae \en Weglopen durfde ze „Hij had een waanzinnig een ikgevoel, als hij die kort- /an dejng in zijn ogen kreeg, was Is O.a ^vensgevaarlijk". het uit* alleen getuigen verklaar- ede bijdat Willem „met die blik n °6en" tot een moord in was, het kwam ook bijna r toen de vrouw in 1975 eens tegen hem zei dat ze irige- Wilde. Hij schoot op haar, irkzaarPg^ bleef vlak onder haar COlln- steken, en toen ze bloe- I op de grond lag, moest ze Ihet pistool op haar hoofd yen dat ze teger» de politie naxim?eggen, dat het pistool per .'luk was afgegaan toen het I ermee speelde. In het zie- luis dreigde Willem later, hij de zuurstofkraan dicht als ze niet bij die n van t verklaring bleef. De politie ge loofde er overigens niet in: de peuter was niet sterk genoeg om de trekker over te halen. „Overal uit" In 1978 werd Willem wegens handel in heroïne veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Op de vraag van de recht bankpresident waarom de vrouw toen geen nieuw leven begonnen was, zei ze: „U weet zelf wel dat zulke types overal uit komen". Ook bleef ze on danks alles hopen dat alles toch nog goed zou komen. In mei 1979 werd Willem op' ei gen verzoek („omdat hij bang was dat hij mij zou vermoor den") overgeplaatst van het huis van bewaring naar de Van der Hoevenkliniek in Utrecht. Al snel kreeg hij daar veel vrijheid. Als worstelaar ooit kampioen van Nederland mocht hij naar trainingen van een worstelclub in Utrecht. Op die „uitjes" was geen enkele controle: Willem ging ver schillende keren naar Den Haag voor bezoeken aan vriendinnen, aan zakenrelaties en aan zijn ex-vrouw, en hij liet haar enkele keren per week naar Utrecht komen, met alcohol, cocaine of vuur wapens die hij eerst thuis bij haar had achtergelaten. Alle vriendelijke gevoelens die zij soms nog voor hem had, verdwenen toen hij vorig jaar een nieuwe vriendin nam en haar bijna wurgde toen ze er wat van zei. Toch durfde ze haar dienstverlening als „boodschappenmeisje" niet te staken, ook al moest ze haar bezoeken aan de kliniek op z'n minst met blauwe plekken be kopen. Op 1 juni belde Willem haar weer met de mededeling dat ze hem de volgende dag een geladen revolver moest bren gen. De vrouw reed naar Utrecht en nam zoals wel vaker een gezamenlijke vriend mee. Ze haalden Wil lem bij de kliniek op voor een bezoek aan het ziekenhuis. Op een gegeven moment ontstond er een daverende ruzie omdat Willem haar ervan verdacht, een verhouding met een ande re man te hebben aange knoopt. „Ik zag die kortsluiting weer in z'n ogen en ik werd zo ver schrikkelijk bang, ik vreesde een herhaling van 1975. Ik kon geen kant uit, de auto had maar twee deuren. Ik pakte het pistool en het was gebeurd voordat ik me realiseerde wat ik deed". De officier van justitie liet het primair ten laste gelegde moord vallen. Van doodslag is echter volgens hem wel sprake en hij meent ook, dat de vrouw geen beroep kan doen op noodweer of over macht. Hoe triest het ook is, ze was gewend aan klappen, klappen rechtvaardigen het gebruik van een revolver niet, zei mr. Bot. Bovendien sluit hij de mogelijkheid niet uit, dat de vrouw heeft gespeeld met de gedachte om het wapen te gen Willem te gebruiken. De raadsman, mr. E.F. Seun- ke, was het daar niet mee eens. Volgens hem was de vrouw radeloos in een situatie die naar een climax was ge groeid. Gezien het onderwerp van de ruzie kon ze terecht vrezen, dat haar leven in ge vaar was, aldus mr. Seunke. Hij vroeg ontslag van -rechts vervolging en als de rechtbank daarin niet meegaat een zo kort mogelijke gevangenis straf. In het over haar uitgebrachte psychiatrisch rapport staat, dat ze op het moment dat ze schoot verminderd toereke- ningsvaatbaar was, maar dat er geen enkel gevaar voor her haling bestaat. Beatrix bij ere-doctoren Koningin Beatrix was gistermiddag aanwezig bij de herdenking van het 350-jarig bestaan van de Universiteit van Amsterdam. Bij die gelegenheid ontving onder anderen dr. B. Albach (I) in de Nieu we Kerk een eredoctoraat in de Jetteren. ADVERTENTIE iha irdelii schoi rkinj m nv Bouwfonds Nedeitandse Gemeenten Lagere leeftijdsgrens raads- en statenleden (Van onze parlementaire re dactie) DEN HAAG Het Kabinet wil de minimum-leeftijdsgrens voor leden van de gemeente raden en van provinciale sta ten terugbrengen tot 21 jaar. Nu is dat 23 jaar voor de ge meenteraden en 25 jaar voor de provinciale staten. Zodra de meeijarigheidsgrens op 18 jaar wordt gesteld zal de vereiste leeftijd voor het passief kies recht op 18 jaar worden ge bracht, zo heeft de minister raad gisteren bekend gemaakt. (Vervolg van de voorpagina) „Ik heb gekozen voor de kort lopende uitkeringen boven de erop dat WW'ers en WAO'ers „jaren, zo niet hun hele verde re leven" van een uitkering moeten rondkomen. Den Uyl liet uitkomen dat hij op deze manier tevens een ontkoppe ling van sociale uitkeringen en lonen, een idee dat leeft in het CDA, hoopt te voorkomen. Ook meent Den Uyl dat vele critici de inhoud van de voor genomen maatregel niet gele zen hebben. Volgens hem be vat deze ook vele punten, die bepleit worden door de vakbe weging. Zo wordt voorgesteld het hanteren van één a twee wachtdagen, die vooral bij niet cao-werknemers nogal eens voorkomen, te verbieden. Voorts is het de bedoeling dat werkgevers verplicht worden een bepaald aantal gehandi capten in dienst te nemen en te houden. Bovendien staat het vakbonden vrij straks bij de nieuwe cao-onderhandelingen aanvullingen op de 80 procent ziektegeld met de werkgevers af te spreken. „Zolang ze maar binnen de loonruimte van on geveer zes procent blijven". DEN HAAG Minister Den Uyl (Sociale Zaken en Werk gelegenheid) heeft het idee van een inkomensafhankelijke kinderbijslag nog niet losgela- ten. De bewindsman zei dit gisteren op de persconferentie, die hij als waarnemend pré mier gaf na afloop van het we kelijks kabinetsberaad. Minister-president Van Agt verklaarde tijdens het debat over de regeringsverklaring dat het kabinet geen beleids voornemens heeft in déze richting. Dat gebeurde nadat CDA en D'66 een dergelijke wijziging van de kinderbijslag met kracht hadden afgewezen. Maar volgens Den Uyl is het niet zo dat de verlaging van het ziektegeld, die per 1 april moet ingaan, andere maatrege len overbodig heeft gemaakt. De minister wees erop dat hij volgens het ,lijmakkoord' van de informateurs De Galan en Halberstadt nog eens vijfhon derd miljoen gulden moet be zuinigen. UTRECHT Bouwvakarbeiders worden door de voorgenomen ziektewetmaatregelen van het kabinet extra gepakt. De gemid-. delde duur van een ziektegeval in de bouw is bijna tweemaal zo lang als in het gehele bedrijfsleven. Dit zegt de bouw- en houtbohd FNV als reactie op de plannen van minister Den Uyl om het ziektegeld vanaf 1 april te binden aan een maximum van 80 procent. Mochten kabinet en Kamer vast houden aan de plannen, dan is er volgens de bond „een frontale confrontatie" te verwachten. De bond zal maandag op de federatieraad FNV voorstellen tot gezamenlijke actie indie nen. Ook de industriebond CNV is van mening dat de voornemens van de regering op onaanvaardbare wijze omgaan met de vak bondsrechten. De bond weigert zich neer te leggen bij „deze on beheerste ingrepen van het kabinet". DEN HAAG Volgende Week al komt de regering met voorstellen, waarin de inko mens van mensen met een zo geheten vrij beroep aan ban den worden gelegd. De koop kracht van de hogere inko mens in deze sector daarbij moet vooral gedacht worden aan medisch specialisten zal daardoor nog dit jaar ge middeld met 10 tot 12 procent dalen. Minister Den Uyl (So ciale Zaken en Werkgelegen heid) zegt dit in een interview met Het Vrije Volk. Het is de bedoeling dat de in komens van de vrije-beroeps- beoefenaren op gelijke hoogte komen met dat van ambtena ren (norminkomen) die wor den geacht van hetzefde ni veau te zijn. In een aantal ge vallen is dat voor een gedeelte al gebeurd, onder het vorige kabinet, maar dan was er nog een restpost, die moest ver dwijnen. Uitslag kerstpuzzel LEIDEN jJubileum boek, grensrechter en fa briekspand. Dat waren de sleutelwoorden van het Zweedse kruiswoordraad sel in de Kerstbijlage 1981. Een groot aantal deelnemers zond de goede oplossing in. De prijzen van van 75,-- gaan naar: Mej. B. Broxterman, Zuid- buurtseweg 67, Zoeter- woude; M. Lubbe, Pavil joenshof 32, Leiden; W.S. v.d. Mey, Lindenlaan 16, Sassenheim. Kleurwedstrijd Aan de kleurwedstrijd hebben ook dit jaar weer honderden kinderen mee gedaan. De jury stond voor een moeilijke keuze, omda^t de jeugdige deelne mers, kennelijk geïnspi reerd door het verhaal „Het holst van de kerst nacht" van Zilveren Grif fel-winnares Imme Dros, de tekening met veel fan tasie hadden ingekleurd. In de prijzen vielen uit-; eindelijk: Karin Keijzer (4 jaar), Oude Kerkpad 4bj Ter Aar; Frans van Leeu wen (5), Spoorlaan 109j- Voorhout; Paul van Ben- nekom (8), Rijndijk 338; Hazerswoude; Perry v.d; Heden (9), -Koppoellaan 15, Rijpwetering; Marjarï v.d. Mey (12), Lindelaan 16, Sassenheim. Zij krij gen hun cadeau zo spoe? dig mogelijk toegestuurd.; CFO raadt inleveren voor banen in verpleging af DEN HAAG De christelijke federatie van "bonden van overheidspersoneel CFO heèft haar 14.000 leden in de ge zondheidszorg afgeraden loon in te leveren om daarmee ;te bereiken dat collega's ver pleegkundigen en ziekenver zorgenden hun baan kunnën behouden. „De intentie vér- dient waardering," aldus hoofdbestuurder Hofman, „maar inleveren biedt geen oplossing voor het probleem 'in de gezondheidszorg dat ontslag van gediplomeerde^ mqet worden voorkomen, terwijl er voldoende werk voorhanden Door voor het behoud van ba nen een stuk salaris in te leve ren wordt volgens Hofman de verantwoordelijkheid op Het personeel van de instellingen gelegd, soms zelfs op bepaalde categorieën daarin. Bovendien is een soort morele chantage denkbaar. En wat moet er ge beuren, zo vraagt Hofman zich af, als de situatie zich hér- haalt? Het probleem is, dat in de in- stellingèn zowel gediplomeer den en personen in opleiding werkzaam zijn volgens een half-om-halfnorm, die onaan tastbaar lijkt. Heeft een leer ling de opleiding voltooid dan wordt het aantal gediplomeer den te groot en moeten er mensen afvloeien om de norm weer te bereiken. En dat ter wijl er volgens Hofman een schreeuwende behoefte aan gediplomeerden bestaat. BREDA Behalve het privé achteroverdrukken van 200 blikken verf, een brandschadepartij van Sikkens die moest worden vernietigd, zou de tech nisch bedrijfsleider van het Brabantse gifbedrijf Uniser, Jan Pieter S., nooit enige bemoeienis hebben gehad met de ille gale handel in schadelijke afvalstoffen van zijn con cern. Zijn collega, hoofd commerciële zaken Jo hannes L. (36), beweerde gisteren voor de recht bank in Breda zelfs in al die jaren dat hij voor Uni ser werkte van geen en kele strafbare handeling op de hoogte te zijn ge weest, laat staan van iets dergelijks beschuldigd te kunnen worden. Beiden worden er niettemin van verdacht in overleg met hun drie directeuren tiendui zenden liters verontreinigd af val op onwettige manier van hun opslagterrein in Krimpen en Moerdijk te hebben afge voerd, door het bijvoorbeeld in de rivieren te lozen of als zo genaamd schone brandstof weer in de handel te brengen. De twee verdachten waren gisteren de laatsten die in ver band met het tot dusverre grootste milieuschandaal in de vaderlandse geschiedenis voor de Bredase rechter versche nen. Hun directeuren werden eerder deze week verhoord. Eerdere verklaringen, tegeno ver de politie afgelegd, dat hij totaal niets afwist van de ma lafide* Uniser-praktijken trok S. tot ieders verbazing in de rechtszaal weer in. „Ik was de koers kwijt toen ik werd gear resteerd. Ik sta niet meer ach ter mijn oude verklaringen", liet hij de rechtbank weten. Mij herriep daarmee hetgeen .hij onder dwang van zijn vroe gere baas, Gerrit B, in strijd met de waarheid aan de politie had verteld, namelijk dat er in Krimpen in het geheel niet zou zijn geloosd. En dat er geen afvalstoffen op het eigen bedrijfsterrein in kelderputten zou zijn opgeslagen. Door justi tie almaar voor te houden dat dit niet was gebeurd, kreeg hij een beschuldiging van mei need aan zijn broek. Daar wil de hij gisteren kennelijk vanaf door in elk geval die laatste feiten alsnog toe te geven. Reisje Indonesië S. kon het al sinds 1963 uitste kend vinden met baas Gerrit. Na de fusie van het Krimpen- se afvalbedrijf EMK met Uni eer Holding in 1978 werd de vroegere monteur tot tech nisch bedrijfsleider benoemd en hij was de enige van het personeel die samen met Jo hannes L. in de nieuwe onder neming mee ging draaien. EMK had toen al de naam woekerwinsten te maken op de illegale oliemarkt. Van dat geld trok S. er dikwijls op uit met zijn principaal. Een geheel betaald reisje naar Indonesië was een van die attenties die Gerrit aan S. en zijn vrouw bewees. Van het salaris van ruim tachtig mille dat S. in middels verdiende hoefde hij zijn baas alleen maar zo nu en dan een drankje aan te bieden. Verder hield hij zich enkel be zig met het schoonhouden van de installaties, het normale transport in tankauto's en het handhaven van de veiligheid op het Uniser-terrein. Anders verging het het hoofd commerciële zaken, L. Ook hij verdiende een goed salaris, maar dat niet alleen voor zijn ijverige werkzaamheden als boekhouder. Sterker nog, een lange periode verscheen L. niet op zijn werk, omdat hij overspannen was geworden. Voor het hoe en waarom van die nervositeit had hij geen duidelijke verklaring. Zijn taak bestond uit het factureren van de afvalpartijen die ille gaal werden geloosd of op nieuw in de handel gebracht. Niettemin verklaarde hij te genover de rechtbank nimmer bij al dat factureren en code ren van zogeheten WC A-for mulieren (door de wet ver plicht gesteld aan afvalbedrij ven) ook maar één keer te hebben gedacht dat er iets niet klopte. „Kom nou. Dat gelooft u toch zelf niet", aldus officier van justitie mr. W. Koops aan het eind van de dag. Johannes L.: „Alle instructies kreeg ik van bovenaf en wie ben ik om aan mijn superieuren te twijfe len?" Voor het Uniser-proces zijn minstens nog acht dagen uitge trokken: voor het requisitoir, de verdediging, de uitspraak en het horen van nog één ge tuige op aanstaande maandag. PETER VIERING

Leidse Courant | 1982 | | pagina 5